No. 67. Zaterdag 7 Januari 1911. 2e Jaargang. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst. Richting: Voor waarheid en voor recht, door eigen daad en door daad van anderen, zonder aanzien van persoon of partij. VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Gentschestraat C 7 te Hulst. W? Stichter: H. A. van Dalsum. Gentschestraat C 6 te Hulst. Gentschestraat B 4 te Hulst. DE VOLKSWIL REDACTIE: Abonnement per drie maanden NEDERLANDf 0.50. BELGIEfr 1.20. ANDERE LANDEN f 0.80. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. - - Niet geplaatste stukken worden niet terug gegeven. Het blad^ neemt geene verantwoordelijkheid voor den inhoud van het Yrije Woord en voor dien van Advertentiën. ADMINISTRATIE: DRUKKER IJ: Advertentiën, in te zenden vóór Vrijdags om 12 uur. Prijs per regel 10 cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant f0.25. Het tractaat van Munster jegens Vlaanderen. o In dit tractaat (van 30 Januari 1648) hebben de volgende artikelen betrek king op Vlaanderen, waarvan daarbij het tegenwoordige Zeeuwsch-Vlaande- ren werd afgenomen en gevoegd bij het tegenwoordige Nederland. Te voren behoorde het tot de Spaan- sche Nederlanden, nu België. Door dat tractaat kwam een einde aan den 80-jarigen en 30-jarigen oor log, en we nemen het volgende over uit dat, hetwelk werd gesloten tusschen den koning van Spanje eenerzijds en de Staten-Generaal van de Geünieerde Nederlanden anderzijds. Tot deze laatste behoorden niet de tegenwoordige provincies Noord-Bra bant en Limburg en ook niet het tegen woordige Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze beide provincies en het tegenwoordige Zeeland beneden de Westerschelde werden eigendom van de Staten-Ge- neraal van de Geünieerde Nederlan den, werden „Generaliteitslanden" en werden uit naam van de Staten-Generaal van uit den Haag geregeerd zonder in deze regeering iets te zeggen te hebben. Het tractaat is met de uitvoerende bepalingen te vinden in Cau, Groot Placaetboek, blz. 79 en volgende van deel I. Dit woord vooraf voor het goed be grijpen van de zaak. Artikel III. Een yegelijk sal behouden en date lick gebruijcken de Landtschappen, Steden, Plaetsen, Landen ende Heer- lickheden die hij tegenwoordigh houdt en besit, sonder daer in ghetroubleert of beleth te worden directelick noch indirectelick, in wat manieren dat het zij, daer onder men verstaet te begrij pen de Vlecken, Dorpen, Gehuchten en platte Landen die daer van dependeren Ende sullen dien volgens Hulst en Bailliage van Hulst en Hulster-Ambacht, als oock Axele-Ambacht, gelegen be- suyden ende benoorden de Geule, mits gaders de Forten die de ghemelte Heeren Staten jegenswoordich in heb ben in 't Landt van Waes, en alle andere Steden en Plaetsen, de welcke de ghedachte Heeren Staten houden in Brabandt, Vlaenderen en elders, blijven aende voorschreve Heeren Staten in in alle ende de selve rechten en deelen van Souverainiteijt en Superioriteijt, niet uijtghesondert, en even ghelijck als sij zijn houdende de Provintiën van de Vereenighde Nederlanden Welverstaende dat alle de reste van 't Landt van Waes, uytgenomen de voor schreve Forten, sal blijven aen den Coninck van Spagnièn. Artikel XII. Ende van den dach af van 't besluyt en ratificatie van dese Vrede, sal den Coninck doen ophouden het heffen van alle Tollen op den Rhijn en Maze, die voor den Oorloch geweest zijn onder het ressort ende district der Veree- nichde Nederlanden, specialick mede den Zeeuschen Tol, in voege dat desen Tol niet geheven sal worden van wege sijne voorsz Majesteijt, noch binnen de Stadt van Antwerpen noch elders. Artikel XIIII. De Riviere de Schelde, als mede de Canalen van 't Sas, Swijn en andere Zee-gaten daer op responderende, sullen van de zijde van de Heeren Sta ten gesloten worden gehouden. Artikel XV. De Schepen en goederen komende in en uyt de Havens van Vlaenderen respective, sullen met alle sodanige Impositien en andere lasten bij den voorsz Heere Coninck moeten beswaert worden ende blijven, als de goederen de Schelde en d'andere Canalen in het bovenstaende Artikel begrepen, in 't op ende afgaen respective beswaert worden Ende sal hier nae geconve- nieert worden tusschen partijen weder zijds, over den voet van de voorsz egale belastingen. Artikel XLIII (43). Aengaende de pretentien en interes sen, de welcke den Heere Prince van Orange soude mogen hebben, ten op- sichte van eenige partijen die hij niet en is besittende, daer over sal bij particuliere handelinge verdragen wor den, tot satisfactie van de ghedachte Heere Prince van Orange, maer wat aengaet de Goederen en andere effec ten, waer van den voorsz Heere Prince is in possessie bij Octroy ende Con cessie der voorsz Heeren Staten Gene- rael, .in de Bailliage van Hulster- Ambacht en elders, daer van hem de voorsz Heeren Staten 't sedert korten tijdt herwaerts de confirmatie hebben verleent, alle de selve partijen sullen volkomentlijck in vollen eygendom blijven aan den voorschreven Heere Prince, sijne Erven en Successeuren, of des recht hebbende, sonder dat yets zal kennen ghepretendeert worden op de voorszgoederen, uyt krachte van eenige Articulen van het tegenwoordige Tractaet. Artikel LXVIII (68) Van wegen en aen de zijde van den voorschreven Heer Coninck van Spag nièn sullen worden ghedemolieert de Forten bij en omtrent Sluys, te weten, Sint Job, Sint Donaes, Sterre-Schans, het Fort Sint Terese, Sint Fredricx- Fort, het Fort Sinte Isabelle, Sint Paul, de Redoute Papemuts- En aen de zijde, en van wegen de ghemelte Heeren Staten sullen ghedemolieert worden de.naervolgende Forten, na- mentlijck de beyde Forten in 't Landt van Casant, ghenaemt Orange en Fre derick, de twee op 't Pas, en alle die ghelegen zijn op de Oost-zijde van de Riviere de Schelde (uytghesondert Lillo) en het Fort op Kieldrecht, ghe naemt Spinola, van welcke ten weder zijden te doene demolitie tusschen partijen sal worden overkomen omme het equivalent te reguleren. Artikel LXX (70). Het Water-recht sal gelaten worden aande Stadt Sluys, soo als het aen de selve toebehoort. Artikel LXXI (71). Den Dam gheslagen bij Sint Donaes, tot stoppinge van de Riviere de Soute, sal wech ghenomen ende gheopent worden, midtsaldaer leggende en mae- kende een Zas, over de bewaringe van welck Zas sal worden vergelee- cken, ghelijck hier vooren is gheseijt ten opzichte van het demolieren der Forten. Enkele aanteekeningen Sluis, en daardoor het tegenwoordige deel van Z.-Vl. bewesten de Braak man, trad in 1580 uit eigen beweging toe tot de Unie van Utrecht, Axel werd in 1586 door verovering aan deze Unie toegevoegd, en in beide gewesten werd de nieuwe, gerefor meerde, religie de overheerschende. Daardoor ging de praktijk van winge west in die beide gewesten niet zoo streng door als in het gewest Hulst en omgeving, dat eerst in 1645 vanwege de Unie op Spanje werd veroverd en waarin de bevolking nagenoeg geheel katholiek bleef en het nog is. Door het tractaat van 1648 bleven Sluis (Land van Cadzand), Axel en Hulst, alles met omgeving, aan Neder land (art. 3), de uitwegen te water werden voor Vlaanderen en Antwerpen afgesloten (art. 14) bleven aan Neder land door art. 3 in verband met het oorlogsrecht van dien tijd de geestelijke goederen in het Land van Hulst, welke thans uitmaken het Kroondo mein rentambt Hulst en het Staatsdo mein, welke beide vroeger behoorden aan de kloosterheeren van Baudeloo (Baudeloodijk scheidende de parochies Groenendijk en Lamswaarde), bleef bestaan het fort Lillo (art. 68) om de scheepvaart naar Antwerpen te be letten. Het Zwin (nu ingepolderd) was tot Sluis een breede zeeboesem, hoewel in 1648 reeds grootendeels verzand, en was van Sluis tot Brugge een min der breed water. De grensscheiding van 1648 werd genomen tot daar, waar het Swin van zeeboesem een eigent- lijke rivier werd, en hierdoor werd Brugge van zeeplaats een landstad. Gent was door een gewoon vaarwa ter tot aan het Sas (nu Sas van Gent) verbonden met de Braakman, zeeboe sem, die oorspronkelijk liep tot aan nu Sas van Gent. Door het nu Sas van Gent als grensscheiding te nemen werd ook Gent van zeeplaats een landstad. Het Ambacht Axel was oorspronke lijk van het Ambacht Hulst afgeschei den door een breed water, dat nu wordt gevormd door de polders be noorden Stekene tot de Schelde langs Boschkapelle, Antwerpen, de moeder stad der handelssteden, behield haar recht van scheepvaart op de Schelde landwaartsin, maar haar handel en scheepvaart was vernietigd zeewaarts- uit. De Hollandsche schepen echter bleven op de Schelde varen tot Ant werpen, en stonden door art. 15 met de Belgische schepen gelijk voor het varen op de Schelde landwaartsin, een nieuw middel om zelfs de binncnland- sche scheepvaart op de Schelde in Hollandsche handen te brengen. Ook nog na 1648 bleven de steden Sluis, Axel en Hulst door waterwegen met de Schelde verbonden en daardoor met het overige Nederland, flmaar te genwoordig zijn ook deze plaatsen van de Schelde afgesloten door verzanding en inpoldering, het laatste voor Hulst in 1861 door de bedijking van den polder Willem III en in 1846 door de bedijking van den Cacharinapolder. Door de tegenwoordige volledige afsluiting van de Schelde eenerzijds en door de Belgische grens anderzijds ligt tegenwoordig Zeeuwsch-Vlaande ren als een volledig afgescheiden deel van Nederland dit deel kan niet voor uit en kan niet achteruit, doch moet dit maar zoo blijven Deze vraag hebben we in een vorig nummer reeds gedeeltelijk beantwoord, we zullen de vraag later geheel be antwoorden. H. A. VAN DALSUM. Landverhuizing naar Australië en Nieuw-Zeelaud. Over de vooruitzich ten voor emigratie van Nederlanders naar Australië en Nieuw-Zeeland wer den van Consul-Generaal Bosschart te Melbourne en van de consulaire amb tenaren in zijn district eenige mede- deelingen ontvangen, welke hieronder worden weergegeven. In N i e u w-Z u i d-W ales zijn, blijkens een van Vice-Consul Paling te Sydney ontvangen bericht, de voor kolonisatie bestemde landerijen voor de uitoefening van alle takken van landbouw en veeteelt geschikt. De waarde van het land-wisselt af naar gelang van het district, den regenval en de bodemgesteldheid. In het al gemeen kan echter worden gezegd, dat land, geschikt voor akkerbouw, voor 3 a 7 p.st. per acre, voor zui velbedrijf voor 5 a 25 p.st. per acre en voor veehouderij voor 1 p.st. a 3.10 p.st. per acre verkrijgbaar is. Deze prijzen hebben betrekking op land, dat gereed is om onmiddellijk in ge bruik te worden genomen. In alle takken van landbouw bestaat groote vraag naar arbeiders. Geoe fende boerenarbeiders, ploegers of melkers kunnen onmiddellijk werk vinden tegen een loon van gewoonlijk 1. - p.st. per week met kost en in woning. In vele districten wordt aan zeer goede arbeiders 25 sh. per week betaald, terwijl in den oogsttijd het loon verhoogd wordt. Jonge arbei ders, die nog geen voldoende ervaring in den landbouw hebben opgedaan, ontvangen gewoonlijk 15 sh. per week. Er is veel vraag naar dienstboden, waarvan een groot aantal onmiddellijk zou kunnen worden geplaatst. De immigratie van handwerkslieden wordt door de regeering van Nieuw-Zuid- Wales niet aangemoedigd, terwijl naar kantoorbedienden e. d. geen vraag is. In de kustdistricten van dezen staat, aldus bericht Vice-Consul Earp te Newcastle, wordt het zui velbedrijf op groote schaal uitgeoefend. Het verkeert daar in een bloeienden toestand. Tarwe wordt voornamelijk verbouwd op de noordelijke tafellanden. De bodem in het Hunter River-di strict is geschikt voor den verbouw van lucerne, aardappelen, sorghum, maïs, gierst, enz. Aardappelen en haver worden ook op groote schaal ver bouwd in het New England-district, terwijl de vruchtenteelt voornamelijk in het district tusschen Newcastle en Sydney wordt gedreven. De schapenfokkerij en in mindere mate ook de runderteelt worden in het geheele noorden en noordwesten van Nieuw Zuid-Wales uitgeoefend. In de onmiddellijke omgeving van Newcastle is het voornaamste bedrijf de exploitatie der kolenmijnen. Volgens Vice-Consul Earp bestaat in zijn ressort gelegenheid tot plaat sing van boerenknechts, van personen bekend met de zuivelbereiding, en van dienstboden. Ook Queensland biedt, volgens eene mededeeling van Wnd. Consul Southern te Brisbane, goede vooruit zichten aan voor landbouwers en boerenarbeiders. De regeering van dezen staat heeft tot dusver getracht het land te ver- deelen in kleine perceelen, geschikt voor landbouwers met weinig kapitaal. Voor handwerkslieden is het daa rentegen, met het oog op de regle menten der vakvereenigingen, moeilijk werk te vinden. Bijna elke week komt een aantal immigranten van verschillende natio naliteiten te Brisbane aandezen schijnen tegenwoordig weinig moeite te hebben bij het zoeken van werk. Het gedeelte van Queensland, ge vormd door het kustgebied van Towns- ville tot Cooktown, is, naar het oordeel van Vice-Consul Henlein te Townsville, zeer geschikt voor de vestiging van landbouwers met eenig kapitaal. Uit gestrekte oppervlakten worden door de regeering van dezen staat beschik baar gesteld tegen lage pacht of onder andere gunstige voorwaarden. De veehouders en suikerplanters behalen allen bevredigende resultaten. Het behoeft geen betoog, dat zulks niet onmiddellijk geschiedt, doch bij ijver en toewijding is dit eene quaes- tie van een jaar of twee. Ook voor dienstboden en voor man nen, lichamelijk geschikt, om op de suikerplantages te werken, zijn de vooruitzichten gunstig. Daarentegen raadt ook de heer Hen lein handwerkslieden, kantoorbedien den, e. d. sterk af, om in dit gebied werk te zoeken, daar het aanbod van deze werkkrachten reeds de vraag overtreft Naar Consul Paxton te Adelaide mededeelt is de vraag naar land in Z u i d-A u s t r a 1 i grooter dan het aanbod, zoodat de grondprijzen be langrijk zijn gestegen. Slechte sei zoenen en tijden van droogte zullen echter volgen en dan zullen de prij zen weer aanmerkelijk dalen. Er is thans in dezen staat alleen gelegenheid tot plaatsing van kundige handwerks lieden. Alle immigranten hebben natuurlijk te voldoen aan de eischen, gesteld door de immigratiewet, welke dezelfde is, als die, welke in Victoria van kracht is. Wat Victoria betreft, deelt Con sul-Generaal Bosschart te Victoria mede, van verschillende Nederlanders, die zich daar gevestigd hebben, steeds gunstige berichten te hebben ont vangen. In dezen staat worden hoe langer hoe meer groote uitgestrektheden geïr- rigeerd land beschikbaar gesteld voor intensieve cultuur. Kleine landerijen kunnen op zeer voordeelige voorwaar den van de regeering worden gekocht. In de irrigatie-districten van Victoria bestaat goede gelegenheid voor boeren, boerenarbeiders, vruchten- en groen- tenkweekers om in de toekomst tot welvaart te [geraken. Boerenarbeiders van 16 tot 22 jaar. die hard willen en kunnen werken en goed met paar den kunnen omgaan, kunnen hier op het land goed vooruitkomen. De regeering van We s t-A u s t r a- 1 i tracht, naar Consul Strelitz te Fremantle bericht, immigranten zooveel mogelijk ter zijde te staan. Voortdu rend wordt land voor kolonisatie opengesteld. Ook deze staat biedt goede kansen aan voor de vestiging van landbou wers. Aan anderen kan echter niet worden aangeraden zich in West- Australië te vestigen. Het verdient de aandacht, dat de „Midland Railway Company of Wes tern Australia" een groot kolonisatie plan heeft opgevat, ten behoeve van landbouwers met een kapitaal van 400 a 500 p.st. De maatschappij verdeelt groote uitgestrektheden in perceelen van 300 acres, waarvan 100 acres door haar voor cultuur in ge reedheid zullen worden gebracht. Op

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1911 | | pagina 1