Rubriek. Gewestelijk Nieuws. Van alles wat. Verkoopingen. Marktberichten- Advertentiën- Hl, SI. 1 Beste Blauwputjes ïöTamïUNSË GOES. C. P. Brusket, tweeden en derden Oude Velo's P. F.COLMAN-YLASSENROÖD, Muteer Vim pal^um, ik hoop mjj niet onbescheiden in mijn'; schrijven te hebben uitgedrukt, maar ik zou u bit ter gaarne dezen raad willen geven, hopende u er mede van dienst te kun nen zijn, bij voorbaat mijn excuus. Om een Engel te worden, zult u in het oog van dien persoon (kapelaan- tje), andere handelwijzen aan het light moeten brengen, want om van duivel Engel te worden, moet men natuur lijkerwijze in den geest van een Engel handelen. Indien u eens ophield met het stre ven naar recht? Indien u eens met de verdrukkers der rechtvaardigheid mede- ging Indien u een antipatie van den werkman kreeg, en hem zoodoende in plaats van hem te helpen, hem (gelijk er velen zijn) onderdrukte, ook zijn rechten ontnam, die u nu met veel moeite terug ziet te winnen Zoude dit dan geen handelwijze zijn van een Engel, die behoort toch zoo te han delen, want m. i. moet een Engel het goede tegengaan, en het kwade doen, tenminste volgens ons kapelaantje zijn uitdrukking, ik schrijf ten minste op grond van zijn gezegde. Dus mijnheer van Dalsum als u zoo handelt, dan zijn dit gedragingen om een Engel genoemd te worden. Ik hoop ten minste mijnheer van Dalsum dai u liever een Engel dan een Duivel genoemd wordt. Mijnheer van Dalsum, dezer dagen ontving Ik ook een brief uit Patria, en niet alleen bevatte die circulaire familieomstandigheden, doch ook een bericht dat mijn aandacht trok, n.l. het oprichten van een vereeniging, daar mij de naam nog niet van bekend is, maar hoogstwaarschijnlijk zal die ver eeniging wel uit personen bestaan die streven naar recht, dus m. a. w. (Dui vels). Welnu het doel der vereeniging begrijp ik als dusdanig, en alhoewel ik tot mijn leedwezen geen lid kan wezen, aangezien mijn plicht mij daar van terug houdt, toch mag ik hopen dat de heeren hoofdbestuursleden als dusdanig optreden, dat is natuurlijk de fundeering, die moeten zoodanig werken, dat er de goede geest in de werkende leden komt, natuurlijker wijze moet onder de laatstgenoemden ook eendracht bestaan, want gedenk het spreekwoord, wanneer het lichaam wil en de beenen niet, komt men toch niet verder. Nu geachte mijnheer van Dalsum, ik heb gezien dat u al een 4e deel van uw proceskosten heeft bij elkaar, maar hoe gaarne ik ook wat geven wilde, kan ik niet, aangezien ons toelage te gering is, maar daarom geef ik mijn sympathie er toch aan te kennen. Nogmaals dankend voor de plaats ruimte, en ik mag hopen dat er in een ander nummer geen annonces meer voorkomen daar u duivel in ge noemd wordt, en ik mag hopen dat u dien naam mag verwisselen in den naam van Engel, dien u hoogstwaar schijnlijk kunt verkrijgen met de hier bovengenoemde handelwijze. Hopende dit stuk ter publiceering op te nemen, en gij geachte lezers, gaat met den heer van Dalsum (bijge naamd Duivel) de richting uit die hij gekozen heeft, teeken ik mij J. VAN GELDEREN Mil. Hospitaal Magelang, alg. stb. no. 64461. Voor de f400 boeten of M) dagen hechtenis in de zaak pastoor Schetsen ambtsrapport burgemees ter van Waesber^he. (De Justitie achtte niet strafbaar de klachten iu zake Fruijtier en Ooievaar). Omdat dat wijf zoo gaarne kwaad spreekt van haren vent f 0.10 Hengstdijk. Omdat de jongens van C. van P. zoo goed kunnen riet snijden - 0.20 St. Jansteen. Omdat onze pastoor geleerd heeft dat zwij gen maar het verstandigste is - 5. Aarlanderveen. Van twee abonné's, omdat de Fijne kliek zulke mooie briefkaarten kan schrijven - 0.50 Westdorpe. Omdat van de zes die zich zoo goed geamu seerd hadden, drie op het boekje kwamen en de anderen er zoo goed van tusschen kwamen - 0.20 Uit de Luizenhoek, omdaf enz - 0.17 Hulst. Van 3 vrienden. Om dat de appels uit het aardsch paradijs '/oo lekker zijn - 0 15 Knapaf - 0.25 Hulst. 1 Ofschoon de Roode Leeuw prijkt op het bovenlicht alleen, is zij toch veel christe lijker dan voorheen 2. Omdat de dochter van P. van Geijt (Clinge) zoo lief kon ?£gge/i, dat ze van Dalsum wel in èen gekkenhuis' zulleih'steken, en er hiervoor voor haar geen kans is - 0.25 Hulst. 3 X 10 cent, omdat enz. (niet verder geplaatst, om dat de rubriek niet bestemd is om te schimpen, en zeker niet op vrienden - 0.30 I St. Jansteen. Omdat Camiel beter betaalt dan Theophile - O.lü Boschkapelle. Omdat ze geen dankbetuiging voor hun goeden doodslager hebben laten plaat sen - 0,15 Boschkapelle. Van P.J. Des tombes, omdat de pastoor van Boschkapelle voorloopen Zon dag uit de Volkswil heeft ge preekt - 0.10, •Beverwijk. Van een paar boe renarbeiders in St. Jansteen Omdat hij schreef twee kaarten fijn En vermoedde niets geen kwaad Bestemd voor de Paepe en voor Hein Beiden Lid van den Raad. De Paepe viel in 't geheel niet mis En gaf hem geducht zijn vet, En Hein. dat is zeker en gewis Gaf ze in handen van de Wet. Maar o, sapperloot Jan Content en Sjef Krom Spelen ook op hun poot Want die zijn ook niet zoo dom. En ook Klaasje Zevenster Scheld hem ook niet kwijt Als hij zich weer eens waagt zoover Met zijne stommiteit - 0.25 Omdat haat heeft een scherpen blik En hij daarmee is aan 't delven Naar wapenen tegen een ander Naar rechten voor zich zeiven. Maar toch is haat zoo blind En noemt het Witte, Zwart Terwijl hij wraak verzint Vergiftigt hij zich 't hart. Werp weg het zwaard van haat, Het wondt U zelf het meest. Zoek vrij uw recht. O mensch, Maar doe het in liefdegeest - 0.25 O wat zijn ze fijn De meisjes.uit de Rue de Ba- gijn» De vrijers komen er zooals u ziet, Dat weet vast den deken niet, Omdat ieder dit zou weten Zullen we van Dalsum niet ver geten - 0.15 Meestal is ook vertegenwoor digd Kloosterzande vol muziek Maar of de goede toon gespeeld wordt Dat snapt de Bierkaaistraat nog niet - 0.10 Vorige lijst -224,02 Totaal f 232,22 ST. IANSTEEN. Een leuke mop. Pastoor Schets, die zoo gaarne den naam Volkswil leest, heeft een hond. Om den nek van dezen houd heeft een van zijne parochianen een kraag gedaan, en op dezen kraag werd de naam Volkswil geplakt. De hond, alzoo geteekend, liep over het dorp en kwam ook alzoo in de pastorie terecht. Het is niet bekend, of de pastoor dezen halskraag aan den hond heeft laten behouden. 't Was in het jaar 1908. ....milicien K. had zijn tijd gediend en vertrok met groot verlof naar Gro ningen. Gevoelde zich zoo vrij als een vogel in de lucht. Ging met andere kameraden een glaasje koopen en nam plaats op een hekje voor een huis aldaar. Sergeant passeert. Kijkt naar K..... en K.... kijkt naar sergeant, maar.... blijft zitten en groet niet. K.... wordt onderhouden door ser geant, maar is hiervan niet gediend en heeft er maal aan. 'Hij heeft im mers groot verlof. Sergeant noteert het wapennummer van K... en schrijft rapport naar Assen, dat aldaar zorg vuldig bewaard wordt. Augustus 1911, K.... komt terug van groot verlof voor 26 daagjes. Is alles vergeten, doch wordt door voorlezing van rapport 1908 weer aan een en ander herinnerd. Veertien tlagen provoost en veertien dageh' nadienen! K... gevoelt zich niet meer zoo vrij als een vogel in de lucht. —o Een paar voortrekkers. In Maart van dit jaar vertrokken een drietal bóeren-arbeiders uit de Haarlemmer meer naar Zuid-Afrika, om te gaan werken op de plaats van onzen oud landgenoot Dr. A. Jurriaanse, in de nabijheid van Ermelo. Van deze eimi- granten was er één, A. Roos, gehuwd, de beide "anderen, B. Roos en P. Bier, waren vrijgezellen. Na een voorspoe dige reis werden zij op het dorp Er- merlo namens Dr. A. lurriaanse, hun toek'omstigen patroon, met een rijtuig met acht paarden afgehaald én naar de plaats gebracht, waar de eigenaar voor het echtpaar Roos en hun kinderen een huis had laten bouwen. „Je kan in Holland niet mooier wonen", schreef B. Roos aan de Zuid-Afrikaansche Voorschotkas, die dezen emigranten aan het geld had geholpen om naar Zuid-Afrika te gaan, „een goed huis, met vier kamers, en een flinken oven om brood te bakken". Op de plaats werden zij door hun patroon voorzien van al, wat zij ge durende de eerste dagen noodig kon den hebben. Overigens bevonden onze vrienden alles te zijn, „zooais in het contract staat." Dit contract maakt voorziening voor de vrije woning voor den gehuwden arbeider, een loon van zestig gulden in de maand voor elk volwassen man (waarvan niets afgaat voor vergoeding van reiskosten) en vrije kost voor zoover de plaats zelve voedingsmiddelen opbrengt. Wat dit laatste betreft schrijft B. Roos„Er is van alles vol-op, en daarvan kun nen wij naar hartelust van gebruiken." „Het leven is veel duurder dan in Holland en goed weten doe ik het nog niet, maar ik meen, dat ik zoowat de helft van mijn geld kan overhouden dus dat is nog niet slecht." Geen wonder dan ook, dat hij zijne mede- deelingen besluit met deze woorden „Ik ben u (d. w. z. het Bestuur van de Zuid-Afrikaansche Voorschotkas, Damrak 95, Amsterdam, waar nadere inlichtingen steeds zijn te verkrijgen) ten hoogste dankbaar, dat U mij ook hebt laten gaan uit Holland, want daar kan een boerenarbeider niet vooruit komen, al wil hij nog zoo graag. Maar hier kan iemand, die wil vooruit komen, en iedere goede arbeider, die hier naar streeft, moet dan doen als wij gedaan hebben en Holland verla ten en naar Zuid-Afrika komen. Ik hoop, dat U dezen brief aan vele Hol landers laat lezen en dat wij spoedig hulp zullen krijgen. Aldus beaamt hij wat zijn broeder schreef, namens zich zelf en zijn gezin „Wij hebben het best naar onzen zin op de boerderij." o— Onheusclie bejegening. Twee mare chaussees van den bewakingsdienst van het Koninklijk Paleis op het Loo dachten de vorige week van hun vrijen tijd gebruik te maken, om de aan komst van den Koninklijken trein af te wachten, die H. M. de Koningin en Prinses Juliana weder naar het Loo zou vervoeren. Hoe hadden zij echter Duiten den waard gerekendNiets kwaads vermoedende, mengden zij zich onder het aanwezige publiek, toen een oogenblik later de d.d. wachtmeester hen kwam verwittigen, dat zij op last van den kapitein zich hadden te ver wijderen. Dat de mannen, aan wier hoede H. M. en Haar Huis zich des nachts toevertrouwt, vooral tegenover het publiek, dat hen als een paar kwajongens zag afdruipen, zich erg beleedigd gevoelden, laat zich begrij pen. Even later vervoegden zij zich bij den kapitein, om dezen over de behandeling te spreken, doch hiervoor zou later wei een tijd aangewezen worden. Naar wij vernemen, zullen bedoelde marechaussees zich bij de bevoegde autoriteiten beklagen. (N. Ap. Ct.) o Hongersnood wegens droogte. Een telegram uit Saratov Rusland meldt, dat er een hevige hongersnood is uit gebroken in de twee Wolgaprovincies Saratov en Samara, waar meer dan twee derden van den oogst geheel te niet ging door een abnormaal lange droogte van bijna drie maanden en een onafgebroken hitte. De boerenbevolking, zoo meldt het telegram verder, verkoopt ossen, paar den en ander vee om graan te kunnen koopen. Ook heersent er een typhus- epidemie. De regeering neemt weliswaar maat regelen, maar tenzij ze sneller en krachtiger uitgevoerd werden dan thans het geval is, zal aan den toestand weldra niels meer te verhelpen zijn. In de streek rondom Orenburg, waar de oogst eveneens is mislukt, is de toestarid der boerenbevolking niet min der betreurenswaardig. Een van de voornaamste landbouwondernemingen in Samara heefl, naar men zegt, een verlies geleden van 960000 gulden, doordat de boerenpachters niet in staat zijn hun verplichtingen na te komen. De naam van de maatschappij is het de American Harvester Company, die in de twee bovengenoemde pro vincies grond bezit. o Aan een 12-jarigen schooljongen op Urk, die het gebruik zijner beenen mist en daarom naar en van de school vervoerd wordt in een zeer primitief karretje, werdt gisteren door den Bur gemeester van Urk een keurig afge werkt driev/ielig voertuig met hand beweging ter beschikking gesleld, een geschenk van Z. K. H. Prins Hendrik. Toen deze tijdens zijn bezoek aan Urk op 3 Juni j.l. door de school kinderen werd toegezongen, was 's Prinsen aandacht gevallen op den lam men visschersknaap in zijn ongemak kelijk houten karretje, dat nu onge vraagd is vervangen door een gemak kelijk voertuig, dat uitmunt door lich ten gang. Bij K. B. van 28 Augustus 1911 is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-NassauChr. Verhaak, burge meester van Beek en Donk (de vroegere uitgever van de Zeeuwsche Koerier." kaalste berichten. HULST. Vergadering van den Raad der Gemeente op Dinsdag den 5 Sep tember 1911, des voormiddags ten half elf ure. Zaken ter behandeling 1. Opening. 2. Beëediging der laatst benoemde Raadsleden. 3. Loting voor de aftreding van Idem. 4. Notulen voorlezen. 5. Mededeeling ingekomen stukken. 6. Benoeming Wethouder wegens perio dieke aftreding van den heer H. Wau- ters. 7. Voorstel om de gemeentewaag weer voor 3 jaren in het openbaar te verpachten. 8. Verzoeken om gedeel telijke ontheffing van plaatselijke be lastingen. 9. Aanbieding Gemeentebe- grooting 1912. 10. Idem Begrooting Burgerlijk Armbestuur 1912. Geheime zitting. O 2 Sept. 1 uur. Graauw (Zandberg). Afbraak. Poppe. 8 Sept. 1 uur. Koewacht. Hout waren. Poppe. 9 Sept. 2 uur. Ter Neuzen. Huis raad. v. d. Moer. 12 Sept. 10 uur. Hulst. Instel lan derijen. Dumoleyn. Hulst, 28 Aug. Per 100 K.G. Tarwê f9,50 a f 10,00, Rogge f6,75 a f 7,00, Wintergerst f 8,75 a f 8,90, Zomergerst f 0.00 a 0,00. Haver f 7,00 af 7,00, Erwten f 17,00 a f 18.75, Paardeboo- nen f 0,00 a f 0,00 Duivenboonen f00,00 a f 00,00 Witteboonen f 00,00 a f—Bruineboonen f 18,00 a f 19,00, Boekweit f00,00 a f 00,00. Lijnzaad f00,— a f 00,00 Aardappels, f2,50 a f3.00 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 3, verkocht 1. Varkens 19, verkocht 7. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,55 tot f0,00. Eieren per 26 stuks f 1,05. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47,65 k f 47.67\ Komt bij ondergeteekende eens zien en gij zult verbaasd staan over de lage prijzen. Komt zien en gij zijt overtuigd. OUDE VELO's worden ingeruild. Reparatiën spoedig en goedkoop. BUITENBANDEN van af f 1,60. BINNENBANDEN van af f 1,40. Ik verkoop ook NAAI- en WASCH- MACHINEN aan zeer lage prijzen. Aanbevelend, Ondergeteekende beveelt zich be leefd in ieders gunst aan voor het herstellen van alle soorten Uurwerken, Coustateurs, Phonographs enz. Tevens keus van alle soorten NIEUWE HORLOGEN en reparatie aan zeer lagen prijs. Ij. Kngels, horlogemaker te HULST aan de Statie. 4 «'Mil de Itilo. \m ijvmni runm ui ma uUU lO cenl per stuk. verkrijgbaar bij J. DE SMETLaQET, Station Huist. Mvoeul-Proeiirtur le MIDDELBLRG. i» EESiKA H A t \Pik bij A EK I. KM AAS te HEEST te spreken. Abonnementen voor GOES en OMGEVING worden aangenomen door OUDE SINGEL. Bijzondere remediên van de Epollieeb Albert van Bel, Statiestraat 10, St. Nikolaas. Zwarte Maagpoeders. Indien gij lijdt aan slechte spijsver- teering, zuur aan de maag, watergal, zwaarte, opzwellen en pijn aan de maag na het eten, slechte smaak in den mond, pijn in den rug en in het hoofd, steeken aan de maag en in de darmen, neem dan dè zwarte Maagpoeders van A. van Bel. 75 cent de doos. Zenuwkoortsen op de tanden, in het hoofd, in den rug, steeken in de zijde, flerecijn in het hoofd enz., alle deze pijnen, zelfs wanneer men zonder baat alle soorten van pillen en poeders gebruikt heeft, worden genezen door de Antiné Vralgine, bereid door A. van Bel. 1 frank of 50 ct. de flesch. Hoestpillen. Indien gij hoest of fluimt, indien gij bevangen zijt en uw adem piept, indien gij een valling, loospijpontsteking, keel ontsteking hebt, indien gij aangetast zijt door influenza, griep asthma enz. neem dan de Hoestpillen der Apotheek A. van Bel. 1 frank of 50 cent. Witte Zenuwepoeders. Soeverein middel tegen alle zenuw pijnen, migraine, schele hoofdpijn, tand pijn, moeilijke maandstonden enz. i frank de doos. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE te Hulst zal den Maandag van ieders maand geopend zijn van EEN tot TWEE uur. Eene partij te koop aan zeer lage p r ij z e n, bij Heikant, St. Jansteen.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 3