Burgerlijke stand- Rechtzaken. Koopt en laat werken bij hen die adverteeren in „DE VOLKSWIL", het meest gelezen en sympathieke blad van Zeeland. voor hun deur stilstond Was 't mogelik Onze cipier moest er toch't zijne van hebben Wat was er toch ge beurd En 't vriendelijke vrouwtje wist hem alles op te helderen Heel zachtjes, vrezende dat onze twee werkeloze kroeghouders haar zouden horen, fluisterde zij hem in ft oor „de jeneverflesch is achter slot en grendel gezet" en met gelukkig stra lende oogen keek ze naar haar man, met wie ze thans zoo vredig leefde De cipier snelde terug naar die derde cel, die hij n;et openen kon, gluurde door 't sleutelgat en waarlik, daar stond in 't midden van de cel eeD reusachtige fles, door ijzeren stangen aan de muren vastgeklonken, waarop met grote letters het woord Vergif stond geschreven. Plotseling schrikt hij wakker, de morgenbei luidt; haastig, nog vervuld van zijn droom, staat hij op en 't eerste wat hij doet is zich overtuigen of de kroegen aan den overkant nog leeg zijnhelaas hij zag precies de eerste klant, Gerrit de Rooie, binnenstappen Waarde lezer, wat dunkt u als we die droom eens tot werkelikheid maakten Indien we 't wilden. Droogte. Nu het vandaag dan eindelijk geregend heeft, voelt men de vrijheid, de meer malle dan ernstige klacht te plaatsen van een boer, die den drogen zomer van 1857 bezong, w£lk handschrift men te danken heeft aan het dagboek van de groot moeder van een lezer van de Maas bode. Ach, welk een drooge zomer! 't Heelal gelijkt op bokkem. 'k Ben een ervaren landsman, «Maar, kimde geeft geen water. En hoe ik naar de lucht kijk Het wil maar niet gaan dond'ren Och zon, houdt toch Uw bakkes Ik zal nog op de flesch gaan Het gras vermagert zigtbaar! Het koolzaad zit vol luizen, Die nimmer zijn te vangen. De koeijcn zijn zoo dorstig. En krijgen niets te drinken Daar al de sloten droog zijn. Ach, Firmanent, geef water Mijn varken is gestorven, 't Beest had gebrek aan modder En ook gebrek aan asem. NuVrede zij zijn assche Ik heb geen enklen traan meer Door die fatale droogte. Mijn ziel is louter puimsteen, Mijn ingewand wordt rookworst Daarbij zijn al mijn kippen Verduiveld broeisch geworden. De haan moet ook al broeijen En vindt ik al een eitje, 't Ligt hard gekookt in 't bleekveld De boomen in mijn boomgaard Zijn vol gedroogde peeren, En de appelmoes valt zoo maar Bij klodders naar beneden. verheugd. Zij beloofden hulp, en de oorkonde van dat verbond werd op het kapitool zorgvuldig bewaard. Zoodra Demetrius tijding van de overwinning der Machabeërs had ver kregen, zond hij Bacchides met twin tig duizend man voetvolk en twee duizend ruiters tegen Judas, die bij Eleasa zijn strijdmacht bijeentrok. Judas die gehoopt had, minstens tien duizend man om zich heen te kunnen verzamelen, ondervond met bitterheid, dat de Esseeërs alles in het werk stelden, om het volk over te halen, niet tot zijn leger toe te treden. Inderdaad ontbrak dezen keer de geest drift, welke de Israëlieten zoo menig maal ter overwinning had gevoerd slechts drie duizend stelden zich aan de zijde van den Machabeër. De Romeinen hadden Judas niets gezonden, dan een steen, waarin het verdrag, dat zij met hem hadden aan gegaan, gegrift stond. Hunne hulp bleef uit. Zelfs hunne bedreiging, den Syriër den oorlog aan te doen, indien Demetrius het waagde, hun Hebreeuw- sche bondgenooten in het nauw te brengen, kon den koning nog niet hebben bereikt. Op het zien van het machtige leger der Syriërs, dat tegenover hen bij Berea zijne tenten had opgeslagen, maakte eene verlammende vrees zich meester van de kleine schaar, die begreep, dat elke hulp uitbleef en dat de strijd ge heel hopeloos voor haar zou zijn. Judas was door wanhoop als het ware Eenige cijfers. In 't afgeloopen jaar vervoerde de Holl. IJzeren Spoorweg- Mij. (H. S. M.) bijna 26 millioen rei zigers abonnementen niet medege- rekend waarvan ruim 19 millioen 3e klas reisden, 5 millioen 2e en 1 millioen le klasse. De Staatsspoor (S. S.) vervoerde bijna 17 millioen reizigers even eens zonder de abonne's waarvan 12 millioen in de derde, 4 millioen in de 2e en de rest in de le klasse. In totaal bedroegen de kosten der exploitatie bij de S.S. 221/2 millioen en bij de H. S. M 171/2 millioen. Beide maatschappijen hebben een reusachtig personeel in dienst. De S.S. had op 31 Dec. j.l. 20.169 per sonen in dienst en de H. S. M. op dienzelfden datum 12,662, te zamen ruim dertigduizend menschen. De H. S. M. betaalde aan dat per soneel ongeveer 8 millioen salaris uit, terwijl de S.S. ongeveer 11 millioen hiervoor uitgaf. Vergelijk men deze bedragen met het aantaal personeel bij elk der maatschappijen in dienst, dan schijnen in doorsnee de salarissen bij de H. S. M. hooger te zijn dan bij de S.S. De S.S. hield 111/2 millioen over. De H. S. M. 81/2 millioen. Buiten de exploitatie zijn er echter nog zoo veel onkosten, dat ten slotte de aandeel houders van de S.S. slechts f719,260 ontvingen, terwijl de aandeelhouders der H. S. M. f 675,000 ontvingen. De S.S. heeft dit jaar bijna 102 millioen geleend, terwijl de H. S. M. nog meer, n.I. ruim 119 millioen, op nam. o— De knecht van een professor diende een bezoeker, aan, wiens komst den professor op dat oogenblik zeer on welkom was. „Zeg hem maar, dat ik te bed lig," zei hij den knecht. De knecht terug. „Hij wil wachten tot u is opgestaan." „De professor, „Zoo, zeg hem dan dat ik ziek ben." De knecht. „U weet, dat hij ge neeskundige is." „Wat duivel, zeg hem dan dat ik op sterven lig." „Hij wil u een laatst vaarwel zeg gen." „Die lastige vent, zeg hem eenvou dig dat ik dood ben. „Hij wil u de laatste eer bewijzen." „In vredesnaam dan, laat hem hier komen." —o— Als een bewijs .hoe droog de grond is, schrijft „Een lezer" ons uit Nieuw- en St. Joosland, dat de mollen in sommige weiden hoopen werpen van zuiver wit zand. Ook op den bodem van droge slooten vindt men zulke witte molshoopen. Dat soort zand treft men eerst aan op een diepte van ruim één meter. De wormen schij nen dus zoo diep in den grond af te dalen. (M. C.) o— Ter klaring. „Vader, wat is een zaak?" „Een zaak, jongen, dat is het geld van andere menschen." verstijfd. Tevergeefs deden de leger hoofden hem voorstellen den vijand te ontwijken en daardoor tijd te winnen, om het leger te versterken maar hij riep hun kregel toe „Wij overwinnen of sterven op deze plaats. Noch heden noch morgen hebben wij hulp te ver wachten. Moeten wij vallen, welaan dan zij het in een eerlijken strijd, borst aan borst met den tegenstander, niet met zich spoedenden hiel in laffe vlucht „Judas..." „ZwijgtWij blijven Toen werd het stil in het kamp, akelig stil, en Judas bleef alleen in zijne tent. In sombere mijmering ver diept. werd hij opgeschrikt door Noman, die hem ontsteld toeriep: „Heer, vlucht, nu het nog tijd is! De uwen vallen van u af en willen u lafhartig verlaten Judas werd bleek als een doode een koude rilling deed hem huiveren, doch met geweld zich herstellend, zeide hij„WelaanLaat hen bijeen komen Ik wil hen in 't aangezicht zien, die wankelmoedigen Spoedig daarna trad hij met vasten stap, die dreunde door de ijzeren wapenrusting, welke Judas aan had, te midden der zijnen. Een gier met witten kop vloog krijschend over hen heen, en een drukkende, zwoele stilte, gelijk die, welke een onweder vooraf gaat, lag over het kleine leger uitge spreid. Onderzoekend keek hij zijn leger- Axel. Huwelijks-aangiften. 3 Aug. Willem Ragut (van Vlissingen), oud 22 j., jm. eri Johanna Maria Jonkman, oud 27 j., jd. 4 Aug. Pieter Krijn Dees, oud 21 j., jm. en Susanna Maria de Feijter, oud 22 j., jd. Johannes de Visser, oud 42 j., jm. en Janneke van Langevelde, oud 42 j., jd. Geboorten. 2 Aug. Aaltje Suzanna, d. van Adriaan den Hamer en van Janna de Visser. 4 Aug. Abraham, z. van Abraham van Ijk en vanTanneke Scheele. 5 Aug. Eugenie Augusta, d. van Cyrillus Vlassenroot en van Cle- mentia Pierssens. Jan, z. van Leen- dert de Kraker en van Leentje Koster. 13 Aug. Hendrik, z. van Marinus Goos- sen en van Coleta Raman. Overlijden. 5 Aug. Catharina Lau- rina de Graaf, oud 28 j., d. van Jan Johannes (overleden) en van Janna Cornelissen. 6 Aug. Wilhelmina van Wijck, oud 60 j., wed. van Adriaan Vinke. 8 Aug. Maria Seraphina Cas teels, oud 4 m d. van Seraphinus Gustavus en van Maria Coleta de Coninck. Hontenisse. Huwelijks-aangiften. 21 Juli. Emille Jacobus van Weesemael, oud 33 j., jm. en Louisa Maria Kouyzer, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 27 Juli. Petrus Jacobus van Leuven, oud 31 j-, jm. en Carolina Elisabeth van Bra- band, oud 27 j., jd. Geboorten. 17 Juli. Barbarina Maria Florans, d. van Alfons Eduard Leijs en van Maria Leonie Paulina Pieters. 24 Juli. Johannes, z. van Corelis Jo hannes Boon en van Rosalia Deckers. 25 Juli. Mathilde Elisabeth, d. van Petrus Augustinus van Mieghem en van Maria Elisabeth Weemaes. Overlijden. 16 Juli. Angela Apolonia Boone, oud 6 m., d. van Ludovicus Theodorus en van Mathilde Daalman. 28 Juli. Pieter Augustus de Maat, oud 70 j., echtg. van Anna Maria van Huffel. Philippine. Geboorten. 5 Augustus. Léon Johannes, z. van Francis Haers en van Blondina Maria Leontina van Hurck. Sas van Gent. Huwelijks-aangiften. 8 Aug. Hendricus Johannes Kers (van Ter Neuzen), oud 32 j., gescheiden van Anna Pieternella Theresia Borges), en Maria Sophia van Damme, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Aug. Franciscüs van Hurck (van Overslag), oud 39 jweduwn. en Angelique Dhuijsers, oud 41 j., jd. Geboorten. 8 Aug. Madeleine Ro salia, d van Jacabus de Caiuwé en van Angelina Obrie. 15 Aug. Antoine Nobert Johan Marie, z. van Marinus Clemansius Franciscus van Goethem en van Alina Maria Goethals. Overlijden. 10 Aug. Petrus Levinus Charles Ludovicus van de Velde, oud 2 m., z. van Ferdinandus en Maria Nathalia Selis. St. Jansteen. Huwelijks-aangiften. 1 Aug. Etnil Franciscus Bleijenberg, oud 36 j., jm. en Clotilde Marie Allefs, oud 29 j., jd. 8 Aug. Theophilus Seraphinus de Koek, oud 28 j., jm. en Maria Louisa van den Branden, oud 26 j., jd. Geboorten. Maria Louisa, d. van Bernardus Franciscus Buijsse en van Lucia Antonetta Scheijven. 9 Aug. Seraphinus Eugenius, z. vanAlouisius van Dorsselaer en van Apolonia Maria van Remortel. 10 Aug. Petrus Johan- I nes Marie, z. van Cerilles Johannes de Kerf en van Elisa Johanna Clara Vereecken. 12 Aug Emilius Augustus, z. van Bernardus Hijpolitus van Hecke en van Pharailda Regina de Coninck. 12 Aug. Elisa Regina, d. van Emilius Ivens en van Mathilde de Vree. Overlijden. 12 Aug. Josephus Con- stantinus van Remoortere, oud 70 j., echtg. van Philomena Hoefnagels. Westdorpo. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Aug. Eduardus Janssens, oud 22 j., jm. en Valentina van Hoecke, oud 20 j., jd. Geboorten. 4 Aug. Gabriella Step- hania Francisca, d. van Petrus Dumez en van Maria Bastelaere. 6 Augustus. Petrus Cyrillus, z. van Cerilus Pollet en van Mathilde de Coninck. Overlijden. 31 Juli. Anna Maria Korens (van Hontenisse), oud 87 j., wed. van Cornelis Bogaert. 8 Aug. Petrus Cyrillus Pollet, oud 2 d., z. van Cerilus en van Mathilda de Co ninck. 10 Aug. Margriet Maria Heene, oud 11 d., d van Camillus en van Maria Louisa Notté. 14 Aug. Gabriella Stephania Francisca Dumez, oud 10 d., d. van Petrus en van Maria van Bastelaere. 15 Aug. Leopoldus Ver- brugge, oud 77 j., weduwn. van Lucia Roels. Zaa mslagH u wel ij ks-voltrekki n gen 10 Aug. Pieter Hamelinck, oud 23 j., jm. en Janna Maria Geense, oud 23 j., jd. Geboorten. 4 Aug. Bastiaan, z. van Jacobus Cornelis de Koning en van Adriana Hans. 5 Aug. Rosalia Cor nelia, d. van Alphonsus van den Ber gen en van Philomena van Laere. 6 Aug. Pieternella, d. van Adr. van Kerkvoort en van Neeltje Faas. 12 Aug. Cornelis, z. van Jacobus Duerinck en van Leuntje Buijze. 15 Aug. Abraham Jan z. van Pieter Jansen en van Magdalena Krane. 16 Aug. Pieternella, d. van Pieter Daleman en van Pieternella Schuitvlot. Overlijden. 12 Aug. Janna Maria van der Pijl, oud 73 j., echtg. van Marinus de Ruijter. 15 Aug. Jozina Helena Faas, oud 7 w., d. van Pieter en van Janneke van de Voorde. Zulddorpe. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Aug. Edmondus Leopoldus de Vlie- hoofden in het door de zon gebruinde gelaat en sprak vervolgens met vaste stem „Er waart een slechte geest door het kamp. Men mompelt van trouwbreuk en verraad. Ik wil op ulieden niet de schande laten ko men, dat gij in den nacht weg sluipt, gelijk eerlooze dieven. Gij zult mij flink in het gelaat zien. Wie mij iets te zeggen heeft, hij trede naar voren en spreke Toen trad een reusachtige, oude krijger vooruit, en er ging een dof ge mompel op. Judas trad verbluft achter uit; hij kende den reus en wist, dat hij naast Noman in heel het leger geen trouwer man bezat. Den witge- baarden oude ontbrak de linker voor arm. Een Syrisch zwaard had den arm, die het schild vasthield, wegge maaid doch des te vaster en krach tiger zwaaide de gespierde rechter arm het breede slagzwaard. „Judas", begon hij, „alvorens ik begin te spreken, moet ik u zeggen, dat ik liever van achter mijn gedeukt schild den oorlogskreet zou doen hoo- ren, dan hier werkeloos te staan pra ten. Maar gij moet harde woorden hooren, zoon van Mathathias, daarom wil ik die spreken, omdat ze in mijn mbnd allicht aan scherpte verliezen. Vóór gij mij antwoordt in bittere taal, verzoek ik u, u den dag te herinneren, toen ik verminkt werd. De slag, dien ik opving, was op u gemunt. En gij zult ook nog wel een anderen dag indachtig zijn, waarop ik, ternauwer gher (van Koewacht), oud 31 j., jm. en Josephina Maria van der Goore, oud 24 j., jd. Overlijden. 2 Aug. Petrus Migom, oud 67 j., weduwn. van Clementina van der Jeugd. Arr.Rechtbank te Middelburg Uitspraak van 18 Augustus. Daarbij werden veroordeeld wegens DiefstalA. Z., 23 j., koopman te Brugge, alhier in hechtenis, tot 3 m. gev.straf, met aftrek van het voor-ar rest, terwijl de eisch 6 m. wasM. M., 25 j., dienstbode te Oostburg, tot 7 d. in plaats van 15 d. gev.straf, zoo als geëisoht was; D. v. D., 16 j., zonder beroep te Axel, tot 3 m. en M. v. W., 12 j., zonder beroep te Hansweert, tot 2 m. tuchtschool, ter wijl de eisch was voor den eerste 6 m. en voor den tweede 4 m. tucht school Oplichting: G. M., 19 j., vischvrouw te Vlissingen, tot 1 m. gev.strafde eisch was 2 m. beleediging ambtenaarL. G., 35 j., werkman te Domburg, tot 14 d. gev.strafeisch 1 m. aanrandig der eerbaarheidP. M., 19 j., oesterwerker te Yerseke, tot 1 m., in plaats van 4 m. gev.straf, zoo als geëscht was, terwijl te dier zake A. G., 17 j., oesterwerker te Yerseke, overeenkomstig de vordering werd vrij gesproken Overtreding der drankwetC. v. E., 47 j., werkman te Middelburg, tot 3 w. hechtenis, met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Mid delburg, terwijl bevestiging van dat vonnis met dezelfde straf gevorderd was MishandelingW. F., 59 j., tele grambesteller te Vlissingen, tot f 10 b. s. 10 d h.de eisch was f20 b. s. 20 d. h. Mishandeling tegen zijn echtgenoote J. C., 34 j., kleermaker te Biervliet, met bekrachtiging van het verstek- vonnis dd. 21 Juli jl., tot 2 m. gev. straf, en WederspannigheidA. G. Pz., 17 j., varensgezel te Yerseke tot f 7 b. s. 14 d. tuchtschool. Nog ls vrijgesprokenW. B.. 27 j., bootwerker te Merxem (België), ge detineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal. De vordering was 6 m. gev. straf. nood genezen, tot u sprak: „Laat mij weder het zwaard voeren aan uwe zijde. Ik ben wel is waar een invalide met een halven schildarm, maar die halven en mijn geheele hart behoort u, Judas 1" Herinnert gij u dien dag nog?" „Dien vergeet ik nimmer!" „Twijfel dus niet aan mijne trouw. Ik heb u in honderden veldslagen be wijzen gegeven van mijn moed. Het is geen lafheid dus, als ik u raad Zie af van den strijd Twee-en-twintig duizend man staan tegenover drie dui zend, acht tegen één!" „Zal ik dan het land ontvluchten, gelijk een banneling Moet ik aan den Belus of den Kison purperslakken verzamelen, om de kleederen te ver wen van Syrische deernen Ge zegt mijAcht man staan tegen één. Heb ben wij niet de overwinning behaald, toen er tien Syriërs tegenover één Is raëliet stonden „Ik weet het. Toen echter was Je hova in ons midden heden daaren tegen waart de vreeze tusschen onze gelederen 1" „De vrees riep Judas. „Ik wenschte, dat het niet zoo ware, en ik kan er niet zonder schaamte van sprekendoch sedert gij in het buitenland hulp zoekt, zijn velen u ontrouw geworden." „Konde ik anders handelen, toen de Essaeërs mij schandelijk verlieten riep Judas. „Ik sta hier niet, om u te oordeelen, doch om u te zeggen, hoe de uwen gezind zijn. Niet allen, die gij hier vergaderd ziet, trekken goedsmoeds ten strijde, sedert men op straten en pleinen verkondigt, dat Jehova Zijne hand van u heeft afgetrokken. Wan neer gij alleen uitsluit, die bij het zien van het Syrische leger versaagd zijn geworden, dan zullen uwe vijanden lachend ten strijde trekken, als gold het een dans, dan staan er dertig tegen een U heeft gelijk, dat gij de moede- loozen niet heimelijk wilt laten ont snappen. Eerlijk zullen zij van u af scheid nemen Gij kent de onthef- fingsvragen die de wet voorschrijft vóór eiken veldslag tot de manschap pen te richten. Welaandoe dan, hetgeen de wet eischt Toen rekte Judas zich uit en riep „Mannen van mijn volk Gij weet, dat gij de eenigen zijt, van wie de toekomst van ons volk afhangt. Niet voor mij strijdt gij. Ik kan alléén sterven, wijl de eer mij meer waard is, dan het leven. Gij strijdt voor u zeiven, voor uwe vrouwen en kinderen voor uw ge loof en voor uwe eer. Vroeger heb ik er niet aan gedacht, u de vragen ter ontheffing voor te houden, omdat niemand wilde ontbreken, als de krijsg- bazuin u riep. Wordt vervolgd.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 6