CMIMIMIM 81) Ki Krentenbrood Rubriek Rechtzaken. DIT 1 BELGISCHE STAATSCOURANT. Burgerlijke stand. Verkoopingen. M arktberichten- Advertentie»- Te koop een Woonhuis Sparrensnoei een echte Zaanegeit, van Gêd, Staten, di,, wen&chyjj dpt h^t b«tie«r van de gasfjbrTek wordt ee- voerd hetzij volgens art. 114bis der Ge meentewet hetzij met strikte opvolging van de algemeene comptabiliteitsvoor- schriften, stelt dhr. Fruijtier voor, dat Voor de f400 boeten of 80 dagen hechtenis in de zaak pastoor Schetsen ambtsrapport burgemees ter van Waesberghe. (De Justitie achtte niet strafbaar de kluchten in zake Fruijtier en Ooievaar). Hulst. Omdat onze Kanton rechter elf getuigen heeft ge hoord en niet gezien f 0.20 Huist. Omdat Dries zoo goed kan hooren zonder te zien - 0.20 Schuddebeurs, onder motto De waerheid die in 't duister lagh, Die komt met klaerheid aan den dag. Al is de leugen schoon bekleet, Zij doet noch haren meester leet. Al is de leugen wonder snel, De waerheid achterhaalt ze wel. De leugen staat maar op een been, Gaat, breekt haar dat, zoo heeft s'er geen. Het komt ten leste aan den dag, Wat in de sneeuw verscholen lag. Wacht u wel naarstig van de daad, Zoo is'er tegen leugens raad. Het gaat noch heden als het plach Den lesten is den wijsten dag. - 1.50 Sint. Gille-Waas. Uit achting voor den edelen heer van Dal- sum, omdat hij zooveel onweten den op de hoogte brengt 1 fr. 10 centimes - 0.53 St. Jansteen van H. V. Om dat Zondag jl. de Volkswilman nen wederom de prijzen en ko nijnen gewonnen hebben op de prijskamp bij P. Pluijm, en om dat zij in 13 ook een goede uitslag met de Kamerverkiezing verwachten - 0.20 Stoppeldijk. Van een volks wilman, dat de volkswilmannen wat beter op moesten komen om de boete te helpen betalen, want het jaar is haast verschenen en dat wij ons gereed moeten maken tegen het jaar 13 - 0.35 Hulst. Omdat wij Zondagavond een derden veldwachter hebben bijgekregen - 0.25 Groenendijk. Omdat de mis sionaris Buijsrogge niet meer terug naar Afrika behoeft te gaan, daar hij in onze parochie volop werk heeft - 0.25 Walsoorde. Omdat mijn buur man zoo verschrikkelijk fijn is en ik het liever met wat grover houd - 0.15 Kioosterzande. Omdat men in onze gemeente haast meer voor bokken en geiten over heeft dan voor de menschen - 0.10 Antwerpen. Van een schrijf- machineschrijver 50 centimen - 0.24 Clinge. De Maatschappij de Automaat geeft ons present een aardig spel, maar 't is ons te vies, wij houden ons aan Sies - 0.15 Jagertje. Omdat Sjuul zoo graag onderkruipt - 0.10 Sas van Gent. 1. Omdat men met Jan zijn pakje over de grens schoon zit te kijken - 0.10 2. Omdat Cleet enz - 0.10 3. Omdat de bakker en de slager enz. - 0.15 Sas van Gent. Wij vrienden van Sas van Gent en West- dorpe kunnen niet nalaten den heer Cortvriefndt te feliciteeren* met de zaak Herman - 0.40 Hulst. Omdat 1 Februari j.l. door „Gemeentebelang" is ber noemd tot inspecteur der mod- derkarren de heer Andries Bran dewijn. - 0.10 's Gravenhage. In de hoop, aisdat de vrienden van de Volks wil geen cent meer zouden ver teren bij hem die tegen de Volkswil is, want wie tegen de Volkswil is, is tegen mij, dat moet de leuze zijn en blijven - 0.25 Sluiskil. Omdat een raadslid van St. Jansteen 80 Kg. krente- brood aan de armen Iaat uitdeelen- 0.25 Vorige lijst -361,77 Totaal f 367,34 Arr.Rechtbank te Middelburg. 22 Februari zijn veroordeeld wegens beleediging ambtenaarA. L., 18 j., arbeider (Westkapelle,) conform de vordering tot f 10 b. s. 10 d. h. mishandelingE. A. C., 35 j., ge meente-veldwachter, Hulst tot 7 d. gev.straf, terwijl f50 b. s. 50 d. h. gevorderd was; F. d. B., 18 j., land bouwersknecht, Axel, tot f25 b. s. 25 d. h.de helft minder der vorde ring C. R., 23 j., timmerman, P. R., 21 j., schippersknecht, en W. R., 20 j., oesterwerker, allen Ierseke, conform de vordering ieder tot f 20 b. s. 20 d. h., en A. d. R., 17 j., ketelmaker, Vlissingen, conform de vordering tot f7 b. s. 14 d. tuchtschool; belemmeren handeling ambtenaar C. H., 43 j., arbeider, Elicwoutsdijk, tot f 10 b. s. 10 d. h.de helft min der der vordering overtreding der drankwetP. B., 40 j., kastelein, Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h., met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, waarbij geappelleerde was vrijgesprokende vordering was bevestiging van het vonnis quo plegen van ontuchtige behandelin gen met iemand beneden de 16jaren: C. J. F., 24 j., werkman, Middelburg, tet 1 m. gev.straf; de vordering was 3 m., en aanranding der eerbaarheid R. B., 14 j., schippersknecht, zonder bekende woon- of verblijfplaats, conform de vordering tot 1 m. tuchtschool. VrijgesprokenP. v. G., 22 j., ar beider, 's-Heerenhoek, beklaagd van beleediging van een ambtenaar, waar- vpor f 10 b. s. 10 d. h. gevormd was. Tevens werd uitspraak gedaan in de zaak tegen V. V., 25 jaar, sleep bootkapitein te Dordrecht. De vor dering luidde, 2 jaar gevangenisstraf. Beklaagde werd echter van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. Het Vrije Woord voor Abonnés. o Mijnheer de Redacteur Hulst, 28—2 1912. Een paar regels ruimte zou ik gaarne in uw geacht blad willen voor het volgende Wie kent hier niet proppe komt op de poppe Dat heerschapje heeft zich hier o.a. aan het Station en in de Bierkaaistraat zóo uitgelaten tegen onze partij, dat er door velen ge twijfeld werd aan 's mans verstand en dat hij een uur of drie verder zijn onzin zou moeten gaan uitkra men hebben. Naar ik hoor is hij nu van zijn dronkenmanswaanzin toch een beetje opgeknapt, hetgeen maar goed is voor hem zelve, want vele menschen beginnen al een hekel aan dat water en vuurvat te krijgen Toch heb ik nog een beetje mede lijden met hem, en geef dan ook den raad, wanneer hij weer zulke kuren voelt opkomen, om maar direct naar den oven te loopen, anders begint het brood er nog om te lachen en zouden de paters vieze gezichten moeten trekken, en zou hij al weer gauw verplicht zijn de z.g. fijne partij te hekelen. Wanneer proppe op de poppe het dog eens in zijn bovenkamer krijgt om die kuren uit te halen, hoop ik mijn raeening daarover eens wat breedvoeriger te zeggen. Mijnheer de Redacteur mijn dank voor de plaatsing. JAN. (Het onderstaande nemen we over, opdat onze lezers zien dat in Beigië niet alleen de katholieke eeredienst maar zelfs de joodsche eeredienst door den staat wordt bezoldigd.) ALBERT, Koning der Belgen, Aan allen, tegenwoordigen en toeko menden, Heil. Gezien Ons besluit van 20 Juni 1910 (Staatsblad, no. 180), waarbij een raad van beheer is aangesteld, voor het be leid der tijdelijke belangen van den eeredienst, bij de orthodox gezegde synagoog van den „Aschkenaz-Polen" -ritus, te Brussel Herzien artikel 8 van gemeld be sluit, houdende dat eene jaarwedde van 2,100 frank, op 's Lands gelden, verbonden is aan de plaats van waar- nemenden kerkbedienaar "bij de syna goog; Gezien de artikelen 18 en 19 der wet van 4 Maart 1870 en het konink lijk besluit van 7 Februari 1876 (Staats blad, no. 46) Op voorstel van Onzen Minister van Justitie, Wij hebben besloten en Wij besluiten Art. 1. De bepaling van artikel 8 van ons besluit van 20 Juni 1910 is ingetrokken. Art. 2. Op 's Lands gelden is eene jaarwedde van 2,100 frank aan de plaats van rabbijn der orthodox ge zegde synagoog van den „Aschkenaz- Polen"-ritus, te Brussel, verbonden. Onze Minister van Justitie is belast met de uitvoering van het tegenwoor dig besluit. Gegeven te Brussel, den 14 Febru ari 1912. Gestorven van houger. Berichten uit Petersburg maken mel ding van een ontzettende catastroph die op het eiland Nova Zembla zou zijn voorgekomen. Voor eenigen tijd stichtte een firma uit Archangel op Nova Zembla een visscherijkolonie, waarvan de leden zich verplichtten te visschen voor de bedoelde firma. Onlangs werd een stoomboot naar het eiland gezonden, doch men vond geen der leden van de kolonie meer in leven. Er waren niet genoeg levensmiddelen gebracht voor de tien maanden dat elke ver- 1 binding met het eiland onmogelijk is, en de geheele kolonie was gestorven van honger. De ongeiukkigen hadden ontzettend geleden, zooals bleek uit de opteejeeningen, die een hunner had nagelaten deze man, Chenoff ge naamd, schijnt de laatst overblijvende van allen te zijn geweest en zag zijn metgezellen een voor een sterven. Hij schreef „Wij zijn aan het einde van onze voorraden levensmiddelen, en wij kun nen niets meer krijgen, zelfs niet het kleinste vischje. Een schip komt maar het is opnieuw vernietigde hor p, want het komt niet naar ons toe. H< t is vreeselijk onze kinderen van hon ger te zien sterven. Door nood ge dreven nemen wij de wol van onze kjeeren en eten die op „De kinderen zijn allen dood, nog vier visschers en twee vrouwen zijn in leven. Wij lijden ontzettend. Twee visschers aten vleesch van de dooden, en zijn er aan gestorven. „Ik, Chenoff, ben de eenige over levende persoon; ik schrijf deze.re gels, maar mijn handen beven, mijn oogen worden slecht, ik voel dat het einde nadert o— Moord te Beek. Door den officier van justitie is te gen A. J. Hartjes rechtsingang met last tot instructie gevraagd, ter zake dat hij 18 Februari jl. te Beek op zettelijk zijn zevenjarig dochtertje Maria Frederika van het leven heeft beroofd, door haar de keel dicht te knijpen en aldus te verworgen. Koewacht. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Febr. Renatus Josephus Nijenhuis, oud 23 j., jm. en Augusta Maria de Metter, oud 25 j., jd. Geboorten. 9 Febr. Clara Eulalia Maria, d. van Hendricus Bonte en van Josephina Marie de Vleeshouwer. Julina Augusta, d. van Josephus de Paepe en van Emelia Maria d'Hooghe. O 4 Maart. 2 uur. Hulst. Huisraad enz. Poppe. 5 Maart. 11 uur. Koewacht. Sparren enz. Dregmans. 7 Maart. 2 uur. Overslag (Roode Sluis). Tarwe enz. Dregmans, Daey Ouwens. 11 Maart. 5 uur. Pauluspolder. Instel woonhuis, v. Daisum. Zie adv. Hulst, 26 Febr. Per 100 K.G. Tarwe f9,25 a f9,40, Rogge f8,75 a f 9,00, Wintergerst f 10,40 a f 0,00, Zomergerst f 10,00 a 0,00. Haver f8,75 a f9,00, Erwten f 12,00 a f 14,00, Paardeboo- nen f 10,50 a f 10,75 Duivenboonen f 10,50 a f 10,75 Witteboonen f22,00 a f23,—, Bruineboonen f 18,00 a f 18,25, Boekweit f 00,00 a f 00,00. Lijnzaad f 18,a f 18,50 Aardappels, f3,75 a fO.OO Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 10, verkocht 4. Varkens 23, verkocht 19. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,35 tot f0,00. Eieren per 26 stuks f 0,95. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47,625 k f47.65. De Notaris H. A. TAN DALSUSf te Hulst, zal MAANDAG M MAAKT I»ij Instel en MAANDAG 18 MUKT 1912 bij Verblijf, telkens des namiddags om v ij f uur, ter herberge van A. Sponselee in den Pauluspolder te Stoppeldijk, voor CORNELIS MAAS, wegens vertrek, publiek verkoopen Een schoon werkmanshuis met AANHOORIGHEID en EIGEN GROND in den Pauluspolder te Stoppeldijk, door verkooper alsnog bewoond, groot 4 aren 85 centi aren. Betaling 1 April 1912. Aanvaarding 1 Mei 1912. met Schuur. De grond is groot 60 roeden. Te be vragen bij F. VERTENTEN, „Café Wilhelmina", Clinge. Het kantoor der :|jpSUgr erven Mr. J. G. VAN DEINSE te Hulst, zal den tweeden en derden Maandag van iedere maand geopend zijn van EEN tot TWEE uur. IX DO GROOTEX GOEDEX KOOP. Fabriek van HOEDEN en KLAKKEN voor Heeren en Damen. Alle KINDER ARTIKELS. Alles op maat. No. 1, HOUTBRIEL (Verkensmarkt) ST. -NIKOLAAS. verkrijgbaar ci 5 cent den bussel. Bij hoeveelheid verminderde prijs. Te bevragen bij j. DE SMET—Laqet Station Hulst. De collecteur A. E. JANSSEN te Goes, maakt bekend dat de loten verkrijgbaar zijn en dat de trekking begint 25 Maart. Na ontvangst van het bedrag met porto wordt het verlangde onmiddellijk toegezonden. Bij het PRIJSVISSCHEN gehouden op Zondag 25 Februari zijn de prijzen gevallen op de navolgende nummers II, 316. 111, 123, 308. 359, 268. J. HEIJMAN, Schommelhouder Huist. Ondergeteekende maakt bekend, dat bij hem ter gelegenheid der Jaarmarkt a. s. Dinsdag voor de armen der gemeente ST. JANSTEEN gratis te verkrijgen is welke door een milde gever, een lid van den Raad, geschonken wordt. A. DE VLIEGHER, mr. Bakker, St. Jansteen. Te kou|i wegens plaatsgebrek opgenomen in 't stamboek, voor de tweede maal bevrucht. Te bevragen bij J. F. v. CAMPEN Colsen, te bezichtigen bij S. E. DE MUNCK, beiden te S t o p p e 1 d ij k, Rapenburg. Bijzondere remediêa van de Apotheek Albert van Bel, Statiestraat 40, St.ftikolaas. Zwarte Maagpoeders. Indien gij lijdt aan slechte spijsver- teering, zuur aan de maag, watergal, zwaarte, opzwellen en pijn aan de maag na het eten, slechte smaak in den mond, pijn in den rug en in het hoofd, steeken aan de maag en in de darmen, neem dan de zwarte Maagpoeders van A. van Bel. 75 cent de doos. Zenuwkoortsen op de tanden, in het hoofd, in den rug, steeken in de zijde, flerecijn in het hoofd enz., alle deze pijnen, zelfs wanneer men zonder baat alle soorten van pillen en poeders gebruikt heeft, worden genezen door de Antiné Yralgine, bereid door A. van Bel. 1 frank of 50 ct. de flesch. Hoestpillen. Indien gij hoest of fluimt, indien gij bevangen zijt en uw adem piept, indien gij een valling, loospijpontsteking, keel ontsteking hebt, indien gij aangetast zijt door influenza, griep asthma enz. neem dan de Hoestpillen der Apotheek A. van Bel. 1 frank of 50 cent. Witte Zenuwepoeders. Soeverein middel tegen alle zenuw pijnen, migraine, schele hoofdpijn, tand pijn, moeilijke maandstonden enz. 1 frank de doos. de gasfabriek wordt beheerd door een afzonderlijke commssie. Dhr. Van Daisum meent, dat deze zou kunnen bestaan uit dezelfde perso nen van thans van B. en W., secretaris en gemeenteontvanger, dus het eenige verschil niet in deze hoedanigheid maar in die van privé persoon. 3. Tot voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur wordt herbenoemd F. v. Waesberghe, burgemeester. 4. Ontslag van onderwijzer Antho- nisse wordt van ingang op 1 Maart gesteld op 1 April. 5. Besloten wordt het bouwvallig openbaar privaat in de Koekebakkers- hoek te sloopen. 6. Wordt afgewezen, als practisch niet uitvoerbaar, een verzoekschrift van den R. K. Volksbond om van ge meentewege reddingsmiddelen langs de vesten beschikbaar te stellen. De Voorz. merkte op, dat er drie bran cards zijn 1 op het station, 1 in het liefdehuis en 1 in het gemeentelijk ziektehuis. 7. Verzoek van Gemeentebelang om in te voeren een belasting op openbare vermakelijkheden en staangeld voor kermistenten, wordt gezonden naar B. en W. om advies. 8. Eenige wijzigingen worden ge bracht in de gemeentebegrooting 1912. 9. Wordt goedgekeurd de verpach ting voor schapenweide van de stads wallen voor f50 per jaar. Rondvraag|: dhr. Hombach stelt voor adhaesie te betuigen aan de Vereeni- ging Schuttevaer, die wil een kanaal van Hulst, Axel, Sluiskil. Dhr. Paepe ondersteunt dit voorstel. Dhr. Fruijtiervroeger is er ook een plan geweest, doch het is toen gebleken als technisch niet uitvoer baar, en als mogelijk dan alleen voor platboom vaartuigen. Dhr. Hombachhet technisch be zwaar wordt weggenomen door een schutsluis. Platboomvaartuigen zijn van honderd ton, dus voor de beurt scheepvaart. Dhr. Verwilligen brengt in herinne ring een plan van 1826 toen Koning Willem I sterk was voor een kanaal van Hulst, maar dat onuitgevoerd bleef door de afscheiding in 1830. Dhr. Hombach meent te weten, dat het Rijk bereid zal zijn hét kanaal te graven, als de belangheobenden op zich nemen het onderhoud. En voor wat betreft den wateraanvoerdat langs den kanaaldijk waterlooziagska- nalen worden gebracht, die het water in het kanaal brengen. Hij meent, dat de technische bezwaren moeten worden overgelaten aan ,de technische personen. Dhr. Paepe meent, dat de technische bezwaren kunnen worden overwonnen. De Voorzitter is van meening, dat de practische uitvoering niet mogelijk is, en de tijd het zal leeren. Het voorstel om adhaesie te betuigen wordt met algemeene stemmen aange nomen. Dhr. Borm klaagt over de afwate ring van de Gasfabriek. De voorz. zegt toe, dat er in zal worden voor zien. Dhr. van de Waile vraagt, dat de brandput bij de kerk zal worden ge- kuischt. Dhr. de Paepe wenscht deze van tijd tot tijd te luchten. Dhr. Hombach spreekt van een luchtbuis. Voorzitter zal onderzoeken.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 3