IS. Koopt en iaat werken by hen die adverteeren in DE VOLKSWIL, AAN DE KIEZERS DER V0LKSWILPARI1J. Gewestelijk Nieuws ubriek. is, die een hond zou willen koopen, doch toen antwoordde zij mij dat ik maar geld zou willen maken van die honden (het is niet die van mij maar van mijn collega die ik zou verkoo- pen) doch daar zou zij wel een houtje voor steken, en trouwens de kapelaans hebben ook niet zooveel geld, die menschen geven te veel aan den ar men Nu ja, als die juffrouw dat zegt zal het ook wel waar zijn maar ik geloof er geen steek van. Niettegen staande hebben wij hier op Groenendijk twee goede kapelaans, van deze heeren kan ik dat wel gelooven dat die goed zijn voor den armen, maar er zijn meer kapelaans dan hier op Groenen dijk, waaronder verschillende van de behoudende partij. Hopende dat het hiermede voldoende is, teeken ik mij, na nogmaals mijn dank te hebben betuigd voor de ver leende plaatsruimte Een abonné. Groenendijk, 29 Juni 1911. o Sas van Gent, 28—6—-'11. Mijnheer de Redacteur. Ziet men tegenwoordig de vergun ningen tot verkoop van sterke dranken opmerkelijk verminderen, het afzetge bied blijft op dezelfde hoogte als vroeger. Boven elke herberg ziet men het opschrift prijken..Vergunning voor logement." De bedoeling hiervan is gemakkelijk te doorgronden, want de houders van logementen mogen immers sterke dranken verkoopen aan hun logés! (Ja vrienden logés! heusch ze kunnen de menschen bijna niet bergen zoo vol is het overal.) Het zou mij sterk verwonderen, wanneer plotseling iemand kwam opdagen, om in zoo'n logement te logeeren, het moeite zou kosten den persoon be hoorlijk ligging te verschaffen. 95 pCt. is er niet voor ingericht. Misschien is die toestand in het leven geroepen om de landsverdedigers in tijd van oor log onder dak te brengen. Voorwaar geen kwaad idee. Intusschen blijven de inkomsten op sterken drank vrij stationair en dat is hoofdzaak. Begrijp je me lezers Er- is reeds dikwijls op gewezen dat met den alcohol (in hoofd zaak door het volk gedronken) de el lende in vele huisgezinnen wordt binnen gebracht. Om dit te voorkomen dienen er andere uitspanningslocalen te verrijzen en wel in de eerste plaats een openbare leeszaal. Hierin wordt verkocht koffie, thee, melk, chocolaad enz. enz. met kleine winsten. De be zoekers mogen echter niet verplicht worden te koopen. De gegoede stand laat daar uitgelezen couranten en tijd schriften bezorgen. Eene kleine jaar- lijksche subsidie van de gemeente voor het aanschaffen van boeken en derge lijke zou goed besteed zijn. Alles wordt zoo aantrekkelijk mogelijk in gericht, zoodat met de tijd jong en oud er gebruik van zullen maken. In Sas zou het Zeemanshuis op het kleine marktje, zich daar uitstekend voor lee- nen. Op kermis en carnaval zou er evengoed gedanst kunnen worden en zou dus voor de eigenaar meer rente afwerpen als nu het geval is. Het kroeg loopen zou voor velen in hun eigen belang van zelf minder worden. Het is maar een ideetje, maar ik twijfel er niet aan of het zal in den smaak vallen en daarom geef ik het woord aan die H.H. dfe er het hunne toe kunnen bijdragen dat zoo iets tot stand komt. U mijnheer de Redacteur mijn dank voor de plaatsruimte, teeken ik mij Een vriend des volks. o Mijnheer de Redacteur Argus die mijn lesje van de vorige keer goed aan zijn oor geknoopt heeft en nu J. Th. van Aerde teekent, schijnt weder een lesje noodig te hebben. Geachte heer van Aerde. U schrijlt dat men de edelste zaak in een belachlijk daglicht kan stellen. Parbleudaar heeft u gelijk in, dat kan men uit uw eigen stukje het best bemerken. Nooit heb ik geschreven „ik ben rijk", wel dat ik als een rijk man kan leven. Kijk eens hier, mijn tractement, mijn eten en mijn kleeren worden mij thuis gebracht, ik heb niets te kort en heb een gemakkelijk leven, is dat niet leven als een rijk man Telkens als het woordje rijk maar eens gebruikt wordt dan vliegt u in het harnas, dat komt mij nog al rood voor. Als ik zeg de redactie geeft mij goede toelichtingen, zeg ik dan dat het al bewezen is U is zoo vriendelijk mij met een patient van Meerenberg gelijk te stellen en een paar regels verder lees ik dat mijn stukje bij een ontwikkeld man dr. J. Sasse de volle sympathie had. Moet u nu niet erkennen dat u uw naam te grabbelen gooit Weet u wel zeker dat de redactie dat vertelsel van den sergeant der Genie niet gelooft of is u gedachten- lezer Het zou uw schoolmeester heel wat beter gestaan hebben dat hij u had leeren lezen dan u sprookjes te ver tellen van Moeder Gans. Vergeet niet dat de groote Multatuli ook eens gezegd heeft „leer lezen." Dat u het niet erg vindt dat een predikant naar een concert gaat om naar stukken van Beethoven, Bach of Mozart te gaan luisteren ben ik met u eens, maar u moet niet het bal weg cijferen, mogen ze soms ook naar Car men of Salomé gaan luisteren Ik vind het erg leuk dat u mij een dwaze noemt en ten slotte nog een lesje van mij aanneemt. In uw oog schijnt elk geestelijke een halve heilige te zijn, zijn dat soms ook de vijanden van van Dalsum Is het niet beter de fouten aan te wijzen dan ze te verstoppen Ziet u soms niet hoe de goddeloos heid toeneemt of zijn voor u de woor den van toepassing die ik aan van Dalsum zijn vijanden opdroeg Ik zal op uwe pamfletten geen ant woord meer geven, ik kan mijn tijd beter gebruiken. Achtend, B. DE GRAEF, serg. kapelm. 2e bat. inf. M a g e 1 a n g. o Essen, den 2 Juli 1911. Mijnheer de-Redacteur. Gelieve de goedheid te hebben om dit te plaatsen in uw veel gelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Daar men hier in Essen zooveel klagen hoort van de onreinheid, daar om moet men de kostbazen een kleine bemerking brengen. Men hoort zoovele klachten dat de polderwerkers 's nachts niet kunnen slapen van die overvloe dige vlooien. Het is wel zoo erg, als dat men met zulke personen niet meer te samen kan werken of men wordt er ook van mede gedeeld. Het was de vorige week op een zeker baanwerk, waar twee personen, die op no. 77 in de Taubenstraat op logiest waren, op hun werk niet stil konden staan en moesten eerst een half uur hun kleeren nazoeken omdat zij zoo van zulk een ongedierte geplaagd wer den. Maar als men dan die kostvrouw eens moest zien, ge zou er van ver baasd staan te kijken. Het is een heele dame. Ge zoudt het haar niet nazeg gen als men zoo een juffrouw eens op straat ziet. Zou het niet beter zijn voor zoo een vuilpoets als dat zij haar regel van bedverschooning een weinig bijhield en niet zooveel over anderen wist te vertellen Dan gaat zoo een zwarte zuster af en toe wel eens naar Zeeland om dan den een en den ander over den hekel te halen, maar mejuffrouw F. blijft maar liever in Essen. Hoogachtend, F. BIESEBROEK, Taubenstrasse no. 5, Essen. o Essen, 2 Juli 1911. WAARSCHUWING. Polderwerkers, gij die door spaar zaamheid een som geld gespaard zou hebben gelijk de polderwerkers Kamiel David en Emil de Dauw, beide ge noemden woonachtig te Koewacht en nu werkzaam in Essen. Beiden waren in Essen, Stoppenbergstrasse no. 97 op logiest. Daar Kamiel David giste ren voormiddag tot zijn verbazing zijn gespaarde som van 70 Mark vermiste, hoewel David snel te huis liep maar tevergeefs, geen spoor van zijn geld was te vinden. Het zelfde was ook het geval met de Dauw, die eveneens 150 Mark gespaard had, en hoe zij bei den het geld kwijt geraakt zijn is nu een raadsel. Daarom, zijt allen op uw hoede als u geld bij u draagt. Mogelijk zou ook een diefstal kunnen plaats gehad hebben. F. BIESEBROEK Taubenstrasse no. 5, Essen. o Rotterdam 11—7—1911. Nu wij aan den vooravond staan van een strijd, een strijd mijne broe ders, welke voor u van zoo grootbe lang is, kan ik niet nalaten de pen op te nemen en u uit de verte toeroepen Broeders, maakt u strijdvaardig, be- kampt uw vijand met het eenige wa pen dat u bezit, dat recht maar ook verdelgend is, namelijk het stembiljet. Toont door woord en daad dat u ge noeg hebt van de heerschappij en dwang van enkele meerderen onzer zoo brave christelijke partij, welke geestelijke en wereldlijke rechten aan hunne zijde hebben. Toont hun dat dit alles van uw wil afhangt en u den genadeslag kunt toebrengen, want reeds te lang heeft deze partij gere geerd over de gemeente en hare be- belangen. Zeg hun sta op van dezen zetel, want u hebt eigenbelang op het oog en blijft doof en blind voor de onze. Welnu, wij zullen u toonen, dat wij ook mannen hebben welke voor onze belangen zullen strijden, mannen welke het gebod „hebt uw naasten lief" heilig is. Welnu, Zeeuwsche broeders, het recht is aan uwe zijde, maar ook de macht. Toont dat gij allen broeders zijt en voor het eene en zelfde doel strijdtbeter bestaan en meer rechten. Laat onze hervorming zijn Alles her nieuwen in de zoo zieke christelijke politieke partij. Na U M. d. R. bedankt te hebben voor de verleende plaatsruimte, en U broeders goed succes gewenscht te hebben, teeken ik mij Lid uwer partij F. D. DE WILDE. DE SPANNE TIJD en GODS GERICHT. Is er betooging geweest en nog, in vele gemeenten van ons land van Hulst, van wege het kiezen van ge meenteraadsleden Onze gemeente van Graauw doet niet minder onder voor andere. Was onze eerste kiezing met succes bekroond, thans zetten we weer alle zeilen bij, om ons doel te berei ken. Was bij de eerste verkiezing één onzer candidaten gevallen, thans zetten wij ook deze op zijn troon. Want een varkenshond is machtiger dan een geitenvereeniging. Laat ons de gulden candid a- t e n onze kracht gevoelen. De macht is aan ons. Slechts dan, wanneer het te stemmen is, dan erkent men den werkman. Zijn eenmaal de goede G ij s en zijn clubgenooten weer aan 't bestuur, dan is 't weer 't oude knikkespel. Neemt daarom mannen uit 't rubriek gelijk als Frans, Wart en Peet Fransen. Mannen van ons v o 1 k s p o I i t i e k om 't volgend jaar tot tien uur te dansen. Aldus houdt men een ware schoonmaak on der onze notabelen, zor.der tijd te verknoeien. Geen stemmen te versnip peren dus, trouw en manhaftig onze plicht vervullen. Ons niet af laten schrikken door een kaalhoofdig man of een voorstander van een gouden bok. Dat zij die niet stem gerechtigd zijn, druk propaganda ma ken en de nog slecht ontwikkelde collega's eenigszins op de hoogte hel pen, wanteendracht maakt macht. Een liefhebber van dansen. Graauw. o Den 27 Juni 11 werd te Ilulst een geleerd(?) artikel geschreven, en den 28en daaraanvolgende werd dat kostbaar document aan de vergetel heid ontrukt en op de katholieke(!ü) vleugelen van Z e 1 a n d i a overal heen gevoerd. e Stem des Yolks is de stem der leugen", wordt daar beweerd, en zelfs Pius IX z. g. wordt uit zijn graf gehaald, om dat te bewij zen, zoowel als Rousseau, de god loochenaar. Hm. hm, hm 'n Prachtig koppel bij. elkaar O, geniale Zelandia En u w genie, o Zelandia, komt tot zijn volste recht dezen keer Want uwe verkeerde en verdraaide voorstelling der zaken toont genoeg zaam aan, dat gij zelf den weg bijster zijt in den doolhof van gewijde gangen en wegen. Wij beweerden zoo maar niet bont en onbezonnen weg, dat de slem des volks de stemme Gods is. Niet? Wij noemden voorwaarden. Niet? En gij zegt, dat de bewijzen voor het grijpen zijn om aan te toonen, dat de stem des volks, die van God niet zijn kan. Niet? 't Is beter hard te blazen dan den mond te verbranden Zelandia, wees nu een9 katholiek genoeg, om daaraan te denken, hoor In afwachting, zoek ik nog immer in uwen gewijden en ongewijden voorraad van 27 Juni 1.1 naar REWIJZEN maar, eilacie, ik en vinde ze niet op uwen geleerden bluf- schotel Nou, we zien malkander nog wel eens. Dus V. V. —O Dinsdag is tot lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland gekozen de heer mr. P. Dieleman met 28 van de 41 uitgebrachte stemmen. De uitsluitingskwestie aan de „De Ruyterschool." Naar aanleiding van een bemidde lingsvoorstel, door de Commissie uit het Belgisch Loodsencorps alhier ge daan aan 't Bestuur der „De Ruyter school" heeft dit College beslist, dat de Belgische ingezetenen te Vlissingen voortaan, wat betreft toelating tot die school, op voet van gelijkheid zullen worden behandeld met de Ne derlanders, indien althans de gevraagde subsidieverhooging door Provincie en Rijk wordt toegekend. Door die beslissing is thans de nete lige kwestie zeer waarschijnlijk tot op lossing gebracht. R. G. VAN NIEUWKUYK. SAS VAN GENT. Alhier werden de aftredende leden, de heeren P. J. Ha- melijnck en P. Wauters, herkozen resp. met 112 en 132 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. V. Oole, aftr. die 91 en V. Verschaffel die 70 stem men verkreeg. Yoor de f400 boeten of 80 dagen hechtenis in de zaak pastoor Schetsen ambtsrapport burgemees ter van Waesberghe. (De Justitie achtte niet strafbaar de klachten in zake Fruijtier en Ooievaar). Hulst. Wegens Jan f 0,10 Ter Neuzen. Omdat de kin deren van madammeke zoo goed kunnen schooien voor de R. K. bizonden school e.a. - 0,50 Groenendijk. Uit alle hoop, dat Marjanneke niet meer zal droomen over de hondjes en dergelijke en maar zoetjes sla pen - 0,50 Kijkuit. Omdat de zoon van den grooten boer zoo op zijn neus keek met zijn vierden prijs voor zijn rijtuig, omdat hij op den eersten prijs had gespecu leerd - 1,50 Van een lezer te Maastricht. In de hoop, dat de Christelijke naastenliefde in Zeeuwsch- Vlaanderen door geestelijken en leeken volgens de leer van Chris tus woide toegepast - 1,— Hulst. Omdat het lieve kind nu is kwaad, Daar het rijmpke in de Volks wil staat, Dat hadde zij voorzeker niet ge dacht, En daarom maar weer 25 cent gebracht - 0,25 Hengstdijk. Opdat onze vriend var. Dalsum nog mag zegevieren, omdat hij voor waarheid en recht uitkomt - 0.10 Lamswaarde. Van een goeden vriend - 0,20 Hulst. Van een abonné in de hoop, dat alle zeven candi daten er in eens door zullen zijn - 1, De van Dalsumvrienden in Axel zijn blij, dat hij (Mr. van Dalsum) het besluit genomen heeft, dat eerder de wereld zal vergaan als dat hij de redactie zal laten gaan, ingeleverd door A.v.C. - 0,50 Clinge. Omdat Petrus altijd nog in afwachting is op zijn jas van Sies den boer - 0,25 St. Jansteen. Omdat Fie en Frans samen zoo flink kunnen kijven - 0,10 Hulst. Omdat Duimpie heeft gezegd dat als Jan er uit is, moeten die andere twee er uit - 0,10 Hulst. Omdat de vrouw van August van Duimpie niet naar de kermis van Clinge mag gaan - Koewacht. Omdat zij geen jongen kan krijgen, daar zij een ander te geerne ziet Boschkapelle. Omdat ik het wonder vind, die de burgemees ter mais, bloem enz. verkoopt en de vrouw van den veldwach ter geen mutsen mag maken, geef ik Vlissingen. Patiënten, Militair Hospitaal. Omdat de Volkswil hier zooveel invloed uitoefent - Vlissingen. Omdat de Volks wil hier zooveel gelezen en zoo druk besproken wordt Vlissingen. Wij van ons vier centen pree, geven gaarne ook nog een dubbeltje mee Boschkapelle. Van P. J. Des tombes Johsz. Omdat de geiten wel naar elders vertrekken, maar de commissaris niet Boschkapelle. Omdat Lone dertien jaar is braaf geweest, en nu zoo graag de Volkswil leest Boschkappelle. Omdat Dona- tus zoo schoon kan beeten kap pen Berg-Gladbach. Omdat A. F. kwam vragen te Boschkappelle naar eene zaak waarmede hij niets te maken had Edam. Kom, jongens, ieder een steentje, en 't huis van Van Dalsum is op een steenrots ge bouwd Boschkapelle. Van P. S., op hoop, dat de heer Willem Cam- maert van Stoppeldijk Kampen, niet meer zulke praatjes zal komen vertellen tegen mjjn vader Essen. Omdat een vlooien circus te koop aangeboden wordt voor 300 mark, en de andere wilde diertjes op den koop toe worden gegeven Essen. Omdat de vlooien Baitajan school maken rond de pappot en Mej F. het komando voert Essen. In den hoop, dat Mej. F. de reiniging zal bijhouden - Essen. Omdat mijn buur vrouw alles aan een hollandschen Pater vertelt en nooit wat liegt - Essen. Omdat mej. Frans zoo graag de politie stuurt, maar altijd onverrichterzake weer kan vertrekken Essen. Omdat Louiske haar landsgenooten zoo graag slecht maakt en zij zelve niet een van de beste is Terneuzen. Dirkje zal wel in zijn vuistjes lachen, als hij dat cadeautje krijgt, omdat hij 25 jaar in Terneuzen woont. Hm. Hm. Hulst. Omdat de staartster, in Sint-Nicolaas verdwenen, in Hulst zit Hulst. Omdat candidaat loe Ioe denkt, dat hij gekozen wordt Rapenburg. Omdat Anna scheert zonder zeep en het scheermes van pastoor mee heeft gebroken - 0,25 Stoppeldijk. Omdat de pastoor zoo opgewonden is, dat hij de kerkmeesters gedurig doet voor komen voor het proces wegens het hoog bouwen door zijnen gebuur - 0,25 Sas van Gent. Omdat de dikke boerin nabij Philippine zooveel dagen in de week noo dig heeft om te gaan commee- ren, dat zij maar een halven dag thuis kan zijn, en omdat de Volkswil bij haar in huis niet mag komen maar zij deze bij een ander gaat lezen - 0,50 Boschkapelle. Van een van Dalsumvriend - 0,50 Walsoorden. Van Lucas - 0,25 Neuzen. 3 m. 10 cent - 0,30 Van de polderjongens van Zaandam - 1,25 Hulst. Omdat Vincentius treurt, dat hij uit den lusthof zoo weinig heeft ontvangen in zijn moppentrommel - 0,10 Hulst. Omdat Sjef van Oud- Antwerpen in de kerk zoo goed de orde weet te bewaren, maar op het hof niet - 0,10 Hulst. Omdat de zwarte Joseph in het kantoor om kaart jes mag gaan en dat anderen in den gang moeten blijven staan - 0,10 Vorige lijst - 164,43 Totaal f 178,83

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 2