De Volkswil BIJVOEGSEL van van 9 September 1911. Ren industrieel koninkrijk FEUILLETON. f, (iesrliiedliuntlige roman uil den tijd der lluchabefn. Oogstberichten. is de wereldfirma Friedrich Krupp A.G. te Essen, waarvan een medear- arbeider ons het volgende beeld geeft „Het is een staat in de staat, zulk een reuzenonderneming, als we voor ons zien. Een reuzenbedrijf van ge weldigen volkswirtschaftelijke beteeke- nis voor Duitschland's stelling op de wereldmarkt, dus ook met sociale schaduwzijde voor duizenden en tien duizenden, die er direct of indirect van afhangen. Heele communiteiten worden door dergelijke werken be- heerscht. Het lot van honderdduizen den menschen is aan haar verbonden. Die niet in den bankring van derge lijke monarchie geleeft heeft, kan zich nauwelijks 'n denkbeeld vormen van den geweldigen invloed, die zulke in dustriereuzen op het openbare leven uitoefenen. En de firma Krupp is als een van de eerste en machtigste in dustriekoninkrijken te noemen. De firma werkt met een kapitaal van 180 millioen Mark daarbij komen nog 57 millioen aanvallen wat te kort schiet en 26 millioen reserve. Zoo als uit het jaarverslag van de Essener Kamer van Koophandel blijkt, bedroeg het getal werklieden 1 April van dit jaar 69.292 waaronder 8023 beambten, dus blijven er 'n 60.000 arbeiders over. Rekent men ieder man met 3 fami lieleden, dan krijgt men 300.000 men schen, die direct van die firma afhan gen. Van dat getal werken 37.497 op de gietstaalfabriek te Essen, met de daarbij behoorende gietplaatsen, 6118 op de Friedrich Alfred-Hütte te Rhein- hausen, 1033 op het staalwerk in Annen, 4112 in de groeven vaniMag- deburg-Buckau, 4228 op de Germania- werf te Kiel, 9759 op de kolenstations, 1007 op de Middel-Rijnsche hütten- werken en 4907 in de rjzersteengroeven van het Westerwald etc. Op het hoofdwerk van de firma, de gietstaalfabriek te Essen, waren in het jaar 1910 in bijna 60 bedrijven o.a. aan 't werk7500 aan de werk tuig- en werkmachines, 19 walswerken, 170 dampkamers, 128 hijdraulische persen, 435 dampketels, 554 damp- machines en 2952 electromotoren. De werken, zoover ze door de giet staalfabriek in Essen verzorgd worden, verbruiken 2.9 millioen ton kolen. De gietstaalfabriek verbruikt 17 millioen kubieke meter, 18.8 kub. meter gas werd in 1910 verbruikt. Dagelijks worden 8 a 9000 gesprekken gevoerd door de telefoon. Het telegraafnet van de gietstaalfabriek heeft 22 stations 87 DERDE BOEK. (o)—o—(o)- 5. DERTIG TEGEN EEN Deze echter, die gij onrechtvaardig hebt gesmaad en vervolgd, behoort niet tot ons, behoort niet tot mij.,." „ludas! Judas!" riep Electra smee- kend. „Onze wegen loopen reeds lang ge leden uiteen, het was haar eigen wil. Zij behoort niet tot ons, zij is geen Hebreeuwsche maagd, zij is eene Griekin Judas!" riep Electra verbleekend nogmaals en steunde op Noman. „Ik heb gezegd, Tweehonderd gaan er van mij weg. En ai waren het er duizend... Gaat Er lag zóóveel gebiedends in de houding van den Machabeër, dat elk antwoord verstomde. De tweehonderd krijgslieden gingen heen en wendden mopperend den blije* niet meer om naar de legerplaat#' .Zonder een woord te spreken oogde met 34 Morseapparaten en 90 K.M. leiding; in de verbinding met het keizerlijk telegraafambt Essen worden 26500 depechen afgegeven en aange nomen. Groote sommen worden jaarlijks voor de arbeidersverzekering uitgege ven. In het jaar 1909—10 werden aan verzekeringsgelden betaald 4.354.109 Mark, voor beambten en arbeiderswei- vaartsinrichtingen tezamen 5.482.366 Mk. Daaronder 1 millioen voor be- ambtenverzekering. Voor de arbeiders doet de firma veel. Maar wanneer men de kolossale winsten beschouwt, dan kan dat er ook wel af. In 1908—10 beliep de netto winst, 21.437.199 Mk. De brutowinst bedroeg 32.737.487 Mk., vermeerderd met aan bijzondere in komsten 3.009.947 Mark, dus in het geheel 25.739.434 Mk. Aan dividenden werd 10 pCt. uit gekeerd. De Essener gietstaalfabriek heeft omvangrijke arbeiderskolonies gesticht. 13000 arbeiders worden door haar ondergebracht. Den warenverkoop heeft ze overgenomen. Tot den Krupp- schen „Konsumanstalt" te Essen be- hooren 95 verkoophuizen voor vleesch, brood, wijn, koloniale-, manufactuur-, schoen-, ijzerwaren en huisraad, 32 voor aardappels, kolen, stroo, ijs enz., 11 bierhallen, 13 cantines, 3 koffie huizen, 2 slachterijen, ja eene damp- bakkerij, schoenwerkplaats, molen, ijs fabriek, borstelfabriek, koffiebranderij en 2 kleermakerijen. Den 1 Januari waren in het „Konsumanstalt" alleen 1378 personen aan het werk. Een groot, voornaam hotel behoort eveneens bij dit industrieel koninkrijk, dat ondanks vele sociale schaduwzij den, moet geeerbiedigd worden. De plaats, die zich de Duitsche in dustrie in de laatste halve eeuw op de wereldmarkt veroverd heeft, dankt ze voor een groot deel aan Krupp A.G. (De Nederlander in Duitschland.) Mededeelingen omtrent den stand der aardappelen en veevoedergewassen in het buitenland. o België. Provinciën Antwer pen en Limburg. Volgens eene mede- deeling van Consul-Generaal Van den Bergh te Antwerpen waren de voor uitzichten van den aardappeloogst aan vankelijk buitengewoon gunstig. De onder goede omstandigheden geplante aardappelen zijn goed opgeschoten en Judas hen na. Nu was hij reddeloos verlorendertig stonden tegen één. „Daar vliegt het laatste kafriep de eenarmige reus en schoot in een bitteren lach. „Achthonderd bleven u trouw, Judas. Maar die zijn ook de uwen met lichaam en ziel „Ik weet het", zeide Judas met heesch geluid. „Gaat nu uit elkander. Kom in mijne tent, Electra." 0. VERRE TINTELDE DE STER VAN BETHLEHEM. De tentdoek ruischte achter hen Judas en Electra stonden alleen tegen over elkander. Tot nu toe had de een geen woord tot den ander gespro ken. Noman bracht een nieuwe fakkel, wierp een bekommerden blik op beiden en verwijderde zich zwijgend. Buiten weerlichtte het. Judas stond van Electra afgewend. „Waarom zijt gij hier gekomen?" vroeg hij eindelijk beklemd. „Om met u te sterven, Judas." Toen keerde de Machabeër zich om en keek Electra met een eigenaardigen somberen blik aan. Zij bloosde onder dien blik, nam haastig een mantel, die daar lag en sloeg hem om zich heen. „Vergeef mij, dat ik tot u kwam omgord met het zwaard, gelijk een man. Ik ken de zeden en gebruiken van uw volk niet" hebben zjch flink ontwikkeld, terwijl het droge" 'weel- hüri van z,ièkte be vrijdde. De opbrengst der vroegere aardappelen was zeer bevredigend o. a. bedroeg deze in de provincie Antwerpen 19.000 tot 20.000 Kg. per H.A. Wat de late soorten betreft, zoo heeft het aanhouden der droogte een vroegtijdig aanrijpen tengevolge gehad, waardoor zij afgestoken werden en de groei gebroken was. Naar alle waar schijnlijkheid zullen deze klein van stuk zijn. Over 't algemeen wordt de totale opbrengst geschat op ruim de helf van de oorspronkelijke verwach ting. De hoedanigheid der aardappe len laat niets te wenschen over. De berichten omtrent den oogst der veevoedergewassen luiden weinig be vredigend. Over 't algemeen is er schaarschte aan groenvoeder en moeten de boeren reeds met de mogelijkheid rekening houden eerlang het vee met aardappelen te voeren, welk met eene prijsstijging van dit knolgewas zoude gepaard gaan. De hooioogst is zeer voldoende ge weest, met name in het oostelijk deel der provincie Antwerpen. In de om geving van Hasselt was hij middel matig. De qualiteit is bevredigend. Nagras is er echter zeer weinig. Het zelfde geldt van klaver en lu cerne. De eerste snede was goed, doch daarna hield de ontwikkeling op. Onverdeeld ongunstig luiden voorts de berichten omtrent de voederbieten en knollen. De bieten zijn door de droogte grootendeels mislukt en knol len heeft men zelfs niet kunnen plan ten. De opbrengst zal dus zeer gering zijn. De prijzen der aardappelen zijn, mede doordat Duitschland als kooper optreedt, sterk gestegen. Zoo betaalt men thans voor Eigenheimers fr. 6,50 k fr. 7.Fransche bollen fr. 7.— en lange aardappelen fr. 8.— tot fr. 8,50 per 100 Kg. Ook het hooi is zeer duur. De prijs van grashooi is thans fr. 8. fr. 10.—, die van klaverhooi fr. 8.— a 9.per 100 Kg. Provinciën Luik, Namen en Luxem burg. Blijkens eene mededeeling van Consul Regout te Luik hebben de aardappelen in de provinciën Luik, Na men en Luxemburg zeer veel van de droogte geleden. Hooi, lucerne en roode klaver hebben bij de eerste snede een flinke opbrengst gegeven, maar daar bleef het bijgeen nagras noch eene tweede snede werd verkregen. De voederbieten beloven slechts een halven oogst. Het stroo is algemeen van goede qualiteit en zal noodzake lijk uitsluitend voor veevoeder moeten worden gebruikt. Zweden. Consul-Generaal Im- mink te Stokholm bericht, dat de maand Juli in Zweden overal zeer droog en warm is geweest. Daarvan hebben o.a. de aardappelen veel ge leden. Zij zijn zeer ongelijk al naar de grondsoort. In verscheidene pro vinciën, met name die, waar geen regen is gevallen, begint het loof geel te worden. In enkele provinciën is bovendien het gewas sterk beschadigd door de nachtvorst van 16 en 17 Juli. Daar wordt een geringe oogst verwacht. De grasgroei heeft eveneens onder de droogte geleden. Over het geheel „Neen, gij kent mijn volk niet." „Ik moest bovendien wel een wapen rusting aantrekken om gemakkelijker tot u te kunnen komen." Zij legde den helm af en scheen op een antwoord te wachten maar Judas zweeg bedrukt. „Ik hoorde van den nieuwen inval der Syriërs en poogde u hulptroepen aan te brengen maar de uwen wilden niet naar mij luisteren." „Hoe zouden zij naar u hooren, daar zij zelfs mijne stem niet meer volgen. Zij zijn van mij afgevallen." „Ik weet het, Judas, en treur om uw lot. Wel kon ik u geen duizen den toevoeren, zooals ik had gewild, doch jk b.en bereid, u te vergezellen in het woeste strijdgewoel der man nen. De onsterfeiijken vergunden het mij niet, aan uwe zijde te leven nochthans bleef de hoop d^r hope- loozen mij over, namelijk aan uwe zijde te mogen sterven. Ontneem mij deze laatste hoop niet!" „Gij hadt mij moeten vergeten, gij hadt naar uw zonnig vaderland moeten terugkeeren, Electra," zeide Judas dof en bijna verwijtend. „Judas „Wat zoekt gij trouwens bij mij Word ik niet geschuwd als een me- laatsche Ben ik niet geworden als Job, toen hij sprak„Mijn dagen zijn uitgedoofd. Verscheurd zijn de plan nen, die mijn hart vormde. Nu ver lang ik naar het graf als naar mijn huis, spreid mijn bed in de duisternis was de hooioog^ beeneden het gemid delde,' doch van zeer 'goede quafiteit. Het klaverhooi is ovei bijna geheel Zweden slecht en de klaver is zoo goed als verschroeid. Wanneer 1 zeer slecht, 2 ge ring, 3 middelmatig, 4 goed, 5 zeer goed, dan kan de gemid delde stand in Juli als volgt worden weergegeven aardappelen 3,4kla verhooi 2,7 grashooi 2,6. Oostenrijk. Volgens het offi- cieele Oostenrijksche oogstbericht van 15 Augustus hebben de aardappelen zich in den laatsten tijd weinig ont wikkeld. In de Sudetenlanden (Bohe- men en Moravië) verwacht men op lichte gronden een misgewas. Het loof verwelkt en verdroogt, de knollen zijn nog klein en worden bovendien op sommige plaatsen door engerlingen en muizen beschadigd. De graslanden zijn over een groot deel des lands totaal verschroeid. Al leen vroeg gemaaide vloeiweiden geven nog wat gras. Ook klaver en lucerne geven slechts weinig voedsel. Alleen in Oost-Galicië en de Bukowina is voldoende regen gevallen. In de overige districten is men reeds op vele boer derijen tot het voederen van droge voedermiddelen overgegaan. Ook voe derbieten hebben groot gebrek aan regen. (Mededeeling van de Directe van den Landbouw.) FRANKRIJK. De marktreYOlutie. De ochtendbladen bevatten lange verslagen van de duurte-onlusten in de Noordelijke departementen, door welke allen dezelfde roode roode draad van vernieling en brooddronkenheid loopt. De „Matin" vat hetgeen daar in het Noorden geschiedt aldus samen: De prijzen der levensmiddelen moeten dalen of het geeft revolutie. Al overdrijft het Parijsche boule vardblad den toestand, ernstig is deze zeker, vooral nu de beruchte C. G. T. zich van de beweging tracht meester te maken, en deze, zooals we opmerk ten, geheel uit het verband rukt. Toch zijn er symptomen, dat Je bevolking het haar van die zijde dreigende ge vaar onderkent en zich ertegen dekt. Zoo wordt uit Maubeuge geseind, dat aan den oproep om tot de algemeene werkstaking over te gaan, slechts door een gering aantal arbeiders is gehoor gegeven. In dezelfde plaats zooals men weet begonnen de huismoeders van Maubeuge in de beweging is een bespreking gehouden tusschen vertegenwoordigers van producenten en consumenten, met het gevolg, dat de boeren besloten hun boter, kaas, melk en eieren voortaan te leveren voor den door de huisvrouwen vast- gestelden prijs. Hier dus is de vrede hersteld, voor dat de gevaarlijke C. G. T. haar giftig zaad kan uitstrooien. De bond van slagers te Lens en omgeving heett in de volgende pro clamatie aan de bevolking zijn stand punt uiteen gezet „De slagershond brengt ter kennis van de burgerij, dat besloten is ge- meene zaak met haar te maken en te en roep ik tot het bederfGij zijt mijn vaderen tot de verrottingGij zijt mijne moeder ,,Hoe verschrikkelijk zijn uwe woor den zeide Electra huiverend. „Be staat er dan geen redding M.oet gij den dood te gemoet gaan „Ik wil niet, gelijk een dief in den nacht, wegsluipen. Slaag ik er in, mij een doortocht te banen...-, maar het baat immer niets. Electra," en er sprak woeste smart uit eiken blik zijner oogen, uit eiken toon zijner stem, „Electra, ik heb mijn volk verloren Mijn werk is verwoest. Ik heb tever geefs gestrfden al die jaren lang; ik heb vruchteloos geleefd „Neenriep zij in edelen harts tocht. „Zeg dat niet, Judas! Uw volk is wel is waar diep gezonken, anders zou deze dag met zijn ellende eene onmogelijkheid zijn; doch gij hebt de besten oqder uw volk wakker geschud. Gij waart ais de gtorm, die het dorre hout wegbrak, om plaats te maken voor de jonge loten, dat zij konden uitschieten en opgroeien. En al be reikt gij datgene ook niet, waarnaar gij zoo vurig hebt verlangd, toch zal het door alle tijden heen uw roem zijn, dat gij naar het goede en groote ge streefd, dat gij daérvoor geleefd hebt en gestorven zijt. En al moge het zwaard der Syriërs ter onzaliger ure zich tegen u keeren stervend zult gij nog over winnen, stervend zult gij nog voor uw volk, neen, niet voor uw volk alleen, voor alle goedgezinden zult gij zijn profeste,e,ran {,e&qn (te tioo^e vte^qh- prifzén. Te lang reeds heeft de be volking in de overtuiging verkeerd, dat de runder- en varkensslagers de prij zen opdrijven. Deze meening is ge heel onjuistzij ook worden op hun beurt uitgebuit, evengoed als de klan ten, en zij wenschen daarom door de huidige beweging de aandacht van de autoriteiten te vestigen op den bestaan- den treurigen toestand, het gevolg van de exploitatie van de zijde der han delaars in slachtvee. Deze wenschen geen enkel voordeel prijs te geven en handhaven ha dnekkig de tarieven, nie'tegenstaande de herhaalde pro testen. Huismoeders, wij waarschuwen u dus, dat na Vrijdag gedurende een week geen beest te Lens zal worden geslacht. Weest op uw hoede voor degenen, die wellicht willen pogen aan dit algemeen goedgekeurd besluit te kort te doen Wij zijn geen voorstan ders van sabotagewij zouden zoo iemand echter moeten beschuldigen van samenspanning met de veehande laars. Wij verzoeken allen in het be lang van de goede zaak een week lang geen vleesch te gebruiken. Allen sla gers is tot nader order verboden vleesch te leveren." De slagers geven de schuld, zooals men ziet, aan de veehandelaren. In een petititie aan de overheid hebben zij hun wenschen en grieven blootge legd. Zij vragen daarbij o.a. verbod van veeuitvoer, opheffing van de in voerrechten op het vee en op alle eerste voedingsmiddelen. Ook de „Temps" zoekt de oplossing van de gerezen moeilijkheden in die richting. Constateerende dat de sla gers vrijen invoer vragen, schrijft het blad Onder protectiemaatregelen lijdt ge woonlijk de verbruikerzoo ook thans, hetgeen blijkt uit zijn verzet. Echter niet door de ruiten stuk te gooien, zal hij zijn lot verbeteren, doch door de oorzoken van zijn lijden op te spo ren en daarna zijn wil uit te drukken door zijn stembiljet. DUITSCHLAND. De duurte. De gemeenteraad van Offenbach heeft onlangs met alge meene stemmen besloten zich tot de regeering van Hessen te wenden met het verzoek, dat de vertegenwoordigers van Hessen in der. Bondsraad met het oog op de duurte der levensmiddelen zullen voorstellen de schorsing van de invoerrechten op levensmiddelen en fouragede openstelling der gren zen voor buitenlandsch vee opheffing van de Getreideeinfuhrscheine. Het verzoek zal wel niet helpen, maar daar het voorbeeld van Offen bach wellicht in andere Duitsche ste den zal worden gevolgd, verdient het vermelding, omdat het blijk geeft hoe zeer men in Duitschland de nadeelige gevolgen der protectie begint te ge voelen. Dezelfde gemeenteraad besloot na dere maatregelen tegen de duurte te overwegen, waarbij o a. her denkbeeld werd geopperd, dat door bemiddeling van het stadsbestuur tot aar.koop van levensmiddelen in het groot ten be hoeve der armere bevolking zou wor den overgegaan. gelijk een licht in den donkeren nacht. Zal de vlam verlichten en verwarmen, dan - moet het hout zich opofferen. Telkens zullen de besten onder uw volk naar uwe daden opzien, telkens zullen zij nieuwe geestdrift, nieuwe kracht en hoop putten door het oog op u te richten, wanr.eer hunne ziel zwak en moedeloos dreigt te worden. En al behaalt heden of morgen ook het kwade de overwinning, het goede zal niet voor altijd ondergaan, omdat het een onderdeel is van het godde lijke, hetwelk nimmer sterven kan. Wat jammert gij derhalve, dat het doel nog zoo ver van ,u verwijderd isJubel liever, want de besten onder uw volk hebt gij een stap nader tot het edele en eeuwige gebracht. Wat een mensch in dezen tijd vol wederwaardigheden kon volbrengen, hebt gij volbracht. Maar geen sterveling, een God moet' hét zijn, die alle verwarring doet qpr houden, die a'le raadselen beantwoordt, die alle lijden geneest, die alle ver langens bevredigt. Niet door uwe ziel alleen, neen, door het geheele mensch- dom vaart luide de smartkreet naar licht en verlossing. Wanneer een recht vaardig God, dien alle menschenkin- deren zelfs onder dwalingen aanbid den, wanneer een rechtvaardig God het lot der stervelingen bestuurt, dan zal Hij niet eeuwig Zijn oor sluiten voor dezen kreet van verlangen naar redding en verlossing." „Judas stond peinzend tegen den tentpaal geleund. „Ik heb altijd ge-

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 5