Van alles wat. Gewestelijk Nieuws. geëscorteerd door Italianen met gevelde bajonet. Het gevaar in de oase was nu voorbij. Onder de gevangenen zag I men mannen van allen leeftijd, half- opgewassen knapen en wankelende grijsaards, die nauwelijks loopen kon den. Het was moeilijk aan te nemen, dat zulke oude en zeer zwakke mannen werkelijk deel hadden genomen aan den strijd. Eenigen van hen waren in bedelaarslompen gehuld. „Gedurende den strijd hadden de Italianen zich moedig gedragen, maar nu, bij het zien van de gevangenen, overmeesterde hun de woede. Zij be weerden, dat allen, jong en oud, deel hadden genomen aan den verraderlij ken overval, allen hadden wapens ver borgen in hun huis, allen waren „ver raders" en „rebellen". Ik zag een groep van 40 Arabieren over het kerkhof zich sleepen, waar van eenigen verwond, anderen half bewusteloos geslagen, terwijt de sol daten met slagen, stooten en steken ze maar voorwaarts dreven. „Ik zag een Italiaanschen officier een man slaan, die met geboeide han den voortgesleept werd. De officier hakte met de scheede van zijn sabel op het onderlijf van den gevangene in. Ik zag een soldaat een andere gevan gene met gebalde vuisten in het gelaat slaan. Ik zag een officier met zijn paard op de gevangenen toerijden, hij hield in de opgeheven hand een groote zweep en ranselde een ouden gevan gene af die met zijn zwakke ledematen niet vlug genoeg kon vooruit komen. Ik zag een soldaat, aan een gewon de, welke met behulp van een stok vooruitstrompelde, dezen laatsten hulp ontnemen en den stok lachend in het zand werpen. Overal in het rond ston den andere soldaten en lachten vroolijk over dit tooneeltje. Tegen drie uur in den middag bracht men, met boeien aan elkaar gebonden, drie gevangenen op de open plaats van een huis. Een soldaat hield het einde van den strik, waaraan Je drie ongelukkigen vastgebonden waren, in de hand en trok hen achter zich mede. Hij klapte daarbij met de tong, alsof het dieren waren. De andere soldaten keken toe en lachten met deze be schimping. „Twee van de mannen waren zeer oud en zagen er zwak en armoedig uit. De derde echter was een hoog opgegroeide, slanke, jonge Arabier in een wit gewaad. Zij werden in den tuin gedreven, waar de beide ouden op den grond zonken uitgeput, maar onderworpen. „De jonge Arabier betuigde echter levendig zijn onschuld, en eerst, toen al zijn woorden met spot en hoonge lach begroet werden, wendde hij zich van zijn wachters af, hief de gebonden handen ten hemel en begon te bidden. „Na een uur kwam het slot van dit drama. Men sleepte de drie mannen weder uit de binnenplaats, een der soldaten maakte de boeien los, een officier wees naar de woestijn en riep „Burra", wat moest beteekenen„Maakt dat je weg komt." „Het was een vreeselijke comedie. De gevangenen verwonderden zich over deze onverhoopte vrijheid en meenden, dat hun lot zou zijn, de eenzame, drooge woestijn te moeten ingaan. „De jonge Arabier verzette zich we derom. hij bezwoer, dat hij niets ge daan had en zulk een straf niet ver diende. Maar men gaf hem lachend te kennen, dat hij weg moest gaan. „De drie gingen langzaam door het gloeiende zand. Ze waren echter nog geen tien meter ver gekomen, toen het doffe geluid van een aantal geweer schoten den ongelukkigen verried, wat de comedie eigenlijk te beteekenen had. De jonge Arabier keerde zich nog om en riep wat. „Maar opnieuw gingen de geweren af en alle drie vielen zij over elkaar in het zand. Op de lichamen werd nog een tweede schot gelost. Eén verroerde zich nog altijd een soldaat trok nu zijn bajonet en boorde ze in hat hart van den stervende. „Het was mij niet veroorloofd deze terechtstelling te fotografeeren, maar ik kon later de lijken toch opnemen. Men had zelfs niet voor den schijn een onderzoek of een gerechtelijke veroordeeling noodig gevonden. „Toen ik een tijdje later bemerkte, dat één van de ongelukkigen nog ademde, stelde ik een officier daarvan in kennis. Deze riep een soldaat, die toen den stervende een kogel in het hoofd schoot." De Italiaansche autoriteiten zullen deze krachtige en besliste verklaringen van een ooggetuige, zoo nuchter en zonder overdrijving verteld, moeilijk kunnen tegenspreken. o— Een kanaal van den Rijn naar de Maas? o— ln het stedelijk verkeersbureau te Aken hangt een ontwerp ten toon, waarbij ook de belangen van Zuid- Nederland op het nauwst betrokken zijn. De architect A. Schneiders heeft een plan vervaardigd van een kanaal, dat den Rijn en de Maas van Bonn tot Maastricht verbinden zou. Uit zijn toelichting zij het volgende hier medegedeeld. Een kanaal tusschen Rijn en Maas, dat de voornaamste Duitsche waterwe gen, met de Nederlandsche, Belgische en Fransche verbindt, heeft voor den handel een winstgevende beteekenis met het oog op het transito-verkeer, vooropgesteld, dat het kan worden aangelegd met normale kosten op een geografisch-geschikte plaats. Is dit het geval en sluit bovendien bet ka naal zich aan bij een rijk mijngebied met beduidende industrie-steden, dan wordt de aanleg van een nieuwen waterweg een dringende noodzake lijkheid. Aan de noordelijke glooiïng van den Eifel, boven het Voorgebergte, in de richting Bonn, Aken, Maastricht, dwars door de hier afvloeiende rivieren en beken heeft zoowel de natuur als de ontwikkeling der industrie de plaats voor een kanaal aangewezen. Een 26-16 meter breede en 2.5 meter diepe vloed is geschikt voor schepen tot 500 ton. De waterspiegel vormt een ononderbroken gelijke vlakte en volgt hoofdzakelijk de hoogtecurven 160-165 meter boven 0slechts op Neder- landsch gebied krijgt het kanaal de richting der geul. Het Roerdal wordt bij Niederau, het Wehdal bij Langer- meh, het Wurmdal bij Aken en het Wildbachdal in de Soers bij Aken door een dijk of aquadukt gekruist, daar tegen doorsnijdt een 0.60 kilometer lange scheepvaarttunnel den vooruit springenden berg bij Eschmeiler en een 1.50 kilometer lange tunnel den berg bij Verlantenheide. Tusschen de bovenste 117 kilometer lange, 160 meter boven 0 gelegen, waterkom en het in de Rijnvlakte bij Bonn op 45 meter boven 0 gelegen, 2 kilometer lange kanaalgedeelte wordt tegen den heuvelflank bij Kessenich eene helling (1-4), waarbij de schepen volgens het systeem der „Bergseilbahnen" in siuis- kommen worden opgetrokken of neer gelaten. Aan den Maaskant, tusschen Schin-op-Geul en Valkenburg worden de schepen door een gelijke inrichting van 160 meter op 75 meter boven 0 gebracht. Hieraan sluit, het Geuldal volgend, een gelijke vlakte van 10 ki lometer lengte, welke bij Meerssen door 'n derde helling met 'n 47 meter hoog gelegen, 5 kilometer lang Maas kanaal in verbinding staat. Het kanaal doet deze plaatsen aan Bonn, Rheinbach, Euskirchen, Zülpich, Duren, Eschweiler, Stolberg, Aken, Valkenburg, Meersen, Maastricht. Van Eschweiler uit voert een zijkanaal zonder hoogte-onderbreking over Als- dorf naar het kolenbekken in het Wurmdal. Wij kunnen afwachten, of de van den Rijn naar Nederland va rende schepen over Aken, daarentegen de in transito-verkeer naar den Rijn varende schepen over Alsdorf zullen worden geleid. De voor Aken be stemde schepen zouden uit beide rich tingen den rechten weg kunnen nemen. Hierdoor zou het kanaal, dat op de aquaducten en in de tunnels slechts 9 tot 10 meter breed is, ook over grootere lengte in gelijke breedte kun nen worden aangelegd, hetgeen bij vermindering der kosten ook een be spoediging van het sche psverkeerzou beteekenen. Voor den watertoevoer zorgen de gezamenlijke van de bergen komende vloeden en beken n.l. Zwist-, lung-, Mühlenbeek, Erst, Bleibeek, Rothbeek, Neffelbeek, Roer, Wehbeek, Inde,' Wurm en Geul. Verschillende, vooral de Roer, wor den door bijzondere voedingsleidingen met het kanaal verbonden. Het door de Roer toegevoerde water der Urft- talsperre maakt ook de overwinning van de hoogte verschillen door sluis- aanleg mogelijk; ofschoon waarschijn lijk mechanische hefkracht daarboven te verkiezen is. Zeer gunstig voor den toevoer van water is ten slotte de groote lengte van het bovengedeelte der kom, die een inhoud heeft van 12.000.000 kub. meter water en in zekeren zin een gemeenschappelijk stuwbekken der verschillende toevloei ing vormt. Hierdoor wordt het zelfs mogelijk, bij Bonn het overvloedige water met een drukkingszuit van 115 meter naar een krachtstation te leiden. Op Nederlandsch gebied voedt de Geul de benedenkom, zoodat uit de bovenkom slechts zeer weinig water naar de Maas vloeit. Terloops zij vermeld, d,.; Akv-r. J >or een dijk o. d. in hei Sjetsd.il een groot meer zou kunnen maken voor industrieele of sportieve doeleinden. In aanmerking nemende de kosten van het Rijn- Weser- en Elbekanaal raamt de ontwerper de kosten van aanleg van dezen nieuwen waterweg op zeventien millioen mark. Voor het kanaal tusschen Rijn en Maas, zegt hij, kan men geen voor- deeliger plan ontwerpen. Van Luik over Luxemburg naar Koblenz of van Krefeld naar Roermond zou een ka naal duurder en lang niet zoo nuttig en doelmatig zijn. Vooral Nederland, meent hij, heeft er veel meer belang bij, dat dit plan wordt doorgevoerd, omdat het zoo in de gelegenheid komt, de steenkolen van zijn eigen mijnen naar alle deelen des lands te vervoeren. Daarom mag men verwachten, dat Nederland een belangrijk deel in de kosten dragen zal. De hemelsbreedte van Bonn tot Maastricht bedraagt 104 kilometer, de spoorlengte 135 en de kanaallengte 138 kilometer. O Onder den rook van Amsterdam Men meldt uit Amsterdam Zooals men weet, worden de wo ningen aan den Admiraal de Ruyter- weg van licht voorzien door de Aëro- geen-Gasfabriek, welke ongeveer op de helft van den weg Amsterdam— Sloterdijk door de Electrische Spoor weg Maatschappij werd gebouwd. Of schoon men bij den bouw der fabriek op ongeveer 800 aansluitingen had gerekend, werd de laatste avonden 't licht slechter, totdat alle bewoners deze week ongeveer een kwartier in het duister hebben moeten zitten en zich in dien tusschentijd moesten be helpen met kaarsen, petroleumlampen, enz. enz. De oorzaak moet evenwel niet gezocht worden in het te gering productie-vermogen der fabriek, doch de buizen blijken te nauw te zijn om de benoodigde hoeveelheid gas te vervoeren. De huizen om de fabriek gelegen ondervinden geen last; voor de verder afgelegen woningen durft men met het oog op de buizen, het gas niet met voldoenden druk te persen. Het eenigste middel ter verbetering van dezen onmogelijken toestand is natuurlijk het aanleggen van een nieuwe buisgeleiding, waarvan echter begrijpe lijkerwijze groote moeiten en kosten verbonden zijn en hetgeen ook gerui- men tijd zal vorderen. Dat een dergelijk gebeuren onder den rook van Amsterdam evenwel nog tot de mogelijkheden behoort o Straffen voor vervalschers van levensmiddelen. De duurte der levens middelen heeft, vooral in België en Frankrijk, op veel plaatsen aanlei ding gegeven tot ware oproeren van vrouwen. Waar nu de boer zijn vee verkoopen moet, omdat hij er geen voer voor heeft, en in plaats van smakelijken hutspot alleen aardap pelen op tafel krijgt, omdat groenten niet wilden groeien dezen zomer, is het werkelijk onbillijk zich aan een tobbende boerin te vergrijpen, die de schrale opbrengst van tuin en veesta pel ter markt brengt Laat de huis vrouwen dan protesteeren tegen de gewetenlooze speculanten, die kunst matig alle prijzen opdrijven, en een beetje protest verdient ook slager, bakker en kruidenier, die wel altijd opslaan, maar om zoo te zeggen nooit afslaan, hoe goedkoop de boer ook zijn vee verkoopt, hoe overvloe dig de graanoogst was, en hoe prach tig de koffie of het suikerriet heeft gestaan. Maar, protesten en oproeren ter zijde gelaten, het is opmerkelijk en het pleit niet voor het gezond oor deel der vrouw in het algemeen, dat de stijging der prijzen haar zoo op windt, terwijl het vervalschen der levensmiddelen haar om zoo te zeg gen koud laatwant dit laatste werkt nog veel ondermijnender op het lichaam, dan he bit zich nemen van een mindere boeveelheid voedsel. Men zou gaan zeggen dat de vrou wen van vorige geslachten een bete ren kijk hadden. Vroeger had men zeer strenge wetten op het verval schen van levensmiddelen. Zoo vindt men in het archief van het departement Pny-de-Dóme in j Frankrijk de volgende afkondiging van het jaar 1481 „Tedere man of vrouw, die water bij de melk heeft gedaan, zal een trechter in de keel krijgen en daar door zal men de vervalschte melk in het lichaam gieten, tot een geneesheer of barbier verklaart, dat de schuldige op doodsgevaar niet meer slikken kan. „Iedere man of vrouw die boter zal vervalscht hebben, waarin zich peen of steen of een andere zelf standigheid bevond, zal gevangen genomen worden en goed vastge maakt aan onzen schandpaal te Pon tes. De honden zullen hem (of haar) kunnen komen likken en het volk hem (of haar) beleedigen met alle mogelijke scheldwoorden (die niet beleedigend zijn voor God, den ko ning ol anderen). „Iedere man of vrouw, die rotte of bedorven eieren verkocht heelt, zal gevangen genomen worden en tentoongesteld op onzen schandpaal van Pontel. De genoemde eieren zullen gegeven worden aan de kleine kinderen, die bij wijze van vroolijk tijdverdrijf, ze de (of den) schuldige in het gelaat of op de kleeren zullen werpen om de menschen te doen lachen Maar ze zullen niet met an dere vuiligheden mogen werpen u Deze besluiten werden genomen tengevolge van een verzoekschrift van de inwoners Menige huisvrouw zal misschien de verzuchting slaken, dat dergelijke bepalingen nog van kracht moesten zijn Wat zou dat een reeks van gratis voorstellingen geven. o— Overtoefd. Het tooneel stelt voor een coupé eener derde klasse in een spoorwagen ergens in Friesland. Het twistgesprek wordt gevoerd tusschen 2 personen A en B uit de plaatsen P. en Q. niet ver van elkaar gelegen en waarvan de eene gaslicht heeft, en de ander electrisch verlicht is. A. Gaslicht is toch mooi licht en helder ook. B. Ja, daar mogen onze petroleum lampen niet meer bij vergeleken wor den. Maar wij hebben nu al een jaar electrisch licht in ons dorp en dat is nog helderder en gemakkelijker dan gas. A. Nu, dat het gemakkelijker is, geef jktoe, maar dat het helderder is Daar is geen sprake van. B. Dat zal ik je bewijzen. Als ik te C. ben, dat is ongeveer halverwege P. en Q, dan is de lucht boven ons dorp nog rood van het schijnsel van het electrisch licht, maar van het gas licht bemerk je niets. Neen, electrisch licht, dat is Je ware er is geen beter op de heele wereld. A. Nou, dat moet je nou niet te ver doordrijven, want electrisch licht is nog geen cent waard vergeleken bij het licht van den alcohol; die maken ze in Schiedam en jou neus is er hier zelfs nog rood van. (Historisch.) o 2V2 centstukken. De minister van financiën maakt bekend dat Bedert 1 November de te Amsterdam ten kan tore van den Rijksbetaalmeester, van de ontvangers der directe belastingen en aan alle postkantoren te 'süra- venhage en Rotterdam ten kantore van den Rijksbetaalmeaster en alle postkantoren bestaande gelegenheid tot het verkrijgen tegen Nederlandsch betaalmiddel van in rollen van 40 stuks ter waarde aan een gulden verpakte 2l/2-centstukken in dier voege is beperkt, dat aan een persoon niet meer dan een rol als bovenbe doeld, voor een waarde dus van f 1 tegelijk zal worden algegeven, ter wijl de betrokken ambtenaren be voegd zijn de verdere afgifte te wei geren aan personen, die zich meer malen per dag tot het verkrijgen van een rol 2V2- centstukken aan melden. Voorts zal iedere week Bleehts zoolang de verstrekking van in rollen van 40 stuks verpakte 2i/2-cent8tukken wordt voortgegaan, als de voor die week bestemde voor- raad strekt. Echter wordt er aan herinnerd, dat 2l/2-centstukken tegen Neder landsche betaalmiddel kunnen ver kregen worden onverpakt tot ieder bedrag bij den Rijksbetaalmeester en in zakken van f25 bij den betaal meester, alsmede voor zooveel Am sterdam betreft, ten kantore van het agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam St.ct.) —0 Gezien in de nabijheid van 't Dam rak te Amsterdam, 't Is Zaterdag avond, ongeveer 10 uur. Op 'n vrij hooge stoep ligt 'n werkman, met de schouders geleund tegen 't woonhuis, de beenen hangen bij de stoep neer. Op ongeveer 20 M. afstand staat 'n bleeke doch overigens knap uitziende vrouw, 'n kind op de arm, twee meis jes van ongeveer 5 en 7 jaar aan weerskanten van haar. Alle oogen zijn gericht op de man op de stoep. Eensklaps komt er beweging in de groep voetje voor voetje gaat 't in de richting van de man. Ze staan weer stil. Moeder fluistert haar oudste dochtertje iets toe, die zich daarop vrij snel tot heel dicht in de nabijheid van de man op de stoep waagt, haastig terugkeert en zegt: „Vader slaapt." Terstond daarop legt de moeder haar slapende zuigeling in de armen van haar dochterje, sluipt behoedzaam naar den man, steek dan vastberaden haar hand in een der zakken van haar echtgenooteen ruk, en zij heeft de beurs. Haastig spoed 't viertal zich thans voort. Op de stoep staat even later 'n waggelende gedaantevloekend be weegt hij zich in dezelfde richting die moeder en kinderen zijn ingeslagen. Waarde lezer, wat er dien avond thuis nog voorviel hebben we niet gezien. 0 Overstrooming te Algiers. Nu het water in de vlakte van Metidschah lager is geworden, is men tot de ont dekking gekomen, dat een kampement van 43 steengroeve-arbeiders ten zui den van de Chiffa verdwenen is. Elf lijken lagen er nog, vijftien an dere werden op andere plaatsen ge vonden. —O feT. JANSTEEN. Door den Com missaris der Koningin in Zeeland is benoemd tot zetter voor 'a rijks di recte belastingen alhier, de heer E. V. Bleijenbergh, ter vervanging van den heer A. van der Pluijm, die overleden is. BOSCHKAPELLE. Bij 't verrichten van 't grondwerk aan de nieuwe school te Pauluspolder vond een werkman 2 oude koperen munten. Bij 't eene staat op de voorzijde te lezen D. Gelriae. 1783 en op de keerzijde: In Deo est spes nostra. Het eerste beteekent Hertogdom Gelre het laatste In God is onze hoop. De andere munt "is nog van ouderen datum. Op de eene zijde staatAl- bertus et Elisabeth. Dei gratia. (Eere zij God) en aan den anderen kant leest men Duges Burg. et Archiduges Aust., hetgeen beteekentHertog van Bourgondië en Aartshertog van Oos tenrijk. Hoogstwaarschijnlijk is dit geldstuk geslagen onder Albert, aarts hertog van Oostenrijk, Heer der Zui delijke Nederlanden (1598—1621) welke landen hij van zijn schoonvader Filips II, koning van Spanje, als bruid schat had ontvangen De naamElisabet op het muntstuk doet evenwel aan deze meening eenigszins twijfelen, daar de gemalin van dezen Albertus niet Elisabeth, maar Isabella heette. Mogelijk is daarom, dat het geldstuk dagteekent uit 1338, toen Albertus II van Oostenrijk, uit het Huis van Habs- burg, keizer van Oostenrijk werd. Deze was gehuwd met Elisabeth, erf dochter van keizer Sigismund. BOSCHKAPELLE. Een lofwaardige ontspanning?? Zondagavond hebben eenige brooddronken bengels een volle wagen met beeten, die in den Cop- wijksche weg, onder deze gemeente stond, met eene inspanning een betere zaak waardig, in de sloot gereden, waardoor de wagen omsloeg en be schadigd werd. Naar wij vernemen heeft de politie de helden opgespoord. STOPPELDIJK. Onze dorpsgenoot, de heer A. F. v. d. Veeken, is be noemd als onderwijzer te Etten-Leur.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 2