Oogstberichten. Van alles wat. land, die geregeld werk hebben, niet genoeg aanraden in hun geboorteland te blijven terwijl ik de arbeiders, die hetzij langeren of korteren tijd werk loos zijn en geen kans zien in Neder land geregeld werk te bekomen, daarbij eenen geregelden werkkring ernst is, ten zeerste kan aanbevelen zich tot de Beurs te wenden. Bij voorbaat maak ik er dezen op opmerkzaam, dat het werk over het algemeen tamelijk zwaar is en de ar- beidgever uitdrukkelijk verlangt, dat er geregeld gewerkt wordt. Hiermede hoop ik aan de verschillen de verzoeken van belangstellenden om iets naders omtrent de Nederlandsche Arbeidsbeurs te mogen weten, te heb ben voldaan. Oberhausen, Augustus 1911. NEDERLANDSCHE ARBEIDSBEURS Directeur J. C. van der Wolf. Mededeeling omtrent den stand der aardappelen en veevoedergewassen in het buitenland. G r o o t-B r i t an n i Aan het officieele bericht omtrent den stand der gewassen op 1 Augustus j.l. wordt het volgende ontleend. Evenals elders in West-Europa ken merkt zich de zomer in Engeland door buitengewone droogte. Alleen in Schot land viel in de laatste week van Juli regen van beteekenis. Berichten uit alle deelen des lands bevatten dan ook klachten over de droogte. Tarwe is het eenige gewas, dat een meer dan gemiddelden oogst levert. Gerst en haver zijn dun en te vroeg gerijpt. Vooral de stroo-opbrengst zal klein zijn. Ook boonen en erwten zijn in Juli achteruitgegaan. Aardappelen ver- toonen nog een gezond gewas, terwijl ziekte zeer weinig voorkomt. In Wa les en Schotland zal de oogst boven het gemiddelde, in Engeland daar be neden uitvallen, zoodat over het ge- heele land ongeveer op een gemid delden oogst gerekend mag worden. Voederknollen en -bieten, die in Groot-Britannië voor de veevoeding van overwegend belang zijn, hebben veel van de droogte geleden. Man- gelwortelen hebben minder geleden dan knollen. Intusschen zullen ook mangelwortelen in Engeland en Wales een oogst beneden het gemiddelde geven, terwijl de knollen veelal zeer schraal staan. In Schotland is de toestand beter, vooral die van de vroeg- gezaaide velden. Het hooi is in zeer goeden toestand gewonnen, terwijl de oogst in korten tijd binnen was. De opbrengst is ech ter aanzienlijk beneden het gemiddelde gebleven. De weiden zijn zoodanig door de hitte afgestorven, dat men op vele plaatsen tot het bijvoeren van koeken en andere voedermiddelen is overge gaan. Ook lijdt het vee dikwijls onder de slechte hoedanigheid van het drink water. Waar men echter over vol doende hoeveelheden goed drinkwater beschikt, berichten vele corresponden ten, dat het vee zich boven verwach ting goed gehouden heeft. Intusschen is de hoeveelheid melk op vele plaatsen sterk verminderd. de hand over de rollen. „Zijn het al vier boeken geworden vroeg hij. „Wanneer ik al uwe groote daden had kunnen boekstaven, gelijk zij zulks verdienden, dan moesten het viermaal vier boeken zijn,-Judas. Gij weet echter, dat ik u op al uwe toch ten volgde, dat ik met de eene hand het zwaard en met de andere het schrijf net voerde, en menigmaal in het strijd gewoel den tijd niet vond. alles zóó nauwkeurig op te teekenen, gelijk het de plicht van den geschiedschijver is. Het vierde boek is nog niet geheel voltooid doch het zal niet lang meer duren." „Neen, Jason, lang zal het niet meer duren. Ik vrees, dat het slot onzer boeken treuriger zal zijn, dan het be gin." „Dat moge Jehova verhoeden riep de geschiedschrijver levendig. Judas rolde de boeken bijeen en beschouwde die langen tijd. „Zijn deze boeken ook al niet heilig, zooals onze andere schriften de veld slagen, die zij schrijven, de bloedige offers voor het geloof, de vrijheid en het recht, welke zij opsommen, waren zulks stellig en wis. Jason, uwe boe ken.... onze boeken mogen niet ver loren gaan of in handen der Syriërs geraken. Deze schrifturen moeten voor ons volk gered worden, opdat men onze daden niet vergetewant nog menigwerf zal ons volk troost en hoop uit deze boeken moeten putten. Ik liet u roepen, om u te verzoeken het kamp te verlaten, opdat uwe boeken Wanneer een gemiddelde stand wordt weergegeven door het cijfer 100, dan was de stand op 1 Augustus 1.1. als volgt Tarwe 103, gerst 96, haver 92, boo nen 92, erwten 95, aardappelen 100, mangelwortelen 97, klaverhooi 93, gras- hooi 89. Zwitserland. Volgens eene mededeeling van den adspirant-Vice- Consul Mr. Groenman te Bern, hebben in Centraal-Zwitserland verschillende cultures geleden onder de langdurige hitte. Vooral het gras is sterk ver dord. Op droge plekken en zuide lijke hellingen zijn de weiden rood verbrand, zoodat de landbouwers daar gedwongen worden hun vee reeds nu met hooi te voederen. De foura- geprijzen zijn in den laatsten tijd aan merkelijk gestegen. Ook de vrucht- boomen hebben van de droogte te lijden. De vruchten kunnen zich niet normaal ontwikkelen en vallen ontijdig af. Daarentegen belooft de wijnbouw een gunstigen oogst. Noorwegen. Volgens een officieel oogstbericht, ingezonden door Consul-Generaal Pettersen te Christia- nia, was in het zuiden en oosten van Noorwegen de maand Juli abnormaal droog en ook warm, wanneer men uitzondert de dagen omstreeks 20 Juli, toen er de nachtvorsten voortkwamen, die op sommige plaatsen aan de aard appelen vrij veel schade toebrachten. In de laatste dagen der maand viel hier en daar regen, doch op verre na niet voldoende. In het westen des lands was het weer aanvankelijk regen achtig en koud, doch daarna was het ook daar warm. De langdurige droogte in het zui den en oosten heeft de ontwikkeling van de graslanden tegengehouden. De hooioogst is dan weliswaar zeer goed, wat de hoedanigheid betreft, doch de opbrengst is overal meer of minder beneden het gemiddelde gebleven. Hetzelfde geldt voor het westen des lands, hoewel over het geheel de op brengst daar iets beter schijnt te zijn. In de noordelijke districten, waar de hooioogst nog niet is afgeloopen, zal de oogst ongeveer gelijk aan eene ge middelde opbrengst zijn. Voederknollen hebben in hooge mate van de droogte geleden, zoodat zij in vele streken herzaaid moesten worden. De stand van de aardappelen is tot dusverre goed, maar de uitkomsten van dit gewas zullen grootendeels af hangen van het weder in de eerst volgende weken. België. Omtrent den stand van den oogst in de provinciën Brabant en Henegouwen deelt Consul-Generaal Ruys te Brussel het volgende mede. Hoewel het nog wat vroeg is om zich met eenige zekerheid over den geheelen aardappeloogst uit te laten, kan wel worden meedegedeeld, dat vroegere soorten alle vroegtijdig rijp waren. De latere soorten kunnen zich nog voldoende ontwikkelen, in dien er regen komteen overvloedige regen zou echter tot rotting aanleiding kunnen geven. Over het algemeen wordt deze oogst echter als vrij goed beschouwd. niet gestolen worden." „Judas, gij sluit mij uit van den strijd riep de Cyreneër pijnlijk. „Nooit werd iemand eervoller van den strijd uitgesloten dan gijGa heen en red de boeken der Machabeën voor de komende geslachten Jason antwoordde niet. Zwijgend bond hij de rollen bijeen. „Het ge schiede, gelijk gij beveeli," zeide hij dan en gaf Judas de hand, die merk baar trilde. „Deze boeken zullen aan de nakomelingschap uwen roem ver kondigen. Jehova zij met u De geschiedschrijver vertrok, en Ju das verviel wederom in sombere ge peinzen. Hij kon het nog altijd maar niet begrijpen, dat het volk, waaraan hij zijn gansche leven had gewijd, al zijn geluk had opgeofferd, hem in de laatste ure verliet en hem aan den wissen ondergang prijs gaf. „Volks verachter," mompelde hij in bittere zelfmarteling en boorde zijn zwaard in den grond. Plotseling hief hij het hoofd op en luisterde. Het werd verbazend rumoe rig in het kamp. Waren de vijanden er reeds? Maar neen, dan zou im mers de krijgsklaroen gestoken zijn. Opgewonden kreten deden zich hooren, vloeken klonken in zijn oor. „Ten overstaan van den vijand ruzie in 't eigen kamp?!" Hij glimlachte bitter en stiet zijn zwaard dieper den grond in. Het lawaai kwam nader. De kreten werden woester. „Doodt haarklonk het gillend. De wasdom der voederbieten is door de droogte zeer vertraagd, en er wordt voorspeld, dan men op niet meer dan een vierde van het uitge- plante kan rekenen, als het spoedig wil regenen. Hooi en klaver hebben eene goede snede opgeleverddoor de droogte zal echter op de meeste wei den van eene latere snede veel mis lukken. Aangezien reeds nu op vele plaatsen met hooi .wordt gevoerd, we gens gebrek aan gras, belooft het hooi zeer in prijs te zullen stijgen. Omtrent gerst, tarwe, haver en vlas zij verder medegedeeld, dat de oogsten daarvan over geheel België zijn afgeloopen en de opbrengsten daarvan bevredigend waren. Zoo brach ten op goede gronden op Gerst tusschen de 3.300 en 3.500 Kg. per hectare, gevende een opbrengst van -±: 750 francs Tarwe tusschen de 3.000 en 3.300 Kg. per hectare, gevende een opbrengst van 850 francs Haver tusschen de 2.500 en 3.000 Kg. per hectare, van uitmuntende qu- aliteit Vlas tusschen de 5.500 en 6.000 Kg. per Hectare, gevende eene op brengst van 950 tot 1.150 francs vlas leverde aldus een zeer ruim beschot op. Van de overige nog te velde staande gewassen wordt nader gezegd Hop in de omstreken van Aalst en Assche belooft veel. Suikerbieten lijden sterk door de droogteindien binnen acht dagen geen regen komt, zal de opbrengst van deze oogst verminderen tot op de helft. Het suikergehalte bedraagt echter 13 pCt. tegen 10 pCt. om dezen tijd van het vorige jaar. Knollen hebben eveneens regen zeer noodig. Tuingroenten zijn bijna alle verdroogd en leveren weinig of niets meer ophierop maken uien echter een gunstige uitzondering. Van appelen waren aanvankelijk de bloesems veelbelovend, maar later bleek, dat de bevruchting slecht was gelukt en de vruchten grootendeels afvielen. (Mededeeling van de Directie van den Landbouw.) RUSLAND. Graanoogst in Rusland. Door de Afdeeling Handel van het Russische Ministerie van Handel en Nijverheid is aan de beurscomté's in de haven steden eene circulaire toegezonden, waarin, met het oog op de vermoede lijke groote vraag in het buitenland naar Russisch graan in den aanstaan den herfst, de aandacht der exporteurs gevestigd wordt op de minder gunstige wending, die na de groote droogte der laatste weken ook in de verwachtingen omtrent den Russichen graanoogst is gekomen. Tengevolge van de droogte werden reeds belangrijke prijsstijgin gen in het binnenland waargenomen. De quaestie van den misoogst van graan en hooi in de oostelijke gou vernementen is op 14 Juli laatstl. in den Ministerraad behandeld. Daarbij werd vastgesteld, dat de volgende gouvernementen en gebieden het meest geleden hebbenAkmolinsk, Oren- burg, Perm, Samara, Saratow, Sim birsk, Tobolsk, Toergai, Oeralsk en Oefa in de overige gouvernementen was de oogst bevredigend of zelfs goed. Ter ondersteuning van de be volking in de geteisterde streken denkt de regeering de volgende maatregelen te nemen: lo. het verkoopen van graan tegen den kostenden prijs, 2o. de uitvoering van openbare werken, 3o. het verstrekken van voorschotten in buitengewone gevallen. Voorts wordt het wenschelijk geacht bijzondere tarieven in te voeren voor het vervoer van graan en voederstof- fen naar en het transport van vee uit dezen streken. Ook wordt aanbevolen, dat de staatsbank en de particuliere banken de termijnen voor het terug betalen der op onderpand van graan verleende voorschotten verlengen. Ver volgens is men van meening, dat het noodzakelijk is de kolonisten, welke zich naar West-Siberië begeven, van den daar heerschenden misoogst in in kennis te stellen, of zelfs de emi gratiebeweging naar dit gebied tijde lijk tot stilstand te brengen. Ten slotte werd besloten een ambtenaar uit St.- Petersburg naar West-Siberië te zen den, teneinde eenheid te brengen in de te nemen maatregelen. (Uit gegevens, ingezonden door Hr. Ms. Gezant Mr. baron Sweerts de Landas Wyborgh te St. Petersburg.) O De droogte en de vogels. Men schrijft uit Huurlo aan de Zutph. Ct. 'tis wel eentonig te schrijven over de droogte, maar bij mijn weten heeft er nog niemand op gewezen, hoe onze vogels moeten lijden onder deze plaag. Er zijn verschijnselen die ons zeggen dat hun nood nijpend wordt. Al voor meer dan een week blie zen onze zwaluwen verzamelenel- ken avond kwamen een paar honderd op een schuur achter mijn huis sa men om de plannen voor den trek te bespreken en nu zijn ze nagenoeg alle verdwenen Dat is ongehoord, een zwaluwtrek in midden Augustus. Daar onze beken en daken zijn uitgedroogd, zoeken de schuwe be woners der lage broeklanden de door menschen bewoonde plekken. Eiken dag komt een zwerm kieviten hun dorst lesschen aan de drinkplaats in een wei, vlak bij 'L dorp. Gisteren zag ik er een dertigtal Bij de Witte brug zaten een zevental jwaterhoentjes aan de kolk. Lijsters en meerlen komen geregeld bij de kippenhokken om aan den drinkbak hun dorst te lesschen. Allerlei bruin- en geelgetint kleingoed, zooals roodborstjes, rood- staartjes, bastaard nachtegalen, gras- musschen, fluiters, spotvogels en tjiftjafs, ziet men als dol op de pomp losgaan, als de zwengel in beweging wordt gebracht Het odgelukkigst er aan toe, zijn de musschen. Deze stand vogels schij nen zoo gehecht aan hun woonstee, dat ze er niet toe kunnen komen, elders water te zoeken. Op vele plaatsen in het Broek vindt men in grooten getale verdorste musschen langs de wegen liggen Laten we voor den wildzang drink- bakjes buiten zetten, als er geen stroomend of ander water in de buurt is o Volksgebruik. Men schrijft aan de N. R. Ct Een eigenaardig oud gebruik heerscht nog te IJzendijke. Wordt daar een ongetrouwde man dertig jaar, dan krijgt hij in den loop van den morgen een houten sleutel van ongeveer een meter lengte thuisbe zorgd. De joelende en straatliederen zingende jeugd draagt dezen sleutel, waarop een als dame aangekleede pop vastgebonden is, in triomf rond de markt, opdat de burgerij zal weten, dat er een dertigjarige on gehuwde man in de gemeente is. Daarna krijgt de jarige den sleutel in huis en deelt aan opgeschoten jongens, die hem brengen, centen en „halve kluten" (twee en halve cent stukken uit. De bedoelde sleutel is bekend als „de sleutel van de ossewei", waar de jarige nu zijn entree kan maken. Daarna komen de vrienden en beken den gelukwenschen. De gelukkige bezitter tracht nu op te sporen, wie de man is die na hem aanspraak kan maken op den sleutel. Tot diens jaardag blijft het ding bij hem in huis, daarna geeft hy hem weer aan de jeugd en dezelfde geschiedenis wordt by een ander afgespeeld. Wordt een vrijgezel veertig jaar, dan krijgt hij niet meer den sleutel, maar een geheel als vrouw aange kleede pop. Soms wordt deze heel deftig door de vrienden met hooge hoeden op in een gesloten rijtuig naar den feestvierende gebracht. Een kleine herinnering dat het nu waar lijk tijd voor hem wordt. Bovenstaand gebruik heerscht al leen bij den burgerstand. Boeren en arbeiders vallen er eigenaardig genoeg geheel buiten. o Brandschade. Een Amerikaan ver zekerde bij een maatschappij vijf duizeud sigaren tegen brand. Toen de verzekering gesloten was, rookte hij ze op en vroeg toen het verzekerde beprag op. De maatschappij betaalde. Maar den volgenden dag werd hij op aanklacht der maatschappij in arrest genomen wegens opzette lijke brandstichting. gij hebt het zelf gezegdVonnis haar, als gij Jehova lief hebt en Zijn wet!" „Heb je me nog meer te zeggen vroeg Judas den eerste schreeuwer en legde in den ijskouden toon zijner stem al zijn verachting. „ia!" riep de gebelgde toornig. „Wij zullen van u afvallen, als gij de steeniging niet uitspreekt over deze vrouw der schande." „Zwijg van schande, als gij den naam dezer vrouw uitspreekt!" riep Judas dreigend. „Wie afvallen wil, wanneer hij de wet des Heeren niet volbrengt, die trede met mij terzijde, opdat hij met eigen oogen zie, hoe wij denken „Hij kent de wet niet meer! Hij volbrengt niet meer de wetschreeuw den vele krijgers en traden ter zijde. „Telt hen gebood Judas op ijskou den toon. „Wij zijn met tweehonderd zeide braveerend de belhamel. „Welaan dan, luistertGij dreigt mij te zullen afvallen, zooals uwe broederen, indien ik uwen wil niet doe. Weet dan vooraleer ik mij door jullie laat dwingen, ga ik liever ge heel alléén in den dood. Ik zal deze vrouw niet prijsgeven aan uwe woede I -- Onze wetten, die ik beter ken en beter versta dan jullie, gelden alleen ons volk. Wordt vervolgd. 1) Twee daarvan gingen verloren. „Steenigt haar Judas sprong op. „Haar Was dat.... was dat eene vrouw Op hetzelfde oogenblik werd het tentdoek driftig opengerukt, en hijgend schreeuwde Noman „Judas, red Elec- tra De Machabeër verschoot van kleur. „Noman riep hij. Maar de Arabier was al weer weg. Toen rukte hij zijn zwaard uit den grond en stormde naar buiten. Hadden de Syriërs Electra gevangen en bedreigden zij haar Hij was heelemaal in de war. Hoe kwam Electra hier? Op dit uur? Bij het schijnsel der walmende fak kels zag Judas eensklaps te midden der levenmakers, een vreemde, krijgs haftige gedaante, die met den rug naar hem toegekeerd stond. De Griek, want naar zijn wapenrusting te oordeelen moest hij dat zijn riep den Hebreërs iets toe, doch werd over schreeuwd. „Steenigt haar Steenigt haar Reeds vlogen enkele steenen door de lucht. Maar Noman en de een armige reus vingen die met hunne schilden op. „Terug riepen zij. „Judas beslisse Hij is onze rechter!" Nu maakte de in het nauw gebrachte, vreemde krijgsman een haastige wen ding. „Judas riep een vrouwenstem. „Judas Met een sprong stond Judas naast den Griek. De vreemde krijger was... Electra. „Stilte schreeuwde de Machabeër met een bevelende stem, die boven alles uitklonk. „Mannen, wat wilt g'i „Steenigt haar! Wij vonden deze vrouw, zooals zij thans vóór u staat schaamteloos in mansk eede ren „Ik ben geen spion der Syriërs, zoo als gijlieden meent!" riep Electra. „Gij kent mij toch. Allen kent ge mij „Vloek over u, dat gij de gemoede ren in de war brengt, nu wij den dood te geinoet gaan riep een der aanvallers. „Judas, vel zelf het von nis, want gij zijt onze aanvoerder en onze rechter. Gij hebt den kleinzoon van Achar gevonnist en zult nu ook deze vrouw vonnissen." „Wat beteekent dat geschreeuw Ik versta u niet „Hij verstaat de wet niet meerde wetde wet „Welke wet „Hebt ge dan de wetten ook ver geten Nu dan Alzoo spreekt God door Mozes in het boek Deuteromo- nium Eene vrouw zal geen mans kieeren aantrekken en een man geen vrouwenkleeren want een gruwel voor Jehova, uwen God, is ieder, die dat doet. Hij moet gesteenigd worden „Vóór ons ligt de vijand in over groot getal," riep een ander. „Moeten wij ons door de ongestrafte schande dezer vrouw laten bevlekken en ver vloekt zijn vóór den slag?" En het geheele volk hief een groot misbaar aan: „Gij zijt onze rechter,

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 6