Koopt en laat werken by hen die adverteeren in DE VOLKSWïl DE PERSVRIJHEID IN NEDERLAND. Ierland. tot 100 gld. boete was veroordeeld, en de officier natuurlijk nu in den Haag weer voor den dag komt met zijn eisch een maand gevangenisstraf. Maar, zoo schrijft hij in zijn „Volks wil" van 1.1. Zaterdag: Hij wil eens zien of het den eene vrijstaat te liegen, terwijl een ander de waarheid niet mag zeggen Wel geschikt om de rechters gunstig te stemmen De heer van Dalsum heeft toch een eigenaardige manier ad captandam benevolentiam. Zoo komt hij verleden week voor den eersten maal in de Provinciale Staten en duwt den heeren Statenleden in openbare vergadering onder den neus, dat zij de zaken oppervlakkig behandelen en er slechts voor bezorgd zijn om op tijd den tram te halen Aangename kennismaking, waarde collega's Geen wonder, dat zoo iemand, door zijn optreden en geschrijf aanleiding geeft tot spot en sarcasme. In het katholieke volksblad „De Zeeuwsche Koerier" werd hij dan ook herhaaldelijk met echt goedlachschen Vlaamschen humor in het ootje geno men, zoodat men op bijeenkomsten en in gezelschappen er op schatert Vandaar dan ook dat men den „Grooten weldoenei van Scheldeland" minder „au serieux" neemt, en men de geheele van Dalsum-herrie als ver- loopen kan beschouwen evenals het kantoor van den notaris. En zoo zullen al die hatelijkheden, onrust en tweedracht den notaris geen gouden- maar slechts wind-eieren leggen. Maar onder het volk is een geest van ontevredenheid en verzet inge slopen. En tevens een wantrouwen jegens de geestelijkheid en verslapping van godsdienstzin. Zietdaar voor ons Katholieken de droevige zijde van het bedrijf. I. —o Deze is door de Nederlandsche grondwet gewaarborgd, doch met de beperking van niets te doen in sirijd met de Strafwet. Deze beperking is zeer redelijk, want anders zou de vrijheid kunnen ontaarden in bandeloosheid. Er is echter een maar, en een groote. Volgens de Nederlandsche Strafwet mag men een schurk geen schurk noemen, zelfs niet, als men zich tegen den schurk verdedigt door middel van de pers en zelfs als dit middel het eenige rechtsmiddel is van wet tige zelfverdediging. De Strafwet laat dan den schurk vrij en straft hem, die zich verdedigt. Althans zoo is de rechtspraak, maar of deze recht spraak stand zal houden als ze eens ter beslissing wordt gegeven aan den Hoogen Raad is de vraag. Maar mocht nu eens deze recht spraak door den Hoogen Raad wor den bevestigd, dan wordt daarmee erkend, dat we in Nederland in deze zaak nog steeds staan op het stand punt, dat de Romeinsche Justitie indertijk innam tegen Christus Deze had de Farizeën van Zijn tijd, die bleken booswichten te zijn, bij hun waren naam genoemd en dit in het publiek, wel niet door de pers doch wel door het gesproken woord, en in plaats van zich dit aan te trekken om hun leven te beteren Lokken zij zich dit aan om wrok te koesteren Mocht dus die rechtspraak worden bevestigd, dan zou blijken, dat de Nederlandsche btralwet den schurk beschermt tegen den eerzamen burger. Vreemd is dit niet, omdat in Ne derland de ziekelijke neiging zich openbaart met den kwaaddoener me delijden te hebben. Nu hebben ook wij met den kwaad doener medelijden, omdat door het kwaad te doen men de ziel besmeurt en het kwaad vroeg of laat steeds wordt gestraft hetzij door de onrust van het geweten hetzij in het hier namaals hetzij reeds op andere wijze in het heden, vooral als men in het kwaad volhardt. Maar wij hebben niet een zoodanig medelijden, dat we er toe zouden komen om het goede te straffen om daardoor het kwaad te ontzien Deze wijze van handelen achten we in strijd met het recht en met het gezond volksverstand. En indien deze wijze van handelen in de Nederlandsche Strafwet ligt op gesloten, dan is het hoog tijd, dat deze Strafwet op dit punt wordt herzien. e Het Vrije Woord voor Abonnés. o Asm de afd. Boschkapelle der It. IC. Kiesvereeniging. Mijne Heeren Daar ik ongeveer eene maand ge leden u gedeeltelijk verslag heb gege ven der laatste algemeene vergadering en er tot op heden geen antwoord is op teruggekomen, en toch allen uitge zonderd dhr. Burgers het hun toege zonden exemplaar hebben aanvaard het pleit niet voor de ridderlijkheid van dhr. Burgers, een hatelijkheid aan iemands adres te zeggen en deze geen gelegenheid ter verdediging te geven, zal ik maar zelf de zaak verder uiteen zetten. Ik heb aan de gansche verg. dus ook aan u Burgers gevraagd of iemand aan de acte nog iets toe te voegen had. Maar toen u wist dat mij het woord niet meer verleend werd, durfde u dat zeggen. Ik heb u in de gelegenheid gesteld de daden van actie van het Dagelijksch Bestuur te noemen, u hebt dat niet gedaan om de eenvoudige reden dat zij niet bestaan. Ook zijt u in ge breke gebleven te weerleggen, dat het door mij genoemde niet door het D. B. kon worden gedaan. Daar ook het D. B. op de verg. zelf nog later niets tegen mijne beschuldigingen wist in te brengen, kan dhr. van Waesberghe omtrent deze verkiezing met alle recht zeggen vrienden in den nood duizend in een lood. Ook wil ik u melden dat wanneer die afgevaardigde der afd. Stoppeldijk nog moest voortgaan zooals hij tegen een uwer gedaan heeft in het café van dhr. A. Serrarens u hem gerust moogt aanbieden dat ik bereid ben om op een door hem te bepalen Zondagnamiddag in het zelfde café met hem mijn handelingen tijdens mijn mandaat in het openbaar met hem te bespieken. Ik weet niet hoe die man mij een leugenaar durft noemen, wijl hij alias Burgers in het Wapen van Zeeland een hatelijkheid aan mijn adres zegde en hem dan ging smeren als ik hem ging ant woorden. Waarom direct weggereden op Rustwat als ik hem zelf aansprak Om deze en nog andere reden speet het mij dat de Volkswil toen ook het arbeidscontract dat ik met Destom bes heb niet in zijn geheel kon plaatsen wegens plaatsgebrek. Over dit contract heb ik nog wel eens met uw geachte Voorzitter ge sproken. Nu weet ik wel dat daarin een massa fouten voorkomen maar Zelandia die zooveel heeft geschreven over het arbeidscontract heeft het niet aan gedurfd een model te ontwerpen, ja zelfs de R. K. Boerenbond, op wiens weg het lag, heeft waarschijnlijk om de groote verscheidenheid daarvan af gezien maar aangenomen dat iemand het aangedurfd had zou deze dan daarin hebben opgenomenzoo en zelfs in uwe vrije dagen moet gij u kleeden en niet anders Het heeft mij altijd verwonderd en nog dat onze Afgev. der Tweede Kamer hieromtrent nooit aan de mogelijkheid van het bestaan van een arbeidscontract ge dacht heeft, maar door zijn stilzwijgen heeft die mij een kijk in het intervieuw der Zelandia partij gegeven waarmede wij later rekening zullen houden. Het is echter waar dat de verantwoordelijke redacteurs van Zelandia en Zeeuwsche Koerier tegenwoordig nog al een potje mogen breken. Het is treurig maar waar. Maar nu verwacht ik dat tengevolge van deze treurige waarheid de kiezers in 1913 tot dhr. Fruytier zullen zeggen u hebt nu zoolang op twee zetels geze ten u zijt nu wel uitgerust, gaat nu eens een beetje staan en laat daar de H. H. Van Dalsum en Wortman eens wat zitten, want teekenend is het dat er nu reeds stemmen opgaan met Waesberghe er uit schieten wij niets op En nu beschouw ik hen die Van Dalsum in de Staten gebracht hebben niet voor zoo dom dat zij niet inzien dat alszij van Dixhoorn en Wortman niet in de Staten kiezen de kans voor i Kramer en Van Dalsum daarmede zou dalen. Omdat men tegen mij met algemeene stemmen een mo tie van wantrouwen aannam maar in gebreke blijft de reden daar voor in het openbaar op te geven wil ik u reeds nu zeggen hoe of de par tijen zullen staan. Alle aftredenden loopen groot gevaar behalve dhr. Hombach, dhr. Fruytier voor beide zetels. Is dat nu valsch of beginsel loos De Centrale heeft niet bedacht dat zachte heelmeesters stinkende wonden maken. Het spijt mij echter dat geen enkele is opgekomen tegen mijn beschuldiging wijl ik het nu niet gepast vind om (wie zwijgt stemt toe) hier in het openbaar te behandelen wat binnenkamers behoort omdat mij dit niet ten laste gelegd is, bovendien kunt u van de beide andere afgev. die beide present geweest zijn wel vernemen wat ik het D. B. heb ten laste gelegd. Mochten deze weigeren (de goede trouw moet worden veron dersteld zoolang de kwade trouw niet is bewezen) dan ben ik niet ongene gen het publiek te doen. Het spijt mij dat ik niet meer in uw midden mag verschijnen om de genoegelijke bijeen komsten die wij vroeger gehad hebben, maar nog meer, omdat ik nu niet in de gelegenhdid ben de volgende motie voor te stellen en tot dhr. Van Eer denburg en passant te richten Is de aanklacht tegen mijn persoon gedaan in het belang der R. K. Kiesvereeni- ging zooja geef dan de reden op Of is zij gedaan om uiting te geven aan een persoonlijke veete beken? Want men houdt er bij de Centrale zoo een rare rechtspraak op nade H. H. Verwilghen zijn gesehrapt om dat zij de vacature Moes voor een vrije vacature beschouwden, Zelandia beschouwt nu de vacature Godin de Beaufort voor een vrije en vergelijK de uitspraken der kiezers. Op het advies van Zelandia gaan zelfs hare eigenaren nog niet in, terwijl de can- didaat van het Hulsterblad slechts 2 pCt. stemmen te kort kwam. Arme Zelandia ik begrijp dat het voor dhr. van Zeijl moeilijk is als men het anders moet schrijven dan men het zelf meent, menschelijke fouten daargelaten. Ik breng bij deze mijn dank voor de aangename wijze van samenwerken en waardeering wel ke ik van dhr. van Zeijl heb mogen ondervinden alhoewel ik nu niet tot die katholieken behoor die onderschrij ven dat men niet goed katholiek kan zijn zonder Zelandia te lezen. Ik lees Zelandia om te weten wat kost die haar abonné's opdischt. Dat ik even goed aan haar als aan sommige an deren twijfel bewijstIn no. 920 van 26 October ontkent Zelandia niet in mijn vorig stuk er de woorden door m ij te hebben uitgelaten waardoor de zaak geheel omdraaide. Ook is Ze landia in gebreke gebleven op te geven waar, wanneer en wel ke wettig gestelde candi- datuur door mijistegengewerkt. In haar naschrift van 26 October vraagt Zelandia mij Is het waar of niet, dat in de algem. verg. een voor stel was ingekomen tot royeering van leden, omdat zij de wettig gestelde candidatuur hadden bestreden. 2. Is het onwaar of waar dat de algem. verg. besliste overeenkomstig het voor stel Mijn antwoord hierop is: Dat Zelandia geschreven heefteen vijftal en hieronder is mijn persoon bedoeld 4 uit Hulst en ik en omdat Zelandia alle vijf hetzelfde ten laste legde en bekend heeft eerst mijn antwoord te hebben verminkt en later in gebreke is gebleven waar wanneer en welke te noemen is mijn conclusie Zelandia bekent zelf onwaar verslag te hebben gegeven en omdat zij dit zelf inziet sluit zij haar kolommen. Want als Zelandia die zaak op openbaar terrein had willen brengen dan zou ik haar gevraagd hebben. 1. Dhr. de Tenter is geschrapt wegens teekenen verboden candidatenlijst. Is dit teekenen van verboden candida- tenlijsten alleen toegestaan aan Leden van het Centraal Bestuur? Want zij raadplege dan de lijst voor dhr. Kra mer nog eens. 2. Wat moet er nu met u (Zelandia) gebeuren dat hierop tegenspraak volgt die eer bewijst men alleen Destombes zoodat hier ten volle bevestigd is hetgeen ik in mijn vorig schrijven verhaalde dat van De stombes een groote hypnotische kracht uitgaat, want noch ik noch dhr. Van Dalsum hebben Zelandia kunnen be wegen tot polemieken met de Volks wil en voor Destombes is dat maar rapenschillen. Ik trek echter zeer in twijfel of Zelandia daarvan veel plei- zier beleefd heeft. En nu M. H. richt ik tot u deze vraagNa den slag kon men in Zelandia lezen welk eene onvastheid van leidend beginsel, maar als men nu de vastheid van Zelandia ziet zal dan nog iemand uwer het recht van bestaan der derde Kath. Kiesv. (de Controleur) durven ontken nen wier beginselen reeds dit jaar gezegevierd hebben en in 1913 zeker zullen zegevieren Wanneer u de goedheid wilt hebben mij te melden of de afgevaardigden verslag hebben gedaan of niet dan zal ik u ter gelij kertijd een en ander over de Contro leur mededeelen. Mr. de Redacteur mijn dank voor de verleende plaatsruimte. Uw Dw. Dienaar. G. VAN CAMPEN. Boschkapelle, 28 Nov. 1910. o Rotterdam 28 111910. Mijnheer de Redacteur! Een klein plaatsje voor het onder werp Bok en Geit. Naar ik vernomen heb is er ook te Graauw een bokken- of geitenbond gesticht, en wel door de heeren die den vroeger geboren varkenshond on- noodig achtten en hem doopten als socialist, ofschoon die bond bewezen heeft en nog bewijst een redder te wezen voor den werkman. Maar het ligt niet in de bedoeling het zwaard te trekken voor den varkenshond die bewezen heeft zijn bestaan waardig te zijn. Ik kom terug op den bond van bokken en geiten. Zoo zal ook te Graauw ieder werkman, zoo hij wil, voorzien worden van bok of geit, zoo dat de bokken- en geitenfamilie ook te Graauw spoedig haar zielental zal verdubbeld zien. Nu rijst misschien bij u de vraag: Bent u tegenstander van zoo een bond? Ziet hier mijne meening. Zoo ik vernomen heb staat aan het hoofd van uwen bond een geestelijk adviseur, die met een lang en uitvoe rig debat het heil van bok en geit be pleitte. Dit deed bij mij dc vraag rijzenZou er voor bok en geit nog een bovennatuurlijk leven bestaan, dat een geestelijke zich zeiven en zijne krachten opoffert tot heil van deze herkouwers Aangezien er op Kerke lijk gebied zoovele bonden en veree- nigingen zijn had die man een liefda- digheidsbond gesticht, had hij de ar moede in al haar kleuren geschilderd, had hij de ellende van koude, honger, enz. voor den geest gehaald, welke ook misschien vele van zijne broeders met dezen barre wintertijd te wachten staat, geloof vrind, ik had uw plan toegejuicht. Want ook ik weet dat er tusschen uwe partij en de onze een kloof is oneindig diep en breed. Maar tracht deze niet te dempen door het schenken van bok of geit. Neen, op die wijze zal zij zich niet sluiten, maar wel op deze wijze: Trekt u terug uit het politieke leven waarin u tot heden een hoofdrol hebt vervuld. Wend uwe krachten aan tot het gees telijke. Doet gelijk de priester van het Evangelie, welke sprakIk ben de goede Herder. En de goede Her der geeft zijn leven voor zijne schapen, Want ziet, 99 schapen liet ik achter in de woestijn, en het 100e, welke verdwaald was, zoeken. Welnu, zoekt uw broeder, dien gij door het weige ren van zijn paaschplicht van u ver vreemd hebt van Christus Kerk. Ver zoent u met hem. Ziet eerst den balk in uw eigen oog alvorens gij den splinter ontdekt in uw broeders oog. Leeft als 't ware voor hem. Maar drilt ze niet naar uw wenschen of naar den wil van eenige geldmannen die in u een werktuig zien om met minach ting neer te zien op uw broeder, wat gansch niet strookt met uwe roeping. Maar genoeg. Volgens mijne meening hoort een priester in de kerk maar niet in het lokaal waar een bokken- of geitenbond gesticht wordt. En nu een vraag aan de andere heeren. Is uw bond gesticht, om den werkman te bevoordeelen, ofschoon ik daar nog aan twijfel Want ik beschouw uw plannen als een stoomketel gauw warm maar zoo koud. Is het soms verkiezingreclame Is het een truc om den werkman, die meerendeels van u is afgedwaald, tot u te trekken ter voorbereiding tot den grooten en zwaren strijd welke wellicht aan gene zijde van de Schelde te wachten is Geloof heeren, die vlieger is nog niet op. Ik vraag u, wat zal de werkman met een graseter doen daar hij niet maaien of zaaien kan Welnu, geeft hem eerst een stuk land, zorgt, dat hij eerst pooten en planten kan voor hem en de zijnen, en dan zal er voor bok of geit ook wel wat overschieten. Maar met enkel bok of geit zal de werkman nog geen stap verder zijn. Moesten er onder u, Graauwenaren lid zijn van den bond, vergeef het dat ik hem in de schaduw heb gt Mijn wensch is nog eerst land en een bok of geit. Na u bedankt te hebben mijn! de redacteur voor de verleende pla ruimte, noem ik mij lid der vo wilpartij F. D. DE WILD! De Volkswil tcekent hierbij aan Nu de Wilde deze zaak van i geitenbond ter sprake brengt wil we ook even onze gedachte zeg» Het denkbeeld van den geitenbi lacht ons toe in het belang van landarbeider, doch met deze gro mits: dat hij, door het nemen van» geit, zijn varken niet behoeft op offeren, dat de zaak doeltreffend wo aangepakt en onder dit doeltreffer behoortöf een gemeenschappeli weide voor de geiten „de koe van werkman" of het gebruik van stuk land voor ieder afzondert Want de koe van den werkman 1 evenmin van den wind leven als koe van den boer, en geen boer g| een koe houden zonder eerst land! hebben. Tegen een geestelijk advisi van den geitenbond hebben we g« bezwaar, mits deze daarin een mi del zoekt om de menschen ter w! te zijn om deze menschen zi ven. Maar wij twijfelen met Wilde of deze wel de zuivere bede ling is in ons Land van Hulsf. Red. Volkswil. o Sas van Gent, 1 December 1910, Mijnheer de Redacteur 1 Door het volgende te plaatsen, zou U mij ten zeerste verplichten. Maandag 1.1. was het hier verpac ting van enkele perceelen tuingror die aan de gemeente toebehoore Deze worden voor den tijd van i jaren verpacht. Daar er verleden ja heel wat tongen in beroering zijn g bracht door het onderhands verpac ten van den zoogenaamden „pui dacht ik dat dit perceel met nog et ander nu ook publiek zouden kome Maar mis. Hoe de omwonende oc geklaagd hebben, over de handelwiji van ons bestuur, de toestand is d( zelfde gebleven. Een mooie geleger heid om bij de aanstaande raadsve: gadering een hartig woordje te spreke tot B. en W. Ik dacht altijd dat alle wat van de gemeente verpacht won publiek moet verpacht worden. N gaa't het natuurlijk niet aan als er ee stukje tuingrond disponibel komt e eene afzonderlijke verpachting voor: houden, maar als er toch eene i< kan alles wel. Als de raadsleden n ook maar de kracht hebben, om hu wil door te zetten en zich met gee kluitje in het riet laten sturen. Nit dat ik denk dat er aan de zaak nq verandering zal komen, maar allee om zoo iets in het vervolg te voor komen. U, mijnheer de Redacteur, mijn dan! voor de plaatsing. Uw abonné. o Mijnheer de Redacteur. In het voorjaar klopte een vade; met een groot huisgezin aan bij he Armbestuur voor wat geld om eer Communiekind te kleeden Hij kreej dit, doch met uitdrukkelijke bepa ling, dat hij het niet mocht beste den bij de Volkswilmannen. Doel nu komt het Armbestuur de armen- billetten weer aanbieden en ook bij de Volkswilmannen. Wat denkt l' daarvan Zijn wij alleen goed on te geven en om te verdienen moei men uit ons huis blijven Graauw. Een Volkswilman. Me dunkt, als het Armbestuur zoo dom partijdig is, laten de leden daarvan dan ook maar in hun eigen zak tasten tot zoolang zij wat fat soenlijker zijn geworden. Red. Volkswil. Tegen Home llule is plotseling een hevig verzet gerezen in... Ierland. Uit Londen wordt ge seind Gisterenavond is er te Belfast een groote betooging tegen Home Rule gehouden, die zich door merkwaar dige tooneelen en groote geestdrift kenmerkte. Vijf-en-twintigduizend

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1910 | | pagina 2