Ei BLIK ACHTER DE SCHERMEN- CHINA. LAND U KOOP IK CANADA. Gewestelijk Nieuws. Van alles wat. terste kracht moeten verdedigen. Niet I alleen terwille van haarzelf, maar ook omdat het bestaan van geheel Turkije op het spel staat. Er is immers niet alleen gevaar voor eindelooze verwik kelingen met de Christenstaten in den Balkan, met de beide Servische, met Griekenland, met Bulgarije de voor het meerendeel Mohammedaansche Al- baneezen leveren mijns inziens geen gevaar op maar 't geheele khalifaat is misschien bedreigd. Want de Tur ken moeten er rekening mede houden, dat, wanneer zij thans niet de grootste energie betoonen, anderen zich van het khalifaat, welks rechten en plichten Turkije verwaarloosd heeft, zullen meester maken. Onder de wapens, die Turkije tot zijn beschikking heeft, komt in de eerste plaats de boycot in aanmerking en ik acht het niet onmogelijk, dat al de Mohammedanen daaraan zullen mede doen, zelfs zonder dat een aan sporing daartoe van Turkije uitgaat." „Ook is de mogelijkheid niet uit gesloten, dat Turkije een beroep doet op de lslamietische wereld. Over en kele maanden begint de groote bede vaart naar Mekka. Stel u eens voor, welk een uitwerking een plechtige door de prinsen van het Osmaansche huis aldaar uitgevaardigde oproep zou heb ben. En het is heel wel mogelijk, dat Turkije genoodzaakt zal zijn tot dien maatregel over te gaan, ten einde het khalifaat niet te verliezen. Zij moet de plichten daarvan waarnemen en daartoe behoort ook, voor zoover het mogelijk is, te verhinderen dat landen uit het bezit van geloovigen in dat van niet- Mohammedanen overgaan. Het zou volstrekt geen bewondering behoeven te bewaren, wanneer Turkije na deze schending van het volken recht zich ook niet meer zou storen aan de gesloten verdragen en den gods dienstoorlog uitriep. Het is zelfs niet onmogelijk, dan anderen het zullen doen, wanneer Turkije er niet toe mocht overgaan." Moharrem bey gaf op een desbe treffende vraag verder te kennen, dat, volgens zijn meening, een oorlog tus- schen Italië en Turkije zeer ten na- deele van Engeland zou zijn. Volgens de verdragen moet Engeland n.l. met het Egyptische leger, waar niet alleen de Turksche taal nog commandotaal is, maar dat ook nog Turksche vaan dels voert, gemeenschappelijk met Turkije oprukken. Engeland is verder verplicht toe te staan, dat Turksche troepen en transporten hunnen weg door Egypte nemen. Wanneer het deze verplichtingen nakomt, dan behoef ik u niet uiteen te zetten, welke gevolgen dit zou heb ben voor Engeland's wereldpolitiek bij de Latijnsche mogendheden aan de Middellandsche Zee. „Schendt het de verdragen, dan krijgt het de Egyptenaren aan den hals. En de Engelsche legermacht in Egypte bedraagt 4000 man, terwijl er twee millioen Mohammedanen wonen. Wij hopen echter, dat Engeland nog te elfder ure zal medewerken aan een compromis, waardoor het zelf ook uit de moeilijkheden zou geraken. En ik meen feiten te kennen, uit welke ik kan afleiden, dat dit wel zal gebeuren. Doet Engeland het, dan kan het reke nen op den warmen dank van alle Islamieten." Handelsblad. De Romeinsche correspondent van de „Etoile Beige", die bijzonder goed schijnt ingelicht, geeft enkele tot nu toe onbekend gebleven bijzonderheden over de geschiedenis van het Tripo- litaansche avontuur. Tot het laatste voorjaar, zoo lezer, wij o. a. in zijn brief, heeft de Itali- aansche regeering de voorstanders van een krachtige actie tegen Turkije weer staan. Toen begonnen deze laatsten, gesteund door de Banco di Roma, een heftigen veldtocht tegen den minister van Buitenlandsche Zaken di San Giu- liano in de „Corriere d'Italia", terwijl de onbeteekendste incidentjes in Tri polis tot groote gebeurtenissen werden opgeblazen en uitgemeten. Van het in- tusschen uitgebroken en verscherpte Duitsch-Fransche geschil maakte de Italiaansche koloniale partij gretig ge bruik om te voorspellen, dat op den dag, dat Frankrijk Marokko zou in palmen, Duitschland in den Congo zou zitten en Italië achter het net vis- schen. In Augustus stortte de Italiaan sche regeering haar hart uit voor den Franschen ambassadeur Barrère en vroeg compensaties in Afrika. Frank rijk verklaarde geen belangen te heb ben bij Tripolis, maar maande tevens tot voorzichtigheid. Toen was het zaak Duitschland en Oostenrijk te winnen Ivopr de plannen. Te Weene.n werd er op gewezen, dat een afleiding in Tripolitanie Oostenrijk de zekerheid zou geven, dat Italië geen tijd meer had om aan Triest en Albanië te den ken. De Italiaansche gezant te Berlijn maakte het den heer Kiderlen-Wachier duidelijk, dat, als Duitschland zich kantte tegen de Tripolitaansche expan sie-politiek, Italië zich er bij zou moe ten neerleggen, maar met zulk een wrok in het hart, dat geen Italiaansch ministerie meer zou durven aankomen met voorstellen tot hernieuwing van het Drievoudig Verbond, daar Italië elders toeschietelijker vrienden kende. Deze besprekingen hadden plaats begin September, toen het Fransch- Duitsche conflict op het hevigst was toegespitst. Italië kreeg zijn zin en had nu de handen vrij. Reeds den achtsten September ver nam de correspondent te Aix-les-Bains, waar hij eenige dagen vertoefde, van een Italiaansch diplomaat, onder be lofte van geheimhouding, dat tot de expeditie naar Tripolis besloten was. Niet zeer gemakkelijk viel het intus- schen den koning voor de onderne ming te winnen. Victor Emmanuel, gedachtig aan de woorden van Bresci, na den moord op zijn vader„Ik heb den koning gedood om de bij Adoea vermoorde soldaten te wreken", heeft zich steeds huiverig getoond voor koloniale avonturen. De journalist geeft dan een pakkende beschrijving van de wijze, waarop Giolitti den koning in diens studeer kamer in het kasteel Raccogni op een regenachtigen Septembermorgen over tuigt, dat thans het oogenblik daar is: nu of nooit. Als de premier het kasteel verlaat is de zaak beklonken. Van dat oogenblik is de ecnigste zorg van de regeering spoed er achter te zetten. De argumenteering van het ultimatum is het beste bewijs voor de gejaagd heid, waarin men te Rome in die da gen verkeerde. Zooals de „Secoio" zeer terecht heeft opgemerkt: Turkije het verwijt voor de voeten te werpen, dat het in Tripolis de beschaving niet gebracht heeft en hierin een reden te zoeken om het vilayet militair te be zetten is even ter zake dienend en afdoend als dat een mogendheid, die Calabrië zou inpikken op grond, dat Italë de malaria en het pellagra nog niet heeft uitgeroeid en ruim zestig percent analphabeten telt! Handelsblad. o— Tripeli. Economische toestand Tan Tripoli. Het volgende is ontleend aan een Duitsch tijdschrift. Het voornaamste middel van bestaan in Tripolie, dat een gelijkmatig en gezond klimaat heeft en aan de kust eene gemiddelde temperatuur van 22° Celsius, is de landbouw. Hier voor komen in aanmerking de oasen langs de kust, de olijvenplantages op de hellingen der bergen en de hoogvlakten, benevens de meestal uit gedroogde rivierbeddingen, welke zich uitstrekken van het oostelijk gedeelte van die streken tot de lagunen van Tauarga. Tengevolge van een onregel matige neerslag kan men slechts een maal in de vijf jaar op een werkelijke goeden oogst rekenen. Onder de voort brengselen van den landbouw neemt graan de voornaamste plaats in. De cultuur van o 1 ij ven is zeer veront- zachtzaamd, terwijl daarentegen de cul tuur van dadelpalmen een groote beteekenis heefthet totaal aantal da delpalmen in Ttripoli wordt geraamd op 2 millioen. Een belangrijk product is voorts h a 1 f a, dat in de hoofdstad hydraulisch wordt samengeperst en naar Groot-Britannië wordt uitgevoerd, waar het voor de papierfabricage wordt gebruikt. Onder de huisdieren kunnen, behalve den dromedaris, ook het vetstaart-s chaap en de geit worden genoemd. De struisvo gelteelt wordt in Tripoli niet uit geoefend, ofschoon dit land van groot belang is voor den doorvoer van struis vogels, welke uit den Soedan komen, Mijnbouw wordt in Tripoli niet uitgeoefend. De uitvoer van minerale producten is beperkt tot koolzure nat ron. De export van zwavel is geheel opgehouden. Zout voor eigen gebruik in Tripoli wordt gewonnen in de na bijheid van Benghasi. Door een Fransch consortium zijn voorbereidende maat regelen getroffen voor de exploitatie van phosphaatlagen. De n ij verheid verkeert nog in het eerste stadium van hare ontwik keling. Er zijn in Tripoli ongeveer 2.000 handweefstoelen voor de ver vaardiging van katoenen, wollen en zijden stoffen. Ook worden in Tri poli eenige kleine steenbakkerijen en zeepfabrieken, eene slechts gedurende den zomer werkende ijsfabriek en 4 hydralische persen a^ngetroffcDe „Banco di Roma" overweegt dd op richting van eene meelfaijii'.k nut chic productie van 300 zakken p r dag, Ccne maccaronifabriek en eene oUcbiagerij, welke olijfolie voor technische doel einden zal verwerken. Uit een handels oogpunt verdient het de aandacht, dat de steden Tripoli, Choms en Benghasi ca. 400 K.M. dichter bij het Soedangebied liggen dan de havens van Tunis en Algerië. Ghadames, Ghat en Mursuk zijn de middelpunten voor den karavanenhan- del in het binnenland. De handels beweging van Tripoli heeft reeds gedu rende eenige jaren den ongunstigen invloed ondervonden van slechte oog sten. De „Banco di Roma" welke een filiaal in Tripoli heeft, richtte in 1907 en 1909 twee dochtermaatschap pijen op, n.l. de „Societa Coloniale", en de „Societa Esportatrice Italiana", welke echter beide moesten liquidee ren. De laatstgenoemde maatschappij is daarop door de „Banco di Roma", welke in de meeste handelssteden van Tripoli agentschappen heeft, overge nomen. De buitenlandsche handel van Tri poli is reeds sedert verscheidene jaren nagenoeg onveranderd gebleven en be loopt ca. 9 millioen gulden. Door Italiaansche reederijen wordt tusschen Genua en Tripoli een weke- lijksche dienst onderhouden. Ook wordt de haven van Tripoli bezocht door de schepen van een Hongaarsche stoomvaart-maatschappij en van de Deutsche Levante-Linie. Handelsberichten. o In onzen gezegenden tijd van de Yredesconferentiën is ook in China oorlog en wel een ernstige binnen- landsche oorlog, die voor doel heeft de Keizerlijke familie van den troon te storten en van China een repu bliek te maken op dezen grondslag dat de onderkoningschappen, die nu toch reeds nagenoeg geheel onaf hankelijk zijn, te maken tot afzon derlijke staten, die met elkander vormen een republikeinsch bondge nootschap, zooals het geval is met de Yereenigde Staten van Noord-Ame rika. Van Yredesconferentiën gespro ken In Portugal is het ook nog niet pluis, en de persoonlijke rechten zijn geschorst, zoodat feitelijk de eene Portugees een ander als een vogel vrijverklaarde kan liefkozen, pardon als een wild dier doodschieten of vergiftigen. Ja, ja, de Vredesconferentie en het Haagsche Hof van Arbritage zijn schoone instellingen zelfs Italië zegt het en Turkije vindt het ook. o Onder de advertenties vindt men een land te koop aanbieding in Canada. De aanbieder is mijn broeder, die in Chicago woont en dien we kennen eerlijk als goud. Pe volgende week zullen we re dactioneel over zijn land nog een woordje zeggen. Yoorloopig ditdat ten onzen kantore nadere inlichtin gen te bekomen zijn. H. A. VAN DALSUM. Het Vrije Woord voor Abonnés. o W aarscli n w i n g* De ondergeteekende waarschuwt al de Duitsche polderwerkers indien er onder hen nog mochten gevonden worden, hetgeen ik evenwel niet geloof, die zich op de „Zelandia" zouden wil len abonneeren. omdat, als men van daag zich opgeeft als abonné op de „Zelandia", dan krijgt men 2 of 3 dagen daarna een open briefkaart over de post om de courant „Zelandia" te moeten betalen. Dus zoodoende op de eerste plaats een affront en op de tweede plaats onnoodige schade, want men moet de 5 cent voor de brief kaart ook nog betalen zooals Theofiel Barbe zelfs heeft ondervonden. A. MEIJNTJENS. Essen/Rhuhr, 18 Oct. 1911. Onderschrift. Wij meenen dat vriend Meijntjens hier niet rechtvaardig is. Als Zelandia huldigt de idee van vooruitbetaling van abonnement, dan doet zij wat zoo vele andere bladen doen. En wat be treft de bijbetaling van deze 5 cent, ook nagenoeg alle bladen ook de Volkswil rekenen de kosten van beschikking over het abonnementsgeld bij die van het abonnement, als deze beschikking over de post geschiedt, en dit is ook volgens de wet, die bepaalt, dat de kosten van betaling zijn ten laste van den schuldenaar. Er zijn er altijd nog, die de Zelan dia trekken, omdat daarin veel pro vinciaal nieuws staat. Maar dit is niet waar. Wel, als men onder provinciaal nieuws verstaat, dat een boerenwagen is omgevallen, een kat haar staart heeft verbrand en dergelijk nieuws. Maar h e t nieuws wat er onder de menschen omgaat vindt men alleen in de Volkswil. Red. Volkswil. o Mijnheer de Redacteur Door dit bericht thans op te nemen Zoo zult u spoedig vernemen Door zoo een pilletje te slikken Heer Brouwer(s) wel wat zal ver kwikken En geve het op dien Volkswil strijd Het is alleen uit haat en nijd. Een episteltje door een afstammeling van H. C. POOT. Een Brouwer die geen bier kan brou wen Wil zulks toch hier alzoo beschouwen Die zich bemoeit met zeer veel zaken En zijn verstand zoo raakt op hol Zijn hoofd als een ton bier zoo vol Zou beter toch wat kalmer zijn En namen maar een glaasje wijn. Doch ziet hij dan toch nog bezwaar Zoo rookt hij ook maar een sigaar. Hij lijdt toch niet aan zooveel kommer Door schade van een droge zomer En heeft veel tijd om ook te streven Hierna toch om een beter leven O Brouwer, 'k wensch dat gij 't zeer ras Zult beteren, want nu is 't al te kras En U zult houden zoo 't behoort En ook niet meer de Volkswil stoort Dan hebt gij 't zoover gebracht Dat gij van ieder wordt geacht. R ij m e 1 a a r. O Gemeenteraad van Hulst. Vergadering van den Raad der ge meente Hulst op Dinsdag den 24 October 1911, des voormiddags ten negen uur. Zaken ter behandeling 1. Opening en Notulen. 2. Mede- deeling ingekomen stukken. 3. Verzoek om gedeeltelijke ontheffing van aanslag in den hoofdelijken omslag. 4. Af- en overschrijving in de loopende ge- meentebegrooting. 5. Verhuur huis en kantoor aan tijdel. Ontvanger der Re gistratie. 6. Verzoekschrift van het fan faregezelschap Vlijt en Volharding om meer toelage uit de gemeentekas. 7. Benoeming 2 personen om zitting te nemen in het comité voor drinkwa tervoorziening in Zeeuwsch-Vlaande- ren. 8. Goedkeuring begrooting bur gerlijk armbestuur 1912. 9. Vaststel ling idem gasfabriek 1912. 10. Vast stelling idem gemeente 1912. BOSCHKAPELLE. P. J. Des tombes, daartoe van uit eene verga dering aangewezen, verzocht den burgemeester om in de gemeente col lecte te mogeD houden voor enkele noodlijdenden die het waren gewor den tengevolge van tegenspoed en ziekte De toestemming daartoe werd echter geweigerd, blijkbaar omdat de burgemeester eerst met den pastoor had gesproken. Of de weigering soms het gevolg is van de poging, afgemeen in deze streek, om elk initiatief tot een goed werk dat niet uitgaat van de politieke mannen, tegen te werken, is niet publiek te zeggen. BOSCHKAPELLE. De varkensslach ter J. v. B., die voor eenige jaren een zijner oogen verloor door een gersten- aar, kreeg deze dagen bij het afhakken van vleesch een beentje in het ge zonde oog. De geneesheer achtte het noodig, dat de man naar de kliniek te St. Nicolaas werd overgebracht om zich onder behandeling van een spe cialiteit te stellen. Men vreest voor het behoud van zijn gezicht. BOSCHKAPELLE. Een werkman, ;i die achter zijn woning een hoop aard- appelen had ingedekt, bemerkte, dat er een opening in gemaakt was, niet grooter dan dat er een arm door kon. Bij n 't opruimen bleek, dat er meer dan g een zakvol verdwenen waren. Rubriek T B Voor de f400 boeten of 80 dagen c hechtenis in de zaak pastoor Schetsen ambtsrapport burgemees ter van Waesberghe. (De Justitie achtte niet strafbaar de klachten c in zake Frnijtier en Ooievaar). —o— St. Jansteen. Van een abonné, t Va franc f 0.24 t Sas van Gent. Van een abonné - 0.25 3 Axel. Van A. van Cadzand, omdat de ambtenaar va* het Openbaar Ministerie den kolf en den loop van een geweer en een carbidlantaarn, door de marechausseeten laste van Frans Dieleman en Abraham van Cad zand in beslag genomen, heeft doen teruggeven - 0.25 Axel. Eere, dat de grqote win kelier zoo scherp blijft concur- reeren - 0.10 Sas van Gent. Van een on bekende 3 X 10 cent - 0.30 Arnhem. Van G. H. Odijk - 25.00 Hulst. Van L. Malkontent, omdat hij de kermis zoo goed heeft doorgebracht - 0.10 Wellinghofe, Westfalen. Van P. Arends - 0.20 Koewacht. Omdat de kiezers van Koewacht het lied van M. van Dalsum zoo lustig gezongen hebben te Moerbeke. Leve de liberalen, Leve de familie Lip pens - 0.15 Koewacht. Opdat ons kape- laantje niet meer zou vergeten, dat, als hij het gaan naar de Paters bijgeloof noemt, hij dan ook bijgeloof zal noemen het bij de kerk des Zondags te koop stellen van beesten en dergelijke, maar dit laatste is voor den eigen winkel. - 0.10 Sas van Gent. Van een on bekende 1. Omdat Florance enz. - 0,15 2. Omdat de werkvrouw van de roomsche kerk enz. - 0,10 3. Omdat die suikerspekken zoo lekker waren - 0,05 Hulst. Omdat Frans den bol van Loone niet mocht gebrui ken op Haantjeskermis - 0,05 Hulst. Oiudat Java zoo kwaad was, dat er gebold is bij Dolf - 0,10 Stoppeldijk. Van een abonné, omdat de pastoor bij het rond gaan voor de kerk geweest is zoowel bij de volkswilmannen als bij de anderen - 0,25 Bottrop. Van Marien Lossie, omdat wij 't hier zoo goed heb ben in onze Cinograf. Leve de zonnebroeders - 0.30 Hulst. Omdat Koo nog een kwartje over had voor een tele gram - 0,10 Boschkapelle. Van P.J. Des tombes, omdat er bij mij weder een partij van Dalsumiiedjes voorhanden zijn - 0,25 Vorige lijst - 275,47 Totaal f 303,51 O Een pijnlijke doch ware geschie denis Een opkooper te Göttingen adverteerde reeds geruimen tijd, dat hij den hoogsten prijs betaalde voor tanden en heele gebitten. Het is hem daarbij natuurlijk niet zoozeer om de tanden te doen als wel om het platinastukje, dat zich aan eiken kunsttand bevindt voor het vasthechten en dat bij de hooge platinaprijzen nog altijd zijn waarde houdt Nu kwam op zekeren dag bij de zen man een boer en bood hem der tien tanden te koop aan. Als de op kooper hem op zijn vraag naar den hoogsten prijs, 25 pfenning per tand biedt, meent de boer, die intusschen zijn dertien onberispelijke tanden op tafel heeft uitgestald, dat hij voor zulk een spotprijs zijn tanden niet kon afstaan. Hem is n.l. verteld, dat de op kooper voor eiken tand twee mark betaalt, daarom had hij bij den bar bier zich dertien tanden laten uit-

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 2