De Volkswil BIJVOEGSEL van van 4 Maart 1911. FUILELETON. Van alles wat. Onschuldig genoeg zijn de ingre diënten van het buskruitsalpeter, houtskool en zwavel. Ieder kent ze en kan ze krijgen. Zelfs schooljongens koopen ze, en mengen ze en krijgen ongelukken. Menigeen draagt in den vorm van een verminkte hand, een verbrijzelden vinger of een misvormd oog de teekenen van een jeugdige onvoorzichtigheid met deze eenvoudi ge en bekende stoffen. Wij zouden der onbezonnen jeugd den raad willen geven, als zij met kruit willen spelen, het in geen geval zelf te maken, maar nog liever het geheel en al uit den kring van hun speelgoed te verbannen. Volwassen lieden zoowel als kin deren maken zich schuldig aan on derschatting van het gevaar, aan den omgang met buskruit noodzakelijk ver bonden. Er is een voorbeeld van een man, die een paar pond kruit in een hol legde, waar hij een konijn had zien binnengaan. Hij legde een lont aan en stak ze aan in de verwachting zich dien dag bij zijn middagmaal aan konijnenbout te zullen vergasten. Het was echter zijn eigen gezicht, dat zoo goed als gekookt werd. Een ander maal legde men een kleine doos kruit, in canvas zakjes vejpakt, ergens in een waschhuis neer. 's Nachts wierp een kat de doos om, en een deel van het kruit viel tusschen een hoop kolen op den vloer. Den anderen morgen kwam de meid, legde vuur aan, en een geduchte ontploffing volgdezij werd hevig verwond en stierf drie dagen daarna. Zij had met de kolen het kruit opgeschept. Waar buskruit is, is gevaar, een feit, dat zij, in wier handen het komt, niet altijd beseffen. Is dus het publiek in deze dingen onvoorzichtig, zij die bij de vervaar diging betrokken zijn, zijn het gelukkig niet. Steeds zijn zij het gevaar, dat om hen loert, indachtig, en alles wordt gedaan voor de inachtneming van de regelen, door kennis en ervaring vast gesteld en de mogelijkheid, dat de machines beschadigd kunnen worden, de vervaardiging van buskruit, een gevaarlijker werk dan welk werk ook, waarbij het wordt aangewend. Onge lukken blijven voorkomen en ondanks de uitgebreidste voorzichtigheidsmaat regelen zijn er bij de -kruitfabrikage verwoestingen aangericht, waarvan in andere industrieën geen voorbeelden worden gevonden. Gaan wij nu over tot de beschrij ving van een kruitfabriek. Het terrein ligt in een afgelegen boschrijke streek. •59 ICL «v vmuiwmuwi, Geschiedkundige roman uil den lijd tier Hlacliabeën. TWEEDE BOEK. (o)—o—(o)— YOOlt JEHOVA EN DE WET! TH. „Geen enkelen, vader. Een man, een vijand stormt het hol binnen Vader, is dat krijgsgeschreeuw of ge jubel „Ik.... ik.... weet het niet. Ik ver neem geen hoorngeschal, geen jam merkreet, geen wapengekletter." „Vadervader, dat is moeder De man voert haar uit de spelonk, ik zie hetik herken haar aan heur kleed „Voorwaarts 1" donderde Mathathias opspringend. „Voorwaarts Volgt mij 1" Met een woest krijgsgeschreeuw vlogen de mannen uit het kreupelhout, Mathathias voorop. Het kwam er op aan, zoo spoedig mogelijk den bergpas om te komenmaar de vijand viel hen niet aan, de lucht weergalmde van louter vreugdekreten, en weder schoof een dichte nevel als een scheidsmuur tusschen de inwoners van Modin en hunne vijanden. Hijgen^ Honderden arbeiders gaan dagelijks de poorten binnen en dag en nacht hoort men het geraas der machines. De ge bouwen zijn alle slechts één verdie ping hoog en staan in diepten in den grond, ver van elkaar verwijderd, zoo dat de bodemverheffing er omheen de gevolgen van een ontploffing tot een klein terrein beperkt en de groote afstand tusschen de verschillende ge bouwen de ontploffing belet, zich aan de andere gebouwen mee te deelen. Evenzoo werken de arbeiders zelden in grooter aantal dan drie te zamen, zoodat ingeval van een ongeluk het aantal slachtoffers zoo klein mogelijk blijft. Deze maatregelen strekken dus alleen om de gevolgen van een cata strophe te beperken. De maatregelen om een ramp te voorkomen zijn in derdaad ontelbaar. Een dicht netwerk van kanalen doorsnijdt het terrein en wordt gebruikt om het kruit in de ver schillende stadia van zijn vervaardiging over het terrein te vervoeren. Zooveel mogelijk wordt als beweegkracht water inplaats van stoom gebruikt. Zoo spoe dig mogelijk wordt het gefabriceerde kruit afgeleverd. Emmers met water staan rondom alle gebouwen, en de grond er omheen wordt voortdurend vochtig gehouden. De „gevaarlijke ge bouwen" zelve zijn zoo gebouwd, dat er geen spijker of geen stukje ijzer in welken vorm ook, zichtbaar is, en de daken worden heel licht gemaakt om de ontploffing een gemakkelijken uit weg te geven. De kleederen der ge ëmployeerden zijn zonder zakken, zoodat de arbeiders geen messen of lucifers bij zich kunnen dragen. Ook zijn de kleeren uit ononivlambare stof fen vervaardigd. Zelfs de knoopen mo gen niet van metaal zijn. Niemand mag met opgestroopte broek loopen. Wie een „gevaarlijk gebouw" binnengaat moet zijn schoenen uit- en schoenen en broek uit één stuk aantrekken. De deuren gaan naar buiten open, om een snelle vlucht gemakkelijk te maken en bij de nadering van een onweer wordt het werk stop gezet, en begeeft zich het personeel naar de wachthuisjes, die over het geheele terrein verspreid liggen. Iedere week worden de machines nagezien en het verslag van den staat, waarin zij zich bevinden, wordt ge drukt en opgehangen. Moet een „ge vaarlijk gebouw" reparatie ondergaan, dan wordt het eerst geheel gereinigd, voordat er een hamer of eenig ander ijzeren werktuig in wordt toegelaten. Is er een kunstmatige verlichting noo- dig, zooals bij nachtwerk of bij donker weder, dan blijven de lichten buiten het gebouw in de vensterkozijnen. De sprongen de gezellen van den priester naar voren een wissen dood tegemoet. Doch plotseling verscheen Eleazer hij wenkte driftig en riep „Terug De zwaarden in de scheedeGeen pijl verschotenHet zijn geen Syriërs, het is.... Judas met achthonderd man. Hij geleidt ze naar u, vader 1 Zie.... daar.... nu kust hij moeder! Hij ziet u, hij wenkt, hij vlucht naar u toe in har nas en helmHet is Judas, uw zoon „Judas!" schreeuwde Mathathias en greep zich in de borst. Gelijk een kreet der verlossing klonk uit honderd kelen de luide jubelgalm „Judas!Ju das, de bevrijder „Nu dreunt mijn hart als een harp!" juichte Mathathias. „Gelijk de Tabor onder de bergen en als de Karmel aan de zee, zóó komt hij! Judas!.... Judas, mijn zoon!" En hij lag in de aimen van den weêrgevondene, „VaderZie daar die honderden, welke mij zijn gevolgdze zijn de uwen, de uwen voor Jehova en de wet 1" riep judas. En al die honderden rukten het zwaard uit de scheede en jubelden: „Voor Jehova en voor de wet „Hoort gij de stem van uw volk, vader „Ja, Judas, ik hoor daaruit de stem me Gods en ik zal niet rusten, totdal wij hebben gezegevierd Zend dan boden naar de vluchte lingen en verstrooiden, laat seinvuren magazijnen zijn door water omringd en worden nooit met licht genaderd. Dit zijn slechts enkele van de voor zorgsmaatregelen tegen ongelukken. Er blijkt echter voldoende uit, hoe levendig het besef van het gevaar is. De lieden, die in de kruithuizen wer ken, hebben een uitvoerig en wel ge ordend plan van ontvluchting in het hoofd en bij het minste verdachte ge luid aarzelen zij niet in het kanaal te springen. Zooals reeds opgemerkt, zijn de samenstellende deelen van het kruit salpeter, houtskool en zwavel. Zij worden in verschillende verhoudingen dooreen gemengd, meestal 75 deelen salpeter bij 15 deelen houtskool en 10 deelen zwavel. De salpeter komt hoofd zakelijk van Bengalen, in juten zakken, de zwavel van Cicilië en de houtskool uit de naburige bosschen. De salpeter en de zwavel ondergaan verschillende bewerkingen, als koken, stoomen, dis- tilleeren, ten einde alle onreinheden te verwijderen dit niet aileen met het oog op de kwaliteit van het kruit, maar vooral ook met het doel vreemde zelfstandigheden, die wrijving konden veroorzaken en tot ongelukken aanlei ding geven, buiten te sluiten. Nadat verder de houtskool en de zwavel ge malen zijn, komen de drie stoffen in het menghuis voor het eerst bij elkaar. Men doet ze in een ketel, die in één richting draait, terwijl aan de binnen zijde aan een spil armen bevestigd zijn, die in de tegenovergestelde richting draaien. Vijf minuten zijn voldoende om circa 30 kilo van de drie stoffen te mengen. Het product heet „groene lading. In het menghuis zijn wij in tegen woordigheid van het gevaar. Wij lee- ren er, dat er in kruitfabrieken twee soorten van vloeren zijn, „schoone" en „vuile". De vloer van het kantoor is waarschijnlijk goed geschrobd en volmaakt rein in den gewonen zin van het woord. Maar in de fabriek wordt zij aangeduid als „vuil" omdat ieder een hem met zijn gewone schoenen aan mag betreden. De „schoone" vloeren daarentegen zijn gewoonlijk zoo zwart als kool. In elk geval zijn zij zoo zwart als buskruit ze kan maken, maar niemand mag ze be treden, dan in de reeds genoemde kleeding. Vroeger werd het meng huis niet als een „gevaarlijk gebouw" beschouwd en de vloer werd niet met het woord „schoon" aangeduid. Thans echter is dit wel het geval, als ge volg van een ontploffing, die in een menghuis heeft plaats gehad, en waar bij vier menschen het leven verloren. De oorzaak van dien ramp is onbe kend, zooals de oorzaken van de meeste rampen onbekend blijven, daar de lieden, die in gelegenheid zouden zijn er inlichtingen over te ver strekken, in de regel het leven bij in schieten. Een ooggetuig van den ramp bevond zich op een afstand van ongeveer 30 meter. Hij voelde een hevige lucht- persing achter zich, zijn hoed werd hem van het hoofd gerukt als door een sterken wind. Na zijn hoed te hebben opgeraapt, ging hij naar de plaats van de ontploffing. De muren van het menghuis waren neer geworpen, en het inwendige stond in brand. Een man, die geheel in de vlammen was op de rotsen ontsteken, in olie ge drenkte schooven op hooge staken. Allen, die in het rijk trouw zijn, zul len van al de vier windstreken uit, zich om u scharen. Het zal een strijd worden met de vijanden van Jehova, zooals er.nog geen heeft plaats ge had, en uw naam zal liggen op de lippen van alle rechtzinnigen, tot aan het einde der dagen „En ook uw tijd is gekomen, mijn zoon riep Mathathias. „Wanneer mijn voorgevoel zich niet bedriegt in deze stonde, welke over de toekomst van ons volk beslist, dan is het woord des Heeren op u van toepas- s!ng „Zie, ik maak u tot een nieu wen dorschwagen, die scherpe tanden heeft. Gij zult bergen dorschen en vergruizelen en heuvelen tot stof malen." Hij kuste den wedergevondene en ging hand in hand met hem naar zijne moeder. M4CHABEËER! VIII. Dag aan dag doorkruisten de boden der Asmoneërs het gebergte, om de getrouwen des rijks aan te sporen, deel aan den opstand te nemen. Evenals David, die, toen hij voor Saül vluchtte, van den eenen schuil hoek des lands naar den anderen trok en middelerwijl een groote schaar in den krijg geoefende partijgangers aan- gewikkeld, rende uit het huis. Em mers water werden hem om het lijf geworpen, maar hij gaf weldra den geest. Drie andere mannen werden tusschen de puinhopen gevonden. Een kruitwagen stond toen de ont ploffing plaats had voor het menghuis. Er lag een dek van canvas overheen. Een paard stond er voor en de wagen zou juist een lading voor den molen ontvangen. Het paard schrikte en sloeg op hol met de wagen in vlam men gehuld achter zich aan. Geluk kig nam het zijn weg in een richting van de magazijnen af. Gelukkig ook was de wagen nóg niet beladen. Van het menghuis gaat „de groene lading" naar den molen. Hier onder gaat zij een bewerking bestemd om de verschillende ingrediënten zoo dicht te verbinden, als door mechanische pro cessen kan geschieden. Het kruit wordt op een ijzeren bed in een gelijke laag uitgespreid en met ongeveer twee liter water „gesausd", om de kansen van ontvlamming te verminderen, waarna het wordt blootgesteld aan de wrijving van twee ijzeren runners, elk vier dui zend kilogram zwaar en draaiende met een snelheid van acht omwente lingen in de minuut. Deze bewerking, waardoor alle bestanddeelen zoo fijn mogelijk worden gemaakt, duurt twee tot acht uur, al naar de kwaliteit, die men wenscht te verkrijgen. Geen mensch behoeft in de nabijheid te zijn en geen mensch wenscht er te zijn, want het werk is het gevaarlijkste in de geheele fabriek; alleen gaat er nu en dan een man heen, om de machines te oliën en het kruit te vochten. Boven elk bed is een watertank, zoo aange bracht dat elke druk van onder op werkende, zooals een ontploffing in het bed zou veroorzaken, de tank en alle andere in den groep zou doen omslaan, zoodat de inhoud recht op het bed zou neerkomen. Van den molen gaat het kruit, dat nu een donkergrijze of bruine kleur heeft, naar het pershuis, waar het tusschen koperen platen, hydraulisch bewogen, in koeken van ongeveer een kwart decimeter dikte en zoo hard als zand steen geperst wordt. De harde koeken slaat men met houten hamers in stuk ken en laat ze door een stel brekers gaan, die er stukken van de grootte van een walnoot van maken. Door rol len van gegoten metaal worden deze stukken weer fijner gemaakt. Dat het kruit eerst tot koeken en dan weer fijn gemaakt wordt geschiedt met het doel de innige verbinding van de drie ingrediënten, reeds in den molen be gonnen te bevorderen. Glanzen, drogen en stoffen is nu aan de beurt. Het glanzen geschiedt door het kruit tusschen graphiet heen en weer te schudden, waardoor het den bekenden glans krijgt. Het sloffen dat wil zeggen het sorteeren in kruit van verschillendejfijnheid geschiedt door zifting. Nu wordt het in kleine zak ken canvas of in vaten gepakt, of het gaat naar de vertrekken, waar het in patronen wordt geladen. Hoewel er ontplofbare stoffen ver vaardigd worden, die gevaarlijker zijn. dan buskruit, oefent toch een hoe veelheid van 21/2 centimeter in het kubiek bij ontvlamming naar elke richting een druk uit van ongeveer wierf, zoo zwierf ook Mathathias met de zijnen door het meest ongebaande gedeelte van het gebergte. Daarbij overviel hij vaak de Syriërs des nachts, verwoestte hunne altaren en wist altijd nfeuwe vereerders van de oude wet en het recht naar zijne zijde over te halen. Omstreeks dien tijd kwam ten twee den male een vreemde bode tot Judas dezen zeggen, dat hij van Electra de opdracht had ontvangen, hem een brief ter hand te stellen. Dezelfde man was er nog al eens geweest, toen Judas slechts met twintig man in de wildernis huisde. „Waar is uwe meesteres?" had hij in beide gevallen verschrikt den bode gevraagd. „Zij bevindt zich in haar vaderland." „En schreef zij zelf dezen brief?" „Neen. Een ander schreef hem in haren naam en beval mij, u dien per soonlijk te overhandigen." „Ga dan en laat uwe meesteres weten, dat ik een Hebreër ben en geen Grieksche brieven kan lezen. Zeg haar.... Neen, zeg haar niets. Vertrek De bode verwijderde zich en Judas bleef met een beklemd hart alleen. Hij sprak met niemand over het voor gevallene, zelfs niet met Noman doch in zijn gemoed verhief zich een stem zóó luide, dat hij het dichtste strijd gewoel moest opzoeken, om die stem te verdooven. De Syriërs meenden den opstand 5 ton op den vierkanten centimeter. Geen wonder, dat zij, die het het beste kennen, er het minst mee knoei en. Toch, ondanks alle maatregelen, heeft men in kruitfabrieken stukken ijzer, steen en zelfs lucifers in vaten met kruit gevonden. Het zou interes sant en leerzaam zijn, te weten hoe deze voorwerpen daar gekomen waren. De vulling van patronen geschiedt door vrouwen met inachtneming van alle voorzorgsmaatregelen, die wij in het kruithuis zagen toegepast. Het werk der vrouwen is zuiver mecha nisch en er wordt niets aan hun oor deel overgelaten want de werktuigen, die zij gebruiken, zijn volmaakt in hun soort. Een beschrijving er van zou niet voldoende zijn, om hun werking te verklaren, tenzij dat meu er aller lei plannen en projecties bij teekende. Zakken, kisten en vaten worden alle volgens bijzondere methode, op de fabriek vervaardigd. Verder zijn er natuurlijk smeden en timmerlieden en alle andere werklieden, noodig om de machinerieën in orde te houden en om bij de geregelde inspecties, waar aan de machines in een kruitfabriek onderworpen worden, snel eenig ge brek te ontdekken en te herstellen. Het rechtswezen. Men krijgt een aar dig kijkje op de rechtstoestand en in China, wanneer men verneemt, wat aan het rechtswezen wordt ten koste gelegd. Het ministerie van justitie had voor de kosten van het ministerie zelf, een bedrag van430,000 taels gevraagd, waar op door het voorparlement echter het noodige werd afgedongen. Voor het Hooggerechtshof te Peking mag niet meer dan 129,000 taels worden betaald, voor de gerechtshoven in de provin ciën niet meer dan 46,000 taels, voor de rechtbanken hoogstens 24,000 taels en voor de kantongerechten hoogstens 3000 taels. Dat zijn ongetwijfeld slechts luttele bedragen, maar de bezoldiging der rechters is er dan ook naar. De meeste kantongerechten bijv. worden voorgezeten door een kantonrechter-ex- pectant en zulk een functionnaris, die eerst na jarenlange studie tot zijn ge- wichtigen post wordt geroepen, krijgt voor een heel jaar 56 heele taels (f 89,60) uitgekeerd. Waar de man dan wel van leven moet, laat zich denken, en wat er van de onkreukbaarheid van een Chineeschen rechter overblijft eveneens. o Kunstmest tegenover stalmest. Ieder jaar zien we met groote belangstelling uit naar het verslag van de Landbouw- proefvelden in Friesland, onder het ambtsgebied van den Rijkslandbouw- leeraar, den heer C. R. Brinkman. Dat we dat verslag met bijzondere belangstelling tegemoet zien, heeft een goede reden. De heer Brinkman is sedert jaren bezig de werking eener kunstbemesting te vergelijken met die van stalmest en half om half. Eenige proeven loopen nu reeds over 10 en meer jaren. Op hetzelfde land, steeds op dezelfde wijze ingedeeld, gaat hij voort op het ééne perceel uitsluitend kunstmeststoffen, op het tweede alleen stalmest en op het derde van beide half te geven. Een zeer leerzame proef gemakkelijk te kunnen onderdrukken, door voor hunne aanvallen den Sab- bathdag te kiezen, aangezien alsdan de Hebreërs het minst op een gevecht waren voorbereid. Maar zulk een lis- tigen aanslag gelukte nog slechts één maal op een troep vluchtelingen, die zich bij de mannen van Mathathias wilden aansluiten en in angstvallige opvatting van de Sabbath-heiliging zich zonder tegenweer tot op den laatsten man lieten ombrengen. Toen verklaarde Mathathias verontwaardigd, dat in geval van nood de Sabbaths- wet niet tot de lijdelijke rust ver plichtte. Stoutmoedig vertoonden de Asmo neërs zich nu hier dan daar door geheel Judea. Zij wentelden van de rotsen groote blokken op de Syriërs, die wel in een openbaren veldslag hun de baas, doch in het gebergte niet opgewassen waren tegen een par tij, bekend met alle paden en sluip wegen. Als een godsgericht waarden de onverschrokken strijders door de bergen ten schrik ook van de hei- denschgezinde stamgenooten, die hun verraderlijke handelwijze meedoogen- Ioos met den dood moesten boeten. Nog geen vol jaar had op die ma nier de heete worstelstrijd met de Syrische overmacht geduurd, toen Mathathias, vóór zijn tijd versleten door de onophoudelijke vermoeienissen en ontberingen van het voor hem on gewone krijgsmansleven, zijn einde voelde naderen. Met kalme gelaten-

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 5