De Volkswil BIJVOEGSEL vail van '24 Juni 1911. 76 FEUILLETON. Het vraagstuk van het binden van de Stikstof. o (Slot). Calcium is een van de weinige ele menten, die de eigenschap hebben, zich direct met de stikstof te kunnen vereenigen. Met is een metaal, welks kleur gelijkt op die van zilver, met hetwelk stikstof zich betrekkelijk mak kelijk verbindt, tot een der verbindin gen, die men bestempelt met de be naming „nitruren". Behalve calcium bezitten ook borium, silicum, titaan, barcym, strontium, mag nesium chromium en nog een paar minder bekende elementen bovenge noemde eigenschap. Hei caliumnitruur splitst zich in aanraking met water in ammonia en kalk. Als wij dus calcium goedkoop ge noeg konden bereiden, dan was ook de bereiding van ammonia goedkoop ten uitvoer te brengen en daarmede het probleem van de bemesting tot een bevredigende oplossing gebracht. Tien jaar gelede* zou deze opmer king geen beteekenis gehad hebben, tegenwoordig hebben wij zooveel betere hulpmiddelen tot onze beschikking, dat deze methode ernstige overweging verdient. Twee jaar geleden kostte een vingerhoed vol calium veertig gul den, tegenwoordig is de prijs onge veer f 2.50 per pond en deze prijs kan nog aanmerkelijk verlaagd worden. Calcium is een zeer veel voorkomend metaal, want krijt (koolzure kalk) be staat voor ongeveer veertig procent uit calcium. Vroeger, eenige jaren geleden, was het zuivere calcium zoo duur ten gevolge van de moeilijkheden aan de afscheiding van dit metaal verbonden. Tegenwoordig wordt het in groote hoeveelheden tegelijk gemaakt, door het opgeloste calciumchloride door een electrischen stroom te ontleden. Het metaal zet zich daarbij af op de kathode. Bovendien echter is het zelfs overbodig geworden, ie zoeken naar een goed- koopere bereidingsmethode van cal cium, want een van de verbindingen van dit metaal heeft ons in staat ge steld, het probleem op een andere wijze tot oplossing te brengen en wel met zooveel succes, dat het, voor het oogen- blik tenminste, al de boven door ons behandelde, methoden in de schaduw heeft gesteld. Iedereen heeft wel eens gehoord van calciumcarbuur en van het, met sterk lichtgevende vlam brandende acetyleen- gas, dat ontstaat als men calciumcar buur met water in aanraking brengt. De geschiedenis van de ontdekking (icscliieJVunilisc roman uil ilea lijd der liiieliabeën. DERDE BOEK. (o)—o—(o)— 1. MOHAN'S WRAAK. „Zij zijn ijveriger dan vroeger en melden zich vaak vrijwillig voor den nachtdienst aan, ten einde mijn gunst te herwinnen," zeide Judas. „Ook van nacht hebben zij de wacht bij den grooten toren." „Vertrouw hen nietElke slang, waarop men getrapt heeft, tracht te steken." „Mocht ge iets verdachts aan hen bespeuren, meld het mij dan, Noman." „Mijn oogen zijn open. AWgen zult ge er meer van hooren." Het was reeds donker, en de Ara bier sloop langs een grooten omweg tot in de nabijheid van den grooten toren. „Gij zijt Jorabad, de zoon van den priester Jonas," zeide hij tot een op wacht staanden Hebrcër. „Waar liggen de Essaïërs „Vlak naast mij, links, dicht bij den van het carbuur, de verwachtingen, dat het acetyleengas het gewone lichtgas zou kunnen vervangen, welke verwach tingen ijdel bleken, de daarop volgende herleving van deze 'industrie, en de laatste phase van verval, dit alles is niet alleen zeer romantisch, maar ook van grooten invloed geweest in finan- tieele kringen. Hier echter hebben wij alleen te maken met de laatste phase. Professor Adolph Frank, te Charlot- tenburg, kwam tot de ervaring, dafde gemakkelijke bereiding van de carburen den weg aanwees, die zou voeren tot het op groote schaal binden van de vrije stikstof. Om zijne vermoedens door en door experimenteel te kunnen toetsen, zocht hij een schuilplaats onder de breede vleugels van de rustelooze, steeds onderzoekende, vooruitstrevende firma Siemens en Halske, welker hulp middelen toereikend zijn voor elke menschelijke poging. Aanvankelijk stelde hij zich alleen voor de berei ding van cynaniden, namelijk door de atmospherische stikstof in aanraking te brengen met sterk verhit baryumcar- buur, om daarna het langs dien weg verkregen baryumcyanide om te zetten in de cyaniden van natrium en kalium, die de grootste waarde vertegenwoor- gen. De uitslag van deze pogingen liet niets te wenschen over, maar de ontdekker was hiermede nog niet te vreden, en om de methode te verbe teren, besloot hij te beproeven in plaats van baryumcarbuur het analoge cal ciumcarbuur hiervoor te gebruiken. Deze laatste stof namelijk is r.iet alleen goedkooper, maar in gelijke gewichts- hoeveelheid bovendien meer werkzaam. Zijn poging baarde een groote verras sing. Hij kwam namelijk tot de ontdek king, dat in dit geval eene reactie plaats vindt, die kan worden uitge drukt door de vólgende scheikundige vergelijking CaCo 4- 2 N CaCN2 -f C Calciumcarb. Stikstof Calciumc. Koolst.. In plaats dus van het calciumcyanide (CaC2N2), hetwelk men dacht, dat zou ontstaan, h$d hier afscheiding van kool stof plaats en ontstond er een stof, welks naam wel veel op die van cal- cumcyanide gelijkt, maar welke toch geheel andere eigenschappen heeft, na melijk calciumcyanamide (CaCN2). Ver der ontdekte professor Frank, "dat dit calciumcyanamide, bij verhitting van stoom in hoogen druk, makkelijk over ging in krijt en ammonia en ten slotte bleek, dat als deze stof in voch tige lucht werd uitgespreid, eveneens langzaam ammonia gevormd werd. Dit voerde van zelf tot het vermoeden, dat dit calciumcyanamide zou kunnen die nen tot vruchtbaar maken van den bo toren. Drie hunner staan in de eerste wachtlinie. Achter hen in de tweede wachtlinie staan nog zes andere Es- sasërs. Eerst stonden ze in verschillende wachtliniën verstrooid, doch zij verzoch ten onzen aanvderder, daar zij vrienden waren, naast elkander te mogen staan. „Het is goed," zeide Noman. „Blijf op je post en verklap niet, dat je mij gezien hebt." Voorzichtig naderde hij in de duis ternis de aangeduide plaats, doch vond de wachten niet op hunne posten. Ook de posten in de andere wachtlwiie wa ren verlaten." Eensklaps hoorde hij gerucht achter zich en sloop fluks onder eeu door nenstruik. „Zij zijn gelukkig ontkomen en zul len spoedig hunnen broederen hulp zenden," hoorde hij iemand zeggen. „Laten wij de belooning deelen," zeide een ander. „Jouw ziel hangt evenzeer aan 't geld, als die van je vader," sprak thans een andeie stem, welke Noman terstond herkende als die van Joram. „Hier. Deelt het geld. Ik wil er niets van heb ben." „Ook goed. Waarom ben je zoo grootmoedig, Joram „Het is mij voldoende, dat de ont snapte Idumeërs Judas nieuwe vijanden op den hals schuiven. Als wij weer op wacht staan, laten wij er andermaal twee ontsnappen. En nu, vlug op jeluis post vóór wij worden afgelost Den volgenden dag wist Judas alles. dem, en om dit te onderzoeken zond Frank groote hoeveel h£den haar Gè- heimrat professor Wagfl& te Darmstadt, naar Dr. Gerlach te Posen en achtereen volgens nog naar verschillende land bouwproefstations. Het resultaat van deze proefnemin gen was, dat zonder eenigen twijfel, onder bepaalde omstandigheden het calciumcyanamide een betere meststof bleek, dan het ammoniumsulphaat, dat de gasfabrieken opleveren, en, gerekend naar gelijke gewichtshoeveelheden stik stof, in beide bevat, praktisch gelijk waardig met chilisalpeter. Bij de tar weoogst verkrijgt men de beste resul taten als de meststof vier a vijf inches onder de oppervlakte wordt gebracht, ongeveer van acht tot veertien dagen voor het zaaien. De juiste werking van deze stof moet nog worden bestudeerd. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het calcium cyanamide in den grond uiteenvalt in kalk en cyanamide, uit welke laatste stof ammonia ontstaat, die wordt ge- oxydeerd tot salpeterzuur, dat zich ten slotte met de kalk van de meststof ver- eenigt tot calciumnitraat (salpeterzure kalk). De mogelijkheid bestaat ook nog, dat bij dit proces ureum wordt ge vormd. Hoe dit ook zij, zonder twijfel is deze stof zeer werkzaam, en de nuttig heid, die reeds zeer groot was, zal zeer waarschijnlijk nog aanmerkelijk ver hoogd worden door de merkwaardige ontdekking van Dr. F. Loöhnis, te Leip zig, die heeft bewezen, dat bepaalde microben, die in de natuur in den grond voorkomen, het calcjumcyamide als voedsel gebruiken en daardoor de vrije ammonia, die de planten absor- beeren, nog op snellere wijzen doen ontstaan. De menschheid is nu, dank zij de ontdekkingen van Professor Dr. Frank, in het bezit van een bijna ideale mest stof. Het benoodigde calciumcarbuur wordt gemaakt uit kalk en koolstof, die overal te verkrijgen en goedkoop zijn, en de atmospherische stikstof heeft eenieder gratis ter beschikking. De prijs van deze meststof hangt dus alleen af van den prijs van de electri- sche energie. Reeds nu overtreft de meststof, accquivalent met een electri- sche paardekracht, de meststof van een levend paard. Een paard levert per jaar ongeveer 21000 pond meststof, waarin zich ongeveer 130 pond stikstof bevindt, terwijl een electrische paarde- kracht in denzelfden tijd niet minder dan 500 pond stikstof in den vorm van calcium cyanamide oplevert. Onder den naam van „Kalkstikstof" is nu deze stof een product op de wereldmarkt. De kleine, experimenteel onderzoekende „Cyanid Gesellschaft", die gevormd werd door Siemens en Halske, de Duitsche Bank en Professor Frank, heeft de bereiding overgedra gen aan een groote maatschappij, voor dit doel gevormd, de Societa Generale per Clanamide" te Rome, en deze maat schappij om hare beurt bestaat uit de „Cyanid Gesellschaft", de „Societa Italiana per la labbricazione di prodotti azoti, edi altre soetange per l'agricol- tura" en de „Societa Itatiana per il carburo di calcio acetilene ed altri gas" te Rome. Bij de bereiding van deze stof worden Hij klemde de tanden op elkander en er blonk een onheilspellend vuur in zijne oogen Reeds den vierden dag meldde Jo ram zich met acht andere Essseërs vrijwillig bij hem aan tot den nacht dienst. „Gijlieden zijt zeer ijverigzeide Judas en glimlachte op een eigenaar dige wijze, terwijl hij hun verzoek toe stond. Toen de verraders- hunnen post be trokken hadden, liet Judas zijne broe ders en de voornaamste legeraanvoer ders bij zich in zijne tent ontbieden en deelde hun het verraad mede. „Wat denkt ge te doen vroeg zijn broeder Joannes. „Gij allen legt u met mij in hinder laag. Wie der verraders zich verweert, wordt neergesabeld. Voorwaarts, No man, wijs ons den weg De mannen hadden nog niet lang hunne schuilplaats ingenomen, toen de Arabier naar den toren wees, uit welks schaduw een paar donkere ge daanten te voorschijn kwamen. Nauwelijks waren de voortvluchtige Idumeërs in de nabijheid der verbor gen Hebreërs gekomen, of deze over vielen hen met luid krijgsgeschreeuw en deden ze in het stof bijten. Joram en zijn metgezellen namen de vlucht. Zij werden nochtans inge haald en omsingeld. Toen zij zich te weer stelden, stiet Judas Joram het zwaafd in de borst. Met een vloek op de lippen gaf de trouwelooze de laatste uitkomsten van de technische wetenschap toegepast. De atmospherische stikstof moet ge scheiden worden van de zuurstof, waar mede zij gemengd is. Voor dit doel wordt de dampkrings lucht vloeibaar gemaakt en de beide stoffen door gcfractioneerde distillatie gescheiden. De zuurstof wordt voor doeleinden gebruikt, de stikstof gaat van de intense koude van de vloeibare lucht onmiddellijk over naar de felle hitte van het e'ectrische fornuis, waar zij in aanraking gebracht wordt met cokes en kalk en waar dan de „Kalk stikstof" gevormd wordt. De overdracht van de bereiding van de kalkstikstof als meststof aan een andere maatschappij, heeft de „Cyanid- Gesellschaft" de handen vrij gemaakt tot de exploitatie van de andere toe passingen. En deze zijn nog zeer talrijk. Het feit, dat calciumcynamide onder den invloed van stoom van hoogen druk, al de stikstof in den vorm van ammonia afgeeft, verschaft een uitste kend middel ter bereiding van ammonia en ammoniumzouten. De maatschappij heeft op het oogen- blik een fabriek in werking, die een productie van 1500 ton ammoniumsul phaat per jaar oplevert. Gemengd met natriumcarbonaat (soda) of met gewoon keukenzout echter, gaat het cyanamide na samensmelting over in natriumcya nide, en deze laatste stof is nuttig bij verschillende technische processen, bij voorbeeld bij verzilveren en bij de afscheiding van goud. Voor het laatste doel heeft de maatschappij een fabriek, die 500 ton jaarlijks oplevert, en irf Mexico is men bezig voor de mijnwer ken het cyanamide in de onmiddellijke nabijheid der mijn te maken. Een toe passing van groote beteekenis van het cyanamide berust op de merkwaardige functie, die het vervult, bij het harden van de buitenkant van staal en met het oog hierop gebruikt de groote fabriek van Ludwig Loeve en Co. deze stof geregeld in groote hoeveelheden bij de bereiding van gereedschappen en wa penen. Een zeer merkwaardige stof, die ge makkelijk verkregen wordt door de inwerking van zuren op calciumcya namide is dicyaandiamide een fraai kristallijn lichaam, bevattende zes en zestig percent stikstof. Deze verbin ding, vroeger alleen bekend als een curiositeit van laboratorium proeven, wordt nu bij tonnen gemaakt en ver kocht aan de verfstoffenfabrikanten. Evenzoo worden groote hoeveelheden verkocht aan de fabrieken van explo- siefstoffen, omdat het, met sommige andere substanties gemengd, de tempe ratuur in den loop van het kanon verlaagt. Een andere belangrijke eigenschap van cyanamide bestaat hierin, dat het zich zeer makkelijk met water kan ver eenigen tot ureum een bestanddeel van de urine. Tonnen van deze kunst matig verkregen ureum worden ver kocht aan de fabrieken van pharma- ceutische praeparaten, die het gebrui ken tot doeleinden van welke de ureum- fabrikant geen flauw begrip heeft. Guanidine, een ander afscheidingspro duct van het dierlijk organisme wordt hieruit eveneens verkregen en van deze stof worden jaarlijks tonnen uitgevoerd naar Amerika. Esszeër den geest. Drie der saamge zworenen werden eveneens gedood, de anderen gaven zich over. „Voert de gevangenen gebonden voor mijne tent en bewaakt hen goed," beval Judas. „Zegt aan de hoofden der stammen en den ouderlingen der Essaeërs, dat ik hen verwacht." „Van nacht nog?" „Terstond. Gaat. „Wat zal er met de gevangenen ge beuren vroeg Eleazar zijnen broeder, terwijl de legeraanvoerders zich ver wijderden. „Weet gij niet, wat er eens met Achan gebeurd is, toen hij zich wilde verrijken met een gedeelte van den buit uit Jericho, ofschoon de ban van vernietiging op de stad lag vroeg Judas als antwoord „Straf de Essseërs niet te hard riep Simon. „Hunne kameraden moch ten anders op nieuw uwe vijanden worden." „Mijn hart dofst naar wraak en de wet eischt boete. Toen zij Electra van mijne zijde rukten, stonden zij op hun recht, nu sta ik op het mijne. Smeek niet voor hen. De verraders zullen sterven Voor zijne tent vond Judas de ge vangenen, omringd door de stamhoof den, de legeraanvoerders en vele Es- ssërs. Toen hij den kring der mannen binnentrad, ontstond er een pijnlijke stilte. „Achaz, oudste der Essseërs begon Judas. „Te Jerusalem wist ge mij zoo Nog een andere reactie valt te ver- meldën, die, wei is waar vóór het oogenblik nog geen toepassing vindt in de techniek, maar die misschien in de handen der nakomelingschap van zeer veel nut zal zijn. Wij bedoelen de reactie, waarbij sarcosine zich met cyanamide, bereid met de atmosphe rische stikstof, vereenigt tot creatine, e^n bestanddeel van onze spieren, ge vonden in vlecschextract. Uit al deze feiten volgt zonder twij fel, dat wij in de toekomst evenwel fabrieken, zullen zien ontstaan, die zich de vastlegging van het element stikstof in verbindingen ten doel stellen, als wij nu hoogovens hebben, die de vrij making van het element ijzer uit zijne verbindingen teweegbrengen. In al de genoemde processen zien wij de koppige stikstof, door het men- scheüjk genie overgevoerd in den actieven en nuttigen vorm, werkzaam niet alleen in duizenderlei stikstofbe- vattende praeparaten, die de moderne samenleving dagelijks noodig heeft, maar ook in den bodem, in de planten en daardoor ook in de daden, de ge dachten en gevoelens der menschheid, totdat zij, na het verlies van hare en ergie weer terug zinkt in het Nirvana van de lucht. Wij zien dat het gevaar, dat de menschheid door honger zou uitsterven, volkomen is afgewend, en dat, als plotseling de salpeter in de mijnen van Chili tot op het laatste pond gesplitst werd in de samenstel lende elementen, de menschen gereed zouden zijn zich te verdedigen tegen de onmenschelijkheid van de natuur. Maar toch, bestaat inderdaad die onmenschelijkheid in de natuur? Say there be Yet nature is made better by no mean, But nature makes that mean; so, o'er the art Which you say adds to nature, is an art That nature makes." Elk atoom in ons beweegt in har monie met elk atoom buiten ons, en wij, die meenen dat wij hen bewegen volgens onze behoeften of volgens onze willekeur, wij zijn zelfs slechts de ruwe werktuigen van een Noodlot, onvoltooid en onbegrepen, maar voor beschikt van af het begin van alle dingen. De praktische les, voor het tegen woordige oogenblik, uit deze ingespan nen, succesvollen arbeid te trekken, is gelegen in het buitengewone belang van de technische wetenschap voor ons dagelijksch leven en voor onze industrieele ondernemingen. De ver vanging van de praktische ervaring van onze voorouders door werkelijke wetenschap en hooge technische ont wikkeling heefteen omwenteling in de industrie te weeg gebracht. Deze om wenteling is begonnen in Duitschland en is bezig zich van daaruit met groote snelheid over de geheele wereld te verspreiden. En zij breidt zich heel stil en ongemerkt uit, „want het heeft geen voordeel het te vertellen." Gedurende de komende jaren zal echter de kleine fabrikant, die ten onder gaat, zich verwonderd afvragen, wat de oorzaak is van zijn ondergang. Hij zal deze vermoedelijk toeschrijven aan de goedkoopere productie van opera ties, op groote schaal uitgevoerd, of goed te zeggen, wat mijn plicht was gij zult ook hier juist weten aan te geven hoe te handelen. Deze Essaeërs, die gij gebonden vóór u ziet staan, lieten zich door de Idumeërs omkoopen en voerden verscheidenen hunner uit den toren, waarover de banvloek is uitgesproken. Wij betrapten hen en Joram op heeterdaad. Joram werd met eenige anderen, die zich durfden ver zetten, neergesabeld. Spreekt gij nu uw oordeel uit, wat er met deze ver raders moet gebeuren." De aanwezige Esszeërs werden lijkbleek ieder voelde zijn hart kloppenonder de gevangenen bevond zich ook Azarel, de kleinzoon van Achaz. „Zijt gij schuldig aan de misdaad, waarvan men u beticht vroeg Achaz. De beschuldigden zwegen. „Spreekt gij dan beval Judas den legeraanvoerders. „Wij betrapten hen zelfs op heeter daad. De Idumeërs, die zij hadden laten ontvluchten en Joram met ver scheidenen zijner metgezellen liggen verslagen bij den toren." Er trad een langdurige stilte in. „Azarel, zoon van mijn in den strijd gevallen zoon: is het zoo?" vroeg eindelijk Achaz met heesche sfem. De aangesprokene boog het hoofd. „Ja het is zoo," sprak hij dof. „De verraders zijn des doods schul dig Voert hen buiten de leger plaats en doet hun het vonnis onder gaan 1" besliste Achaz. „En als ik hun genade schonk,

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 5