ia Wolkswil BIJVOEGSEL van van 1 April 1911. Het vervaardigen van biscuits en gebak 63 FEUILLETON. Van alles wat. O Voor het doel van dit artikel is het oniioodig de geschiedenis van biscuits en koek in bijzonderheden na te gaan, ofschoon het onderwerp zonder twijfel interessant genoeg zou zijn. Bij de oude Romeinen was het de gewoonte als een zinnebeeld van geluk, een koek boven het hoofd van de bruid te breken. Dit geschiedde lang voordat het gebruik de bruid rijst, oude schoe nen en confetti na te werpen in de mode kwain. Ook in de scheiding van man en vrouw speelde de koek een belangrijke rol. Als man en vrouw besloten elkaar te verlaten, brak men een koek in tweën en elk der beide scheidenden bekwam de helft, die als rosemarijn tot een „aandenken" dienen moest. Maar in de prozaïsche tijden produceert men biscuits en koekalleen nog voor de consumptie. Het is niet onmogelijk nauwkeurige cijfers met betrekking tot deze indu strie op te geven, om de eenvoudige reden, dat tot heden toe geen mensch het de moeite waard schijnt gevonden te hebben, een statistiek over dit onderwerp samen te stellen. Men kan dus alleen door vergelijking en be rekening tot een ongeveere schatting komen. En dan kunnen wij vaststel len, dat op grond van de opgaven van een autoriteit in dezen het aantal arbeiders, dat in deze branche wordt bezig gehouden, niet minder dan on geveer 25000 bedraagt. De groote meer derheid is natuurlijk bij de voorname firma's te vinden. In het buitenland is het aantal natuurlijk nog veel grooter en er zijn fabrieken, die 1500 of twee duizend geëmployeerden tellen. De meeste groote firma's hebben dag- en nachtploegen, en de machines staan nooit stil. De fabriekanten stre ven er naar, hun biscuits zoo spoedig mogelijk na de fabricage in de handen of liever in de monden van het pu bliek te brengen. Groote voorraden stapelen zij niet op, zij fabriceeren den eenen dag wat den volgenden dag noodig is. En ieder, die in de gelegenheid is geweest biscuits warm van den oven te eten en hun smaak te vergelijken met het artikel, dat eenigen tijd in den winkel van den kruidenier of den banketbakker heeft gelegen, zal den fabrikanten gelijk geven. Wij stellen u voor, de ontwikkeling van de biscuits van het meel in den zak tot aan de comestibles in den win kel na te gaan. De vervaardiging van biscuits is een industrie, die met reu Gest'Jiiedkaodijjc roman uil den lijd tier Maeliabeën. TWEEDE BOEK. (o) o (o) DE HULP GODS X. Door edele geestdrift aangevuurd en doorgloeid, rukten de Hebreërs op tot aan den voet van het Judeesche ge bergte, waar zij ten zuiden van Em- maus een kamp opsloegen. Toen de verspieders de aankomst van de ter dood gewijde schare be richtten, heerschte er in het Syrische legerkamp groote vreugde. Haar onder gang was zeker. Om haar de vlucht af tc snijden besloot de krijgkundige Gorgias, met zes duizend uitgelezene krijgers haar in den rug te vallen. Gedurende den nacht trachtte hij door een marsch in westelijke richting de Machabeërs te omsingelen en hen tusschen zich en het leger van Nicanor in te sluiten. Judas echter, door den altijd waak- zanten Arabier gewaarschuwd, maakte dcnzclfden nacht eveneens een om trekkende beweging in tegenoverge stelde richting en kwam op'die wijze zenschreden is vooruitgegaan, en een handelsreiziger, die tien of twintig jaar geleden met twee of drie concurrenten rekening te houden had, ontmoet er nu tusschen de dertig en veertig bij zijn klanten. Terloops zij meegedeeld, dat de afleiding van het woord bis cuits duidelijk uit zijn samenstelling blijkt, bis is tweemaal, cuit is gebak ken, en' betrekking heeft op de ge woonte, die lang geleden bestond, toen zij tweemaal werden gebakken en zoo hard gemaakt werden, dat zij langen tijd bruikbaar bleven. Elke fabrikant van eenige beteekenis moet groote pakhuizen voor de be waring van de verschillende ingrediën ten bezitten. Bloem, suiker, boter, eie*> ren, amandelen, gedroogde vruchten, essences, syropen, het is alles eiken dag in groote hoeveelheden noodig. Echter worden al deze benoodigdhe- den dadelijk of spoedig na aankomst gebruikt. Het is een voortdurend pro ces van binnenkomen in één gedeelte van het gebouw, er recht door te wan delen en er aan de andere zijde ge bakken en klaargemaakt weer uit te gaan. Sommige artikelen worden in de koude vertrekken bewaard, waar de temperatuur op achttien graden onder het vriespunt wordt gehouden. Verschillende soorten bloem worden voor verschillende soorten biscuits gebruikt. Ook past men verschillende methoden van menging toe. De bloem wordt in een bak gestort en gedurende een enkele reis op en neer is zij ge mengd, gezift en in een zak gestort, gereed voor het gebruik. Het ziften is niet alleen noodig voor den ver bruiker, maar ook voor den fabrikant, want een vreemd bestanddeel in het meel kan niet alleen den smaak be derven maar een geheelen voorraad onverkoopbaar maken. Voor de betere biscuits gebruikt men zuivere boter, voor de geringere reuzel. Beiden worden geweld en ge slagen om ze gemakkelijker te hantee- ren. Eieren worden gebroken, in een metalen vijzel geworpen en geklutst, amandelen schilt men met een machine en bewerkt ze verder met de hand. De verschillende ingrediënten worden zorg vuldig gewogen, in groote mengvaten geworpen, fijn gemaakt en dan tot dege gekneed. Als het deeg uit de mengvaten komt, is het een dikke, kleverige massa. Het wordt nu met bloem bestrooid, en gaat door verschillende rolmachines, die het plat uitleggen op de voor de biscuits vereischte dikte. Dan gaat het in lange bladen of reepen naar de snijmachine. Deze is voorzien van rollen, banden zonder eind, een rij messen van boven de troepen van Nicanor in den rug. Ten einde Gorgias te misleiden, had hij in het verlaten kamp verscheidene legervuren laten ontsteken. Terwijl Gorgias aldus gefopt werd, schaarde Judas van den anderen kant zijn strijd macht in slagorde, om het groote Sy rische leger aan te vallen. De lichtge wapende, in het hanteeren van den slinger zoozeer bedreven Benjamieten, de boogschutters en spieswerpers ston den vóórop, terwijl het zwaar gewa pende voetvolk, door enkele ruiters geflankeerd, de phalanx (een in het vierkant nauw aaneengesloten krijgs bende) vormde, De eenvoudige krijgers werden'bijna verblind door den feilen glans, welke de trotsche wapenrusting van de vijan delijke legermacht bij het opgaan der zon van zich afwierp. Aangezien de Syrische ruiterij, geheel ten strijde ge reed, dadelijk daarop de gansche legerplaats insloot, scheen de moge lijkheid, door een plotselingen aanval het kamp te overrompelen ten eenen male uitgesloten. Doch hier kwam geen talmen te pas, wijl anders de om den tuin geleide Gorgias met zijne zes duizend man aan het gevecht zou kunnen deelnemen. Judas liet de vèrklinkende krijgs- bazuin, den Schophar, steken en met den oorlogskreet „De hulp Gods stormden de helden op den schier zevenmaal sterkeren vijand in. De gunstige gelegenheid waarnemend, had Jndas zijn aanval zóó ingericht, en een rij platen van onderen. Mannen hanteeren en voeden de machine. Een van hen legt een plaat deeg in de machine. Deze wordt naar de banden zonder eind onder de messen gevoerd en daar wordt de vorm er in geperst, j Het deeg scheidt zich, het afval wordt door een rol gegrepen en naar een bak gevoerd en tegelijkertijd hebben de .'platen van onderen zion opgehe ven om de rijen ongebakken biscuits van de messen op te vangen. De vervaardiging van de bekende, lange, rechte, van boven gegroefde biscuits verschilt eenigszins van die van de andere. Hierbij gaat het deeg door talrijke openingen, waarin een aantal metalen knobbels zitten, en deze vormen de groeven, als het deeg er door gaat. Dit komt er in lange reepen uit, wordt vervolgens in stukken ge sneden en dan op de platen gelegd, zooals reeds beschreven. De platen, waar de rauwe biscuits op liggen, worden uit de machine ge nomen en dadelijk in den oven gezet. Deze is voorzien van kettingen zonder einden waarop de platen rusten, zij schuiven langzaam door den oven en het deeg gaat mee en wordt onder weg gebakken. Als zij den oven door een andere deur weer verlaten zijn zij perfect gebakken. De platen wor den uit den oven genomen, de bis cuits op houten bakken geplaatst en op rekken gezet om af te koelen. Het is een onafbroken proces. De voort gang door den oven geschiedt nauw keurig op tijd. De duur verschilt na tuurlijk bij de verschillende soorten. De methode van bakken is bijna overal eender, maar er zijn verschil lende soorten ovens. Een ervan be staat uit een ruim vertrek, waarin een soort van reusachtig scheprad rond draait en de platen met rauwe biscuits meevoert, terwijl het inzetten en uit nemen door een lange, nauwe opening geschiedt. Bij de opening wordt het wiel een bepaalden tijd, voldoende om een zeker aantal platen in te zet ten en er even zooveel uit te nemen, stop gezet. Dan gaat het voort. Eén omwenteling van het rad bakt de bis cuits. Verder zijn er handovens en biscuits, die met de hand gemaakt worden, omdat de fijne samenstelling ervan bij behandeling met de machine geheel vernietigd zou worden. Het werk lijkt kinderachtig eenvoudig, maar in werkelijkheid is het zeer moeilijk en vereischt jarenlange oefening, voor men er in thuis is. Een onervarene, die het zou beproeven, zou het hope loos zien mislukken. Interessant is de manier, waarop één fijne soort koekjes gemaakt wordt. Een groot blad, met metalen bekers voorzien, gaat onder een rij trechters door, van waaruit het vochtige mate riaal automatisch in de bekers loopt. Dan gaat het blad naar den oven. De reiniging van de metalen bekers, voor dat het materiaal er in loopt, gebeurt eveneens automatisch, en is ook zeer merkwaardig. Een aantal ronde druk kers, die precies in de bekers passen, worden in voortdurende snel draaiende beweging gehouden. Een blad met be kers houdt men tegen de drukkers, een drukker tegen eiken beker, en in een oogenblik is de geheele toestel gerei nigd. Het is een prachtige tijdbespa rende uitvinding. dat de zon de Syriërs in 't aangezicht scheen en verblindde, terwijl ook de wind den vijand het opdwarrelend stof in 't gelaat dreef. Het ongeloofelijke geschieddena een wanhopig lang gevecht was de overwinning als door een wonder be slist. Ten eenen male verstrooid, vluchtten de Syriërs onder zware ver liezen deels naar het een uur noorde lijker gelegen Gazar, deels naar de dreven der Philistijnsche steden Azot en Jamnia ten westen, en naar de vlakten van Idumea ten zuiden, naar welke punten sedert aloude tijden groote heirwegen van Emmaus heen voerden. Judas liet de vluchtelingen door kleine afdeelingen een eind weegs ver volgen en dat gedeelte van het kamp der Syriërs, hetwelk weinig waarde bezat, in brand steken, zoodat de rook hoog ten hemel opsteeg. Gorgias, die nog gedurende den nacht de verlaten legerplaats der Ma- chabeërs had bereikt, meende, dat Judas vol vrees naar het oostelijk ge bergte de wijk genomen had. Of schoon hier het terrein het vrije uit zicht belemmerde en het oprukken groote moeilijkheden bood, maakte hij zich aanstonds tot de vervolging ge reed. Terwijl de Hebreërs het leger van Ptolemeiis en Nicanor versloegen, doorzocht Gorgias alle schuilhoeken van het gebergte en kwam nu met zijne uitgeputte troepen terug, om zich weder bij het gros des legers aan te Wij komen nu aan de wafelbakkerij, een zeer interessante branche. Een groote ronde kamer, door gas verhit, is voorzien van een aantal metalen vor men. Het deeg wordt in de vormen gegoten, met naam en vorm gestempeld, 1 en in één omwenteling gebakken. Vierentwintig wafelen worden tegelijk gemaakr, terwijl het blad, dat dus nu uit vierentwintig stuks aaneen gebak ken bestaat, vervolgens wordt verdeeld in de afzonderlijke wafels, hetzij met de hand of met de machine. Nadat de wafels gesneden zijn, worden zij achter aan de machine uitgeworpen, waar een aantal meisjes gereed staan om ze te ontvangen en in te pakken. Een ander soort is de holle kegel vormige wafel. Zij is nieuwer dan de piatte wafel en wordt meer en meer populair. De werktuigen en de wijze van vervaardiging van deze wafels zijn hoogst merkwaardig. De oven is de zelfde als bij andere wafels, maar in de onderste helft van den vorm bevindt zich een rij kegelvormige openingen, waarin van onderen kleine gaatjes zijn om de lucht door te laten de boven ste helft van den vorm is voorzien van een overeenkomstig aantal kegel vormige uitsteeksels. De vloeibare in grediënten vullen een metalen reservoir, in welks onderkant een groot aantal kleine kanalen zijn, een voor elke ope ning van den vorm, en zoo geschikt, dat zij er juist boven gebracht kunnen worden. Zoo, door gelijkmatige druk king uit te oefenen, loopt de inhoud van alle kanaaltjes in de openingen en deze bevatten nu alle een gelijke hoeveelheid. Het reservoir wordt dan verwijderd, de vorm gesloten en door den oven gevoerd aan den mond van den oven komt zij weer te voorschijn en de wafels zijn gebakken. Een andere, zeer merkwaardige af- deeling, is die, waar de biscuits ge suikerd worden. Biscuits met fraaie teekeningen kent iedereen, maar er zijn weinig menschen, die weten hoe ze verkregen worden. Dit geschiedt bij na uitsluitend door vrouwen. Zonder twijfel zijn deze geschikt voor het werk met het oog op hun vlugheid en licht van hand. De gesmolten suiker zit in een soort linnen tube die in een nauwe hals uitloopt jen van een doorboord metalen eind voorzien is. De biscuits worden op een bank uitgespreid, het meisje neemt de twee tuben in de rechterhand, en door zacht te drukken perst zij den inhoud door de gaatjes aan het eind. De suiker kleeft aan de biscuits en vormt de eene of andere teekening. Dan is er het vlakke, egale suikeren, waarvoor men een soort paletmes gebruikt, dat men in de vloeistof doopt en licht over den bovenkant van de biscuits strijkt. Óver de vervaardiging van gebakjes is nu niet veel meer te zeggen. Zij vormt een onderdeel of behoort bij de fabrikage van biscuits. Tot aan het deeg stadium is de methode vrijwel dezelfde wat betreft de biscuits naar de rollen snijmachines en de koekjes naar de blikken. In deze afdeeling gebruikt men een groote hoeveelheden citroenen, sinaasapelen, citroenschillen enz. in rauwen toestand en die door toepassing van speciale methodes be waard worden. Bruilofstaarten voimen een afdeeling sluiten. Op de hoogte ten zuidoosten van Emmaus gekomen, ontwaarde hij met schrik de rook- en vlammenzuilen, welke uit het Syrische kamp opstegen en reeds van verre de zegepraal der Hebreërs verkondigden. Vol ontzetting zagen de zeer bijgeloovige Syriërs, in plaats van hunne wapenmakkers, de tot den aanval bereide schare der Machabeërs tegenover zich staan, die met hunne overwinning het ongeloof lijke waar hadden gemaakt. Zonder een zwaardslag te wagen, hunne wapens wegwerpend, namen de lafaards de vlucht en redden zich, door de juichende overwinnaars ver volgd, bergafwaarts in de nabijzijnde Philistijnsche steden. Nadat zijne troepen zich weder had den verzameld, richtte Judas het woord tot hen. „Mannen, wier roem zal voortleven door alle geslachten heen riep hij, „vóór u ligt verlokkend de rijke buit van het Syrische kamp. Uwe dapper heid zou te gering beloond zijn, wan neer ik tot u zeide „Neemt alles, wat gij dragen kunt en behoudt het, gij hebt den buit eerlijk verdiend Doch ik spreek niet aldus. „Ik denk in deze ure, waarin de eer de overwinning u dierbaarder moet zijn dan de bezitting der heidenen, aan de weduwen en weezen, die be stolen en weerloos jammeren door ge heel het land. Ik denk aan de ge wonden, die van onze hulp afhankelijk op zichzelf, maar een overzicht van hunne vervaardiging zou een herhaling van het voorgaande zijn. De samen stellende deelen zijn fijner en het suikeren is bewerkelijker, maar gaat toch snel genoeg, want waar gij bij staat maakt men er fraaie figuren en volbloeier.de rozen op. Fr zijn natuurlijk honderden soorten biscuits en gebakjes en er komen nog voortdurend nieuwe op de markt. Er zijn er, die geregeld veel gevraagd worden, maar het publiek heeft toch gaarne wat nieuws en kan soms zeer vriendelijk zijn tegen een oude bekende in een nieuwen vorm. Voortdurend beproeft men nieuwe ideeën, zoowel met betrekking tot den vorm als tot den smaak. De groote firmas gaan nog steeds vooruit en hun namen kent ieder kind op de straat. Als een curiositeit vermelden wij nog, dat in een van de vertrekken van een groote Engelsche firma (Peek Frean Co. een groote machine staat, die gedurende den Fransch-Duitschen oor log op een enkelen dag 700000 Ko., in veertien dagen ongeveer tien mil- lloen kilo beschuit voor de stad Parijs leverde. O De Naundorf-quaestie. Het rapport van den senator Boissy d'Anglas is aan de leden van den Senaat ter hand gesteld, vergezeld van talrijke kunst- bijlagen. Ten einde zijn bewering, dat de na komelingen van Naundorf wel degelijk echte Bourbons zijn, aannemelijk te maken heeft rapporteur n. I. verschil lende gephotographeerde overtuigings stukken en een aantal gravures en medailles overgelegd. Deze laatste dra gen de jaartallen 1794 en 1795. De zeven bewijsmiddelen voor de juistheid der onderstelling, dat Naun dorf Lodewijk XVII is geweest, zijn in het kort de volgende De Engelsche geboorteakte betref fende Naundorf's zoon Adalbert, die als Prins van Frankrijk in 1840 werd ingeschreven in het geboorteregister van Camberwellde betrekkingen van Naundorf tot de Engelsche regeering verschillende schrifturen uit officieele bron een eigenaardig anatomisch be wijs het bekende grafschrift te Delft de diplomatieke betrekkingen van Naun dorf, benevens de naturalisatie Adal bert van Bourbon in Nederland. Het rapport concludeert, om het verzoek van Charles Louis de Bourbon hem in zijn Fransch burgerrechtschap te doen erkennen, in handen van den minister van justitie te stellen tot een zeer ernstig onderzoek. o The missing link. Toen de treinen er nog niet waren en het vliegen langs de dunne stalen sporen onbekend, waren de groote heirbanen, de be roemde Napoleonswegen, de verkeers aders bij uitnemendheid. Waar eens de zware kanonnen over rolden en de loofgewelven het dof gedreun der soldatenpassen weerkaat sten, daar kraakte toen de hooge Bra- bantsche huifhar over de groote steenen en klonk het lustig gefluit van den voerman. zijn, aan de grijsaards, wier hutten, de vijand heeft verbrand. „Zou het wel eervol voor ons zijn, wanneer wij den buit behielden, zon der te denken aan de tranen der armen en noodlijdenden Wat mij betreft, ik doe afstand van mijn aandeel in den buit." „En ik! En ikEn ik!" riepen de aanvoerders. „Wij zullen de wapens onder onze krijgslieden verdeelen," ging Judas voort. „Den overigen buit echter zul len wij verkoopen en de opbrengst daarvan geven aan hen, die het geld noodiger hebben dan wij. Zijt gij het daarin met mij eens De blijde toeroepen zeiden hem, dat hij de juiste snaar had getroffen. Een parig brachten de krijgers de buitge maakte helmen, zwaarden, schilden, pantsers, gouden munten, zilveren en gouden bekers en kostbare pronkge waden uit scharlaken en hyacintblauwe stof bijeen, ten bate der armen. Nog waren de Machabeërs te zeer vermoeid door het vreeselijk gevecht, om aan hunne blijdschap wegens de overwinning in luid gejubel uitdruk king te verleenen. Na een korten maaltijd strekten zij zich om de kamp vuren uit en sliepen in met streelend bewustzijn, van daag twee zegepralen te hebben bevochteneen openbare over de Syriërs en een geheime, maar daarom niet minder eervolle, over hunne eigen zelfzucht. Stralend rees de Sabbatmorgen over

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 5