w? No. 113. Zaterdag 25 November 1911. 3e Jaargang. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst. Richting: Voor waarheid en voor recht, door eigen daad en door daad van anderen, zonder aanzien van persoon of partij. VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Gentschestraat C 7 te Hulst. Stichter: H. A. van Dalsum. Gentschestraat C 6 te Hulst. Gentschestraat B 4 te Hulst. DE VOLKSWIL REDACTIE: Abonnemeut per drie maanden NEDERLANDf 0.50. BELOIEfr 1.20. ANDERE LANDEN f 0.80. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. - Niet geplaatste stukken worden niet terug gegeven. Het blad neemt geene verantwoordelijkheid voor den inhoud van het Yrije Woord en voor dien van Advertentiën. ADMINISTRATIE: DRUKKER IJ: Advertentiën, in te zenden vóór Vrijdags om 12 uur. Prijs per regel 10 cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant f0.25. De openbare Najaarszitting van de Provinciale Staten van Zeeland. o Geopend Vrijdagmorgen 17 Novem ber om 10 uur. Voorzitter de heer mr. H. J. Dijck- meester, Commissaris der Koningin. Aanwezig 40 leden, afwezig de heer van Rompu wegens ziekte, en de heer Dumoleyn met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan van de benoeming van voorzitters en onder- voorz. der afdeelingen. Ingekomen een brief van stuurman Potters voor zich en anderen om extra- uitkeering in verband met de duurte der levensmiddelen, wordt ter afdoe ning gesteld in handen van Ged. Staten. Behandelde zaken 1. Voorstel van G. S. om aan de gemeente Bruinisse f 15000 renteloos voorschot te geven tot herstel en ver grooting van den door den storm ge leden haven. Dhr Tichelman sielt voor, dat de ge meente Bruinisse J/io harer inkomsten als waarborg geeft voor de teruggaaf, waar dhr Dieleman tegen is met be roep op het organiek besluit der Ged. Staten ln zake het verleenen van ren- telooze voorschotten. Voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. 2. Voorstel van G. S. tot wijziging van art. 111 Reglement op de wegen en voetpaden. Zonder hoofd, stem ming aangenomen. 3. Voorstel van Ged. Staten tot afwijzing van het verzoek van A. B. Antheunis te IJzendijke om grond te koop. Zonder h. s. aangenomen. 4. Voorstel van G. S. tot afwijzing van het verzoek van mr. J. Adriaanse en verdere automobielhouders om de wegen op Walcheren in beheer bij de provincie te nemen of de tollen daarop af te koopen. Dhr van Voorthuijzen meent zelfs in de Parijsche Matin was er over geschreven dat de vreemdelingen met automobielen Wal cheren zullen mijden, als de tollen blijven bestaan. Het bezwaar ligt niet zoozeer in het tolgeld, als wel in het telkens voor het betalen van tolgeld te moeten stoppen. Dhr den Bouwmeester merkt op, dat het verzoek gevolg is van de beslissing der Koningin, dat voor automobielen ook tolgeld moet worden betaald, en nu willen de hou ders op de wijze van hun verzoek de gevolgen dezer beslissing op de pro vincie wentelen. Dhr Siegers verde digt het voorstel van G. S., dat met een stem tegen, die van dhr v. Voort huijzen, wordt aangenomen. 5. Voorstel van G. S. om een rente loos voorschot van ten hoogste f650.000, verminderd met de bijdra gen van gemeenten en polders, voor den aanleg van stoomtramwegen op Zuid-Beveland, BaarlandWolp- haartsdijk GoesWemeldinge—Ier- seke—Hansweert. Dhr Mulder beveelt dit plan ten zeerste aan, het is beter dan een vorig plan. Dhr Giljam heeft eene verklaring van een oesterhande laar in Ierseke, dat hij, alleen voor zijn hoofd, van Ierseke uit jaarlijks f 500 vrachtgeld zal besteden voor het ver voer van oesters. Dhr Dieleman ver dedigt het voorstel. De Raad van Toe zicht acht de gekozen richtingen juist, ook de hoofdingenieur acht deze rich ting de beste. Door deze richting wordt het platteland verbonden met Goes en is er ook verbinding met de havens. Het westelijk deel Wemel dinge—Hansweert ligt in het Zeeuw- sche Tramwegenplan, dat in Hansweert aansluit op Walsoorden, door de spoor wegboot, op het net in Zeeuwsch- Vlaanderen. Voorstel wordt aangeno men met 34 tegen 5 stemmen, die der heeren van Dam, Sprenger, Heijse, Bolle en Fokker. 6. Voorstel van G. S., door redac tiewijzigingen, de vroeger verleende subsidie aan een tramplan Hontenisse Selzaete, en een vroeger verleend renteloos voorschot aan een tramplan IJzendijke—Moerbeke, met zijlijnen, te verleenen aan de Naaml. Vennootschap Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaat schappij te Neuzen. Dhr van Dalsum zegt het lid te zijn, dat in het Ver slag wordt bedoeld alsof dit zou zijn tegeh de aansluiting met België. Maar zóó heeft hij het niet gezegd. Hij heeft opgemerkt, dat h e t doel van dit tramplan is Zeeuwsch-Vlaanderen te leiden naar en in België, doch dat het levensbelang van Vlaanderen, van Zeeuwsch-Vlaanderen, van Zuid-Beve land en Walcheren eischt, dat eene nieuwe richting wordt ingeslagen, die van uitbreiding van Vlaanderen naar de Schelde, dus omgekeerd. Hij zal daarom tegen het voorstel stemmen. Dan acht hij het verzoek der Mij. niet ontvankelijk, omdat niet de Mij. door middel van haar rechtsvertegenwoor- digers zich tot de Staten heeft ge wend, maar de heeren Lippens en Die leman, die niet vormen den Raad van Bestuur. En verder acht hij het een ongezonden toestand, dat drie leden van Ged. Staten zijn commissarissen dezer Mij. en twee hunner nog daar enboven lid van den Raad van Be stuur. Wordt nu een voorstel aange nomen, dan bevat het besluit meerdere bepalingen, volgens welke de uitvoe- ring der voorwaarden van subsidie en renteloos voorschot ter beslissing is aan Ged. Staten, hij meent dat hier wordt overtreden art. 57 2e lid der Provinciale Wet door de heeren Ge deputeerden Fruijtier en Dieleman, en verzoekt acte, dat hij Ged. Staten op merkzaam heeft gemaakt op art. 57 2e lid en art. 58 der Provinciale Wet. Dhr Dieleman, als Gedeputeerde het Voorstel verdedigende, merkt op, dat dhr van Dalsum in de afdeeling alleen heeft gestemd voor het plan Philip pine—Zaamslag, dat is het plan van verbinding van het 4e en 5e district, en verder tegen de andere richtingen naar België. Als Hulst en Neuzen Antwerpen en Brussel waren, dan zou men Vlaanderen kunnen trekken naar de Schelde, maar nu gaat volgens de natuur het zwakkere naar het sterkere, De kwestie der niet-ontvankelijkheid doet niets ter zake, omdat volgens de statuten de secretaris van het bestuur alleen de brieven teekent. Art. 57 der Prov. Wet zooals het nu luidt bedoelt aan Ged. Staten meer vrijheid te laten dan zij vroeger hadden. Als een Ge deputeerde geen bestuurslid zou mo gen zijn van zaken, waarin Ged. Staten uitspraak kunnen doen, dan zouden Gedeputeerden buiten het volle leven moeten staan. Toen het-voorschot aan het plan IJzendijke was verleend, was hij geen Gedeputeerde. Hij is in deze zaak geheel belangeloos werkzaam om de belangen der streek te behartigen. Hij meent, dat het karakter van hem en van de andere leden van Gedep. Staten hoog genoeg staat, dat, als zij in het college van Ged. Staten de zaak der tram beoordeelen, zij dit doen ge heel en al met het oog op de belan gen der provincie. Eu daarbij komt, dat eigenlijk het Rijk alles beslist, niet de Ged. Staten. Dhr Fruijtier meent dat deze kwes ties hier niets te maken hebben, hij ziet er geen bezwaar in, dat men lid van het bestuur der tram is en tegelijk Gedeputeerde, omdat de belangen van tram en provincie hier éèn zijn. Ook vroeger bij de tram Breskens—Mal- deghem is het zoo geweest. Toen de subsidie aan HontenisseSelzaete was verleend was hij nog geen lid van Gedeputeerde Staten. Dhr van Dalsum trekt in zijn be weren van niet-ontvankelijkheid, om dat hij nu in de statuten heeft gelezen, dat alleen de secretaris de stukken teekent. Al kan het waar zijn, dat eigentlijk het Rijk beslist, in het be sluit komen in nagenoeg elk artikel bepalingen voor, volgens welke Ged. Staten beslissen. Hij blijft bij zijne meening, dat het samengaan der func ties verkeerd is, en handhaaf^ zijn verzoek om akte hiervan. Het ontwerp besluit A wordt aange nomen met 38 tegen 2 stemmen, die van de heeren Hombach en van Dal sum en ontwerp besluit B zonder h. stemming. 7. Voorstel van Ged. Staten A tot een renteloos voorschot voor een plan Huygebaert vooreen stoomtram Bres kens—Cadzand, Retrar.chement—Sluis, B tot afwijzing plan van de Mij. BreskensMaldeghem van een lijn BreskensCadzand. Dhr van Voort huijzen betreurt het, dat het oorspron kelijke plan van een electrischen tram Breskens—Knocke is vervallen, maar dat komt door de tegenwerking van de Belgische lijn. Dhr Fokker is tegen het voorstel van Ged. St., omdat het plan van Breskens—Maldeghem ruim een ton goedkooper is voor de pro vincie, en hij meent, dat het opnemen in het plan van Retranchement en Cadzand-haven de grootere uitgaaf niet rechtvaardigt. Het plan Huyge baert staat op papier, maar krijgt Breskens—Maldeghem, eene finantieel krachtige Mij, de concessie, dan zal de tram spoedig loopen. Dhr Ham- macher verdedigt het voorstel van G. St. Hij heeft den heer Huygebaert als een degelijk man leeren kennen en hij zal zijne plannen ook ten uitvoer bren gen. En hij heeft een contract aan gegaan met een Nederlandsch Comité, waarvan een dubbel ter Griffie is ge deponeerd, volgens welk hij de geheele zaak op eerste vordering overdraagt aan eene Nederl. «Maatschappij. Het plan Huyghebaert is veel meer in het belang van de streek dan het plan van BreskensMaldeghem, en de verbin ding met Sluis zal zeer goede resul taten opleveien. Men staat nu tegen een stille kracht in België om het plan Huyghebaert tegen te werken, maar nemen de Staten het voorstel aan, dan staat het comité Huyghebaert sterker. Dhr Dieleman zegt den heer Ham- macher dank voor zijn steun aan het voorstel van Ged. Staten. Het hoofd bezwaar we hebben geen vertrouwen in de totstandkoming dezer zaak, is geheel vervallen. Er zijn veel bezwa ren te overwinnen geweest, vandaar de vertraging. Door de aansluiting met Sluis is mogelijk geworden een lijn Sluis—Brugge. Sluis is ontwaakt, en belooft weder een toekomst te krijgen. De verbinding met Cadzand- Haven is ook niet onbeteekenend. Deze haven is te vergelijken met Zee- Brugge. En het strand van Cadzand is het mooiste van heel Zeeland. Hij wijst nog op den vroegeren bloei van het land van Cadzand, toen dit met Brugge was vereenigd. En herinnert aan dichtregelen van Dante. Dhr Erasmus meent, dat een kleine gemeente als Retranchement even goed in aanmerking mag komen. Dhr van Dalsum zegt in de afdeeling te hebben gestemd tegen het plan van den heer Huyghebaert, maar hij zal nu voor stemmen, omdat hij hier geen wan trouwen meer heeft, dat het algemeen belang wordt opgeofferd aan enkele bizondere belangen. Dhr Hammacher heeft gesproken van een stille kracht in België. In anderen zin dan dhr Hammacher be doelt zegt hij, dat deze stille kracht er werkelijk is, het is het ontwaken van Vlaanderen uit langen slaap en dit ontwaken vraagt terugkeer van Vlaanderen naar de natuur, dat is naar de Schelde en hierdoor naar de Zee. Het ontwerp A wordt aangenomen met 28 tegen 10 stemmen, tegen de heeren Kakebeeke, van Dam, Tichel man, Sprenger, Hombach, Louwerse, Heijse, Giljam, Bolle en van de Putte. De heeren Fokker en Noordijke waren niet in de zaal aanwezig. Het ontwerp besluit B wordt na eenige bespreking door den heer Mer- ckens, die BreskensMaldeghem wil vrijwaren, als zij later met een plan komt indien voor het plan Huyghebaert de tijd eens mocht verloopen voor het verwijt van te komen n a een reeds ingediend plan, en door dhr Dieleman, aangenomen met 24 tegen 14 stemmen, die van de heeren van Dam, Tichel man, Sprengers, IJsebaert, Louwerse, Heijse, Vorsterman van Oyen, Giljam, Bolle, Neeteson, van de Putte, Merc- kens, van der Vliet en Kakebeeke. 8, 9 en 10 voorstellen van Ged. Staten tota. subsidie aan de ge meente Breskens voor de verbetering van den weg naar de zandplaats, b. afwijzing verzoek van de gemeente Stavenisse, dat de stoomboot Zierikzee Middelburg daar aanlegt, c. f 100 subsidie aan de vereeniging Ambachts- belang te Axel, worden zonder h. stemming goedgekeurd. 11. Voorstel van Ged. Staten tot regeling van het subsidie, toegekend voor het land- en tuinbouwonderwijs. Tegen dit voorstel zijn verschillende amendementen ingediend. Dhr Vorster man van Oyen wil doen vervallen de verplichting van leerlingen, die beta len kunnen, om schoolgeld te betalen. Dit amendement wordt verworpen met 20 tegen 16 stemmen. Dhr Kakebeeke wil niet geven ten hoogste f50 per onderwijzer, maar ten hoogste f 50 per onderwijzer en per cursus. Dit amen dement wordt verworpen met 24 tegen 11 stemmen. Aangenomen wordt zijn amendement, om de regeling vast te stellen voor vijf jaar, met overgangs bepaling, dat de verplichting tot schoolgeld betalen niet geldt voor leerlingen, dte zich vóór 17 Septem ber 1911 hebben aangemeld, en dan voor het eerste jaar. Het voorstel wordt verder aangenomen. 12 en 13. Voorstellen van Ged. St. atot afwijzing van een verzoek van G. Ruitenbeek om tractementsverhoo- ging in verband met pensioenregeling, b. f 100 subsidie voor schoolproefvei- den, worden z h. s. aangenomen. 14 en 15. Voorstellen van Ged. St. tot geldleeningen voor de kosten van aanleg tram Hansweert—Vlake, en stoombootdienst SchouwenWalche ren worden aangenomen, doch met een amendement van dhr de Veer om voor de aflossing in plaats van 20 jaar te nemen 40 jaar. Dit amendement is aangenomen met 19 tegen 14 stemmen. 16 en 17. Voorstel van Ged. Staten tot wijziging in de begrooting. Hierin wordt aangenomen een amendement van dhr de Veer, met 20 tegen 13 stemmen, om de toelage van f 25 wegens den duren tijd toe te kennen alleen aan beambten enz. die hoogstens f 1000 tractement hebben, en gehuwd of kostwinner zijn van een gezin. 18. Voorstel van Ged. Staten om voor f 8000 een huis te koopen in Zie rikzee voor den dienst der stoomboot Schouwen—Walcheren, wordt door Ged. Staten ingetrokken, nadat dhr den Bouwmeester had opgemerkt, dat het huis slechts een f 4000 waard is, vol gens een bekend ernstig deskundige. De zitting wordt gesloten. Een nieuw „Moto Proprlo" Tan Z. H. den Paus. o De jongste, 10 November j.l. ver schenen, aflevering van de „Acta Apostolicae Sedis", bevat een nieuw „Motu Proprio" van Z. H. den Paus, betreffende het dagen van geestelijken voor de rechtbanken van Ieeken. In dit stuk wordt allereerst opgemerkt, dat, hoeveel zorg en ijver ook wordt aangewend bij de vaststelling van (kerkelijke) wetten, het toch voorkomt, dat twijfelingen omtrent de juiste uit legging daarvan oprijzen en dat de meeningen der rechtsgeleerden omtrent de natuur en de kracht van dergelijke wetten uiteenloopen, zoodat een au thentieke verklaring daarvan noodzake lijk wordt. Dit is o.a. voorgekomen na de open baarmaking der Constitutie „Aposto licae Sedis", waarin werden vastgesteld de „Censurae latae sententiae (d.w.z. de kerkelijke straffen, welke alleen reeds door het feit zelf, zonder eene daarop gevolgde persoonlijke veroor deeling, worden opgeloopen). Onder de schrijvers, welke op deze Consti tutie uitleggingen geschreven hebben, is namelijk verschil ontstaan over de vraag, of hetgeen in het Vile hoofdstuk dezer Constitutie gezegd wordt over degenen, welke den burgerlijken rech ter nopen een geestelijke voor zijn rechterstoel te dagen en een rechts- handel tegen zoodanigen geestelijke in te stellen, alleen maar betrekking heeft op wetgevers en openbare personeH, dan wel insgelijks op particulieren. De Congregratie van het H. Officie heeft de beteekenis van dit Hoofdstuk reeds meermalen in het licht gesteld. Nu evenwel in deze booze tijden met de geestelijke immuniteit overhet geheel zóó weinig rekening meer pleegt ge houden te worden, dat niet geestelijken en priesters, maar zelfs bisschoppen en kardinalen voor den wereldlijken rechter gebracht worden, acht de Paus het zich ten plicht diegenen, welke niet door de zwaarte der schuld van een' zoo heiligschennend misdrijf („a tam sacrilego facinore") worden afge schrikt, door strenge straffen tot hun plicht te brengen. Derhalve wordt bepaald, dat ook particuliere personen, hetzij wereldlijke of geestelijke, hetzij mannen of vrouwen, die zonder ver gunning der Kerkelijke Overheid, een

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 1