De Volkswil BIJVOEGSEL «man ïan i ii wil van van 17 Juni 1911. 73 FEUILLETON. Het vraagstuk van het binden van de Stikstof. o II. in vroegere tijden was de natuurlijke mest voldoende om aan de eischen van een schaarsche bevolking, gewend aan weinig en schraal voedsel, te vol doen, maar in deze dagen, waar een snel aanwassende beschaafde bevol king meer voedsel vraagt en beter voedsel, vooral tarwebrood, is de na tuurlijke mest slechts een druppel in den oceaanen dit zou zelfs nog het geval zijn, als wij ook gebruik konden maken van de gebonden stikstof, voor handen in de afvalproducten van groote steden, die nu in vele gevallen verloren gaat. Engeland alleen bijvoor beeld laat jaarlijks aan deze stoffen voor een waarde van f 200.000.000 in zee stroomen. Als gevolg hiervan waren wij in het verleden genoodzaakt met behulp van drie andere middelen de vruchtbaar heid van den bodem te herstellen. De eerste van deze drie was de Peruviaansche guano. Deze stof was ontstaan uit de excrementen en over blijfselen van zee-vogels in zeer droge landstreken. Zij bevatte gebonden stik stof in den vorm van ongeveer twintig procent ammonia. Wij vermelden dat de eerste van deze drie stoffen „was" de Peruviaansche guano, want terwijl in 1856 de jaarlijksche productie van deze stof 50,000 ton bedroeg, bedraagt deze tegenwoordig, praktisch tenmin ste, nihil. Wij hebben haar opgegeten. De tweede meststof is ammonium- sulphaat (zwavelzure ammoniak). Dit is een bijproduct van lichtgasfabrie- ken. In 1900 bedroeg de wereldpro ductie van ammoniumsulphaat 500.000 ton, ter waarde van f 50.000 000. Maar dit bedrag is een constante grootheid, zooveel en niet meer kunnen wij krij gen bij de distillatie van koolteer en hoe groot deze hoeveelheid op het eerste gezicht ook moge lijken, is zij toch nauwelijks voldoende, om een honderdste deel op te leveren van' de aanmatigende en steeds hooger gestelde eischen van de moderne samenleving. Er is op het oogenblik maar één stof, de derde van de drie bovenge noemde, die in staat is in genoegzame hoeveelheid aan de vraag naar stik- stofhoudende bestanddeelen te vol doen. Dit is natriumnitraat, bekend als chilisalpeter. Het komt voor in een smalle landstrook tusschen de Andes en de heuvels aan de kust, een regen- arme streek, waar in den loop der eeuwen het voortdurend binden van de atmospherische stikstof door den grond, haar omzetting in salpeterzuur door Geschiedkundige roman uil den lijd der fiiichabefn. TWEEDE BOEK. (o)—o—(o)— 15. HIJ HEHOÜRE ONVERDEELD AAN ZIJN VOLK. Niet de Essaeërs hebben mij geroe pen, maar ik riep hen op. Wanneer het op eene afrekening aankomt, dan heb ik geen rekenschap af te leggen voor een Sanhedrin van Essaeërs, maar voor geheel Israël, want mijn volk voert niet uwlieder naam, mijn volk heet Israël Welaan dan, hier staan de verte genwoordigers der twaalf stammen, hier'stam de ouderlingen der gemeen ten en de priesters, die trouw bevon den werden. Mannen, die zoowel in oorlog als in vrede bewezen hebben rechtschapen te zijn ten overstaan der Essaeërs, die slechts een deel mijner krijgsmacht vormen, vraag ik eerlijk en rondborstig en ik verwacht op een rechtstrpeksche vraag een openhartig antwoord, hetwelk de beslissing zal geven: Vertrouwt gij mij of vertrouwt gij mij niet „Wij vertrouwen u riepen eenpa- nitrificeerende organismen, de verbin ding hiervan met soda en de krystalli- satie van het nitraat rustig is voortge gaan tot op het tijdstip, dat de was sende bevolking der aarde het drin gend begon op te eischen, om te voorzien in de behoeften van het dagelijksch brood. Om den lezer aan te toonen, dat het bovenvermelde inderdaad juist is, zul len wij de jaarlijksche opbrengst gedurende den laatsten tijd eens na gaan. De uitvoer aan chilisalpeter bedroeg Jaar Opbrengst 1860 68.500 ton 1870 182.000 ton 1880 225.000 ton 1890 1.025.000 ton 1900 1.453.000 ton En sedert 1900 is de productie per jaar vrijwel gelijkmatig toegenomen telkens met 50.000 ton. De opbrengst van het jaar 1900 1.453.000 ton werd verkocht voor f 67.000.000 een vierde deel hiervan verbruikt voor de bereiding van de talrijke stikstofhoudende praeparaten, die de moderne beschaving noodig heeft, het overblijvende drie-vierde deel is omgezet in voedsel, door het als meststof te gebruiken bij den land bouw. De Europeaansche en de Amerikaan- sche landbouwers, benevens nog een honderdtal verschillende takken van nijverheid zijn dus uitsluitend en vol komen afhankelijk van een strookje- land in een Zuid-Amerikaansche Re publiek en van de genade van de „sal peter-koningen", aan wie dit land toe- behoórt. Als eens deze kleine repu bliek hare poorten zou sluiten, dan zouden hongersnood en revolutie hierop even zeker volgen als de nacht op den dag. Deze omstandigheid is na tuurlijk merkwaardig en van groote beteekenis voor de verhoudingen in de samenleving, maar als men een stap verder gaat, en de hoeveelheid salpeter, nog in Chili aanwezig, ver gelijkt met de hoeveelheid, die de we reld" in steeds toenemende mate vraagt, dan gaat onze philosophische belang stelling over in zuiver praktische vrees. Wij zien, dat wat reeds geschied is met guano, onvermijdelijk moet ge schieden ook met de chilisalpeter. Voor een ieder, die eenige kennis heeft van de salpeterlagen in Chili is het een evident feit, hoe hard ons dit ook moge klinken, dat, als de om standigheden blijven, zooals zij nu zijn, de chilisalpeter nog hoogstens een twintigtal jaren in de behoeften van rig de vertegenwoordigers der stam men. „Ik dank u, mijne getrouwen Wat wij met het zwaard veroverden, moeten wij door het zwaard beschermen. Gor- gias, Timotheus en andere legerover sten en stadhouders der naburige Sy rische provincies stoken onze erfvij anden, de Idumeërs en Ammonieten, die reeds Mozes den doortocht naar het beloofde land weigerden, tegen ons op. Van de Idumeërs zijn het de be woners van den Schorpioenheuvel en de zonen van Bajan geweest, die in deze dagen de pelgrims, welke naar het feest der tempelwijding opgin gen, verraderlijk opwachtten en ver moordden. Nog liggen de lijken uwer broederen onbegraven op den Schor pioenheuvel, ter prooi van de hyenas en jakhalzen Ook de Ammonieten, die onder den goddeloozen hoogepriester Jason de bewoners van Jerusalem me- dogeriloos neersabelden, bedreigen, onder aanvoering van Thimotheus, onze gemeente. Wanneer gij nu reeds het zwaard voor den ploeg verruilt, dan zullen weldra uwe vrouwen en kinde ren niet meer veilig voor hen zijn. Ik ben geen barbaar, die zich verheugt in bloedvergieten ook ik hoor liever het gezang des vredes, dan het doods- gereutel der stervenden. Lang reeds sprak ik tot mijn wapen „O, zwaard des Heeren, hoe lang zult gij niet rusten Ga in de scheede, koel u af, en wees stil den landbouw zal kunnen voorzien. Ongeveer in het jaar 1925 zal er geen chilisalpeter meer zijn en een paar jaar daarna, of misschien zelfs eerder, zal hongersnood ontstaan on der de beschaafde volken. Dit zal be slist moeten geschieden, als de tegen woordige toestanden onveranderd blij ven. De vraag is dus maar, zal dit laatste het geval zijn, zullen deze condities inderdaad dezelfde blijven. Waarom zouden zij dat? Wij be zitten toch in de dampskringlucht een onmetelijke, onuitputtelijke bron van stikstof ongeveer acht ton op elke vierkante meter van de aardoppervlakte. Maar dit is vrije stikstof, en wij heb ben gebonden stikstof noodig. Wan neer echter de mensch deze gebonden stikstof noodig heeft voor de stoffen, waaruit zijn lichaam is opgebouwd en voor de hulpmiddelen, die hij voor zijn bestaan noodig heeft, dan zal hij er in slagen de vrije stikstof in gebonden stikstof om te zetten en wel zal hij dit ten uitvoer brengen binnen het tijdsverloop van vijfentwintig jaren, dat de natuur hem als limiet gesteld heeft. Laat ons eens nagaan, tot hoever de oplossing van dit vraagstuk reeds ge vorderd is. Men heeft zich hierbij de natuur tot voorbeeld gesteld en ge tracht de natuurlijke processen, waar deze te langzaam gingen, te ver haasten. Als er kleine organismen bestaan, die in staat zijn de atmospherische stikstof te binden, waarom dan niet deze het leven makkelijk maken, hen cultiveeren en vermenigvuldigen tot ons voordeel. Hellriegel heeft ontdekt, dat sommige planten, vooral de peulvruchten als klaver, boonen en erwten aan den voet van hun stengel kleine knoesten be zitten, kleine oneffenheden, die bij nadere beschouwing bleken te bestaan uit ware koloniën van nitrificeerende microben. Deze interessante organis men bij dergelijke gewassen, maken zich nuttig door voortdurend, de als zoodanig waardelooze, atmospherische stikstof, om te zetten in een gebonden, voor de plant nuttigen vorm. Verder nog werd ontdekt, dat een bodem, in welke dergelijke microben gebracht waren, in staat was deze planten op te leveren, zonder dat toe voeging van andere meststoffen noodig was. De gevolgtrekking ligt voor de hand. Waarom zouden wij niet de woestijn beplanten met klaver of boonen, en daarna deze planten door den grond spitten om aldus te dienen tot mest stof voor een volgende oogst van tarwe. In 1896 hebben Nobbe en Hiltner deze microbe verkregen, en getracht in den handel te brengen onder den naam „Nitragin". Evenals bijna alle eerste pogingen mislukteook deze proef. De bacteriën stierven, en wel, zooals later bleek, waarschijnlijk wegens ge brek aan geschikt voedsel, en mis schien ook wel tengevolge van vergif- tiging, veroorzaakt door stoffen, die door de zaden zelf in het eerste stadium der ontkieming waren afgescheiden. Maar de kennis van de oorzaak, waar door de eerste poging mislukte, wees Maar broederen „Hoe zal het rusten, aangezien de Heer het bevel gaf!" „Wilt ge dus verder strijden of niet?" „Wij strijden totdat de vijand geheel verslagen is riepen de hoofden der stammen vastberaden. „En u, mijne broederen," dus keerde Judas zich weder tot de Essaeërs, „u smeek ik, uwe ooren niet te sluiten voor de roepstem des Heeren en de stem des volks. Staat niet ter zijde in onvruchtbaren wrok, opdat men niet eenmaal uwe namen vergete, als men de groote daden van ons volk verhaalt. De nood dwingt ons tot den strijd, niet de ijdelheid. Zijt ge derhalve be reid, verder aan mijne zijde te vech ten „Ja jariepen de meeste Essaeërs. Toen sprong Joram naar voren en schreeuwde „Judas heeft onze eischen nog niet gehoord, en gij moet niet oordetien alvorens Achaz, onze ouder ling, heeft gesproken „Achaz, stel hem de vragen dron gen ook andere Essaeërs aart. „Wat ik in naam mijner broeders heb te vragen, zou ik willen zeggen in tegenwoordigheid der Griekin, aan wie eenigen onzer ergernis hebben ge nomen", zeide Achaz. „Hij houdt de danseres in het huis van Jethro verborgen kreet Joram. De ader des toorns begon zich op het voorhoofd van den Machabeër te vertoonen. tevens den weg aan om te slagen. Tegenwoordig wordt het noodzakelijke voedsel, in den vorm van druivensuiker en pepton, toegevoegd aan het water, met hetwelk de microben over den grond worden verspreid. Daarna was het succes volkomen, zoodat heden ten dage op vele fabrieken deze methode in het groot wordt toegepast en de nitificeerende microben op goedkoope wijze geproduceerd worden. Een andere methode is gevonden door professor G. Moore van de „Uni ted States Department of Agriculture." Hij verzendt naar de landbouwers de gedroogde kiemen, verpakt in katoen, en hierbij nog twee pakketten, die het voedsel bevatten, dat hen tot verme nigvuldiging brengt, wanneer zij in water worden gebracht, het eene pakket bevat suiker, kaliumphosphaat en magnesiumsulphaat. De microben, in de oplossing van deze stoffen ge plaatst, vermenigvuldigen zich met merkwaardige snelheid en zijn dan ge schikt om er den grond of het zaad mede te enten. Er bestaan echter nog vele andere nitrificeerende microben behalve die, welke voorkomen aan de peulvruchten zijn er nog verschillende andere soor ten, die tegenwoordig het onderwerp vormen vag vlijtig onderzoek. Er is dan ook reden om aan te nemen, dat wij door de vermenigvuldiging van nitrificeerende organismen alleen, ten minste tot op zekere hoogte, den bo dem weder de vruchtbaar makende stikstof zullen kunnen teruggeven, die wij er in het verleden roekeloos en te overvloedig aan hebben onttrokken. o Het hieronder volgend overzicht van den stand van het fruit en van warmoe- zerijgewassen onder glas en in de open lucht op 1 Juni 1911 is, met medewerking van de Rijkstuinbouw- Ieeraren, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten van de Directie van den Landbouw. Fruit De vooruitzichten van den fruitoogst, althans onzer voornaamste fruitsoorten, appels en peren, zijn over het alge meen niet zoo gunstig als men mis schien, met het oog op het slechte fruitjaar 1910, zou verwachten. Met name peren zullen, voor zoover daar thans over kan worden geoordeeld, wederom schaarsch zijn. Zij hebben ten deele slechts weinig gebloeid en van de pas gezette vruchtjes zijn hier en daar nog vele afgevallen. Veel wordt ook geklaagd over het optreden van schadelijke insecten, vooral blad luizen, terwijl overal met verlangen naar regen wordt uitgezien. Indien de droogte nog eenigen tijd aanhoudt, zal onge twijfeld nog veel bedorven worden. Roode en zwarte aalbessen ruien op verschillende plaatsen reeds sterk ook pruimen laten vele jonge vruchtjes vallen. Nachtvorsten hebben plaatse lijk veel schade gedaan, vooral aan vroegbloeiende vruchtsoorten, zooals pruimen en perziken. In Gelderland is de bloei der Engelsche krozen groo- tendeels door vorst vernietigd in Lim burg die der perziken. In het West- „In uwen mond wordt alles onrein riep hij. Electra, die ons zoo menigmaal gediend heeft, behoeft zich niet te ver schuilen Ik ga haar halen. Spoedig daarop verdween Judas met de Griekin in den kring der verza melden. Terwijl aller oogen op hare fiere, koninklijke gestalte gevestigd waren, stond zij, bleek doch kalm, naast Judas in den glans der morgen zon. Er verhief zich een zacht gemompel van verbazing. Om de saamgeknepen lippen van joram speelde een boos aardige glimlach, reeds scheen hij den mond te willen openen tot een scheld woord, doch toen hij den blik van den Machabeër ontmoette, beet hij zich op de lippen en boog het hoofd. „Judas ziet er niet uit als een aange klaagde, maar als een leeuw, die zich tot den sprong gereed maakt," fluis terde Semaja waarschuwend zijn saam gezworenen toe. A'snu begon Achaz: „Judas, toen gij nog zonder macht en aanzien in de rotskloof huisdet, gelijk de klipctes, toen was ik het, die u op last mijner broederen, de Essaeërs, vroeg„Zijt gij bereid, het zwaard van Jehova te zijn en den dood der onzen, die in het hol gestikt zijn, te wreken „Gij beloofdet zulks, hebt uw woord gehouden, en het volk, dat u eens, afkeurend, „den Volksverachter" noem de, noemt u thans jubelend, Judas, den Machabeër. „En ik stelde in die ernstige ure een tweede vraag aan u„Dient gij God land hebben de kruisbessen van vorst geleden. Appelen. De stand is vrij goed tot goed in Gelderland en Utrecht, goed tot zeer goed in Zeeland, ge middeld goed in het zuiden en noor den van Limburg matig in het midden van Limburgzeer goed in De Streek met Venhuizen, Schellinkhout en Wij- denes, alsmede bij Winkel en Nieuwe Niedorp; goed in de Bangert, alsmede Ooslvoorne, Oud-B' ijerland, in de Langstraat met Vlijmen en Haarsteeg, in de Baronie van Breda, bij Bergen op Zoom, Zwijndrecht, Renooy en Everdingen zeer goed in het Land van Altena en Heusden, op Overflakkee en bij Rotterdam vrij goed in de Beemster, in Groningen, Overijssel, het West- land, bij Stolwijk, Heerenveen en Drag- ten matig bij Dragten en vrij slecht bij Leeuwarden en Hardinxveld. Peren Alleen in het zuiden van Limburg is de stand zeer goed, en op enkele minder belangrijke plaatsen, als Winkel, Bergen op Zoom en Delft, goed, doch overal elders zijn de voor uitzichten slecht tot matig. In het Westland, op Zeeuwsch-Vlaandercn en Overflakkee wordt de stand vrij goed genoemd. Kersen. In Gelderland enop Zuid- Beveland is de stand matig tot vrij goed in Utrecht vrij goed tot goed in het zuiden van Limburg vrij goed tot zeer goedin het midden van Limburg en bij Bergen op Zoom zeer goedin het noorden van Limburg, de Baronie van Breda en bij Renooy goedin het Land van Altena en Heusden vrij goed elders vrij slecht tot matig. Pruimen. De stand der Engel sche krozen in Gelderland is slecht, de andere pruimen staan in Gelder land en Utrecht matig, eveneens in Zeeland, Overijssel, de Bangert en het Land van Altena en Heusden in het zuiden en midden van Limburg is de stand zeer goedin het noorden van Limburg en in De Streek goedin het Westland vrij goed bij Lopper- sum, Eenum, Leermens en Zandeweer goed in de Baronie van Breda matig tot goed elders slecht of vrij slecht. Bij Rotterdam is de teelt mislukt. Druiven. De kasdruiven staan overal goed tot zeer goed de natuur- druiven in het Westland matig. Perziken. De perziken onder glas staan vrij goed in het Westland en in Gelderland en Overijsselgoed op Oostvoorne en bij Zwijndrecht vrij slecht bij Rotterdam. De natuurperziken staan matig in het Westland, in Limburg, in Gelder land en Utrecht en in de Langstraat slecht bij Hardinxveld. Bij Rotterdam is'de teelt als mislukt te beschouwen. Abrikozen. De abrikozen staan bijna overal vrij goed alleen bij Har dinxveld slecht. Roode en witte aalbessen. Bijna overal is de stand goed of zeer goed. Alleen in het oosten van Zuid- Beveland, in de Langstraat en bij Rot terdam is de stand matig, en bij Lop- persum, Eenum, Leermens, Winscho ten, in Overijssel, het zuiden van Zuid- Beveland, op Zeeuwsch-Vlaanderen en bij Everdingen vrij goed. Zwarte aalbessen. De stand is goed in Gelderland, Utrecht, De of de menschen Weet gij nog, wat gij daarop antwoordet, Judas?" „Ja, Achaz. Ik zeideIk dien God en mijn -hart." „Zóó is het. Ik wenschte, dat uw antwoord korter ware geweest en ge luid hadde „Ik dien Jehova Want niet altijd, Judas" en de blik van den grijzen-Essaër rustte vol beteeke nis op Electra „niet altijd is het mogelijk, tegelijkertijd God en zijn ei gen hart te dienen Daarom deed ik destijds een derde vraag„Is uw hart vrij van arglistigheid en uwe hand vlekkeloos van alle euveldaad „Destijds, Judas, kondet gij met vrij moedigheid op deze vraag „Ja" ant woorden. Van dien dag af stonden mijne broederen trouw op uwe zijde, dood noch Syriërs schuwend. Alvorens wij heden op nieuw beslissen, of wij voortaan in uw leger zullen strijden, stel ik in den naam van God, Dien wij dienen, in den naam van uw volk, dat trouw alle gevaren met u deride, in naam der wet, -welke geschreven staat in onze harten, in naam van uwen vader, die u het pad der deugd wees en het eerst tegen de Syriërs heeft ge ijverd stel ik, ten aanhooren van geheel het volk, andermaal u deze vraag: „Judas, is uw hart vrij van arglistigheid en uwe hand vlekkeloos van alle enveldaad „Jawant al heb ik ook een Es- saeër met den dood gestraft, gelijk hij verdiende, de opperbevelhebber eens legers is tevens de opperste rechter „Wij hebben u vrij-gesproken, Judas.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 5