LOOKER'S CACAO Openbare Terkooping. DAALDERS Van alles wat. K ubriek Verkoopingen. Marktberichten- Advertentiën- Te koop een Woonhuis tweeden en derden Spa rrensnoei werkmanshuis Na elke proef met een ander merk, zult ge de kwaliteit van nog meer waardeeren dan ge reeds deedt. Tandarts - specialist jou Amerika Grool-Britannië van de benoodigde hoeveelheden steenkolen kunnen voorzien, doch, tengevolge van Öe hooge vrachtprijzen, kan bezwaar lijk sprake zijn van den invoer van ftmerikaansche kolen. Wat de overige landen aangaat, is vooral Scandina vië in hooge mate van den aanvoer an Engelsche steenkolen afhankelijk, doorwegen b.v. betrekt jaarlijks ruim millioen ton steenkolen uit Groot- Jritannië, d. i. bijna het totale ver- jruik in eerstgenoemd land. Met het op den dreigenden toestand had- len de Noorsche kolenimporteurs eene ianvrage omtrent de levering van ko en tot het Duitsche kolensyndikaat jericht, doch ten antwoord gekregen, lat geene kolen voor Noorwegen be- ichikbaar waren, daar dit land geen jeregelde afnemer is van Duitsche colen. Noorwegen wordt derhalve door eene staking in Groot-Britannië zeer in ongelegenheid gebracht. De Noorsche staatsspoorwegen hebben de beste voorzorgsmaatregelen getroffen, door steeds een staenkolenvoorraad voor een geheel jaar te houden, met het oog op event, stakingen, enz. Of mogelijk in geval van nood de spoor wegen van hun voorraad aan de par ticuliere ondernemingen zullen afstaan, hangt van de Noorsche regeering af. Onder deze omstandigheden vestigt men het oog op Spitsbergen, waar nu na jarenlange proefnemingen de steen- kolenproductie is ter hand genomen. Zooals bekend, bezit Spitsbergen aan zienlijke voorraden steenkolen en het is derhalve als het ware aangewezen het betrekkelijk dichtbij gelegen Noor wegen van kolen te voorzien. Tot dusver echter is de invoer van steen kolen in Noorwegen uit Spitsbergen nog niet groot. In 1908 nam deze import een aanvang met 5.000 ton en in 1911 bedroeg hij 20.000 ton, ter wijl, zooals hiervoor vermeld, Noor wegen ruim 2 millioen ton steenkolen per jaar noodig heeft. Het is echter aan geen twijfel onderhevig, dat de steenkolenproductie in Spttsbergen thans snelle vorderingen zal maken. Reeds berekent men voor den zomer 1912 den import van steenkolen uit Spitsbergen in Noorwegen op 40.000 a 50.000 ton, welke voornamelijk van de Adventbaai zullen komen. Ook op andere plaatsen heeft men de exploi tatie van uitgestrekte sleenkolenlagen te verwachten. Hierbij dient opge merkt, dat, hoe rijk Spitsbergen ook aan steenkolen moge zijn, de geogra fische ligging een ernstige hinderpaal is. De scheepvaart is nauwelijks lan ger dan vier maanden geopend, wel ke tijd voorzeker met behulp van mo derne laad-inrichtingen meer produc tief zou zijn te maken dan tot nu toe geschiedt. In ieder geval echter is Spitsbergen slechts gedurende de zo mermaanden te bereiken. Wat de qualiteit der Spitsbergsche steenkolen betreft, deze schijnt, te oordeelen naar in Noorwegen genomen proeven, eene vergelijking met die van de beste En gelsche steenkolen te kunnen door staan. Tot de arctische streken, waar steen kolen voorkomen, behoort, naar be kend is, ook het tusschen Noorwegen en Spitsbergen gelegen Beren-eiland. Niet minder dan de helft van het 172 KM?, groote eiland bestaat uit steenkolenhoudende zandsteen, waar bij alleen de boven de oppervlakte der zee uitkomende lagen zijn gere kend. Naar veler schatting bedraagt de kolenrijkdom van deze boven de zee liggende lagen welke naar be weerd wordt, van eene zeer jonge furmatie zouden zijn ca. 100 milli oen ton. Het is echter te betreuren, dat de kust van het Beren-eiland voor eene verscheping zoo ongeschikt is. Uit dien hoofde leden de gedurende de laatste tien jaren der vorige eeuw van Duitsche zijde gedane pogingen om de op dit eiland voorkomende kolenlagen te exploiteeren schipbreuk. Daarentegen heeft de westkust van Spitsbergen, waar de mijnbouw plaats vind, tenminste beschermende fjor den, terwijl hier ook niet zoo dik wijls als op het beren-eiland mist op komt. Spitsbergen zal zich dan ook wellicht in den loop der jaren tot eene kolenvoorraadschuur ontwikke len, waarvan vooral Noorwegen de voordeelen zal genieten. Touristen- stoomscliepen, welke Spitsbergen be zoeken, hebben nu reeds ruimschoots gelegenheid zich aldaar van kolen voor eigen gebruik te voorzien. Het Vrije Woord voor Abonnés. o Dusseldorf, 10 Maart 1912. Waarschuwing. Mijnheer de Redacteur Mag ik ook eens een klein stukje plaatsen in uw geacht en veelgelezen Volksblad Bij voorbaat mijn dank. Dat ik alle polderwerkers waar schuw voor de heeren Peet en v. Sw. beiden afkomstig van Hoefkensdijk en den zoogenoemden burgemeester van Kruisdorp Eduard om daarvoor werk te zoeken, gelijk ik gedaan heb op 6 Januari j.l. En dat ze mij gezegd had den dien dag uit te betalen, anders had ik dat natuurlijk niet gedaan, want ik moet er zoo goed als een ander voor werken, en daar ze nu uit Dus- seldoif vertrokken zijn en mij daar nu nog geen penning voor betaald heb ben. Zoo kwam ik ze laatst tegemoet in de stad, ik dacht nu zal ik ze eens vragen om dat geld, maar ze keerden mij zoo gauw ze mij zagen, den rug toe, dus dat ze er wel op liepen om mij niet meer te betalen. Maar ook nog dat ze hier Zondags naar de ki- nomatograaf gingen, en dan s'avonds zoo laat naar huis kwamen dat ze den anderen dag niet konden gaan wer ken, dat was dan nog niets, maar dat ze Donderdags ook een dag vierden, en dat hoort er toch niet aan voor een getrouwd mensch gelijk eerstgenoemde. Dus ik waarschuw u nog eens allen geachte lezers van de Volkswil, dat het niet raadzaam is, voor zulke heeren werk te zoeken. Nu mijnheer de Redacteur, nogmaals mijn dank voor de plaatsruimte. Uw getrouwe abonné P. VAAL, Kaiserswertherstrasse no. 4. o Essen, 12—31912. Mijnheer de Redacteur Gelieve U de goedheid te hebben voor een klein plaatsje in uw geëerd blad, bij voorbaat mijn dank. Wacht u roor onderkruiperij Daar hier in het Roergebied onder de koolmijnwerkers een staking is uit gebroken, kan ik aan alle collega's niet genoeg op hun geweten drukken om als Nederlandsch arbeider hiei geen onderkruiper te spelen. Ze zijn er hier op uit om vreemde arbeiders aan te lokken en daardoor de Duit sche mijnwerkers trachten te onder drukken. Maar toont allen dat gij mannen zijt met een oprecht karakter en wel tracht om ons lot te verbeteren maar niet om ons broodeloos te zet ten. Men wordt dan ook hoog loon beloofd maar het levensgevaar dat er aan verbonden is maken ze u niet bekend als gij naar de Zeche komt om te werken als onderkruiper. Dan wordt u als een gevangene door de politie naar de Zeche geleid, door dui zenden van stakende arbeiders wordt ge bespot en ook wel mishandeld. Dus arbeiders, zijt allen op uw hoede als er aanvragen gedaan worden om een massa van arbeiders. Dan is het voor de Zeche bedoeld. Ook laat u niet misleiden door een of ander chef om u te laten opmaken of omkoopen, want nu zijn ze overal op uit om op de een of andere manier volk te krij gen. Daarom weg met onderkruipers. Weg met de lafhartige personen, maar laat ons te samen houden met een op recht arbeider die zijn lot hardnekkig wil verbeteren. Hoogachtend, F. BIESEBROECK. Wij voegen er dit bijin het Roer district is onder de mijnwerkers voor een deel staking uitgebroken, op de eene plaats meer, op de andere plaats minder dan de helft. De sta king zal hoogstwaarschijnlijk niet lang duren, ook omdat de winkeliers van Oberhausen, en zoo zal het ook wel zijn in de andere plaatsen, een accoord hebben gemaakt om aan geen staker winkelwaren op crediet te leveren. Arbeid beginnen om de plaats in te nemen van stakers raden ook wij aan onze lezers af, hoewel we natuurlijk, als niet in staat zijnde alles precies te kunnen beoordeelen, geen oordeel vellen over het al of niet rechtmatige van de staking zelve. Red. Volkswil. O— De Zuidpool bereikt. De „Aftenposten" en de „Tidenstegn" melden, dat de Zuidpool-expeditie van Amundsen op 20 October vertrok. Nadat de eerste tocht was mislukt, gingen vijf mannen met vier sleden en 52 honden opnieuw op marsch naar de Zuidpool. Zij trokken over een bergrug van ongeveer 107 50 voet hoog. Óp 14 December hielden zij hait op een hoogte van [89 graden, 55 minuten. Amundsen heesch de Noordsche vlag en noemde de ontzaglijke vlakte, waarop de Zuidpool ligt, Koning- Haakon-VII-land. Zij schreven een boog van acht kilometer om de pool zoö nabij mogelijk te komen. Zij gingen nog negen kilometer Zuidwaatts en bouwde daar een tent. Er werd een afstand van 1400 kilometer afgelegdgemiddeld legde men per dag 25 kilometer af. Zij keerden den 17den December terug en kwamen begin Jan. weer in het winterkwartier aan. De „Fram" kwam den gden Januari in de Walvischbaai aan. Op 16 Januari kwam ook de Japansche ex peditie daar aan. Zij verlieten op 30 Januari den Walvischbaai. De deel nemers van de axpeditie zijn allen behouden gebleven. Het Aardrijkskundig Genootschap van Noordwegen besloot aan de re geering voor te stellen Roald Admund- sen een staatssubsidie te verleenen voor de door hem voorgenomen we tenschappelijke onderzoekingen met de „Fram" in de Noordpoolzee. Tevens besloot het genootschap een nationale inschrijving voor dat doel te openen. —o Hoe 'n 60-jarig onderwijzer geheel onthouder werd. „Ik had", zoo vertelde het reeds bejaarde Hoofd van een dorpsschool tje, „nooit veel met die onthouding opgehadoverdrijving" zei ik, „leer de mensen matig worden. Maar nou ben 'k bekeerd. Ziehier hoe het in zijn werk ging Mijn schooltje was altijd goed ge weest ik was, durf ik zeggen, trots op mijn kuddeke, en niet zonder wat zelfvoldoening nam ik de loftuitingen van 't schooltoezicht in ontvangst. In de laatste paar jaar evenwel was ik minder tevreden. Wat haperde er toch aan Lei 't aan mijzelf, - ik weet, ik word ouder of wordt 't menschelijk geslacht dommer Ik wist 't niet. Mijne leerlingen waren in hoofdzaak altijd goede gevoede en geklede boerekinderen geweest, en dat was nog zo, daaraan lei 't dus niet. Ik wil bekennen, dat 't mij soms mijn werklust benam, als ik de magere resultaten zag en toch werkte ik har der dan ooit; ik begon uit te rekenen, hoe lang 't nog duurde eer ik 65 jaar was en dat was 'n kwaad teken. „Dat duurdetot ik op 'n avond de driemaannelikse schoolgeldlijst zat te schrijven. Toen ging me in eens 'n licht op. Terwijl ik de namen schreef, viel 't me op hoeveel kinde ren van de familie vï H. we toch op school haddenik dacht ver der en telde 17 neefjes en nichtjes, allen kleinkinderen van de oude v. H., nu reeds jaren gestorven,.... een dronk aard. Onmiddelijk begaf ik mij naar school om de „punten"-lijsten te ha len en.... wat bleek mijvan die 17 neven en nichten behoorden 15 be slist tot de domste leerlingen der klas, waarin ze zaten, 1 was middelmatig, 1 goed; van die 15 „dommen" waren drie bij 't ideote af. Dit geslacht vormde bijna 1/3 van van mijn hele schoolbevolking. Ik twijfelde niet of ik wist nu de ware oorzaak van de achteruitgang van mijn school, want domme kinderen houden de heele klas tegen. Sedert ruim 32 jaar had mijn vrouw mij des Zondagsmorgens na de koffie één glaasje geschonken 't was in den regel ook 't enige van de hele week de eerstvolgende Zondag na mijn „ontdekking" heb ik gezegd „vrouwtje, ik zal 't niet meer gebrui ken, nooit!" o Een diefstal vau 16000 francs te Gent. Gent. Zaterdag. Gisterenmorgen werd een zekere B. oud 18 jaar, wo nende in het Muiderkwartier, werk zaam op het station Gent—Poort van Antwerpen, als drager van expresse bestellingen, in dienst van M. van Heerwijnghels, ondernemer van de vrachtdienst van de staatsspoor, belast met het wegbrengen naar de Vlaam- sche Bank van een pakket, afkomstig uit Holland, en bevattende voor 16000 francs waarden. In den loop van den namiddag heeft men geconstateerd, dat de jonge man was verdwenen, die in het geheel niet aan de Vlaamsche Bank was geweest. De politie heeft dadelijk een onder zoek ingesteld. Het signalement van d:en oi trouwen beambte is in alle richtingen verspreid. (La Dernière Heure). Voor de f 400 boeten of SO dag» n hechtenis in de zaak pastoor Schetsen ambtsrapport burgeinees ter van Waesberghe. (De Justitie achtte niet. strafbaar de klachten in zake Fr u ij tier en Ooievaar). St. Jansteen. 2 m. 5 ct. f 0,10 Stoppeldijk. Van de Volkswil mannen, dat een Volkswiller een winkel zou oprichten in Hulst, en dat ze dan niet meer bij de fijne kliek zouden koopen - 0.50 Hulst. 2 m. 5 cent - 0,10 Dusseldorf. Van P. V. 1. Omdat enz. 2. Omdat Lowie zoo goed kan nieuwjaar wenschen 3. Omdat hij met het sneeuw scheppen een overjas verdiend heeft 4. Omdat zijn vrouw wzoo goed kan enz. 5. Omdat hij rentenier wou zijn in een klein huisje 6. Omdat hij naar Amerika wil 7. Omdat de boer van Bosch- kapelle nog zoo goed in zijne aardappelen zit 8. Ómdat hij ze nog maar moet bewaren tot ze wat duur der worden 9. Omdat enz. 10. Omdat P. het zoo mooi vond in de Cinematograaf 10 m. 10 ct. - 1 Uit Zaandam - 0.15 Van een Volkswilman van Kapellebrug - 0.50 Vorige lijst -370,39 Totaal f 372,74 Bij Koninlijk besluit van 7 Maart 1912 no. 38 is benoemd tot lid van het bestuur der visscherijen op de Zeeuwsche Stroomen, voor het district Zeeland, bezuiden de Westerschelde, Josephus Franciscus Andreas Maria van Waesberghe, te Hulst. 18 Maart. 5 uur. Pauluspolder. Woonhuis, v. Dalsum. Zie adv. 25 Maart. Half vier uur. Hulst. Huis met schuurtje. Dumoleyn. 26 Maart. 3 uur. Boschkapelle. Huisraad. Dumoleyn. 26 Maart. 2 uur. Boschkapelle. Bouwland. Dumoleyn. Hulst, 11 Maart. Per 100 K.G. Tarwe f 9,25 a f 9,40, Rogge f 9,00 a f 9,00, Wintergerst f 10,25 a f 0,00, Zomergerst f 10,00 a f 0,00. Haver f9,00 a f9,00, Erwten f 12,00 a f 13,50, Paardeboo- nen f 10,50 a f 10,75 Duivenboonen f 11,00 a f 11,00 Witteboonen f23,00 a f23,—, Bruineboonen f 19,00 a f 19,00, Boekweit f00,00 a f00,00. Lijnzaad f 17.50 a f 00,00 Aardappels, f3,75 a fO.OO Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 11, verkocht 5. Varkens 26, verkocht 21. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,45 tot f0,00. Eieren per 26 stuks f0,85. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47,65 k f 47.67s. met Schuur. De grond is groot 60 roeden. Te be- v igen bij AUGUST HERDEWEL te dj C 1 i n g e (België). Het kantoor der VAN DEINSE te Hulst, zal den Maandag van iedere maand geopend zijn van EEN tot TWEE uur. verkrijgbaar èi 5 cent den bussel. Bij hoeveelheid verminderde prijs. Te bevragen bij J. DE SMETLaqet Station Hulst. De Notaris H. A. VAN DALSUM te Hnist, zal op [MAANDAG 18 MAART 1912 bij Verblijf; des namiddags om vijf uur, ter herberge van A. Sponselee in den Pauluspolder te Stoppeldijk, voor CORNELIS MAAS, wegens vertrek, publiek verkoopen Een schoon met AANHOORIGHEID en EIGEN GROND in den Pauluspolder te Stoppeldijk, doorverkooper alsnog bewoond, groot 4 aren 85 centi aren. Ingesteld op 1 500. Betaling 1 April 1912. Aanvaarding 1 Mei 1912. IN DEN GROOTEN GOEDEN &00P. Fabriek van HOEDEN en KLAKKEN voor Heeren en Damen. Alle KINDER ARTIKELS. Alles op maat. ]YU T71 VI TAD fl 1 TÏÏFT No. 1, HOUTBRIEL (Verkensmarkt) ST. - NIKOLAAS. JUÏaIEN Lange Schipstraat 5MECHE L EN. Te raadplegen alle MAANDAGEN en DONDERDAGEN te St. Nicolaas in het „Hötel des Arcades" (Stationsplein) van 8 tot 3 uur. Alle kunstgebitten zijn gewaarborgd. - - - Trouwe bediening-.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 3