DE MIMI IN AMSTERDAM. Gewestelijk Nieuws. Van alles wat. broodnijd en afgunst, en wordt tegen gewerkt uit afgunst. H. A. VAN DALSUM. Eene nieuwe Militiewet. o In de Tweede Kamer is inde maak eene nieuwe Militiewet, voorgesteld door de Regeering, en waarop deze zoodanig is gesteld, dat zij er eene portefeuille-kwestie van maakt. De bedoeling is deze Onze geheele legerinrichting is door te veel toegevendheid een warboel geworden. Die moet veranderen. En op dezen grondslag: Bij de infanterie blijft de eerste oefen tijd 8l/2 maand voor allen, zoodat de 4 maanders vervallen. De diensttijd Wordt van 8 jaar ge bracht op 6 jaar, en die bij de land weer wordt met 1 jaar verminderd. De derde herhalingsoefening en de tweede landweeroefening worden afge schaft. Het jaarlijksch contingent wordt van 17.500 man verhoogd tot 23.000 man. Geene vergoeding meer voor kost- winnende miliciens, maar de kostwin ners zullen meer dan tot nu van den dienst kunnen worden vrijgesteld. De keuring geschiedt voortaan vóór in plaats van na de loting. De voor den eigentlijken dienst niet zeer geschikte miliciens zullen worden gebruikt voor „militaire werkers" en blijven dan \4l/2 maand in dienst. De eerste oefentijd voor de bereden wapens wordt met 6 maanden ver lengd en gebracht op 2 jaar. Kaderplicht wordt ingevoerd, dat is, wie als milicien geschikt wordt be vonden om onderofficier te zijn, moet dit zijn. Dat het leger meer geld zal kosten is nog al duidelijk. Alles goed beschouwd blijkt wel ditdat de Nederlandsche Regeering niet veel vertrouwen heeft in de Vre- desconferentiën en in het Haagsche Hof van Arbitrage, want Nederland heeft niet het plan om een van de buren of overburen aan te vallen. Althans, van een dergelijk plan hebben we nog nooit gehoord. De Fans en Tripoli. O De Osservatore Romano, het offi- cieuse orgaan van het Vaticaan, bevat de volgende duidelijk geinspireerde nota Zij herinnert, dat zoowel in Tripoli als in het Oosten, de missionarissen het Christendom zullen prediken zon der beroep te doen op de bescher ming van kanonnen, ongewapend, wagende hun leven en om te beproe ven de ongeloovigen door overtuiging te bekeeren. De onderneming van Tripoli heeft niets met de godsdienst te maken. Ze is geheel en al een politieke onderneming. Ook betreuren wij en keuren wij af de onnadenkende redevoeringen die zouden doen ver onderstellen, dat de Italiaansche katho lieken neigingen hebben die hun vreemd zijn. Zij die zoo ondoordacht spreken compromitteeren ernstig de godsdienstige belangen in het Otto- maansche rijk en spelen in de kaart van de binnen- en buitenlandsche anti-katholieken. De campagne tegen den heer Vorsterman van Oyen. 0 De heer V. v. O. wijst onder het Vrije Woord op een geschrijf tegen hem. We hebben dat geschrijf gedeel telijk gelezen, en de oorzaak is deze dat hij wegens zijn leeftijd zijn redac teurschap heeft nedergelegd van het Weekblad van Z.-Vl. Westelijk Deel. Dit geschrijf tegen den heer W. v. O. vonden we zoodanig weerzinwekkend, dat die bladen slechts zich zeiven er mede onteerden. Het doel er van was, den tot eenige rust verlangenden leeuw na zijn rust nemen een ezels- trap te geven. Maar wie een ezelstrap geeft is geen arend, want een arend heeft geen ezelspooten. 0 Daar is eene gemeentelijke veror dening dat de winkels om 9 uur moeten sluiten. Nu heeft de eene kan tonrechter van Amsterdam de verorde ning ongeldig verklaard en de andere geldig. Pret en spot in Amsterdam. Gemeenteraad van Hulst van 24 October om 9 uur. Voorzitterburgem. v. Waesberghe. Ledennegen. Met kennisgeving afwezig dhr. Fruljtier, zonder dhr. de Paepe. 1. Notulen worden zonder opmerking goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken a. Kasopname bij ontvanger, b. schrijven onderwijzer Anthonisse, dat hij de hoofdacte heeft behaald, en dus recht heeft op f 100 meer salaris. Dhr. Hombach meent, dat deze, die blijkt thuis wel te kunnen studeeren ondanks zijne ziekte, wel wat meer op school mocht komen. 3. Ged. ontheffing hoofd, omslag aan dhr. Sijpkens. 4. Eenige af- en overschrijvingen. 5. Verzoek van tijdelijken ontv. der registratie, om het registratiehuis te huren voor f325. Dhr. v. Dalsum is er tegen, en meent, dat er nu een andere toestand is in getreden, daar in de vorige zitting was beweerd, dat deze ontv. een ander huis kon huren en dit blijkt niet waar te zijn, en f525 toch reeds een lage huur is voor een huis van f 13000. De Voorz. meent, dat er reeds een besluit genomen is, wat dhr. v.D. ont kent. Hierop wordt deze zaak in een geheime zitting besproken, en daarna wordt met algemeene stemmen het verzoek toegestaan. 6. Verzoekschrift van de Fanfare om f 50 meer subsidie. B. en W. stellen voor te weigeren, omdat f 350 voor muziekgezelschappen voor een plaats als Hulst „genoeg" is. Dhr. Burm vindt de f50 meer wel billijk, maar vindt geen steun. Voorstel B. en W. aangenomen met 8 tegen 1 stem, van dhr. Burm. 7. Verzoek van de Gezondheidscom missie om te benoemen 2 personen om zitting te nemen in het comité voor drinkwatervoorziening in Z.-Vl. Dhr v. Dalsum zegt, dat op de ver gadering bij Nelemans was toegezegd, dat, bij de uitnoodiging zou worden overgelegd een gedetailleerde begroo ting van de zaak, en heeft deze niet bij de stukken gevonden, en tweedens, als er commissieleden worden be noemd, dan dienen deze toch een soort mandaat te hebben. Voorz. zegt, dat het niet de bedoe ling was nu reeds een soort begroo ting te hebben, en de commissieleden kunnen den Raad niet binden, die ge heel vrij blijft. Dhr Hombach ziet in eene benoe ming wel een soort erkenning dat men eene waterleiding wenscht als blijkt, dat de kosten de draagkracht der ge meente niet te boven gaan. Hij heeft in Rilland-Bath arbeidershuizen aangeslo ten, die betalen 10 cent per week voor een onbeperkte hoeveelheid water. Dhr v. Dalsum meent dat het niet in de eerste plaats gaat over de draag kracht, maar over de wenschelijkheid. Deze wenschelijkheid nu wordt niet gevoeld, noch in Hulst noch in de grensgemeenten, en de burgerij in Hulst wenscht de waterleiding niet. Als men naar Koewacht gaat, ziet men overal van af St. Jansteen huizen en schuren zonder goten, wat bewijst, dat niet eens behoefte is aan het hemelwa ter, en zoo is het ook op andere ge meenten. Zelfs in Hulst, in de straat van dhr Verwilghen, ziet men het dak water geleid op de straat in plaats van in een regenbak. En het grondwater moet wél gezond zijn, want gezond zijn de menschen. Dhr Hombach meent dat het grond water in die grensgemeenten bij vele menschen bij onderzoek zou blijken ongezond te zijn, en dat er geen goten aan de huizen zijn komt, omdat die te duur zijn voor de woningen. Voorz. meent, dat ook met goten men toch nog gebrek kan hebben, wat bewijst deze droge zomer, dat het zal gaan als vroeger met de tram en de gas, en als de waterleiding er eenmaal is, wil niemand ze meer kwijt zijn. Dhr v. Dalsum stelt voor, opdat de genen die met de zaak zijn begonnen, maar dadelijk zullen weten, dat zij geen illusie moeten hebben, geen com missieleden te benoemen. Dhr Fricot gaat met dhr v. Dalsum mede, en zegt, dat hier voldoende wa ter is. Voorz. antwoordt dat deze zomer het tegendeel heeft bewezen. Dhr v. Dalsum zegt, dat hij daar bij Nelemans heeft gevraagd, waar het wa ter van Bergen op Zoom vandaan kwam, en niet zonder bedoeling, want zijne moeder woonde een paar jaar in Breda en zij meent te weten dat, als men hier het waterleidingwater van Breda zou moeten drinken, men het hier niet zou lusten. En ook met eene waterleiding kan men bij een drogen zomer gebrek hebben, bewijs Zaandam, waar men zuinig moest zijn, bewijs Antwerpen, waar men volgens courant- bericht in enkele buurten gebrek heeft gehad. Dit laatste wordt door dhr Wauters, dien de Voorz. er r.a*r vraagt, bevestigd. Dhr Verwilghen is ook tegen com missie benoemen. Voorstel van B. en W. om 2 perso nen te benoemen wordt aangenomen met 5 tegen 4 stemmen. Tegen dhh. Fricot, v. d. Walle, Verwilghen en van Dalsum. De heer Wauters stelt voor te be noemen den burgemeester en dhr Hombach. Dhr v. Dalsum acht het niet goed, gezien de stemming van 5 tegen 4 bij een onvoltallige vergadering, 2 voor standers te benoemen, en zegt tot dhr. Wauters, dat ook hij in zijn hart er tegen is. Dhr. Wauters antwoordt, dat hij zoo dra de leiding er is, dadelijk zijn brouwerij zal aansluiten. Dhr. v. Dalsum, dan vergis ik me. Tot commissieleden worden be noemd dhr. Hombach met 6 en dhr. v. Dalsum met 5 stemmen. Dhr. Hombach stelt voor 2 plaats vervangers te benoemen wat wordt aangenomen, en benoemd worden dhr. v. Waesberghe en Fricot. 8. Begrooting Burg. Armbestuur 1912 wordt zonder discussie goedgekeurd, en het subsidie der gemeente bepaald op f2700. 9. Begrooting gasfabriek wordt vast gesteld zonder discussie. Alleen meent dhr v. Dalsum, dat de kosten der boekhouding niet zijn een voldoende belooning voor den arbeid en den omvang der zaak. In 1913 zal hier mede rekening worden gehouden. 10. Vaststelling gemeentebegrooting 1912. B. en W. zullen wegens verslag een onderzoek instellen of het mogelijk is een pomp te stellen in de Stations wijk. Er worden geen algemeene beschou wingen gehouden. Dhr Fricot geeft bij post straatver lichting in overweging enkele lantaarns bij te plaatsen, wat zal worden onder zocht. Dhr de Paepe komt ter vergadering. Dhr Fricot acht een nieuwe riolee- ring bij den IJzeren weg onnoodig, doch na inlichting is hij er niet meer tegen. De begrooting wordt algemeen goed gekeurd. Rondvraag. Dhr Burm acht de toestand buiten het station bij het huis van dhr Eug. Fassaert gevaarlijk, de helling op den weg is wel 20 centimeter diep. Voorz. zegt, dat het hier moeilijk is, omdat er altijd kwestie is of het de polders Clinge of Absdale ofwel Hulst aangaat. Dhr van Dalsum dient met de hee- ren Fricot, Borm, v. d. Walle en de Paepe het voorstel in, om de tappers verordening te wijzigen als volgt Artikel I. Het slot van artikel 2 wordt gelezen als volgt Voorschreven uren worden gerekend naar den Amsterdamschen tijd. Artikel II. Aan artikel 9 wordt als tweede lid toegevoegd Deze verplichting geldt niet, als de tapperij voor. niet-huisgenooten geslo ten is. Artikel III. Aan artikel 10 wordt als tweede lid toegevoegd Dit verbod geldt niet voor den eer sten Maandag na Nieuwjaarsdag van des voormiddags 10 tot des namiddags negen uur, en ook niet voor den door den Burgemeester bekend gemaakten kermistijd. Dit voorstel wordt gesteld in handen van B. en W. De heer de Paepe vraagt, of aan zijn wensch zal worden.voldaan tot plaat sen van lantaarns buiten de Bagijne- poort. Voorz. kan die toezegging niet geven. Dhr Borm zou ook gaarne een lan taarn zien, niet voor hem maar voor de ongerechtigheden bij duisternis, in de buurt zijner schuur. Dhr Hombach wil wel een lantaarn bij zijn automobielloods voor dit doel doen verplaatsen. Dhr de Paepe wijst op den slechten wegtoestand van af huis Warnier tot brouwerij van dhr Wouters. Voorz. zegt, dat straatverbeterihg moet wachten tot den tijd van bijzon dere ontvangsten, en dan zal het goed zijn in eens eene leening te sluiten voor dit doel. Hij wijst op de gemeen teschulden dat die grooter schijnen dan werkelijk zijn. De vergadering wordt hierna ge sloten. Het Vrije Woord voor Abonnés. o Aardenburg, 24 October 1911. Mijnheer de Redacteur 1 Aangezien het door U geredigeerde blad „De Volkswil" in Zeeuwsch- Vlaanderen, vooral in het oostelijk gedeelte, algemeen gelezen wordt, vraag ik voor het volgende daarin een be scheiden plaatsje. Naar mijne vrienden mij mededeelen wijden enkele clericale bladen, die hun dienst verpand hebben aan de coalitie, n.l, de anti-revolutionnaire Zeeuw, de Katholieke Zelandia, Nieuwe Zeeuw- sche Courant, Zeeuwsche Koerier en een nieuw geheimzinnig clericaal blaadje, dat in Sluis uitkomt bij Van der Ven, in den laatsten tijd hunne aandacht zeer bijzonder aan mij. Dat ik, mijnheer de Redacteur, wei nig of geen goed kan doen in de oogen van de schrijvers in die bladen ver heugt mijik heb nooit getracht op eenige wijze hunne goedkeuring te verwerven en zal dan ook niet de minste notitie nemen van de talrijke onwaarheden, verkeerde voorstellingen, lasterlijke beschuldigingen en insinua ties, die daarin voorkomen. Ik wil alleen constateeren, dat al die aanval len plaats hebben achter mijn rug en door personen, die hun naam verbor gen houden, want de stukken zijn, ofschoon zeer persoonlijk, niet onder teekend en de nummers, waarin zij voorkomen, zijn mij nooit toegezonden. Deze wijze, waarop men iemand bij zijne geestverwanten tracht verdacht te maken, zag ik gaarne bekend ge maakt, opdat uwe lezers eenigszins zouden kunnen oordeelen over de waarde van zoo'n bestrijding, Hoogachtend, Uw dw. J. W. VORSTERMAN VAN OYEN. 0 Mijnheer de Redacteur Gelieve onder het Vrije Woord in uw nommer van 28 dezerjiet volgende te plaatsen. Aan den jongen heer VITAL VAN EERDENBURG—Verbist te Boschkapelle. Ik ondergeteekende waarschuw U bij deze dat ik voor het vervolg korte wetten met U zal maken wanneer U mij zooals op Zondag 15 October in de herberg van Desiré de Bakker in gezelschap van eenige fatsoenlijke men schen nog wilt verdacht maken of beleedigen. Als U dat doen wilt doet het dan nuchter en op een fat soenlijke manier. Ik raad U in uw eigen belang aan alsdan de dooden te laten rusten. Moest U hieraan geen gevolg geven dan zeg ik U nu dat ik U zoolang geen bedenktijd zal geven als Uw vader om mij uw excuus aan te bieden zooals die alhoewel ter elf der ure gedaan heeft. Zou het niet beter zijn dat U zelf uw eigen var kenshok eerst eens goed schoonmaakte voor dat U zich met een ander be moeide Als U dat gedaan hebt zou ik U aanraden dan eens een bad te nemen voor de Sluis van Kampen dat werkt zoo goed in op het heel ach ter de ooren. Achtend, P. J. DESTOMBES Johz. Boschkapelle, 25 Oct. 1911. —o Koewacht den 23—101911. Een dankbetuiging aan den Eerwaarde Heer pastoor ian Koewacht. Wij als arme klompenmakersknech ten voelen ons verplicht UEw. te be danken voor de goede gevoelens die U voor ons hebt, dat u als adviseur in den Klompenmakersbond komt op te treden tot den vooruitgang van baas en knechten. Ja, wij als arme knech ten, die werken van 's morgens ten 5 uren tot 's avonds 7 of8uurom daar mede een stuk brood te kunnen ver dienen aangezien het loon hier zoo klein is. Door de bazen hier worden gegeven 5 vlaamsche centen om een paar uit te maken, een frank van kap pen, 50 centimen van snijden. Dit wordt betaald door de bazen van den katholieken bond, waarvan velen nog meel en bloem en bier verkoopen. Dit loon is op St. Jansteen bekendge maakt, en dan moet er nog veel voor niet gedaan worden. Wij arme knechten smeeken aan ZEw. den pastoor-adviseur om het huisgezin dier arme knechten te on derzoeken en doorgronden. Dan zal ZEw. zich wel moeten afvragen of dat alle katholieke werken zijn. Waarom is het loon hier niet gelijk als op de Clinge en St.Jansteen? Daar zijn ba zen die voelen liefde in hun hart voor hun knechten. Hier klagen de bazen nog meer dan hunne slaven. Tot later Jan. Een abonné en klompenmakersslaaf. —0— O Door de Firma Oosterbaan le Cointre te Goes, ats uitgevers van het boekje „De Stormramp" is heden aan het Comité te Bruinisse f 1000 afge dragen als eerste bate der uitgave. KOEWACHT. Een of meer tot nog toe onbekend gebleven dieven hebben alhier in den nacht van Dinsdag op Woensdag hier en daar nachtelijke bezoeken afgelegd. Bij den landbouwer J. v. D. aldaar namen zij de wasch van de bleek weg, benevens een jas, een broek en een vesttwee konijnen die zij in de schuur wellicht wisten zitten werden natuur lijk ook medegenomen. Bij Ph. B. werd een wollen deken die op de bleek lag gestolen. Het is te hopen dat de politie den daders spoedig op het spoor komt. In verband met den diefstal bij den landbouwer J. v. D. te Koewacht, heeft de Rijkspolitie aldaar Vrijdag een be langrijke ontdekking gedaan. Verdacht van den diefstal der konijnen bij v. D. werd zekere D. S. te Koewacht een 18jarig niet veelbelovend jongmensch. Ten zijnen huize werd huiszoeking gedaan en daar werden"onder meer ook de deelen van een ontvreemd rij wiel in een bed gevonden, Een en ander werd in beslag genomen en S. in verzekerde bewaring. KOEWACHT. Zaterdag herdacht de heer J. A. Boddaert den dag, waarop hij vóór 25 jaren als onderwijzer aan de school te St. Andries in betrekking trad. Ofschoon hij den wensch te kennen gegeven had, dezen dag on opgemerkt te laten voorbijgaan, ont ving de geachte jubilaris van verschil lende zijden blijken van belangstel ling. Het gemeentebestuur, de on derwijzers, de werkende en bestuurs leden der fanfaremaatschappij, waarvan de heer Boddaert secretaris is, boden hem geschenken aan. 's Avonds bracht de fanfare hem eene serenade, waarbij de heer j. de Blieck het woord voerde. De heer Boddaert dankte voor die tal rijke blijken van belangstelling en onthaalde daarna de werkende en be stuursleden der fanfaremaatschappij in hun lokaal. Tem. Ct. BOSCHKAPELLE. Onder plaatse lijk nieuws van Boschkapelle komt in het nummer van 21 dezer een bericht voor, 't welk niet van de hand van Uwen gewonen correspondent is. Dit stukje heeft nog al wat stof opge jaagd en niet ten onrechte want het bevat een ongemotiveerde beschul diging aan 't adres van den ZEw. heer pastoor en van den EAchtb. heer burgemeester. Ter wille van de waar heid zij hier vermeld, dat de twee door den inzender bedoelde ongelukkige gezinnen, wel degelijk ondersteuning werd en nog wordt verleend immers het eene ontvangt wekelijke drie gulden, het andere een rijksdaal der van 't burgerlijk armbestuur. Bo vendien ontvangt de bedlegerige zieke uit het laatste zooveel zuivel als hij noodig heeft in opdracht van het ker kelijk armbestuur. Ook bestelde de voorzitter van het burg. armbestuur 500 kilo kolen voor dit gezin, die even wel van de hand werden gewezen. Men ocrdeele zelf of er dus wel eene collecte ten behoeve van beide huishoudens waarop de schrijver blijkbaar doelde zoo dringend noo dig was in de gemeente. A bon entendeur; salut! van den gewonen correspondent. BOSCHKAPELLE. De felle zomer warmte is van grooten invloed ge weest op de knopvorming der planten. Vooral bij boomen en heersters, welker vruchten vroeg zijn rijp geweest, zijn de nieuwe knoppen vroegtijdig ge zwollen en opengebot, zoodat men nu boomen en heesters kan aantreffen, die reeds jonge [blaadjes vertoonen. ST. JANSTEEN. Te Venlo slaagde Woensdag voor de akte gymnastiek, dhr. Th. Boddaert alhier. ST. JANSTEEN. Donderdagavond omstreeks 8 uur braken bij C. Dhooge de Letter 4 personen binnen, allen het gezicht zwart gemaakt. Een van hen nam de vrouw bij den hals en vroeg haar geld of haar leven, waarop de vrouw hun zeide dat zij maar f 20 had, waarmede de schurken het hazenpad kozen. De politie is in kennis gesteld. Een moeilijke onderneming. Een van de meest belangrijke expedities, die Hagebeck uitrustte, was die naar Azië, alwaar getracht zou worden wilde paarden te vangen en deze voor den hertog van Bedford naar Europa te brengen. Aan een zijner beste reizigers, Wil-

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 2