Koopt en laat werken by hen die adverteeren in DE VOLKSWIL, Limburg. IDEM uit Zeeuwsche Koerier EEN GENIE Gewestelijk Nieuws. Van alles wat. het beleedigend doelbewust dood zwijgen van wat wij doen door de Koningin der Aarde, nu zijn wij juist gekomen op den weg, die ons leven waardevol maakt voor God en de menschen en die leidt tot het eeuwig leven van ons, tot volkswelvaart en volksdeugd van hen die ons vertrouwen. Want wij zijn door die miskenning en verachting gekomen tot zelfover winning, en wie zich zeiven heeft over wonnen door de zinnen te doen re- geeren door het verstand en het ver stand doet gehoorzamen aan God, is, zooals er staat geschreven, machtig en dat wij macht hebben is hieruit gebleken, dat alles wat machtig is op aarde en in de hel tegen ons is uitge komen en blijft uitkomen, en ons toch in niets hindert om te doen, wat wij willen doen. Wij staan en vallen met ons goede Zeeuwsche volk, waaraan wij onverdeeld toebehooren hier in dit leven en, 'naar wij vertrouwen, een maal in het leven, waar alle leed ver dwenen en alle smaad vervangen zal zijn door het aanschouwen van Hem, Die alleen de Weg, de Waarheid en het Leven is. H. A. VAN DALSUM. o Op Pinksterdag is in alle parochie kerken van het bisdom Roermond een schrijven voorgelezen van den bisschop van Roermond, waarin wordt gewaarschuwd tegen het lezen van het blad „De Roermondenaar ook verschijnende onder dien van „Limburg's belang." Indien waar is, wat in dit schrij ven staat, dat dit blad er op uit is het geloof te ondermijnen door in in twijfel te trekken het bestaan van een toekomstig leven, te ontkennen dat de rnensch een ziel heeft, te verwerpen alle goddelijke zedeleer, te ontkennen elk wezenlijk verschil tusschen goed en kwaad, dan deugt dit blad niet en is het ambtsplicht van dien bisschop zijn onderhoorigen er tegen te waarschuwen. Onze lezers weten, dat de Volks wil ook veroordeeld is, maar hier stoorde men zich niet aan de ver oordeeling, omdat ieder wist, dat ze was onrechtvaardig en niet was het gevolg van bezorgdheid voor het zieleheil maar het gevolg van redenen, die noch met het zieleheil noch met de zedeleer te maken hadden. Het Vrije Woord voor Abonnés. Waarachtig wel, hoorEn een genie in den zin der jaren van Christus- zelven Heb ik me jou daar „Een genie", zegt hij, „is 'n mensch, die heelemaal anders is, dan gewone menschen." Laat ons eens vasthouden aan de bepaling ofte definitie, die van 't genie door een g e n i e geleverd werd. Over de katholiciteit dier definitie hebben we het nu niet, hum! Ze staat immers in Zeeuwsche Koerier, hum, hum Dat is voldoende, om alle gewetens bezwaren in deze van kant te zetten. O, zeker Nu, wij zeggen, (en we doen het met voorliefde) dat Idem uit Z. Koerier een g e n i e is, zooals er veel waren ten tijde van Christus. Ja? o zeker, goede Lezer! En of we nu in ongenade vallen of niet, dat doet aan de zaak niets af want wij staan eenvoudig de waarheid voor, en DIE wint vroeg of laat. Zelfs ZIJ wint door het genie uit de jaren van Christus-zelven Maar, goede Lezer, oordeel zelf. Ten tijde van Christus waren er zeer velen, die niet waren als gewone menschen. Een hunner bedankte zelfs den Heere God voor 't genie, dat in hem was. „Heere, ik dank U, dat ik niet ben gelijk anderen De rest van 't Evangelieverhaal is U bekend, goede Lezer? Onnoodig er verder op in te gaan, niet In Christus' tijd waren veel g e n i e s op de wereld, hum hum hum 't Waren de Pharizeeërs 1 O! O! O! En, is zulk een genie defameuse IDEM u i t Z. Koerier??? Waarachtig wel, hoor Die idem, (is 't een gekruinde is niet zooals gewone stervelingen. Neen, hoor Hij is b.v. heelemaal niet als d e schare, die overal en altijd rond Christus te zien was in Palestina Ook niet gelijk de zondaren, tolle naren en pubikanen, die Jezus volg den Heusch niet 1 Afijn, hij is nu-heelemaal niet als die gewone menschen. Hij is van dat ras, waarover O. L. Heertje achtmaal Zijn Wee uitsprak. Wij gunnen hem zijn genie van harte gaarne,omdat hij-zelf er zoo mee ingenomen is, hum Wij lezen immers van dien idem, dat hij, als zijn voorlooper, rechtop en staande zijn gebed van innlgen dank stort in Zelandia (pardon,.in de Zeeuwsche Koerier 1en in de plaats waar de ware God alleen aanbeden wordt, over vloeiende van blijdschap, omdat hij gevoelt, innig en diep, niet te zijn gelijk gewone menschen, die er geen genot in vinden, om on der de laffe beschutting van een deknaam de christelijke liefde den nek om te draaien. Welk een genie daartoe noodig is Ja, goede Lezer, er i s genie noo dig, om over duizend gulden samen een artikel te schrijven en als hoofdschotel te doen plaatsen in Z. Koerier Dat is zoo. Beste i d e m-p harizeeër, roep nou 'ns niet te hard over droge zak doeken, hoorWie weet hoeveel gij er nog nat zult maken, vóór dat men over U de lijkmis zal zingen!!!??? Gij meent den volke eenen dienst te bewijzen met uw geschrijf, en gij hoopt, dat 't volk met uwen phar-- zeeschen toon ingenomen ismaar wees niet te blij, heerschapje, want er zal over U een andere vvir.d waaien. 't Volk weet wie gij zijt en wat gij voor hebt. Die wetenschap is kostelijk, hoor En, toegerust met die kennis, zal ons volk U in 't oog houden. Hoe lang nog? Zóó lang, zóó lang, tot dat er over uw achtbaar hoofd achtmaal een g o d- d e 1 ij k w e e zal gegaan zijn Juist zoo lang; doch in een spanne tijds kan zulks gebeuren. A d io, idem. PER IDEM. o— Hulst, 6 Juni 1911, Mijnheer de Redacteur. Is bet. mij g-.gund langs dezen weg U van harte geluk te wensehen met uw blad de Volkswil? En ik geloof den tolk te zijn van vele lezers van de Volkswil, wanneer ik u op de eerste plaats geluk wensch met uw blad, en op de tweede plaats met uw streven, en op de derde plaats dat u er de macht voor hebt gekregen een blad tot stand te bren gen dat Gods Wil is Want, nu Ed. Heer, zijn er velen met mij die er niet meer aan twij felen of de Volkswil is Gods wil En wel om deze reden Omdat uit V V. een buitenman stukken blijkt, dat hij een man is die door God gezonden is om u Ed. Heer te hel pen uit al uw ellende dat u voor het volk geleden hebt en nog lijdt. Want indien u niet onder de bescherming van God had gestaan in al uw el lende en verdrukkingen, dan voor zeker waart u allang verslagen ge weest. Want wat heeft men al niet gedaan om u en uwe medestrijders voor waarheid en recht broodeloos te maken Maar door Gods bescher ming zijn zij er niet in mogen sla gen, noch u Ed. Heer noch uwe medestrijders. Wel een bewijs zooals V. V. schrijftDe waarheid wint. En nu mynheer de Redacteur nog een enkel woord tot den WelEd. heer V. V. Ja, Ed. Heer, laat ik u zoo noemen, want iemand die zulke stukken schrijft kan wel een buiten man zijn, maar een eenvoudig bui tenman is haast niet te gelooven. Welnu Ed. Heer, door God gezonden, moge het u gelukken hier een spaak in het wiel te steken en de waar heid te doen winnen en den WelEd. heer van Dalsum en zijne medestrij ders uit de verdrukking en verne dering die zij hebben moeten onder vinden te verlossen. Dan voorzeker zal ieder overtuigd zijn dat de ge rechtigheid Gods hier heelt gezege- viert en dan zal de vlag voor waar heid en recht vnj en fier boven de bevolking van ^eeuwsch-Vlaanderen mogen wapperen, met de spreuk er op „De gerechtigheid Gods heeft hier gezegeviert," O, wat een vernedering zou dat zijn voor hen die God een blinddoek hebben willen aandoen door huiche larij, door schijnheiligheid, door men schen te kort te willen doen, door vuile laster, door afgunst, door spion te spelen ten pleziere van haar zootje die streden voor eigen welzijn, terwijl zij, die huichelaars wisten dat het alles onrecht was. Welnu, gij allen hier genoemd, indien er nog een greintje recht in uw binnenste is, sluit u aan en help Gods wil be schermen en steunen en strijd er voor, dan kan misschien al uw hui- chelary nog vergeven worden, en dan eerst zal er vrede zijn en zal men als broeders kunnen leven U mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsing. SJEF KROM. o Hulst, Juni 1911. Mijnheer de Redacteur 1 Een klein plaatsje s. v. p. voor het volgende Lezers Kent ge Blusch. rechts- omkeeit in een lampenglas? Lat heerschapje, waar' bij hem thuis de logé's niet al te nauw moeten kij ken, wil dan ook nog van z'n neus maken, door lui te verbieden de Volkswil te lezen en te zeggen dat ze haar op no 100 moeten lezen. Heusi-h, Blusch, ge behoeft ze niet naar no 100 te sturen als het te doen is om de reukorganen wat te versterken, laat ze maar gerust bij u binnen blijven, hun deel zullen ze dan toch wel krijgen. Verder heb ik vernomen, dat ze hier een vereeniging van eiertrappers zullen oprichten, en dat ze u Blusch er voorzitter van willen maken. Dat staat u zeker wel aan balutTotdat ik nog eens wat hoor. Dankend voor de plaatsing. V olkswilman. o Koewacht (Sint Andries). Leest eens deze grap u lacht u slap. Het is gebeurt op Koewacht Sint An dries, ik zal het eens vertellen precies. Verleden Zondag, hoor eens hier, had den wij samen veel pleizier. Theop- hiel de Koning die rare gast, was door Peet Veele gelast, om te rijden met plezier, om een half ton met bier. Theophiel nam met spoed, den krui wagen en hanseel goed. Ik heb het dringende noodig, zei Peet Veele, want mijn klanten zitten met een drooge keele. Theophiel was gaan rijden in galop, en bij den brouwer nam hij een half tonneke op. Hij was dan gauwe aan Peet Gilit, daar heeft hij even af gezet. Waar hebt gij naar toe gewist, sprak Sies Rogist, ik heb wisten halen voor uw buurman hier, een alf ton met bier. Ik zal u helpen zei Wies Breijaert, want ik ben geen luiaart. Het is vet zei Alfons Smet, die heeft hem op de kruiwagen bij dat bier ja gezet. De Koning zei Breijaart cn Sies Rogist, u rijdt beiden voor mijn krui wagen met uw velo, om te trekken met een touwtje alzoo. Peet Veele zei Suis, u mocht eens gaan zien ik hoor een geruis. Dat doe ik voor u met veel plezier, om eens te zien waar ze blijven met uw bier. De Suis nam spoedig zijn rijwiel alras, om te zien waar dat geruis was. En recht over P. Gilet, heeft de Suis hem in het gras neder gezet. Hij zag spoedig dat ge zelschap aan, en aan die kliek kon hij hem niet verstaan. Zij zaten te drin ken alhier, samen van Peet Veele zijn bier. Zoo zijn ze op gestaan, en weer aan het rijden gegaan. En kwamen dan binnen bij Peet Veele, en ze spra ken wij hebben allen een drooge keele. Die ton is niet vol zei Peet Veele, dat gelooven we, we moesten onder- weg eens spoelen onze keele. Peet zei Suis gij zijt een van Dalsumman, gij hebt het gezien en gij weet er alles van. Gij weet ook sprak Peet Veele, ze hebben onderweg wat ge- spoelt te veel hun keele. Onder el kaar een groot verschil, en de Suis laat het vertellen ja door de Volkswil. FRANS VAN DEN BERGHEN. O BOSCHKAPELLE. Verleden week trok een wiekooi van ongeveer 12 man 's morgens naar het werk. Onderweg kwamen zij voorbij een koewachter, die ze op hun jongensmanier sarden. De koeter beloofde hun, als ze morgen mochten weerkomen, ter dege revanche te nemen. En werkelijk 's anderen daags was hij op zijn post, gewapend met een vervaarlijk dikken knuppel, waar mee hij een ventje van een jaar of 11 zoo'n geweldigen slag tegen het voor hoofd gaf, dat deze bedwelmd neer- tuimelde. Beide oogen van den ge troffene zwollen dermate op, dat men voor het behoud van zijn gezicht vrees de. De jongen kon dan ook de eerste dagen niet zien, doch door de goede zorgen van den geneesheer is de toe stand verbeterd. Ware de slag een paar centimeters hooger aangekomen dan had er misschien een hersen schudding plaats gehad. De politie heeft de zaak in onderzoek. BOSCHKAPELLE. De heer P. A. van Eerdenburg heeft zijn ontslag als lid van den Raad ingediend. BOSCHKAPELLE. De aanhoudende felle droogte begint haren nadeeligen invloed op de veldvruchten uit te oefenen. Vooral het vlas lijdt er in hooge mate onder. Ook ziet men op waterarme gronden hier en daar de aardappels, boonen en erwten geel worden. Eigenaardig is het, dat de omliggende dorpen door onweer wel neerslag hebben gehad. O Een onzedelijk huurcontract. Een merkwaardig proces, over een onze delijk huurcontract werd dezer dagen in Keulen gevoerd. Daar hebben huis eigenaren, naar het schijnt, de slechte gewoonte huurders van woningen een contract voor te leggen, waarin deze bepaling voorkomt „De huurders verzekeren geen kin deren te hebben, en die in de toe komst ook niet te zulen krijgen. Zoo tegen deze bepaling gehandeld wordt, heeft de verhuurder het recht het con tract als ontbonden te beschouwen de huurders zullen bovendien verplicht zijn een boete van 1000 Mark aan den verhuurder te betalen." Toen een echtpaar dat een woning op die voorwaarde gehuurd had, toch kinderen kreeg, stelde de verhuurder den eisch tot betaling der overeenge komen boete. Het merkwaardige proces dat hierop volgde, en waarin de huis heer zijn huurders van „ernstige slor digheid en nalatigheid" beschuldigde, leidde tot een uitspraak van den rech ter, waarin deze contract-bepaling als „onzedelijk" werd vernietigd, en de verhuurder veroordeeld werd tot de kosten. De „Christl. Freiheit," waaraan wij deze mededeeling ontleenen, voegt daaraan toe „Ware niet bij het proces de juistheid der bepaling gebleken, dan zou men geneigd zijn aan een vastenavondgrap te denken. Hoe kan iemand zulk een contract opstellen en hoe kan iemand het onderteekenen „Slechts wie de moeilijkheid kent, waarmede ouders van kinderen en jonggehuwden bij het-zoeken naar wo ningen te kampen hebben, kan begrij pen, dat zulke contracten worden ge- teekend. De huurder bevindt zich te genover den verhuurder in een „nood toestand" en moest eigenlijk achter zijn naam de letters V. C. zetten. „Maar de man, die zulke contrac ten ter teekening voorlegt, behoort voor den strafrechter. Want het is verlei ding tot misdaad." (Hbl.) o Minister Churchill over de rechters. Bij de behandeling van het wets ontwerp betreffende het politieke op treden der vakvereenigingen, het ont werp dat ten doel heeft tegemoet te komen aan de moeilijkheden waarin het z.g. Osbornevonnis de vakvereeni gingen heeft gebracht, is het in het Lagerhuis tot rumoerige tooneelen ge komen. Zooals onze lezers weten heerscht in den Iaatsten tijd dat is ook gebleken bij de besprekingen over de partijdige benoemingen van vrede rechters in liberale kringen groote ontevredenheid over tal van rechterlijke uitspraken. Conservatieve rechteis hebben herhaaldelijk in verkiezings processen met partijdigheid uitspraak gedaan ten gunste der conservatieven en ook tegenover de vakvereenigingen bleken zeer partijdige opvattingen van de magistraten. Aan die ontstemming in liberale kringen gaf minister Chur chill eergisteravond uiting. Hij merkte o.a. op waar het processen wegens misdaden of tusschen indivuen be treft, zijn onze rechters onzen trots. Maar als zij quaesties behandelen, die met klassen of partijen in verband staan, dan kan men hen onmogelijk hetzelfde vertrouwen schenken Radi calen en arbeiders juichten deze woor den luide toe. En min. Churchill zeide daarop Integendeel, zij verdienen dan geen vertrouwen. In een groot deel van 't volk bestaat de opvatting, dat zij dan onbewust partijdig zijn (that they were, unconsciously no doubt, biassed). Die woorden wekten groote verontwaardi ging onder de unionisten. Hear, hear 1 riepen de arbeiders. Intrekken,-intrek ken schreeuwden de Unionisten. En het rumoer was zoo groot, dat slechts met moeite door den waarnemenden voorzitter (de Speaker is wegens ge- zondsheidsredenen met verlof en zijn plaats is ingenomen door den deputy- speaker Emmott) stilte kon worden verkregen, opdat de heer Churchill zijn rede kon vervolgen. Heftig kwam deze er tegen op, dat hij in de rede werd gevallen en hij verklaarde op scherpen toon, dat hij er niet aan dacht zijn woorden in te trekken, dat hij integendeel zijn beweringen vol hield en het betreurde dat botsingen tusschen de rechterlijke macht en de groote vakbonden zijn voorgekomen. Eerst langzamerhand kalmeerden de gemoederen in het Lagerhuis. Maar gisternamiddag is de zaak opnieuw ter sprake gebracht. De voorzitter Em mott wees er op dat minister Chur chill niet anders had bedoelen te zeg gen, dan dat de rechters door hun opleiding en sociale positie onbewust ten aanzien van bepaalde quaesties beinvloed waren. Op dat onbewust diende den nadruk te worden gelegd. Maar hij meende toch wel dat uitla tingen als deze betreurd moesten wor den, die in elk geval op den grens van het toelaatbare waren. De rechters waren niet in het Huis en konden dus niet voor zich zelf antwoorden, dat moest men bedenken, als men zich over hun optreden uitliet. Echter men moest op de zaak niet terugkomen en er was volstrekt geen aanleiding om te eischen, dat de minister zijn woor den zou intrekken. Sprekers der op positie vonden natuurlijk dat er hier toe wel reden was, maar de heer Em mott bleef al volgde ook nog een eenigszins heftig debat op zijn standpunt staan en weigerde zelfs ver dere bespreking door den heer Chur chill zelf. Zoo werd het incident ge sloten. (Alg. Handelsblad van 1 Juni 1911). o (leen verdrinken meerIn de Zweminrichting van Heemstede Obelt waren wij in de gelegenheid een pracht-demonstratie bij te wonen met een nieuwe stof, welke verdrinken nu niet meer mogelijk maakt. Deze stof is een vezel-preparaat, uitgevonden door den heer Carl Hartwig te Berlijn bestaande uit een dunne stof, welke als voering in ieder kleedingstuk voor mannen en vrouwen kan worden aangebrachtde aanwezigheid er van is niet te zien en het geheele gewicht bedraagt slechts 100--250 grammen. Dat deze vinding practisch is, zagen wij aan de proeven welke op intiatief van den hoofdvertegenwoordiger voor Nederland en Koloniën, den heer^O. L. J. Sikkens, in het diepste zwem bassin van Heemstede Obelt werden genomen. Een man in de Duitsche militaire uniform sprong te water en dreef eveneens twee andere personen ge kleed en een dame, die de reddings- stof in haar costuum droeg. Andeixn hadden een tricot aan met de nieuwe stof gevoerd geheel vrij dreef men daar in het water, men kon zich keeren en draaien naar believen, terwijl heel gewoon in het water een glaasje bier gedronken werd. Nu deze stof ge vonden is kan het verdrinken uit de

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 2