No. 121. Zaterdag 20 Januari 1912. 3e Jaargang. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst. Richting-Yoor waarheid en voor recht, door eigen daad en door daad van anderen, zonder aanzien van persoon of partij. VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Gentschestraat C 7 te Hnlst. W? Stichter: H. A. van Dalsum. Gentschestraat C 6 te Hnlst. Gentschestraat B 4 te Hulst. De Kiezerslijst. Goedheid. Is waar liet geloof aan «leze bijgelooviftliehl f DE VOLKSWIL REDACTIE. Abonnement per drie maanden NEDERLANDf 0.50. BELGIEfr 1.20. ANDERE LANDEN f 0.80. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. - - Niet geplaatste stukken worden niet terug gegeven. Het blad neemt geene verantwoordelijkheid voor den inhoud van het Yrije Woord en voor dien van Advertentiën. ADMINISTRATIE: DRUKKER IJ: Advertentiën, in te zenden vóór Vrijdags om 12 uur. Prijs per regel 10 cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant f0.25. o Deze "bevat de namen van de kie zers voor de Tweede Kamer, de Pro vinciale Staten en den Gemeenteraad. Om kiezer te zijn voor de Tweede Kamer moet men zijn mannelijk inge zetene tevens Nederlander en 25 jaar zijn, en verder in het laatstverloopen dienstjaar in een of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen en 't te dezer zake verschuldigde vóór den 1 Maart hebben voldaan. Rijksdirecte belastingen zijn grond belasting, personeele belasting, be drijfsbelasting en vermogensbelasting. Maar niet elke aanslag in de belas ting is voldoende om kiezer te zijn. Voor de grondbelasting moet men be talen ten minste f 1.en voor de per soneele belasting gelui niet de aanslag voor rijwielen en motorrijtuigen. Wie niet in de Rijks directe belas tingen is aangeslagen kan kiezer zijn le als huurkiezer. Dit is, als hij op 31 Januari sedert 1 Augustus niet meer dan in twee huizen heeft ge woond, die met den bijbehoorenden grond een werkelijke huur deed (we zullen als voorbeeld nemen de ge meenten in het Kiesdistrict Hontenisse en in het Statendistrict Hulst)in de gemeenten van Zuid-Beveland, Neuzen (kom), Axel (kom). Hulst en Sas van Gent van f 1 per week, en in de ove rige gemeenten van f 0.80 per week. Ook kan huurkiezer zijn, wie in een schip woont van ten minste 24 kubieke nieter inhoud. 2e als loonkiezer. Loonkiezer is hij, die op den 31 Januari sedert den 1 Januari van het vorig jaar, dus in 13 maanden tijds, niet meer dan bij twee personen of ondernemingen in dienst is geweest, en een loon heeft geno tenin de gemeenten Yerseke en Neu zen (kom) van f325 per jaar, in de verdere gemeenten op Zuid-Beveland en in Axel (kom), Hulst en Sas van Gent van f 300 per jaar, en in de verdere gemeenten van f 275 per jaar. Het is onverschillig, of men het loon heeft verdiend door arbeid in de eigen gemeente of in een andere of in het buitenland. Onder loon wordt ook verstaan het hebben van een pensioen of lijfrente, hetzij alleen hetzij dat dit pensioen of lijfrente bij het loon wordt geteld. Loonkiezer kan ook zijn de inwo nende zoon, die werkzaam is in het bedrijf of beroep der ouders. Het loon van den inwonenden zoon moet, om dezen tot kiezer te maken, even groot zijn als dat voor den ge wonen loonkiezer, maar als dit loon bestaat in vrijen kost en inwoning, dan wordt voor loon in vrijen kost en inwoning gerekend in Yerseke en in Neuzen (kom) f 225 per jaar, in de gemeenten van Zuid-Beveland, en in Hulst en Sas van Gent f 200 per jaar, en in de overige gemeenten f 175 per jaar. De inwonende zoon moet dus, om loonkiezer te zijn, behalve vrije in woning en kost, van zijne ouders mins tens f 100 per jaar in geld ontvangen. 3. als Grootboekkiezer. Dat is hij, die op den 1 Februari sedert een jaar als eigenaar minstens f 100 op het Grootboek heeft staan. 4. als Spaarbankkiezer. Dat is hij, die op 1 Februari gedurende een jaar minstens f 50 heeft staan op de Rijks postspaarbank. 5. als examenkiezer. Examenkiezers zijn, onder meer, wie examen heeft gedaan van wege den Nederlandschen Po litiebond, voor surnumerair of volontair of inspecteur van politie, het diploma als gemeentesecretaris of als ambtenaar ter secretarie, voor diploma van wege de Maat schappij voor Toonkunst van onder wijzer in de muziek, diploma van ziekenverpleger van wege Nederlandsche vereenigingen, voor eindexamen van de winter- scholen, voor diploma van bekwaamheid in fruitteelt van wege de Nederlandsche Pomologische vereeniging, voor rijksklerk bij de directe belas tingen, voor commies te water bij de di recte belastingen, voor diploma als bedienaar bij den godsdienst, voor surnumerair of klerk der pos terijen en telegrafie, voor adsistent, conducteur, besteller, kantoorknecht, postbode en brieven gaarder afgelegd ingevolge beschikking van den Minister van Waterstaat, voor boekhouden van wege vereeni gingen in Rotterdam, Amsterdam en Utrecht, Voor den leeftijd van 25 jaar wordt gerekend 25 jaar op den 15 Mei. Belasting op naam van de vrouw geldt voor den man. Voor grondbelasting van onverdeeld goed, moet het aandeel van den mede eigenaar minstens f 1 zijn. Onder dezen f 1 worden verstaan hoofdsom plus Rijksopcenten samen. Heeft een loonkiezer gedurende hoogstens 2 maanden wegens ziekte niet kunnen werken, dan wordt be schouwd, dat het loon gedurende de ziekte heeft doorgeloopen. Als kiezer wordt geschrapt, wie in het afgeloopen burgerlijk jaar onder stand heeft genoten van eene instel ling van weldadigheid of van een ge meentebestuur. Verstrekken van ge neesmiddelen geldt niet als onder stand. Militairen beneden den graad van sergeant worden als kiezer geschrapt gedurende hun diensttijd en zoolang zij niet met groot verlof zijn. Maar ze worden niet geschrapt, als ze zijn belasting- of huurkiezer. Wie kiezer is voor de Tweede Kamer is het ook voor de Provinciale Staten, mits hij in de provincie woont. Wie kiezer is voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten is ook kiezer voor de Gemeente indien men tevens is ingezetene van de gemeente en dat, als men geen Rijksbelastingkiezer is, men is aangeslagen in den gemeente lijken hoofdelijken omslag: in de ge meenten van Zuid-Beveland, Neuzen (kom), Axel (kom), Hulst en Sas van Gent voor minstens f 1 en in de andere gemeenten voor minstens f0,80. Huur-, loon-, examen-, grootboek en spaarbankkiezers gelden niet voor de gemeente. Deze allen nu kunnen kiezer zijn als zij op de kiezerslijst worden geplaatst. Belastingkiezers komen van zelve op deze lijst, doordat de ontvangers van de directe belastingen en van het suc cessierecht aan het gemeentebestuur een lijst zenden van de aangeslagenen, waarop wordt aangeteekend, of zij op 1 Februari den aanslag hebben be taald, en ook een lijst van de aange slagenen, die op 1 Februari nog niet hebben betaald. En verder een lijst, van wie betaald heeft tusschen 1 Februari en 1 Maart. De achterstallige belastingbetalers krijgen vóór 20 Fe bruari eene waarschuwing, om alsnog vóór 1 Maart te betalen. Wie in eene andere gemeente Rijks- directe belasting betaalt moet zelf met zijn biljet naar de gemeente-secretarie gaan. Huur-, loon-, grootboek-, spaarbank en examenkiezers moeten zich ook zelf opgeven vóór 15 Februari. Wie eenmaal als huurkiezer op de kiezerslijst staat behoeft niet opnieuw aangifte doen, zoolang hij nog in het zelfde huis woont. Wie eenmaal examenkiezer is, be hoeft zich niet weder aan te geven. Wie eenmaal loonkiezer is krijgt vóór 8 Februari van den burgemeester een aangiftebiljet, waarin hij moet invullen of er al of niet verandering is ge komen. De burgemeester informeert bij de directie van het Grootboek en bij die van de Rijkspostspaarbank, of de Grootboek- en Spaarbankkiezers nog het geld op Grootboek of Rijkspost spaarbank hebben. De burgemeester stelt de kiezerslijst op den 22 Maart voorloopig vast, die van 23 Maart tot 21 April voor ieder ter inzage ligt. Tot 15 April is ieder bevoegd verbetering van de lijst te vragen. We maken eene enkele aanteeke- ning: In 1912 zal er geene enkele verkie zing zijn, althans geen periodieke. Het zou alleen kunnen gebeuren we gens ontslagname of sterfgeval. In 1913 zullen we hebben verkiezin gen voor Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraden. Voor ons district Voor het Kamerdistrict Hontenisse treedt in 1913 af de heer Fruijtier. Voor het Statendistrict Hulst treden in 1913 af de heeren Dieleman, Fruij tier, Hombach en IJsebaert. Waarschijnlijk zullen we dus in 1913 een stembusstrijd hebben, die voor ons district althans zeer interessant zal zijn. We geven voor raad, dat zij, die als huur-, loon-, grootboek-, spaarbank- of examenkiezer nog niet op de kiezers lijst staan, stappen doen om reeds op de lijst van 1912 te komen, dan zijn ze alvast verzekerd voor 1913. Het is eene kleine moeite naar de gemeentesecretarie te gaan vóór 15 Februari om zich aan te geven, en het kost niets. De heilige boeken schetsen ons in korte woorden het geheele leven van JezusHij ging goeddoende v o o r b ij. Om waarlijk goed te zijn moet men zich-zelven vergeten. Eigenliefde en zelfzucht zijn zeer dikwijls het groote beletsel voor de goedheid. Zich zeiven vergeten, om voor an deren bezorgd te wezen, zich bekom meren met hetgeen zij kunnen noodig hebben, ja, zelfs met hunne vermaken, dat is goed zijn Om waarlijk GOED te zijn, moet men beminnen. Om waarlijk GOED te zijn, moet men te werk gaan op eene wijze, die boven onze natuur is. Inderdaad, om alleszins GOED te zijn, moet men het s t e e d s en t e n opzichte van iedereen zijn, bijgevolg zelfs met hen, die het niet verdienen, die niet beminnelijk zijn en die ons de liefde niet inboezemen. O zekerik hoor het u al zeg gen gij zoudt de volmaakte men- schen wel willen beminnenmaar gij gevoelt u geenszins aangetrokken tot onvolmaakten. Uwe natuurlijke nei ging is van die onvolmaakten afkeerig. Gij hebt maar liefst, dat zij verre van u blijven Ik begrijp u Als onze liefde niet bovennatuurlijk is, als wij niet „om God" beminnen, dan kunnen wij geene genegenheid hebben voor lastige karakters, noch voormenschen zonder opvoeding. De liefde en de zelfopoffering, die wij van natuur niet bezitten, moeten wij bij Jezus gaan zoeken. Wij moeten die goedheid lee- ren van Hem, die zijn zon doet op gaan, die zijn zegen zendt over recht vaardigen en over niet-rechtvaardigen. Laat ons daarom goed zijnmaar goed voor iedereen. Beminnen wij derhalve niet slechts degenen, die ons liefhebben, maar allen. Laat ons de teederste goedheid in praktijk brengen jegens allen, zonder onderscheid, en „om God" en „voor God 1" Het is ons immers van jongs af aan geleerd, dat wij onzen evennaaste moeten be minnen „uit liefde tot God." Ach 1 Wat komen wij op dat punt nog veel te kort 11 K. P. —o Dezer dagen vernamen we, dat in de Zusterschool te Hulst werd of ook nog wordt geleerd, en dat dit geloof algemeen is, althans onder de vrou wen en jonge dochters dat de Paus eiken dag bezoek krijgt van eenen Engel. "Wij hoorden dit voor het eerst. Maar is het wel waar Is het waar, dan maakt hij, die zoo iets leert of er aan gelooft, zich schuldig aan bijgeloof. Kardinaal Gibbons in het Geloof onzer Vaderen zegt daaromtrent in hoofdstuk VI, handelende over de onfeilbaarheid van den Paus „Geen „Katholiek leert, dat de woorden van „den Paus door den H. Geest wor- „den ingegeven, of dat hij openbarin gen ontvangt in de eigenlyke be- „teekenis van het woord." Is werkelijk waar wat we hebben vernomen, dan levert dit een bewijs te meer op voor het onsolied geloof van de vrome lieden van ons gewest, en waarom het juist de vrome lie den zijn, die zich laten opstoken te gen ons solied geloof, berustende op evangelie, catechismus en leer en wil van den Paus. Dan levert dit bijgeloof tevens eene bijdrage tot het feit, waarom onze geestelijkheid den spot drijft met den Paus, want wie dergelijk bijge loof omtrent den Paus in de hand werkt heeft niet veel respect voor hem. Vroeger hebben we reeds gewezen op de bijgeloovige praktijken met zekere gebeden, zooals met het gebed van Keizer Karei, en het schijnt ge holpen te hebben, want we hebben er later niet meer van vernomen en er schijnen daarop vele van die ge beden te zijn vernietigd. En hebben we ook gewezen op de praktijken van verkoopingen bij het uitgaan der Mis van uit bijgeloovige redenen aan de kerk geschonken goederen van veld of stal, en ook deze prak tijken schijnen te zijn verminderd. Het geloof, alsof de Paus eiken dag bezoek krijgt van eenen Engel, is belachelijk. Dat moet dan zeker ge schieden om hem onfeilbaar te krij gen of te houden in zijn ambt van Paus, want die Engel zal wel niet een dergelijk dagelijksch bezoek bren gen om met den Paus een kaartje te leggen of zoo iets. Het is eigentlijk treurig, dat der gelijk bijgeloof wordt geleerd en ge loofd, maar het houdt verband met de vrome leugentjes, die nogal prak tijk hebben, en welker oorsprong ligt in de verdichte verhaaltjes, waar mede vrome, godsdienstige boekjes uit Frankrijk en Italië worden ver sierd, want het soliede geloof komt er door in opspraak. "Wij gelooven, dat die zoet-vrome boekjes meer schade doen en hebben gedaan aan den godsdienst dan alle boeken te zamen, die op den Index zijn ge plaatst. Neen, de Paus ontvangt niet eiken dag eenen Engel, hij krygt zelfs geene directe openbaringen, maar al leen is dit de zaak, dat hij gevrij waard wordt voor dwaling in zijne uitspraakwanneer hij een leerstuk over geloof en zeden voor de geheele kerk afkondigtniet meer en niet minder. En de wijze waarop zal wel geene andere zijn dan de verlichting van zijn verstand samen met de gaaf van den wil, om naar zijn ver stand te beslissen. Zooals bekend, adverteert notaris van Dalsum alleen in de Volkswil en in het Hulsterblad, en, betrett het een goed aan den kant van Axel, Zaamslag, Neuzen, dan ook in de Neuzensche Courant, en verder niet. De laatste veilingen die we hadden stonden alleen in Volkswil en Hul sterblad, enhet aantal gegadig-

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 1