Van alles nat. de opiumpil. Men weet, dat de jonge Keizer Kwang-Su welke eenige dagen vóór den dood der Keizerin-Weduwe Tsu-Shi stierf, ook het bezoek ont ving van een boodschapper, die hem een zijden koord en een opiumpil bracht, opdat de keizer zou kunnen kiezen op welke manier hij sterven wilde. Daar hij wist, niet aan zijn noodlot te kunnen ontkomen, nam hij de opiumpil in en stierf. Men vertelt, dat ook de z.g. tegenwoordige redder van China, Joeansjikai, kort voor zijn afscheid het zijden koord kreeg toe gestuurd. Hij kon het zich veroorlo ven, de machthebbers van het keizer lijke paleis, die hem op deze manier uit den weg wilden ruimen, te hoonen en hun het zijden koord terug te zen den met de opmerking dat hij niet wist wat hij ermee moest aanvangen. Hij moet er nog aan hebben toege voegd, dat hij een goed zwaard had. om zulke zijden koorden door te snij den. Zijn aanhangers waren toenter tijd zoovelen in aantal, dat de regeering, waartegen men voor de eerste maai zoo energiek en hoonend was opge treden, vol angst en schrik het zijden koord behield en den geweldige beval, zich in zijn vaderland terug te trekken en daar voor zijn gezondheid te zor gen. Joeansjikai heeft zijn woorden waar gemaakt en het „zijden koord" werkelijk geheel vernield. Het Vrije Woord voor Abonnés. o De opslag van 't Bier. 1 Geen enkel week die nog passeert .Zonder dat iets nieuws wordt uitge vonden, Thans heeft men weer iets gefineerd Wat ik u allen moet verkonden 'kZie dat ge mij verbaasd beziet En dat ge mij naar 't nieuws wilt vragen Wel vriendenlief, raadt ge 't nog niet 't Gerstenbier is opgeslagen. 2 Vroeger als men 'ne vriend ontmoette, En ge vroeg of hij niet trakteerde, Wel een glasken bier dat gaf hij met spoed 'tWas raar als hij eens refuseerde, Maar ziet men nu een kameraad, En ge komt hem zoo iets vragen Hij zegt eenvoudig, 't kan niet maat, 't Gerstenbier is opgeslagen. 3 Een vreemdeling komt hier in de stad Hij neemt fijn alles in attensie, Verbaasd zegt hij wat is me dat 'k Zie hier gelijk geen zatte menschen. Hij vraagt me, maar wat is hier ge beurd Bij ons zijn ze stiebel alle dagen, 'ne Zatlap heb ik hier nergens bespeurd 'k Zeg 't Gerstenbier is opgeslagen. 4 'n Man komt half teut naar huis, Zijn préé die was geheel gaan vliegen, Zijn vrouw die huilt en maakt gedruisch Ge wilt me zeker weer bedriegen Bij lange niet antwoord de man, 'k Heb hem in de staminet gedragen En ge zijt niet zat hoe komt dat dan, Wel 't Gerstenbier is opgeslagen. 5 Hoe zal 't nu met dien opslag gaan, Geen glasken bier wordt er nog ge schonken, De thee staat aan alle man niet aan En koffie, wordt door vrouwen meest gedronken Dat dan, lijk men 't lieke zingt 't Is wel een lastig iets om te dragen „'t Is beter dat ge botermelk drinkt" Want 't Gerstenbier is opgeslagen. EEN HULSTENAAR. o Essen, 27 December 1911. Mijnheer de Redacteur Ik moet aan onze lezers al weer een brutale diefstal bekend maken welke hier bij ons plaats gehad heeft in den nacht -van 12 op 13 December. De polderwerker Louis Lauwers van Stop peldijk die door spaarzaamheid de som van 68 Mark gespaard had kwam 's avonds met den polderwerker Emiel de Vos, zoon van Johannes de Vos uit St. Jansteen in kennis. Toen de Vos merkte dat Lauwers geld bij zich had wist hij hem mede te lokken. Toen zij thuis kwamen wist hij hem zijn slaapplaats aan te wijzen en sliep dien nacht bij de Vos. Na een paar uur te bed liggende werd Lauwers plotseling wakker en greep weldra naar zijn portemonnaie, maar tevergeefs, geen spoor meer te vinden. Weldra werd in het bed alles nagezocht maar geen geld was er te vinden een toeval. De Vos, die zoodra hij van het ge- rucht in kennis kwam, liep terstond ongekleed naar het abort dus hij was met de buit weg. Een oogenblik later stelde hij zich aan de waterkraan en deed of hij niet wel was. Ook hebben wij vernomen van Jan Calie, die in denzelfden nacht op de slaapkamer was en die beweert dat hij van de Vos gezien heeft als dat hij Lauwers zijn geld ontrold heeft. De slaapkamer is des nachts verlicht door het electrisch licht van de tegenover liggende Zeche Hercules. De Vos die niet van plan was om met de Kerst dagen naar huis te gaan, maar daar hij de buit binnen had reisde hij vijf dagen later naar St. Jansteen om daar die vele Zondagen door te brengen. Voor zijn vertrek gaf hij aan zijn col lega's nog wat te drinken. Alle kin deren van zijn kostvrouw kregen wat, alle uitgaven die hij deed werden be merkt om reden dat hij veertien dagen van te voren geen cent te komman deeren had en de kostvrouw hem brood moest koopen. Ook had de schavuit nog de goedheid om een groote mond te hebben, maar toen zijn kostvrouw hem een paar woorden zei toen was hij dadelijk kalm met de bemerking dat hij eerlijk man zijn wilde, maar dan mocht hij zich niet van de kamer verwijderen als zoo iets bekend gemaakt werd. Dus kost- en keetbazen zijt alle op uw hoede voor zulke personenhet signalement luidt: lang 1.75 M., haar blond, gezicht rond, uiterlijk roode kleur, gezond, neus groot. Hoogachtend, F. BIESEBROEK, Toubenstrasse no. 5. o 91ijii Jongen. Gij hebt maar een moeder, mijn jon gen, maar een, Die steeds met u blijft, al liet elk u alleen, Al braakt gij haar hart Door bittere smart. Maak daarom, dat om u nooit moe derken ween'. Gij hebt maar een moeder, mijn jon gen, geen twee, Die volgt u als schaduw in wel en in wee. 'tZij zonde u wacht Tot wanhoop u bracht. Och schenk dan zoo'n moeder de liefde voor twee. Gij hebt maar een moeder, o jong'. wier gebêen Zich immer door keeren om u lieve ling heen Die alles wil geven Tot heil van uw leven. Och strooi dan ook vreugd' om zoo'n moedertje heen. Gij hebt nog een moeder. Dat God haar bewaar' Doch jongenlief gij blijft niet steeds bij elkaar. Dan vraagt gij„was zij Dat alles voor mij?" Maar zorg ook, dat elk zegt„dat deedt gij voor haar." J. TEN NAPEL. Kruiningen, Jan. 1912. O De winkelsluiting in de hoofdstad. Het schijnt, dat te Amsterdam de strijd tegen de winkelsluiting zoo goed als verdwenen is. Van de meest on verdachte zijde in deze, van de „Nieuwe Courant," komt thans reeds het ge tuigenis, dat het vetzet totaal uit is. Nu de rechtbank beslist heeft, dat de verordening wettig is, had de „Nieuwe Courant" gaarne een nieuw georgani seerd verzet gezien. Maar niets daar van, men maakt er een grap over, en meer niet. De „Nieuwe Courant" is er niet best over te spreken. Zij schrijft er van „De oorzaak van de onverschillig heid der kleine winkeliers voor den uitslag van de geruchtmakende proce dure ligt wel in hoofdzaak daarin, dat, voor den nooddwang wijkend, het publiek zich reeds aan den toe stand heeft gewenden de toeloop van klanten na negen uur zich naar een vroeger deel van den dag heeft verplaatst, zoodat er zelfs zaken zijn, waar men .nu met ie Kerstmis, zon- d r bizondcre opgewektheid, het licht na ii.-^n uur nog laat branden. Het pleit is beslecht en het publiek, orde lievender dan de enkele clandestine afwijkers, heeft 't hoofd neergelegd bij wat „de heeren wezen." Natuurlijk, het is hier gegaan, zoo als het overal elders gegaan is, merkt I daarop de „Rotterdammer" op. Men is enkele dagen doodsbenauwd, dat men minder centen in het laadje krijgt. „Maar zoo gauw is niet gebleken, dat dit reine inbeelding was, en dat, zoo dra het publiek maar even gewend is om vóór negenen zijn inkoopen te doen, de winkelier precies evenveel verkoopt, of alle verzet is geweken en men is blij met den vrijen tijd. Men kan nu eens zien, wat dikwijls al het lawaai voor de „vrijheid" be- teekent. Men voelt dat men nu „vrij" is gemaakt van het despotisme van het publiek en onwillige collega's. Geen wonder, dat men „met de Kerst mis het licht zonder opgewektheid liet branden", zooals de „Nieuwe Courant zegt, het is tijd en geld ver knoeien, meer niet, en dat ziet men nu zelf in Van een petitie tegen de verorde ning is dan ook niets terecht gekomen, —o Verhooging der bierprijzeu Naar mr. Krasten, secretaris van den Ned. Bond van Bierbrouwerijen, ons mededeelt, is het onjuist zooals in ons ochtendblad werd meegedeeld dat met dezen Bond een conferentie zou plaats hebben over verhoogi. g der bier prijzen. De Bond van Bier brouwerijen is wel tot een conferentie aangezocht, doch heeft geen termen gevonden op het verzoek in te gaan. Handelsblad. o Een heldhaftige daad. Dezer dagen heeft te Parijs een vier en zestigjarige dienstbode een held haftige daad verricht, doordat zij haar leven heeft gegeven voor de kinderen van haar meester. Zij maakte een klein lampje in orde, om dit te gebruiken bij het naar bed brengen der kinderen, toen plotseling haar kleeren vlam vatten. Zij wilde de kinderen, die in het aangrenzende vertrek aan het spelen waren, niet verschrikken en riep dus in het geheel niet om hulp. Toen. het oudste kind toch plotseling het ge vaar zag, en erg schrikte, riep ze uit „Het is niets, maar kom niet bij mijl" De kinderen gehoorzaamden en de heldhaftige vrouw rolde zich in een deken, waardoor zij er in slaagde het vuur uit te dooven. Dan bracht zij, alhoewel met brandwonden overdekt, met bovenmenschelijken moed de drie kinderen naar bed. Eerst nu wilde zij om hulp roepen. Nauwelijks had ze de deur van de kamer bereikt, toen zij in zwijm viei. Toen haar meester en meesteres thuis kwamen vonden zij haar hier liggen. Men liet haar onmiddelijk naar het ziekenhuis brengen, waar zij den voe genden nacht aan de bekomen brand wonden overleed. o Engeland. Volgens de „Britsch Me dical Journal" hebben de Britsche koloniale troepen nog nimmer in zulk een gunstige physieke] conditie ver keerd als in 1910. „De Pioneer" is de meening toegedaan, dat dit in de eerste plaats het gevolg is van de stijging van het zedelijke peil onder de militairen. De ingevoerde verhoo ging van soldij heeft nobeler gevoe lens en ontspanningen, die de soldaat zich vroeger niet kon veroorlooven, binnen zijn bereik gebracht. Velen hebben zich een fiets of een ander ontspanningsmiddel aangeschaft, en zoeken nu hue vermaak buiten, in plaats van in donkeren hoeken of ge- meene krotten. Het verslag omtrent de zedelijke en stoffelijke toestanden in Indië, voor het Engelsche parlement uitgebracht, zegt aangaande |de phy sieke vooruitgang onder de militairen: De merkbare afname van de meeste ziekten is toe te schrijven aan het bevorderen van een zedelijken toon, aan het veldwinnen der geheelonthou ding, alsmede aan de betere en min der overhaaste behandeling in de hos pitalen." o Eenvoud aan het Engelsche Hof. De Engelsche aristocratie met name de dames, die aan het Hof ver- keeren mopperen over het wacht woord, dat door Koningin Mary blijk baar is uitgegeven aan het Engelsche Hof sedert de aanvaarding der regee ring door Koning George. Dit wachtwoord luidteenvoud Dat men de protesten daartegen juist nu verneemt, moet in verband staan met de afwezigheid va K ning en Koningin, die zich no vr cenigen tijd op hun Indische nis .c. n-icu. Er schijnt reeds in de weinige jrnn, die gevolgd zijn op de troonsbeklim ming van koning George, een opval lende verandering te constateeren te zijn, in vergelijking met het drukke, opzichtige, royale hofleven van koning Edward. Diens gemalin, koningin Ale- I xandra, liet de fantasie van haar hofge zelschap alle vrijheid. Doch haar opvolgster koningin Mary heeft dit langzamerhand alles veran derd. Ze begon met de onverbiddelijke beslissing, dat geen nauwe rokken uw „entravées", dames 1 onder haar oog geduld zouden worden. En toen men in hofkringen en bij allen, die daaronder rossorteeren, nauwelijks van de ingetoomde ergernis bekomen was, volgens het voorschrift van de Opper- ceremoniemeester, waarbij de maten van de halsuitsnede uw „décolle- té's", dames! aanzienlijk verkleind werden. En terwijl de oude Koningin Victo ria zelf gaarne haar fraaie schouders en armen liet zien, gaf haar kleindoch ter Koningin Mary een tweede hof- oekase uit, waarbij feitelijk het ont- blooten van schouders en armen werd afgekeurd. Haar volgende wenschen werden nu ook achtereen volgens der hofda mes ten duidelijkste kenbaar gemaakt de Koningin gaf te kennen, dat zij wenschte, dat de Engelsche dames, die ten Hove verkeerden, zich volgens Engelsche mode kleedden. Daarna volgde de hoed-mode. Ko ningin Mary bleek zonder medelijden, en het Hof moest zich wel voegen naar haar inzichten, die den omvang rijken hoed veroordeelden. Duu het beschilderen van het gelaat uw „teint", dames De Koningin dulde niet de geringste rouge op de lippen van haar hofhouding aangezette wenk brauwen waren gevonnisdzelfs poudre-de-riz werd in den ban gedaan. De twee laatste insluipsels bij de aristocratie, die aan het hof verkeert, werden daarop geschraptde speel tafel en de sigarette. Kaartspelen door dames was in de laatste jaren een algemeen gangbare gewoonte gewordenmaar Koningin Mary verklaarde zich de openlijke tegenstandster daarvan. Rookende dames eveneens een alledaagsch verschijnsel bij diners doch ook aan de sigaret heeft Konin gin Mary den oorlog verklaard. Ziehier het voorloopige lijstje van de reactionnaire maatregelen van Ko ningin Mary. Doch niemand kan een koningin het recht ontzeggen, het karakter te bepalen van haar eigen omgeving. En de statige Engelsche hofstijl heeft on der koningin Mary meer kans tot zich zelf te komen, dan bij den Parijschen geest, die vóór haar koninginneschap in kleeding en sommige uiterlijke vor men aan het Engelsche Hof heerschte. o— Een droeve geschiedenis. Een droeve geschiedenis heeft zich in de nabijheid van Amsterdam afgespeeld. *Het echtpaar Van der Vaart, brave, eenvoudige lieden, zijn vermoedelijk door vergiftiging, ten gevolge van het eten van slecht vleesch, om het leven gekomen. Wij kunnen er het volgende van meededeelen Bij het Naardermeer behooren ver schillende wei- en bouwlanden, welke aan boeren verpacht zijn. De plaats, die Van der Vaart gehuurd had, is negen bunder groot en bij de Karne- melksloot gelegen. Daar ziet men een eenvoudige met pannen bedekte boerderij, van middelmatige grootte, waarvan het voorste gedeelte, als naar gewoonte, tot woonhuis en de rest tot veestal dient. Een schuur naast de boerderij huisvest twee trekhonden en landbouwgereedschap. Van der Vaart hield er geen perso neel op na. De pachten waren hoog en alleen door met zijn vrouw samen hard te werken zoolang het dag was, gelukte het hem zijn hoofd boven water te houden. Van der Vaart leverde eiken morgen de melk van zijn elf koeien aan den melkhandelaar Jan Boogaard te Diemen. De avondmelk werd met de morgendmelk in groote bussen gedaan. Met een met twee trekhonden bespannen wagen bracht Van der Vaart dan eiken ochtend de bussen naar de Gooische Stoomtram en naar het Weesperpoortstation, waar de Gooische aankomt, stond de knecht van Boogaard gereed om de melk in ontvangst te nemen en aan diens Am- sterdamsche afnemers te bezorgen. Zoo ging sinds langen tijd alles ge regeld zijn gang en zoo had Boogaard ook j.l. Donderdag nog zijn bussen ontvangen. Maar Vrijdagochtend wachtte Boo gaard tevergeefs. Er was geen melk van V. d. Vaart meegekomen en ook Zater dagmorgen gaf het trampersoneel de zelfde boodschap. „Dan mankeert er wat aan," zeide Boogaard en zond een van zijn knechts op kondschap uit. Toen deze knecht, een jongen van 15 jaar, Zaterdag kort na het middaguur op de plaats van Van der Vaart kwam, constateerde hij in dt de eerste plaats, dat de luiken va: het woonhuis gesloten waren. Hl hoorde de koeien onophoudelijk loeie; en zag, door een ruit glurende, d: beesten zeer verward door elkaar et met opgeperste uiers staan. Zij moes' ten dus in langen tijd niet gemolker zijn. Binnendringen durfde de ont stelde jongen niet. Hij ging Winthorst den naasten buur van V. d. Vaart wier boederijen echter op tien minute; gaans van elkander liggen, op d< hoogte stellen en keerde zelf naa! Diemen terug. Winthorst ging nu ee: anderen buurman, Bruin, halen et beiden begaven zich naar de boerderi van Van der Vaart. Het open zijn va! één der staldeuren was bij de burer als een gewoonte van V. d. Vaart be kend. Het binnenkomen in den staj ging dus gemakkelijk en toen zij daa: den verwarden toestand van het niet gemolken en uitgehongerde vee zagenj begrepen zij dat er iets gaande moesl ?ijn. De onthutste mannen drongen niet verder in de boerderij door, maar be-1 gaven zich ijlings naar Naarden ora politie te waarschuwen. Weldra 't was echter inmiddels ruim 3 ult gej worden verschenen de burgemeeste van Naarden en twee politiemannen en dr. Theunissen, en ook Winthorst en Bruin keerden mee terug naar dt plaats van v.*d. Vaart. Men ging dt staldeur binnen en ontsloot vervolgens de deur, die van de deel tot de woning toegang gaf. In de groote woonkamer was alles donker. De luiken waren gesloten en toen men licht ontstak, zag men op tafel een nitgebrand lampjt: staan. In de bedstede lagen de 34-: jarige Antonie Lambertus van der Vaart en zijn 23-jarige echtgenoote Teuntji Schrijver, beiden dood. Aan het voe^ teneinde lag schreiende en verkleumd hun 4-jarig dochtertje Antje, en haaj 3-jarig zusje Cornelia zat overeind iti het ledikantje, dat in de kamer stond) In dit ledikantje sliepen beide kinder ren, maar Antje, blijkbaar door hongeiS en angst gedreven, had haar ouders in de bedstede opgezocht, die haar echter geen hulp meer konden biecfen... De eerste zorg was nu voor de armt kleinen, die in een wollen deken ge wikkeld door vrouw Bruin medegeno men en liefderijk verpleegd werden Eerst wat lauwe melk voor de uitge hongerde maagjes en daarna langza merhand wat eten. Gisteren waren de kinderen al weer vrij vlug. Maar Antje toonde zich erg zenuachtig, was heesch| van het huilen en sprak nog niet. J In het huis van V. de Vaart werd niets aan den toestand veranderd. Men liet het onder politie bewaking, de buren molken en voerden de koeien en gaven ook de twee varkens e« honden te eten. Dadelijk werd dei justitie te Amsterdam gewaarschuwd- Zondagmorgen te half tien kwam de rechter-commissaris mr. Huizinga, de subst,-officier van justiiie mr, Luyken Glashorst en de griffier op de boe- derij aan, waar reeds aanwezig waren de burgemeester van Naarden en dr. Theunissen, de genoemde buren, de 78-jarige vader en de broeder van den doode, en de stiefvader van de over leden vrouw, Schoonhoven. De luiken werden geopend, het daglicht stroomde de woning binnen. Toen constateerde de justitie in de eerste plaats, dat in de woning orde heerschte en van braak geen spoor te vinden was. De kleertjes van de kinderen lagen zorgvuldig ge vouwen op een stoel en een andert stoel droeg de kleeding van het echt paar Van der Vaart. De kasten en boeken werden nagekeken. Ook hier bleek alles in orde. Geld en sieraden waren aanwezig en de Donderdagoch tend aan Boogaard verzonden melk stond geboekt. Dat was de laatste melk, die verzonden was. In bussen stond de melk van Donderdagavond. Van der Vaart moet dus Donderdagnamid dag nog zijn koeien gemolken hebben, Trouwens Donderdagmiddag hebben Winthorst en Bruin hun buurman nog op zijn land kunsimest zien strooien. In de bedstede werd vrouw V. d. Vaart gevonden, liggende op haar knieën, voorover met het hoofd in de kussen. Van der Vaart lag op zijn zijde met de linkerhand over den schouder zijner vrouw uitgestrekt. Niet het minste spoor van geweldpleging viel te constateeren, zoodat de docter en de justitie de veronderstelling op perden, dat beiden ten gevolge van vergiftiging overleden zouden zijn en, gezien verschillende omstandigheden, dan reeds in den nacht van Donder dag op Vrijdag. Van der Vaart lag als slapende in de bedstede het ge laat der vrouw maakte een indruk, alsof zij het benauwd had gehad. Waarschijnlijk heeft de man het langst geleefd en nog getracht zijn vrouw bij te staan.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1912 | | pagina 2