Zaterdag 29 Juli 1911. No. 96. 2e Jaargang. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst. RichtingVoor waarheid en voor recht, door eigen daad en door daad van anderen, zonder aanzien van persoon of partij. VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Gentschestraat C 7 te Hulst. w? Stichter: H. A. van Dalsum. Gentschestraat C 6 te Hulst. Gentschestraat B 4 te Hulst. Limburg. DE VOLKSWIL REDACTIE: Abounemeut per drie maanden NEDERLAND BELOIE ANDERE LANDEN f 0.50. fr 1.20. f 0.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Niet geplaatste stukken worden niet terug gegeven. Het bladneemt geene verantwoordelijkheid voor den inhoud van het Yrije Woord en voor dien van Advertentiën. ADMINISTRATIE: DRUKKERIJ: Advertentiën, in te zenden vóór Vrijdags om 12 uur. Prijs per regel 10 cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant f0.25. o We nemen hieronder over het ver slag van eene gemeenteverkiezing te Heer, gemeente in Limburg bij Maastricht. Onze lezers zullen hieruit verne men, dat ook in Limburg eene p o- 1 i t i e k e geestelijkheid bestaat, en dat dus ook in het bisdom Roermond dezelfde rotte toestanden bestaan als in het bisdom Breda. Het verslag ontleenen we aan het blad Limburgs Belang te Roermond. Dezer dagen vernamen we nog van een Hulsterschen polderjongen, die werkt in de buurt van Leiden In Leiden doen de geestelijken huisbe zoek ook in de arbeiderswoningen, uit priesterlijke genegen heid voor den arme en den werk man, wat een verschil in Hulst Dit verschil ligt juist hierineen politieke geestelijke is partijman tusschen de parochianen, een priesterlijke geestelijke wil als priester de geestelijke raadsman en vriend zijn van allen uit liefde voor de zielen Maar een politieke geestelijke heeft geen liefde voor de zielen doch slechts voor zich zei ven en voor zijne vleiers. Alsnu geven we het verslag Men schrijft ons Als een teekenend staaltje van de wijze, waarop de geestelijkheid in Lim burg optreedt bij verkiezingen en te vens als een bewijs hoe men goede katholieken behandelt, die zich niet onvoorwaardelijk onderwerpen aan het gezag, dat de geestelijkheid op poli tiek gebiedt tracht uit te oefenen, willen wij hier het verloop van de verkiezing te Heer even schetsen. Sinds lang bestond daar een veete tusschen de dorpsbewoners, die zich onder meer door de oprichting van een tweede harmonie uitte. De aan hangers der partij, die de oude har monie aan haar zijde had, werd twee jaar geleden in den Raad in de min derheid gebracht, de Heer-partij kreeg toen vier stemmen tegen 3 van de Scharn-partij. De eerste was een wil loos werktuig in handen van de geeste lijkheid een harer leden kan, behalve zijn naam, geen letter op papier zet ten. Toen dan ook de in groote meerderheid klerikale Maastricht- sche Raad niet genegen was om ter reinen te verkoopen voor het nieuwe opvoedingsgesticht, dat de Congregatie van de Priesters van het Heilig Hart aldaar willen oprichten, togen deze naar Heer en wisten daar een groot terrein te verkrijgen van de gemeente tegen ean prijs beneden de heden- daagsche en verre beneden de toe komstige waarde. De geschiedenis is den lezers van dit blad bekend alsook de verontwaardiging, die het uitbuiten door politieke overmacht van een niet rijke gemeente algemeen verwekte. Te recht was het ontwikkelde deel der ingezetenen, dat niet geheel klerikaal verpolitiekt was, doch er op stond, dat de gemeente zuinig en recht vaardig geadministreerd werd, over dezen verkoop, als slot van een wan beheer van twee jaren, ten zeerste verontwaardigd. Van Heer's burge meester, de heer Van Oppen, die zijn waardigheid niet dankt aan eenige ca paciteiten, doch enkel aan klerikale protectie, viel niets te verwachten en daarom rekende men op de eerstko mende verkiezing om met den be- staanden Janboel af te rekenen. Waar tevens 4 nieuwe zetels bijkwamen, was de kans om den raad om te zetten zeer groot. Door de g e e s t e 1 ij k h e i d werd al het mogelijke gedaan om de be staande meederheid te behouden, er werd een Comité van Actie opgericht onder voorzitterschap van den heer A. Roovers, zoo pas uit Maastricht in de gemeente neergestreken. Vergaderingen werden belegd, en daarop voerde ter stond mee het hoogste woord pater Kusters, die, nadat zijn congregatie de gemeente bij eerste kennismaking financieel zwaar benadeeld had, ter stond mee kwam helpen de lakens uitdeelen. De eerste stemming was al een fiasco voor de partij van de geeste lijkheid. De oppositie zag terstond 3, de klerikale partij slechts 1 candi- daat gekozen, terwijl 4 mannen van „Scharn" in herstemming kwamen tegen 2 van „Heer". De stand was, dat de oppositie nu zeker kon rekenen op 5 zetels van de 11, doch er nog een moest winnen om de meerder heid te ha'en en dus regeerende partij te worden. Haalde de geestelijkheid er haar 2 candidaten door, dan be hielden de klerikalen nog een stem meerderheid in den Raad. Het zou dus hard tegen hard gaan. Donderdagavond werd door de kle rikalen een vrije debat-vergadering uitgeschreven in de oude kerk. In tegenstelling met Maastricht geven de klerikalen in Heer dus.... vrij de bat! Maar ze deden meerz e zorgden ook zelf dat er een debater kwa mDe heer Roo vers schijnt dat in een langdurig on derhoud met een socialist (S. D. P.- er) opgeknapt te hebben en dezen overgehaald te hebben, om op de vergadering der klerikalen te komen debatteeren. Het was me overigens een vergadering, een publiek en een debatje wel 1 Volgens de L. K, was de kerk opgepropt met naar schatting 7 a 800 aanwezigen, waaronder (na tuurlijk de geestelijke en burgelijke autoriteiten. Men heeft zich de moeite getroost de kiezers te tellen, die deze vergadering, bezochtenwaren er Dinsdag te voren geen 80, ditmaal kwamen allen te samen een 80-tal volwassen mannen ter vergadering, de rest waren, behoudens 400 denk beeldige aanwezigen, vrouwen en kinderen, die in afwachting van vrou wen- en kinder kisrecht van de hart verheffende toespraken van de heeren Désirè Stassar en Waszink kwamen genieten, alsmede aan het gevaar bloot gesteld werden (zie onderstaande cir culaire) „om afvallig gemaakt te wor den van Christus en zijn priesters". Een ding moet gezegd wordende vrouwen en kinderen hebben braaf mee het uit Maastricht* door de kleri kalen geleerde „boe boe" geroepen en schijnen welhaast voldoende be kwaamheid te bezitten, om klerikaal kiezer te worden. Enfin, de comedie liep magnifiek van stapel, en pater Kusters, die zich ook eens edelmoedig wilde toonen voor zijn nieuwe mede burgers, verzocht den aanwezigen zich als katholiek waardig te gedragen en den soc. debater eerst te laten ver trekken. Dat scheen noodig te zijn 1 Daarop werd door de klerikalen de volgende circulaire verspreid o. a. geleekend door de drie geestelijken de parochie kerk te Heer. Katholieke Kiezers voor den Ge meenteraad van Heer. Vlak vóór de herkiezing zijn U thans de oogen opengegaan. Een diepgevallen socialist heeft Donderdag. 1.1. ten aanhoore van honderden kie zers openlijk bewezen, dat de socia listen onze ontevredene partijmannen misbruiken om velen afvallig te maken van Christus en Zijne priesters de spot ter met Christus, met zijne kerk en priesters is op de grofste leugens en afschuwelijkste godslasteringen betrapt; de ongelukkige is geslagen ja ver pletterd door de meest tastbare be wijzen der sprekers van de katholieke partij. Met den haat in d'oogen, schel dend en verwenschend ging de ramp zalige socialist heen en wij, katholie ken, jubelden „lk ben een kind der kerke"Katholieken, gij allen hebt het gehoord, óók deze geestverwant van de oppositie-partij bestreed op lasterlijke wijze uw kerk, uwe priesters, uwe Paters en Zusters, het Opvoe dingsgesticht, onze vereenigingen enz. Katholieke kiezers, wie hebben dien ongelukkigen socialist in uwe gemeente weer binnengehaald, wie trekken zijne partij, wie halen zulke godloochenaars per automobiel naar het stembureau? Gij -allen weet het, en in geweten moogt gij die verkeerde mannen niet steunen. Weg met alle verdachte can didaten. stemt met ons slechts op de twee mannen, die openlijk en ridder lijk altijd met ons strijdan en die ge zworen hebben het Christelijk beginsel trouw te blijven. Stemt op GOESSENS en JANSSEN, de candidaten van het Katholiek Kies- comité. A. DE WEVER. Pastoor. C. HERMANS. Kapelaan. J. GADIOT. Kapelaan. Het Bestuur van het Katholiek Kies- comité De Voorzitter, A. ROOVERS. Maar de heeren klerikalen schenen nog niet heel zeker van de overwin ning, niettegenstaande de prachtig op gevoerde comedie met den socialisti- schen debater En daarom werd bo venstaande circulaire gevolgd door een tweede, die wij hieronder afdrukken. WelEdele Heer. De uitslag der laatste stembus is aanleiding voor ondergeteekenden, een oproep te doen aan de oprechte Katho lieken van Heer om te verschijnen op een vergadering van Kath. Kiezers, ten einde aldaar de ware belangen onzer gemeente te bespreken in verband met den beginselstrijd van a. s. Maandag. Aangezien wij U beschouwen als een man van oprechte katholieke be ginselen en overtuigd zijn, dat U m,et ons zult inzien, dat het noodzakelijk is dat ook te Heer de katholieken niet mogen misleid worden door verkapte Socialisten en Liberalen, hebben wij de eer tot U het beleefd verzoek te richten wel te willen tegenwoordig zijn op onze vergadering op Zondag den 16 Juli e. k. te 8 uur in de oude Kerk, waar verschillsnde sprekers van naam zullen het woord voeren. Ondergeteekenden, overtuigd van de noodzakelijkheid, dat met spoed en met kracht dient opgetreden, hebben zich gevormd tot een voorloopig comité, dat zich den steun verzekerd heeft van den HoogEerw. Heer Pastoor de Wever en van meerdere autoriteiten en bur gers van Heer. Wij rekenen op uw steun en tegen woordigheid en teekenen Hoogachtend, HET VOORLOOPIG COM1ET. Hadden de klerikalen Donderdag avond maar met klein geschut gewerkt ditmaal zou de zware artillerie uit Maastricht uitrukken om Scharn te bombardeeren. Niemand minder dan de heeren Jules Schaepkens van Riempst Junior, voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Maastricht, voorzitter van den Maas- trichtschen middenstand, voorzitter van de katholieke kiesvereeniging, eerste secretaris van de Maasvereeniging, enz. enz. enz.de heer Jac. P. van Term, hoofdredacteur van de Limbur ger Koerier en civiel-adviseur van de Maastrichtsche Jeune garde catholique, pater Germanus O. M., pater Kusters, en vooral niet te vergeten de weleer waarde heer Verheggen, kapelaan van de St. Martinus-parochie te Wijk- Maastricht en onvolprezen verkiezings agitator. Volgens de L. K. waren pastoor en burgemeester, de kapelaans, de pro vinciaal der Priesters van het H. Hart, alsook vele bekende propagandisten uit Maastricht aanwezig. Maar wie he laas ontbraken, dat waren.... de kie zers van Scharn. De heer Schaepkens deed vooral uitkomen, dat de inzet van den strijd niet gold een geschil tusschen har- inoniën, gelijk velen willen doen ge- looven, maar dat het feitelijk gaat voor of tegen het heilig beginsel, dat bij hem triomfeert in den kreetLim burg aan ChristusSpreker vergat er bij te voegen, dat men naast dezen triomf-kreet ook zeer dikwijls, speciaal ook in Heer, wel een anderen kreet meende gehoord te hebben, nl. „Lim burg aan o n s." Pater Germans vocht tegen het libe raal-socialistisch systeem, dus.... in Heer tegen windmolens. De heer Term drong vooral aan op een definitieve kath. kiesvereeniging (daar er in Heer ook geen voorloopige bestaat, zal spreker zeker aan de hee ren geestelijken gedacht hebben, die daarvoor tot dusver fungeerden). Ka pelaan Verheggen was van dezelfde gedachte, en betoogde met nadruk het goed recht niet alleen, maar ook de plicht van den priester om als staats burger zijn medeburgers voor te lichten en voor te gaan, en zette uiteen, wat het liberalisme en het socialisme zijn kunnen voor He.er, welks bevolking hoofdzakelijk uit arbeiders bestaat. Maar 't heeft alles niet gebaat. De uitslag was een nederlaag over de geheele lijn voor de klerikale partij. De heer Verheggen zal den volgenden dag wel gedacht hebben, dat de kiezers in Wijk makker schaapjes zijn dan die van Scham-Heer. Maar het kan ook aan de kapelaans liggen die van Heer hebben niet de reputatie van zoo heel slim te zijn op politiek gebied, zoodat er wel niet zoo heel veel „voorlich ting" van hen als staatsburgers zal uit gaan voor hun medeburgers. Thans blijft enkel nog merkwaardig, hoe de geestelijkheid in Heer haar draai zal nemen. Na de tegenwoordige meerderheid in den Raad voor liberalen, socialisten en erger te hebben uitge maakt, zal zij toch aanraking met haar moeten zoeken. Dat gaat hier trouwens in Limburg makkelijker dan elders. Pater Kusters heeft den eersten stap al gedaan. Toen hij Maandagmorgen heel in de vroegte een aantal voor mannen van de oppositie (thans regee- rings-)partij ontmoette, zeide de eer waarde pater tot dezen, dat ze maar flink moesten werken voor de verkie zing, dat zouden hij en zijn partijge- nooten ook doen, maar dat ze, ongeacht den afloop, niet boos op elkaar behoe ven te blijven, want dat ook hij had ingezien dat het een politie- ken en geen godsdienstigen s t r ij d gold. Dat inzicht kwam wat laat, zal men zeggen. Misschien hebben de heeren van de hooge politiek uit Maastricht den goeden raad gegeven om den strijd niet op de spits te drijven, (die voch ten Zondagavond dan ook uitsluitend tegen liberale en socialistische wind molens,) en dan... pater Kusters mocht weer eens wat noodig hebben van de gemeente Heer in de eerstvolgende jaren.... Of de nieuwe gemeenteraad in Heer zich echter verder zal laten gebruiken, zooals de vorige placht te doen, mag op goede gronden betwijfeld worden. Integendeel, dezen past meer dan ooit een zuinig en accuraat beheer om den financieelen toestand geleide lijk weer te verbeteren. Terwijl wij hopen, dat hij door absoluut onpar tijdige houding bij benoemingen en tegenover alle bewoners der gemeente, ongeacht van welke partij zij zijn, velen besturen van plattelandsgemeenten in Limburg een voorbeeld zal geven. De waardige houding, in dezen verkie zingsstrijd aangenomen en volgehou den door de partij, die thans in Heer weer aan het bewind is gekomen, geeft ons het recht in dezen het beste te verwachten. Raadsvergadering te Bemelen (Limburg). o Op de agenda stonden: le mede- deeling van ingekomen stukken 2e onderzoekrekening en begrooting Burg. Armbestuur 3e gemeenteverslag 4e herziening van het kohier van den hoofdelijken omslag. Aanwezig waren de Burgemeester en de raadsleden Lacroix, Willems, en Leesens afwezig het raadslid Schevers en de wethouders Mourmans en Smeets. De secretaris las de notulen der vorige vergadering. Daarna deed de voorzitter voorlezing van een schrijven van het gemeentebestuur van Wijlre, waarin dit meldde, dat het zich niets aantrok van den op het gasthuis te ma ken put, die 500 gulden zal kosten. De burgemeester kwam met punt 2 van de agenda voor den dag en begon de toelichting voor te lezen. De heer Leesens onderbrak hem met de vraag, of dat stuk ter inzage gelegen had. De voorzitter antwoordde ontkennend. Waarop de heer Leesens vroeg, waarom niet. De Voorzitter gaf als zijn meening te kennen, dat zulks niet behoeft. De heer Leesens bleef overtuigd, dat zulks wel behoeft en hij wilde hebben, dat in het vervolg alle stukken die hphan~

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 1