Dr. f. J. ASSIES, Kleermakersknecht F. J. ADKIAAHSE Eerste Communiesctioenen Dames-, Heeren- en Kinderschoenen in den winkel dij J. KOOLEGEI het meest gelezen en sypathieke blad, van üeeland. Gewestelijk Nieuws. Burgerlijke stand. Marktberichten- Verknopingen. Advertentiën- Smidszaak, GEVESTIGD TE ZAAIIM, Terstond gevraagd iisi' PBKSnt MENS Ontvangen een nieuwe collectie Ook verkrijgbaar alle soorten van de goedkoopste tot de duurste soorten. AUG. DE SI EVA, Door uitscheiding van bedrijf aan zeer lage prijzen- J. B. DE BOY. in 1686 de'JFransche Koning Lodewijk XIV van een zeker ongemak werd af geholpen. Het kwaaltje had weliswaar niets te beteekenen, doch zoo ernstig nam het Hof het op, dat de geschied schrijvers de regeering van dezen koning in twee perioden zijn gaan verdeelen vóór en na den fistel In Januari 1686, verspreidde zich het onheilspellend gerucht te Versailles. De hovelingen er hevig ontroerd uit ziende, vragen elkander naar het nieuws dat men uitstrooit. Men verhaalt, dat sedert verschillende dagen, de koning hevige pijnen heeft. Men begrijpt dat deze tijding de onderdanen van een zoo aanzienlijk monarch, moest op winden. Om alle voorgestelde behandelingen te beproeven had Louvois een aantal kamers doen inrichten, en men ver- eenigde alle zieken van het koninkrijk die dezelfde verschijnsels hadden. Niet een enkele genas. De proefnemingen duurden een jaar en de Koning kon moeilijk meer zitten. Toen overtuigde de chirurg Felix den monarch, dat alleen een operatie met het mes de kwaal tot staan kon brengen. Maar, en dit is curieus, die chirurg had nooit deze operatie verricht, hoe een voudigzij ook wasmen liet alle patiënten naar Versailles komen opdat Felix zich op hen zou kunnen oefenen. Toen hij zich voldoende bekwaam achtte, werd tot de operatie overge gaan, maar in het diepste geheim. Alles werd in het salon „de l'Oefl-de- Boeuf" voor die gelegenheid in ge reedheid gebracht. Om geen argwaan te wekken, was men overeengekomen, dat de personen, die bij de operatie zouden tegenwoordig zijn het paleis door verschillende poorten zouden binnenkomen. Om vijf uur 's morgens kwamen de apo thekers in de kamer van den koning om hem, volgens de ceremoniën, de voorbereidende wassching te geven. In dien tijd was dit de onvermijdelijke inleiding van elke plechtigheid. De koning toonde gedurende de operatie een grooten moed, en zoodra de gelukkige uitslag bekend was, gaf dit onder de hovelingen een algemeene vreugde. Een groot aantal onder hen wilden met alle geweld,Jen zonder dat er reden toe bestond, de koninklijke operatie ondergaan en begeerden te Versailles geopereerd te worden het werd toen mode zich bij de koninklijke chirurgen te vertoonen. Lodewijk XIV toonde een groote dankbaarheid aan hen, die hem hadden geholpen. Hij gaf hun 1 millioen. Felix, de chirurg, ontving 300,000 livres hij werd geadeld en kreeg den titel van stalmeester, zoo gelukkig was de koning, dat hij weer evenals vroeger te paard kon zitten zonder pijn. o Vordering tot teruggifte van ge stolen horloges. In den nacht van 8 op 9 Augustus 1901 werden den heer Ch. G r o 11 e n d i e c k, koopman te Brussel ontstolen 23 dames-horloges, waarvan vier met bracelet. De daders van dezen diefstal - Willem Boe- re te Amsterdam, thans gedetineerd in de strafgevangenis te Breda, A r i e Boe re, sedert overleden in de ge vangenis te 's-Hertegenbosch, en de Oostenrijker Fried. Wil h. Karl Scheer of Sc h weer, zonder be kende woon- of verblijfplaats wer den alle drie door den Belgischen rechter tot gevangenisstraf veroordeeld. De horloges werden door hen aan een broeder der beide eerstgenoemden in bewaring gegeven. Deze, Pi eter Corn. Bo ere, woonachtig aan de Ceintuurbaan alhier, stelde ze weer ter hand aan zekere H. IJ. Vlugger i om ze te verkoopen. De politie al- [lier nam echter de horloges hij hem in beslag en zij berusten thans bij mr. J. A. de Bas, als griffier van de Rechtbank te Amsterdam. Met verlof van den president der Rechtbank heeft de heer Gorttendieck, de bestolene, er revindicatoir beslag op doen leggen. Om nu zijn horloges terug te krijgen of een daarmede overeenkomende schadevergoeding te ontvangen, heeft de bestolene Willem Boere, Fried. Wilh. Carl, Schweer of Scheer en vijf erfgenamen van Arie Boere, alsmede for. J. A. de Bas, voor de Eerste Kamer der Rechtbank doen dagen. In de dagvaarding, hiertoe uitge bracht, wordt geconcludeerd dat het der Rechtbank behage bij vonnis uitvoerbaar, behalve wat de kosten betreft, bij voorraad gzonder borgstelling lo. van waarde te verklaren het ten deze gelegd revindicatoir beslag 2o. den gedaagde mr. J. A. de Bas to zijn qualiteit van griffier bij de Arrondissements-Rechtbank te Amster dam te veroordeelen aan den eischer af te geven en uit te leveren de bij deze dagvaarding en het proces-ver baal van voormeld beslag nader om schreven horloges en hierbij te ver klaren dat deze dat doende wel en behoorlijk zal verantwoord zijn bevolen afgifte te doen gehengen en gedoogen 4o. die der medegedaagden, welke opkomend, zich niet refereeren te ver oordeelen in de kosten dezer procedure, inbegrepen die van het beslag subsidiair de medegedaagden te ver oordeelen gezamenlijk aan eischer te betalen de som van f 1000. Het vorenstaande nemen we over uit het Handelsblad van Amsterdam. En de Volkswil vraagt Deze omslag om zijn gestolen goed terug te krijgen zal wel noodig zijn, omdat de diefstal langer dan drie jaar geleden heeft plaats gehad. Maar zou, waar, als die feiten juist zijn, de dief stal vast staat, het niet eenvoudiger zijn, en meer volgens het gezond ver stand, als de horloges eenvoudig aan den bestolene werden teruggegeven tegen een gewone kwitantie o Kwakkel winters. Er zijn geen winters meer. Een beetje vorst, het is goed om verkouden te worden, wat hagel en sneeuw, koude mist en regen en dan nog een dag ijsel aan de boomen.. Dat heet den winter. Neen hoor - - zoo vertelt men elkander het is uit met den echten Hollandschen vries winter, vol gezondheid, ijsvermaak, en sledevaarten. Weg hardrijderijen, arre- sleden, baanvegers, warme slemp- kraampjes, ja wat niet al. Was dat nou een winter dien we gehad heb ben Het was een zomer, een winter- sche zomer. Wat is het onderscheid tusschen onze moderne wintersche zomers en zomersche winters, zoo hoort men vragen. De winter 1910 -1911 moge niet wintersch genoeg zijn, hij kan nog niet in het lijstje opgenomen worden van warme winters, zooals gij hieronder zien zult. De „Indép. Beige" deelt mede'dat de oudste zachte winter, zoover men het kon nagaan, die in het jaar 584 was. Er groeiden in de maand Januari rozen aan de boorden, van de Loire. Ook 808, 834, 844 en 1007 waren merkwaardig zachte winters. In 1172 en 1229 had men in het geheel geen winter. De vogels kregen jongen in Februari. Terwijl in Januari de velden in bloei stonden alsof het lente was. Een overvloed van bloemen den ge- heelen wintertijd door. Ook de jaren 1421 en 1495 waren winterloos. In het laatstgenoemde jaar werd einde Januari de.oogst binnengehaald. Het jaar 1529 kenmerkte zich eveneens door prachtig zomerweder in den win tertijd. Toen plotseling na zes maanden gestadig prachtig weder te hebben ge had, in April een verschrikkelijke vorst den oogst totaal deed mislukken. Ook de winters 538, 1572, 1622 en 1739 kenmerkten zich door merkwaar dig hooge temperaturen. o Wat 't gebroken vaasje vertelde, 't Was een aardig fijn vaasje, dat aan de wallekant tegenover 'n armelijk huisje, lag. Of liever 't was 'n vaasje geweest, want aan boven- en bene denkant misten er hoeken uit. 'k Had 't ding opgeraakt en zou 't juist weer weggooien, toen ineens 'n fijn stemmetje zei„och, gooi me niet weg, ik ben 'n voornaam vaasje ge weest". „Komaan", zei ik, „ik zal je mee nemen en bewaren, maar vertel me dan je geschiedenis. „Graag", kreeg ik tot antwoord. „Jarenlang heb ik op de schoor steenmantel gestaan in de pronkkamer van boer(ik noem zijn naam niet, ik wil zijn schande niet verder verbreiden). Vrede en geluk schenen in het gezin van den boer te heer- schen. Maar dat bleef niet zoo. Hoe 't kwam weet ik niet, maar soms deed de boer zoo raar, als hij van de weekmarkt kwam. Dan schold en vloekte hij op iedereen, die hij in huis ontmoette. Niet lang duurde 't of zoo iets gebeurde wel driemaal per week. De vroeger zoo fleurige boerin zag ik dikwijls huilend in 'n -hoek van de kamer zitten, met aan iedere kant een van haar aardige jongens. Wat er allemaal gebeurde weet ik niet, maar op 'n dag was 't heele erf vol menschenalles werd naar buiten gedragen en verkocht. Mij had de boerin ingepakt en stilletjes ver stopt. Zoo verhuisde ik mee naar dit huisje hier. Daar kwam ik weer op de schoorsteenmantel te staan. Van mijn hooge plaats heb ik heel wat narigheid gezien. De boer verviel van kwaad tot ergerzoodra hij wat ver diend had kwam hij dronken thuis, en.... sloeg soms zijn goede vrouw. Hoe is 't toch mogelijk, wat hield hij toch in vroeger jaren van datzelfde vrouwtje. En nou gisteravond kwam hij weer zoo raar thuis.... sloeg alles kort en klein.... Och wat is 't toch ellendig! Ik kwam op de vloer terecht naast de tang, die mij influisterde: „de boer is weer gek, hij heeft weer jeneverkoorts. Van morgen heeft de boerin de brokken en scherven opgeveegd en zoo lig ik nou hier..." Geachte lezer, ik bewaar 't gebro ken vaasje, als 'n waarschuwing. o De geit is van nature aangelegd, evenals de gemzen en antilopen, op -klimmen en vrij rondlóopen 't is dus onzinnig om zulk een dier steeds in een klein hokje in een dompigen, donkeren stal vastgebonden of opge sloten te houden dat is een kwelling. Op die wijze moet het dier wel ver slappen, gevoelig worden voor den minsten tocht, en ontaarden. De melk der geit zou ook in smaak en voedings waarde winnen, als zij geregeld in de buitenlucht kwam. o Terugbetaald. Geruimen tijd bedeel de de diaconie der Ned. Herv. Gem. te Voorschoten een van de vrouwe lijke lidmaten dezer kerk. Toen de vrouw later in beter doen geraakte (rijk was zij volstrekt niet geworden) en dus geen ondersteuning meer be hoefde, beschouwde zij het als een eereschuld tegenover de diaconie, de genoten geldelijke bedeeling aan de diaconale kas terug te geven. De vrouw informeerde bij de diaconie, hoe groot dat bedrag in al dien tijd geworden was, en dezer dagen ver blijde zij de diakenen der Ned. Herv. Gem. met de teruggave van bedoeld bedrag f 952. Langzamerhand had zij deze som weten over te leggen. „L. D." o Uit St. Nicolaasga wordt aan „O. N." bericht Alhier zagen wij reeds gepasseerden Woensdag de practische uitvoering van het laatste herdeiijk schrijven onzer Hoogw. Bisschoppen omtrent de le H. Communie der kinderen. In een stille H. Mis naderden 20 kleinen tot den Goddelijken Kindervriend. Eenvoudig, maar toch indrukwekkend was die plechtigheid. Eenvoudig, omdat reeds om 7 uur de H. Mis begon, een smaakvolle doch slechts matige ver siering was aangebracht, en alles er op toegelegd was den kinderen den indruk te geven, dat het „ora et labo- ra"*) zeer goed samen kan gaan; want daarom ook gingen de kleinen om 10 uur weer gewoon naar school. Bid en werk. O— STOPPELDIJK. Den 25en Maart zal er alhier in 't Café van Jos. Kint een interressante match op het biljart plaats hebben tusschen de heeren Foeljager van Kauter en van Leeuwen, gemeente Secretaris alhier. Eerstge noemde zal 600 carombols moeten spelen tegen zijn partner 300. Middenprijs op de Belgische mark ten van 19 tot en met 26 Febr. per 100 Kilo van tarwe fr. 18.64 van rogge fr. 13.83. O Sas van Gent. Geboorten 19 Febr. Louis Camiel, z. van Charles Louis Vermandei en van Maria Pieternella Renique. 22 Febr. Hendrika Gozewina Maria, d. van Adrianus Josephus van Beers en van Richarda Maria Josephina de Gier. 24 Febr. Christina Elisabeth, d. van Arie de Fever en van Jozina Suzanna Stoulhamer. 28 Febr. Antoon Marie, z. van Gustaaf Steijaert en van Sophia Maria Cuijle. Overlijden 24 Febr. Theodoor Zün- dorf, oud 37 j., echtg. van Anna Marta Spielmann (wonende te Brussel). Zuiddorpe. Huwel.-voltrekk. 21 Febr. Honoré Ferdinand Vercauteren (van Clinge), oud 38 j., jm. en Idalia Ma ria de Letter, oud 29 j., jd. VOOR DEN OOIEVAAR. Kloosterzande. Van V. d. H., opdat van Zeijl zelf niet meer tot één uur op het concert der Fanfare zal blijven, en dan een paar maanden later beweren, dat het concert te Kloosterzande vóór twaalven uit moet zijn f 0.20 Ossenisse. Omdat de niet- raadsleden Schuurman en de Bruijn de leiding der gemeen teraadsvergadering kregen en 't grootste woord voerden - 0.20 Stoppeldijk. Omdat er ééne is, die zoo fijn is in de kerk maar nog geriefelijker in zijn werk, dat (onduidelijk wat wordt bedoeld) - 0.15 Stoppeldijk. Van al de Volks- wiimannen, omdat wij van den pastoor van Graauw geen on derricht noodig hebben, omdat wij zelf twee goede geestelijken hebben en wij het voorbeeld volgen van onzen eersten bis schop Johannes van Hooijdonck die in geur van heiligheid is gestorven - 0.10 Hulst. Omdat de weledele heer van Dalsum wegens smaad schrift gevangenisstraf zal moe ten ondergaan voor eene daad van een ander, maar hij toch zich niets te verwijten heeft wegens de scheef gemaakte Nederlandsche gouden en zil veren munten - 0.10 St. Jansteen. Omdat een be stuur zonder rechtvaardigheid is als een zeilschip op de woeste baren - 0.05 Giaauw. Omdat er hier Kor nuiten zijn, die voor geen borrel of zoete koek zijn om te praten - 0.05 Omdat de Paaschplicht weer gaat naderen, en de Volkswil lezers het weer schouw zul- 1 e n krijgen als maar waar is - 0.05 Hulst. Omdat ons landbe- stuur niet zou te misprijzen zijn, als het de landverhuizing kon tegenhouden doordat de menschen hier bun brood zou den kunnen verdienen - 0.10 Hontenisse Langemunt. - 0.15 Vorige lijst - 88.465 Totaal - 89.615 Hulst, 6 Maart. Per 100 K.G. Tarwe f 8,75 a f 9,00, Rogge f 7,00 a f 7,00, Wintergerst f 8,80 a f 9,00, Zomergerst f8,25 a 8,50. Haver f6,75 a f7,00, Erwten f 12,00 a f 16,50, Paardeboo- nen f 9,00 a f 9,00 Duivenboonen f 10,50 a f 11,00 Witteboonen f a f —,00, Bruineboonen f 14,00 a f 14,00, Boekweit f 00,00 a f ,00. Lijnzaad f a f 20,00, Aardappels f 5,00 a f 0.00 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,—. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 21, verkocht 19. Varkens 15, verkocht 8. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,25 tot f 0, Eieren per 26 stuks f 0,80. Koers ?an het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47,60 a f 47.62L 13 Maart. 2 uur. Hoek. Logement, van der Moer. 16 Maart. 2 uur. Neuzen. Heerenhuis. van der Moer. 16 Maart. 11 uur. Koewacht. Divers. Poppe. linor ss U-cheiduiK van I,<Milijf te koop: Een goed beklante Gafé met BiljartAfspanning en groote Stalling, alles nieuw gebouwd met groote Tuin, bij ALPH. VAN MIEGHEM—Weemaes, Hoefsmid te Nieuw-Namen. (ten huize van Dokter Meinema), Arts. Spreekuur Dagelijks van 12 tot ll/2 uur. Spreekuur te Boschkapelle bij August de Wilde, Dinsdag- en Zater dagnamiddag van 3 tot 4 uur. een aankomende ongeveer 3 jaar bij 't vak, bij beslist goed vakman, tegen nader overeen te komen voorwaarden. Brieven onder letter D aan het bureau van dit blad. Advocaat-Procureur te AiiPDËLBLRG, Is KLKEK KAATJ9A» bij TEELKMATS te HULST te spreken. door PIETER DAENS, Lid der Belgische Kamer der Volksverteg en woordiging. Wie op de hoogte wil komen van het leven en den grooten strijd van deze twintig-eeuwschen volkspriester en staatsman in België de naam zegt reeds voldoende bestelle dit boek met portret. Gunstig beoordeeld door de Belgische en Fransche pers. Het boek is in het Vlaamsch geschreven. Pr||s ft I.20. Wordt na ontvangst van postwissel franco toegezonden. Leiden J. A. WIJTENBURG. St. Jacobsgracht 20. voor jongens en meisjes. Aanbevelend, W i'. Schoenmaker - Gcntscliestraat - BIl'I.ST'. n i nnnnm llflj Slaat-en BSeparatiewerk wnrdt op denzelhlen voet voortgezet. Beleefd aanbevelend

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 3