Koopt en laat werken by hen die ad verteeren in BH VOLKSWIL, Persoverzicht. De vliegtocht. Gewestelijk Nieuws. Van alles wat. had gedaan met goedvinden van Paus Leo XIII. Of onze gedachte juist is weten we niet, want we hebben het boek Mehr Friede niet, wel het boek Mehr Freude is Meer vreugde. In de burgerlijke maatschappij heeft men eene bureaucratie, maar ook in de kerkelijke maatschappij, en ook in beide eene bureaucratie in de ongun stige beteekenis van het woord van letterknechterij zonder geest. De echte bureaucratie heeft steeds de wijsheid in pacht, en hoewel de letter doodt en de geest leeft, zoo meent steeds de doode lefterbureau- cratie te mogen beslissen over de uitin gen van het volle leven in Kerk en Maatschappij. Of dit hier het geval is weten we niet, maar we hebben zoo een gedachte dat het zoo is. De letterbureaucratie vergeet ge woonlijk een klein woordje van Chris tus en wel ditMijn woorden zijn geest en leven. Dit kleine woordje wordt ook in de burgerlijke maatschappij nog al eens vergeten, doordat de officieele weten schappen uit de hoogte nederzien op wat in het vol'e leven van mensch en maatschappij leeft, terwijl het juist een ware wetenschap is te luisteren naar geest en leven in het volle menschen- leven. jfl. Woeste M. I. P. o— AL Woeste, de „groene" paus, de afgod der Aaltersche katholieke be waarders, de noodlottige man heeft door zijne handelwijze het ministerie Schollaert in de „patatten" gesmeten. Een alarm-en wraakkreet gaat in de katholieke pers op M. Woeste leidt die partij naar den val, naar den af grond nu bekent men dat hij een hinderpaal is voor 't behoud van de katholieke regeering. Vele katholieken zijn bewust, dat zij toch 'nen stap voor uit moeten doen en met dien nood- lottigen Woeste is die stap onmogelijk. De verbittering is zoo groot dat een stem riep uit de groep katholieken, die minister Schollaert omringden toen hij zijn ontslag gafWeg met Woeste, dat is het signaal 't ordewoord geweest van het protest tegen dien tzar aller Woestisten. 't Katholiek „Hooger Leven" van Leuven schrijft er over „Woeste, die M. Schollaert deed „vallen, deed het op eigen lijfgevaar, „nooit wint hij op de partij het nu „verbeurde gezag en de man, dien hij „wilde ten gronde voeren, staat voor baan op zijne plaats." „Er ligt, in de omstandigheden waar- „in deze val van den heer Woeste „gebeurde, bijna eene ironie, (spotternij) „Daens dien hij onverbiddelijk uitdreef „uit de kath. partij, scheen op dien „dag deze partij bijna nader te staan „dan de oude leider, en terwijl deze „geheel zijn leven, ten koste van veel „leed en last, toch de absolute eens gezindheid wilde verwezenlijken tot „zelfs in vraagstukken van bijkomend „belang, heeft hij zich gansch alleen „afgezonderd bij den strijd rond het „levensbeginsel, zelfs van ons katho- „lieke Staatsmacht." Woeste wordt al gebroken en zijn aartsvijand Daens wordt verheerlijkt. En als we terugblikken in 't verleden, wat al heeft men niet gedaan om dien afgod te bewierrooken en te verheffen en wat hebben die bewaarders van Aalst, die naar dien man hun naam hebben, niet gedaan tegen onzen kloe ken Daens, die zooals de katholieke gazetten nu bekennen, het rechtzinnig en goed ophad met vooruitgang en welzijn van het volk zelfs in de rangen der kath. partij. Wat laster en spot hebben de Aal tersche bewaarders naar de gebroeders Daens niet gegooid, met wat vuige en hartelooze middelen hebben zij niet gestreden tegen de partij welke Daens ingericht heeft tot heil van de Kerk en van 't volk. Nu is Woeste veroordeeld door zijne partij zijne loopbaan als tzar aller bewaarders is ten einde en men preekt reeds zijne „te profundus" en zijn „in memoriam" tot eeuwig aandenken van al 't slechte die hij aanwendde om alle hervorming en lotsverbetering der kleinen te stremmen. Zulke mannen als een Woeste zijn de ondergang hunner partij. Pieter Daens, de eenige gekozene der Vrije Democratie staat nu fier en verrechtvaardigd in zijn strijd zelf door de vroege vereerders van dien Woeste. Vrije kristen demokraten, volhardt in den strijd en sterkt nog den moed, ge zijt op den waren echten weg naar ver heffing van ons volk en zijn lotsver betering. (De Vrije Klok.) o— De Parijsche medewerker, Louis Teste, in de Patriote, vermeldt merk waardige verschijnselen in Frankrijk, en weldat dan hier dan daar groote en kleine volksbewegingen ontstaan om geen belasting te betalen, en dit als volksprotest tegen de domheden en kwade trouw van de burgerlijke overheden. En hij verwacht, dat deze plaatselijke volksbewegingen zullen worden eene algemeene volksbewe ging, als eenmaal wet mocht worden en in praktijk gebracht, de voorge nomen rijksinkomstenbelasting, gelijk reeds eene volksbeweging is om te weigeren, zoowel door arbeider als door patroon, van de verplichte pre miebetaling voor ouderdomspensioen. Wij ook noemen deze verschijn selen merkwaardig, omdat zij er op wijzen, dat het volksverstand zich begint te openen En waar het volksverstand zich begint te ope nen, daar komt ook tot uiting de wil des volks Het volk wil wel belasting betalen, maar als het ziet, dat het geen waar krijgt voor zijn geld, als het ziet dat het geld alleen moet dienen om lieve vriendjes aan baantjes te helpen (Fransch systeem) en om de belastingbetalers te knau wen als zij hun recht vragen, (Ne- derlandsch systeem), dan gaat de liefde van het belasting betalen er af Die verschijnselen in Frankrijk zijn alle aandacht waard. Les uit den eersten brief van den H. Apostel Joannes; III, 13—18. Veel geliefden Verwondert u niet, zoo de wereld u haat. Wij weten, dat wij van den dood tot het leven zijn overgevoerd, dewijl wij de broeders liefhebben. Die niet liefheeft, blijft in den doodal wie zijn broeder haat, is een moordenaaren gij weet, dat geen moordenaar het eeuwig leven blijvend in zich zeiven heeft. Hierin hebben wij de liefde Gods leeren ken nen, dat Hij zijn leven voor ons ge geven heeftook wij moeten voor onze broeders het leven geven. Zoo iemand de goederen dezer wereld bezit en zijnen broeder ziet gebrek lijden, en zijn hart voor hem sluit, hoe blijft de liefde Gods in hem Mijne kinderen laat ons niet met woorden beminnen of met de tong, maar met daden en in waarheid Dit is op 18 Juni in de kerken voor gelezen. Hoe denkt vrome Schets over het woordal wie zijn broeder haat. Hoe denkt liefhebbende Brouwers over het woord Zijn leven voor ons gegeven Hoe denkt Joseph (niet de heilige, maar de broeder van het ambtsrapport) over het woord het eeuwig leven De Rotterdammer van 16 Juni heeft het volgende stukje Juist van pas. De Statenverkiezing in Middelburg viel tegen. Met een meerderheid van twee en twintig stemmen behaalde de liberaal, de heer Bouwmeester, de overwinning op den antirevolutionair De Rijcke. Dat dit verlies ons leed doet, spreekt van zelf. Zonder beteekenis is dit niet. Reeds vroeger wezen we er op hoe de rechtsche meerderheid in Zeeland wankelt. Thans bedraagt ze nog vijf stemmen. Voor een goed deel berust die op het district Hulst, dat vroeger als een bol werk voor de Christelijke partijen mocht worden beschouwd. Mede door de actie van den beken den notaris van Dalsum is het thans echter met dien vroegeren luister ge daan. Reeds werd één bres geschoten en de vrees bestaat dat in de toekomst meerdere offers zullen vallen. Nu zou die achteruitgang geen zorg behoeven te baren, indien daartegen over Goes, Vlissingen en Middelburg aan kracht wonnen en één en onver deeld rechts kozen. Aan die verwachting werd door de stemming van gisteren de bodem in geslagen. Voor onze Zeeuwsche vrien den ligt daarin eene ernstige aanma ning tot krachtsontwikkeling. In Goes, waar door het afsterven van den heer De Jonge de strijd aanstaande is, kan men reeds direct toonen de les te heb ben verstaan. Niet echter voor de Zeeuwen alleen valt hier leering te trekken Voor ons allen heeft deze uitslag iets te zeggen. Hij komt juist van pas. Op treffende wijze zijn wij er aan herinnerd, hoe van slechts enkele, luttele stemmen de beslissing afhan kelijk kan wezen. Met het oog op den komenden stem busstrijd voor de bezetting van den Gemeenteraad is die herinnering goud waard. Hoort het, allen gij Iauwen en tra- gen o— Overschrijding van bevoegdheid. De „Volkswil", het orgaan van den oppo- sitioneel-katholieken Hulster notaris Van Dalsum, deelt mede, dat de Kamer van Toezicht op de notarissen en kan didaat-notarissen te Middelburg op verzoek van pastoor Schets den heer Van Dalsum heeft gehoord, omdat de heer Schets zich beleedigd achtte door het stuk „Recht of Krom", opgenomen in het blad „de Volkswil". De Kamer was van oordeel, dat de heer Van D. door het stuk had gehandeld in strijd met de eer en waardigheid van het notarisambt. De heer Van Dalsum werd gewaarschuwd te kiezen of te deelen. Bij herhaling zou hij moeten bedanken als redakteur van „de Volks wil" of als notaris. De Kamer van Toezicht overschrijdt hier blijkbaar verre hare bevoegdheid. Zij heeft toezicht te houden of de no tarissen zich als zoodanig behoorlijk gedragen, maar niet op hun handelin gen in andere funkties, als journalist bijv. En zoo'n Kamer heeft zich zeker ervan te onthouden om een notaris onder politieke kurateele te stellen. De heer v. Dalsum ondervin.dt in- tusschen wel ten volle wat het zeggen wil, zich tegen de machthebbers te verzetten Het Volk. Yan Parijs over Rheims, Spa, Luik tot Soesterberg bij Utrecht is een vliegtocht aan den gang, uitgegaan van rijke nietsdoeners en speculan ten en nieuwsgierigen naar eens an ders ongeluk. Op den eersten dag zijn er al drie gedood, waaronder twee levend ver brand. We ontvingen een telegram, dat Gibert het eerst op Donderdag te Soesterberg aankwam. Nu weten onze lezers het, maar als zij er evenveel belang in stellen als wij, slaan zij dit bericht over Eene spreuk. „Wie den rechten weg bewandelt en God vreest, wordt veracht door hem, die een schandelijk pad be treedt." Fpreuken 14, 2. Zou hierin het geheim liggen, waarom er zoovelen zijn die ons verachten Misschien wel, want de volksspreuk is het zijn juist zij die zelf niet deugen, die tegen van Dal sum zijn 0 Zomerzitting Provinciale Staten. Deze zal worden geopend op Dins dag 4 Juli des avonds om half acht. Alsdan zal een lid van Gedeputeerde Staten worden gekozen in de plaats van wijlen den heer M. de Jonge Jz. terwijl de voorstellen van Gedeputeerde Staten zullen worden behandeld in eene vergadering op Vrijdag 14 Juli om 10 uur. Thans kan met zekerheid worden gemeld, dat te Neuzen, op een ter rein tusschen Sluiskil en de terreinen der staalfabriek, aan het eind der Coe- gorsstraat, een bisquitfabriek zal wor den gebouwd. Daarvoor is door eene Belgisch Nederlandsche Engelsche combinatie eene naamlooze vennoot schap opgericht, gevestigd te Brussel, onder den naam „Zélandia". De fa briek zal een 75 tot 100 personen werk kunnen verschaffen, en reeds het vol gend jaar in exploitatie komen. Voorts kan gemeld worden, dat door den heer E. Buijsse te Sas van Gent in den Stroodorpepolder een terrein is aangekocht voor het oprichten eener beetworteisuikerfabr. die men wil inrich ten voor het verwerken van 1.300.000 beetwortelen per etmaal. Wanneer men tevens uitvoering zou kunnen geven aan het voornemen, om te Kijkuit eene diffusiebatterij te plaatsen en het sap vandaar naar de nieuwe fabriek te persen, dan zou deze het sap van 2 a 2y2 millioen K.G. bieten per dag te verwerken krijgen. Bedoeld terrein is gelegen nabij Sluiskil, ten westen van net kanaal, in de gemeente Westdorpe. M C. HULST. Van wege onbekenden wer den „de ordelievende Kiezers van Hulst" bij strooibiljet opgeroepen tot eene openbare vergadering, op Dinsdag 20 Juni 1911 des avonds om half negen uur ten huize van den heer L. J. Brand in „Het Bonte Hert" te Hulst. OnderwerpCandidaatstelling der a. s. Gemeenteraadsverkiezing. De vergadering was druk bezocht. Het bleek, dat de oproep uiterlijk was uitgegaan van den heer Leo Janssens, die de vergadering leidde, en verder van de zoogenaamde Heeren. De voorzitter stelde voor de drie aftredenden weder candidaat te stellen, wat dan geschiedde met een zwak applaus, alleen van nabij de voorzit terstafel, terwijl de vergadering ove rigens noch goed- noch afkeurde. Verder werd verzocht namen te noe men voor de vier nieuwe zetels. Hier en daar werden een 14 namen ge noemd. Van nabij de voorzitterstafel werd daarop voorgesteld uit deze namen er vier te kiezen, doch tot dit kiezen kwam het niet, blijkbaar, omdat de initiatiefnemers geen vertrouwen had den in de vergadering. De heer Joseph Maertens stelde voor eene kiesvereeniging te stichten voor den gemeenteraad, waarop de heer Reinhoud opmerkte, dat deze reeds twee maanden bestond, en dat ieder, ook de heer Maertens, er lid van kon en nog kan worden. Verdere besluiten werden niet ge nomen, zoodat de vergadering alleen voor gevolg had, dat zoo links en rechts namen werden genoemd zonder samenhang en zonder doel, en deze alzoo genoemde personen schijnen dan candidaat te worden gesteld. De vergadering van de ordelievende Kiezers van Hulst" heeft dus een be sluit genomen, dat juist verwarring moet stichten. En als dus een belache lijk getal candidaten zal worden ge steld, dan weten we, wie daar de schuld, van zijn. O— Vrouwenkiesrecht. In Engeland hebben eenige vrouwen, die niet ge diend waren van de grappen en druktemakerijen der feministen een proeve genomen, die erg beschamend is uitgevallen voor de suffragettes, welke aan de wereld zouden willen wijsmaken, dat ze viervijfden van het heele vrouwelijke geslacht achter haar hebben. Deze anti-feministische vrouwen hebben tot de Engelsche vrouwen een oproep geiicht om te verklaren, dat ze het kiesrecht niet verlangden En terwijl de kiesrechtdames zeven duizend omlerteekenaarshrs hebben gekregen op haar petitie voor het vrouwenkiesrecht, hebben de anti- kiesvrouwen vijf en vijftig duizend geslachtsgenooten schriftelijk doen ver klaren dat ze tegen het vrouwenkies recht waren. Wat nog sterker spreekt tegen de beweging van vrouwenkiesrecht is, dat het aantal vrouwen, dat zich uit gesproken heelt voor of tegen het rechi om naar de stembus te gaan zeer klein is in vergelijking met de massa vrouwen, die Engeland tot vaderland hebben. Ongeveer 62.000 hebben haar mening doen kennen en Engeland heeft millioenen vrouwen, die zich niet bemoeid hebben met de voor- of tegenbeweging, zijn vrouwen, die om politiek niet geven en dus per-se anti-teminitiscli zijn ergo heeft Engeland slechts een be trekkelijk klein troepje liefhebsters van vrouwenkiesrecht. Ieder dezer vrouwen maakt weliswaar drukte voor twintig andere, maar dat hoeft een verstandig man of vrouw, niet in den waan te brengen, dat de vrouwenwereld in Engeland hunkert naar het stembiljet, o Moderne dienstmeisje. Te Orange (New-Jersey) in de Vereenigde Staten, hebben de dienstmeisjes enkele bepa lingen vastgesteld, waaraan het „volk" zich zal hebben te onderwerpen, daar anders ook onder de keuken-prinsessen een staking uitbreekt. De bepalingen zijn de volgende 1. Acht uren werken per dag als maximum. 2. Salaris van vijf-en-vijftig dollars (f 62.50) per maand. 3. Verbod aan de meesteres des huizes om meer dan zes visites in den loop van een middag te'ontvangen, indien zij er tenminste niet in toestemt, zelf de deur te openen. 4. Recht om na het ontbijt te beschik ken over de piano in huis. 5. De nachtrust van het dienst meisje mag niet gestoord worden, dan in geval van brand. Zoover zijn we hier nog niet. Maar 't zal wel komen. o Oorlogsverliezen. Wij weten op het oogenblik nog maar onvoldoende hoe groot de offers zijn, die bijv. de om wentelingen in het eerste keizerrijk Frankrijk gekost hebben. Er zijn op gaven, die spreken van twee of vijf millioen menschenlevens, maar het is beslist onmogelijk, ook maar bij be nadering, juiste cijfers te krijgen. Het leger van Napoleon trok door heel Europa, door Duitschland, Polen, Ne derland, Spanje, Zwitscherland, Portu gal, Italië en zelfs door Kroattë en Dalmatië en op ieder slagveld bleef er een huiveringwekkend aantal ge sneuvelden achter. Alleen de verliezen in den Russischen veldtocht op Russisch grondgebied ge leden worden op 380.000 menschen levens geraamd. En daarbij komen tallooze ongeluk- kigen, die onderweg achterbleven en bezweken. Over de veldtochten flop Fransch grondgebied en over Water loo weet men in 't geheel niets met zekerheid, In 1813 bracht Frankrijk alleen hiervoor 1,3000,000 man bij el kaar, meest jonge mannen, waarvan sommigen zoo zwak. dat de helft in 1814 om het leven kwam. Napoleon zag niet veel bezwaar in dergelijke offers op groote schaal. In Dresden waagde Metternich, bij zijn beroemde samenkomst met den kiezer, de op merking „Wat zal Uwe Majesteit doen wanneer deze jongelingen opge offerd zijn" En Napoleon antwoordde „Ik geef geen duit voor het leven van een millioen menschen." De slag aan de Moskowa het bloedig gevecht bij Borodino kostte den Franschen 30,000 dooden en den Russen het dubbele aantal. N. R. C. o— Vrijheid is je ware. Ik word 'geen geheel-onthouder, zei Piet, ik drink het nooit, maar ik wil vrij blijven. Toe, Piet, neem er eentje. Neen, ik doe het niet. Toch niet van de blauwe knoop O neen, ik wil vrij blijven. Nu, komaan dan. Piet neemt eentje. Piet neemt er meer. Dat gaat niet goed man, sluit je aan en je bent vrij. Ja, zegt Piet, ik doe het, dan is 't uit. Kom, Piet, neem er eentje. Neen, ik ben geheel-onthouder. Oh Maar Piet was Jvrij ze vroegen hem niet meer, en al deden ze 't ook, z'n antwoord was altijd hetzelfde. Dat was tcch eerst de echte vrijheid, —o Een herinnering. Het is naar het „Berliner Tageblatt herinnert, een eeuw geleden, dat de bekende „Turnvater" Ludwig Jahn op de Hasenheide bij Berlijn zijn eerste turn inrichting open de. Dat is een herdenking waard, want het is Jahn geweest, die door voorbeeld en opwekking, na den prui kentijd de geestelijke en lichamelijke sterking van het Duitsche volk heeft ter hand genomen en zich verdienste lijk heeft gemaakt niet alleen voor Duitschland, maar voor geheel de wereld. Het was een grootsche en moedige daad in de zeven jaren tusschen Jena

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 2