W No. 94. Zaterdag 15 Juli 1911. 2e Jaargang. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst. Richting: Voor waarheid en voor recht, dooi* eigen daad en door daad van anderen, zonder aanzien van persoon of partij. 7EHSOHÏJNT ËLKEN ZATERDAG. Geiitschestraat C 7 te Hulst. Stichter: H. A. van Dalsum. Geiitschestraat C 6 te Hulst. Geiitschestraat B 4 te Hulst. Logentaal De gemeenteraads verkiezing te Hulst. DE REDACTIE: Abonnement per drie maanden NEDERLAND BELGIE ANDERE LANDEN f 0.50. fr 1.20. f 0.80. - - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Niet geplaatste stukken worden niet terug gegeven. Het blad neemt geene verantwoordelijkheid voor den inhoud van het Yrije Woord en voor dien van Advertentiën. ADMINISTRATIE: D R U K K E IIIJ Advertentiën, in te zenden vóór Vrijdags om 12 uur. Prijs per regel 10 cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant f 0.25. O, mijn Zelandia, wat zijt gij lief en schoon Met U reis ik de wereld rond, en stel U daar ten toon De katholieke Zelandia zal toch hare katholieke ooren niet stoppen, hoop ik Hm, hm, hm Met stomme vereering voor uwe catholiciteit, lieve Zuswaag ik het U heel zoetjes in het oor te fluisteren, dat Ge U (met twee hoofd letters vreeselijk vergist hebt, toen Ge uwen geleerden blufschotel den 27n Juni 1.1. uwen lezers voorzettedet. Uw gewijde kost was te zeer met u w wijwater besprenkeld, hoor, ZusjeGij spreekt over de logen, die er was in de stemme des volks, toen die stemme den dood eischte over onzen aanbiddelijken Heer en Heiland, Jesus Christus 1 O Katholieke, godvruchtige Zelan dia O, o, o! Denk eens eenige dagen terug in het geschiedkundig feit, dat U aan haalt 1 1 Hum, hum, hum, liefste Zusje Voelt Ge de weldoende koelte U niet tegenwaaien uit de afgekapte palm- en olijftakken Wordt u>v oog niet met blij-wee- moedige tranen gevuld, als gij ziet, hoe de menigte den naakten grond met haie kleedingstukken bedekt?? Jubelt uw hartje niet, lieve Zus, bij al dat Hosannagejuich in de straten van Jerusalem Immers, ja 1 Gij zijt toch katholiek, he En gij neemt nu en dan nog al een godvruchtig uiterlijk, he?! Dus Maar, goeie Zus, dat alles was de Volksstem me. de Volksdaad, de Volks wil En was nou dat alles leugen en bedrog??? Was het de taal des dui vels??? O, lieve Zus Zelandia Wat zijt Gij lief en schoon1 Niet waar? Het volk, de me nigte, riep vol geestdriftHosanna aan den Zoon van David Gezegend Hij, die daar komt in den Naam des Heeren En dat is allemaal eenvoudig ge logen, niet Nou, Zusje, spuw niet naar mij, hoor Want als U de vrijheid neemt, om zoo maar eventjes gauw te zeggen, dat de stemme des volks de stemme der leugen is, dan mag ik toch wel eens laten uitkomen, wat dat volk soms al eens gezegd en geroepen heeft, niet Ik wil zelfs nog méér laten uitko men omdat ik er aan houd, als de duivel aan eene ziel, dat ons goeie volk wete, dat in z ij n mond de Godstale weerklinkt ZOO DIKWIJLS eendrachtige liefde om God, dien mond openrukt. Waarom, lieve Zusje, waarom was de Godsmoord nu wat hij was kwaad? Waarom weerklonk van die H o- sanalippen zoo eensklaps het Kruisig Hem. Weet mijn lieve Zusje Zelandia dat Dat kwam omdat het volk opge ruid, opgehitst was door anderen 1 O, O, O Ja, Zusje, dat staat in de H. Schrif tuur Fameus Daaraan had mijn goeie Zus niet gedacht, he En toch is dat zoo en niet anders Priesters en Farizeeërs Overheden des volks 1 Hun rang en waardigheid vergetend, liepen onder het volk, om de men sehen aan te zetten tot Zelandia, die o zoo katholiek i s, moet van een arm buitenmannetje geen lesjes in de bijbelgeschiedenis ontvangen, niet Anders, ik ben wel bereid, om in deze te geven wat ik kan, hoor, Zusje. Je hebt maar te spreken NOOIT zou het volk gedaan heb ben, wat het feitelijk gedaan heeft, ALS sommige Heeren niet had den gedaan wat ze feitelijk gedaan hebben, niet? Daarbij en behalve dat alles, hebben we hier een feit, dat God zelf zóó gewild heeft tot Zaligmaking der wereld, en om ons Zijne overgroote liefde te toonen. Wat deden die priesters en overhe den toch leelijk, he Zus Nou, dat verstaat iedereen. En daarom houd ik voor dezen keer den inkt in pen en pot, en groet mijne katholieke Zus hartelijk in den Heere en al mijne goeie Lezers erbij. V. V. We hebben vernomen, dat de gees telijken in Hulst zich in het geheim weder met de gemeenteraadsverkie zing hebben bemoeid, in het geheim echter, omdat zij weten, dat de kiezers zijn ingelicht, dat dit hun verbo den is. Of dit nu waar is weten we niet persoonlijk, omdat zij buiten ons be reik blijven, maar van vriend Ongenae weten we het door zijne poging, om Borm over te halen tot de bekende advertentie, die voor doel had, hem onder de kiezers verdacht te maken, en dat zou ook zijn gelukt als Vrien denkring niet door het strooibiljet en van Dalsum in zijne lezing de knoeie rijen hadden verijdeld. En deze zelfde kapelaan Ongenae durfde Zondag op den preekstoel klagen, dat de geestelijken in Hulst zoo weinig worden gegroet, ja, dat de menschen liever den „bengel" groeten dan den priester, hoewel de Heilige Franciscus van Sales had verklaard, dat de waardigheid van priester zoo groot is, dat als hij een priester zou ontmoeten en een engel, hij eerst den priester zou groeten en eerst daarna den engel. (Hierop sloeg dan het woord bengel). Maar we hebben in Hulst ook een fijn stelletje Nu die heeren in hunne houding volharden, zullen we spoedig, te hun ner beschaming, plaatsen een artikel, dat reeds eenigen tijd gereed ligt en getiteld is Het Katholiek geloof boven en beneden den Moerdijk. We geven ter overweging aan wien de schoen past, een woord van Paos Pius X uit zijne Vermaning van 4 Augustus 1908 aan de Katholieke Gees telijkheid. „Indien dan ook de heiligheid van „leven wordt verwaarloosd, zal de „priester allerminst het zout der aarde „kunnen zijn want wat bedorven en „besmet is, is geenszins geschikt „om de onbederfelijkheid te verzeke ren, en waar de heiligheid afwezig „is, daar moet het bederf wonen. „Daarom noemt Christus, met dezelfde „gelijkenis voortgaande, zulke priesters „krachteloos zout, hetwelk „voor „niets meer dient dan om „weggeworpen en door de „menschen vertreden te worden. (Math. V. 13). En een ander woord uit diezelfde Vermaning „Want indien indien h ij „zich mengt in wereldsche „dingen; indien dat alles vloeit „hieruit voort, dat hij geen acht geeft „op het woord van Christus en den „levensregel veracht, door Hem vast gesteld „Indien iemand na Mij wil „komen verloochene hij zich zelf." (Math. XVI 22). O De voorloopige uitslag is, dat twee onzer candidaten zijn gekozen, de hee ren P. J. Borm en J. F. v. d. Walle, en de heer Borm met het grootst aan tal stemmen, ondanks de lage manie ren, aangewend om hem onder de kiezers verdacht te maken, maar welke verdachtmaking door het strooibiljet van Vriendenkring en de lezing van van Dalsum werd verijdeld. En hier mede bewees Hulst weder eens te meer dat, zoodra de kiezers voelen, dat er gemeene trucs worden gebruikt, zij deze verijdelen. En dat verder zijn herkozen de heeren A. F. Hombach en C. J. Btirm. Over dezen voorloopigen uitslag kunnen we tevreden zijn, omdat we moeten rekening houden met net nuch tere feit, dat een zittend lid nu een maal een grooten voorsprong heeft. In herstemming komen nu drie onzer candidaten, de heeren J. B. de Boy met 131, J. Fricot met 161 en J. Ph. C. de Paepe met 132 stemmen, tegen de heeren Th. Fassaert (aftr.) met 159, D. v. d. Heijden met 125 en A. A. van de Walle met 116 stemmen. Volgens den voorloopigen uitslag zou echter de heer Hangelbroek in herstemming zijn gekomen met 120 stemmen, doch later is gebleken, zeer eigenaardig, dat het stembureau zich had vergist en dat de heer Hangel broek 115 stemmen had behaald, dus juist eene minder dan de heer A. A. van de Walle. Toch zijn we over den loop van zaken niet geheel tevreden, omdat Hulst dom heeft gestemd, daar in het belang van Hulst, de heer Hom bach niet had moeten zijn herkozen. Niet, dat we iets tegen den heer Hombach hebben, maer, zooals we in de lezing hebben gezegd, hij vergeel dit nuchtere feit, dat Hulst geen Ant werpen is. Onder zijn beheer van wethouder is de hoofdelijke omslag van f 6000 ge worden f7500 en f9000, en deze zou in 1911 f 12000 zijn geweest, indien niet door de truc van eene geldlee- ning van f 2750 voor onderhoudsuit- gaven, deze nieuwe verhooging on- noodig was geworden dooruitstel van executie. Men wist wel in den Raad, waarom deze niet wilde hoo- ren, toen we tegen deze geldleening opkwamen men was bevreesd, dat in 1911, bij de vermeerdering van het raadsledental, de oogen der kiezers zouden open z ij n. Nu de heer Hombach herkozen is zullen we dit krijgen 1. een tweede veldwachter, heele- maal onnoodig, maar dat ligt in de lijn der van Waesberghe's taktiek, te doen voorkomen alsof Hulst een op roerig volk heeft, terwijl juist integen deel er moeilijk een meer kalmer en meegaand volk te vinden is. En daar enboven hebben we reeds een 2den veldwachter, maar deze is niet officieel, in kapelaan Ongenae. 2. Verplichte vleeschkeuring, en wie zal dan weder de kosten betalen van keurmeester en de gevolgen dra gen van eventueele afkeuringen 3. gemeentelijke waterleiding (waar voor niemand behoefte gevoelt). 4. Steeds grootere stijging van de gemeenteuitgaven zonder eene poging, dat de menschen hier beter hun brood kunnen verdienen. Wij zijn ook zoo bang niet om uit gaven te doen, maar weeldeuitgaven, die niet samengaan met meer verdie nen door de burgers, brengen de ge meente achteruit in plaats van vooruit. Indien wij onze drie candidaten bij de herstemming gekozen krijgen zal er kans zijn dat althans niet, zooals tot heden blindelings op één stem na, besluiten worden genomen. Als de kiezers dit bij de herstemming op 25 Juli maar indachtig willen zijn, doch als zij dan opnieuw, evenals op 11 Juli, niet volgens het gemeentebelang maar volgens persoonlijke gevoelig heden stemmen, dan zullen zij ook zeiven de gevolgen daarvan moeten dragen, want een volk heeft de re geering die het verdient, en het ver dient alsdan wegens dom stemmen een gemeenteraad die dom regeert. We hebben het zeer eigenaardig ge noemd, dat juist voor den heer Han gelbroek, dien wij uit overwegingen van billijkheid één protestant op de elf raadsleden, terwijl er vroeger een was op de zeven, we herinneren slechls aan de heeren van Deinse en Adriaanse en omdat hij zeer actief, nauwgezet en eerlijk is, wat voor een groote waarde is voor de controle op het doen en nalaten van het gemeen tebestuur, het officieele cijfer met 5 moest worden verminderd bij den voor loopigen uitslag, waardoor hij juist een stem kon komen beneden den heer Andries van de Walle. Deze eigenaardigheid is in Hulst bijzonder opgevallen. Er was reeds Dinsdagavond, toen de uitslag bekend was, afgesproken, dat een onzer candidaten zich zou terugtrekken voor den heer Hangel broek, want men gevoelde, dat deze moest worden gekozen. En na deze afspraak het bericht, dat hij niet 4 stemmen meer maar 1 stem minder heeft dan Dries. Het is eene eigen aardige zaak, gelijk het eene eigen aardige zaak is, dat van Dalsum altijd stelselmatig uit het stembureau wordt gehouden gelijk vroeger mr. van Alphen, gelijk het eigenaardig is, dat er zoo buitengewoon vele allergekste combinaties van de stembriefjes zijn afgelezen, alsof de kiezers grootendeels van Lotje waren getikt. Wij ontvingen van den heer B. de Graef te Magelang, Indië, ten ge schenke, deze door hem gecomponeerde marsch. We zeggen hem daarvoor dank, omdat daaruit blijkt en ook door de wijze waarop, dat hij ons vriendschap pelijk is gezind, waarop we prijs stellen. Verkiezingspraktijken in Liisiburg. O— In Limburg heeft men precies zulk een kliekgeest als in het bisdom Breda, als speciaal in het district Hulst. En naar we hebben nagegaan, zijn het ook daar precies als hier de man nen van de politieke christelijkheid, die bepaald als voorwaarde stellen om onder christelijke vlag te worden ge kozen dat zij een vlek hebben op ziel en liefst op rug er bij, want zoo iets staat goed. En ook daar is de taktiek van wege de politieke christelijkheid om de an dere stem te smoren, opdat de groote menigte onbekend blijve met de leer van fatsoen en met hare rechten en plichten van staatsburger en van ge- geloovige. Alleen schijnt het daar niet zóó ge wetenloos te zijn, dat men er nog bij voegt de stelselmatige samenspanning van geestelijke en leek tot broodroof als men een eerlijk man is. De politieke christelijkheid dat is het verbond van heerschzuchtige gees telijkheid met persoonlijke en partij belangen of begeerten van leeken is wel de groote gruwel, die tegen woordig Nederland teistert, en zij is zoo machtig, omdat pers, justitie en regeering haar steunen. Het iseigent- lijk een reuzentaak om tegen dezen stroom van bederf op te gaan, ook omdat nog zij, die dit bederf erken nen, nog in het geniep tegenwerken hen, die tegen dezen stroom opgaan uit valschheid, dat deze durven te doen wat zij ook zouden willen doen maar niet kunnen. Het is toch zoo juist wat Vondel reeds zong in Lucifer Staetzucht kent geen God noch bloed. En deze Staatzucht is de Neder- landsche politieke christelijkheid.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 1