Van alles wat. Koopt en laat werken bij hen die ad verteer en in „DE VOLKSWIL", het meest gelezen en sympathieke blad van Zeeland. Burgerlijke stand. Nederland in twee vijandelijke kampen, 5 waarin zelfs de persoonlijke waardee ring buiten het eigen kamp verdwe nen is. Aanvaardt de Zeeuw ^dit misver stand En aanvaardt de Zeeuw dit misver stand, wat zegt zij dan van het open baren der gedachten, door ons ge noemd in het slotdeel van ons Er is geene tegenstelling, welk openbaren doelt op vaststaande en bekende feiten? Wij zeggen de Zeeuw dank, dat zij door haar tegenspraak ons de gele genheid heeft gegeven de zaak nog eens nader te bezien. H. A. VAN DALSUM. O Geen broodwel jenever. We le zen in de „Stand tt onder eene be schouwing over de negenuur-win kelsluiting te Amsterdam het vol gende Amsterdam is er nu bij avond niet gezelliger op gewordenhet is in verschillende straten onaangenaam donker slechts hier en daar wordt de duisternis gebroken door een helle lichtplek van '11 winkel die open is, maar dat zijn drankwinkels. Want het is bekend, men kan in Amster dam nu 's avonds na negen uur bijv. geen brood meer koopen maar je never, mijnheer, zooveel als u be geert. Het volk voelt dat. Zoo hoorde ik van de week zeggen „di motte sluite, maar de kroeg mag ope blijven tot vannacht twee uur. Is het geen schandaal ?u Ik voelde alle neiging om daar „ja" op te zeggen. Waarom de kroegen niet op het zelfde uur gesloten Dat zou heilzaam wezen. Maar dat durtt men niet aan. Een der Amsterdamsche Kruis- verbonden heeft in een motie haar gevoelen uitgesproken, dat de sluiting ook op de herbergen dient te worden toegepast. Zoover zijn we nog niet, denk ik. —o Koning Albert als werktuigkun dige. Het meerendeel der vorsten legt zich uit liefhebberij, op de eene of andere verzameling toe Die van den koning der Belgen is nogal eigenaardig hij heeft een laborato rium waarin al de gekende modellen van draadlooze telegraaf toestellen en van ontplofïingsmolens verzameld zijn. Men weet overigens dat koning Albert een ervaren werktuigkundige is en dat wijlen koning Leopold II van hem zeide „Wat er ook ge- beure, met zijne diploma's van in genieur zal hij zich altijd door de wereld weten te helpen." Op Tiberts angstig geschreeuw ont waakte weldra Martinet en riep „Ha, ha, daar zal hij wezen „De diefmijn strikhij zit er in „Nu zal ik hem genezen." Weldra was de gansche huishouding op de been en trok op Tibert los met bezemstelen en stokken. De paap had zich gewapend met de onderrok ken van zijn vrouw, en sloeg er ver wilderd op in. Martinet stak hem met een hooivork een oog uit. Toen Tibert gevoelde, dat het op die wijze spoedig met hem gedaan zou zijn, deed hij nog een wanhopigen sprong, en ver wonde den pater zoo geweldig, dat deze in zwijm viel. Doodelijk ontsteld droeg men hem weg. Tibert maakte van de gelegen heid gebruik, beet den strik door en vlood haastig naar koning Nobels hof. Zoodra de koning vernam, wat Tibert was overgekomen, en hoe hij zijn eene oog had verspeeld, zwoer hij Reinaard den dood en riep ten derden- male den raad bijeen. De een kwam met dit, de ander met dat voorstel, totdat eindelijk Grimbert. de das, die reeds vroeger voor zijn Oom Reinaard gesproken had, het pleitgeding be slechtte „Gij heeren", sprak hij, „met uw raad, „Gij mocht eerst wel eens vragen, „Of men een vrij geboorne niet „Tot driemaal toe moet dagen. Vermindering van alcoholgebruik Het blijkt, dat er in Frankrijk een vermindering van alcoholgebruik is is waar te nemen en wel voorname lijk in de groote steden. Hoe grooter de stad, des te grooter ook de ver mindering Dr. Jacques Bertillon beeft eenige statistieken gepubliceerd, waarin de gebruikte hoeveelheid alcohol in 33 Fran8che steden sinds 1900 stond aangegeven. Vroeger was het gebruik van alcohol in alle steden ongeveer gelijk, namelijk 7 8 liter per hoofd en per jaar, terwijl het ten platte- lande veel minder bedroeg, namelijk 2.84 liter per hoofd. Sinds 1901 is het gebruik afgenomen tot 6 liters per hoofd in de steden van 4000 10.000 inwoners en tot 4 liters in steden van meer dan 50.000 inwo ners. In de plattelandsstreken bleef het gebruik gelijk. De voornaamste reden der vermin dering zoekt Dr. Bertillon in de toe passing van de wet van 1907, die wijn en bier niet belastte, maar de belasting op gedistilleerd zeer ver zwaarde. o— A la Mtmchhausen. Het is ge beurd in een stadje in Noord-Bra bant. Zekere heer C. schaft zich een motordriewieler aan, waarachter zich een mandje bevindt, waarin zijn echtgenoote en dochter kunnen plaats nemen. Ten einde de betrouwbaarheid van zijn kar te beproeven, gaat het drie tal op een Zondagochtend uit mo toren. Alles gaat goed, en mynheer, die zelt op de fiets zit, vindt, dat het heerlijk gaat, doch durft niet om zien, daar hij vreest, door de onge woonte het stuur te verliezen. Hij fietst twee uur aaneen, tot hy in een dorpje wil afstappen, teneinde den inwendigen mensch te verfris- schen. Hij stapt af, doch wie beschrijft zijn ontzetting, toen hij bemerkt, dat het achterste gedeelte van zijn wagen los is geraakt. Bij nader onderzoek blijkt, dat vrouw en dochter op anderhalf uur afstand van zijn woonplaats in een sloot zijn geslingerd, en toen hij thuis kwam, vernam hij, dat zijn dierbaren in het ziekenhuis waren opgenomen. Tel. —o Kinderen bij bioscoopvoorstellingen. In Dusseldorp is een verordening uitgevaardigd, volgens welke kinde ren en jongelieden beneden de 16 jaar 's avonds na 7 uur geen voor stellingen mogen bijwonen van kine- „Dat is het recht des vrijen mans „En wil hij dan niet komen, „Dan is hij vogelvrij, en word' „Het leven hem benomen." „Wie wilt gij dan, dat Reinaard daagt „Hij stoort zich aan geen wetten Sprak Nobel, „Wie wil oog en wang „Nu nog op 't spel gaan zetten „Ik denk, geen schepsel is zoo dwaas, „Zich daaraan nog te wagen Doch Grimbert sprak„Zoo straf mij, heer 1 „Als ik hem niet durf dagen." „Zoo ga dan,' riep de koning, „En neem mijn zegen mede. „God hoede u voor ongeval, „Dat is ons aller bede." Grimbert neem nu afscheid van het hof, komt te Maupertuis en houdt voor Reinaard een gemoedelijke rede, waarin hij hem aanmaant, om naar het hof te gaan, en daar zijne vijanden te be schamen. Reinaard beantwoordt hem even deftig, neemt het besluit om met Grimbert mede naar het hof te reizen en eindigt zijne rede aldus „Welaan, zoo wil ik met u gaan „Vrouw Hermelijn mijn zegen „Zij met U en ons kinderkens „Och wilt ze goed verplegen. matografen, bioscopen en andere kijkautomaten, De voortzetting van doorloopend voorstellingen is na 7 uur zoo lang verboden, als zich nog dergelijke personen in het gebouw bevinden. De reclameplaten, die bui ten voor het gebouw worden opge hangen of aangeplakt, moeten vooraf aan de goedkeuring der politie wor den onderworpen. o— Russisch koren. Aan de „Vossi- sche Zeitung" wordt uit St. Peters- burg geseindDe Russische graan handelaars vreezen, dat de oorlog een ongunstigen invloed zal hebben op den uitvoer van koren. Geruchten, dat Turkije koren en steenkolen tot oorlogscontrabande zou willen ver klaren, wekken ernstige bezorgdheid. Een kordate vrouw. Men meldt uit Stavenisse aan „De Telegraaf" Tijdens den storm van j. 1. Zaterdag heeft zich op de hoog opgezweepte Scheldegolven vóór deze gemeente een tooneel afgespeeld, waardig te worden geboekstaafd. Een eind uit den wal de ijzeren aak van schipper van Wijnen, uit Papen- drecht, om steenen te lossen op het onlangs vóór Oud-Kempenstedepolder gezonken oeverstuk. De schipper was, na geankerd te zijn, met de boot naar den.motor geroeid, terwijl z'n vrouw met drie jeugdige kinderen op het schip bleef. De wind zwelt aan, meer en meer, maar dat geeft noch de vrouw, noch den man reden tot onrust. Maar plotseling, daar steekt de storm op, en maakt het Van Wijnen onmogelijk naar de zijnen terug te keeren, zoodat aan de vrouw alléén de zorg voor hare kleinen en zich zelf is opgedragen. Bij het steeds feller bulderen van den storm en de hooger en sterker aanloeiende golven houden de ankers van de motorboot zich goed, maar het anker van de aak zal het spoedig bege ven, dat voorziet de vrouw. En wat doet zij, de manmoedige Zij tracht het kritieke oogenblik vóór te zijnzij bindt hare twee oudste kinderen stevig aan den boegspriet vast, en het jongste 2l/2 jaar oud, vóór haar borst, en wacht dan, wel angstig, maar besloten, den slag, die vallen zal. En de slag valt; het anker laat los! Reeds vóór dit rampzalige oogenblik heeft zij met sterke hand het roer omklemd, en stuurt zij het vaartuig recht op den zeedijk aan, voort gestuwd door wind en golven, en botst met den boeg tegen den wachter onzer polders, den zeedijk. Het was toen nog in den vooravond, vóór het invallen der duisternis. In doodsangst en verkleumd heeft de manhaftige moeder met hare kleinen daar, op die wankele plaats, eenige uren doorgebracht, toen zij, na midden nacht was het reeds, licht ziende, haar hoogen nood boven het bulderen van den storm uit vermocht te doen hoo- ren. De hulp kwam in den persoon van J. Moerland, van Sint-Annaland, die den toestand van den dijk kwam verkennen. Onderwijl haar man, die ,,'k Beveel voor al de and'ren u „Mijn Reinaardijn, mijn zoontje „Hem staat zijn vlasbaartje zoo goed „Om kinnebak en koontje. „Ik hoop dat hij mij aarden zal 1 „En hier Rossel niet minder. „Het is een diefje'k min ze saam „Als iemand zijne kinder. „Al moet ik nu naar 's Konings hof „Ik hoop er voor te zorgen, „Dat ik al spoedig weder kom „Ja, kan het zijn, reeds morgen." Reinaard neem nu zegenend afscheid van de zijnen en gaat met Grimbert op reis. Op de heide gekomen wil hij voor Grimbert biechten deze geeft zijne toestemming en nu legt Reinaard hem al zijne oude pekelzonden bloot, die hij met blijkbaar welgevallen ver telt, en ontvangt ten slotte de abso lutie. Wel gemoed trekken ze verder op reis. Reinaard wil nu zijn zieleheil Voortaan alleen verplegen, En hoopt, daartoe op 's Konings gunst, En Gods gen3 en zegen. Zoo kwamen ze langs een zijpad, dat Reinaard had ingeslagen, een non nenklooster voorbij. Daar weidden in het vrije veld Zoo menig hoen en gansje, Een menig vet kapoentje ook.... Dat was voor Rein een kansje de stranding heeft gezien, de zijnen verdronken waande, werden de moe dige moeder en haar kleinen van het schip gehaald en onder een gastvrij dak ondergebracht. Koewacht. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Sept. Aloijsius de Block, oud 23 j., jm. en Magdalena Seraphina Tem merman, oud 21 j., jd. Geboorten. 20 Sept. Margaretha Seraphina, d. van Alphonsius Baert en van Maria Josephina de Winne. 28 September. Philomena Engenia, d. van Josephus de Bruijn en van Maria Emelia de Kind. Overlijden. 17 Sept. Een als leven loos aangegeven kind van het vr. ge slacht van Victorinus Al. Poppe en van Honorina Maria van Regenmortel. 23 Sept. Alina Maria Vermeire, oud 17 d., d. van Aloijsius en van Emelia Aerts. AugustawAlice van de Voorde, oud 3 m., d. van Cesar en van Scho- lastica Verstraeten. 26 Sept. Maria Antoinette de Gronckel oud 8 m., d. van Honoré en van Coralie Justine Cerpentier. 29 Sept. Sulema Adelaide Ceelaert, oud 1 m., d. van Carolus Ludovicus en van Maria Theresia De Maeyer. Ossenisse. Huwelijks-aangiften. 22 Sept. Cornells Balkenende, oud 26 j., jm. en Suzanna Vinke, oud 25 j., jd. Geboorten. 1 September. Leonardus Franciscus, z. van Petrus van Damme en van Apolonia Augusta Janssens. Eliza Maria, d. van Jan Francies de Bruijn en van Apolonia Dobbelaar. 9 Sept. Maria Cornelia Christina, d. van Jan Francies de Vylder en van Rosalia Marcelis. 28 Sept. Rozalie Maria, d. van Alphonsus Warrens en van Maria Christina de Waal. Overlijden. 5 Sept. Paulina de Kort, oud 7 j., d. van Petrus Francies en van Philomena de Rijk. 7 Sept. Petrus de Vrieze. oud 39 j., echtg. van Coralie Vermeulen. 15 Sept. Leonardus Fran ciscus van Damme, oud 16 d., z. van Petrus en van Augusta Apolonia Jans sen. 17 Sept. Eliza Maria de Bruijn, oud 17 d., d. van Jan Francies en van Apolonia Dobbelaar. 24 Sept. Anna Catharina Merk, oud 71 j., wed. van Judocus Verkruijssen. Overslag. Overlijden. 24 Sept. Anna Philomena van Hoecke, oud 13 d., d. Een haan was dicht nabijdaar kwam Bij Rein weer 't oude boven Hij deed een zijsprong naar het beest, Dat hem de pluimen stoven. „Rampzalige 1" riep Grimbert uit, „Wat gaat hij nu beginnen „Bijloogij wilt toch, hoop ik, niet, „Slechts om een hoen te winnen, „Met de afgelegde zondenlast „Op nieuw beladen wezen „Of was uw biecht maar huich'larij „Dat moet ik nu wel vreezen." „Bij mijnen trouw 1" sprak Reinaard nu, „Gij beste aller neven 1 ,,'k Vergat mijn biecht een oogenblik, „Bid God, 't mij te vergeven „Voorwaar, 't gebeurt mij nimmer meer!" Doch toen zij verder gingen, Keek de oude Rein gedurig om, En kon zich niet bedwingen. Wie kan ook tegen zijn natuur, Ze brandden hem in de oogen. Had men het hoofd hem afgekapt, Het was er heen gevlogen, „Onreine vraat," riep Grimbert uit, „Wel foei, gij moest u schamen De oogen staan uw dwars in 't hoofd. „Ga weg, gij Satan amen." van Dominicus en van Coralia Maria Schatteman. Philippine. Geboorten. 18 Sept. Julien Theophiel, z. van Franciscus Rammeloo en van Marie Elisabeth de Krijger. Overlijden. 28 Sept. Camiel Bock- stael, oud 6 j., z. van Adolphus en van Sara Jacomina Moes. Sas van Gent. Huwelijksaangiften. 20 Sept. Cyrillus Andriessen, oud 25 j., jm. en Irma Anna Emma de Mul, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 23 Sept. Theophile Neyt, oud 24 j., jm. en Clementina Augusta Stofferis, oud 29 j., jd. Geboorten. 24 Sept. Maria Regina, d. van Theophile de Caluwé en van Emma Elisabeth Pauwels. Overlijden. 18 Sept. Celina Paulina Maria Duinker, oud 3 w., d. van Philippus Josephus en van Augusta Dominica Fleurbaey. 20 Sept. Alma Gabrielle Ghislaine Rousie, oud 18 m., d. van Albert Joseph en van Emma van den Bossche. 23 Sept. Emma Maria Henderika de Wagenaere, oud 4 j., d. van Petrus Franciscus en van Stephanie Roegiers. St. Jansteeu. Huwelijks-aangiften. 22 Sept. Petrus Franciescus D'Hooghe, oud 39 j., weduwn. en Emma Steijaert, 32 j., jd. 29. Franciscus Ringoot, oud 42 j., jm. en Maria Franciesca de Rechter, oud 33 j., jd. Geboorten. 21 Sept. Bertha Louisa, d. van Alphonsus Sturm en van Marie van Dorsselaer. 23 Sept. Joseph Ber- nardus, z. van Carolus Ludovicus Vlassenrood en van Rosalia de Block. Overlijden. 18 Sept. Albertus Josep hus de Kind, oud 9 d., z. van Alphon sius en van Emelia Albertina Boussen. 19 Sept. Johannes Baptist Audenaerdt, oud 69 j., z. van Johannes Baptist en van Theresia Rottier. 21 Sept. Bertha Seraphina van Waes, oud 7 m., d. van Franciscus en van Maria Eugenia de Block. 24 Sept. Franciscus van Haver, oud 52 j., echtg. van Maria Prudentia Geers. 25 Sept. Joseph Ber- nardus Vlassenrood, oud l d., z. van Carolus Ludovicus en van Rosalia de Block. 26 Sept. Irma Maria de Witte, oud 16 d., d. van Emile Josephus en van Maria Clothilda dé Beule. Westdorpe Geboorten. 29 Sept. Maurice Prudent, z. van Trophynus Marinus de Smaele en van Pharailda Mathilda Kalle. „Gij doet verkeerd," antwoordde Rein, „Mijn hart zoo te begekken, „En mijn gedachten van 't gebed „Moedwillig af te trekken. „Ik lees een pater noster, neef I „Voor al de kippen-zielen „Van 't klooster, die in vroeger tijd „In mijne handen vielen. „Den ganzen ook bid ik gend, „Die ik dees heil'ge nonnen, „Door vuile list en snood geweld „Zoo vaak heb afgewonnen." Vol toorn nam Grimbert den ouden huichelaar met zich voort, doch deze hield zijn oogen achterwaarts op de kippen gericht, zoolang hij er nog maar iets van onderscheiden kon. |£Eindelijk kwamen zij aan het hof waar al de aanklagers vol brandend verlangen hen stonden af te wachten. Onbevreesd drong Rein door hun mid den, alsof hij een koningszoon was en ieder hem naar de oogeu moest zien. Stout trad hij voor den vorst en sprak „God, onzer aller Heere, „Hij geve U, mijn vorst en heer, „Lang blijdschap, roem en eere 1 Wordt vervolgd.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 6