WERKIANSHÏÏIS een echte Zaanegeit, MMMÉ Leon m Bel-Bruwiere, Gewestelijk Nieuws. Van alles wat. R ubriek Verkoopingen. Marktberichten- Advertentiën- Er biedt zich aan Uit de hand te koop Met deze wordt aan Stad- en Landgenoo- ten bekend gemaakt, dat de winkel van den heer J. F. de Smet-Laget (aan het station) is overgegaan aan ondergeteekende. J- Eggermont. «MmiHIMIli hoeden hoeden en klakken LioiMnmirï EN VAN ning genieten Is er onder het Btadhuia te Hulst ook geen drank gelegenheid genoeg geweest, ten voordeelt van de Vencentius Vtr- eeniging Doch daar rep je niet van, want bij Uw soort geldt het spreekwoord „Het doel heiligt de middelen", maar ziet U, hier kijk je te veel door de vingers, maar U waart veel verstandiger wanneer je tot de lieve vriendjes wiukel eens schreef, dat wynkelders van zekere personen eens leeg gepompt moesten worden, en dat een zekere katho lieke familie moest ophouden zulk langdurig vergif met volle vaten onder uwe cornuiten te doen be zorgen. U weet immers wel, brief schrijver, dat er in congnac, bran dewijn en wijn ook alcohol zit, en nog al wat meer dan in bier de welbekende Hulstersche volksdrank. Ja en dan zijn er nog brouwers die stemmen tegen de opbeuring dei- marktdagen, foei, foei. Neringdoende Burgers en Kiezers, neemt in Uw eigen belang er notitie van met de aan staande verkiezingen voor leden van den Gemeenteraad, Welnu dan, wij zuilen zeker en gewis, als leden van den raad, bij u eerst eens komen aanbellen, wanneer het Gemeente raad is want U bezit naar mijn in zien een helderziend oog. Ook kun je onzen Volksvriend den weledelen heer H. van Dalsum niet gerust laten, wel een bewijs uit wat vat het bier getapt wordt. Welnu, wil je nu nog eens weten wie en wat mijnheer van Dalsum is, luistert dan maar luistert goed en prent deze woorden in je hoofd. Mijnheer van Dalsum is een man uit éen stuk, rondborstig van karakter, een goed Raadslid en een goeden raadgever aan iedereen, is een opnch" Katho liek waarmede men niet k*Q rollen en springen gelijk een kat mei een muil, maar iemand, die dwars en vrij ten alle tijden voor zijn gevoe len durft uit te komen. En zoo een man die nog op den koop toe geheelonthouder is durft men alles naar het hoofd slingeren Ja zelfs is Uw kliek zoo laag dat deze zijn laatste beeten brood zou durven vergiftigen. Neen briefschrijver, uw geschrift is een aaneenschakeling van boerenbedrog en valsche leugen, Zegt de Apostel Paulus niet in zijn brieven, Broe ders verheugt U want de boog kan altijd niet gespannen staan. Ik geef u dezen raad: In den heiligen tijd van de vasten, denkt eens aan hoe Jezus moest lijden om al de eerroverijen te herstellen, om al de dieverijen die hier gebeurd zijn, ja om al die moedwil waarmede men zijn evenaasten mede benadeelt in zaken wat een diep treurige na sleep kan hebben in den loop der tijden. Och, och, als je dit alles eens wel doordacht wat zou je een heel anderen kijk krijgen op de heden daagse he toestanden Ooh, zijn er onder de vroegere menschen judas- schen en verraders geweest, welnu wied dan eerst het onkruid uit uw eigen tuin, en laat dan uwe oogen eens gaan over Hulst en omstreken, en wanneer ge dan nog een spren kel tje rechtsgevoel in uw lichaam bezit, dan ja, dan zult ge zelf moeten bekennen, zooals Pilatus tot de joden zeide Ik vind geen schuld in hem. En om deze reden schrijf ik altijd, geen beteren man in de maatschappij als de heer van Dal sum, geen beter burger in Hulst als mijnheer van Dalsum Een man die waardig is ons vertrouwen te mogen bezitten, in den volsten zin van het woord Ik eindig dan met den uitroep Almachtige God. be schermt en behoud voor ons den weledelen heer H. van Dalsum, toe komstig lid van de Tweede Kamer. Een woord van dank mijnheer de Redacteur voor de verleende plaatsruimte. Een lid van den Raad. Wij wisten niet, dat de Brieven uit Zeeuwsch Vlaanderen tegenwoordig verschijnen in de Voorhoede, het poli tieke blad van mr. Aalberse. Vroeger genoot het Dagblad van Noord-Bra bant te Breda de eer deze Brieven in zijne kolommen te mogen opnemen, maar sedert den Brief met voor in houd de V ikswilpartij te omschrij ven en met voor recept „neem a! het uitvaagsel van 20 gemeenten", hoor den we van die Brieven niets meer. Wel, wel, dus ze verschijnen nu in de Voorhoede Wie zou die Brief schrijver toch zijn We hebben voor gedacht, dat deze wel bekend zal zijn aan een der be woners van de pastorie in de Steen straat te Hulst, omdat reeds eenigen tijd van uit de dekanij de Voorhoede wordt aanbevolen met als uitvoerder den tuinman Joseph van de Walle, de broeder van den nu bekenden Ar.dries, en dit aanbevelen als eene poging de Volkswil te weren. Gelukkige Voorhoede, die een der- gelijken Briefschrijver mag rekenen tot zijne medewerkers Maar de Volks wil zou voor dit geluk bedaRken, om dat ons blad geen medewerker op prijs stelt, wiens eenig doel het is laster en verdachtmaking te verspreiden door middel van de pers, en wiens ziel de waarheid niet wil en de liefde veracht. Red. Volkswil. o— Bakermat. Dierbaar Nederland In den Vreemde Blijft ons hart aan U verpand, Blijft in vreugde en in smarte Gij ons zoet geboorteland. Vaderland 1 Gij land van vrijheid, Waarheid, vroomheid en van vlijt. Vriendelijkst dorpje onder vele, Waar mijn knapentijd heenvlood, 'k Schat het hoogste U in waarde, Wat een ander land ook bood. Vriendlijk plekje, rijk aan gulheid, Goedheid, vrede en aan vlijt. Schamel hutjeWat voor grootheid Elders ook het oog bekoor' 'k Geef uw vrede en uw eenvoud En uw kalmte niet daarvoor. Dierbaar kluisje, rijk aan blijheid, Rust en vrijheid en aan vlijt. Dierbaar Neerland, vriendlijk Dorpje, Schamel hutje waar wij gaan, Blijft tot 's levens jongste zuchten Steeds den trek naar U bestaan. Dat de Hemel U behoed' Land en Dorpj' en Hutje zoet. J. TEN NAPEL. Kruiningen, Februari 1912. O In de gisterenavond gehouden ver gadering der Afd. Hulst van de Kath. Kiesvereeniging trad als spreker op de heerD. Schelfhout, met het onder werp „Christelijke politiek". Spr. begon, na een inleiding, met de wederlegging van de valsche idee, dat de Rechterzijde de Godsdienst mis bruikt om invloed op het volk te ver krijgen. Onze tegenstanders ontzeg gen ons goeden trouw in onze begin selen. Spr. zet vervolgens uiteen de aan leiding, welke de coalitie deed ont staan en toonde daarbij aan, dat on- geloovigheid der vrijzinnigheid de Christelijke partijen bijeenbracht. Daarna schetste Spr. wat men te verstaan heeft onder „politiek", waar bij hij tevens geeft een uiteenzetting van wat de Staat is en wat zijn eind doel is. De Staat heeft hetzelfde einddoel als de mensch. Dit eind doel heeft de scheiding tusschen de Christelijke en liberale partijen doen ontstaan. In den breede zet daarna Spr. uit een, welke onheilen de Staatsonthou ding, welke de liberalen steeds heb ben gepredikt, gebracht heeft, waar door de sociaal-democratte ontstond. Spr. ontkent dat principieele partij strijd scheuring brengt. Slechts ver dachtmaking brengt twist en haat. Men moet den goeden trouw in zijn tegenstander kunnen en willen erken nen. Spr. somt op de noodzakelijke so ciale wetten, welke noodig zijn om den Staat te vervormen tot een ware samenleving op Christelijken grond- slag. Ten slotte toont Spr. aan, dat hij heeft willen uiteenzetten wat omgaan moet in een Christelijke partij, waar door in ons district de Christelijke vaan kan worden hooggehouden, waar door de beginselen zullen doordrin gen en herleven Een dankbaar applaus en hartelijk woord van dank van den Voorzitter viel den Spreker ten deel voor de nuttige en leerzame lezing door hem gehouden. De Voorzitter zegt dat de ontwik keling de eenheid en eendracht zal bevorderen en het district vrijwaren tegen overrompeling en verrassingen. Het gezag is stelselmatig ondermijnt, waar geen gezag is, is geen eendracht mogelijk. Wij moeten elkander voor lichten en niet ophitsen. Reeds nu wordt het Christelijk ministerie be stookt. In 1913 zal het oog van ge heel het land gevestigd zijn op ons district en Spr. hoopt dat alsdan de Christelijke partij zal zegevieren. Wij moeten ieder in zijn kring elkander opwekken tot meerder politiek leven. ZELANDIA van 20 Febr. 1912. Vergadering van den Raad der Ge meente Hulst op Dinsdag, den 27 Fe bruari 1912 des voormiddags, ten ne gen ure. Zaken ter behandeling: 1. Opening en notulen. 2. Mededeeling ingekomen stukken. 3. Benoeming voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur wegens pe riodieke aftreding. 4. Voorstel om den onderwijzer Anthonisse te behou den tot het einde van het schooljaar. (1 April). 5. Voorstel om het bouw vallig openbaar privaat in de Koeke- bakkershoek te sloopen. 6. Verzoek schrift van de R. K. Volksbond om van gemeentewege reddingsmiddelen langs de vesten beschikbaar te stellen. 7. Verzoekschrift der vereeniging Ge meentebelang om in te voeren een belasting op openbare vermakelijkhe den en staangeld voor kermistenten. 8. Wijziging der gemeentebegrooting 1912 in verband met eene wijziging van de begrooting der gasfabriek. 9. AI of niet goedkeuring verpachting stadswallen. BOSCHKAPELLE. Bij de Dins dag gehouden aanbesteding van het nieuwe woonhuis voor den heer Alf. Kox werd ingeschreven door Leo J. Colsen Terhole voor 2098 gl.Alf. Lambert en J. F. Mei (timmerwerk) voor 1140 gl.Alf. de Loos en P. Lambert (metselwerk) voor 1060 gl., allen alhier: P. Schopman, Hulst voor 2065 gl., P. Everaert Boschkapelle (metselwerk) voor 1095 gl. en A. J. Millenaar Hulst, voor 1880 gl. Aan dezen laatste is het werk gegund. Voor metselaars en timmerlui komt er in den loop van dit jaar aardig werk aan den winkel, daar er binnenkort nog drie nieuwe gebouwen zullen aan besteed worden in de kom dezer ge- gemeente. BOSCHKAPELLE. Zwendel? Vele handwerkslui, agenten en an dere vakmenschen hebben hier en misschien ook elders een circu laire ontvangen van een firmaM. A. Winter Co, Washington D.C. Noord- Amerika, waarin hun een schitterende betrekking wordt aangeboden, opbren gende van 100 tot 350 gulden maan delijks. Men heeft niets anders te doen dan een welbekend huismiddel (het wordt niet genoemd) aan den man te brengen, 't Aanbod is, zooals men ziet, zeer aanlokkelijk. Iemand alhier, die 't fijne van dit zaakje eens wil weten, heeft er \2l/2 cent porto kosten aan gewaagd en heeft bij ge noemde firma om nadere inlichtingen gevraagd. Wij zijn benieuwd naar het antwoord, 't welke wij naderhand hopen bekend te maken, O CarnaTal te 's-Hertogenbosch. Duizenden, zoowel vreemdelingen als Bosschenaren, waren Zondagmid dag naar het station gestroomd om Prins Amadero Ricosto di Carnavallo te verwelkomen, die met den trein van twaalf uur arriveerde. Met daverend hoerageroep en on der het spelen van het Oeteldonksch volkslied werd de Vastelavonts-vorst ontvangen. In den middag had, begunstig door prachtig weer, de luisterrijke optocht plaats, die een goed effect maakte. o Verschrikkelijk Te Beek, gemeente Bergh (G.), werd Zondagavond een zevenjarig meisje vermist. Dezer dagen vond men haar lijkje in een bosch aldaar. Het kind was mishandeld en daarna ge worgd. Het Arnhemsche Parket ver trok naar Beek om een onderzoek in te stellen. Per telegraaf. De Rechtbank te Middelburg ver oordeelde heden den gemeenteveld wachter E. C. te Hulst in de zaak L. Herman tot zeven dagen gevangenisstraf. Deze bevat de tekst der Nieuwe Militiewet, die in werking treedt den 1 Maart 1912. Voor de f 400 boelen of 80 dagen hechtenis in de zaak pastoor Schetsen ambtsrapport burgemees ter ran Waesberghe. (De Justitie achtte niet strafbaar de klachten in zake Fruijtier en Ooieraar). o Ossenisse. Omdat het nieuw gekozen raadslid dezen winter zoo edelmoedig is geweest, dat zijne arbeiders niet in daggeld mochten dorschen, omdat de dagen te kort waren, maar per zak, en zij het per zak niet hooger hebben kunnen brengen dan 73 cent per dag f 0.50 Jagertje. 1. Omdat de Fiets zulke prachtige huizen heeft en er niets aan doet - 0.05 2. Opdat hij zijne huizen af zou breken - 0.05 3. Omdat hij de menschen bang zou willen maken met papier dat niet goed is - 0.10 Hulst. Van een buurjongen enz. - 0.10 Boschkapelle. Omdat onze Burgervader enz. - 0.10 Stoppeldijk. Van een land bouwer, omdat nu de dieven vrij spel hebben, daar onze veldwachter voortdurend als kerkwachter in de kerk moet zijn, en wij geen veldwachter meer hebben - 0.50 Graauw. Een lesjeOmdat zwijgen wel het beste is, maar altoos zwijgen is niet goed, daar dan altijd dezelfden er met de buit van doorgaan, begrepen - 0.15 Arnhem. Wegens een afge luisterd gesprek van drie man nen alhier, waarvan een zeide al mag mijnheer van Dalsum zijn Paschen niet houden, ik zou wel met hem de eeuwig heid in willen gaan, al stierf op dit oogenblik - 0.50 Koewacht Boschdorp - 0.10 Hulst. Omdat de H. B. S. van Terneuzen in Dirkje's keel zit 0.25 Berg—Gladbach. Van L. B., Jj F. v. V. en A. S., het ge wonnen kaartgeld op vasten avond, 1 mark - 0.60 Lamswaarde - 0.15 Vorige lijst -358,67 Totaal f361,77 O 26 Febr. 2 uur. St. Jansteen (nabij het station Hulst. Beestiaal enz. Poppe. 27 Febr. 1 uur. St. Jansteen. Inboe del. Poppe. 29 Febr. 2 uur. Terneuzen. Woon huis en erf en grond. v. d. Moer. 7 Maart. 2 uur. Overslag (Roode Sluis). Tarwe enz. Dregmans, Daey Ouwens. Halst, 19 Febr. Per 100 K.G. Tarwe f9,25 a f9,50, Rogge f8,25 a f8,50, Wintergerst f 10,50 a f 0,00, Zomergerst f 10,00 a 0,00. Haver f8,75 a f8,90, Erwten f 12,00 a f 15,00, Paardeboo- nen f 10,00 a f 10,25 Duivenboonen f 11,00 a f 11,00 Witteboonen f23,00 a f23,—, Bruineboonen f 18,00 a f 00,00, Boekweit f 00,00 a f 00,00. Lijnzaad f21,— a f 00,00 Aardappels, f 3,75 a f 0.00 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 1, verkocht 0. Varkens 23, verkocht 20. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,40 tot f0,00. Eieren per 26 stuks f 1,20. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47,625 k f47.65. De collecteur A. E. JANSSEN te Goes, maakt bekend dat de loten verkrijgbaar zijn en dat de trekking begint 25 Maart. Na ontvangst van het bedrag met porto wordt het verlangde onmiddellijk toegezonden. tegen begin Maart. Adres bureau van dit blad. een schoon van alle gemakken voorzien, met eigen grond, gelegen in den PAULUSPOL- DER onder Stoppeldijk. Te bevragen aan Bureau Volkswil te Hulst. Te koop wegens plaatsgebrek opgenomen in 't stamboek, voor de tweede maal bevrucht. Te bevragen bij J. F. v. CAMPEN— Colsen, te bezichtigen bij S. E. DE MUNCK, beiden te Stop peldijk. Rapenburg. Aanbevelend, Hulst 7 Februari 1912. 0 Statiestraat, 5 Ibis St. Nikolaas, o voor Damen, Juffers en Kinderen. LUIJERMAND, DOOP- en andere ARTIKELEN. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE te Hulst, is in Februari geopend op Maandag 19 en 26 Februari 1912 van één tot half drie uur. IPi DEN GROOTE.'M GOEDE!* KOOF. Fabriek van voor Heeren en Damen. Alle KINDER ARTIKELS. Alles op maat. No. 1, HOUTBR1EL (Verkensmarkt) ST. - NIKOLAAS. Y erschenen door PIETER DAENS, Lid der Belgische Kamer der Volksverteg enwoordiging. Wie op de hoogte wil komen van het leven en den grooten strijd van deze twintig-eeuwschen volkspriester en staatsman in België de naam zegt reeds voldoende bestelle dit boek met portret. Gunstig beoordeeld door de Belgische en Fransche pers. Het boek is in het Vlaamsch geschreven. Pry's n i.m Wordt na ontvangst van postwissel franco toegezonden. Leiden J. k. WIJTSNBXJRG. lste Groenesteeg 13.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 3