CIPW-MEIITl Van alles wat. Advert entiën- in ben mom goeden koof Hier is 't adres. - Grootste Modemagazijn - De vermindering van het verkeer moet worden toegeschreven aan de algemeene malaise in handel en nijver heid. De geregelde lijnen op Gent werden daardoor ernstig getroffen vele stoomschepen kwamen binnen en vertrokken met halve lading. De verschepingen van cement, aar dappelen en suiker waren onbedui dend. Het einde van het jaar bracht hierin eene kleine verbetering. Steen kolen behoorden tot de voornaamste uitvoerartikelen. Eene aanmerkelijke vermeerdering valt waar te nemen bij den recht- streekschen aanvoer van ruwe katoen uit Amerika en van Russisch vlas. Vele stoomschepen werden te Gent bevracht voor de Baltische zee en zelfs verscheidene voor havens van de Middellandsche zee, zooals Venetië, Ancona, enz. De losgelegenheid in de haven van Gent bleek onvoldoende te zijn stoom schepen, geladen met vlas, moesten meermalen twee of drie dagen wach ten, alvorens te kunnen lossen, wegens het gebrek aan plaats in de voorhaven. In deze omstandigheden is het te vree zen, dat de vrachten op Gent aan merkelijk zullen stijgen, of dat de stoomschepen eene naburige haven zullen binnenloopen, waar zij niet blootgesteld zijn aan vertraging bij het lossen, hetgeen een zeer groot ver lies zou zijn voor de haven van Gent. (Uit het jaarverslag van Consul Kuyk te Gent.) Nederland en België. o— Het is en blijft onze meening, zegt het „LI. v. A.", dat de katho lieken voor '30 te klagen hadden over het regiem van koning Willem en de Vlaamsche katholieken bijge volg evenveel als de Walen Maar... we geven toe, dat de ka tholieke belangen de minste der be kommernissen waren van de frans kiljons en vrijdenkers, die de groote rol speelden in die omwenteling. En we geven evenzeer toe dat de hoogere geestelijkheid van dien tijd zich heel gemakkelijk bij het nieuwe regiem aansloot en uit onberedeneerde vrees voor het Hollandsche prote stantisme uit het oog verloor, dat de Fransche vrijdenkerij veel meer ont bindend op het geloof werkte. Dat is dan het ongeluk geweest van de velen in ons land, die, na 1830, gewerkt hebben aan het ver val van den Ylaamschen stam en het ondergeschikt maken van onze taal. De eenen, de liberale Franschge- zinden, verwurgden onze taal omdat ze de taal was van Oranje de ka tholieken en velen onder de hoogere geestelijkheid, hielpen den Staat in zijn verfranschingswerk. omdat onze taal die was van de Hollandsche protestanten en omdat ze Frankrijk, ondanks de revolutie, nog bleven aanzien als oudste dochter van de Kerk Zoo is het gekomen, dat uit on beredeneerde vrees voor Holland en om het Orangism in onze gewesten te dooden, de Staat zijne scholen verlransehte en de geestelijkheid, uit vrees voor het protestantisme, dit Fransch karakter nog wat verscherpte. Zoo werd ons land wa^ewijd opengezet voor den Franscben in vloed, en wij, Vlamingen van alle partijen, niet alleen de katholieken, plukken nu de bittere vruchten van de verkeerde handeling onzer va deren. De liberalen hebben de vrijheid meer en meer op zijn Fransch op gevat en als ze nu oprecht en vrij moedig willen spreken, zullen ze erkennen dat hunne geestverwanten in Nederland, Duitscbland en Enge land toch eene hoogere opvatting van het „liberaal zijn" hebben dan hei samen te vatten in de woorden papen vreterij" katholieken kwel len kan de grootste ezel van de we reld en daar moet ge hoegenaamd geen verstand voor hebben. Voor de katholiekenis dit kwaad gevolg uit de toestanden na '30 ge komen, dat men onze natuurlijke leiders en voorlichters op een ver keerde baan heeft geleid dat zij, verfranscht als ze zijn en slachtoffers hunner opvoeding, het volk niet ken nen en zij bijgevolg niet begrijpen over welke groote macht zij beschik ken, indien ze maar willen. Neen, om der waarheid wille, de „Noorderduivel" schrikt ons minder af dan de duivel, die ons, katholie ken, uit het Zuiden toegrijnst. Er zijn in Holland, gelijk „Ons Recht" het met overschot van gelijk doet uitschijnen, twee soorten prote stanten de eenen gelooven nog in de godheid van Christus en nemen dus Zijne zedewet nog als verplich tend aan de anderen, de „moder nen", gelooven aan geene veropen baringen en dus aan geen gewetens plichten meer. Deze tweede soort wil, gelijk de liberalen op zijn Fransch, het Gods begrip uit de samenleving bannen, waartegen de eerste soort, de geloovige protestanten zich verzetten. Alzoo werd voor de Hollandsche katholieken het samenwerken met de geloovige protestanten mogelijk, voor het verkrijgen van wetten die het onderwijs op christelijken grondslag vestigen en die de openbare zede lijkheid handhaven. En die samen werking heeft zulke wetten tot stand gebracht, zoodat de katholieken van Belgie reden hebben om die van Hol land te benijden. dingen in acht moet nemen: voorden beker en voor de wormen. Voorden beker ik weet niet of het den beker is van drank of vap spel behoef ik u niet meer te waarschuwenik zie, dat hij vertrapt op den grond ligt". „Neem hem mede ter belooning!" „Dank u, Antiochus De goden mogen u zegenen „En de wormen Zouden dat slan gen zijn „Dat geloof ik niet. Wormen zijn zwak „En toch worden wij allen hun ten prooi „Moge voor u die dag nog zeer verre zijn, doorluchtige vorst!" zeide de Egyptenaar en trok met zijn toover-" staf drie kringen om Antiochus. „Dit doe ik, om u te behoeden voor booze geesten. Zelfs Typhon, de kwade geest, die Osiris doodde, kan u thans niet meer schaden." „Zoo zou ik nu beschut zijn tegen alles „Slechts voor u zeiven niet. Voor zich zelf kan tooverstaf noch amulet den sterveling beschermen. Voor zich zeiven moet men zich zelf beschutten 3. ANTIOCHUS' DOOD. „Ik verlang vurig naar groene tuinen en warme baden," zeide de koning i den volgenden dag tot Cleanthes. „De lijklucht der woestijn maakt mij ziek". 1 „Gij hadt dezen roemloozen tocht geenszins moeten ondernemen." „Dat is juist het beroerdste ik moest welDunkt je dan niet, dat ik liefst mij op die vervloekte Hebieërs geworpen en hen in een zegevieren den strijd verpletterd zou hebben, in plaats van de voltrekking mijner wraak aan anderen over te laten Veronder stel je in mij zóó weinig krijgmans- trots, dat deze ellendige strooptocht mij niet tegen de borst stuit „Als dat zoo is, waarom gingt ge dan toch „Noem mij één man, aan wien ik het groote leger voor dezen tocht had kunnen toevertrouwen. Wel mocht ik Gorgias, Nicanor, Lysias en Timotheus met groote macht naar het joodsche land sturen, omdat de een den ander in het oog en in bedwang houdt. Maar wilde ik de oostelijke provincies on derwerpen, de achterstallige belastin gen innen en de groote sommen ver zamelen, die ik thans noodig heb, om mijn talrijk leger te onderhouden en de schatting aan de Romeinen te be talen, dan kon zulks alléén geschieden door een geduchte krijgsmacht op de been te brengen, onder het opperbe vel van een enkelen man. Geen ander ware daartoe meer geschikt geweest, dan Bacchides. Doch mag ik dezen vriend van mijn overleden broeder vertrouwen, die, naar-Bacchides mee ning, te vroeg gestorven is Wie waar borgt mij, dat hij de schatten niet zou verdonkeremanen, dat hij achter mijnen Het is heel spijtig voor die katho lieken, welke in Holland een „Noor- derduivel" bespeuren maar als ge loovige katholieken zouden wij, had den wij in ons land hier eene partij als de anti-revolutionairen in Neder land, gaarne haar de hand reiken. En we zoudeu, in 't belang.onzer opvatting van de maatschappij, ver moedelijk met Hollandsche geloovige protestanten een heel eind verder komen dan met de Fransche onge- loovigen, voor wier gedachten men hier de deur wagewijd opengezet heeft. 0 £en geschiedenis van een rechter. Een Parijsch blad vertelt een geschiede nis van een rechter, die, in het volle besef van zijn waardigheid, den delin quent steeds aanraadt, zijn antwoorden zoo beknopt mogelijk te geven doch zelf gaarne zijn gevoelens breed uit eenzet. „Antwoord met ja of neen", begon de rechter, „de rechtbank stelt geen belang in hetgeen u gelooft, doch al leen in feiten. Ook ik geloofde, dat ik van morgen mijn horloge in mijn vestzak stak, maar in werkelijkheid heb ik het op mijn nachttafel laten liggen. Wij willen hier slechts feiten, geen meeningen hooren." De getuige bleef stom als een visch, het proces was snel afgedaan en de rechter ging voldaan huiswaarts. „Je schijnt erg in de verlegenheid gezeten te hebben", zegt zijn vrouw bij het thuis komen. „Niet minder dari 4 menschen zijn hier geweest, om je horloge te halen." Een zware verdenking ontstond in den geest des graag-pratenden rechters. „Je hebt het toch niet meegegeven „Natuurlijk, aan den eerste reeds. Hij zei er nog nadrukkelijk bij, dat hij moest zeggen, datje 't op de nachttafel had laten liggen." Bij het volgende rechlsgeding was de rechter zeer.... zwijgzaam o In de „Köln. Ztg." stelt dr. Paul König uit Bonn de maatregelen der Nederlandsche regeering tot bescher ming van de duizenden vogels, die door het licht onzer vuurtorens aan getrokken, zich doodvlogen in den lichtkring, tot een voorbeeld. Hij be schrijft het werk van Thijsse in op dracht van onze regeering en het aan vankelijk resultaat, verkregen met de aangebrachte vogeltrekken, waarop de vermoeide dieren een rustplaats vin den. In Duitschland is op dit gebied nog niets gedaan. Wel hebben dierkun digen zich bezig gehouden met het onderzoek naar de soorten van vogels die door de stralende lichten der vuurtorens werden aangetrokken en weldra verlamd of dood neervielen op den grond het is echter in het brein dier geleerden nog niet opgekomen ietst te doen om al die teloor gaande levens te redden. Uit naam van den Bond voor vogelbescherming bezweert de schrijver in het Keulsche blad de rug niet een verbond zou sluiten met de oproerige stammen in het Oosten „Zie het ongeluk, alvorens het u ziet zeggen onze wijzen. En dan ook nog vertoeft, gelijk gij weet, Demetris, de zoon mijns broeders, als gijzelaar te Rome en zeggen de ontevredenen in mijn rijk altijd nog heimelijk, dat de eenige zoon van mijn broeder meer recht op den troon heeft, dan ik „En meent ge, dat Bacchides onder deze ontevredenen behoort en een maal gaarne zich den zoon uws broe ders zoude aantrekken, om zich tegen u te kanten „Ja, dat geloof ik stellig." „Dan kan hij ook nu gevaarlijk voor u worden in de hoofdstad, die bijna geheel van bezetting ontbloot is." „Mij dunkt van niet. Zijne plannen hangen in de lucht en bchooren tot de onzekere toekomst. Wie echter om de toekomst het tegenwoordige vergeet, die verliest beide. Bovendien bezit Bacchides geen leger." „Beschikdet gij dan over een leger, toen ge uit de gevangenschap van Rome vluchtet jfJ^Wat mij gelukte, gelukt aan geen ander" hernam Antiochus trots. „Geven zulks de godenzuchtte Cleanthes. Het innen der achterstallige belas tingen ging bij de weerspannige stam men slechter en trager, dan de koning I had gedacht. Door onmeedoogende gestrengheid daagde hij het verzet der I ontevredene Satropljën hoe langer zoo regeering het voorbeeld van Holland te volgen. Daardoor zouden jaarlijks vele honderdduizenden vogels worden gered. o De herleving van het mohamedanis- iiie. Er is nog nooit, noch op staat kundig, noch op maatschappelijk, noch op geestelijk gebied in de Muzelman- sche wereld zooveel beweging geweest als tegenwoordig, en deze beweging gaat gepaard met het ontwaken van een nieuw gevoel van solidariteit en eene poging om de verspreide krach ten van den Islam te vereenigen. De Mahomedanen in Rusland willen niet alleen in de Doema meer gekend worden, maar zij organiseerden maat schappijen, welke door de pers strijden voor vooruitgang en voor pan-Islamis- me. Den 16den Febr. 1910 werd de eerste moskee in St. Petersburg ge opend met een groot Muzelmansch feest, waardoor aan den dag kwam, dat de Islam in Rusland steeds meer erkend wordt. De nieuwe nationalistische partij in Egypte, aangemoedigd door datde En- gelsche regeering de Mahomedanen bevoorrechtte in plaats van onpartijdig behandelde, heeft overal het fanatisme en het verlangen naar onafhankelijk heid aangemoedigd. In den mond van die partij beteekent de leus „Egypte voor de Egyptenaren", Egypte voor de Muzelmannen, en moet de onder drukking der Christenen tengevolge hebben. Het is te hopen dat de Engelsche politiek in Egypte geheel verandere. De geest die in Turkije en Egypte werkt, begint zich ook in Oost Indië te openbaren. Ontwikkelde Muzelman nen stichtten de „Bondi Outomo" of Universeelen bond, welks program be helst zelfregeering, reorganisatie van het onderwijs en maatschappelijke voor uitgang. Hij liet den Koran in de taal van het land over zetten. Het eerste congres der Jong-Javanen werd meer dan twee jaar geleden te Djoc- meer uit. Zijn ongeduld nam van dag tot dag. toe. Om eindelijk zelf weder in Judea te kunnen verschijnen en de joden ten eenen male onder het juk te brengen, besloot hij, een aan Artemis toegewijden tempel te plunderen, die in de Persische provin cie Elymaïs was gelegen. Het heilig dom, dat, wegens zijns talrijke, uiterst kostbare geloftegeschenken, welke vol gens de archieven gedeeltelijk nog van Alexander den Groote afkomstig waren, wijd en zijd beroemd was, zoude de schatkist vullen en daardoor spoedig een verdelgingsoorlog tegen de joden mogelijk maken. Nog eenmaal waagde Cleanthes het, den koning te herinneren, dat diens vader in dezelfde provincie Elymaïs, bij het plunderen van den tempel van Belus, leven en eer verloren had, nog eenmaal deed hij al zijn invloed gel den doch hij werd met harde woor den uit de koninklijke tent weggezon den. De vrees van den grijzen waar schuwer bleek maar al te zeer gegrond. De in opstand gekomen inwoners der provincie, door hunne naburen kracht dadig gesteund vielen het Syrische. leger van alle kanten met zóóveel on stuimigheid en zulk een goed gevolg aan, dat Antiochus zich gedwongen zag, te vluchten naar Ecbatana, een I sterke met zeven muren omgeven stad, I ten einde hier zijn uitgeput leger op nieuw te regelen en aan te vullen. De koning aanvaardde den terug jacarta gehouden, en daar werd ge handeld o a. over onderwijs van de vrouweiijke jeugd, vrijheid van de pers en zelfregeering. Ook in China zijn de Muzelmannen aan den arbeid. Zij geven in Tokio een driemaandelijksch tijdschrift uit, in het Chineesch, getiteld: De ontwaakte Muzelmannen, en een blad in het Engelsch. („Heraut.") o Een menschenredeler. Mama loopt met kleine Jantje aan een vijver te wandelen. Zij doet de vraag „Nu Jantje, wat zou je doen als mamma eens in 't water viel „Dat komt er niet op aan, ik weet den weg naar huis alleen ook wel," was het snelle antwoord. Ondergeteekende beveelt zich be leefd in ieders gunst aan voor het herstellen van alle soorten Uurwerken, Constateurs, Phonographs enz. Tevens keus van alle soorten NIEUWE HORLOGEN en reparatie aan zeer lagen prijs. L. Engels, horlogemaker te HULST aan de Statie. Fabriek van HOEDEN en KLAKKEN voor Heeren en Damen. Alle KINDER ARTIKELS. Alles op maat. No. 1, HOUTBRIEL (Verkensmarkt) ST. - N1KOLAAS. met een des te kregeler zin, wijl hij altijd nog geen bericht van zijn veld- heeren uit Judea had. Het verre doel van zijn vlucht was nog niet bereikt, toen hem gemeld werd, dat een bode uit Syrië was aangekomen. Cleanthes, die juist bij Antiochus in de tent ver toefde, wilde zich kiesch verwijderen, doch de vorst hield hem terug. „Den goden zij dankriep hij. „Eindelijk een goede tijding in dit vervloekte land Blijf hier en hoor, wat Lysias mij laat boodschappen." „Moge het louter een bericht van zegepraal zijn „Gij zult het hooren, Cleanthes Treed nader!" riep de koning den Syrischen afgezant toe. „Ge kunt ver zekerd zijn van uw bodeloon On getwijfeld brengt ge bericht, dat Lysias de Hebreërs heeft verslagen De aangesprokene zweeg onthutst. „Spreek. Ik ben bereid u aan te hooren." De bode, die de opvliegendheid des konings kende, zeide angstig „Heer, straf er mij niet voor, dat ik de bren ger ben van slechte tijding." Antiochus werd bleek. „Spreek!" riep hij schor. Cleanthes stond op. „Ik zal mij verwijderen," zeide hij. „Blijf!" beval de koning opgewon den. „Spreek, of ik laat je martelen schreeuwde hij dan den bode toe, die nog steeds aarzelde. Wordt vervolgd* voor Manies-, Juffers- en Siinderhoeden, door hem bij zijne oud gekende zaak geopend. Stelsel: VEEL en GOEDKOOP verkoopen en voortdurend het NIEUWSTE. Neemt aan alle herstellingen en veranderingen. Eet wel op 't adres: Statiestraat -18. In het Pelsenmagazijn is gelegenheid de pelsen des zomers in bewaring te geven tegen ontvangst van beioijs. EDUARD MOREL. Steenhouwerij „De Ciranïet" Gazometerstraat St. Nikolaas (Waas.) Kappen en leveren van alle soorten lllanwen en witten Arduin, Marmer- en Beeldhouwwerken. Bijzonderheid van Monumenten en Grafzerken. Op aanvraag teekening en prijslijst gratis. Meester-SteenhouwerEDM. INGELS.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 6