Een laatst Vaarwel. Een net R, l(. meisje groote prij spiering Werkmanswoning ME 21 februari 1911 SPARREN rei'Teven van priester mens fj. adbiaaïïse Sas van Gent. het meest gelezen en sympathi eke blad, van Zeeland. Briefwisseling. 011 DE NEDERL. STAATSCOÜRANT. Burgerlijke stand' Verkoop ingen. Marktberichten. Advertentiën- De vraag naar wordt steeds grooter. Zeker een bewijs van goede kwaliteit G. J. GAST, ÏULLMU'MIMM Lliil Paciffic Railway St. John of Quebec Zondag 26 Februari tweeden en derden M UB ES Uil Te bekomen a 6 cent den bussel, J. F. RÖELS. oolijk, en hij stapt met zijn reis- en pimpelgenoot het kantoor binnen. I We hebben drie flesschen wijn aan te geven, verneemt de beambte, die wel wat vreemd opziet. Waar hebt u dien wijn dan Wel, in onzen buik, zegt Muller, grinnikend dat de grap zoo kostelijk gelukt. Maar de douane-beambte houdt zich goed. Even nazien zegt hij, schuift zijn bril wat op, grijpt naar het tarief boek, en leest hun voor: Wijn op fust 20 Markop fles schen 48 Markwijn, in ezelshui den ingevoerd, hier kijkt hij 't verbaasde tweetal welwillend aan, vrij van rechten. U komt er dus goedkoop af, heeren Goeden middag (BI. V.) o Een dnikerpak tot redding bij brand. De heer W. Noorland, duiker te Dor drecht, die bezig is met de vervaar diging van een pak, in den vorm van een duikerpak, dat hem in staat zal stellen in gevallen van brand, men- schen, die in levensgevaar verkeeren, uit de vlammen te redden, ontving van de directiën der brandweer te Leeuwarden en te Arnhem verzoeken om inlichtingen, terwijl hij van den „Superintendent of public Works" te Wallington, in den Amerikaanschen Staat New Jersey, de vraag kreeg of hij bereid is het pak, na degelijke proefneming en geschiktbevinding, te verkoopen. Reeds heeft hij de noo- dige stappen gedaan om op zijne uitvinding hier te lande en ook in de Vereen. Staten octrooi te nemen. Het voornemen bestaat om het pak, wanneer dat over ongeveer drie weken geheel gereed zal zijn, officeel te be proeven. Voorloopige proeven hebben aan de verwachting beantwoord en den uitvinder aanleiding gegeven tot het aanbrengen van nog enkele verbete ringen. Zoo zal hij, in zijn pak ge stoken, langs telephonischen weg met de buitenwereld in verbinding kunnen blijven, zoodat hem in geval van nood hulp kan worden verleend. (D. C.) V O O K DEN OOIEVAAR. o Uit Hontenisse - 0.10 Uit Schuddebeurs f 0.10 Stoppeldijk. Dat het Hul sterblad met April zooveel abonnementen zal bijwinnen als het vuile blad zal moeten verliezen - 0.15 Stoppeldijk. Omdat de Volks wilmannen er zoo over kon tent zijn, dat Joseph op het bankske moet zitten in van Dalsum zijn plaats - 0.10 Vorige lijst - 85.615 Totaal - 86.065 P. D. Gouda, uw abonnement wordt gerekend in te gaan op 1 Maart. STAATSLOTERIJ. —o Bij de trekking der vijfde klasse van de 395ste Staatsloterij, zijn prijzen van duizend gulden of daarboven te beurt gevallen aan de navolgende nummers No. 13383 een niet en een premie van f 3 000 o De trekking van de gewone loten der tweede reeks van de Brusselsche tentoonstelling (uitgave A. en B.) zal op het stadhuis te Brussel plaats heb ben op Maandag 20 Februari om 2 uur. O Ter Neuzen. Huwelijks-voltrekkin- gen. 9 Febr. Petrus Antonius Dhanis, oud 22 j.. jm. en Amelia Coleta van Aerde, 24 j., jd. Albertus Frederik Theunissen, oud 24 j., jm. en Janneke van der Meer, oud 21 j., jd. Cornelis Levinus de Smidt, oud 22 j., jm. en Ja- coba van der Meer, oud 24 j., jd. Geboorten. 5 Febr. Johanna Adriana, d. van Arie den Exter en van Catharina Pladdet. 6 Febr. Cornelis, z. van Jan Klaassen en van Clara de Visser. 7 Febr. Pieter, z. van Machiel de Doelder en van Francina Harms. 11 Febr. Jan neke Janna, d. van Willem de Jonge en van Frangoise de Bokx. Overlijden. 6 Febr. Eduard Octavius Kerkhoven, oud 49 j., echtgen. van Elisabeth der Mouw. 7 Febr. Arie Jacobus Hamelink, oud 29 j., echtgen. van Wilhelmiria Catharina Lansen. Geertruida van Doeselaar, oud 35 j., echtg. van Boudewijn Oppeneer. Philippine. Geboorten. 28 Jan. Her- manus Nicolaas, z. van Cammil Ram- meloo en van Sidonia Maria van den Bos. Overlijden. 28 Jan. Dionysius pran- ciscus Voerman, oud 20 j., z. van Pieter Alphons en van Catharina Me- lanie van Hulle (overleden). Het Vrije Woord voor Abonnés. o Een Zeeuwsch-Vlaamsche Planten- filosoot. Voor iemand die plantenkunde be studeert zooals de Z.K. wil ik wel.eens een voorstel doen. Niet alle planten- kundigen kennen alle eigenschappen van alle planten. Zooals d'alsem onkruid is, zoo is er nog d'alsem, die. zeer merkwaardige eigenschappen bezit. Voorstel: 'Die plantenfilosoof kan niet beter doen, dan zijn biezen in Sasje oprollen en een kort of lang verblijf nemen, hier bij ons aan den schorrenkant. Wat hij tusschen de oude vervallen muren van Sasje niet vinden kan, dat zal hij de plantenfee, bij ons hier ten plattenlande gemak kelijker onderscheppen. Ook de Schel- deschorren zullen hem dat ruimschoots vergoeden, daarin tiert ook zoo'n d'alsem. Dit noemt men zee-alsem, eene geneeskundige plant. De eigen schappen dier plant zouden dien plan tenkundige wel eens te pas kunnen komen. Door te veel de planten te sorteeren, kan zoo iemand zich de koorts op 't lijf halen. Een treksel van onzen zee-d'alsem is daar een probaat middel voor. 't Scherpt de zinnen om des te beter te kunnen denken en schrijven. Bij zomerdag, een bosje van onze zee-d'alsem in uw studeer kamer gehangen, verdrijft alle sui zende insecten, die u lastig en ook korzelig maken. Ook uw nachtrust durven* zij storen. En na een woelige nacht is u niet in staat, de planten kunde verder te voltooien. Verdere eigenschappen bezit onze zee-d'alsem genoeg. Vraagt het maar eens aan de polderjongens. U kunt er ook de onderdeksel-bijters mee verjagen. Dit zijn nog wel de lastigste van al uwe lijfgenooten. Wanneer u „plantenkun dige" het zoover gebracht hebt, met uw planten-teologie, dat ge alle land en zeeplaatsen onderschept hebt, dan kunt u gerust zeggen burgers, boe ren en werklieden, ik, ik kan u allen van die Absinth verlossen. Want uw d'alsem maakt dronken en opgewon den, doch onze d'alsem maakt nuchter en zachtmoedig. We zouden ons veel verder kunnen uitweiden over heelkundige planten, maar we zijn thans geen planten kundige. U dankend mijnheer de Redacteur voor de plaatsruimte. Graauw. Een klein boerken. o Rotterdam 141 1911. Mijnheer de Redacteur. Het stukje gelezen hebbende in de Z. K. deed mij besluiten de pen ter hand te nemen en mijn gedachten den vrijen teugel te geven. Ik dacht bij mij zeivenIs dat nu het blad hetwelk men katholiek noemt, welk men zoo duur gekocht, verbonden heeft aan de pers welke men katholiek noemt? Ja, waar haar bisschoppen en priesters zoo waarschuwen voor het lezen van niet-katholieke en neutrale bladen Ik zal het niet betwisten dat derge lijke bladen slecht en verderfelijk zijn voor de jeugd en ontzeg hun niet het recht ten strengste tegen deze op te treden. Maar waarvoor ik wil waar schuwen is, dat zij een blad tot zich trekken, niet uit Godsdienstige over tuiging, niet om geloof en leer te steunen, maar enkel en alleen om een man ter verderve te brengen in wiens schaduw vele priesters en kerkelijke ambtenaren van Zeeuws.ch-Vlaanderen niet mogen staan. Het zijn de heeren, die enkel en alleen leven om het geld en goede baantjes. Die geen middel onbenut laten nog zoo laag mogelijk om de heeren welke hun zijn welge vallen op het kussen te brengen, niet lettende op plicht of godsdienst, ja zeggen hij moet en zal gekozen wor den. Neen katholieke priesters, hee ren van Zeeuwsch-Vlaanderen, op deze wijze zult gij de katholieke pers, waar zoovelen van uwe broeders voor strij den, niet verheffen, maar zult haar nog dieper, voeren in de poel waarin zij reeds is gezonken. Want ook velen van uwe geloofsgenooten hebben be grepen en beseft, dat het u niet te doen is om God en Godsdienst, maar gij enkel tijdelijke en vergankelijke goederen op het oog hebt, die leeft voor het geld, en den mammon als uw God erkent. Die vervolgt een man die God en Godsdienst waardeert, die de plichten jegens zijn evenmensch ten strengste vervult. Welnu, gaat voort, maar wees ver zekerd, op uw arbeid zal geen zegen rusten. Ik zal hier een beeld uit dui zenden schilderen. Judas, ofschoon door zijn Meester gewaatschuwd, had toch zijn daad van verraad volbracht, zoodat de Meester vervolgt en gegee- seld werd. Maar nauwelijks de daad hebbende volbracht, geen rust meer vond en de 30 zilverlingen weg wierp in Jerusalems tempel met de woorden "Ziedaar het bloedgeld, en verhing zich zeiven aan een strop. Ik zal en mag hier niet oordeelen over de daad eens Judas, maar zal ook niet oordeelen over u die een man ter verderve wil brengen. Maar van uw geweten ge tuigt hij is goed voor arm en rijk, hij volbrengt zijn plicht gelijk het een Christen betaamt. Hij wil de arbei dende klasse verheffen en ontwikkelen, hij wil dat deze bij zijn werken en zwoegen een bestaan geniet een mensch waardig. En daar komt u tegen op, dat wilt u verhinderen ten koste wat het wilde, God en Godsdienst er aan waagt, niet terug schrikt het grootste onrecht te doen, die in uw katholieke bladen stukken plaatst waarvan zelfs uw roode broeder terug schrikt. Op zoo een arbeid kan en zal geen zegen rusten, en vroeg of laat, als het vat der ongerechtigheid vol is, zal de vloek over u neerkomen en zoo hij u niet treft zoo zal hij uwe zonen en doch ters treffen. En u edele heer 'van Dalsum, u spreek ik toe, blijf volharden in het goede, weet dat er aan uw zijde ook duizende vrienden staan welke lief en leed met u deelen, dat dit u sterkte geeft te strijden voor het goede doel waarvan wij overtuigd zijn. Dat is de wensch van uw vriend F. D. DE WILDE. o Ontboezeming van een polderwerker. Mijn vrouw en kroost laat ik alleen Ik trek naar Duitschland op, Daar is nog brood voor hen volop, In Vlaanderen nietach neen De vette klei, de malsche wei, Zij geven mij geen brood Men spot er met den harden nood, Van 't volk in wintertij. In Rhurgebied, in Wupperdal, Aan d'ouden Rijn zijn stranden, Daar reppen zich de handen, Van menschen zonder tal. Daar snort de riem in duizelvaart, Op duizend raderen rond, En doen der gansche wereld kond Hier, hier wordt geld gegaard. Vaarwel dan Nederl.-Vlaanderland Gij zorgt slechts voor de rijken, De armen moeten wijken, Naar 't verre Oosterstrand. Uit 't Land van Hulst. ego. O 20 Februari. 3 uur. Hulst. Bouw land. Daey Ouwens. 21 Februari. 12 uur. Sint Jansteen. Beestiaal. Poppe. 21 Februari. 11 uur. Koewacht. Snoei en sparren, v. Dalsum. zie adv. 22 Februari. Half drie. Sluiskil. Woonhuis. Dreginans. 21 Februari. 2 uur. Koewacht. Woon huis. Dregmans. 22 Februari. 11 uur. Terhole. Divers. Poppe. 25 Febr. 4 uur. Hengstdijk. Woon huis. Van Dalsum. Zie adv. 28 Februari. 10 uur. Jagertje. Spar ren. Dumoleyn. 28 Februari. 2 uur. Axel. Huizen. Dregmans. Hulst, 13 Febr. Per 100 K.G. Tarwe f 8,75 a f 9,00, Rogge f 6,75 a f 0,00, Wintergerst f 8,50 a f 8,75, Zomergerst f8,25 a 8,50. Haver f6,50 a f6,75, Erwten f 12,00 a f 15,00, Paardeboo- nen f 9,50 a f 00,00 Duivenboonen f 10,50 a f 11,00 Witteboonen f a f—,00, Bruineboonen f 13,00 a f 14,00, Boekweit f 00,00 a f,00. Lijnzaad f a f 00,00, Aardappels f4,00 a f4.50 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,—. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 13, verkocht 8. Varkens 28, verkocht 22. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,20 tot f 0,— Eieren per 26 stuks f 1,00. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47,625 a f47.65. Aan mijne Begunstigers en Vrienden om reden ik mij begin Maart e. k. met mijn gezin naar Amerika ga vestigen. Tevens verzoek ik beleefd tot kor ting der kwade Hulstersche tongen dat diegene die nog iets van mij te vorderen hebben dit a. s. Zaterdag willen bekend maken in het algemeen gelezen blad „de Volkswil" omdat zij met mijn schuld zouden bekend zijn. Waardoor zoo zij zeggen mijn ver trek zoude ontstaan. Hulst. P. J. FREIJSER, Mr. Metselaar. SIGARENHANDEL A\KI. zoekt plaatsing in een winkel of d e r g e 1 ij k. Br. aan Bureau van dit blad onder letter „Goes". Afyaarl ROTTERDAM-WW TORK, —O Afvaart ANTWERPEN. naar CANADA. Het beste geschikt voor landbou wers en arbeiders. Daar zijn nog duizende hectaren grond die op bewerking wachten. Inlichtingen worden door mij gratis verstrekt. Agent S. E. DE U l U S t o p p e 1 d ij k. bij P. J. JOOS, SCHUDDEBEÜRS. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE te Hulst is geopend den Maandag van iedere maand van 10 tot 1 uur. De Notaris H. A. te Hulst, zal op VAN DALSUM des namiddags om 4 uur, voor W. VAN GEMST, nu te Rotterdam in de herberg van P. Lauret-Ka- moen, Oude Stoof onder Hengstdijk, bij VERBLIJF, publiek verkoopen Eene Dinke met *tal en erf, staande onder Ossen is se, wijk Campen, Sectie C 465, groot 360 centiaren. De Notaris H. A. VAN DALSUM te Hulst zal op (door omstandigheden op 14 Februari jl. uitgesteld geworden) om 12 uur precies, voor de Weezen A L L E F S te Koewacht, publiek verkoopen uit een 40-jarig bosch te Koe wacht, Boschdorp met een partij sparresnoei. door PIETER DAENS, Lid der Belgische Kamer der Volksvertegenwoordiging. Wie op de hoogte wil komen van het leven en den grooten strijd van deze twintig-eeuwschen volkspriester en staatsman in België de naam zegt reeds voldoende bestelle dit boek met portret. Gunstig beoordeeld door de Belgische en Fransche pers. Het boek is in het Vlaamsch geschreven. Prys fl I.20. Wordt na ontvangst van postwissel franco toegezonden. Leiden J. A. WIJTENBURG. St. Jacobsgracht 20. bij j. F. DE SMET—LAGET Station Hulst. Advocaal-Pinfureur te MIDDELBURG, is ELHEX MAASDAG bij E EL i: M A te HUIiST te spreken. IA DEN GROOTETi GOEDE.X KOOP. Fabriek van HOEDEN en KLAKKEN voor Heeren en Damen. Alle KINDER ARTIKELS. Alles op maat. No. 1, HOUTBRIEL (Verkensmarkt) ST.-NIKOLAAS. Voor het zich opgeven als abonné, het plaatsen van advertentiën en het betalen van abonnementsgeld voor DE VOLKSWIL, kan men zich wenden bij den heer

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 3