Van alles wat. Burgerlijke stand. Rechtszaken. senindustrie. Het duurde eenigen tijd, voordat de Sheffielder fabrikanten het gewicht der nieuwe uitvinding inzagen en toen zij eenmaal zoover waren, kochten zij de holgeslepen scheermes sen van de Duitschers en voerden Duitsche slijpers in, om het vak te leeren. De Duitschers brachten nieuwe en verbeterde methoden van polijsten mede, die beter waren dan de Engel- sche werkwijze, en zij worden ook nu nog beschouwd als de eerste hol- slijpers van Europa, hoewel het moet gezegd worden, dat dit niet meer dan een verouderde traditie is, daar men intusschen te Sheffield het vak even grondig als waar ook op het continent geleerd heeft. Maar ook in deze branche doet zich het gebrek aan vol doende arbeidskrachten als een gevolg van den schaarschen toevloed van leerlingen sterk gevoelen. Sheffield, hoewel natuurlijk in En geland bijna het monopolie bezittende, begint zelfs daar den invloed der Duit sche concurrentie te gevoelen. Twintig jaar geleden kon men zonder over drijving zeggen, dat Sheffield voor de geheele wereld produceerde. Thans voorziet Amerika als gevolg van de wet van Mc. Kinley in zijn eigen be hoefte, terwijl in Europa, behalve Duitschland, ook Oostenrijk, Zweden en Zwitserland zich met de messen- productie bezighouden, en Portugal en Rusland weldra concurrenten drei gen te worden, met wie terdege reke ning te houden is. Moge men in Engeland zelf zich troosten met de overweging, dat een groot deel der buitenlandsche machi naal vervaardigde producten van min dere kwaliteit zijn, men ontveinst er zich niet, dat de hooge positie, die Sheffield tot nu toe op de wereldmarkt innam, ernstig bedreigd wordt. Het vak lijdt onder het gebruik van ver ouderde methoden, die den onder nemingsgeest verlammen. Wij spraken reeds van het systeem van stukwerk, waardoor het vak als het ware in han den is van een groot aantal kleine bazen, hoewel in den laatsten tijd verscheidene firma's kans hebben ge zien, hun bedrijf op meer modernen voet in te richten, is de slechte in vloed van gebrekkige samenwerking nog niet overwonnen. Het systeem van stukwerk brengt bijvoorbeeld mede, dat zelfs in een fabriek de messen makers huur betalen voor de plaats waar zij zitten te werken, en vergoe ding voor het materiaal, terwijl zij een zeker bedrag per gros ontvangen voor de artikelen, die zij ineenzetten. Zij zijn geen werklieden in den gewonen zin, hebben niet de plichten van een gewoon werkman en een hechte or ganisatie van het bedrijf is onder deze omstandigheden niet wel mogelijk. Het grootste gevaar ligt echter in het ge brek aan een geregeld aanbod van goede, geschoolde werklieden. Speciaal in de branche, waar de beste werklieden noodig zijn, het ver vaardigen van zakmessen, doet zich dit gebrek gevoelen, en dat de toe stand inderdaad kritiek wordt, blijkt wel uit het feit, dat terwijl de be hoeften van de wereldmarkt enorm toegenomen zijn, er inderdaad op dit oogenblik te Sheffield een kleiner aan tal handen worden bezig gehouden, Het nabrokkelende muurwerk deed haar opnieuw in de duisternis schrik ken. Vol angst bleef zij staanzij hoorde knagende'muizen in de kamer. Een stuk kalk, dat zij midden in het vertrek wierp, verjoeg wel is waar de nachtelijke knagers, maar de purpere donkerte, welke haar omgaf, boezemde de Griekin heimelijk afgrijzen in en deed haar huiveren. Eerst na lang aar zelen kon zij er toe besluiten, in het haar welbekende lokaal tastend naar mondvoorraad te zoeken. Zij vond eenige broodkoeken, legde die in de bres van den muur en tastte toen ver der, totdat zij, gelukkig, ook een stuk gedroogd vleesch, en een kleinen lee ren buidel met wijn gevonden had. Zij deed alles bij elkaar in een grooten doek, die, om de insecten af te weren over de spijzen lag uitgespreid, en aanvaardde toen den terugtocht. In haren schuilhoek nuttigde zij met smaak van de meegebrachte eetwaren, dronk daarbij een paar teugen wijn en legde het overige van haren voor raad op een grooten, met mos begroei den steen. Aanvankelijk was zij voor nemens, het brood en 't vleesch weder in den doek te bergendoch zij ge voelde rillend, dat de nacht zeer koud werd, en dat het derhalve beter zou zijn, den donkeren, groven doek om de schouders te slaan. Eerst tegen den morgen sliep zij voor een poos in. Ook den volgenden dag werkten de Esseeërs aan den tempel. Alles bleef rustig, doch er kwam geen redding. dan ooit in de laatste honderd jaar het geval was. O Re stamboom van Alex Dumas. Een trotsch vreemdeling, jaloersch op A. Dumas, liet zich bij hem in- troduceeren, met het doel om h;*m te beleedigen, en begon met de vraag „Gij zijt quadroon, mijnheer Dumas „Zeer juist, want mijn vader was een mulat „Dus was uw vader werkelijk een mulat en uw grootvader bijgevolg een neger „Een neger mijnheer, natuurlijk een neger." „En uw overgrootvader, als ik vragen mag „Was een aap, mijnheer. Mijn stamboom begint waar de uwe eindigt, mijnheer \u o— 't Gedachtenlezen. A.„Mag ik me eens even voor stellen Ik ben Verbeek en reis naar Duitschland om goederen in te koopen. Wie is u, als ik vragen mag B.Ik ben gedachtenlezer en geef voorstellen A.„Neemt u mij niet kwalijk, wat is dat voor een zaak B.'t Is niet gemakkelijk en lang niet ieders werk. Ik lees b.v. in uw gedachten, dat u naar Berlijn gaat, daar heel veel goederen op crediet bestelt en ze dan tot iederen prijs tracht kwijt te worden." A.„Goeie God Wat 'n merkwaar dig talent. Ziet u, ik dacht 't wel niet, maar u heeft me toch op 'n goed idee gebracht." o Na de fuif. Te Amsterdam werd dezer dagen voor de eerste kamer der rechtbank een civiel proces ge voerd, waardoor weer eens de eigen aardige levensopvattingen in de betere kringen onzer samenleving werden belicht. studenten waren omstreeks mid dernacht na een studentenfuif, te rechtgekomen in een speelhuis aan den Singel, een z g sociëteit. Duar werden zij onthaald door de eigenaars op drank en om 2 uur in den nacht werd den overigen bezoekers aange zocht om te vertrekken en bleven de studenten alleen achter in gezel schap van den direkteur en zijne kor nuiten. Men begon bakkarat te spe len, een spelletje dat duurde van des nachts 2 uur tot 1 uur in den mid dag. Toen hadden de studenten een verlies van f30.000, en daar zij niet betalen konden, werden wissels geteekend. Waarover nu het proces gevoerd werd, doet er weinig toe. Het meegedeelde is leerzaam en toont onder meer weer eens aan, dat de wijsheid in de kan is, als de drank in den man is De G. O. o Den derden dag was de voorraad spijs opgeteerd. Het lichaam der Griekin, aan zulk een ongemakkelijke legerstede niet ge woon, deed haar overal pijn. Nog altijd kwam Judas niet. Honger en dorst dwongen haar, des nachts nog maals de voorraadkamer binnen te drin gen. De Syriërs hadden evenwel het grootste gedeelte van den voorraad naar den burcht medegenomen. Electra vond niets meer dan drie uitgedroogde oudbakken broodkoeken. Neerslachtig keerde zij naar haren schuilhoek terug. De wijnzak was ledig, en al zou het brood haar ook nog een paar dagen tegen den ergsten honger vrijwaren, toch deed de dorst bij dezen groven, drogen kost zich nu reeds des te kwel lender gevoelen. Zij overwoog, of zij niet des nachts onopgemerkt toch nog uit de stad zou kunnen vluchten. Maar de poorten zouden gesloten zijn en bewaakt wor den, en er was niemand, die zich over haar zou ontfermen. Judas Al hare gedachten keerden zich tel kens naar hem - en hij kwam maar niet. Den vierden dag werd zij tegen den avond door luidruchtig lawaai op geschrikt. Joram en zijne makkers drongen met fakkels tusschen de puin- hoopen van het paleis, om naar schat ten te zoeken. De vondst kon echter niet veel bedragen, aangezien het vuur alles had verteerd, wat door de Syriërs I Alkohol en berg stijgen. De mon niken van St Bernard bevestigen, dat de reizigers, die ze verstijfd in de sneeuw vinden, meestal zij zijn, die te voren „ter verwarming" bran dewijn genomen hebben, wat daaruit blijkt, dat de flesch nog op 't lijk gevonden werd De hoogste top van de Andes, de Aconcagua, is door Fitz-Gerald, in gezelschap van den gids Mathias Zurbriggen uit Saas Fee (Zwitserland) beklommen. Fits-Gerald heeft 14 maanden op de hoogten van de Himalaya doorgebracht en tweemaal de bergen van Nieuw-Zeeland be klommen. Ondervraagd over z'n levenswijs, die 't hem mogelijk maakte deze buitengewoon moeilijke klimtoch- ten uit te voeren, verklaarde hij „Voor alles volledige geheelonthou ding van alkoholika Geheelonth. O Koewacht. Huwelijks-voltrekkingen. 19 April. Josephus Joannes Adriaens- sens, oud 28 j., jm. en Josephina Leonia Maria de Roover, oud 25 j., jd. 26 April. Bernarnus Leonardus van der Aa, oud 26 j.. jm. en Maria Vernimmen, oud 20 j., jd. 27 April. Oscar Joseph Mattelé, oud 27 j., jm. en Huberta Maria van Santberghen, oud 20 j., jd. Geboorten. 14 April. Petrus Alphon- sus Coleta, z. van Aloijsius Josephus van Hove en van Maria Antonia van Hove. Maria Theresia Pharaildis, d. van Alphonsus Adolphus de Schepper en van Fidelia Rombaut. 27 April. Alphonsus Josephus, z. van Honoré Michièlsens en van Maria Louisa De Vos. 29 April. Irma Philomena, d. van Theophilus van de Vijver en van Maria Valerie Baecke. Overlijden. 27 April. Leon Paulus van Goethem, oud 26 d., z. van Prudent Adolf en van Anna Philomena Louisa d'Hooghe. 30 April. Josephus van Pottelberghe, oud 5 m., z. van Aloijsius en van Cecilia Maria van Brussel. Boschkapelle. Huwelijks-aangiften. 21 April. Anthonius Johannus Coolsen, oud 30 j., jm. en Louisa de Valck, oud 32 j., jd. Anthonius d'Hont, oud 26 j., jm. en Paulina Coolsen, oud 26 j., jd. Petrus de Valck, oud 29 j., jm. en Amelia van Laar, oud 26 j., jd. 28 April. Hypolitus Edmundus de Guijte- naer, oud 38 j., jm. en Paulina Ver braken, oud 34 j., jd. Petrus Jacobus Bogaert (van Stoppeldijk), oud 26 j., jm. en Emilie de Maat, oud 24 j., jd. Geboorten. 5 April. Petrus Cornelis, z. van Eduardus van der Walle en van Anna Maria Erpelinck. 15 April. Maria, d. van Adrianus Verbraeken en van Maria Angelina Schelfaut. 23 April. Petrus Theophilis, z. van Theophilis Petrus Ottjes en van Regina Philomena Dullaart. 24 April. Martha Louisa, d. van Leo Haijette en van Amelia Seg- hers. inderhaast nog was achtergelaten. Electra hoorde dan ook weldra met kloppend hart, dat de Essseërs de woeste plaats verlieten, waar de brand had gewoed. De dorst martelde haar, en zij trachtte dien te lesschen door haren afkeer te overwinnen en de bittere bladen van de struiken te kauwen, die nat waren van den dauw. Na een slapeloozen nacht bracht ook de volgende dag haar geen troost. De laatste spijzen waren opgeteerd, en toen zij des nachts nogmaals de voor raadkamer binnendrong, kwam zij met ledige handen terug. Honger en dorst deden haar menig maal opschrikken uit benauwende droomen. De doornen schramden haar armen en handen, als zij die ontsteld omhoogsloeg. „Judas!" kreet zij rade loos zóó luide, dat zij voor hare eigen stem bang werd, zoo vreemd als die klonk. Doch alles bleef stil. Judas kwam niet. Zij bracht den dag door met zich te verdiepen in doffe mijmeringen. Zij kon niet denken, zij voelde alleen dat zij moest sterven. Des nachts maakte een razende wanhoop zich van haar meester. Zij was nog zoo jong, de dood was zoo verschrikkelijk, zij wilde niet sterven, nu niet, neen nu nog niet Zij trok den doek vaster om haar schouders en verliet hare schuilplaats wanneer zij er langer bleef zou deze haar graf worden. Stoppeldijk. Huwelijks-aangiften. 28 April. Anthonius Mangnus, oud 29 j., jm. en Melanie Verschuren, oud 32 j., jd. Geboorten. 4 April. Emma Virgina, d. van J. Sponselee en van Anna C. Vermeulen. 5 April. Margaretha Maria Rosalia, d. van C. Robijn en van R. de Beul. 9 April. Josephus Coralie Franciscus, z. van H. de Smet en van C. van Vooren. 10 April. Josephus Johannes, z. van A. Vink en van D. Ivens. Overlijden. 12 April. Gilles Jacobus van Campen, oud 79 j., weduwn. uit het eerste huwelijk van M. L. Lauwens en uit het tweede van A. van Esbroeck. 16 April. Edmondus Leopoldus Jacobs, oud 7 m., z. van J. L. en van A. C. Rosier. 19 April. Neeltje Adriana den Hamer, oud 2 j., d. van C. en van G. Jansen van Roosendaal. 22 April. Apolonia de Rijk, oud 71 j., wed. van P. F. Zamen. 27 April. Andries Neve, oud 78 j., weduwn. uit het eerste huwelijk van S. Buijse en uit het tweede van Fr. Smet. Westdorpe. Huwelijks-aangiften. 22 April. Adolphus de Bakker, oud 33 j., jm. en Martha Helena Talboom, oud 27 j., jd. Pieter Jansens, oud 27 j., jm. en Julma Scholastica Goethals, oud 19 j„ jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 April. Alfred Joseph Geilleit (van Clinge), oud 30 j., jm. en Leonia Sophia Maria Kesbeke, oud 28 j., jd. 27 April. Arthur Leonardus D'haene (van Sas van Gent), oud 20 j., jm. en Maria Louisa van Bouchaute, oud 21 jjd. Geboorten. 22 April. Arma Augusta, d. van Theodullus Goethals en van Maria Louisa Nimmegeer. 23 April. Prudent, z. van Maurice Salomon Kalle en van Leonie Vervaet. 25 April. Léons, z. van Petrus de Buck en van Celina Dumez. 28 April. Bertha Maria, d. van Prudent Hendricus van den Abeele en van Louisa Maria Janssens. Overlijden. 18 April. Camile Jozef Marie van Waes, oud 7 j., z. van Valerianus Gustavus en van Josephina Maria Vael. 19 April. Maria Dellaert, oud 41 j., d. van Petrus en van Natalia Tack. 24 April. Petrus van Hoeke, oud 60 j., weduwn. van Adelaida Tal boom. 30 April. Norbertus Steyaert, oud 81 j., z. van Pieter Francies en van Seraphina de Mul. 088enisse. Huwelijks-aangiften. 22 April. Josephus Sponselee (van Hon- tenisse), oud 30 j., jm. en Anna Maria van Damme, oud 29 j., jd. Eduardus de Bruijn, oud 26 j., jm. en Cornelia Rottier, oud 25 j., jd. Geboorten. 28 April. Gerarda Clotilda Josepha, d. van Alphonsus Franciscus Schuerman en van Louisa Maria Pe- tronella Kerckhaert. Overlijden. 29 April. Petrus Fran cies de Bruijn, oud 11 m., z. van Fran cies en van Apolonia Dobbelaar. Philippine. Huwelijks-aangiften. 20 April. Karei Vergeijle, oud 27 j., jm. en Louisa Maria Packet, oud 27 j., jd. Geboorten. 19 April. Madeleine, d. van Honoré van Steenberghe en van Eugenie Haers. Overlijden. 25 April. Maria Juliana Lauret, oud 15 d., d. van Eugenius Franciscus en van Leonie Wijnsberghe. Maar wat was dat? Tegen de mu ren, achter de struiken, onder de boo- men overal hurkten donkere schim men, vaal ineengedoken gespuis, spoken van den nacht Zoo snel heure voeten haar droegen, verliet zij die akelige plaats. Met dwalenden, zoekenden blik wankelde zij door de duistere straten. Haar zinnen raakten verward. Overal staarden haar bleeke gezichten uit het donker tegen, die allen de trek ken van Joram hadden. Dan weder was het, alsof heel de zwarte grond onder haar op en neer golfde, als strekten van alle kanten reusachtige schorpioenen hunne scharen naar haar uit. „Judas stamelden hare verdroogde lippen, „Judas Zij wist niet meer, wat zij deed en waar zij waszij liep in een grenzen- loozen zwarten nacht voort, alleen ge dreven door een vaag bewustzijn, dat zij Judas moest zoeken. De hobbelige straten lagen totaal ontvolkt en werden door geen enkel lichtje verhelderd. Nu en dan scheen het 't hulpeloos voortwaggelende meisje toe, dat zij de lucht boven zich zag, maar dan weer leek zij niets anders te zien dan klaren nevel, die in zwarte wolken veranderde. En de duisternis zonk al lager en werd al dikker. Eensklaps vloog een troep verwil derde honden met schuw gehuil op Electra aan. Zij voelde, dat de doek van haar werd afgerukt, dat ze blaffend tegen haar opsprongen, dat zij ergens pijn ontwaarde. „Judas!" schreeuwde Overslag. Geboorten, 29 April. Anna Maria, d. van Ceril van Rooijen en van Emelie de Causmaeker. Sas Tan Gent. Huwelijks-voltrek kingen. 28 April. Louis Wauters, oud 21 j., jm. en Clara Maria D'haeze, oud 20 j., jm. Geboorten. 16 April. Maurice Charles Stephanie, z. van Angelus Dierickx en van Elodie Maria Van den Fonteijne. 17 April. Maria Louisa, d. van Henri Dierick en van Stephanie Vereecke. Robert, z. van Franciscus Everardus Hamelynck en van Celina Cl. Radema kers. 21 April. Eugéne Cyriel, z. van Petrus Jacobus Wilhelmus van Acker en van Pharailda Virginia de Ridder. 23 April. Adriana Leijntje Anna, d. van Leunis Abraham Stoffels en van Jan- neke de Ruijter. 24 April. Laura, d. van Willem Jacobus Pieter Oole en van Carolina Josepha de Bock. Overlijden. 20 April. Johannis Fran ciscus Pielaet, oud 75 j., weduwn. van Marie Hillaert. Arr.Rechtbank te Middelburg 5 Mei 1911. Veroordeeld werden wegens Diefstal Ch. v. d. D., 13 j., zonder beroep, Souburg, conform de vordering tot 6 m. tuchtschool, en J. J., 24 j., smid, en K. L., 23 j., fabrieksarbeider, beiden Middelburg en aldaar gedeti neerd, ieder tot 1 jaar en 6 m. gev. straf, terwijl de vordering 2 jaar was MishandelingJ. F. d. M., 23 j., slagersknecht, en C. d. M., 18 j., werk man, Zuiddorpe, ieder tot f 10 b. s. 10 d. h.de vordering was f25 b. s. 25 d. h.G. J. d. R., 33 j., werkman, Vlissingen, tot f 5 b. s. 5 d. h.de eisch was f 20 b. s. 20 d. h.H. W.t 42 j., herbergier Neuzen, tot f 10 b. s. 10 d. h., eisch f 15 b. s. 15 d. h., en A. T. d. K., 15 j., loodgietersknecht, Middelburg, tot f 3.50 b. s. 1 w. tucht school Mishandeling bij herhalingC. J. v. S., 18 j., dekknecht, Ierseke, tot 2m., in plaats van 4 m. gev. straf, zooals geëischt was Oplichting: J. E. C. W. J., 25 j., zonder beroep, Mechelen (België), al hier gedetineerd, conform de vorde ring tot 2 m. gev. straf met aftrek van het voor-atest, en last tot invrijheids- stelling niet voldoen bevel ambtenaarF. d.J. 30 J., en A. D., 33 j., werklieden, Axel. beiden overeenkomstig de vordering tot f 10 b. s. 10 d. h. Bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven gerichtL. d. R., 26 j., ma chinist, Middelburg, aldaar in hechte nis, tot 3 m. gev. straf met aftrek voor arrest; de vordering was 4 m. gev. straf Overtreding der jachtwetC. de K., 44 j., koopman, Koudekerke, met be vestiging van het vonnis van den kan tonrechter te Middelburg, met uitzon dering der straf tot 14 d. hechtenis, wat ook gevorderd was, en Plegen van ontuchtige handelingen J. O., 28 jaar, te Wolphaartsdijk, ge detineerd te Middelburg, tot 6 m. gev. straf, met aftrek voor-arrest, terwijl 1 jaar geëischt was, en W. S., 18 j., kruideniersbediende, Vlissingen. con form de vordering tot 1 m. gev. straf. zij gillend, tuimelde toen tegen een houten deur en zonk bewusteloos neer. De hongerige honden, die zich juist gereed maakten, hun offer aan te val len, stieten nogmaals een akelig gehuil uit en verdwenen toen in de duisternis. Door een spleet van de deur schemerde licht. Het duurde niet lang, of de zware deur werd voorzichtig open gemaakt, en een grijsaard boog zich over de be- wustelooze heen. Het was Jethro, de priester. Terstond herkende hij de ongeluk kige en mompelde ontroerd „De doch ter uit den vreemde I.... Hoe komt die voor mijn huis, en waarom riep zij om Judas Gedurende een oogenblik stond hij radeloos en besluiteloosvervolgens trok hij met inspanning van al zijne krachten de Griekin naar zich toe en in huis en sloot zorgvuldig de deur. Hij kreunde daarbij, alsof elke bewe ging hem pijn deed. Nu poogde hij de bewustelooze tot in zijn kamer te sleepen. Het ging niet zijn door jicht oudermijnde kracht was daartoe niet meer toereikend. Toen nam hij de lamp, strompelde kermend van pijn naar zijn woonvertrek en keerde met een beker vol wijn terug. Als priester bekend met de genees kunde, wiesch de grijsaard de slapen der Griekin met wijn. Zij verroerde zich niet. Wordl vervolgd.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 6