Uit Alkmaar. AAN ONZE LEZERS EN LEZERESSEN wijzen de grootheid van haar hart. Den huisvader van een groot gezin, die in blijdschap en in een zich zelf vergeten, in eerlijken arbeid met zor gen voor de zijnen wei kt voor de da- gelijksche behoeften der zijnen. Den arbeider die, hoewei zijn hart hem thuis houdt bij de zijnen, ver van de echtelijke of ouderlijke woning het brood voor de zijnen gaat verdienen en alles voor de zijnen overstuurt, wat hij in gepaste zuinigheid niet voor zich zeiven noodig heeft. In het algemeen eerbiedwaardig noemen wij elk mensch, hoog of laag staande op den maatschappelijken ladder, die zijn levenstaak vervult en daarbij God en Diens gebod voor oogen houdt, want deze allen zullen eenmaal geroepen worden om te wonen daar, waar allen groot zijn, want het is groot te wonen in het huis des hemelschen Vaders. Maar niet eerbiedwaardig noemen wij den mensch, hoog of laag staande op den maatschappelijken ladder, die zijn levenstaak gebruikt tot zelfzucht en daarbij God en Diens gebod ver geet, want deze allen zullen eenmaal verworpen worden tot daar, waar de hoogmoed zal overgaan tot smaad, waar de overvloed zal overgaan tot gebrek, want de laagheid is daar de grondtoon van de gestrafte boosheid. Maar is het niet treurig dat op een dergelijke wijze als het ware handel wordt gedreven in Heilige Missen, en dat van de „vrome" zijde noch door de kerkelijke overheid daartegen wordt opgekomen Maar wat het treurigste is, is wel dit: dat een dergelijke handel geheel ligt in den geest, die het katholieke leven in Nederland tegenwoordig be- heerscht, de geest, die, zooals in het bisdom Breda, uit wereldsche overwe gingen met de Heilige Sacramenten speelt als jongens met knikkers, de geest die in het openbare leven zelfs het geloof heeft gemaakt tot een han delsartikel, de geest die, onder den invloed van politieke geestelijken en politieke advocaten geloof en liefde werken doen dienen tot verkiezings doeleinden. En wat hierbij pijnlijk aandoet is dit, dat in het Nederlandsche katho lieke leven de stem van de weinigen, die zich niet laten verblinden door den uiterlijken glans, is als die van den roepende in de woestijn, en wordt getracht met voorbedachten rade niet te hooren noch te laten hooren, omdat het bewijst, hoezeer de verblinding algemeen is. Zou het soms kunnen liggen in Gods bestel, dat de benoemi:'g van den Nederlander Pater van R ssum tot Kardinaal is geschied, opdat deze de verblinding doet wegnemen, die is voor de oogen van het Katholieke Nederlandsche volk, en vooral voor de oogen van de kerkelijke autoriteiten in Nederland O Het volgende in de R. K. kerk alhier verspreide blaadje verdient curiosi- teitshalve bekend gemaakt te worden Gij allen, geachte Lezers en Leze ressen, zijt met vurigen ijver bezield om ons Juvenaat te steunen. Ten be wijze hiervan strekke het feit, dat gij zoo edelmoedig de middelen te baat neemt, die wij u aan de hand gaven. Op één dier middelen nochtans wenschen wij geheel bijzonder uw aandacht te vestigen, nift slechts wijl het onze belangen geldt, maar ook omdat uw eigen voordeel dr.armec zoo innig verbonden is wij bedoelen onze Misstichtingen. Geen verhevener 1. an deling voorze ker, geen die God wdgevalliger is dan de H. Mis, waar Jezus Christus, zelf èn Offeraar èn Offerande, aan den Hemelschen Vader de hoogste hulde brengt. Geen heilzamer handeling tevens. De H. Mis is de bron van zegeningen bij uitnemendheid genaden voor onze zielen, verlossing voor die onzer dier bare overledenen, gunsten in tijdelijke aangelegenheden. Als wij zulks overwegen en dan zien, dat er zoo weinig om gedacht wordt om H. Missen te laten lezen, vindt gij het dan niet billijk dat wij er u op wijzen Welaan ook dit middel, waar uw eigen voordeel op den voorgrond treedt, en de belangen van ons Juve naat zoo terdege ter harte worden genomen, met allen ijver aangewend Leest met aandacht de drie volgende Misstichtingen en neemt het vast be sluit u tot éên dezer stichtingen te bepalen. [j lo. Zij die ons vijf gulden geven, hebben ten eeuwigen dage deel aan ééne H. Mis die den eersten Vrijdag van iedere maand wordt opgedragen. 2o. Zij die 10 gulden geven, heb ben deel aan ééne H. Mis, die weke lijks (Donderdags) tot October 1914 wordt gelezen. 3o. Zij die 60 gulden geven, heb ben ten eeuwigen dage deel aan vier H. Missen, die wekelijks en wel op Maandag, Woensdag, Vrijdag en Zater dag worden opgedragen. N.B. De betaling kan geschieden in termijnen, dat wil zeggen men melde ons duidelijk, welke stichting men be doelt en zende dan iedere maand of om de twee of drie maanden een ge deelte van het geld, tot de geheele som gestort is. Dit geld kan ook aan onze Zclateurs of Zelatricen worden ter hand gesteld, die zich gaarne met de verzending zullen belasten. De Priesters van het H. Hart van Jezus. We maken hierbij deze kantteeke- ning Welk verschil is er tusschen eene dergelijke aanbeveling en een prospec tus voor het koopen van een Ham- burgsch lot De betalingsvoorwaar den zijn nog gemakkelijker dan voor Tijdgeestloten. Goede winsten en schrale loonen. o In haar persoverzicht ontleent de „Standaard" eenige beschouwingen aan „De Zeeuw". Er wordt in gewezen op de goede, men mag wel zeggen, zeer goede winsten, die de land bouwer in het algemeen dezen zomer heeft gemaakt en dan volgen de vol gende opmerkingen „Vele landbouwers hebben 't afge- loopen jaar een bovenst best jaar ge had. Mooie opbrengst. Royale prijzen. Geen tegenslag. Prachtige winst. Er zijn er onder, die, naar men meent te kunnen berekenen, tusschen de drie- en achtduizend gulden overlegden. Dit is geen praatje. Een landbouwer, die 18 gemet aard appels (2000 H-L.) a f 3,— had, maakte daarop zeker een mooi winstje". Het blad [betreurt het, dat het niet vernam dat de loonen der daglooners in verband met de rijke oogsten een weinig worden verhoogd of aan de mensehen een duurte-toeslag werd ge schonken. Wel vernam het andere dingen. Bijvoorbeeld „Wij vernamen van een arbeider wiens dagloon van f 1.op 60 cent terugging, omdat hij zooveel meisjes had, die mee verdienden. Wij ken nen ook gevallen, dat een arbeider, die verletten moest om zijn kindje te begraven, dat verlet 's Zaterdags van zijn weekgeld zag afhouden. Wij ken nen gevallen, dat door dergelijke on billijke inhoudingen, alsmede door andere tegenstrijdigheden, een arbei der, in den winter, nu, het niet hoo- ger bracht dan tot een weekgeld van een rijksdaalder Negentig cent daags verdienen de dorschers hier en daar op andere plaatsen is 't echter meer maar wanneer de arbeider vraagt onder meer wegens de goede^uitkomsten van den zomer meent hij dit te mogen doen vraagt aan den zoo rijk be voorrechten landbouwer, of 't niet een dubbeltje per dag meer mag zijn, dan krijgt hij een weigerend antwoord. Wij vertellen zoo gaat „De Zeeuw" voort „Wij vertellen deze dingen niet om den arbeider tegen den boer of den boer tegen den arbeider op te zetten. Doch zij zijn in sommige streken zoo menig vuldig en zoo stuitend, dat zwijgen misdadig zou kunnen worden. 't ls waar, de arbeider klaagt niet en met de machine achter zich, en het hongerszwaard voor zich, duidt hij een zoodanige weigering niet euvelmaar indien hij God vreest, zegt hij het aan zijn God en indien dan het gelijk aan zijn zijde mocht zijn, dan zou het kwaad wezen voor zijn baas. Wij mogen hierop wel eens met bescheidenheid de aandacht vestigen. En nu 't toch in den toeslag-tijd is, valt allicht ons woord bij de werkge vers vooral bij onze Christenwerkge vers, in goede aarde". Het is zeer te hopen zegt dan de „Standaard" dat de voorbeelden, door „De Zeeuw" genoemd, uitzonderings gevallen betreffen, en dan zijn ze nog erg genoeg. Wie zoo de arbeiders behandelt, drijft ze in de armen van het socialisme, en handelt onverant woordelijk. Christen werkgevers, die alzoo handelen, zouden wij ons moei lijk kunnen voorstellen". De Volkswii teekent hierbij aan „Zeeuw" en „Standaard" spreken van de protestansche christelijke boe ren. De Katholieke boeren van het Land van Hulst zijn jegens hun ar beider evenmin royaal. De vorige week sprak onder het Vrije Woord daar nog over vriend Meintjes over Graauw. Het zou hier anders reeds veel beter zijn, als niet zou zijn ge stookt en gekuipt eerst om kapelaan Buijsrogge hier vandaan te krijgen en daarna om het begonnen werk van van Dalsum zoo mogelijk te verlam men, en dit laatste uit afgunst en ver kiezingsberekening van katholieke po litiekers. Een onverdachte uitspraak. Uit het „Hoekje van IJsegrim" die ditmaal speciaal (R.-K.) achter zijn naam zet, in het te Nijmegen ver schijnende R.-K. blad „De Geldersche Koerier" van Dinsdag „De bladen berichten, dat er te Voorschoten is opgericht een Roomsch- Katholiekeeierveiling. Voortgaande in deze lijn zullen we krijgen Roomsch-Katholieke groentenveilin- gen. Roomsch-Katholieke uitverkoopen, Roomsch-Katholieke koopdagen, Roomsch-Katholieke veemarkten, enz. enz. Wordt het nu waarlijk niet al te dwaas Deze vermenging van aardsche be langen met een godsdienstig adeltee- ken begint bedenkelijke overeenkomst te vertoonen met het binnendringen van de geldwisselaars in Jerusalems heiligdom. Wie dreef hen ook weer uit? En hoe IJ z e g r i m (R.-K.)" De Rijksdagverkiezingen in Duitschland. In den Rijksdag bestond de re- geeringsmeerderheid uit de partijen van het Centrum en de Conserva tieven, wat men in Nederland zou noemen de Christelijke Coalitie Bij de verkiezingen van deze maand voor den nieuwen Rijksdag hebben Centrum en Conservatieven groote slagen gehad, en is de meerderheid van rechts gegaan naar links, met kleine tusschenpartijen, die de be slissing kunnen geven. Het merkwaardige is, dat het katholieke Centrum, steeds onwrik baar en de partij met het grootst aantal leden, in ledental de tweede is geworden, en de Sociaal-Democra- ten de eerste. Het Centrum is van 103 leden gevallen op 93 en de socialisten zijn van 53 gegaan tot 110 Merkwaardig is, dat drie bis schopssteden in geheel katholieke omgeving (Wurzburg, Freiburg en Keulen) nu socialistische afgevaar digden hebben. Zou dat ook niet bebooren tot het teeken des tijds en Gods wil, dat de Kerk en hare bedienaren zich voor taan onthouden van de wereldsche zaken, en dat wie niet hooren wil moet voelen Al dat afgeven op *de socialisten, men ziet het hier, haalt niets uit, zoo lang men weigert de katholieke tak- tiek te kloppen op -de eigen borst. Gemeenteraad van Hulst Vergadering van 19 Januari 1912. Voorz. burg. v. Waesberghe. Aanwezig 9 leden. Afwezig weth. Hombach en dhr Fruijtier. 1. Notulen der twee vorige vergade ringen worden na voorlezing goedge keurd. 2. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten a. goedkeuring on- derh. verhuring registratiegebouw, b. goedk. f2700 subsidie aan Burg. Arm bestuur, c. schrijven van ontvangst nieuwe Tapperij verordening, d. be voegdheid om over de helft der posten begrooting al reeds te beschikken. Van mr. Dieleman te Middelburg namens Comité met verzoek om mede werking voor een stoomtram Graauw Hulst—St. Jansteen—St. Nikolaas. Van Comm. Koningin, dat F. van Waesberghe bij K. B. met ingang van 29 Dec. 1911 is herbenoemd als bur gemeester. Worden voor kennisgeving aange nomen. Dhr Verwilgkeu wenscht den bur gemeester geluk met zijne herbenoe ming. 3. Verzoek van Vincentiusvereeni- ging om te mogen beschikken over benedenzaal stadhuis voor tentoonstel ling en fancy-fair. Goedgevonden. 4. Verzoek van G.J. van Gijsel om gemeentegrond te koopen aan het eind der Koekebakkershoek. B. en W. raden af, omdat daar mettertijd wel eens de straat zou kunnen worden doorgetrok ken. Afgewezen. 5. Verzoek van bewoners van wijk buiten de Dubbele Poort om daar gas te krijgen, gesteund door een adres van de vereeniging Gemeentebelang, dit geteekend door Leo Janssens, voorz. en P. J. Kruijsse, secretaris. Voorz. rekent uit, dat de inwilliging een f 50 per jaar aan de gemeente zal kosten. En dat dan noodig zal zijn de kosten der straatverlichting met f 100 te verhoogen. Dhr van Dalsum is voor inwilliging omdat het nog de eenige wijk is die geen gas heeft, en omdat, toen het klooster kwam buiten de Bagijnepoort deze wijk ter wille van vreemde paters dadelijk gas kon betrekken. Waar vreemdelingen dadelijk werden geriefd, mag dit niet worden onthouden aan oude ingezetenen. Voorz. merkt op, dat er geen gas kwam buiten de Bagijnepoort ter wille van de' Fransche paters, maar omdat de gasfabriek aan hen winst zou be halen, en gaslevering buiten de Dub bele Poort levert verlies op. Dhr de Paepe vraagt lantaarns er bij buiten Bagijnepoort, doch de voor?., meent, dat dit practisch niet kan. Verzoek algemeen ingewilligd. 6. Voorstel tot openbare verpach ting der stadswallen, omdat de tegen woordige pacht van L. Boel einde Fe bruari afloopt. Goedgevonden. 7. Goedgevonden verpachting stads waag aan Aug. de Rruijn voor f26. 8. Om administratieve redenen wordt de begrooting 1912 opnieuw goedgekeurd. 9. Voorstel tot eervol ontslag met ingang van Maart van den onderwij» zer Anthonisse wegens vermindering aantal leerlingen der openbare school. Dhr van Dalsum heeft opgemerkt, dat de openbare school, die op 15 Januari 1907 2§6, op 15 Januari 1911 166 leerlingen had, nu heeft 123 leer lingen. Hij vraagt of het aan B. en W. bekend is, of de gemeente-secretaris, 'bij wien ter secretarie de opgaaf wordt gedaan voor leerlingen der Gemeente school, in zijne hoedanigheid van se cretaris der bijzondere school terzelfde gemeentesecretarie werkt voor ontvol king der gemeenteschool. De Voorzitter zegt, dat dit hem niet bekend is. 10. Wordt vastgesteld kohier hon denbelasting, en eenige reclames wor den toegewezen. Bij de rondvraag vraagt dhr van Dalsum, wat verhandeld is in het Comité voor de Waterleiding, dat bij gewoond is door de voorzitter en dhr Fricot. De voorz. deelt mede, dat het comité in het 4e district is ontbonden, dat men van oordeel was, dat de water leiding alleen mogelijk zou zijn, indien het Rijk voor zijne rekening zou ne men de leiding door België tot aan Zeeuwsch-Viaanderen, dat de zaak biijft rusten totdat het Rijk hierop is inge gaan, en dat de gemeentebesturen zich tot niets hebben verbonden. Dhr Fricot voegde er nog aan toe, dat Hengstdijk, Koewacht en St. Jan steen zich uit het comité hebben te ruggetrokken, en dat de voorzitter, dhr Collot, daarop plotseling de vergade ring sloot. Dhr Fricot zou wenschen, dat ter wille van de armen de prijs der gas- cokes tot 1 Mei bleef bepaald op 35 cent. De voorz. antwoordt, dat de prijs is verhoogd omdat de voorraad op was, en dat niet de gasfabriek maar het Armbestuur de armen moet helpen. Dhr de Paepe vindt de lantaarn aan het huis van dhr L. Fricot te laag ge plaatst. Voorz.dit is slechts tijdelijk. Hij komt terug op de gaslantaarns buiten de Bagijnepoort, wat de voorz. afraadt als practisch onmogelijk. De Raad gaat over in geheime zitting. HULST. Volgens bericht in de Midd. Courant is bij bevelschrift der arrondissents-rechtbank te Middelburg tegen onzen gemeenteveldwachter Cortvriendt ter zake van mishande ling (tegen Louis Herman) rechtsin gang verleend met verwijzing naar de terechtzitting. Volgens Zelandia niet wegens mishandeling, maar ali verdacht van mishandeling. LAMSWAARDE. De heer J A. Teepen, hoold der school te Vasse, vroeger alhier, is in gelijke betrek king benoemd te Milheeze (N.-B.) SAS VAN GENT. Zondag had ter herberge bij P. Bockstael eene kaartwedstrijd plaats waaraan door 60 personen werd deelgenomen en 10 gulden gewaarborgd was. De prijzen werden gewonnen als volgt: Eerste prijs P. van Akker en Aug. Maes, tweede prijs O. Willaert en Jos. Hamel ij nek, derde prijs P. Bok- stael en L Vernaeve van Westdorpe, vierde prijs F. Genbrugge en Alph, Ducarmon en vijfde prijs Oct. Troch en E. Kausemaker. WFSTDORPE. Aan de prijskaar- ting Zondag bij C. Vervaet gehouden werd door dertig spelers deelgeno men en werden de prijzen gewonnen als volgt Eerste prijs L. GoethaU en G. Janssens, tweede prijs E. Ver vaet en A. Akke, derde prijs G. Lossie en P. Talboom en vierde prys G. Akke en F. Goethals. KOEWACHT. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn bij den landbouwer L. C. alhier een 10 tal kippen gestolen. De dieren sliepen des nachts, zooals meer gebeurt in een boom dat was voor de dieven ech ter geen bezwaar; zonder lawaai te maken wisten zij de kipjes op hun hooge zitplaats te verschalken. KOEWACHT. Woensdag nacht zijn te klein Sinaai een bende smokkelaars met eenige douanen der brigade van Moerbeke in botsing gekomende smokkelaars namen de vlucht en moes ten drie koelen achter laten, die door de ambtenaren in beslag werden ge nomen. Het Vrije Woord voor Abonnés. o— Mijnheer de Redacteur Gelieve onderstaande eens in uw geacht en veel gelezen volksblad op te nemen bij voorbaat mijn dank. LASTERAAR. Dit is eene vrouw wonende hier op Kuitaart, die mij in een verkeerd dag licht plaatst. Zelfs laat ze nog eens oude opge doekte zaten de revue passeeren, niet minder en niet meer als om ons te knechten. Naar aanleiding van een laster praatje dat mij heden ter oore kwam, schreef ik haar een briefje, en kreeg het onvriendelijke antwoord o. m. want lui zoo als jullie heb ik niet in de rekening. Nu vraag ik haar langs dezen weg, „zwart op wit" wat is hare bedoeling hiermede het is toch geen goud of zilver, zeker hé of zijn het rook artikelen. Haar nogmaals ftast op je woorden toegeroepen. Uw. dw. F. d. B. Gisthandelaar. Kuitaart 24—1—'12. o— Mijnheer de Redacteur Wat is er waar van 't volgende: Reizigers in lakken, vernissen en verfwaren zaten in een hotel mekaar te vertellen dat men voor H. geen lak kan leveren, dat bestand is tegen het slechtste gas van Neder land dat te H gebrand wordt. De ammoniac, waarvan 't niet vol doende gezuiverd is, zou daarvan oorzaak zijn. De inwerking van 't gas zou zoo sterk zijn, dat na een eenjarig ge bruik een nikkelplaat verteerd zou wezen. Geknoei van B. en S. werd als oorzaak opgegeven. Land vau Goes. X. AntwoordVan een geknoei door B. en S. is ons niets bekend. Dat het gas in H. werkelijk zoo slecht is in vergelijking met andere gemeenten als het slechtste gas in Nederland is ons niet bekend. We weten alleen, dat in H. alles wordt gedaan om goed gas te hebben, en we herinneren ons eens te hebben gelezen, dat in Middel burg werd geklaagd over het gas Het gas in H. slaat wel wat aan, maar dit is ook wel eigen schuld der gebruikers. Red. Volkswil,

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 2