provinciale mm m mm. M NEDERLANDER KARDINAAL. Gewestelijk Nieuws. Uubriek Van alles wat. o Dinsdag 7 November 's avonds om half acht uur, wordt de najaarszitting der Provinciale Staten van Zeeland geopend. De agenda wijst aan behalve inge komen stukken en mededeelingen Voorstel van Gedeputeerde Staten tot aanhouding van het adres van den Gemeenteraad van Middelburg, om den aanleg te willen bevorderen van den verbindingsweg tusschen Noord- Brabant en Zeeland. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot aanhouding van een adres van het bestuur der Vereeniging: „Koningin Sophie der Nederlanden" te Sluis, om subsidie voor eene kantwerkschool. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot aanhouding van een adres van het hoofdbestuur der Provinciale Vereeni ging „Het Groene Kruis" om een jaar- lijksche subsidie van f 1000 voor de bestrijding der tuberculose in Zeeland. Het aangehouden voorstel van den heer Giljam tot wijziging van het Re glement op de wegen en voetpaden, met gunstig advies van Gedeputeerde Staten. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot afwijzing van het aangehouden verzoek van A. B. Antheunis om ver koop van grond aan den weg van Schoondijke naar IJzendijke. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot afwijzing van het aangehouden ver zoek van mr. J. Adriaanse c. s. te Mid delburg, om de wegen op Walcheren in beheer bij de Provincie te nemen of de tollen daarop af te koopen. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot verleening van een renteloos voor schot uit de Provinciale kas voor den aanleg van tramwegen in Zuid-Beve land. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging van de voorwaarden voor het subsidie voor den tramweg Hon- tenisseSelzaete en voor het renteloos voorschot voor den aanleg van tram wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot inwilliging van een verzoek van E. Huyghebaert te Assebrouck, om het renteloos voorschot, toegestaan voor den aanleg van een electrischen tram weg Knocke—Breskens, ook teverlee- nen voor een stoomtram Breskens Retranchement—Sluis, met zijlijn Cad- zand-dorp—Cadzand-haven, en tot af wijzing van een verzoek van de stoom trammaatschappij Breskens—Maldeg- hem te dier zake. Voorslel van Gedeputeerde Staten tot verleening van een subsidie aan de gemeente Breskens voor de verbe tering van den weg naar de zand plaats. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot afwijzing van het verzoek van den Raad van Stavenisse betreffende de opneming van die gemeente in de route der spoorboot. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot toekenning van een subsidie van f125 voor 1912 aan de vereeniging „Ambachtsbelang" te Axel voor hare avondvakteekenschool. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot toekenning van een subsidie voor 1911/12 aan de afdeeling Zeeland van de Nederlandsche Vereeniging van land- en tuinbouwonderwijzers. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot afwijzing van een verzoek van G. Ruitenbeek, bureelambtenaar bij den Provincialen waterstaat, om verhooging van jaarwedde. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot opening van een crediet van f 100 voor 1911 tot het aanleggen van schoolproefvelden bij door het Rijk gesubsidieerde cursussen in landbouw kunde. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot sluiting van eene geldleening van ten hoogste f 185,000 voor de inrich ting van den stoombootdienst tusschen Schouwen, Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot sluiting van eene geldleening van ten hoogste f 105,000 voor den aanleg van een tram van Hansweert naar het station Vlake van den Staatsspoorweg en voor verleening van een renteloos voorschot voor den tramweg Oostburg- Zuidzande-Cadzand. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging van de begrooting der Provinciale inkomsten en uitgaven voor 1911. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging van de begrooting der Provinciale inkomsten en uitgaven voor 1912. Italië en Tripoli. —o Volgens de officiëele Turksche be richte-, hebben de Italianen over de geheele lijn de nederlaag geleden. En volgens officiëele Italiaansche berich ten, hibben de Turken en Arabieren over de geheele lijn de nederlaag ge- den. Vandaar het woord officiëele waarheid. En daar alle brieven en telegrammen van uit Tripoli aan cen- suren zijn onderworpen, dat is, wat de overheid niet wil bekend hebben gemaakt wordt geschrapt of geheel achtergehouden, blijven wij bij onze houding geen oorlogsberichten in ons blad op te nemen. We geven alleen 'het volgende als een staaltje. Wie heeft overwonnen BERLIJN, 1 Nov. Heden morgen deelde de Turksche gezant te Berlijn officieel mede„In den nacht van 24 op 25 October vielen de Turksche troepen, door vrijwilligers ondersteund, de Italianen aan. De vijandelijke linie werd op verschillende punten door broken. Bij dit gevecht, dat tot den volgenden middag 4 uur duurde, werd de vijand teruggedrongen tot de voor stad Mahalla. In den nacht van 27 op 28 Oct. werden de aanvallen hervat. De Ita lianen werden op de vlucht gedreven en gaven de forten Seido, Misri en Henni op, waar zij een grooten voor raad munitie en muilezels achterlieten. De verliezen der Italianen zijn zeer belangrijk, die der Turken bedragen 40 dooden en 100 gewonden. Volgens de laatste berichten zijn de Italianen genoodzaakt zich te bepalen tot de verdediging van de stad zelve. De herovering van de stad is binnen kort te verwachten." Nauwelijks had de Turkscne gezant deze mededeeling gedaan, of de Ita liaansche gezant te Berlijn kwam met een antwoord dat als volgt luidde „In verband met fantastische verhalen, die over den toestand van het Italiaan sche expeditiecorps in Tripolis gepu bliceerd zijn, acht de Italiaansche am bassade het gewen scht de volgende mededeeling te doen „De Italianen hebben gezegevierd in alle veld- en zeeslagen. Zij hebben Tripoli,s Benghasi, Derna, Homs en Tobroek bezet, den vijand verslagen en hem gedwongen zich terug te trek ken. Sedert dien tijd zijn nog verschillende aanvallen van den vijand teruggesla gen en werden hem zware verliezen toegebracht. De Italiaansche troepen hebben een groot aantal kannonnen en twee vaan dels buit gemaakt. Na den slag van den 26sten heeft geen gevecht meer plaats gehad." o Door Z. II. Pit s X is tot Kardinaal benoemd pater W. M. van Rossum. Het Vrije Woord voor Abonnés. o Essen, den 29 October 1911. Mijnheer de Redacteur 1 Gelieve de goedheid te hebben om onder het Vrije Woord in uw geëerd blad een klein plaatsje in te nemen voor het volgende, bij voorbaat mijn dank. Polderwerkers en kostbazen, allen moet ik waarschuwen voor den pol derwerker Sjef Tegenbosch, bijge naamd de Klos, die bij het verlaten van zijn kosthuis de goedheid ge had heeft om van zijn collegas kleedingstukken mede te nemen. Ook was hij, bovengenoemde, bij aankomst in zijn logies in het bezit van een paar bruine kousen met groote witte letters gekenteekend, welke hem ook niet toebehoorden, want in zijn naam komt niet de Ietter M. voor waar de kousen mede geteekend waren. En tevens van dien brutalen diefstal die-dezen zomer bij ons plaats gehad heeft, toen ze Jan Nappe zijn 22 mark afgenomen heb ben, daar is hij ook wetende van. Toen de beide Jannen er over aan het praten waren en op een gegeven oogenblik van de vrouw Verrast werden, stonden ze verbaasd te kijken en knoop ten terstond een ander gesprek aan. De kost- en keetbazen nemen geen personen in uw huis die in verdacht zijn, want hier in Essen zijn dezen zomer een rij van diefstallen gepleegd en allen van personen die geen goeden naam hebben, want het zijn personen die er over uitgaan om hun collegas geld te ontrollen. Ook zegt bovengenoemde, dat hij goed van betalen is, maar hij zegt het zelf, een ander zegt het niet, want hier bij ons in Toubenstrasse no. .5 heeft hij niet aan zijn afrekening voldaan en in de Essener Horsterstrasse no. 17 is de goede betaalder nog 25 M kostgeld schuldig en in de Rittersirasse bij vrouw Schink nog 5 mark kostgeld schuldig. Dan probeert hij om op zijn pensioen te poffen en aio hij uau een rekening staan heeft, dan wenscht hij hen vaarwel. Ook maakt hij misbruik om vrouwen een slechten naam achter haar rug te geven. Hij staat hier zoo goed bekend alsdathij, hetzij nuchter of dronken, in het café van Ww Bömmin- haus geen glas bier kan bekomen we gens zijn goed gedrag. Hoogachtend F. BIESEBROECK, Toubenstrasse no. 5. o Mijnheer de Redacteur. Gelief onder het Vrije Woord in uw eerstvolgend nummer te plaatsen Echt belachelijk Uw gewone correspondent schijnt het met mijn schrijven van 21 Oct niet eens te zijn, tenminste die be kent dat het niet van hem is. Daar om dan ook verklaar ik naar waar heid en voor recht dat ik onderge- teekende de schrijver daarvan ben. Ik verklaar nogmaals dat in dat be richt niets staat dan de naakte waarheid. En dat de gewone cor respondent er in het no van 28 October zoo maar op los schrijft, hoe nauw het die met de waarheid neemt zal uit het volgende blijken Hij schrijft spatieert) dat de bed legerige wel degelijk ondersteund werd en nog wordt door het Burg. Armbestuur. Hiervan heeft die nog den eersten cent te krij gen op heden. Dat die van het Ker kelijk Armbestuur melk en zuivel kon halen zooveel hij wilde bij ze keren boer zit aldus in elkander. Toen de vrouw dat eenigen tijd ge haald had ging de ZEw. pastoor afrekenen en werd hem door de bazin alles kwijt gescholden alhoewel zij nooit een nikkel geweigerd heeft er voor aan te nemen zoolang de vrouw met geld kwam, maar op die manier komt het aan de groote klok. Een aardige toepassing van het liefda- digheidsstelsel de linkerhand mag niet weten wat de rechterhand geeft. Typisch is het feit, toen de bazin van mijnheer pastoor niets wilde, heeft hij die bazin een rijksdaalder gege ven om aan die noodlijdende vrouw te gfwen wat een uur later de gan- sche gemeente reeds wist, ook rare lieldadigheid van een zeer eerwaarde. Is het ook niet heel toevallig, mijn heer de correspondent, dat dit alles eerst plaats heeft gehad nadat ik den burgemeester om permissie gevraagd had Ik verzoek U hierop te ge ven (zet gerust) naam, dag en uur wanneer er een rijksdaalder gebracht is, dan juist bovengenoemde, en dat daar U schrijft ondersteund werd en nog wordt, vertrouw ik, dat U in het belang van de noodlijdende en overeenkomstig het devies van dit blad voor waarheid en recht, mij hierop zult antwoorden. Achtend, Bo8chkapelle, 31 October 1911. P. J. DES TOMBES Johz O— CLINGE. Kort overzicht van de raadsvergadering, gehouden op Dins dag 31 October 's namiddags 2 uur. Alle leden waren present. Ingekomen stukken waaronder voor naamste Goedkeuring subsidie Alg. Armbestuur voor 1912 groot f 1575. Kennisgeving van den Commissaris der Koningin dat de heer D. Vercau- teren is herbenoemd tot burgemeester van Clinge. Volgt begrooting 1912. Zij bedraagt in ontvangst en uitgaaf bijna f 35000. De tractementen der beide veld wachters worden gebracht van f575 op f625 en dat van den havenmees ter van f 500 op f 550. Toon de Bruijn, de verlichter onzer donkere wegen, krijgt in 't vervolg in plaats van f91 f 100. (Hij had er f 104 gevraagd, als zijnde f8 per lantaarn.) Alle onderwij zers en onderwijzeressen der gemeente zijn benoemd als zoodanig bij het herhalingsonderwijs. Mej. van Water schoot, geboren van Dorsselaer is be noemd tot onderwijzeres in de nuttige handwerken te Kapellebrug. De vaste gemeente-werkman J. B. v. d. Broeck wordt als zoodanig ontslagen en aan genomen als los werkman voor de gemeentewegen. Het lid van Damme klaagt over het ruwe optreden der jongelui op de openbare straat, vooral bij avond. De politie zal daar opmerkzaam op ge maakt worden. Daarna sluiten. BOSCHKAPELLE. Onze dorps- genoote mej Marie van Eerden burg leerlinge der bijzondere kweekschool voor onderwijzeressen te Moerdijk slaagde de vorige week te Breda voor akte vrije- en ordeoefeningen BOSCHKAPELLE De collecte voor de stormschade heeft in deze gemeente f 79,40 opgebracht, Yoor do f400 boeten of 80 dagen hechtenis in de zaak pastoor Schetsen ambtsrapport burgemees ter van Waesberghe. (De Justitie achtte niet strafbaar de klachten in zake Fruijtier en Ooievaar). o Pauluspolder. Van een abonné - 1,— Nieuw-Namen. Van een goe den vriend - 1,— Aardenburg. Van een wolf, omdat de wolven van Aarden burg op Zondag 21 October 1911 niet gevangen zijn - 0,30 Hulst Liefdehuis. Twee grapjes 1. Omdat Francies Baert var kenskoopman geworden is - 0,10 2. Omdat een man, die 5 jaar in het Liefdehuis is, on willekeurig door de Moeder gestraft is - 0,25 Sint-Jansteen. Omdat onze Willem, zelf vreemdeling zijnde, zoo goed op een vreemdeling schimpen kan - 0,25 St. Jansteen. Omdat de zwarte klok hare buren slecht maakt als zij om een aalmoes gaat - 0,15 Stoppeldijk. Van de Volks wilmannen, omdat de heer en de vrouw van het schieters plein zoo goed van leven zijn, dat nu opnieuw de meid zoo braaf is opgevoed voor den huwelijken staat, altijd als er een ander op afkomt om te trouwen - 0,50 Sas van Gent. 1. Omdat Y de Waterrijder per fiets naar S. rijdt om een ouden man te verontrusten - 0,10 2. Omdat Gust de boeren arbeider zich zoo kwaad maakte, dat hij praatte zijn maat een kopje kleiner te maken, omdat hij hem in het beetensteken niet kon volgen - 0,25 Vorige lijst - 307,51 Tptaal f311,41 —o Ezelmaaltijd. Dezer dagen had te Horst een smulpartij plaats, nog iets nieuws op dit gebied. Er was name lijk een langoor.... geen haaseen ezel geslacht, gebraden en opgepeu zeld. Hieraan namen circa 50 per sonen deeler waren personen bij, die ruim een kilo „ezel" veroberden. Volgens hen moet dit vieesch een extra lekkeren smaak bezitten. Naar wij vernemen zal eerstdaags wederom een grauwtje worden van kant gemaakt om eveneens |in de hongerige magen van Horster inwoners te verdwijnen. „L. K." o— Poging tot doodslag. Uit Benne- kom wordt gemeld dat Woensdag avond 9 uur bij Wageningen op den surveilleerenden rijksveldwachter Wien is geschoten. Zijn toestand is ernstig, hoewel niet levensgevaarlijk. Een bekend strooper is aangehouden maar ontkent. o „Advertentie/ „Lourdes te Maastricht. Groote bioscoopvoorstellingen te geven in het Feestgebouw der Kon Zangver- eeniging „Maastrechter Staar" door de Katholieke Kinematograaf van Lourdes. - o OP vinkenslag. De oude, treurige gewoonte getrouw is men ook thans, even als vorige jaren, weer op zeer veel plaatsen in Noord-Brabant bezig het bedrijf uit te oefenen, bekend on der den naam „op vinkenslag." Dui zenden dezer gevederde zangertjei laten daarbij het leven. De oogst ij echter dit jaar niet zoo overvloedig meer als vroeger jaren. Wat is de oorzaak? Een geroutineerd vinken vanger, die in zijn leven al tiendui zenden onder zijn netten heeft gesla gen en de borstkastjes ingedrukt, ver telde mij, dat er niet veel vinken zijn, en dat de vrees niet ongewettigd is, dal de vinken in onze streken zullen gaan behooren tot de rarae aves. De moord partijen op groote schaal, stelselmattg van jaar op jaar toegepast, hebben het getal dezer nuttige vogeltjes tot een minimum teruggebracht, want jaarlijks zijn er meer gesneefd in de laatste tijden dan dat er bijkwamen, vandaar dat het vinkenheir allengs is uitgeroeid en hun gezang in lente en zomerdag ook maar zeer schaarsch meer is. Het is te hopen, dat als de nieuwe vogelwet deze nuttige en mooie vogeltjes onder hare bescher mende vleugelen zal hebben genomen, de vink weer gelegenheid zal krijgen zich te herstellen. —o Afkoelend. H ij„O, mejuffrouw, ik bemin u waanzinnig." Zij„Spreek- dan maar met mijn vader." H ij„U wilt mij dat toestaan Z ij„Zeker, hij is hier dokter in 't krankzinnigengesticht." o Met stoom vooruit. „Is het waar dat de groote uitbrei ding van uw zaak voornamelijk aan uw vrouw is toe te schrijven „Zeker, de hooge eischen die zij stelt, dwingen mij voortdurend meer geld te verdienen." o Wat is kortsluiting Over dit onderwerp schreef onlangs de „N. Arnh. Ct." De meest voorkomende ongelukken met electrische verlichting en electri- sche trams worden veroorzaakt door de z.g. kortsluiting. Die kortsluiting heeft plaats in de draden, waarlangs de electrische stroom naar de toestellen vloeit. Zooals men weet, zijn deze van ko per en omgeven door een stof, die de electriciteit slecht geleidt, om te voorkomen, dat de electrische stroom uit de draden wegvloeit, b.v. langs geleidende stoffen in de omgeving. Daarom noemt men de koperdraden, omgeven door een slecht geleidenden stof, geïsoleerde draden. Langs den koperdraad vloeit de elec triciteit vrij gemakkelijk af, maar de stroom heeft stroom heeft toch altijd een zekeren weerstand te overwinnen bij 't doorgaan van den draad. En wanneer de electrische stroom een weerstand te overwinnen heeft, ontwikkelt hij warmte. De stroom, die door den koperdraad gaat, ontwikkelt daar dus warmte. Nu kan het in sommige gevallen gebeuren, dat de warmte in de ge- leiddraad zoo groot wordt, dat het isoleersel smelt of verbrandt. En wan neer dat 't geval is, bestaat natuurlijk de kans, dat de voorwerpen in ae omgeving ook in brand geraken. Hoe kan nu de warmte in den draad te groot worden Men kiest bij den aanleg der ge leiding zulk een soort draad, die door den stroom, waarop gerekend wordt, niet overmatig verwarmdfwordt. Maar het kan gebeuren, dat de twee elec trische draden met elkander in aan raking komen, b.v. doordat het iso leersel op die plaats weggesleten of niet meer in voldoende mate aanwezig is. Komen de draden nu met elkan der in aanraking, dan wordt de stroom zoo sterk, dat de draden overmatig verhit worden met het boven genoemde gevolg. Men zegt dan dat er kortsluiting ontstaat. Behalve dat bij een derge lijk ongeval brand kan veroorzaakt worden, kunnen ook de machines, die den stroom leveren, beschadigd wor den. We zagen dat de kortsluiting in het genoemde geval veroorzaakt werd door dat de stroom te sterk werd voor den draad. Om zich tegen kortsluiting te be veiligen, worden in den geleiddraad z.g. loodzekeringen aangebracht. Deze zijn ingericht als volgt De electrische draad is op een plaats af gebroken. Aan het eene eind yan den draad is een koperen moer gemaakt. Een porseleinen pot, omgeven door een koperen schroef, wordt in den moer gedraaid. Door den bodem van den porceleinen staafje. Dit staafje staat door een looden of zilveren draad in verbinding met den koperen schroef om den porceleinen pot. f Het andere uiteinden vae het k r

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 2