Gewestelijk Nieuws. li ubriek ^an alles wat. vonden. Maar th,ans is dat blaadje omgekeerd en scheldt het er maar op los op haar vrienden van vroeger, maar afin men moet toch zoo al wat doen om misschien het Judasloon te verdienen. Neen, daarvoor kent zij tegenwoordig hare beste vrienden van vroeger niet meer, thans roept en schreeuwt zij het uit„ik ken den man niet, ik weet niet wat ge zegt", zooals ook is voorgevallen tegen een Dienstmaagd zooals ik hierboven heb gezegd, reeds ruim negentien eeuwen geleden. Maar thans is het tegen geen arme Dienstmaagd, maar tegen de vrienden van vroeger „ik ken u niet ik weet niet wat u zegt" cm de „mammon" om het geld machtig te worden, en om dat nietig slijk der aarde verloochent zij de beste vrienden van vroeger, en denkt zij door zoo schandelijk te werk te gaan de over winning te kunnen behalen. Maar in dien zij met zulke gemeene stukken te schrijven denkt te overwinnen dan zal zij zeker en gewis den bal wel mis slaan, want het is duizendmaal te hopen dat het den algoeden God zal behagen dat de club in 1913 in plaats van een bord karnemelksche pap zeker azijn met peper te drinken mag krij gen. Dit is de vurigste wer.sch van uwen trouwen vriend die zich noemt A. MEIJNTJENS. Essen a/d Ruhr, 11 Oct. 1911. o Koewacht-Zeeland, October 1911. Mijnheer en vriend Redacteur! Verleen mij eenige plaatsruimte in ons veel gelezen blad de Volkswil, bij voorbaat mijn dank. Op Zondag 8 dezer maand was het voor de bewoners van het Belgisch grondgebied een dag van zielevreugd als de weled. heer Burgemeester Lip pens met zijn automobiel kwam aan- gestoomd begeleid door meer dan 400 man bij zich om zijn edelmoedigheid hier te toonen. Dat het geld bij hem van geene waarde is, dat hij altijd meer en meer streeft om zijne parochianen vooruit te helpen, om hun welvaart te zien groeien en bloeien. Wij als grensbewoners sionden te zien over zooveel edelmoedigheid en dan wordt dat edelmoedig hart nog vervolgd van diegene die zijn medebroeders niets toezond dan een stuk droog brood. Daarom kiezers van Koewacht-Moer- beke, vergeet nu Zondag uwen wel doener niet die al meer dan 60 jaren met zijne edele familie de helft van Moerbeke heeft groot gebracht en nog gedurig veel huisgezinnen ondersteunt. Dat zijn de werken van hem die waardig is burgemeester van Moer beke te blijven, wat wij als grensbe woners van het hollandsch grondge bied ook uit ganscher harte toewen- schen. Een abonné van ons veel gelezen blad de Volkswil DE PEN. o Mijnheer de Redacteur! U vraagt in de Volkswil van 12 Augustus no. 98 het oordeel van uwe lezers omtrent de herberghouders tevens werkbazen. Mijn opinie is deze Een werkbaas mag geen herberg houden, want juist bij hen wordt het zwaarst gedronken niet alleen op Zondag maar ook op Maandag. Adres klompenmakers. Elk herbergier onteert den Zondag. In vele protestantsche plaatsen zijn de herbergen op Zondag gesloten. Wij staan daar dus nog bij achter. De geheelonthouding kan ik ieder warm aanbevelen. Sedert 3 jaar ben ik geheelonthouder en het bevalt mij uitstekend. Hoogachtend B. DE GRAEF. o Mijnheer de Redacteur Naar de pen grijpen om een stukje in te zenden is maar een oogenblik werk, maar wat zal de pen nu op het papier brengen Mijn schrijven over enkel geloofs kwesties heeft niet veel succes ge had daar er geen lezers waren die er tegenin gingen met andere stel lingen, en daar ik ook bemerkt heb, dat eenige lezers van Hontenisse liever hadden dat het geloof er bui ten moest blijven ben ik besloten daar maar niet meer over te schrij ven, behalve daar waar ik het noo- dig acht om onzen volksvriend van Dalpum te verdedigen. Over de politiek, neen dan moet men daar beter bekend zijn. Als men bijv. eens zou schrijven Dolf uit de Bierkaaistraat die van Dal- sum de stad uit wil laten slaan loopt met zijn atomitpardon met zijn verblindheid te koop, of die boer uit Schoondijke die van Dalsum wou ophangen is een ezel in folio, of die twee katholieke lees eigen wijze blaadjes slaan de plank steeds mis en dat dan verdedigd met deze of geene stelling uit de H. Schrift Dan komt men met mosterd na den maaltijd vooral nu wij zoo een goede medewerker (ik bedoel V. V.) hebben. Daarom heb ik besloten het eens op een andere wijze te beproeven. Zijn de lezers er niet mede ingenomen „apa boleh boewat11 dan zal ik moe ten staken Daar gaat dan mijn eerste proeve die ik ook ergens gelezen heb. Waarom hij niet gekookt werd. Die h ij was een reiziger, die de Fidsji-eilanden bezocht, een heer, die zich kortweg een ongeloovige noemde, en wiens lust het was de prediking van het Evangelie tegen te spreken. Hij ontmoette een der opperhoofden, een man met een scherpzinnig voor komen. „Ik vind het toch jammer" zeide de blanke, „dat gij hier naar de zen delingen hebt geluisterdzulk een verstandig man als gij begrijpt toch wel, dat het die lui maar om hun voordeel te doen is. Niemand bij ons te lande gelooft meer in Jezus, daar zijn de menschen veel te verstandig voor.K De oogen van het oude opper hoofd schitterden ondeugend. „Ziet gij dien steen daar", zeide hij, „daar waren wij gewoon onze slachtoffers te dooden. En ziet gij dien oven daar, daar werden zij ge braden En ziet ge wel hoe gij nu staat? Gij staat zoo, dat uw scha duw op mij valt. Als dat" gebeurt was, vóór de zendelingen hier kwa men, dan waart gij schuldig en wij hadden u daar" op dien steen ge slacht en in den oven gekookt Wees dus dankbaar, dat wij van woeste menscheneters kinderen Gods gewor den zijn.11 Men zou waarlijk menig Godloo chenaar zoo een ontmoeting wel eens toewenschen. Ook in ons Indië hebben zende lingen werken verricht die met geen bajonnetten verricht konden worden. Ik 'noem ma;.r alleen de Batakkers op Sumatra en dan zegt men nog dat het Evangelie geen kracht heeft. Yreeselijke domme verblindheid, niet te willen ziën om in zijn zondig leven voort te kunnen gaan anders niets. Hoogachtend B DE GRAEF o Mijnheer de Redacteur. Gelieve onderstaande eens in uw geacht volksblad op te nemen, bij voorbaat mijn dank On eerlijke concurren t ie. Nu ik bijna een jaar gisthaude- laar ben, heb ik in den loop daar van nog geen last van concurrentie gehad, zooals ik nu reeds 2 weken ondervind. Er kwam inij ter oore, dat er een bakker is te Lamswaarde woonachtig, die reeds vroeger gist verkocht onder concurrentieprij3, maar nu doet hij nog mooier Hij verkoopt gist aan wederver- koopers tegen 20 cent per halve K.G, Dit is de z.g. konings- g i s t, die hij zelf moet inkoopen ii 30 cent per kilo, vracht voor zijne rekening ongeveer 6l/2 cent, zoodat de gist hem 36l/2 cent franco thuis komt te staan, dus een winst van.. vul zelf maar eens in waarde lezer, e* schrik niet. Ik hoorde reeds vroeger dat de bakkers vereenigd zijn, is sóms die mijnheer LT, ook lid Hoe zijn hunne statuten Mag hij zoo goedkoop ver- koopen Dit behoort toch niet tot zijn vak. Genoeg hierover, en ik hoop dat het bestuur van die vereeniging dien oneerlijke concurrentie- voerder eens flink de ooren zal wasschen. Achtend, Uw dw. F d. B., Gisthandelaar. Kuitaart, October 1911. Frankrijk. Melknood. Onlangs wees Alexander Duval in den Matin op het toene mende verschil tusschen de melkpro ductie en het verbruik van dit voe dingsmiddel. Hij voorspelde toen, dat deze toestand nog zou verergeren en dat de melk evengoed als de boter meer en meer een luxe-artikel zou worden. Thans blijkt, dat hij goed heeft ge zien. De prijs stijgt geregeld sinds eenige weken is er te Parijs dagelijks een tekort van 200.000 liter, dat, nu de Parijzenaars in de hoofdstad terug gekeerd zijn, eigenlijk pas goed ge voeld wordt. Sinds Zondag hebben de melkboeren hun afnemers moeten te leurstellen. De politieprefect heeft de drie voor naamste groothandelaars tot een on derhoud uitgenoodigd, om de te nemen maatregelen te bespreken, In hoofd zaak zocht men de oorzaak van de schaarschte in de gevolgen der droogte van dezen zomer en van het heer- schen van het mond- en klauwzeer. Een en ander had tengevolge dat het aantal melkgevende koeien sterk verminderd is, zoodat men slechts over twee derde van de vroegere hoe veelheid melk kan beschikken. Aan gezien de melksïijters reeds langen tijd hadden voorzien dat 't zoo zou loo- pen, hebben zij pogingen aangewend het gebied, waaruit zij melk betrek ken en dat slechts reikt tot 150 K.M. rondom Parijs uit te breiden. Niet tegenstaande zij contracten afsloten in Anjou, de Ardennen, Bretange, enz., zien zij toch geen kans het tekort aan te vullen. Derhalve Jwerd besloten allereerst maatregelen te nemen om te zorgen, dat de kleine kinderen geen schade ondervinden van den toestand en dat alleen die clientèle op rantsoen zou worden gesteld, die de melk niet noodig heeft voor kindervoeding. Ge zinnen, waar een kind onder den leef tijd van één jaar is, zullen wor den uitgenoodigd zich bij hun melk- leverancier te laten inschrijven met opgave van de hoeveelheid, welke zij noodig hebben. O Bij de firma Oosterbaan en Le Coin- tre te Goes zal binnen enkele dagen verschijnen eene beschrijving van de rampen, veroorzaakt door den storm van 30 Sept. op 1 Oct. Deze beschrij ving zal voorzien worden van foto's van de meest geteisterde punten, het koninklijk bezoek te Bruinisse enz. De bate dezer uitgave zal worden af gedragen aan het comité voor de slachtoffers te Bruinisse. Wie in het belang van de slacht offers iets wil doen, vrage een lijst bij de uitgevers aan tot het verzamelen van inteekenaren. LAMSWAARDE. 14 Oct. Nagehou den vergelijkend examen voor hoofd van school A te Woensel komt als no. 1 voor de heer J. A. Teepen, vroeger alhier, lhans hoofd der school te Vasse. Hij kwam ook voor op de voordracht van hoofd der school te Zundert. Voor de f 400 boeten of 80 dagen hechtenis in de zaak pastoor Schetsen ambtsrapport burgemees ter van Waesberghe. (De Justitie achtte niet strafbaar de klachten in zake Frnijtier en Ooievaar). o Sas van Gent. 1. Omdat Julia nu zoo content is, dat zij gelukkig genezen is - 0,30 2. Omdat Angelus haar nu niet meer te spreken kan krij gen - 0,10 3. Zoo Ko, wat is er onlangs in Sas van Gent te doen ge weest Enz. - 0,30 Kloosterzande. Omdat Zondag na taptoe zoo lustig werd ge proost 4 maal 5 cent - 0,20 Stoppeldijk. Van een van- Dalsurr.vriend, omdat de kasteel heer heel goede ouders heeft gehad zn hij goed is opge voed - 0,50 St. Jansteen. Van een abonné - 0,50 Krabbenhoek. Van een abonné - 0,10 Stoppeldijk. Omdatde kasteel heer abonné geworden is - 0,25 Boschkapelle. Omdat de sui- kerbeeten dit jaar zullen mee vallen geef ik aan mijnheer van Dalsum - 1, Ronquiéres. Van een abonné - 0,25 Koewacht. Omdat ons kape- laantje zoo ijverig is voor den geitenbond, dat hij van eene arme vrouw een door haar geit gewonnen prijsje afbedelde voor de arme kas van den geiten- bond - 0,25 Hulst. Van een vriend - 10,00 Essen/Rhur. Van A. Meijn- tjens. Omdat de Zeeuwsche Koerier thans moet schelden op zijne beste vrienden van vroeger om het Judasgeld te moeten verdienen - 0,10 Essen/Ruhr. Omdat Petrus en Desiré zoodanig boersgezind zijn - 0,10 Sas van Gent. Omdat Jan met zijn kinderen kermis ge houden heeft - 0,10 Vorige lijst - 257,92 Totaal f 275,47 O Steenkolenboringen. Men schrijft uit Limburg aan het „Hbl." Het boren naar steenkolen te Belfeld, ongeveer een uur bezuiden Venlo, is geëindigd. De bedoeling van de bo ring aldaar was om na te gaan of het terrein, gelegen tusschen Maas en Oostgrens, lagen van voldoende dikte bevatte om een winstgevende ex ploitatie mogelijk te maken. Gedurende acht maanden is de bo- ringsarbeid geregeld voortgezet en heeft men den bodem onderzocht tot een diepte van 1200 meter. Op 670 meter diepte werd de eerste laag ant- hraciet bevonden, op verdere diepte volgden nog drie zulke lagen, doch de dikte der lagen bedroeg 10 20 centimeter. Tot exploitatie is dit ter rein dus niet geschikt. Thans wordt in de provincie Lim burg nog slechts op een punt geboord en wel tusschen Meijel en Panningen, nabij het gehucht Beringen. Het ont- ginbare terrein ligt in Limburg voor namelijk in het Zuiden en verder in de omgeving van Reuver, Beesel, Kes- sel en Helden, waar de kolenlagen worden aangetroffen op een diepte van 650 a 900 meter. Het bodemonderzoek wordt in de komende jqren voortgezet in Noord oostelijk en Westelijk Noord-Brabant en voorts in de streek langs de oost grenzen benoorden Winterswijk. Daar met ééne boring aldra een bedrag ge moeid is van 'n 100.000 gulden en op de Begrooting voor dit bodemon derzoek drie ton is uitgetrokken, wordt er gewoonlijk slechts op enkele plaatsen tegelijk gewerkt. o Betonwerken en de storm. Men schrijft ons van bevoegde zijde Werd door velen nog getwijfeld aan de sterkte van gewapend beton voor zeeweringen, na den hevigen storm van 30 Sept. j.l. heeft dit materiaal voor zeeweringen het burgerrecht ver kregen. Aan het waterschap Schouwen en aan tal van andere polders in Zeeland zijn vele basaltgloonngen totaal uit eengeslagen. De betonwerken zijn overal absoluut ongedeerd gebleven, niettegenstaande zij speciaal waren aangelegd op zwaar aangevallen plaatsen. Zoo aan het Noorderstrand van Schouwen hebben de bazalthoofden ên glooiingen veel geleden. De duizenden in beton- glooiïng waren ongedeerd. Ook aan den z.g. Langendijk aan Noord-Schou wen een van de meest aangevallen dijken van Zeeland, heeft het beton niets geleden, niettegenstaande groote steenen elders weggeslagen, er op ge beukt hebben. De dijksverhoogingen in Zeeland, na 1906 met aarde aangelegd, hebben zeer veel geleden. De nieuwe grond is op vele dijken tot op het oude be loop weggevlogen en al het werk is vernietigd. Intusschen zijn alle dijkverhoogin- gen in beton ingevoerd, n.l. met dijkmuren op den d ij k, alle on gedeerd, zoowel op Schouwcn-Duive- land als op Beveland en elders. Handelsblad. o Een kalmeerend argument. Scène in een express-trein twee uur voor de eo'rste halte. Vreemdeling tot zijn eenigen mede- reiziger „In dat kistje, dat onder uw bank t staat heb ik de grootste uitvinding 1 der eeuw. Het bevat het meest doodelijke en 3 machtigste ontploffingsmiddel, dat ooit 2 is ontdekt. Ik ben onderweg om er patent op te nemen, mits het bij toeval niet ontploft, voordat we in Londen o zijn." Zenuwachtige reiziger: „Maar stel je voor, dat 't hier ontploftwat dan Vreemdeling: „O dan is 't nog niet erg, dan neem ik het geheim mee in het graf." I —ojj Spreekwoorden uit Tripoli. Het noodlot ontkomt men niet, zelfs niet te paard. Wie mais heeft, vindt ook spoedig iemand, die hem meel leent. Wie een hond wil slaan, ontbreekt 't niet aan stokken. Wie paarlen zoekt, moet naar de diepte der zee duiken. Óver haar eigen lot weten de waar- zegsters gewoonlijk ntets te zeggen. 2 Wie een vrouw gelooft, dien heeft God dom gemaakt, en Hij straft ieder voor zijn zonden. Wordt iemand rijk, dan lijken met een de muren van zijn huis hem scheef i toe. Hoe hoog een boom ook is, de bladeren vallen toch op den grond. 1 —o Onderzoekingen van mammies. De l anatomische onderzoekingen van mum- i mies hebben reeds merkwaardige re sultaten gehad en worden nog onver moeid voortgezet. Laatstelijk verscheen een werk van Dr. Armand-Ruffer over den fijneren bouw van de weefsels dezer overblijfselen, en waaruit blijkt, 1 dat deze^zoo goed bewaard is geble- ven, dat°nog duidelijk celkernen kun nen worden aangetoond in weefsels i van lichamen, die reeds 8 tot ^dui zend jaar dood zijn geweest. Het was zelfs mogelijk in de ingewanden j dwarsgestreept spierweefsel aan te toonen, en daardoor te bewijzen, dat de betrokkene voor die honderd eeuwen een vleeschmaaltijd gebruikt had. Het 1 weefsel van zenuwen en kleine slagaderen kon nog even goed wor den onderzocht als dat-^van een pas- gestorvene. -o— Verzekeringspremies te Antwerpen. De vrees dat de jongste brand in de dokken van Antwerpen noodlottige gevolgen voor den handel zou heb ben, ten opzichte van de verzekering, is bewaarheid. Het comité der verzekeraars heeft Dinsdag een vergadering gehouden, waarin besloten werd de verzekerings premies op de. meeste koopwaren van groot trafiek, in de verhouding van 50 tot 100 pCt. te verhoogen. Nitraat is verhoogd van 3 tot 7l/2 per mille. De magazijnen der natiën, die per mille betaalden, zijn met 50 pCt. verhoogd. Men beweert zelfs dat zekere koopwaren in nog grooter pro portie verhoogd zijn. „Onnoodig, zegt de „Matin", nader te wijzen op den rampvollen aard dezer beslissing, die Antwerpen, op het gebied van premies tegen brand, op denlaagsten rang onder de havens der wereld zal stellen." Het „Hand. v. Antw." deelt nog mee dat volgens de bewering van een verzekeraar de assuranties in de laatste 14 jaren 30 millioen betaald hebben voor rampen in de haven van Ant werpen en- dat ze maar 12 millioen premie ontvingen. o Een grafschrift. Hier onder rust Geeuwert van Gapen. Een matador in 't slapen Als alles op zal staan, zal hij nog geeuwend zeggen „Och laat me leggen o 'n Proef. De costuumnaaister hield een spie geltje boven de lippen van de dame, die daar terneder lag, toen plotseling een kreet van wanhoop haar ontsnapte. Wat was er gebeurd Zwakke sporen van damp besloegen het gepolijste glas. ,,'t Past niet snikte de costumière, 't Was duidelijk. De japon die de liggende dame bezig was te passen, moest losgetornd en verbeterd worden. Zij kon er nog in ademhalen, 't*Be slaan van 't spiegelje had 't bewezen. —o—

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 2