Lezing, Blooker's Cacao Dekteekenis van <legemeenteraadsverkiezing te Hulst Dankbetuiging. Dankbetuiging D AALDERS Aan de Kiezers van Hulst. P. J. BORM J. B. DE BOIJ J. E. FRICOT, en J. PH. C. DE PAEPE. F. J. DE RRUIJN A. HANGELBROEK, en J. F. VAN DE WALLE J.Fzn. het meest gelezen en sympathieke blad, van Zeeland. Van alles wat. Correspondentie. Verkoopingen. Marktberichten. A d verten tien- uitgesteld. GOES. C. P. Brusket, niet onderwerp Maandagavond ÏO Juli bij den heer Hon. Neefs, te Hulst, dooi den heer H. A. van Dalsum. Geen Cacao smaakt zoo krachtig als De vereeniging „De Vriendenkring" ten doel hebbende de belangen van de gemeente te behartigen, heeft in hare vergade ring als candidaten voor de Gemeenteraadsverkiezing gesteld, de heeren Daar er 7 zetels vacant zijn en de Vereeniging maar 4 can didaten gesteld heeft, heeft ze ook besloten uit de ingeleverde candidaten over te nemen, de heeren: En daar het allen ht eren zijn welke met hart en ziel de belangen der gemeente zullen voorstaan, raden wij den kiezers met allen aandrang aan, hunne stem op bovengenoemde heeren uit te brengen. Namens het bestuur der Vereeniging: C. J. CUIJLE, fd voorzitter. A. R EIN HOUD, secretaris. O De Geestelijkheid in Portugal De correspondent van de „Maasb.te Lissabon deelt over de geestelijkheid in Portugal de volgende treurige bijzonderheden mede De geestelijkheid schiet hier in elk onderdeel van hare bediening te kort Het is waar, dat hun zedelijk gedrag zeer veel beter is dan een zestig jaar geleden, toen de helft der clergé, zooals me een zeer achtenswaardig priester vertelde, zelfs geen greintje geloot meer had overgehouden, maar toch zijn zij absoluut niet op de hoogte noch van hun tijd, noch van hun taak. De bisschoppen sluiten zich op in hun paleizen, zonder de minste aanraking te zoeken met het vnlk. Er gaat geen begeestering van hen uit, geen aanmoediging, geen lust. De priesters zijn in de allereerste plaats staatsambtenaren, en hebben uit hoofde van hun betrekking de duizenden kleine beslommeringen te dragen, waarmede men bij ons de burgemeesters het leven verzuurt. In hun vrijen tijd doopen zij kinderen, lezen de H, Mis en begraven d«ra den. Yoor de rest doen ze niets niets hoegenaamd. Wel hebben ze zich veel met politiek bemoeid, zon der er echter ooit iets goeds in tot stand te brengen, maar sociale kwes ties zijn hun vreemd gebleven, om het onderwijs hebben ze zich nimmer bekommerd, ja zelfs het godsdienstig onderricht is op de schroraelijkste manier verwaarloosd Het wordt al als een model-parochie beschouwd, waar van tijd tot. tijd Zondags onder de H. Mis een uitlegging van den catechismus gegeven wordt en hier mede moeten allen het dan maar doen kinderen en volwassenen Ik vroeg aan een priester of er onder zijn confraters ook waren, die zich met het modernisme bemoeiden, en hij moest me zuchtend het schrik kelijk antwoord geven „belaas neen." En ik begreep, dat de smaak der Portugeesche geestelijkheid in eene andere richting ontwikkeld is niet in die van theologische studie. Een hoog geplaatst prelaat ant woordde me op een dergelijke vraag vlakweg, dat de opleiding der pries ters in Portugal te gebrekkig was, dan dat zij zich in zulke zaken konden verdiepen Wat de trouw van de priesters aan de bisschoppen betrett gedurende de moeilijke dagen, die komen zullen, hierover maakt men zich niet on gerust. Wel zullen sommigen, door armoede gedreven, de pensioenen aan vaarden, maar men betwijfelt of er zich één aan het gouvernement lee- nen zal tot oprichting van vereeni- gingen van eeredienst en in dat ge val zou Portugal althans gespaard blijven voor een aantal schismatieke kerkjes. o Werkverschaffing. Een rondven- ter met kleerenhangers slofte langs den weg, toen een politieagent hem aansprak en zei Zeg eens, mannetje, je gaat met me mee. Je vent zonder vergunning." De man scheen verlegen te worden en antwoordde „Als ik mee moet, dan zult gij de hoepeltjes moeten dragen." De politieman nam de voorwerpen op den schouder en voort ging het naar het politebureau, waar hij het geval aan den inspecteur blootlegde. Deze, zich tot den venter wendend, vroeg „Hebt ge een vergunning?" „Ja meneer, asjeblieft." „Waarom heb je die dan niet dade lijk laten zien „Wel, omdat er mij niet naar ge vraagd werd, en ik dacht dat hij graag wat te doen had. En daar ik juist dezen kant uit moest, verschafte ik hem werk." o Wie wordt er oud Dr. Krevet uit Mühlhausen vertelt in de „Blatter für Vertrauensarzte" een en ander over zijn gemeente. Deze telt 35.000 zielen, van wie cr tijdens de volkstelling 950 ouder war n dan 70 jaar en 181 ouder dan 80 jaar. De oudste vrouw was 95. Er moed rs van 73, 74 en 76 jaar, die 11, 12 of 15 kinderen bezaten en moeders van 81, 82 en 85 jaai met 8, 6 en 16 spruiten. De 90-jarigen waren van een slanken bouw en mid delmatige grootte. Een nader onderzoek bracht aan den dag, dat alle oudjes tot de kleine bur gerij behoorden, geen gymnastiek be oefend hadden in hun jeugd, nooit kennis maakten met massage of elec- triseeren, geen geheel-onthouders of vegetariërs waren, nooit een badplaats of het zachte zuiden bezochten, en dat baden voor hen een ongekende weelde was. Zij sliepen niet met open ramen, een 80 jarige ademde zelfs ge durende 30 jaar kamerslucht in en was nog niet aan gifstoffen bezweken. Allen hadden een leven van noesten arbeid en veel zorgen achter den rug. Een 94 jarige vrouwtje was zelfs ge brekkig, zij had door een val i n haar jeugd een bochel gekregen 3n liep op 84 jarigen leeftijd nog een tweede on geluk en schouderbreuk op, zoodat zij na dien uit en in haar bed getild moest worden. Toch leeft ze nog opgewekt en wel te midden van haar vele kinderen en kleinkinderen. o— De nonvlinderplaag. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vestigt er de aandacht van de bosch- bezitter op lo. dat de nonvlinderplaag weder is uitgebroken in dennenbosschen op de Veluwe onder de gemeente Rozen- daal nabij Arnhem 2o. dat betreffende den nonvlinder en zijne bestrijding vanwege het Staats- boschbeheer zijn uitgegeven a. een vlugschrift„Insecten scha delijk voor naaldhout, no. 4 de non- vlinder" b. een „Rapport betreffende het optreden van den nonvlinder in Neder land en de maatregelen, die ter be strijding van de nonvlinderplaag ge nomen worden", welke op franco aanvrage gratis verkrijgbaar zijn bij den inspecteur der Staatsbosschen en -ontginningen te Utrecht 3o. dat het aanbeveling verdient, indien de aanwezigheid van den non vlinder in een bosch wordt waarge nomen, daarvan onmiddelijk kennis te geven aan den inspecteur der Staats bosschen en -ontginningen te Utrecht. CLINGE. Herkozen zijn de heeren J. F. Buysrogge met 125, G. L. de Cock met 141 en P. A. Smet met 149 stemmen. De heeren P. Bolsens en C. de Bruijn kregen er elk 74 en J. van Damme 101. Van de 362 kiezers leverden er 228 geldige stemmen in. OSSENISSE. Aantal kiezers 132 en geldige stemmen 108. Herkozen is de heer N. J. Rijk met 63 stemmen. Gekozen de heeren A. J. Rosseel met 85 en Jac. Serrarens met 77 stemmen. Middenprijs op de Belgische mark ten van 19 tot en met 24 Juni per 100 kilo: van tarwe fr. 19,71, van rogge fr. 15,12. J. Strooband, Kolhorn. Goed. Fr. Strobbe, Altenesse. Dat is f3.20 8 Juli. 1 uur. Hengstdijk. Veld vruchten. Dumoleyn. 8 Juli. 2 uur. Graauw (Jagertje). Veldvruchten. Poppe. 8 Juli. 5 uur. Axel. Afbraak. Dreg- mans. 8 Juli. Half tien. Hontenisse Dul- laertpolder. Veldvruchten. Dumoleyn. 10 Juli. 3 uur. Hontenisse Zeedijk. Veldvruchten. Dumoleyn. 11 Juli. Axel Beoosten- en Bewesten- blijpolder. Veldvruchten. Dregmans. 11 Juli. 2 uur. Ossenisse. Ver blijf landerijen. Dumoleyn. 12 Juli. 2 uur. Clinge (Gr. en N. Kieldrechtpolder). Veldvruchten. Poppe. 12 Juli. Stoppeldijk Pauluspolder. Veldvruchten. Dumoleyn. 14 Juli. 1 uur. Hoek (Nieuw- Neuzenpolder.) Veldvruchten, v. d. Moer. 17 Juli. Half twee precies. Hulst. Verblijf landerijen. Daey Ouwens. 20 Juli. 1 uur. Ter Neuzen. Hof stede. enz. v. d. Moer. Hulst, 3 Juli. Per 100 K.G. Tarwe f 9,75 a f 10,00, Rogge f 7,50 a f 7,60, Wintergerst f 0,00 a f 0,00, Zomergerst f0,00 a 0,00. Haver f8,00 a f0,00, Erwten f 00,00 a f 00,00, Paardeboo- nen f 0,00 a f 0,00 Duivenboonen f 00,00 a f 00,00 Witteboonen f 00,00 a f—Bruineboonen f00,00 a f 00,00, Boekweit f00,00 a f 00,00. Lijnzaad f00,— a f00,00 Aardappels, f 5,00 a f 0.00 Koolzaad per zak van 106 liters f00,00 a f 00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 5, verkocht 4. Varkens 27, verkocht 16. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,15 tot f0,00. Eieren per 26 stuks f 1,00. Koers van liet geld. Belgisch geld per 100 frs. f47,475 k f47.50. O— Ondergeteekende DES1RÉ LEEN- KNEGT, landbouwer te Stoppeldijk (Patrijshoek) betuigt zijne buitenge wone tevredenheid aan de naaml. venn. „VEREENIGDE NEDERLANDEN" te Hulst (Zeeland) voor de prompte uit betaling van zijn gestorven paard en beveelt mitsdien deze maatschappij ten zeerste aan. Stoppeldijk Juli 1911. D. LEENKNEGT. P.S. Agent der maatschappij te Hulst (Hooghuis) is de heer C. J. VAEL. o Ondergeteekende JOS. CAMMAERT, landbouwer te Hontenisse (Kruispol der) betuigt zijne buitengewone tevre denheid aan de naaml. venn. „VER EENIGDE NEDERLANDEN" te Hulst (Zeeland) voor de prompte uitbetaling van zijn gestorven paard en beveelt mitsdien deze maatschappij ten zeerste aan. Hontenisse, 3 Juli 1911. J. CAMMAERT. P.S. Agent der maatschappij te Stop peldijk is de heer D. FASSAERT. De verkooping van huis en inboedel J. F VAN KRUIJSSEN te Hulst wordt, wegens tusschen- gekomen sterfgeval, Notaris H. A. VAN DALSUM. Abonnementen voor GOES en OMGEVING worden aangenomen door OUDE SINGEL. OP 's avonds 8V2 uur

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 3