No. 126. Zaterdag 24 Februari 1912. 3e Jaargang* Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst. RichtingVoor waarheid en voor recht, door eigen daad en door daad van anderen, zonder aanzien van persoon of partij. VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Gentschestraat C 7 te Hulst. w? Stichter: H. A. van Dalsum. Gentschestraat C 6 te Hulst. Gentschestraat B 4 te Hulst. Zaak JL. Herman. NAAM DEE KONINGIN. KANTONGERECHT TE HST. DE VOLKSWIL REDACTIE: Abonnement per drie maanden NEDERLANDf 0.50. BELGIEfr 1.20. ANDERE LANDEN f 0.80. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. - Niet geplaatste stukken worden niet terug gegeven. Het blad neemt geene verantwoordelijkheid voor den inhoud van het Vrije Woord en voor dien van Advertentiën. ADMINISTRATIE: DRUKKERIJ: Advertentiën, in te zenden vóór Vrijdags om 12 uur. Prijs per regel 10 cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant f0.25. Het Wetboek van Straf vordering in Actie. A. Het vonnis. AFSCHRIFT uit de minuten berustende ter Griffie van het kantongerecht Hulst Arron dissement Middelburg waar o. m. wordt gevonden het navolgende vonnis. Wij rechter in het kanton Hulst Rechtdoende in zake de Ambtenaar van het Openhaar Mi nisterie bij dit Kantongerecht eischer ambtshalve tegen LÜDOViCUS HERREMAN, oud 71 jaar, zonder beroep, geboren te Koewacht, wonende te Hulst, in persoon verschenen, en bijgestaan door mr. J. Adriaanse, advocaat en procureur te Middelburg. Gezien de acte van dagvaarding den zesden Januari 1900 en twaalf van wege den Ambtenaar van het Open baar Ministerie bij dit Kantongerecht aan den beklaagde beteekend. Gehoord den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie in zijne voor dracht der zaak. Gehoord de voorlezing en gelet op liet proces-verbaal op den ambtseed en ten bezware van den beklaagde opgemaakt door Edemond August Cortvriendt, gemeenteveldwachter en onbezoldigd rijksveldwachter te Hulst gedagteekend 28 November 1900 en elf. Gehoord de getüigen in hunne onder eede afgelegde verklaringen. Gehoord de antwoorden van be klaagde. Gehoord de vordering van den Ambtenaar van het Openbaar Ministe rie, na voorlezing ter terechtzitting overgelegd daartoe strekkende dat de beklaagde op grond van artt. 23—453 Van het Wetboek van Strafrecht, als mede van artt. 177—214—252—253 van het wetboek van strafvordering worde schuldig verklaard aan het feit hem bij dagvaarding ten laste gelegd te kwalificeeren Het zich in kenrielijken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevinden. En de beklaagde diensvolgens worde veroordeeld op tegenspraak tot eene geldboete van een gulden Met bepaling dat de boete bij niet- betaling binnen twee maanden nadat de rechterlijke uitspraak kan worden tenuitvoer gelegd, vervangen zal wor den door hechtenis van een dag. Gehoord de verdediging door en namens den beklaagde gevoerd. Overwegende dat de beklaagde is gedagvaard ter zake van op den 27sten November 1900 en elf des namiddags omstreeks 1 P/2 uur in de gemeente Hulst op den open baren weg zich in kennelijken staat van dronkenschap te hebben bevon den Overwegende dat het voorgelezen proces-verbaal nader ter terechtzitting door den verbalisant Edemond August Cortvriendt gemeente-veldwachter en onbezoldigd rijksveldwachter te Hulst, als getuige onder eede bevestigd tot inhoud heeft dat hij, verbalisant op den zeven en twintigsten November 1900 en elf des namiddags omstreeks lP/2 uur in de gemeente Hulst heeft gezien en bevon den dat de beklaagde zich aldaar op den openbaren weg, de Overdamstraat bevond in kennelijken staat van dron kenschap, voor hem verbalisant dui delijk waarneembaar aan beklaagdes zwaaienden gang, belemmerde spraak en naar sterken drank riekenden adem dat hij, verbalisant den beklaagde, die dicht bij zijne woning was, her haalde malen heeft aangemaand zich huiswaarts te begeven, waarop be klaagde, antwoordende dat hij voor niemand naar huis ging hard begon ta schreeuwen en te roepen dat verbalisant hierop den beklaagde voor zijn eigen en een anders veiligheid in het arrestantenlokaal heeft opgesloten Overwegende, dat de ten verzoeke van het openbaar ministerie gehoorde getuige Andries Augustinus van der Walle, ond 40 jaren, herbergier wo nende te Hulst "ter terechtzitting onder eed op grond van eigen waarneming heeft verklaard Den zeven en twintigsten November 1900 en elf des avonds half zes is beklaagde bij mij in het café in de Kleine Bagijnestraat te Hulst gekomen. Hij heeft daar vier borrels, brande wijn met suiker gedronken, onder het kaait spelen. Hij was nog al vroolijk onder het spel en verliet tusschen half acht en kwart voor acht mijn café. Dronken was hij niet, toen hij weg ging, maar wel vroolijk. Dienzelfden avond ongeveer half tien kwam ik met mijne vrouw voorbij het café van Koolegem op de Markt. Ik hoorde toen de stem van be klaagde daar binnen, die schreeuwde boven alles uit: door dat schreeuwen maakte hij op mijne vrouw en mij den indruk dat hij dronken wasmijne vrouw zeide dan ook, doelende op beklaagde: „morgen ligt hij weer ziek te bed." Overwegende dat door de in onder ling verband en samenhang beschouwde aanwijzingen voortvloeiende uit den inhoud van voormeld proces-verbaal en uit de hiervoren gerelateerde ge tuigenverklaring wettig en overtuigend is bewezen dat beklaagde op den zevenentwin tigsten November 1900 en elf des avonds omstreeks half twaalf uur op den openbaren weg de Overdamstraat in de gemeente Hulst, zich heeft be vonden in kennelijken staat van dron kenschap." Alsmede beklaagdes schuld aan ge noemd feit Overwegende dat het feit behoort te worden gekwalificeerd Het zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevinden Overtreding voorzien en strafbaar gesteld bij art. 453 van het Wet boek van Strafrecht Gelet op de artt. 209211 214 252 en 253 van het Wetboek van Strafvordering en op art 23 van het Wetboek van Strafrecht Rechtdoende in naam der Konin gin Verklaren den beklaagde schuldig aan de hiervoren gekwalificeerde over treding. Veroordeelen hem te dier zake op tegenspraak tot betaling van eene geld boete van een gulden. Bepalen dat de boete bij niet beta ling binnen twee maanden nadat dit vonnis kan worden ten uitvoer gelegd, vervangen zal worden door hechtenis van een dag. Heden gewezen en uitgesproken tèf openbare terechtzitting van het Kan tongerecht van den Twaalfden Februari 1900 en twaalf door Ons meester Bernard van Blaricum, kantonrechter in tegenwoordigheid van Augustinus Clemens Marie Poppe, fd. griffier en van beklaagde. Was geteekend AUG. C. M. POPPE, wtl. gr. B, BLARICUM. Voor simpele copy afgegeven den negentienden Februari 1912. De griffier Hulst. LEIGNES BAKHOVEN. B. Het verslag der terechtzitting, overgenomen nit de Volkswil van 3 Februari 1912. Strafzitting 1 Febr. 1912 om 11 uur. Zaak LOUIS HERMAN tc Hulst, 71 jaar, beschuldigd volgens ambts- eedig procesverbaal van den gemeen teveldwachter Cortvriendt te Hulst, van zich op 27 Nov. 1911 des avonds omstreeks half twaalf uur. te hebben bevonden in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg, blijkende uit zwaaienden gang, luid schreeuwen en rieken van sterken drank, in de Overdamstraat te Hulst. Beklaagde werd bijgestaan door ad- vokaat mr. J. Adriaanse te Middelburg. Van wege het O. M. zijn gedag vaard 3 geluigen, en van wege de ver dediging 12 getuigen, waarvan 2 niet verschenen. Kantonrechter leest aan Herman het procesverbaal voor van Cortvriendt. BeklaagdeAlles wat er in staat is onwaar, niet om half twaalf uur, maar om elf uur ben ik in arrest gesteld. Het laatste was ik bij Koolegem, van waar ik na taptoe (half elf) naar huis ben gegaan. 1. Cortvriendt, getuige van O. M. Omstreeks half twaalf uur in de Over damstraat, liep beklaagde met een zwaaienden gang, riekende naar ster ken drank. Tot tweemaal toe raadde ik hem aan naar huis te gaan maar hij wilde niet, na de 3e waarschu wing stelde ik hem in arrestbeklaagde staat bekend als veel misbruik te ma ken van sterken drank. Verdediger aan Cortvriendt: Hebt ge dan wel eens een proces-verbaal opgemaakt tegen beklaagde Ant woord nooit. Waar troft ge be klaagde aan AntwOp de straat op den openbaren weg vlak voor de stoep van zijn huis. 2. Andries A. van de Walle, her bergier te Hulst, getuige van O. M. Beklaagde, die om half zes in zijn lokaal kwam, dronk drie borrels bran dewijn met suiker, heeft daar kaart gespeeld, was plezierig omdat hij met kaarten won, ging vroolijk weg en was toen niet dronken. Om half tien uur hoorde hij, met zijne vrouw gaande langs de herberg van Koolegem, be klaagde luid schreeuwen en toen maakte hij op hem, getuige, ook op zijne vrouw, voor indruk, dat hij dron ken was, en wel op dit hooren, om dat hij beklaagde reeds 10 a 12 jaar kent. Hij heeft beklaagde in de her berg Koolegem niet gezien, liep er alleen langs. 3. Doffemont, Veldzicht. Hulst, ge tuige van O. M. Heeft beklaagde ontmoet bij Koole gem, weet niet hoe laat, heeft hem zien kaarten met Geene, A. v. d. Eeck- hout en de vrouw van Koolegem. Heeft niets gezien dan kaarten en heeft geen schreeuwen gehoord. Getuige Cortvriendt tot Doffemont ge hebt mij gezegd, dat Herman dik wijls naar de keuken ging. Doffemont ge liegt, Cortvriendt. Get. A. v. d. Walle heeft Doffe mont omstreeks half tien zien komen uit de herberg Koolegem. De verdere getuigen zijn a decharge. 1. Aug. de Smit, 43 jaar, kleer maker, Hulst. Heeft Herman niet gesproken, kan niets verklaren omtrent dronken zijn. Hij zag alleen, dat omstreeks 11 uur de veldwachter beklaagde opbracht naar het gevang en dit zag hij doen recht over Wilking. Cortvriendt had beklaagde vast bij den kraag, en hij hoorde Herman tot Cortvriendt zeggen breng mij liever naar den dokter, want ik bloed zoo, en daarnabreng mij dan naar de politie. Deze getuige had voor indruk dat beklaagde nuch ter was, omdat hij zulke verstandige vragen deed, daar iemand die dron ken is anders spreekt. 2. Christina Nederhand, wed. v. d. Kelen, 67 jaar, te Hulst. Woont naast Herman, lag te bed, hoorde geen geschreeuw. Op vraag van verdedigerZij hoorde beklaagde niet schreeuwen, hoorde alleen dat deze au zeide, omstreeks 11 uur, en daarna gestommel. 3. Petrus Verwer, 35 jaar, bakker te Hulst. Beklaagde is niet dronken geweest. Is bij Koolegem geweest omstreeks 10 uur, heeft beklaagde zien praten met A. v. d. Eeckhout, vrouw van Koole gem en Geene, had een glas bier bij zich staan, had voor indruk, dat be klaagde was kalm, nuchter, niet luid ruchtig. Is om kwart voor elf met beklaagde langs de Broodmarkt naar huis gegaan, beklaagde ging verder door met pijp in de mond en klom pen onder den arm. Cortvriendt op vraag Kantonrech ter: Herman had geen pijp in de mond wel in zijn zak, en de klom pen lagen op de straat vóór de deur van beklaagde. Verwerde spraak van Herman was heel gewoon. v. d. Walle, Doffemont en Cort vriendt op vraag Kantonrechterheb ben Verwer niet bij Koolegem gezien. 4. Judocus Koolegem, 58 jaar, her bergier te Hulst. Beklaagde is bij hem gekomen om streeks 8 uur en gebleven tot na tap toe, heeft gedronken twee fleschjes Javabier, anders niet, heeft eerst met Geene, v. d. Eeckhout en zijne vrouw zitten kaarten en daarna zitten praten. In de herberg waren ook Verwer en M. de Maat, ook Doffemont, doch weet niet hoe Iaat deze er was. Ver wer is met Herman naar huis gegaan, heeft beklaagde niet op straat gezien, deze was niet dronken, zijn spraak was goed, en heeft niet gezongen of geschreeuwd. Getuige v. d. Walle, op vraag Kan tonrechter, blijft bij zijn verklaring van Herman te hebben hooren schreeu wen. Op vraag van verdediger zegt Koo legem, dat Herman de klompen, bij het vertrek, droeg onder den arm. 5. Alonzo Ferdinand Alvarez Geene, 66 jaar, jager te Hulst. Was reeds bij Koolegem, toen Her man kwam tusschen 8 en half negen. Heeft met hem gekaard, en heeft hem één fleschje bier zien drinken. Ge tuige is vertrokken tegen 10 uur. Kan tonrechter hebt ge den volgenden dag niet wegens dronkenschap op 27 November te bed moeten blijven Antwoord neen. Cortvriendtmaar mijnheer Seydlitz heeft mij gezegd, dat ge om 11 uur nog niet waart ge komen. Geene leugen, ik heb 's mor gens met de honden gewandeld. Ben reeds zoovele jaren bij mijnheer Seyd litz en nooit iets niet goed. Voor mijne rekening wil ik getuigen bren gen dat ik 's morgens op tijd om 6 uur bij mijnheer Seydlitz ben geweest. Getuige Doffemontheeft niets bij zonders aan getuige Geene gezien. Herman was niet dronken toen hij vertrok. 6. Sylvia Bruyns, echtgenoot va« J. Koolegem, 49 jaar, te Hulst. Beklaagde is in de herberg geweest van na 8 uur. Er was toen niets aan hem te zien. Er waren ook nog Geene, v. d. Eeckhout, Doffemont. Beklaagde heeft gekaard met Geene, Eeckhout en haar, omdat Doffemont, aan wien ge vraagd, geen lust had, en heeft ge dronken twee halve fleschjes Javabier, en niets in de keuken. Ging na tap toe weg met Verwer en M. de Maat. Had klompen bij zich. Toen bekl. op straat ging zag hij niets aan hem, heeft beklaagde niet hooren zingen. Er zijn nog meer menschen geweest, jong volk, weet niet meer wie. 7. Celina Elisabeth Buijsse echt genoot van Pleunis, 29 jaar. Van dronken zijn of niet weet zij niets. Heeft alleen gezien, dat 's morgens om 7 uur de sleutel stak in de bui tendeur. 8. F. v. d. Kelen, 34 jaar, koop man te Hulst. Is omstreeks 7 uur gegaan naar Andries v. d. Walle, waar beklaagde zat te kaarten. Heeft niet gezien dat deze iets gebruikte. Beklaagde was heel gewoon, dat is plezierig als al tijd. Get. is bij v. d. Walle geweest tot 5 minuten vóór half acht. Op vraag van den kantonrechter aan v. d. Wallebeklaagde ging weg tusschen half acht en acht uur, en was geko men half zes uur. Get. v. d. Kelen heeft beklaagde niet op den open baren weg gezien. 9. Joh. Verstraeten, 67 jaar, zonder beroep te Hulst. Heeft met beklaagde van 7L/2 tot 8 uur bij v. d. Walle gekaard, en is bij deze gekomen om half 7, toen Herman er reeds zat, weet niet wat en of de bekl. iets gebruikte, lei daar niet op. Be klaagde was als altijd, kon aan hem van dronken zijn niets merken, heeft Her man niet buiten gezien. 10. Corn. Verlinden, 65 jaar winke lier te Hulst. Is bij v. d. Walle geweest, was om 8 uur thuis, is gekomen na 6 uur, toen Herman er was. Heeft met hem gekaard, heeft niet gezien wat hij ge bruikte, heeft niets aan hem opgemerkt, daar hij heel gewoon was, heeft Herman niet op straat gezien. Verdediger maakt opmerkzaam om trent het uur: taptoe is 10l/2 uur, en verbaal is 5 minuten vóór half twaalf. Herman zegtwas 11 uur toen Cort vriendt mij oppakte, om half twaalf zat ik reeds in gevang. Verwer was 11 uur thuis.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 1