ImÉumëir™' Van alles wat. Gewestelijk Nieuws. li ub riek Rechtzaken. Ill DE BELGISCHE STAATSG0DRAN1AP Verkooping.cn. Marktberichten- Advertentiën. D. Elenbaas, Boterletters, PRIMA KWALITEIT AMANDELSPECULATJE, Marechaussee. Het overbrengen van de marechaus see van het Departement van Oorlog naar het Departement van Justitie, en het dientengevolge ontnemen van het militair karakter aan dat wapen, heeft vroeger herhaaldelijk een onderwerp van gedachtenwisseling uitgemaakt. Eenige malen werd daarom het advies ingewonnen van autoriteiten op het gebied van de politie, waaronder mannen uit de praktijk, volkomen be kend met de eischen, welke aan een goed korps marechaussee mogen worden gesteld. Die overbrenging werd steeds beslist ontraden, omdat juist aan zijn miiitair karakter dit kra nige politiekorps zijne groote waarde ontleent. Met dat advies kan ook de ondergeteekende ten volle instemmen. Worden de manschappen der mare chaussee niet meer gerecruteerd uit het leger, gelden te hunnen aanzien niet de militaire voorschriften omtrent tucht en discipline, en staan zij niet onder de leiding van militaire chefs, dan zouden daarmede verloren gaan de goede eigenschappen van dat korps, dat juist door zijn martiale houding alom gezag inboezemt en imponeert. De jaarwedde van de officieren van de marechaussee, welk wapen inge volge art. 35 van hetbesluitvanden Soe vereinen Vorst van 30 Januari 1815 een onderdeel uitmaakt van de landmacht, komt overeen met de traktementen van de overige officieren van de land macht. In hoeverre het mogelijk is voor de marechaussee-officieren eene afzonderlijke regeling ie treffen, staat ter beoordeeling van den Minister van Oorlog, wien de behartiging van de matrieele belangen van het wapen uitsluitend is opgedragen. Dat de geringe bezoldiging overi gens op de keuze van invloed zoude zijn, kan de ondergeteekende beslist tegenspreken, daar bij de aanvulling van de officiersrangen bij dat wapen over de beste krachten uit het leger kan worden beschikt. o Politiehonden. De ondervinding tot dusver opge daan met het gebruik van rijkspoli tiehonden is betrekkelijk nog gering. Wel zijn hier en daar bij het opsporen van misdadigers eenige verrassende resultaten verkregen, doch eerst wan neer over een meer uitgebreid getal behoorlijk afgerichte honden kan wor den beschikt, zal de juiste waarde van den politiehond kunnen blijken. o Rijksveldwachters. Met voldoening mocht de onderge teekende vernemen, dat de voorge nomen uitbreiding van het corps rijks veldwachters bij vele leden instemming had gevonden. Door deze ontvangst van zijn voorstel acht hij zich ontsla gen van de taak, om de noodzakelijkheid van die uitbreiding hier, zij het ook in groote trekken, nader aan te toonen. Alleen zij hier, ter voldoening aan het verlangen van enkele leden, medege deeld, dat de aan te stellen rijksveld wachters hoofdzakelijk voor den dienst op het platte land zullen worden aan gewezen, en dat de 25 manschappen zooveel mogelijk gelijkelijk over alle districten zullen worden verdeald. Wat aangaat de voorgestelde trak- tementsverhooging van rijksveldwach ters met den rang van brigadier-titu lair, veroorlooft de ondergeteekende zich de opmerking, dat hierbij juist rekening is gehouden met de regeling van de periodieke traktementsverhoo- ging der Rijksveldwacht en dat het vereischte van een tienjarigen dienst als zoodanig geheel in dat systeem past. Een enkele blik op de be staande regeling zal dit duidelijk ma ken. Ingevolge de bestaande voorschriften ontvangt een rijksveldwachter, aange steld op eene jaarwedde van f700, tweemaal eene verhooging van f25, met dien verstande, dat zijn salaris na tienjarigen dienst op het maximum van f 750 wordt gebracht. In den regel is hij binnen dien tijd reeds tot brigadier-tituliar bevorderd, wijl de beambten, wier gedrag en ijver tot geene bijzondere opmerkingen aanlei ding hebben gegeven, na een dienst tijd van 5 6 jaren voor dien rang in aanmerking worden gebracht. Wordt nu overeenkomstig het voorstel van den ondergeteekende het traktement van den brigadier-titulair verhoogd, wanneer de beambte tien jaren in die functie werkzaam is geweest, dan ont vangt hij de verhooging in den regel nadat hij zes jaren de maximumwedde van rijksveldwachter heeft genoten, en in het geheel ongeveer 16 jaren bij de Rijksveldwacht heeft gediend. Het geregeld toekennen van extra- belooningen aan een bepaalden groep van beambten, acht de ondergetee kende verkeerd. Dit sluit de deur open voor onblillijkheden en wekt al licht de o..tevredenheid in het corps op. Voer dit laatste zou zeker ge vaar bestaan, indien eene toelage werd verstrekt aan de beambten, in het be zit van een politie-diploma, omdat vele overigens zeer ervaren rijksveld wachters reeds den leeftijd hebben bereikt, waarop het hun niet meer mogelijk is, zich theoretisch voor het afleggen van een examen te bekwamen. Ook het verhoogen van den pen sioengrondslag met een bedrag, on geveer overeenkomende met den kos- tenden prijs der uniformkleeding, zou tot onbillijkheden leiden, daaraan rijksveld wachters-jachtopzieners geene uniform kleeding wordt versterkt, en deze beambten dus niet voor dien verhoog den pensioengrondslag in aanmerking zouden kunnen worden gebracht. Met de klachten van het personeel omtrent kleeding en schoeisel is reke ning gehouden door in de strafgestich- ten, waar die voorwerpen worden ver vaardigd, bekwame werkmeesters met de leiding van dien arbeid te belasten. De opmerking in het Voorloopig Verslag dat aan rijksveldwachters slechts eene verblijfsvergoeding van 30 of 60 centen wordt uitbetaald, be rust blijkbaar op een misverstand. De rijkveldwachters zijn bij het besluit van 5 Januari 1884 (Staatsblad no. 4) voor de toepassing van het daarbij vastgestelde tarief voor reis- en ver blijfkosten ingedeeld in de vijfde klasse. De vergoeding bedraagt voor hen dus f 3 per etmaal. Bij detacheeringen zou de vergoeding, naar dien maatstaf be rekend, te groot zijn. Vandaar dat ingevolge art. 15 van dat besluit bij ministrieele beschikking van 7 Juni 1888 no. 180 is bepaald; dat, ingeval van detacheering, de verblijfkosten van rijksveldwachters worden vastgesteld op f 2 voor de eerste dertig dagen en vervolgens op f 1,50 per dag. Bovendien is bij art. 12 van het besluit van 11 November 1856 (Staats blad no. 114) vastgesteld, dat geen vergoeding wordt gegeven voor ver blijfkosten, indien de beambte op den zelfden dag zijne standplaats kan be reiken. Wordt nu de beambte op eendaagsch transport gesteld, zoodat hij niets kan declareeren, dan worden hem voor kleine uitgaven, welke hij gedurende dat transport heeft te doen, 30 centen toegelegd voor elke 6 uur die hij afwezig is geweest. De rijksvelwachters, die daartoe het verlangen te kennen geven, worden, indien het maar eenigszins mogelijk is, in de gelegenheid gesteld des Zondagsmorgens de kerk te be zoeken. Afwijking van dezen regel mag slechts bij hooge uitzondering geschie den. Het doen van transporten, bui gewone gevallen uitgesloten, is op Zondag verboden. De Nieuwe Verordening voor de z g. boerenmaan- dagen te Hulst. o Volgens de wet is ze eerst geldig drie dagen na de afkondiging, en de afkondiging kan eerst plaats hebben na de ontvangst van" een brief van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarin deze schrijven dat zij de nieuwe verordening hebben ontvangen. Of dit alles reeds Maandag 4 De cember in orde zal zijn, is ons op het oogenblik, dat we dit schrijven, onbe kend. Maar wat wij wel zouden den ken is dit, dat, als men zich op 4 December naar de nieuwe verorde ning gedraagt, wel niemand het zal ondernemen om de afgeschafte ver ordening a's nin aLyschaft uit te voeren. Het Vrije Woord voor Abonnés. o Mijnheer de Redacteur Een brok geschiedenis van „Idem" de schrij?er der kwajongsstnkjes in de(n) Zeeuwscke(n) Koerier. Er leefde in een dorpje niet ver van het eeuwenoude stedeke Hulst een vroom jongmensch. Hij had die booze wereld in allen ootmoed vaar wel gezegd om zijn leven te wijden aan de lammeren Gods Doch een maal onderherder, in de eenzaam heid zijne kudde hoedend, liet hij zijn blik gaan over de landerijen rondom hem, en de mens^hen die er op leefden. Dit leventje zonder roem en grootheid verdroot hem. Zoo door den bloede nabij hem 6tond de man uit zijn streek, die in Mid delburg en den Haag op de knBsens zat, dat hem van lieverlede poli- i tieke bloed door de adeivn .-.t roomde als een familie-eigenaar'-ghv.d Hij stortte zich hals over kop in de politiek en bekladde zooveel vel len van het groot orgaan zijner kliekjespolitiek, dal de redactie van dat blad zich gedrongen voelde eens een kopie te maken van een zijner stukjes. Met deze kopie en het origineele trok hij naar den grooten man uit de streek, die zelfs in den Haag op de kussens zat, om advies. Nadat deze kennis had genomen van den inhoud der kopie, verzocht hij den redacteur zoo'n prul naar de snip- permand te verwijzen. De redacteur ontplooide daarop in allen ernst het origineele waarop de naam vermeld wjiS van den schrijver, die juist de zelfde bleek te zijn van den grooten beoordeelaar Tableau de jon gen door vader veroordeeld Toen werd ons jongmensch een „stille" kracht en wachtte in ver beten woede op de omkooping van (den) Zeeuw8che(n) Koerier om op nieuw zijn waardig herdershart, al van echte christen liefde blaakte, uit te storten. Hier was minder gevaar, Sas is verder van den Groenendijk, vader zou het toch niet weten, vooral daar de redacteur van dat blaadje met alle mogelijke middelen zijn leven, een walmend oliepitje gelijk, tracht te verlengen en daarom zoo min mogelijk de hooge ooraes mag lastig vallen. Hopende de eenig-nadenkende le zers bewezen te hebben dat „Idem" niet in de Steenstraat behoeft ge zocht te worden, doch buiten de Bagynepoort, voorbij „ons bosch" en den Zandberg in de eenzaamheid van een verlaten dorpje, dank ik den heer Redacteur voor de verleende plaatsruimte. X. —o Omhoog. Hoe zoet rust van der heuvelen top De blik op 't landschap diep be- nêcn Hoe weidt het oog langs groenend hout En langs bebloemde velden heen. Maar eerst het klimmend bergpad op Met eiken stap daagt meerder schoon. Doch wie durft stijgen tot den top Krijgt 't vergezicht op 't schoonst tot loon. Geen zuchten, klagen brengt ons daar, Geen lustloos, moedloos verder gaan. Wie stijgen wil, moet willen klimmen Of hij blijft in de laagte staan. Kiuiningen, Nov. '11. J. TEN NAPEL. Spoorwegongeluk Aan het station Kruiningen-Yerseke is Dinsdag de personentrein die te 7.2 uit Roosendaal naar Vlissingen vertrekt, op een rangeerenden goederentrein ge- loopen. De lokomotief ligt boven op een goederenwagen. Een Belgisch vee koopman werd zwaar gekwetstdrie koeien in een wagen van den goede rentrein werden gedood. De lokomotief en twee wagens werden geheel ver brijzeld. Van andere zijde wordt gemeld: Hedenochtend te 8.13 liep een per sonentrein zonder vaart op een rangee renden goederentrein, juist voor het station KruiningenYerseke. De dikke mist en een ongeval aan het signaal schijnen de oorzaak te zijn. De lokomotief ligt links en een vee wagen rechts van den weg. De dienst is geheel gestremd. Men is druk bezig met het vrijmaken van den weg. Een Antwerpsch eierhandelaar, Le- pems, werd ernstig gewond. De schade is vrij aanzienlijk. Enkele stuks vee werden gedood. M. C, o Een nieuwe moerbout Door den ingenieur Louis Garchey, te Parijs, is een moerbout uitgevonden waarvan het losloopen tengevolge van trillingen of schokken beslist blijft uit gesloten. De moerbouten worden op de gewone wijze zonder gecompli ceerde voorbehandeling aangedraaid. De gepatenteerde verandering kan aan I alle schroeven, onverschillig van welke afmetingen en doorsneden, worden aangebracht en gebruikt voor hetlas- schcn van spoorrails, ventielstangen van stoommachines en gasmotoren, automobielen, liften, onderdeden van wagens, Bedrijfsschaden en ongelukken tengevolge van het loswerken vau moeren worden hierdoor voorkomen. Ongetwijfeld verdient deze uitvinding de aandacht van onze industrie. o Het vergaan der „Uomagna". De „Neue Freie Presse" verneemt om trent het vergaan van het stoomschip „Romangna", waarbij 57 van de 70 opvarende het leven verloren, uit Triest het volgende „Het ongeluk was te wijten aan de slechte wijze van laden. De zakken rijst, die het schip vervoerde, lagen te veel op één kant. Er woei een hevige storm en het schip begon wa ter te maken. Ofschoon de matrozen onvermoeid werkten, was het schip na twee uren toch zoo schuin gaan liggen, dat het water door de schoor steen naar binnen drong. Spoedig daarop ging het licht aan boord uit. De daarop volgende vreese- lijke tooneelen speelden zich in het donker af. O— BOSCHKAPELLE. Eenige landbou wers in het land van Axel hebben het dagloon met een kwartje verhoogd met het oog op de duurte der levens middelen. Waarlijk een navolgens waardig voorbeeld. BOSCHKAPELLE. Zondagmorgen speelden een paar kinderen in een stal achter de woning, terwijl de moe der naar de kerk was. De oudste haalde lucifers en begon vuurtje te stoken. De vlammen wakkerden weldra zoo aan, dat men moeite had ze te dooven. Was men niet spoedig te hulp gesneld, dan waren zeker een paar huisjes In asch gelegd. STOPPELDIJK. De rijwielhande laar H. Kerkhaert kwam deze week tot de minder aangename ontdekking, dat eene ter reparatie gebrachte fiets spoorloos verdwenen was. Yoor de f400 boeten of 80 dagen hechtenis in de zaak pastoor Schetsen ambtsrapport burgemees ter van Waesberghe. (De Justitie achtte niet strafbaar de klachten in zake Fruijtier en Ooievaar). o Graauw. Omdat de schaam- telooze Idem als een onverbe terlijke kwajongen steeds maar blijft schrijven in de bisschop pelijke Zeeuwsche Koerier f 0.25 Hulst - 0.05 Rotterdam. Van drie abon nés, omdat jan met Kerstdag denkelijk zijn zak krijgt - 0 75 Zaamslag. Omdat Gilles in het duister zoo goed kan zien of en wie steenen gooit - 0.10 Kemseke. Omdat Sjef het dikke hoen liet verpikken en veel slaag kreeg in de kieken haag - 0.25 Speelhof. Omdat over het kind van Fons de hond peter en de geit meter was - 0.25 Stoppeldijk. Omdat de meid van het Schietersplein gereed zit om te trouwen en de kape laan altfjd loopt om den brui degom maar geen man kan vin den die in het huwelijksbootje wil stappen - 0.50 Stoppeldjjk - 0.10 Omdat de houten sabel ver vangen wordt door een nieuwe - 0.10 St. Jansteen. 1. Omdat onze pastoor Zondag beweerde, dat de armen, weduwen en weez'en wel plichten doch geen rechten hebben - 0.10 2. Omdat hij over verdrukking predikende zijn hand eerst in zijn eigen boezem mochtsteken - 0.10 Vorige lijst - 329,46 Totaal f 332,01 Arr.Rechtbank te Middelburg Uitspraak van 28 Nov. diefstalA. V., 34 j., veldarbeider, Goes, conform den eisch tot 3 m., gev. straf strooperijJ. v. d. B., 64 j., arbei der, Zaamslag, tot f 15 b. s. 12 d. h. de eisch was f 18 b. s. 12 d. h. belemmeren handeling ambtenaar: C. 0.25 j. boerenknecht, 's Heerenhoek, tot f 15 b. s. 15 d. h., terwijl geëisi werd f 25 b. s. 25 d. h. overtreding der visscherijwetA. M., 50 j., werkman, Axel, met niettiging van het vonnis van den ka^1 tonrechter te Hulst, tot f0.50 b. s.des d. h.de vordering luidde bevesNiJ! ging van het vonnis in eersten aakop leg; openbare dronkenschap: J. v.'tV 38 j., koopman, Kwadendamme, m vernietiging van het vonnis van dt kantonrechter te Goes, tot 3 w. hec tenis, conform de vordering00 eenvoudige beleedigingH. N.^ M., 52 j., landbouwersknecht, en A, M., 34 j., arbeider, beiden St. Ara ter Muiden (Sluis), beiden tot f 5 b.te 5 d. h., de helft minder dan de vordbij ring, en J. K. 49 j., graanhandelaH i Middelburg, conform de vorderin eveneens f 5 b. s. 5 d. h. Overeenkomstig de vordering we den vrijgesproken F. v. K., 37 Me relbeke, F. P., 33 j„ monteur, Brussc., A. d. S., 35 j., kunstenmaker, An werpen, F. T., 51 j., spoorwegarbeide Hulst, allen beklaagd van diefstal. x o Middenprijs op de Belgische marl ten van 13 Nov. tot en met 19 Nov. pi 100 kilo van tarwe fr. 19,30, (vorifbt week fr. 19.44), van rogge fr. 17.5lrel (vorige week fr. 17.56). O Bij Koninklijk besluit van 24 Novem ber 1911 no. 47 is. met ingang va 16 December 1911, benoemd tot di i recteur van het post- en telegraafkan toor te Sas van Gent, J. K. Rakhors thans commies der posterijen en tele graphie 2de klasse. 2 Dec. 3 uur. Koewacht. BoscJ v. Dalsum. Zie adv. 4 December. Half vier. Hulst. Ver blijf bouwland. Dumoleyn. 6 December. 1 uur. Koewacht (Sl Andries). Sparren enz. Poppe. 7 December. Sas van Gent (Ghel° linckpolder). Canadaboomen. Dreg mans. 11 December. 5 uur. Lamswaarde Woning, v. Dalsum. Zie adv. g 12 December. 11 uur. Koewach (Karnemelkpolder.) Wilgen- en Cana daboomen. Dregmans. 13 December. 1 uur. Sas van Gent Inboedel. Dumoleyn. 14 December. 12 uur. Axel (Linie- dijk). Canadaboomen. Dregmans. 20 December. 11 uur. St. Jansteen!' Instel heerenhuis, weekwoningen en' landerijen. Van Dalsum. Zie adv b Halst, 27 Nov. Per 100 K.G. Tarwt f9,00 a f9,00, Rogge f8,25 a f 8,50, Wintergerst f 9,40 a f 9,75, Zomergers1 f9,25 a 9,40. Haver f8,— a f8,50 Erwten f 16,00 a f 16,50, Paardeboo-, nen f 10,00 a f0,00 Duivenbooner f 10,00 a f00,00 Witteboonen f 22.0C a f—Bruineboonen f 19,00 a f20,00, Boekweit f00,00 a f00,00. Lijnzaad fOO,— a f00,00 Aardappels. f3,75 a fO.OO Koolzaad per zak van 106 liters f 00,OC a f 00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundveel 00, verkocht 0. Varkens 19, verkochl 7. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,25 tot f0,00. Eieren per 26 stuks f 1,80. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47,625 i f47.65. Banketbakker Steenstra at. - S11LST, o— Versch verkrijgbaar prima kwaliteit idem bruine en mindere soort, iSruinc Speculatie en Appelbollen. Bestellingen worden zoo spoedig mogelijk bezorgd. Beleefd aanbevelend.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 2