Tl CANADABOOMEN Versclie Jenevergist HUWELIJK. een Driewielskar een Ponnykar. het meest gelezen en sympathi e k e blad, van Zeeland. Verkoopingen. Marktberichten- Advertentiën- Te Koop Uit de hand te koop BILJART tweeden en derden F. DE BUUIJN, DINSDAG 13 DECEMBER 1910 graag zou staan. Wat geeft zij ons hiervoor terug Gemiddeld 500 tot 800 liters puike melk. Dr. Kohlsmid komt zelfs tot hoeveelheden van 600 tot 1070 liters melk per 322 melkda- gen. Voorwaar een niet gering te schatten voordeel voor een werkmans gezin de melk gerekend a f0.08 per liter. Zou het nu de Wilde eenigszins duidelijk zijn dat de geitenboer niet behoeft te „zaaien of te maaien" om een geit te kunnen houden Ook blijkt hieruit dat de geitenboer zijn varken niet behoeft te missen al schaft hij zich een geit aan. Dit blijkt ook nog ten overvloede in het dagelijksche leven waar men honderden arbeiders aantreft die naast een geit één soms twee varkens houden. De koe van den werkman trachten te veredelen en vertienvoudigen is de leus van de geitenfokvereeniging in Zeeland. Z. De Volkswil teekent hierbij aan. Het bovenstaande is van een inzender te Westdorpe, en daar is de toestand voor den werkman beter dan in Hulst, Graauw en omgeving. In Graauw is het absoluut waar, dat de werkman, die een geit neemt zijn varken moet laten gaan, in Hulst heeft de werkman bijna algemeen een varken op stal, maar een geit zou hij niet kunnen houden bij zijn varken. De in boven staande genoemde afval moet dienen voor het voedsel van het varken. De dijken zijn veelal verpacht aan den boer. Als dit voortaan eens werd ge daan aan een geitenvereeniging voor de leden Wie een geit kan houden en nog daarenboven een, en twee var kens zeker, is geen werkman meer maar een kleine boer in het land van Hulst. Wij zijn, en dit kunnen we den geachten inzender verklaren, be sliste voorstander van de geitenver eeniging, want ook wij zien er het voordeel van in bovenstaand stuk geschetst. Maar dat bewuste heer in Graauw (Kapelaan Fruytier) bemoeit j zich beslist niet met de geiten- j vereeniging om de menschen zeiven maar om door middel van deze ver eeniging verkiezings-propaganda te maken voor zijn vader, het Kamerlid. Dit is het wat de Wilde doorziet, en deze, al woont hij in Rotterdam, kan er alles van weten, omdat hij zelf van Graauw afkomstig is en daar familie heeft. Het is om dezelfde reden, dat die Kapelaan zoo ijverig is tegen de Volkswil en het zijn niet alleen de parochianen van Graauw, het zijn zelfs zijn eigen familieleden die het hem kwalijk nemen en met name zijn eigen broeder, dr. Fruytier te Hulst. Als eens de geitenvereenigingen zich wenden tot den boerenbond en de dijkbesturen om de dijken te laten pachten door de geitenvereenigingen Zou dit geen goede daad zijn in het belang van deze We hebben verno men van volksgezinde boeren, dat zij - gaarne de geitenvereenigingen ten wille willen zijn, doch dat zij eens willen afwachten, of de werkman een geit kan houden zonder zijn varken te la ten gaan. Want laten we niet verge ten ditdat de geit melk geeft in den tijd, waarin de landarbeider werk heeft, maar niet in den wintertijd, de :tijd van werkeloosheid. En dat in dezen tijd van werkeloosheid het var ken als voedsel moet dienen. Men ziet dus, dat de zaak van het jgeiten houden meer in heeft dan het oppervlakkig doet vermoeden. Red. Volkswil. o Rotterdam, 7 Dec. 1910. Mijnheer de Redacteur. Toen ik in uw blad van 3 dezer het hoofdartikel lasDe Nederland- sche politiek jegens Vlaanderen, was ik aangenaam verrast daarin zoo juist weer te vinden, wat al sinds vele jaren mijn ideaal was. Als oud Hulstenaar is de liefde voor mijn geboorteplaats steeds warm ge bleven. Na mijn vertrek uit Hulst heb ik steeds getracht op de hoogte te blijven van de toestanden aldaar, door correspondentie met familie en vrienden, door herhaalde bezoeken en niet het minst door het lezen der Hulstersche couranten. Berichten om trent vooruitstrevende ondernemingen, en alles wat tot het algemeen belang kon dienen, vernam ik steeds met graagte. Hélaas, dat dergelijke tijdin gen zoo schaarsch zijn 1 Immers Staats- Vlaanderen, Stad en land van Hulst zijn doode streken, zonder handel of industrie, dus zonder middelen tot vol doende kostwinning voor zoovelen die daarnaar hunkeren, en nu hun Heimath moeten verlaten, waar hun bij den besten wil geen levenskans nog rest. Wegens handelsbetrekkingen doorreis ik Holland, België en zijn mij zoomede gedeeltelijk Frankrijk en Duitschland bekend, doch nergens tref ik to. stan den, zoo treurig, nergens vind ik de bevolking zoo noodlijdend als in Zeeuwsch-Vlaanderennergens waar op zoo opvallende wijze de eigenlijke middenstand is verdwenen. Thans nog eenige millionairs, hoog uitstekend boven eene over 't algemeen arme bevolking. Als oprecht Hulstenaar denk ik dan aan vervlogen goede tijden die de geschiedenis heeft geboekstaafd aan de welvarende en steeds bloeiende hoofdstad van het land van Waes, des tijds behoorende tot het Vlaamsche Land, waarom dan toch geen stemmen opgaan, om Zeeuwsch-Vlaanderen, zij het dan niet ten vollen, dan toch een deel van zijn vroegere welvaart terug te bezorgen En zie daar komt de Volkswil, daar komt haar wakkere Redacteur een pijl afschieten in de goede richting. Want ja, geachte Heer Van Dalsum, dien weg moet het op 1 Velen kennen de verdrukten, en talrijk zullen ongetwijfeld zij zijn, die willen mêehelpen, het door uw aangegeven doel te bereiken, als Volksvertegen woordiger zult u gelegenheid vinden uwe plannen, mondeling toe te lichten, daar waar het wel en wee van den lande wordt besproken en waar het geen spreken zal zijn voor doovenmans ooren. Gesteund zult u worden, door den gevierden Volksvertegenwoordiger van het bevriende België Mr. Jhr. Tayart de Borms, door vereenigd streven en volharding zij ten slotte uwe belooning geslaagd te zijn in eene daad van groote beteekenis Zeeuwsch- Vlaanderen op te heffen uit den staat van verval door wegneming van de hinderpalen die tot heden het op groeien belemmerden. De aldus ge redde bevolking zal u dankbaar zijn, en deze weldaad nimmer vergeten. Wees overtuigd, geachte Heer Redac teur dat uw bovenbedoeld artikel de volle sympathie heeft van Een Oud-Hulster naar. o Mijnheer de Redacteur 1 Ingevolge uwe toelichting op mijn schrijven, dato 20 Nov. neem ik de vrijheid, om nog een weinig plaats ruimte te vragen in uw blad. U 'zegt dan Argus is verstoord op de Graef, omdat deze vermoed wordt, priesters verdacht te maken. Heer Redacteur is dat geen verdacht making waar de Graef schrijft in een uwer nummers ik geloof in Juni jl. dat onze missionarissen, die edele en onverschrokken pioniers van het geloof, of zijn dat geen priesters waarvan zoovele bladzijden in de Volksmis- sionares getuigen, met wat ontberingen en ziekte's die helden te kampen heb ben Schreef de Graef niet dat zij zoo weinig activiteit aan den dag leg gen, om het Evangelie daar in Indië te verkondigen. Daarom heb ik den heer de Graef geschreven. Dus Heer Redacteur dat is dus niet één priester verdenken en op het oog hebben. En wat nu verder betreft het lied op dien priester, waar het oog op is gericht u moet ook niet ver stoord worden Heer Redacteur als ik het zeg. Dat is een groot prulgedicht, het plakt als droog zand, en zit zoo veel pit in als in een holle kies. Wanneer Vondel en Bilderdijk, dat moesten zien en hooren, omdat onze prachtige Ned. Taal zoo wordt gebruikt voor zulke onzin zij zouden er Poot bijroepen en die zou duchtig op zijn poot spelen. Ten slotte het begint voor een ver standig. mensch, vervelend te worden altijd schimpen en verdachtmakingen in uw geacht blad. Gezonde en opbouwende critiek veredelt, maar niet altijd die zeurde- rijen dat wordt op den duur onaan genaam voor den lezer. Hoogachtend, J. TH. VAN AERDE. Ter Neuzen. We hebben aan het bovenstaande, omdat het met den vollen naam van den abonné is onderteekend, geen plaatsruimte willen weigeren. Maar we willen er aan toevoegen, dat het „prulgedicht" niet zulk een prul is, dat in de versmaat veel gevoel en gang zit. Doch wij veronderstellen, dat de inzender het lied niet kent en zeer zeker niet |(hij bedoeld het Herderslied) de versmaat. De Volkswil schimpt en zeurt niet, en wat betreft den bepaalden priester, welnu, deze heeft van het priester zijn alleen het uiterlijke kleed, maar verder ook niets. Als de inzender hein kende zooals wij en de menschen hier hein kennen, dan zou hij mis schien nog meer steenen op dat heer werpen als zijne parochianen het doen en met hetzelfde recht. Wat betreft de missionarissen wij weten niet, dat ten hunnen opzichte één verkeerd woord in de Volkswil is geschreven en zeer zeker niet zon der tegenspraak onzerzijds. Dat de inzender eens leze het laatste pauselijk decreet, dat we in ons blad van heden opnemen. Red. Volkswil. o ïs «Ie MAASKOU 13 au serieux te nemen De Maasbode schijnt zich tot taak te stellen als censor op te treden van andere kranten in Nederland. Het lompe, brutale artikel tegen de „Volkswil" en haar Redacteur, den heer van Dalsum, onderteekend door I (waarom niet Iadat klonk ruim zoo welluidend) geeft ons den indruk, dat de redactie van het Rotterdamsch orgaan op geen hoog journalistiek-peil staat. Om deze bewering te staven, laten wij hieronder een paar citaten volgen, ook in hare kolommen voorkomend en waaruit tevens blijkt, dat de hoofd redactie van dat blad niet au serieux te nemen is en waardoor de plompe aanval op de „Volkswil en haar Re dacteur tot zijn juiste proportiën wordt teruggebracht. Ziethier, wat de Maasbode schrijft aan het adres van „d e T ij d", wier hoofdredacteur een eminent priester is door het gezamenlijke Nederlandsch Episcopaat als zoodanig aangewezen. Het „Rotteblad" vraagt spottend, wat soort Roomsche journalistiek het is, die de T ij d in zake het modernisme voert en het „illustre" blad gaat dan aldus voort Het meest bedroevende van dit geval is, dat „d e T ij d" aldus schrijft uit o n k u n d e. Men is daar al lang geheel het stuur kwijt. De redactie is absoluut niet op de hoogte. Ze schrijft maar toe en praat er wat op los (wat blief je nog meer 1 E). Te hooi en te gras gaart ze wat bijeen, hoofdzakelijk uit kranten. (Ook uit „de Volkswil" E.) Ze doorziet den ernst niet van het ge vaar en mist alle besef van de sluwheden sommiger modernisten. Zij kent de schrijvers niet eens (wat kleineering 1 E) die ze bespreekt en van de boeken, die ze critiseert, heeft ze somwijlen geen Ietter ge lezen(De heer Van Dalsum heeft dus ook de toestanden in het land van Hulst niet gekend, zou de Maasbode maar zeggen E). Wij halen nog een citaat aan: Den Rijsenburgschen Professor Dr. van Oppenraay die te dezer zake in het Centrum schreef, krijgt van de Maasbode eveneens de volle laag, want uit de hoogte wordt hem toe gesnauwd, dat de artikelen door hem geschreven, zijn verward, on beholpen en van verkeerde strekking. (Mijn liefje, wat wil je nog meer E). Nog niet voldoende? Neen! De verketterende Maasbode krijgt het Huisgezin ook bij de lurven. Een schrijver in dit Noord-Brabantsch blad, wordt „mir nichts, dir nichts" voor een modernist uitgescholden, ofschoon bedoelde schrijver hoogst waarschijnlijk een katholiek prie ster is. Zooals men ziet. moeten de hoofd organen der katholieke pers veeren laten, op eene onzachte manier door de Maasbode geplukt. „De Volkswil" kan het derhalve als eene eer beschouwen in de havikklau- wen der Raas (pardon) Maasbode te vallen, want in dit geval is onze Redacteur de heer van Dalsum in een élite gezelschap de Tijd, het Centrum, het Huisgezin. Laat de Maasbode eens overwegen het spreekwoord: „H$t zijn de slecht ste vruchten niet, waaraan de wespen knagen. Geen wonder dan ook, dat uit het katholieke kamp protesten opgaan tegen het bedrijf en geschrijf der Maas bode, zelfs „Zelandia" komt op hooge beenen aanstappen met een „tot hier toe en niet verder!" Oef! Ego. VOOU DEN OOIEVAAR. Omdat het paard van Penneman, Belgische Clinge, door den veearts van Stekene is zot verklaard en toch goed ingespannen gaat f 0.25 Antwerpen. Wegens eene zaak te Koewacht. - 0.10 Vorige lijst - 78.215 Totaal - 78.565 STAATSLOTERIJ. No. 16201 een prijs van f 1 500 16318 20 000 2408 5 000 7648 1 500 19462 1 000 3925 1000 2000 2 731 1000 - 13 280 16 144 u 1572 1 000 O 13 December. 11 uur. Zuiddorpe. Canadaboomen. Dregmans. 13 December. 2 uur. Walsoorden. Huis en stoommaalderij. Dumoleyn. 13 December. 2 uur. St. Jansteen. Canadaboomen. Van Dalsum. (Zie advertentie. 14 December. 2 uur. Neuzen. Woon- en winkelhuis. Le Nobel. 17 December. 1 uur. Boschkapelle. Canada- en wilgeboomen. Dumoleyn. 20 December. Half twaalf. Bosch kapelle. Canadaboomen. Dregmans. 20 December. 2 uur. Axel. Woon huis. Le Nobel. 20 December, half tien. Groot Eiland. Mutsaard enz. Dumoleyn. 20 December. 2 uur. Zaamslag-Veer. Woonhuis. Dregmans. 21 December. 12 uur. Groenendijk. Inboedel. Dumoleyn. 22 December. 11 uur. Axel. Verpach ting Godshuizen. Dregmans. 15/29 December. 2 uur. Hengstdijk. Hofsteedje. Dumoleyn. Hulst, 5 Dec. Per 100 K.G. Tarwe f 9,00 a f 9,50, Rogge f 6,50 a f 6,75, Wintergerst f 8,50 a f 8,60, Zomergerst f8,25, a 8,40. Haver f6,50 a f7,00, Erwten f 12,00 a f 17,00, Paardeboo- nen f 9,a f 9,00 Duivenboonen f 00,00 a f 00,00 Witteboonen f a f ,00, Bruineboonen f 12,00 a f 14,00, Boekweit f 00,00 a f ,00, Lijnzaad fa f 00,00, Aardappels f 4,00 a f 0.00 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 18, verkocht 8. Varkens 31, verkocht 26. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,30 tot f0, Eieren per 26 stuks f 1,75. Koers yan het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47,575 a f47.60. o Gefortuneerde Boerendochter wenscht kennism. met flink persoon uit den Boeren- of Burgerstand. Br. freo Lett. D. aan het Alg. Adv. Bureau Newtonplein 27 DEN HAAG. EN Inlichtingen te bekomen aan het bureau van dit blad. een goed loopend met volledig stel. Inlichtingen te bekomen aan het bureau van dit blad. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE te Hulst is geopend den Maandag van iedere maand van 10 tot 1 uur. ALLE DAGEN te bekomen bij KUITAART. Wederverkoopers genieten rabat. Aanbevelend. P.S. Onsolide afnemers komen niet in aanmerking. De Notaris H. A. VAN DALSUM Hulst, zal des namiddags om twee uur, voor zijn principaal, publiek verkoopen in de Heerestraat te St. Jansteen. Te vergaderen bij Leonard Jansen, herberg „de Postduif", St. Jansteen.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1910 | | pagina 3