EjTabëïaaïsë huwelijk! c. j. cuijle Sas van Gent. het meest gelezen en s y m pa t h i e k e blad, van Zeeland. Briefwisseling. Burgerlijke stand. Verkoopingen. Advertentiën- Pr ij spiering Prijskaarting D.C. Wolfert, V isitekaart en J. F. ROELS. tweeden en derden Te bekomen il a 6 cent den bussel, Een troepje musschen zat met el kander te tjilpen en te stoeien, toen eensklaps een hunner door een groote rat werd gevangen, die haar buit mee voerde. Snel besloten vlogen de andere de rat na en vielen haar tegelijk aan, het dier pikkende waar zij maar kon den. De rat kreeg het dan ook zoo benauwd, dat zij haar buit losliet en zich ijlings uit de voeten maakte. o Heideontginning, Thans beginnen ook particulieren braakliggende en woeste heidegronden in Noord-Brabant te ontginnen. Aangevuurd door de gunstige resultaten die de levensver zekering-maatschappij d'Utrecht hier mede behaald heeft, zijn tal van land bouwers in de omgeving van Dressen, Middelbeers, enz., tot ontginning van heide overgegaan. Ook te Moergestel zijn groote uit gestrektheden heidegrond voor genoemd doel aangekocht. De reeds behaalde winsten zijn aller- wege buiten verwachting medegevallen. Veel werkvolk wordt bij den nieuwen arbeid gevorderd, zoodat er gebrek aan landarbeiders komt, en derhalve de loonen dezer lieden stijgen. o £en snelle bevordering. Een Brus- selsch blad vertelt de volgende ver makelijke ridderorde-geschiedenis. „Een advocaat uit Brussel" het blad noemt voorzichtigheidshalve geen namen „had een brief ontvangen, waarin gemeld wordt dat hij tot ridder in een buitenlandsche orde benoemd was, en naar het consulaat moest komen om kruis en diploma in ont vangst te nemen. De advocaat ging en werd uitermate goed ontvangen. De consul wenschte hem geluk met de zoo goed verdiende onderscheiding en verzocht den nieu wen ridder, om op een kussen neer te knielen ten einde volgens de regels der orde, de formuul van inbezitstel ling te hooren lezen. En de consul sprak eenige woorden in zijn taal en eindigde toen met de woorden (in het Fransch) Ik maak u in naam van Sint- Pamphilus, Sint-Crispinus en Sint- Ildefonsus tot ridder. En daarmee kreeg de ridder een kleinen handslag op de wang. 't Is vijftig franks, zegde de consul. Hier, sprak de advokaatik heb niets dan een briefke van honderd frar.ks, Knnt gij mij weergeven Sapristi, riep de consul, ik heb geen geld hier in het consulaat, ik kan niet weergeven. Goede raad was duur. Eenklaps had de consul het ge vonden Kniel opnieuw neer, zegde hij, ik zal u officier maken, en dan is de som juist." STAATSLOTERIJ. Bij de trekking der eerste klasse van de 395ste Staatsloterij, zijn prijzen van duizend gulden of daarboven te beurt gevallen aan de navolgende nummers No. 5068 een prijs van f 1000 11825 1000 2949 2000 14738 1000 1434 20000 20088 5000 8644 1500 5001 1000 17427 loOO 17723 1500 O Jac. Pauwels, South. Bend. Ind. Uw abonnement tot 1 Januari 1912 kost f 4.27. VOOR DEN OOIEVAAR. —o Koewacht. Van een 'abonné, omdat de Saanebok van den geitenbond al daar niet erg vruchtbaar is f 0.10 Sint Jansteen. Van een van het Hoekje - 0.10 Stoppeldijk. Omdat wij zulk een goed polderbestuur heb ben, dat het land van de boe ren onder water staat en bij de werkmenschen het water in huis - 0 25 Graauw. Een goede raad als de Club den Saanebok soms niet schoon kan was- schen, kan de Club hem mis schien wel schoon lekken - 0.10 Koningin Emmapolder. Uit plezier dat de vijanden van A. Meijntjes toch niet in staat zijn geweest om hem en zijn vrienden zonder lotjes in de 395ste Staatsloterij te zetten - 0.10 Sint Jansteen. Omdat de socialist van den Heikant geen f 5 facteursgeld zou vergen van een klein boertje, wat de fijne van 't Eiland wel deed - 0.10 Hulst. Omdat de Ooievaar onzen veldwachter zoo goed bedacht heeft - 0.05 Vorige lijst - 77.315 Totaal - 78.II5 —O Sas van Gent. Huwel.-voltrekk. 8 Nov. Alphonsus Roegist, oud 21 j., jm. en Blondina de Vos, oud 24 j., jd. Geboorten. 4 Nov. Madeleine Con- stantia, d, van Petrus Antonius Huys- man en van Angelina Selis. 12 Nov. Hendrik Cornells, z. van Adriaan Stout- hamer en van Suzanna Maria Geervliet. 15 Nov. Elza, d. van Elodie Marie Schelfaut. Overlijden. 7 Nov. Margaritha Ma thilda Maria van Lent, oud2j., d. van Augustus ep van Emilie van Laecke. Carolina Francisca Dumoleyn, oud 85 j., wed. van Hendrikus Wauters. 9 Nov. Jeanne Theresia Lippens, oud 91 j., wed. van Josephus. Koene. Westdorpe. Geboorten. 1 Nov. Mau rice Theophiel, z. van Henri Wildro en van Emilie Lammens. 5 Nov. Elisa Suzanna, d. van Ludovicus Rudolphus Kalle en van Maria Vermeulen. 6 Nov. Germaine Marie Alphonsina, d. van Hippolijte Joseph Marie van de Cal- seijde en van Alice Gijsel. 9 Nov. Adriaan Jacob, z. van David Scheele en van Janna Dieleman. 15 Nov. Jo sephus Hypolitus, z. van August Baecke en van Maria Catharina de Cock. Margaretha Maria, d. van Trophinus Marinus de Smaele en van Pharaïlda Mathilda Kalle. Zaanislag. Huwel.-voltrekk. 10 Nov. Jozias Bareman, oud 25 j., jm. en Catha rina Magdalena Jansen, oud 25 j., jm. Geboorten. 31 Oct. Jacobus Anthonij, z. van Marinus Leunis en van Sara Maria Wissel. 14 Nov. Jan Jacobus z.\ van J. Jac. Langevelde en Anna Snap. Overlijden. 31 Oct. Anthonij de Kei- .zer, oud 38 j., echtg. van Elisabeth Wisse. 14 Nov. Cornelia Pieternella Schieman, oud 2 m., d. van Martinus en van Cornelia Schieman. Hontenisse. Huwel.-aang. 4 Nov. Honeré Karei van Laare, oud 29 j., jm. en Maria Catharina Freijser, oud 27 j., jd. 11 Nov. Juliaan van Acker, oud 56 j., weduwn. en Apolonia Frijy- tier oud 61 j., wed. Huwel.-voltrekk, 12 Nov. Michiel Theodorus Freijzer, oud 23 j., jm. en Maria Louisa Annaart, oud 21 j., jd Geboorten. 1 Nov. Rosalia Maria, d. van Jan Francies Kouijzer en van Ma ria Rosalia d'Hont. 2 Nov. Maria Apolonia d. van Leopold Eduard Hoefeijzers en van Christina Cappen- dijk. 3 Nov. Sara Christina, d. van Hendricus Adrianus Roelse en van Christina Maria de Zwart. 9 Nov. Jan Francies, z. van Jan Francies Berting en van Anna Catharina Ferket. 12 Nov. Albert Petrus Jacobus, z. van Honoré Pieter du Bois en van Rozalia de Kort. 13 Nov. Margaretha Louisa, d. v. Petrus Andreas van Waterschoot en van Apolonio Kooyman, Cornelis, z. van De'siré Verschuren en van Ro salia Verschuren. Overlijden. 3 Nov. Augustus Ludo vicus Saman, oud 4 m., z. van Al- phonsius en van Blondina Maria Strijdonck. Petrus de Backer, oud 70 j., weduwn. van Petronella Fruytier. 13 Nov. Johannes Franciscus Maas, oud 5 w., z. van Jan Francies en van Anna Catharina Cambeen. Het Vrije Woord voor Abonnés. o Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het schrijven van den heer B. de Graef en ook aan het vrije woord, waarvoor uwe kolom men openstaan, heb ik de eer als abonné op uw blad een weinig plaats ruimte te vragen. Mijnheer de Graef u schrijft dat zij u niet kunnen dwingen het schrijven in dit blad te staken, nu daarop mag de geachte schrijver zoo groot niet gaan dat kunnen misschien nog hon derden met hem, zonder aan de dwing- landij en den honger prijs gegeven te worden. Dat u rijk ben is best moge lijk, en dat is in veel gevallen gelukkig, en u ben n. b. nog rijk zonder bloed te zuigen bij u minderen. Dan geef ik u deze raad, blijf waar je ben en gebruik de pen en uw geld, om den armen Javaan die zoo uitgezogen wordt, waarover hier in de 2e Kamer ook zoo druk geredeneerd wordt, uit zijn ellende te verlossen en tracht met uw pen voor hem een menschwaardig bestaan te scheppen, dat zal nuttiger zijn als hier met verdachtmakingen en misschien ongegronde bewijzen de priesters te verdenken en te misken nen. Daarvoor getuigen de alom ge achte Heeren Pastoors Verbraak de Vries, e. a. bij u in Insulinde wel bekend. Op uw bureau hangt een wandeltekst, welnu, hang er dan deze naastMatheus 6 23. Ontvang geachte Redactie mijnen oprechten dank. ARGUS. Argus is verstoord op de Graef, omdat deze wordt vermoed priesters verdacht te maken. Dit is niet juist, de Graef heeft op het oog een bepaal den priester, en wel een, die algemeen bekend staat noch ééne menschelijke deugd noch ééne priesterlijke deugd te bezitten, en wel een, van wien zijne eigen parochianen zingen in het vierde complet Als gij voor den herder der her ders zult staan, En die zal u rekenschap vragen, Wat hebt gij met al uwe schapen gedaan Dan zult gij u moeten beklagen, En roepen lk heb hen verlaten o Heer, Al voor het verblinde geld, Maar uwe klachten zullen niet baten, Gij wordt aan eenen kant gesteld. REFREIN. Gaat weg van mij vermaledijde, Het geld kan u niet meer bevrijden, Rust daar ginds in 't duistere der helle, Tot ik 't laatste oordeel over u veile. Het is eene groote fout te meenen, dat, als van één onwaardig priester sprake is, velen dadelijk ontroerd wor den en de namen van waardige en zeer waardige priesters gaan noemen. Dit is de zaak niet. Als men zegt, dat er onder de Apostelen één verra den was, dan spreekt men toch niet met minachting van d e Apostelen Als een notaris er met weezengeld van door gaat zegt men toch niet, dat d e notarissen schurken zijn Als er onder onze Indische soldaten één lafaard is, dan zegt men toch niet dat d e Indische soldaten lafaards zijn De Volkswil heeft ook wel eens de waarheid gezegd omtrent den een of anderen onwaardigen priester, maar daarmede heeft zij dat niet gedaan noch met woorden noch met gedachten omtrent andere niet genoemde priesters. Door onze vijanden te kwader trouw is dit wel verteld, en zelfs durfden deze spreken van priestervervolging, maar deze vijanden ontvingen van de menschen zeiven een antwoord dat voldoende en duidelijk was. Red. Volkswil. Mijnheer de Redacteur! Sjef Krom kan maar niet uitgepraat komen. U moet dan weten dat ik ook bij dat gezellig samenzijn ben geweest in de R. K. Volksbond op den feest dag van den H. Willibrordus, en nu kwam mij daar zoo waar een spreker voor den dag en hij begon me daar een lezing te houden met een air dat ik dacht wat moet daar wel van komen. De lezing was over den H. Willibror dus. Toen ik daar zoo een tijdje naar geluisterd had kwam onwillekeurig de Rooie Hannes voor mijn geest toen hij aan het eind van zijn lied zong met de handen op het hoofd „Waar haal ik 't, waar haal ik 't vandaanWij keken elkaar eens aan, en toen zei mijn collega volksbonder tegen mijGe zult zien hoe die man opgehemeld zal wor den in Zelandia. Ik was natuurlijk benieuwd om het verslag daarvan te lezen, en toen ik het doorloopen had dacht ik zoo bij mij zelfHet is toch niet moeilijk om opgeblazen te worden, als de wind juist onder den bal ge blazen wordt. Zie, ik voor mij geloof van al hetgeen door ZEd. gesproken is, dat hij zelf er geen sikkepitje van snapt en de lezing in de hand gemoffeld werd om zelf achter de schermen te blijven, wat vooral te merken was aan het slot van zijn rede, waar natuurlijk weer eens geschimpt moest worden, wat trouwens bij elke lezing of wat ook gedaan wordt. Na zijn lezing werd de spreker door den voorzitter (zijn mak ker) bedankt met de woorden dat de vergadering niet wist dat ZEd. zoo ontwikkeld was, en duizende bedank jes, afijn, als de eene hand de andere wascht worden ze beide schoon, en toch zeker als iemand wordt opgehe meld door iemand die zelf van hoo- vaardij niet weet wat te doen om het volgend jaar in de gemeenteraad te komen. Op die zelfzucht nu hebben de menschen in Hulst het niet begrepen, maar het volgende jaar znllen de men schen hun hoed of pet afnemen en zeggen dag mijnheer Jan. Toch zie ik den tijd nog niet aangebroken wan neer dit zal gebeuren. Zie mijnheer de Redacteur, ik voor mij geloof, wanneer er met den broe derband begonnen wordt en dit door ons te vereenigen met het oprichten eener algemeènen werkliedenbond, dat de Volksbond veel leden zal verliezen want het is niets meer dan een onder onsje bijgestaan door ijveraars: en dat begint de volkswilmannen die er nog in zijn te vervelen, en ik voor mij vind den Volksbond een schoon iets als hij onpartijdig is en geen lieve vrienden kent, maar nu kan er geen vergadering plaats hebben of er moet geschimpt worden, wat veel kwaad bloed zet. Maar mij is gezegd dat binnen drie weken met een algemeenen bond zal begonnen worden waar wij met verlangen naar wachten. U mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsing. SJEF KROM. De Tweede Kamer en de Militaire muziek. Ned.-Indië 20 October 1910. Zooals wij in de telegrammen heb ben kunnen lezen, heeft de Tweede Kamer vastgesteld dat de Militaire muziek voortaan zal zijn een fanfare korps op eenvoudigen voet. Dus toch een verbetering Want, de Militaire muziek is tot heden toe hoogst primitief. Hoe kan het ook anders, de muzi kanten zijn zonder iets meer doodeen voudig, Jantje fuselier worden in vele gevallen daar nog bij ten achter gezet, bevordering staat voor hen niet open, het gevolg is dat de meeste muzikanten de muziek vaarwel zeggen en naar de kaderschool gaan. Zij denken er zóó over, als ik her sens heb om een muziekinstrument te leeren bespelen, dan heb ik ook her sens om sergeant te worden. Kader mag niet bij de muziek geëm- ploieerd worden dus deze krachten zijn voor de Militaire muziek verloren. Nu kan de kapelmeester weer van voor af aan beginnen tot dat ook de nieuwelingen hun dwaasheid inzien en het voorbeeld van hun oude mak kers (die intusschen sergeant geworden zijn) volgen. Bij elk korps is gebrek aan krachten wat ten gevolge heeft dat, wanneer een muzikant dronken en onbekwaam bij de muziekuitvoeringen komt de kapelmeester dat maar moet toelaten, eenvoudig om reden men hem niet missen kan, of anders ge noodzaakt is het werk te staken tot dat hij uit de paspoort ontslagen wordt. Heelt hij echter plannen om naar de kaderschool te gaan, dan is het zeer raadzaam hem op het rapport te bren gen, want dan wordt hem vanwege zijn straf de kaderschool geweigerd en, men kan hem beter eenige dagen dan geheel missen. Wil dus een kapelmeester zijn korps voltallig houden dan is zij verplicht deze oneerlijke practijken toe te pas sen, en daarom juichen wij het toe dat voortaan de Militaire muziek zal zijn een fanfare op eenvoudige voet. Kapelmeester. Andere bladen worden verzocht dit schrijven over ie nemen. 26 November. 1 en 3 uur. Sas van Gent. Meubelen en woonhuis. Dumo leyn. 29 November. 2 uur. Kloosterzande. Woonhuis en stoommaalderij. Dumo leyn. 30 November. 2 uur. Woon-en pak huis. Neuzen. Dregmans. 1 December. Half twaalf. Onder Zuiddorpe. Sparren, Kanada-Beuken- en Olmenboomen. Dregmans. 6 December 2 uur. Zandstraat bij Hulst. Kanadaboomen. Dumoleyn. 20 December, half tien. Groot Eiland. Mutsaard enz. Dumoleyn. op ZONDAG 27 NOVEMBER om 3 vette Konijnen bij ALPHONS MALEFASON buiten de Dubbele Poort te Hulst. Stipt beginnen om 6 uur. op ZONDAG 4 DECEMBER 1910 om 2 HAZEN en het meerdere inleg- leggeld bij J. B. DE BOY te Hulst. Begin om uur. LP genegen om Koewacht en Om streken te bezoeken met Sinaasappelen, kunnen daartoe op gemakkelijke voor waarden in de gelegenheid gesteld worden bij Boter en- Kaashandel te AXEL. Ook kan men met Kaas PrDbceren. Gefortuneerde Boerendochter wenscht kennism. met flink persoon uit den Boeren- of Burgerstand. Br. frco Lett. D. aan het Alg. Adv. Bureau Newtonplein 27 DEN HAAG. XIEI WHEI W o met NAAM, ADRES en PORTRET naar iedere Fotografie. Eerste honderd stuks f 2,50. Elke honderd nabesteld f 1,00. VERKRIJGBAAR BIJ Gentschestraat HULST. Voor het zich opgeven als abonné, het plaatsen van advertentiën en het betalen van abonnementsgeld voor DE VOLKSWIL, kan men zich wenden bij den heer Advocaat-Procureur te MIDDELBURG, is KIiSiK.Y MAAAJ9AG Dij AEELEIAÏS te HULST te spreken. Het kantoor der erven Mr. J". G. VAN DEINSE te Hulst is geopend den Maandag van iedere maand van 10 tot 1 uur. bij J. F. DE SMET—LAGET Station Hulst. IN DEN GROOTEN GOEDEN feOOP. Fabriek van HOEDEN en KLAKKEN voor Heeren en Damen. Alle KINDER ARTIKELS. Alles op maat. No. 1, HOUTBRIEL (Verkensmarkt) ST.-NIKOLAAS.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1910 | | pagina 3