De Volksvil Judas ie Volksverachter, BIJVOEGSEL van van 27 Mei 1911. Hoe locomotieven worden gebouwd. 71 FE UI LLETON. —O Het was in de werkplaats van Bald win te Philadelphia. De lucht was heet en zwart en bezwangerd met staal- vijlsel. Er waren daar 1765 man, die werkten, of het ging om een grooten prijs te behalen. De meeste hunner wa ren magere, gespierde, kranige kerels en hun open hemden toonden een borst kast, bedekt met zweet en stof. Er was een gekletter van hamers, dat klonk als een geweervuur. Boven onze hoofden werkten groote kranen. Als in het schuitje van een luchtballon zat een man er onderin. Met groote gemakkelijkheid bewogen de machtige lichamen zich van het eene einde naar het andere. Groote kettingkabels kwamen naar beneden en deze werden om een stoomketel geworpen. De ketel zweefde in de lucht, midden door de werkplaats en werd weer neergelaten op een stalen geraamte. Van het oogenblik dat de kraan zich in beweging stelde tot de last werd neergelegd, waren een minuut en vijf en dertig seconden verloopen- Al die locomotieven waren kolossale gevaarten met de Nederlandsche ver geleken, ze verhielden zich in alle onderdeelen en in het geheel tot elkaar als een boot, welke de Noordzee be vaart, tot een stoomschip op den oce aan. In het geheel waren er vijf-en- zeventig, van den stoomketel, die op gelichte/was geworden, tot de groote cn geheel voltooide machine, die stoom op had, snorde en de wielen bewoog en wachtte tot ze door de matige kraan zou worden opgeheven en neer gelaten op een spoor, om naar buiten te worden gebracht. Uit de werkplaatsen van Baldwin komen van zes-en-dertig tot veertig machines in een week, dat is zes per dag. „Wat is het nummer van de loco motief, die daar uitgaat riep de directeur door zijn handen aan het oor van een voorman. „No 20.842 mijn heer, maar wij zullen er vandaag nog ongeveer twintig meer uitzenden." Er rees een vraag bij mij op, welke ik dadelijk stelde „Onderstel dat ik u opdracht gaf om een locomotief te maken, in hoeveel tijd zou die klaar zijn „In acht dagen kant en klaar" werd hem onmiddellijk geant woord. De directeur las iets van twijfel in mijn oogen en voegde er snel aan toe„Ik kan u verzekeren, dat wij het gedaan hebben. Zaterdag 22 Juni Geschiedkundige roman uil den lijd der llachabeün. TWEEDE BOEK. (o)o-(o)— 14. ELECTRA GERED. De terugkeerenden begaven zich naar hunne huizen. Weldra straalde de ge- heele stad van ontelbare lichten, welke men ter opluistering van het feest in de woningen en op de daken had ontstoken. In koortsachtig ongeduld wachtte Electra nog altijd op den talmer. Rus teloos liep zij in haar vertrek op en neer. Een hevige beklemdheid scheen haar de adem te benemen, en dikwijls snelde zij naar de trap, wanneer zij beneden jethro hoorde, die zich ge reed hield, terstond open te doen wan neer Judas of een ander aan zijne deur zoude kloppen. Reeds daalde de sche mering, reeds maakten de vleermuizen jacht op de insecten doch thans dacht Electra daar niet aan, maar besteeg nogmaals het dak en tuurde naar de straat. Nergens vertoonden zich men- schenslechts uit de naburige straten klonk verwijderd rumoer van stemmen. 1886 bestelde Robert B. Coleman een locomotief voor passagierstreinen met een tender en wij gaven hem de ver zekering, dat hij hen 4den Juli op zijn lijn in Pensylvanië zou kunnen ge bruiken. Het matrieel voor den sto'om- ketel werd telegrafisch besteld en wij kregen het Dinsdag den 25sten. De stoomketel was Vrijdag den 28sten ge maakt. Op Maandag den lsten Juli werd de machine in elkaar gezet, de wielen enz. werden bevestigd. De tender was gereed en de machine werd onder stoom geprobeerd op Dinsdag den 2den Juli. Dat was het record om van ruw matrieel een complete locomotief te construeeren en de tijd was acht dagen." Onder het oorverdoovend geraas kwam een jonge man langs ons. „Het doet mij genoegen kennis met u te maken," zei hij, „als ik eens wat tijd over heb, zal ik een bezoek aan Europa brengen, om te zien hoe ze bij u die dingen maken." Toen hij weg was, vroeg ik wie hij was. „Och, dat is onze hoofdop zichter. Hij heeft het oppertoezicht over de veertienduizend man op de werken van Baldwin. „Is hij een lid van de firma vroeg ik. „Weineen, mijnheer. Tien jaar geleden was hij bankwerker, als al deze mannen, maar hij vond een ver betering aan een machine uit en dat schonk hem spoedig bevordering." „Maar hij lijkt me nog zoo jong." „Oh, zoo erg jong is hij niet meer, hij moet nu wel twee-en-dertig zijn." Dicht bij ops stond een zwart mon ster, dat schrikkelijk veel leven maakte en stoom uitwierp. Op den tender was geschilderd „Southern Pacific". Een andere was voor Zuid-Afrika, een derde voor Nieuw-Zeeland, weer een andere voor Japan en ik herinnerde mij het vorige jaar ook een machine van Baldwin op de Trans-Siberische lijn te hebben gezien. In Engeland loopen er ook wel een zestigtal. Hoe Baldwin de bestelling kreeg? Na de werkstaking in het machinevak waren de fabrieken zoo overladen met werk, dat ze de eerste achttien maanden niets konden afleve ren en Baldwin bood toen aan om in een half jaar te fabriceeren wat noodig zou zijn. Ik voerde aan wel eens ge hoord te hebben dat deze Amerikaan- sche machines in het geheel niet aan de verwachtingen hadden beantwoord, dat ze veel meer kool gebruikten en een groot deel van den tijd in de werkplaats doorbrachten. „Wel", was het antwoord van den directeur, „ik zal daar niets van ontkennen. In dien onze locomotieven aftrek vinden in Engeland, is het eenige wat ik daar Eindelijk sloeg een man den hoek der naaste straat om. Electra trad iet wat van de balustrade, welke haar slechts ter halve hoogte verborg, naar achter, en heur hart klopte van blijd schap en verwachting. Zou het Judas zijn, die zoo lang verbeide De man kwam nader; het was de verwachte niet. Toen keerde Electra zich teleurge steld om en begaf zich in huis. De man zag juist nog, dat de vrouwen gestalte van het dak verdween. HTet was Semaja, een der aanhangers van Joram, die wegens de tempelwijding het witte feestgewaad der Essasërs droeg. Verwonderd bleef hij een oogen blik staan. Hij had wel is waar het gelaat dier vrouw niet gezien, maar dat gewaad. Droeg de Griekin niet zulk een kleed, toen zij in het paleis van He- liodorus verbrandde Hoe kwam die vrouw in het huis van Jethro Zou dan de Griekin..,. „Ik moet Joram roepen 1" zeide Se maja en keerde op den weg terug, van waar hij gekomen was. Electra bracht weder een kwartier in haar vertrek door. Judas kwam maar niet. De onrust dreef haar andermaal naar het dak De straat was ledig. Eindelijk kwam er weer een man. Zich achter de borstwering verbergend, wachtte Electra op den langzaam na- derkomende. Het was Judas niet. Reeds wilde zij teleurgesteld zich verwijderen, toen zij blij verschrikt opsprong: het van zou kunnen zeggen, dat ik het vreemd zou vinden. De zaak van Baldwin bestaat sinds 1832 en we hebben over de 20.000 machines ge leverd. Wat het meer verbranden van kool betreft, dat is de waarheid. Ik zal u de reden vertellen. Het gewicht van een Engelsche locomotief is ge middeld van vijf-en-veertig tot vijftig ton. De machines welke wij bouwden waren van 120 ton. Grooter wicht beteekent grooter trekvermogen. In dien men natuurlijk aan een machine van 120 ton hetzelfde te trekken geeft als aan een van 45, dan zal de eerste natuurlijk meer kool verbruiken. Wan neer een man gevraagd wordt om een kinderwagen te trekken, moet men hem niet beknorren omdat hij meer eet dan een kind. Maar geef den Amerikaansche machine twee-, bijna driemaal zooveel te trekken dan een Engelsche en dan zult ge zien dat ge een aanzienlijke besparing op de kolenrekening hebt bij de Amerikaansche." Ik bezocht alle afdeelingen van Bald win's werken. Ongeveer twee dagen was ik daar, oplettend, luisterend, ver gelijkend, om een begrip te krijgen hoe men in die zaak te werk ging. Er is iets heldhaftigs in het meester schap over die groote machinerieën. Er is iets waardigs in een ma*n met zweet op zijn borst en zwellende spieren, welke van zijn kracht spreken. Ik zag veertienduizend man aan het werk. Veel grijze haren zag ik, maar geen enkelen ouden man. Baldwin was voor mij het zinnebeeld van jonge Amerikaansche kracht. Men mag in een fabriek zijn ge weest, waar de gloeiende bouten zoo uit het vuur komen en met hamers worden geslagen, maar geheel iets anders is het om een kolossalen cy linder van een stoommachine door de lucht te zien zweven. Bij Baldwin worden alle machine- riën gedreven door electrische moto ren. Sommige werkplaatsen lijken wel voorraadkamers van assen en wielen. Maar er zijn machines om ze af te werken en als een stille demon komt een kraan, neemt een paar wielen op, brengt ze weg en brengt een ander paar om ze in orde tc laten maken. Evenals in een modern huis de keu ken een eind van de salon is verwijderd, om te voorkomen dat de etenslucht daarin zal doordringen, heeft Baldwin zijn smidse op de tweede verdieping van een gebouw en de kopergieterij boven in een ander, met de voorraad kamer van koperen machines er onder. Hoewel er een stad vol mannen aan het werk is in de fabrieken van Bald win, komt dat niet zoo uit. Dat vindt zijn verklaring hierin, dat de werken zoo uitgebreid zijn; inplaats dat een menigte bij elkaar aan het werk is, vindt men er hier en daar een of twee en op een derde plaats weer eenige. Ze controleeren allen de werking van de machines en spannen hun uiterste krachten in om er al het werk uit te halen wat er van te krijgen is. Indien iemand traag is kan hij niet terecht bij de Baldwin Company. Zoo komt het dat men bij Baldwin en in alle Amerikaansche zaken bij voorkeur jonge mannen neemt. De Amerikaansche fabrikant geeft in tegen stelling met zijn Europeesche collega geen cent voor ervaring. Wat hij noo- was Noman, de vriend van den Ma- chabeër. „Noman Noman riep ElectrA met levendigheid en boog zich ver over de borstwering heen, om den Arabier te wenken. Noman keerde schielijk het hoofd om, strekte stralend van vreugde zijn hand omhoog en snelde met den kreet „Electra 1" op het huis toe. Op dat oogenblik sprongen drie mannen uit de schaduw van het ge bouw midden op de straat en zagen eveneens omhoog naar het dak. Het waren Joram, Semaja en nog een an dere Essaër. Met een luiden gil van schrik herkende Electra het van woede bleeke gelaat van haren doodvijand „Deerne schreeuwde hij, stak dreigend zijn hand naar haar op en liep haastig naar de deur, waarop Noman juist den klopper had laten vallen. Jethro deed open en Joram wilde naar binnen dringen maar de Arabier trad hem in den weghij hAd het scheldwoord gehoord. „Ruim baan, slaafDe deerne wordt van kant gemaakt In plaats van elk antwoord gaf No man den woesteling een schop, dat hij midden in de straat vloog, sprong vlug in huis en grendelde de sterke deur. Razend sloegen de beide makkers van Joram, die te laat gekomen waren, met hunne zwaarden op de dikke dee- lenmaar Noman lachte spottend, i bracht den verschrikten grijsaard onder gerustellende woorden in diens kamer dig heeft is een man, die zijn werk vlug kan doen en juist zooals hij het moet hebben. De Amerikaan weet dat de jonge man fouten maken zal, die de oudere zou Vermijden. Maar de jongere heeft geen conservatieve ideeën. Hij moet vooruitkomen en geld ver dienen. De Amerikaansche fabrikant betaalt zijn menschen goed, niet altijd omdat hij dat verplicht is, maar omdat hij weet, dat wanneer hij een man een stuiver meer geeft in het uur, dit hem zoo zal aanmoedigen, dat hij wel voor drie stuivers meer werk in het uur uit hem zal krijgen. In zijn zaken is de Amerikaan niet sentimenteel. Zijn doel is geld te ma ken en hij heeft jonge mannen in dienst, omdat hij vindt dat hij meer voordeel van hen heeft dan van hun vaders. Hij betaalt hun niet naar de laagste markt, want dat beteekent ar moedig voedsel, ontevredenheid en traagheid, maar zóó, dat zij zich goed kunnen voeden, wat hun bloed in de aderen en geest in hun werk geeft. Bij Baldwin zijn er geen halve vrije dagen. De mannen werken van zeven tot zes met 's middags een uur vrij, zes dagen in de week, behalve de zomermaanden, dan houdt het werk Zaterdags om vier uur op. Die zucht om af te maken, om te haasten, waarop de Amerikaan trotsch is, mag men een uitvloeisel noemen van zijn omgeving en van de atmos feer. Er bevindt zich iets in de Ameri kaansche lucht, dat een man aanzet om zich te haasten, zelfs als het niet noodig is Hij doet een. ding vlug en doet dat onbewust, hij doet het om dat iedereen het doet. In de ketel- fabriek zag ik een man draven om een hamer te halen en ik zag hem op een draf terugkomen. Wie heeft in een Hollandsche werkplaats ooit een man zoo zien loopen, om een stuk gereed schap te halen Een van de meest belangwekkende- dingen in de Vereenigde Staten is de verandering van een Europeesch werk man in een Amerikaanschen. Er is ongeveer een jaar voor noodig - niet langer. In het begin is hij langzaam, hij schijnt te kruipen, hij houdt van rusten en uitkijken moet er iets wor den gehaald, dan gaat het slenterend maar de onvermijdelijke verandering komt. Hij begint leven in zijn oogen te krijgen, er komt elasticiteit in zijn spieren en in twaalf maanden haast hij zich. Zoo worden ze na een jaar even flink als de Amerikaansche werklieden. Het systeem van werken is zoo, dat indien een man een goed loon wil ma ken, in de Amerikaansche betcckcnis, hij hard, zeer hard moet werken. Het minimum loon voor alle werk lieden bij Baldwin is 63/4 stuiver per uur. Komt iemand daaronder, dan wordt hij ontslagen. Iedere werkplaats heeft een voorman en de voorman heeft een vast salaris, om rond te gaan en zijn oogen open te houden. Voor iedere afdeeling van het werk is er een soort aannemer. De firma ontvangt bijv. een groote bestelling van locomotieven. Van den prijs trekken zij eerst af, wat zij als hun aandeel beschouwen. Daarna ver- deelen zij de restzooveel voor het stalen geraamte, zooveel voor den ketel, zooveel voor het in elkaar zetten, en stormde dan naarboven, naar zijne meesteres. Angstvol ijlde Electra op hem toe, greep zijne hand en smeekte „Noman, om wille van uwen meestér, bescherm mijwant Joram wil mij vermoorden." „Kent gij die sluipende hyena?" „Ja. Help mij 1 Ga de tuinpoort uit en haal Judas, opdat hij de mannen verjage Noman boog zich over de balustrade en keek de straat op. „Het gaat niet meer," zeide hij. „Ze staan reeds met hun achten voor het huis en Joram rent met verscheidene anderen naar de tuindeur." „Die is dubbel gegrendeld. Zie toe, dat Jethro d^n woestelingen niet open doet 1" Noman vlcog de trap af. Hij vond den grijsaard van schrik over mand op zijn legerstede zitten, niet in staat, zich te verroeren. „Houd goeden moed, Jethro," zeide hij, spoedig zal Judas komen en die beschonkenen ver drijven." Daarna ging hij naar voren, om zich te overtuigen, dat de deur goed gesloten was. „Doe open, Jethro schreeuwden de Essaeërs buiten. De Griekin moet sterven 1" „En al loopt gij uwe leege hoofden ook tegen de balken ten bloede ik doe de deur niet eerder open, dan als Judas komt. Hij zal oogenblikkelijk hier zijn en ulieden terecht zetten „Is Judas op weg heenheen jubelde Electra, „dan zijn wij gered." Terwijl de snel aangroeiende hoop zooveel voor dit en dat tot de kleinste kleinigheid. Dan roepen ze de aanne mers en geven den prijs op, waarvoor de twintig machines worden geleverd. Bij dien prijs kunnen ze niet alleen 63/4 stuiver per uur betalen voor goede werklieden, maar hebben ze ten op zichte van het arbeidsloon nog een flinke speelruimte. De aannemer moet dan het werk zoo goedkoop mogelijk mogelijk gedaan krijgen dat is te zeggen nooit minder dan beneden de 634 stuiver per uur en zoo snel als het kan, omdat hij dan weer een nieuw contract kan aangaan. De aannemer zoekt de werklieden uit, de beste en de tweede klasse menschen aan wie hij het bovengenoemd arbeidsloon betaalt. Hij zegt tot de besten wat hij doen kan, omdat er bij Baldwin altijd over vloed van werk in voorraad is „ik zal je elk 9 of 10 stuivers in het uur geven." De mannen stemmen toe en de aannemer stelt zich in verbinding met den voorman. Deze heeft dan de vrij heid om, indien hij uit dezen of genen man nog meer werk kan halen tot elf stuivers of zestig cents in het uur te gaan. Het schijnt ons misschien vreemd om, wanneer een man goed wordt be taald om hard te werken, men hem nog meer geeft, om extra werk te leveren. Maar het is een Amerikaansch idee, dat hoe harder een man werkt, hoe harder hij werken kan. En onder een prikkel als deze zal een Amerikaan dikwijls het dubbele en zelfs het drie voudige doen van een Nederlandschen werkman. Maar hoewel het een hooger loon is, kan het, den loonstandaard in aanmerking genomen, niet het dub bele of driedubbele loon worden ge noemd en dat is het, waarop de Ameri kaansche fabrikant zijn rekening ba seert. De aannemer betaalt den werklieden niet. Hij levert een lijst in van het door hen verdiende loon en de man nen worden iederen Vrijdag betaald tot aan den vorigen Zaterdag, zoodat men altijd bijna een week van hun loon in handen heeft. Dit is om verschillen de reden. Baldwin weet op deze wijze hoeveel de aannemer den werklieden betaalt en kan dus precies berekenen hoeveel winst deze op het contract maakt. Is die winst al te hoog, dan betaalt hij een volgenden keer een lage- ren prijs. Voorts is de toestemming van den voorman, een soort detective van de firma, noodig voor iedeie Ioons- verar.dering. Er heerscht over het algemeen in Ameiika een hard systeem niet zoo hard is het bij Baldwin, want onder de Amerikaansche werken is dit wel het beste, maar men is op sommige punten onverbiddelijk. De middel matige, goede werkman verdient het minimum van 6 3/4 stuivers in het uur en wordt zonder vooraf gaande kennisgeving ontslagen, als er voor het oogenblik geen vraag naar werk is. Het werken voor den op- slagvoorraad in het stille seizoen be staat hier niet. De grondstelling is dat een goed werkman ook goed be taald moet worden veel beter dan het in ons land mogelijk zou zijn. Maar hij moet werken met inspanning van al zijn krachten. Het is bedrijvig leven, dat den kloeke, Essaeërs op de deur sloegen en drei gend toegang eischten, zag Noman nog eens naar zijn voormaligen mees ter, die nu geheel krachteloos daar lag, goot wijn in zijn mond en begaf zich vervolgens naar boven, naar Electra. „Meesteres," zeide hij ernstig, „ik loog, om die huilende jakhalzen af te schrikken. Judas is nog in den tempel en het kan nog lang duren, eer hij hier komt." Electra verbleekte. „Vervloekt!" riep Noman eensklaps verschrikt opspringend, „die valsche honden trachten de deur met een paal open te loopenNu komt het er op aan Hij snelde naar beneden, sleepte kisten en ander huisraad naar het por taal en plaatste alles zóó, dat het den toegang versperde, in geval de deur verbroken werd. Hijgend van den zwaren arbeid, ijlde de Arabier weder naar het dak, óm uit te kijken of er redding opdaagde. Een woest ge schreeuw ontving hem en reeds vlogen de eerste steenen. Ook beukten zware slagen tegen de tuinpoort, en Noman spoedde zich nogmaals naar beneden om ook den anderen toegang tot het huis te bemoeilijken. Electra was hem gevolgd en hielp hem, zoo goed zij kon. Zoo dikwijls de stormram tegen de deur bonsde, kroop zij van schrik ineen. „Maak al het water heet, dat in huis is en breng het mij kokend op het dakriep Noman. „Ik zal hen

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 5