Gewestelijk Nieuws. èn regeeringsloosheid èn willekeurige heerschappij beide, het menschelijk geslacht, wiens talenten en waardig heden zij vernietigen, evenzeer verla gen dat de kracht, die de vrijheid geeft, slechts noodlottig zou zijn, in dien zij ontbloot was van wijsheid, die haar behoedten dat het wel geordende evenwicht der machten alleen een vasten grondslag kan leggen tot het geluk van een volk, door tege lijkertijd de menschen en hunne eigen dommen te behoeden, en dat zoowel voor de gevaren der dwingelandij, a's voor de rampen der losbandige teuge loosheid. Het Vrije Woord voor Abonnés. o Essen, 8 Januari 1912. Mijnheer de Redacteur Gelieve U de goedheid te hebben voor een klein plaatsje in uw geëerd blad de Volkswil, bij voorbaat mijn dank. Daar men nu weer alle dagen groote transporten met polderwerkers ziet toekomen om al weer werk zaamheden in Essen en omgeving te verrichten, daarom kan ik aan hen allen niet nalaten om ze drin gend te waarschuwen voor den Bchachtmeister Frits Jurger uit Essen, Steellerstrasse no. 217 De genoemde schacht meister maakt er misbruik van arbeiders in het werk te nemen, maar vergeet om ze te betalen daar ik het zelf bij ondervinding heb. De bovengenoemde heeft mij voor de som van 50 Mark bedrogen, naar ons geld gerekend 30 Nederlandsche guldens. Ook is hij gerechtelijk vervolgd geworden en ook veroordeeld met te moeten be talen, maar tevergeefs, alles behoort aan zijne moeder, dus hij heeft niets. Dus arbeiders zijt allen op uwe hoede als u ergens begint te wer ken, overtuigt u eersi voor welken ondernemer gij werk aanneemt, maar neemt nooit wat van zulk een schacht- meester aan, want ik verzeker u, als het op betalen aankomt, dan keeren ze u den rug toe, en willen u met een paar penningen naar huis sturen. Hoogachtend F. BIESEBROECK Toubenstrasse no. 5. —o Mijnheer de Redacteur Gelieve mij s.v.p, eenige plaats ruimte te geven in uw veelgelezen blad, bij voorbaat m jn dank* Mijnheer de Redacteur ik vond deze week de Zeeuwsche Koerier van Zaterdag 8 Juni 1907 en ik las daarin l'leilijklieid boven al! Waar velen over den2elfden per soon of zaak hebben te oordeelen zal wel steeds verschil van meening bestaan, doch bij verschil van ge voelen dient men toch de rechten en zienswijzen bij te leggen bij wat de meerderheid besluit. Wie een en an der niet kan, hij houde zich buiten den strijd, doch neme nooit zijn toe vlucht tot oneerlijke middelen, doe dit vooral niet, wanneer hij zegt te staan op christelijken grondslag Onwaar en oneerlijk is het van den heer van Dalsum rond te strooien het praatje, dat hij zou zijn voor publieke verpachtingen, waar zijn strijd alleen gaat tegen onb:l ijke pachtcontracten onwaar en oneerlijk is het van dienzelfden notaris te willen beweren, dat het hem slechts om eer en eigen voordeel te doen is, waar hij reeds zoo talrijke bewij zen gaf slechts het algemeen belang op 't oog te hebben onwaar en on eerlijk is het vau den heer van Dal sum te zeggen dat hij socialistische ideeën verkondt, waar hij slechts strijdt voor de rechten, die ieder burger, ook den eenvoudigsten werk man, toekomen. Waarom ik een en ander hier even constateer Omdat ik vernomen heb, dut enkele „groote heerena onzer streek zich niet ontzien heimelijk die praatjes bij de kiezers ingang te doen vinden. Degelijke gronden, waarop zij den heer van Dalsum kunnen bestrijden, hebben zij niet, daarom den toevlucht genomen tot lasterpraat Neen, eerlijkheid bovenal en daarom op 17 Juni a.s. gekozen een man, die steeds rond voor zyne meening uitkomt, die steeds bekwaam is en de behoeften onzer streek kent, die opkomt voor boer en werkman en zieh in al zijn doen en laten richt naar de christelijke leer. Daarom gekozen den heer H. A. van Dalsuta District Hulst '07. Sas van Gent, 6 Januari 1912, Niet draaien hoor. JAN RECHT. o 8as van Gent, 13 Januari 1912. Mijnheer de Redacteur! Zelandia van Woensdag bevatte de namen van de onderteekenaars op de lijst van van Dalsum. Een der onderteekenaars ontving een boodschap om bij mijnheer te ko men, maar hij liet de boodschap terug brengen dat mijnheer kon Het loopt de spuigaten uit. Mijnheer de Redacteur, hebt u ooit gehoord, dat iemand wordt lastig gevallen, omdat hij een can- didatenlijst heeft geteekend Mijn dank. Joris Goedbloed. Dat heb ik gelezen in de Zeeuw sche Koerier van Zaterdag 8 juni 1907. Niet draaien hoor. Jan Recht. o Essen, 7 Januari 1912. Mijnheer de Redacteur! U mocht s. v. p. de goedheid hebben van dit mooi verhaaltje van een drietal polderjongens in uw veelgelezen blad op te nemen. Het was op eenen Zondagmorgen, de eene liep nier cn de andere daar, goed verstaan. Piet zegt tegen Wies laat ons een beetje kaart spelen, de tijd gaat er beter mee voorbij, Dat hoort toevallig Frans die zegthet was beter dat ge naar de kerk ging. Hm, zegt Wies daarop, ik kan ze hier toch niet verstaan. Dan zult ge bij ons zeker niet gaan zegt Frans daarop. Bij ons in het geheel niet zegt Wies, want de politiek is zoo groot als dat het een mirakel is. En waarom dan zegt Frans Wel zei de andere, het is al zoo wijd gekomen als wanneer men de Volkswil leest of voor leden van de Volkswilpartij stemt, men bij den lieven pastoor niet meer te biechten mag komen want dan wordt men ge weigerd. Zoo slim zal het wel niet zijn sprak Frans. Ja toch meende de andere. Nu gulder zoo spreekt wil ik ulder uit den droom helpen 2ei Piet daarop. Zie dit is kort en goed. Vroe ger jaren gingen de menschen bij ons allen naar de kerk bij ons op de ge meente van St. Jansteen die dan bij voorbeeld in eene herberg gingen binnen zitten die zouden de men schen gewezen hebben met vingers en nu komen zij allen (naar) de kerk.' Ik wil hiermede besluiten dat zij de kerk voorbij gaan. Frans ik ben ook katholiek, misschien zoo goed als gij, maar ik ga bij ons er ook niet in. Ik bid liever als ik aan mijne bezig heden zijn of bij betere gelegenheid in mijn bed dan behoef ik niet aan gezien te worden als Zeverlandia- of Volkswilpartij, dan zal die lieve pastoor mij niet moeten aanzien met een paar wilde of een paar verlangende oogen. Zoodus Frans, wat denkt gij daarvan Hm, zei Frans ieder het zijne en verdween. Nu mijnheer de Redacteur, ik kan er ook niet veel over zeggen, als voor een paar weken ontmoette ik een vriend van mij en vroeg hoe of het kwam dat hij niet meer schreef onder het Vrije Woord Ja vriend, zeide hij, dat zou ik nog graag genoeg doen maar ik heb medelijden met mijn broeder want anders drijven ze hem nog van zijne boerderij. Er zijn nog al eenige zaken aan te stippen wegens kruisplantingen, ster venden bezoeken voor erfdeel en zoo al meer, afijn te flauw om op een nuchtere maag te lezen. Zoodus wij zullen er maar ieder het zijne van denken en wachten langzaam 1913 af met hare algemeene stembus hopende voor Volkswilpartij. U mijnheer de Redacteur dankende voor uwe plaatsing, noem ik mij een Essener abonné. o Hulst, Januari 1912. Mijnheer de Redacteur Jan Content wil voor de eerste keer in 1912 weer een klein plaatsje in ons veelgelezen blad. In de eerste plaats om U en al de lezers van de Volkswil een gelukkig Nieuwjaar toe te wenschen en in de tweede plaats om mijn contentement bekend te maken wat ik gelezen heb en de gevolgen die er uit voortkomen. Aau do inwoners van SI. Jansleen. Hebt ge het ingezonden stukje in dat brave Katholieke blad Zelandia gelezen Wat dunkt u dan daarvan om u zoo maar kortweg voor zwijnen of varkens weg te zetten Moet het nu nog verteld worden waar de ru ziestokerij vandaan komt? Ja, ja, dat is dat brave blad alweer hetwelk het volk nu zoo gemeen weg zet om dat er een beetje herrie ge weest is op een kaartwedstrijd. En wat is nu het geval Die kaartwedstrijd is georgani seerd door een Zelandiaman zelf, dus is het een slag in het aangezicht aan haar eigen partij, want haar partijman is zoodoende het hoofd van de zwij nen of varkens in uwe gemeente. Geen wonder dat nu dat brave, bisschoppelijk blad buiten gesmeten wordt bij de zwijnen, want er bevon den er zich veel onder, die dat blad lazen omdat het hoofd van de zwijnen dat wilde, en naar ik hoor moeten nu de rollen omgekeerd zijn en isjhet hoofd nu bezig om dat brave blad te verbieden, waar hij groot gelijk in heeft en waar ik content van ben. Want het hoofd der zwijnen is geen zwijnenhoofd en zijne volgelingen zijn geen zwijnen en varkens. Dankend voor de plaatsruimte. JAN CONTENT. o Mijnheer de Redacteur. De Hoogeerwaarde Pater wijlen P. B. Bruin uit Oudenbosch, heeft in een zijner werkjes, waar hij het arbeidersvraagstuk behandelt, het vol gende gezegd „Met de Katholieke arbeidersver- eenigingen hangen de hoogste be langen samen en dat in een tijd, dat die belangen het hevigst bedreigd worden. Daarmee hangt samen het tijdelijk welzijn der arbeiders, ter wijl de volksmisleiders hen dieper in de ellende trachten te werpen. Daar mee hangt samen de orde in de maatschappij, terwijl openlijk de revolutie wordt gepredikt. Daarmee hangt samen de vrede tusschen de maatschappelijke standenterwijl een machtige partij ophitst tot klas senstrijd. Daarmee hangt samen de redding der geheeje maatschappij, terwijl men haar in hare diepste grondslagen, godsdienst, huisgezin en eigendom, ondermijnt. Daarmee hangen samen de eeuwige belangen van duizenden, terwijl een god loochenend socialisme al het hoogere in hen tracht te verstikken. Daar mee hangt samen de overwinning van het Godsrijk op aarde, terwijl een nieuw heidendom God uit de maatschappij tracht te verbannen. Waar zulke belangen op het spel staan, moeten wij daar niet de Katho lieke vereenigingen bevorderen en steunen Mannen, die door ont wikkeling en positie ver boven an deren staan, en daarbij Katholiek zijn, hebben in die hoedanigheid eene bijzondere verplichting." Tot zoover de Hoogeerw. Pater. Men ziet dus, dat door het tegen werken van dergelijke vereenigingen, de noodlottigste gevolgen te verwach ten zijn. Het is dan ook geen won der, dat tot bevordering daarvan, per sonen voor zijn aangewezen, welke die taak hebben te vervullen in het belang van kerk en maatschappij. Wie nu zijn de aangewezen personen Ongetwijfeld de katholieke voorman nen onze z.g. leiders, zooals ons ka merlid Fruijtier, een Joseph van Waes- berghe, een mijnh. Idem en meer der gelijke. En zij moeten zich daar niet te groot voor achten, want zij voldoen daardoor aan een groot verlangen van den paus. Ook onze geestelijken kun nen hier gerust ingrijpen, lut zal de waardigheid van hun ambt niet scha den want het is een bij uitnemend heid sociaal werk. Het bevorderen van Kath. vereenigingen, doch vooral van arbeiders, is u opgedragen, gij, kath. voormannen, door paus en andere hooge geestelijkheid, blijft toch niet doof voor deze roepstem, want het is tijd. En toch, tot op den dag van heden is daartoe nog geen enkele po ging aangewend. Ja, wat nog erger is, met alle kracht werkt men zulks tegen. Let maar eens op, zoodra het de belangen van den werkman geldt, zijn zij er niet voor te vinden, zij ba den zich in overrloed, en het overige laat hun koud. Dat dit de lezers van Zelandia ééns overwegen, dat zij zich eens abonne ren op de Volkswil, zij zullen spoedig overtuigd zijn dat onze leiders geheel iets anders in hun schild voeren, dan onze belangen te behartigen. En zij behoeven niet te vreezen het zal hun niet verboden wordenen al was zulks nog het geval, toon hun dan dit, het is een wapen waarmede men den grootsten vijand kan verslaan. Tot slot nog deze vraag: Heeft het woord van onzen grooten paus, „ar beiders vereenigt u," geklonken over de geheele wereld, of is Zeeuwsch- Vlaanderen daarvan uitgesloten Dit ter beantwoording aan Zelandia ert Zeeuwsche Koerier. U Mijnh. de Re dacteur mijn dank voor de plaasting. Uw getrouwe abonné S. Land van Hulst, 9 1 1912. o— Vlinderen. Bij het lustig ommezweven Door den bonten bloemhof heen, Prijken vaak de rozedoornen Vlinders gouden wiek vaneen. Zoo in 't dartel ommedwalen Door den bonten hof der vreugd, Treffen, zorgelooze jongeling, U de doornen der geneugt. Nog van lusten zwijmeldronken Jagen weer naar nieuwe vreugd, Voert het leven, u geschonken, Mensch af van het pad der deugd Ernst is 't leven ons gegeven Ieder uur wijst op een plicht, Die met wijsheid en in waarheid Trouw en eerlijk moet verricht. J. TEN NAPEL. Kruiningen, Jan. 1912. O Maandag 8 Januari 1.1. hield de Eer ste Nederlandsche Coöperatieve Beet- wortelsuikerf^briek te Sas van Gent, een buitengewone vergadering van aandeelhouders te Hulst Op deze ver gadering waren bijna 200 van de 294 leden tegenwoordig. Met groote meerderheid werd beslo ten dit jaar over te gaan tot vergroo ting der fabriek. Door deze vergrooting wordt de verwerkings-capaciteit per etmaal die bij het oprichten der fabriek in 1899 slechts 700.000 K.G. bedroeg, gebracht op 1.000.000 tot 1.200.000 K.Q. Om een voldoend aantal beetwortelen te verkrijgen zou getracht worden 500 nieuwe aandeelen uit te geven. Als op 15 Februari as. geen voldoend aantal aandeelen genomen is, zal de vergrooting zich slechts uitstrekken tot een verwerking van 1.000.000 K.G. per etmaal. De aandeelen dezer fabriek zijn groot f 400 waarop gestort moet wor den f 100. M.C. HULST. Zondag gaf de Zang- vereeniging Apollo haar inteeke- ningsconeert. Hoewel door dwars drijverij het fanfaregezelschap ook een uitvoering gaf, was toch de zaal stampvol, hetgeen de spelers ook ten volle verdienden, want zooals wij dat van Apollo gewoon zijn, waren de roll- n goed ingestudeerd en liep alles fiink van stapel. Apollo heeft weer eens getoond dat zij op het gebied van tooneel niet onder behoeft te doen, ja zelfs is nu het bewijs geleverd dat het publiek de voorkeur aan hilar uit voeringen geeft getuige de volle zaal bij haar, en de leege bij een ander CLINGE. De loop der bevolking dezer gemeents over 1911 is als volgt: Geboren 74 m. 58 vr. totaal 132. Gevestigd 87 m. 71 vr. totaal 158. Overleden 34 m. 28 vr. totaal 62. Vei trokken 140 m. 131 vr. totaal 271. Bevolking op 31 Dec. 1910 1862 m. 1843 vr. totaal 3705. Bevolking op 31 Dec. 1911 1849 m. 1813 vr. totaal 3662. Alzoo verminderd met 43 personen. Levenloos aangegeven 3 m. 4 vr. to taal 7. Voltrokken huwelijken22 Erkenningen door de moeder 2. Over leden, behoorende tot eene andere ge meente 3 m. Levenloos aangegeven uit ouders uit eene andere gemeente 1 vr. BOSCHKAPELLE. De loop der be volking onzer gemeente is niet ver blijdend in vergelijking met 1910. Wij zijn 34 zielen achteruit gegaan. In 1910 was het aantal inwoners 1197 enthans slechts 1163, ofschoon het aantal huwelijken van dit jaar (21) bijzonder hoog is. Waarvandaan deze achteruitgang? Misschien kunnen ons de 82 vertrok-; ken personen daarvan oplossing geven.' BOSCHKAPELLE. Zaterdag 6 dezer hield de Varkensvereeniging „Helpt Elkander" haar jaarlijksche algemeene vergadering ten huize van den heer G. Fermont. Uit het verslag bleek, dat de maat schappij 118 contribueerende leden telde, benevens 14 donateurs. Door loopénd waren verzekerd 146 en 49 j zoogenaamde zesmaanders. Er werden 143 varkens geënt tegen vlekziekte, waarvoor de Vereeniging eene tegemoetkoming ontving van f 12 50, van de Zeeuwsche Land- bouwmij. afd. Hulst. Er stierven 12 varkens, waarvoor de gezamenlijke uitkeering f 178.80 beliep. Deontvangsten bedroegen f384.26 De uitgaven f265.085 Batig 1119.175 Op 1 Jan. 1911 was in kas f713.52 Op 1 Jan. 1912 was in kas f832.695 De voorzitter P. B. Mei en de Com missaris van Toezicht de heer J. Spon- selee werden bij aclamatie herkozen. In de statuten werden een paar wij zigingen aangebracht. Op geldelijk gebied mag de Maat schappij zich dus in een flinke voor uitgang verheugen, niet minder ook, wat betreft het ledental. 'De vereeniging, in 1901 opgericht door den heer J. Lafarre, telde toen 17 deelnemers; in de achtereenvol gende jaren waren er: 41—42—51 50-60-62-62-68-107 en thans 118. Spreken deze cijfers niet voor het nut van een varkenshond Een woord van hulde aan Heeren donateurs voor hun belangloozen steun GRAAUW. De nieuwe sociëteit die de benaming draagt de „Vluchtelingen", en gevestigd bij Jac. Baart herberg te Graauw, en den stichter A. Verdurmen, te Graauw, bestaande uit 2$ leden, heeft op 28 December lfjll hare eerste jaarlijksche teerdag gehouden die in de beste orde en in een gepaste vreugde en pleizier is afgeloopen. En waarbij ook het reeds bekende van Dalsums- lied veel en uit volle borst en lustig is gezongen en gespeeld tot groote vreugde voor bijna al de Graauwe- naren. SAS VAN GENT. Op de prijskaaf- ting bij mej. H. Dootjes, café Schip pershuis, waaraan 64 personen deel namen, werden de prijzen gewonnen als volgt: le prijs J. Vermoet en Ch. Claessens, 2e prijs M. de Vriend en Jos Hamelijnck, 3e prijs Aug. Gen- brugge en Max van Dijk. Wegens het sluitingsuur werd de 4e prijs onder de 4 overblijvende spelers evenredig verdeeld. SAS VAN GENT. Zondag had er een voetbalwedstrijd plaats tusschen de vereeniging Oranje alhier en Sparta uit Terneuzen, met gevolg dat Oranje met 3—0 van Sparta heeft gewonnen. KOEWACHT-St. Andries. Zaterdag 6 Januari hadden wij onze jaarlijksche koningschieting bij Al. de Guchtenaer waaraan deelnamen een hecle partij Volkswilmannen, en ook de Zuis met zijn vies gedruisch. Ik moet koning zijn sprak de Zuis, heer ik ga naar huis. En Peet Veele stond te kijken met een vieze keele. Zuis ik zal hem geven nen goeden klop sprak P. de Bock. Maar pief, paf, het was er op, maar daar viel niet af. En de Zuis was juist de eerste man, ne kalantdie goed schieten kan. Hij gaf de koning vogels nen rare patet, dat ze allen riepen dat is vet, en met een Jroef getraan mocht P. Veele zijn koning schap aan de Zuis afstaan. En aan u mijnheer van Dalsum Zalig Nieuwjaar van de Zuis en van de van Dalsummannen. KOEWACHT. In de stallen van de landbouwers H. Ceelaert en de Wed. D. Herman alhier is het vee door het mond- en klauwzeer aangetast. KOEWACHT. De heer C. v. d. Bilt van Koewacht onderwijzer te Sittart staat nommer een op de voordracht voor hoofd der school te Raalte (O). KOEWACHT. Dinsdagnacht zijn door drie douanen gestationneerd te Moerbeke twee van drie vaarzen aan geslagen, welke door eenige smokke-

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 2