Koopt en laat werken bjj hen die adverteeren in DE VOLKSWIL, Open Brief. Gewestelijk Nieuws. Van alles wat. ons daarom met vereende krachten aan het welzijn dezer bevolking ar beiden. En moge uw meester door den mijnen met ondank worden be loond, de innerlijke voldoening met stalen moed voor de verdrukten te hebben gestreden, zal zijne vergelding des te zoeter doen smaken. Ego. Land van Hulst. o Mijnheer de Redacteur. Verzoeke beleefd onderstaande in uw rechtvaardig blad te plaatsen, bij voor baat mijn dank. Jezus voor Pilatus. Daar staat dan God van den eenen rechter naar den anderen tot Hij laatst voor Pilatus staat. Geen van allen vindt eenige schuld in Hem, hetgeen Pilatus het volk toeriep: Ik vind geene schuld in Hem. Bevreesd voor hooger hand en de woede des volks riep hij hen toe Wat wilt gij dat ik Hem, die zich Jezus noemt, vrij laat of Barnabas den beruchten boef Helaas, verschrik kelijk Barnabas vrij en de God van liefde en barmhartigheid moet het on derspit delven. O I Schandelijke wereld Gij zijt de oorzaak van dit drama dat wordt af gespeeld. Ja, als men gekomen is voor geluk en welvaart een volk te verlossen uit de slavernij der verdrukking en woe- kerij, het voorbeeld van een geheele streek, dan wordt men ook vervolgd, voor de rechters gedaagd en hen die hem beschuldigen voor opruierij de vrijheid gelaten. O, Neerland's wetboek, hetwelk ik doorbladerde, ik zoek wat hier niet te vinden is. Neen, het is hier geen art. dat luidt het zou soms met u verkeerd uitloopen. O schoone, zoo zuivere wet, al wat ik zie zijn rechtvaardige wetten, eerst zondigen dan straffen. Hulde aan de nagedachtenis van hen die de wet gesteld hebben. God zal aan eenieder onzer in het oordeel rekenschap vragen aan de onderdrukkers de reden waarom zij hunne ondergeschikten door drift en vloeken zoo hebben lastig gemaakt aan de onrechtvaardigen, waarom zij die onrechtmatige goederen hebben gehouden aan de woekeraars, waarom zij zich dat onrechtvaardig geld hebben toe geëigend. O deur veler brandkasten, ik hoor u de wereld toeroepen hier langs zijn de 30 zilverlingen van Judas ingegaan, hier binnen zit het vol bloedgeld be vlekt met zweet der daglooners. Laat ons dan in den Vastentijd de Meditaties bijwonen en in den geest dien treurigen lijdensweg volgen en Hem beloven van heden af in de toe komst een leven van vergiffenis, vrede en liefde volgen. Calvariënberg. o Hulst, Maart '11. Mijnheer de Redacteur. Gaarne zag ik onderstaande in o n s blad De Volkswil geplaatst. Nog een maandje of drie en de dag zal aanbreken waar elk voorstander van de Volkswil zoo vurig naar ver langt, en dat is de gemeenteraadsver kiezing. Ik behoef eigenlijk niet te zeggen waarom wij daar zoo naar verlangen, want de reden zal u mis schien ook wel bekend zijn als dat we van plan zijn om hier eens een geduchte schoonmaak te houden en die schoonmaak bestaat hierin, dat er in den raad een nieuw leven moet ko men, een raad bestaande uit mannen van de Volkswilpartij, die de belangen van het volk zullen behartigen. Uit het laatste gemeenteraadsverslag is immers weer gebleken dat al het geen u in het midden brengt, bij de overigen geen gehoor vindt, en dat kunnen wij nu in één slag veranderen. Daar er 3 leden moeten aftreden en er 4 nieuwe moeten bijkomen willen wij van die 7 er 5 of 6 van de Volks wilpartij in hebben en zoo hebben wij met u immers de meerderheid. Maar om nu toch zeker van de zaak te zijn, dienen wij toch vooral goed toe te zien dat wij geen woord brekers op onze candidatenlijst plaatsen want dan zou de zaak ver keerd kunnen uitkomen. Mannen van de VolkswilpartijDrie maanden zijn gauw vervlogen, daarom wordt het nu tijd dat onze candida- ten besproken worden, dat het er vast bij ons in zit wie wij moeten hebben. Evenals bij de Statenverkie zing het parool was: die er in, en die er uit, zoo moet het nu ook zijn bij de gemeenteraadsverkiezing. Daar om onze candidaten opgezocht en ge- polsd. Ons blad, (vergeef me het gezegde, mijnheer de redacteur, want ik als vurig voorstander heb daar toch zeker ook recht op om die uitdruk king te bezigen) zal toch weer wel beschikbaar gesteld worden om de candidaten te bespreken en aan te bevelen En dat niet alleen. Maar voor en al eer daar nog verder over uit te weiden zouden wij ook wel eens de meening van u, WelEd. heer van Dal- sum willen weten, want nu de tijd zoo nadert hebben wij daar behoefte aan. Dankend voor de plaatsing. JAN CONTENT. Het doet ons genoegen, dat Jan Content de zaak van de aanstaande gemeenteraadsverkiezing in Hulst ter sprake brengt. Aftredend zijn de heeren Burm, Fassaert en Hombach, de laatste wet houder, en er moeten vier nieuwe raadsleden bijkomen. AIzoo zal ei moeten worden gestemd voor zeven plaatsen. Onze gedachte is, als een goede taktiek hoogstens zes candidaten te stellen. Naar hetgeen wij zoo al hebben vernomen schijnt dit reeds onder onze vrienden vast te staan 1. een gewonen werkman in den Raad te brengen, 2. terug te keeren tot de goede gewoonte van vroeger om minstens één protestant als Raadslid te hebben. Deze beide gedachten achten wij zeer goed, en 3. worden verschillende namen ge noemd van degelijke burgers, die ons allen wel aanstaan. Wij persoonlijk wenschen ons buiten de gemeenteraadsverkiezing te houden, hoewel natuurlijk aan de vrienden ruime gelegenheid zal worden gegeven om onder het Vrije Woord hunne ge dachten te openbaren. Wat wij ook nog aanraden is dit dat over de zaken van gemeenteraads verkiezing wordt overlegd met de heeren Verwilghen als uitgevers van het Hulsterblad, omdat wij gaarne zouden zien en dit als goede taktiek, dat in deze zaak Volkswil en Hulster blad één lijn trekken. Of het nu gewenscht is om namen te noemen vóórdat de candidatenlijst is ingediend weten we niet te zeggen. Het best achten we, dat zij, die de kiezers op het oog hebben, onderduims worden gepolsd, en vooral, dat onder de kiezers voeling wordt gehouden om te weten, of de gewilden algemeen de gewilden zijn. We moeten steeds in het oog houdende volkswiltaktiek vraagt naar den wil der bevolking, in tegenstelling met de clubtaktiek, die vraagt naar den wil van enkelen. Red. Volkswil. o Mijnheer de Redacteur! Gelieve dit ook in uw blad op te nemen. Als er onder onze Volkswilmannen ook chauffeurs gevonden worden zou ik die gaarne een dienst willen bewijzen door mede te deelen dat er een chauf feur gevraagd wordt eenigszins bekend met bankwerk en genegen tuin- en kelderwerk te verrichten. Als ge gewillig zijt kunt ge mis schien nog wel de aalput leeg halen, kinderdoeken spoelen enz. enz. Lach niet, lezer De gelukkige die in dienst treedt proficiat gewenscht door JAN CONTENT. o Aan den Red. vjd „Zeeuw. Koerier Naar aanleiding van Uw „zeer ge leerd, van vernuft tintelend en van Schadefrende gloeiend" hoofdartikel Dom, dom, dom in Uw nummer van Zaterdag 25 Febr. jl. tastbaar gericht tegen den heer van Dalsum, in wiens schaduw gij niet kunt staan, wil ik U eens wat zeggen. Zestien a zeventien jaar terug gij waart toen in den e i g e n 1 ij le e n zin des woords nog een broek je ik zeg, 16 a 17 jaar hervoerde ik met zeker iemand, U zeer na ver want, correspondentie. Uw blad nu gedegradeerd tot modderkar van een ander ook niet hoog aangeschreven orgaan, heette toentertijd„Schelde- bode." De lotgevallen, de worstel strijd van die Scheldebode zijn mij van zeer nabij bekend als gevolg dier briefwisseling. Als ik U nu zoo zie afgeven op een man van onberispelij- ken levenswandel als den heer van Dalsum, als ik Uw edelbedrijf aanschouw, om dien man met slijk te gooien wiens edele bedoelingen gij voorheen hebt gesteund en van wiens onbaatzuchtig streven gij innerlijk ten volle overtuigd zijt, zie, dan haal ik die oude, vergeelde paperassen voor den dag en bij herlezing ervan be kruipt mij dan soms onwillekeurig de lust U den inhoud dezer brieven door middel van „de Volkswil" ter lezing en overweging aan te bieden. 't Ware amusant voor de Volkswil lezers, leerrijk, maar beschamend voor U zeiven en Uwe tegenwoordige vrienden. Als U er op gesteld zijt met die gevoerde, oude doch niet vergeten correspondentie kennis te ma ken, welaan, ga dan voort met Uwe zoogenaamde hoofdartiken tegen den heer van Dalsum, dan volgt op dat „Dom, dom, dom" als een donderende echo „Stom, stom, stom." Noem mijn plan gerust, laag, gemeen, ploertig, de daden van zekere zijde, die mijn voornemen hebben doen rijpen, ver dienen deze epitheta in nog voller mate en„voor wat, hoort wat." Troost U, als het zoover komt, met het spreekwoord: „Tul'as voulu, George Dandin." Land van Hulst. Ego. Aan den WelEerw. Heer Pastoor VAN ACKER, G r a a u w. WelEerwaarde Heer Ik wil gaarne van U onderricht wor den over de kwestie van de wraak roepende zonden. In den grooten Cathechismus, be werkt door pastoor van der Heijde, lees ik op blz. 295/6, dat de vierde der wraakroepende zonden is: het achterhouden van het loon der werk lieden, en dat deze zonde bestaat in a. de werklieden niet betalen voor het door hen verrichte werkB. niet op verplichten tijd te betalenc. hun werkloon zonder reden bekorten. En dan wordt er bij gezegd hoe God uitvaart tegen die zonde door aanha ling van de volgende woorden uit de H. Schrift„Zie, het loon der arbei ders, die uwe akkers gemaaid hebben, „dat door u is achtergehouden, „schreeuwt, en hun geschreeuw is tot „de ooren van den Heer der Heerscha pen opgeklommen. (Jac. V, 4). Gij „zult het loon van uwen behoeftigen „en armen broeder niet weigeren. „opdat Hij tegen u niet roepe tot den „Heer."(Deut. XXIV, 14,15). Als iemand „eenig werk voor u verricht heeft, „geef hem aanstonds wat hij verdiend „heeft, en laat het loon van den huur ling niet onder u blijven. (Tobias „IV, 15)." Deze woorden zijn duidelijk en ook de zaak, waarop ze slaan. Maar er is voor mij nog eene zaak, die onduidelijk is. En wel dezeIs het ook eene wraakroepende zonde, als iemand in Graauw, dus in Uwe parochie, bij werkgevers, in dit geval boeren, rond gaat althans met hen afspreekt, dat zij aan een bepaalden arbeider geen werk zullen geven, zelfs al zijn ze om arbeid verlegen, zelfs als deze arbeider is een zoon, die daarom naar den vreemde gaat trekken om arbeid en daardoor zijn ouden vader alleen moet laten, zelfs als deze arbeider een man is van onbesproken gedrag Omdat mij deze zaak onduidelijk is, en ik gaarne onderricht aanneem (ik houd mij aan Sir. 6: 18: Mijn zoon, neem van uw jeugd af onderrichting aan, zoo zult gij tot in uwen ouderdom de wijsheid vinden), en omdat deze zaak wordt afgespeeld in Uwe parochie, zult U mij verplichten, als U mij wilt inlichten, of ze ook valt onder de wraakroepende zonden. Bij voorbaat zeg ik U dank. Ik stel deze vraag bij Open Brief, omdat zeer waarschijnlijk ook meer deren dan ik van Uwe onderrichting willen genieten, waarom ik Uwe onder richting ook gaarne aan de lezers zal mededeelen. Maar wenscht U dit liever persoonlijk aan de lezers te doen, dan zal ik niet alleen gaarne U daarvoor plaatsruimte verleenen, maar ik zal er U ook dankbaar voor zijn. Hoogachtend, Uw dw. H. A. VAN DALSUM. Die Tan Breda handelt, zooals we hebben gehoord, over de goede lectuur, die van de vier andere bis dommen in Nederland handelen over de Eerste Communie der kinderen. Alzoo hetzelfde als verleden jaar in de vier andere wordt gehandeld over godsdienst, in die van Breda over couranten en boeken. Het is een be wijs, dat het bisdom Breda een eigen plaats inneemt. HULST. Mr. B. J. H. van Blaricum, benoemd als kantonrechter te Hulst, is Woensdag 1 Maart als zoodanig ter openbare burgerlijke terechtzitting der Arrondissements-Rechtbank te Mid delburg beeëdigd. ST. JANSTEEN. Gister, Donderdag, bij het uitgaan van de Zusterschool maakte het ruim 5jarige kind van Alphons van Gassen, in plaats van naar huis te gaan, een wandeling in de richting Kapellebrug, St. Pauwels en Belsele. Het kind is verdwaald geraakt en men vond het den volgenden mor gen om 5 uur aldaar tegen een boom slapende. Het kind werd toen ge bracht bij den veldwachter van St.- Jansteen, die het naar de in angst en vrees levende ouders terug bracht. SAS YAN GENT. Gebruik ma kende van de afwezigheid der bewo ners hebben inbrekers Dinsdagnacht hun slag geslagen. De Wed. Ducarmont en de heer de Letter, wonende op den West- dam, waren Carneval gaan bezich tigen. Bij hunne terugkomst stelden zij vast dat zij bezoek gehad hadden van ongenoode en minder gewenschte gasten. Bij den heer de Letter hadden ze een paar kasten openge broken en de bedden onderzocht en ongeveer fr. 200 en f50 medege nomen. Bij de Wed. Ducarmont hadden ze toonbank opengebroken en pl m. f 12 buitgemaakt benevens den spaarpot met f 9 in. Alles wijst er op dat hier geen onbekenden aan het werk geweest zijn. Naar men wil heeft men zware vermoedens. Het ware te wenschen dat de daders weldra gekend zijn. O Vleeschschaarschte in Duitschland. Tengevolge van de in Duitschland heerschende vleeschschaarschte en de daaruit voortvloeiende hooge prijzen is de invoer van gevogelte belangrijk gestegen. Gedurende 1910 importeerde Duitschland 8.337.708 ganzen, 120.620 dz. hoenders, 23.044 eenden en 3250 duiven, terwijl de overeenkomstige cij fers voor 1909 resp. 7.784.725, 106.449, 24.192 en 3186 waren. Rusland is de voornaamste leverancier van gevo gelte. In 1910 exporteerde dit land naar Duitschland 7.110.149 ganzen, 40.384 dz. hoenders en 13.837 eenden. De overige ganzen, hoenders en eenden werden door Oostenrijk-Hongarije en Italië geleverd, met uitzondering van 35.136 dz. hoenders uit Nederland. Duiven werden in hoofdzaak uit Frankrijk betrokken. Te Frankfort hebben de vleeschprij- zen, naar in een Amerikaansch con sulair bericht wordt medegedeeld, eene tot dusver ongekende hoogte bereikt. Het stedelijk bestuur van Frankfort vond hierin aanleiding een verzoek schrift tot den Pruisischen Minister van Landbouw te richten, waarin op den ernst van de vleeschschaarschte werd gewezen. Dit is het tweede ver zoekschrift dat betrekking hee# op de vleeschquaestiehel eerste werd in September 11. ingediend. In verschillende Zuidduitsche staten, alsook in Saksen, is de invoer van Fransch vee toegelaten, teneinde tot op een zekere hoogte in het gebrek aan vleesch te voorzien. Dat deze in voer nog niet tot eene prijsdaling schijnt te hebben geleid, wordt toege schreven aan het feit, dat de Duitsche handelaars nog geene maatregelen hebben getroffen om eene voldoende hoeveelheid vee te importeeren. Door het stedelijk bestuur van Frankfort wordt het reeds in Septem ber gedaan verzoek herhaald, om den invoer van vee in Pruisen toe te laten niet alleen uit Frankrijk, doch ook uit Nederland en Denemarken. (Handelsberichten.) Treurig geëiudigde carnaralspret. Zondagavond omstreeks half twaali is op het carnavalsbal van de Ver- eeniging „Onder Ons" te Bergen-op- Zoom, even vóór het uitreiken der prijzen, waarschijnlijk door het weg springen van een luciferskopje, 't cos- tuum in brand geraakt van één der deelneemsters aan de groep, die den eersten prijs behaald had, voorstellend „een zestal bergbestijgers met gidsen, midden in den winter". In een oogen- blik deelde het vuur zich aan de an- dere costuums, grootendeels uit watten J bestaande, mede. En het is alleen aan de tegenwoordigheid van geest; van enkele toeschouwers, die de brandende meisjes dadelijk op den' grond wierpen en heen en weer sol-1 den, te danken, dat slechts twee van j haar ernstige, doch gelukkig niet levens gevaarlijke brandwonden bekwamen. o Noodlottige drift. Dirk Vlot, 25 jaar, schippersknecht te Oud Alblas, lag Vrijdag met zijn schuit te Mole naarsgraaf bij Dordrecht. Aan den kant waren verscheiden kinderen aan het spelen en die waren zeer lastig. Ze maakten het zelfs zoo bont, dat ze pogingen aanwendden om de tou wen, waarmede het schip gemeerd was, los te haken. Vlot maakte zich toen zoo driftig, dat hij een vaarboom met een ijzeren punt eraan greep en die naar de kinderen gooide. Een 11-jarige knaap werd daardoor in het hoofd boven den linkerslaap zoo ernstig getroffen, dat de hersenen er uit pruilden en het ventje wel aan de bekomen verwonding zal overlijden. Vlot werd door de politie gearre steerd en in het Huis van Bewaring te Dordrecht in voorloopige verzekerde bewaring gehouden. („D. Ct.") o— Gepast gevoel van eigenwaarde. Meijer, een zeer middelmatig musicus, zit in zijn café de courant te lezen, terwijl in de buurt drie kaartspelers tevergeefs op den vierden man wachten. „Zeg Meijer, help jij ons aan den gang 1 verzoekt er een. „Zeg, antwoordt deze, kun je niet m ij n h e e r Meijer zeggen „Nou, nou", vergoelijkt er een, „we zeggen toch ook niet mijnheer Beethoven, of mijnheer Mozart?" Waarop Meijer oogenblikkelijk de kaarten opnam en onder het spel nog twee rondjes gaf. o Tachtig jaren geleden dronken de Noren dooreen genomen per hoofd 16 liters jenever. Toen waren de jonge soldaten mager en gemiddeld 1 M. 68 lang. Nu drinken de Noren per hoofd 2 liters jenever. De soldaten zijn de sterkste kerels van de wereld en zijn dooreen 1 M. 71 lang. o Een Nederlandsch priester vermoord. Een verschrikkelijke misdaad heeft de parochie Dampreny (België) in op schudding gebracht. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn twee dieven in de pastorie gedrongen en hebben den een-en-zestigjarigen pa stoor J. F. de Jong, geboortig van Gilse (N.-B.) en zijn acht-en-zestig- jarige huishoudster vermoord. De misdadigers zijn door den tuin het huis binnengedrongen met behulp van een ladder na een venster te heb ben ingedrukt. Na den geestelijke overrompeld te hebben, bonden zij hem de handen, wrongen een doek in zijn mond en dwongen hem de brand kast te openen, waarin gouden en zil veren kerksieraden en andere kost baarheden waren geborgen. Daarna sloegen zij hem den schedel in, het lijk is voor de geopende brand kast gevonden. De huishoudster die door het geraas wakker was geworden en haar meester te hulp wilde snellen, werd in den gang afgmaakt. Of de buit in geld voor de dieven-moorde- naars groot is geweest, wordt betwij feld, daar de priester een uiterst lief dadig man was. De justitie meent op het spoor der misdadigers te zijn, die den avond te voren in de nabijheid werden opgemerkt en van wie een vrij nauwkeurig signalement kon ge geven worden. De priester Johannes Franciscus de Jong was den 28en Juni 1855 te Gilse geboren en ontving in 1879 de H.H. Wijdingen. Hij genoot algemeen de hoogste achting en vereering. o Provocatie. Wij lezen in het „Hbld." van de vorige week volgend verhaal van een scène, die dezer dagen voor het kantongerecht te Amsterdam werd afgespeeld.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 2