Van alles wat. Koopt en laat werken bij hen die adverteeren in „DE VOLKSWIL", liet het meest gelezen en s y m p a t h i e k e blad van Zeeland. Als wij water drinken houden wij in de eerste plaats den mond zuiver en dragen wij daardoor bij, den smaak te veredelen, dus den eetlust te be vorderen. In de maag werkt liet water oplossend en verdunnend op de voe dingsstoffen en daardoor zorgt het voor een snelle en gemakkelijke-spijs- vertering. Daar staat tegenover, dat zeer groote hoeveelheden water de spijsvertering, zij het ook voorbijgaande, kunnen sto ren, hetgeen eveneens het geval is met ijswater of te heet water. Dit brengt ons als vanzelf tot de bekende waarschuwing om toch nooit met een verhit, bezweet of vermoeid lichaam koud water te drinken. Als een bezweet wandelaar, een oververhit veldarbeider of een zwaar beladen, in dichte kolommen marchee- rend soldaat drinkt, dan zal hem dit volstrekt niet hinderen, in zooverre hij zijn arbeid dadelijk weer voortzet. Maar als het lichaam door loopen, dansen enz. verhit is, dan worden in de eerste plaats de deelen, die met een kouden dronk in aanraking komen, belangrijk afgekoeld. Die deelen zijn de maag, het darm kanaal, de lever, ja zelfs de longen en het hartal deze deelen missen het warmteregelend, vaterverdampend ver mogen, dat de huid in zoo ruime mate bezif? Nu kan die plotselinge afkoe ling wel eens goed afloopen, evenals de val van een dak niet altoos nood lottige gevolgen behoeft na zich te sleepen, maar in de meeste gevallen ontstaan zware stoornissen in het ze nuwleven, ofwel er ontwikkelen zich voedingsstoornissen, die op allerlei ont stekingstoestanden uitloopen. Men ziet dus, dat de koude dronk alleen gevaarlijk is voor hen, die direct rust nemen, en niet zoozeer voor hen, die in beweging blijven. Een persoon, die veel water langs de huid verdampt, krijgt veel dorst. Wie echter veel drinkt, bevordert de waterafscheiding in belangrijke mate. Daarom dienen menschen, die arbeiden en daarbij meenen, dat zij door veel te drinken hun overmatig zweeien tot bedaren zullen brengen, in aanmerking te nemen, dat zij van hun lichaam een distilleermachine maken, \Vaarin zwee- ten, dorst hebben, drinken en weder om zweeten elkaar voortdurend afwis selen. Hij, die zijn dorst weet te overwinnen, zweet het minste, lijdt het minste dorst en houdt het 't langste vol. Een andere werking, welke het op genomen water op het lichaam uit oefent, is eveneens van groote betee- kenis. Het dient op zijn weg door het bloedaderstelsel en langs de ver schillende weefsels, die dit doorloopt, tot opneming en verwijdering van zeer vele afgewerkte, onzuivere stoffen. Als zoodanig werkt het water dus bloed zuiverend en staat het in dit opzicht gelijk met gebruik van zg. bloedzuive rende middelen. Men kan aantoonen, dat als iemand een liter water meer drinkt als hij dan noodig heeft om te leven, hij dan niet alleen deze 1000 gram water meer afgeeft, maar zelfs een veel grooter gewicht, met name teweeggebracht door de op zijn weg door het lichaam op genomen en opgeloste ontledingspro ducten. Hoogst belangrijk is de rol, houden, dan is Jerusalem gered." „Maar wanneer de schildwacht, dien ik versloeg, u gevangen genomen had?" vroeg Noman. „Dan hadde ik mijn leven opgeof ferd, om u allen te redden zeide de Griekin eenvoudig. Toen viel Noman voor het Grieksche meisje op de knieën en kuste hare voeten. Vervolgens luisterde hij ont steld en trok Electra vlug op den grond. De Syriërs kampeerden ver van de stad in het dal, en alleen en kele schildwachten van hen beklom men van tijd tot tijd, doch zelden, die steile hoogte. Op dit oogenblik ech ter kwamen toevallig drie van die .wachten daar. Zij vonden het lijk van hunnen kameraad, bleven verbouwe reerd staan, keken rond, zonder in het kreupelhout verborgen personen te be speuren, en maakten aanstalten, om den omtrek }e doorzoeken, daar de vreeselijke houwwond in het hoofd van den gevallene hun duidelijk zeide, dat niet een pijl, van den stadsmuur afgezonden, maar a'leen een over den muur geklommen vijand hem kon heb ben gedood. Judas, die het gevaar zag, waarin Electra en Noman verkeerden, stiet een oorlogskreet uit, om de Syriërs te misleiden. Hij schoot eenige pijien op hen af, wondde een der schild wachten aan diens been en toonde hun vervolgens het touw. „Dien heb ik het afgeleerd, terug te komen riep hij en verborg zich achter den muur die het water nog in een ander opzicht heeft te vervullen. Terwijl het zooals we zeiden, wordt gebruikt als scheikundig middei bij de spijsverteering, als bouwmateriaal" voor het lichaam, is het ook bestemd om de lichaamswarmte te verdeelen over alle lichaamsdeel en en langzaam weer af te geven. Maar vooral doet het grooten dienst om de voortbren ging dier lichaamswarmte in overeen stemming, in evenwicht te houden met de waterverliezen, waaraan het lichaam voortdurend blootstaat. In dit opzicht zorgt het water voor het in stand houden van den harmonischen gang van het levensproces en het her stellen van de daarin optredende stoor nissen. We herhalen: le dat water voor ons lichaam onontbeerlijk is 2o. dat derhalve gebruik van water drin gend noodzakelijk is 3o. dat water- drinken bevorderijk is voor de spijs vertering 4o. dat onmatig, d.w.z. te veel, te heet of te koud water zeer schadelijke gevolgen voor de gezond heid hebben kan. („Moleschot"). Hollandsche kolonisten. o Waren in vroegere eeuwen de Hollanders reeds in vele vreemde landen de leermeesters op het gebied van den land- en tuinbouw, die goede dagen van weleer keeren terug. In alle overzeesche landen waar ko lonisten worden gevraagd zijn de Nederlanders zeer welkome aanko- melingen. Een bewijs van de waar deering die de Nederlandsche land bouw in het buitenland vindt leveren eenige berichten in het blad v Nonpa reil of Council Bluffs" in den Iowa verschijnend. Wij lezen daar en ver talen woordelijk Tweehonderd Nederlandsche im migranten voor Iowa bestemd zijn op Ellis-eiland aangekomen Het zijn allen landbouwers en tuinlieden. Dat is een aangenaam bericht. Als landeigenaar, pachter of landar beider is de Hollander de beste ter wereld. Dat twee honderd Hollan ders uit de landbouwende klasse naar onzen staat komen als kolonisten en in Iowa grond zoeken om een bestaan te vinden is van meer waarde voor den Staat, dan dat tweehonderd nietsdoeners mpt 50,000 dollars ge ërfd geld hun kapitaal in boerderijen in Iowa komen beleggen. Deze Hollanders brengen juist mede wat den gemiddelden inwoner van Iowa ontbreekt kennis van wat de bodem kan opbrengen en bekwaam heid om er uit te halen wat er mét vakkennis, zorgvuldigheid en arbeid uit te halen is Velen die een.goed bestaan zouden vinden op land van 25 dollar koopprijs per acre, zouden verhongeren als die koopprijs tot 200 dollar steeg. Die koopprijs is hier thans tot dat bedrag gestegen maar voor de pijlen der Syriërs. Deze krijgslist trof doel. De Syriërs, die zagen, dat zij hunnen vijand niets meer konden doen, namen het lijk van den gedoode op en trokken er mede naar het dal. Electra herademde. „Het gevaar is geweken," zeide zij. „Niemand heeft mij gezien, dan de krijger, dien gij hebt gedood. Keer terug en zeg uwen meester, dat hij gered is, als hij het nog twee dagen uithoudt. Gij hebt immers nog levensmiddelen?" „Ja," loog Noman, om zijne meeste res niet ongerust te maken. „Gij hebt ons allen gered." Van uit zijn schuilhoek zag hij nog, hoe Electra ongedeerd het dal bereikte. Toen liet hij zich door Judas weder tegen den muur optrekken en berichte hem vol vreugde, wat hij van de Griekin had vernomen. „Verlostriep Judas. „Verlost door- haar En hij nam het strookje perkament met haar schrift beschreven en kuste het met koortsig brandende lippen. „Lysias, die domkop, mag niet we ten, dat ik meer dan een rat braadde, ten einde mijn brood te geven aan hen, voor wie het langstaartige dier onrein is," zeide Noman.. „Nu moet de stad stand houden, totdat de Syriërs zijn afgetrokken, al zouden wij van vliegen en muggen moeten leven Laat dus door de priesters afkondigen, dat alle onreine dieren tijdens den h-erschenden nood gegeten mogen de mannen om den grond nu met- succes te bewerken zijn niet vele. De Nederlander zal ons toonen, hoe dat moet geschieden, niet omdat ze zooveel intelliger zijn dan wij, maar omdat ze geleerd hebben' zelfs nog winst te behalen van land dat 500 dollars waarde heeft. Deze en dergelijke landbouwers zullen maken dat de acre in Towa een waarde van 300 dollar zal krij gen Breng uw Hollanders dus hier! ïn een later nummer meldt het zeltde blad de aankomst van vier honderd Nederlandsche landbouwers met hun gezinnen in Iowa Men zegt schrijft het blad, dat dit slechts een voorhoede is en dat voor het einde van dit jaar nog 8000 zullen vol- gen. „De 400 brachten 400,000 dollars mede, maar dat is niet de hoofdzaak. Zij brachten de kennis mede en de spaarzaamheid om rente te behalen van land van 500 doll, per acre en dan nog genoeg over te houden om overzee te gaan en een nieuw be staan te vestigen Met hen kwam mede dat kalme vertrouwen in den grond, dat karakteristiek is voor den Nederlander. Gegeven het land en hijzelf en het resultaat is zoo zeker als dat van een tafel van verme nigvuldiging. Die 400 en de 8000 of 80,000 die mogelijk zullen volgen, zullen in welstand op hun eigen boerderij sterven. Dat is de hoofdzaak. Zij zullen sterven op hun eigen boerderij en niet in een zijstraat van een stad. De Hollandsche boer blijft waar hij is. Hij zal zijn boerderij niet ver laten als luj het geld er uit heeft gehaald Zij is zijn lehuis, niet een pleisterplaats. Hij zal er leven en arbeiden zoo lang hij kan en hij zal er van be graven worden als hij sterft. Als voorbeelden van spaarzaam heid en tevredenheid moeten de Ne derlandsche kolonisten verwelkomd worden Als leeraren van den in- tensieven landbouw zyn ze hun ge wicht in goud waard voor elke ge meenschap, die gelukkig genoeg zal zijn hen te mogen ontvangen. De Yereenigde Staten zouden niet beter kunnen doen dan immigratie-agenten rond te zenden onder de Hollanders en de aangeworvenen uit te deelen over Amerika als krachtige helpers van het departement van landbouw en de landbouwscholen. Handelsblad. O Opheffing der feestdagen. Er zijn onder ons Katholieken altijd menschen, die 't beter willen weten, dan de Paus. worden. Er vliegen nog gieren genoeg boven Jerusalem, die azen op lijken en krengenniet zij zullen ons halen, maar wij hen. Nog wemelen de vijvers van kikvorscher, en ook aan schild padden is geen gebrek. Ge hebt nog vijf offerdieren dus twee daarvan kunnen gegeten worden, aangezien wij over drie dagen geen gebrek aan vee zullen hebben. Het meel voor de toon- brooden hebben thans uwe priesters voor de helft noodig, daar wij hopen mogen, weldra nieuw te kunnen aan schaffen." Judas antwoordde niet. Hij keek naar de richting, waar Electra ver dwenen was. „Zij heeft haar leven voor mij gewaagd, toen geheel Israël mij verliet!" dacht hij en voelde zich zóó gelukkig, als hij zich in langen tijd niet had gevoeld. „Ga thans naar het Sanhedrin," drong Noman bij den in diepe gedachten ver zonken opperbevelhebber aan. „De hooge raad wordt ongeduldig. Kijk, daar komt al een leviet, om u ter ver gadering te roepen De mededeelingen van den Macha- beër verwekten onder dc vergaderden groote opschudding; toen Judas uit riep: „Niet ons volk, dat trouweloos werd,, maar Electra, de Griekin, die haar leven voor ons waagde, heeft j Jerusalem gered zwegen allen be- teuterd. Het vooruitzicht op spoedige 1 redding uit den afgrijselijken nood, deed evenwel de. laatste bedenkingen I zwichten. „Ook David at van de troon- Ofschoon niet zij, maar de opvolgers van Petrus, zijn aangesteld om de Kerk Gods te regeeren, zuilen zij eiken maatregel, die in 't belang der chris tenheid genomen "wordt aan felle kritiek onderwerpen. En ze meenen daardoor zich een soort van deugdzame glorie te winnen bij domme luisteraars. Zoo ook, nu de omstandigheden Zijne Heiligheid hebben bewogen om verandering in de feestdagen van het kerkelijk jaar te brengen. In het vorig no gaven wij het de creet zooals het door Pius X is uit gevaardigd, en willen nu nog opmerken, dat het aanbrengen van een dergelijke verandering in de feestdagen niets nieuws in de heilige Kerk. De pausen hebben feestdagen inge- gesteld, veranderd en afgeschaft krach tens de macht hen verleend. Behalve de Zondagen, een vier of vijf der allerhoogste feesten, werden de meeste heiligedagen ingevoerd door plaatselijk gebruik, en zoo van liever lede naar andere streken overgebracht, omdat de bisschoppen volmacht had den voor hun bisdommen feestdagen in te stellen. Zoo ontstond er groot verschil van viering in verschillende landen. In de 16de en 17de eeuw was die reeks van feesten zoo beduidend ge worden, dat er in sommige bisdom men meer dan 50 feestdagen buiten de Zondagen gevierd werden. Urbanus VIII heeft in 1642 de vol macht der bisschoppen om feestdagen in te stellen ingekort, en een lijst in gesteld van feesten, welke als regel genomen, overal gevierd moeien wor den. In de 18de eeuw ontstond er alweer verandering in wijze van viering, en de meest ingrijpende is wel den 9den April 1802 ingevoerd, waar voor ver schillende landen slechts vier feest dagen buiten de Zondagen werden vastgesteldO. L. Heer Hemelvaart, O. L. Vrouw ten hemelopneming, Al lerheiligen en Kerstmis. Ook nu gelden als reden voor deze verandering overwegingen van practi- schen aard. o Een leven, gericht naar de voor schriften van Natuur en Rede, van Orde, Moraal en Christendom, zal nooit vreugdeloos wezen Tiet Rijk Gods is Vrede en Vreugde A ile angst en droefenis en vervolging, brooden, toen hij in nood verkeerde zeide Jojada en hij wist het door te drijven, dat de twee offerlammeren ge slacht en hun vleesch, alsook het meel van den tempeldienst, onder de zie ken, grijsaards en kinderen werd ver deeld. Noman, die de schildwachten weer op hunne oude plaats had terugge roepen, had verzocht, dat de bloedige vellen der lammeren hem zouden wor den afgestaan. Judas trof hem aan, toen hij, listig knipoogend, juist bezig was met zijn bloedigen buit nan een langen staak te bevestigen. „Wat doe je daar met die huiden?" vroeg hij verwonderd. „Ik maak er vlaggen van." „Scherts, als je verzadigd bent." „Dat zal gauw genoeg het geval zijn. De Syriërs zullen dez-, bloedige vellen weldra met meer opmerkzaamheid be schouwen dan uwe echte vaandels." „Ik begrijp je niet, Noman." „Vandaag is u te hongerig; mor gen zult ge mij des te beter verstaan. Wanneer ge mij een genoegen wilt do'en, schenk mij dan de driehonderd s'chapen- en geitenhuiden, welke in een der voorraadkamers van den tempel worden bewaard." „Wat wil je daarmede doen „Looien wil ik ze niet Morgen zult ge mijn plan vernemen en mij zeker niet beknorren." „Judas, die begreep, dat Noman een krijgslist op 't oog had, schudde wel is waar zijn hoofd, maar gaf toch een den Christenen overkomen, veroor zaakte bun slechts oppervlakkige treurigheid, doch in werkelijkheid aanhoudende vreugde. o Geboorte en sterfte. Op de inter nationale hygiëne-tentoonstelling te Dresden zijn een groot aantal stati stieken opgehangen betreffende de be volking in verschillende landen. En kele van deze tabellen zijn zeer be langrijk. Bijvoorbeeld Öp de duizend inwoners bedraagt jaarlijks In 't aant. 't aant. 't geb. geb. gest. oversch. Rusland 47 29 18 Nederland 30 15 15 Duitschland 31 19 13 Denemarken 28 15 13 Noorwegen 26 14 12 Engeland 26 15 11 Zwitserland 27 16 11 Schotland 27 16 11 Oostenrijk 33 22 11 Hongarije 36 25 11 Italië 32 12 10 Zwéden 25 15 10 België 25 16 9 Spanje 32 23 9 Ierland 24 17 7 Frankrijk 21 19 2 Oost-Europa 45 29 16 N.-W.-Europa 32 18 14 Z.-W.-Europa 28 22 6 Europa 36 24 12 („Ned. T. v. G.) o Edwin: „Wat denk je wel dat ik in dit medaillon heb, m'n engel De postzegel van je laatsten brief. Dien heb je met je lippen aange raakt, En vaak, heel vaak breng ik hem aan de mijne Angelina: „Och, Edwin, wat spijt me dat Ik heb 'm juist nat gemaakt op 't neusje van onzen klei nen puckhond —o Veelbelovend. O n d e r w ij z e r (tot de kleine Liesje)„Welke letter,-van 't abc volgt op de n A Liesje zwijgt. ':utic Onderwijzer: „Wat zou je bij voorbeeld zeggen als ik op je teenen trapte Liesje: „Wat ik zeggen zoo": leelijke mispunt leviet last, aan het verlangen van den Arabier te voldoen. Den volgenden morgen bengelden rondom den stadsmuur op regelmatige afstanden aan lange staken een hamel of een geit en zij waren zóó in het oog springend aangebracht, dat de spioneerende Syriërs hen terstond moesten opmerken. In den nacht liet Noman de driehonderd huiden met zand opvullen en ze zoo behendgdicht naaien, dat het, van verre gezien, scheen alsof er aan elke stang een pas ge slacht stuk vee te prijken hing. Het merwaardige schouwspel werd zoowel door de Hebreërs alsook door de Syrische schildwachten vol ver bazing aangestaard. Doch terwijl de naderbij komende Israëlieten, door het slachtvee wat nauwkeuriger te bekij ken, weldra zich van den waren stand van zaken konden overtuigen, verkeer den de Syriërs in den waan, versch geslacht vet vee voor zich te zien, daar zij door de Benjamitische boog- schutteis op eerbiedigen afstand van den muur gehouden werden. Judas ontmoette Noman bij den to ren Hananel en kon zich niet weer houden te glimlachen, toen hij zag, hoe de slimme Arabier de twee ver- sche, bloedige vellen aan een stok rond om den muur droeg en op die wijze de Syriërs geheel en al misleidde. Zóó heb ik de Syrische ezeldrijvers bij den toren Ranja ook reeds gefopt zeide Noman. Wordt vervolgd.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 6