Koopt en laat werken by hen die adverteeren in DE VOLKSWIL, Gewestelijk Nieuws, Van alles wat. is Van Dalsum, die, als katholieke leek, dezelfde taal durft te spreken opdat de wil van den Paus in prak tijk wordt gebracht. Doch noch onder de katholieke leeken, noch onder de katholieke priesters noch zelfs onder de Nederlandsche bisschoppen bemerkt men eene neiging om den wil van Rome in het dagelijksche en openbare leven door te zetten. Waarom Om dat men dan moet gaan, en bizonder in het Nederlandsche Zuiden, langs andere wegen, omdat men dan moet steunen op de breede volksmassa in plaats van op enkelen, al of niet poli tiekers, omdat men dan moet aan vaarden de nieuwe Evangelische rich ting van de eenheid tusschen Kerk en Volk, en deze richting vindt men wel mooi op papier doch in het dagelijk sche leven te lastig voor de zelfzucht. Wat te denken, in verband met dezen ernstigen wil van den Paus, van eene „katholieke" Staatspartij in Nederland, want eene partij die zich katholiek noemt stelt zich direct of indirect onder hef bisschoppelijk kerkelijk ge zag? Uit liet antwoord van den Minister van Landbouw op de afdee- lingsYerslagen. o De voorbereiding van een wetsont werp regelende de grondverstrekking aan landarbeiders is zoover gevorderd, dat de indiening daarvan vermoede lijk nog in dit zittingjaar kan worden tegemoet gezien. In afwachting van deze indiening acht de Minister van Landbouw thans het tijdstip niet geschikt om bijzondere maatregelen te overwegen ten einde de positie der landarbeiders te verbe teren. Hij meent, naar aanleiding van hetgeen dienaangaande in het Voor- loopig Verslag voorkomt, te kunnen volstaan met mede te deelen, dat het uitgeven van domeingrond aan land arbeiders ook nu reeds door hem wordt bevorderd en een der voordeelen van Staatsboschbeheer hierin is gele gen, dat het aan landarbeiders werk verschaft gedurende een jaargetijde, waarin op het veld weinig of niets meer valt te doen. De aanleg en de verzorging der bosschen, met name het bewerken van den grond, het poten, inboeten en dunnen, geschieden im mers uitsluitend door landarbeiders. Eene regeling betreffende de oprich ting van particuliere vereenigingen, uitsluitend ter bevordering van het grondgebruik der landarbeiders werk zaam, zal mede in eerstgemeld wets ontwerp worden aangetroffen. Zooda nige vereenigingen moeten echter wel onderscheiden worden van die, welke beoogen om aan landarbeiders werk te verschaffen. Deze kunnen zich onder de bepalingen van art. 51 dezer be grooting constitueeren, mits de grond niet tot bouw- of weiland worde aan gelegd, omdat voor dadelijk rentge- vende ontginningen geen rentelooze voorschotten worden verleend. De Staatscommissie voor den land bouw houdt zich thans ook bezig met de bespreking van ons pachtstelsel en de gebreken, die het aankleven. Daarbij zullen ongetwijfeld ter sprake komen de belangrijke opmerkingen, welke hier worden gemaakt en waarop de Minis ter van Landbouw vermeent nu niet verder te mogen ingaan. Hij is gaarne bereid, een onderzoek te doen instellen omtrent het oude recht van naasting of van den 13den penning, dat nog in enkele gedeelten van de provincie Utrecht voorkomt. Het Nederlandsch Landbouw-comité heeft aan de Regeering ingezonden een rapport met bijbehoorend wets ontwerp en Aleinorie van Toelichting betreffende de ruilverkaveling. De Mi nister van Landbouw heeft deze stuk ken in handen gesteld van de Staats commissie voor den Landbouw, ten einde hem nader in te lichten omtrent sommige vragen, die met ruilverkave ling verband houden. Na ontvangst van het antwoord dezer Commissie zal door hem worden overwogen, wat in deze van Regeeringswege kan wor den gedaan. Vlaarasche liaadsellicfhcliberij. Groot en verheugend Nieuws voor de Raderswereld. o RaadsellieffiebberijIs die zaak we! waard besproken te worden Ver dient zij de goedkeuring van verstan dige personen In één woord Ja Want vast en zeker is zij niet alleen aangenaam maar tevens nuttig. Talrijk zijn de goede uitspanningen, die eene afwisseling vormen met onze dagelijksche bezigheden, maar onder deze goede vermaken bekleedt voor zeker 'de raadselkunste eene eereplaats. De raadselliefhebberij bevoordeeligt het genot van het huiselijk leven en ontrekt, als gevolg, de jongelingen en jonge dochters aan braspartijen en schadelijke plezieren buiten den huis kring. Zij helpt daarboven mede aan de verstandelijke ontwikkeling van het volk. Wij zouden op vele jongelingen kunnen wijzen die, ofschoon zij slechts een lager onderwijs genoten, tot knappe mannen zijn opgegroeid en die thans een goeden stand in de samenleving bekleeden omdat zij zich ontwikkelden door de raadselliefhebberij. Om die redenen spaarden wij ons geene moeite om den uitslag te ver krijgen die wij hieronder meêdeelen. Welke raadseliiefhebberij bezit geen Snoecksalmanak Immers, jaarlijks op een 300 duizend exemplaren verspreid, niet alleenlijk heel België, maar gansch de wereld door, is hij vermaard om zijnen buiten gewonen prachtigen raadselprijskamp, waaraan telkenmale duizenden lief hebbers deel nemen. Dat alle inzenders niet tevreden waren, over de beoordeeling door den heer Snoeck van hunne oplossingen gegeven, is gekend. Vele raadsels kunnen verschillige oplossingen hebbende heer Snoeck wilde alleen de zijnen voor juist ne men dat was mis. Dat moest ver dwijnen Daarom hebben wij verleden jaar dapper gewerkt bij M. Snoeck, aan gaande de beoordeeling zijner raadsels. Wij kregen voldoening. Het besluit, in zijn almanak van 1911 genomen, al de oplossingen goed te keuren welke aannemelijk zijn, heeft iedereen en ons ook bevredigend. 't Was reeds veel en wij danken M. Snoeck erom Toch bleef er nog iets te doen om de oplossers vertrouwen te doen heb ben in de premietrekking. Wij hebben zulks aan den heer Snoeck doen verstaan en hij heeft thans besloten dat, voor het jaar 1911, de verloting zijner prachtige premiën in het openbaar zal geschieden. In naam van vele raders danken wij den heer Snoeck voor de genomen beslissing en wij durven hopen dat vele liefhebbers aan den prijskamp van 1911 zullen deelnemen en ook zullen tegenwoordig zijn op de open bare premieloting. KAKEL SEBRUYNS en REMLY YAN HAUTE. Chineezen als arbeiders. —o Wat valt er in dat land van dien rijkdom van grondstoffen te maken Het georgaphisch milieu biedt in China veel aantot nog toe waren het de menschenorganisatie en de verouderde gezichten die tegenhielden daarvan par tij te trekken. Als de geesten los zijn, wordt dit anders. Want datzelfde ge bied is rijk aan zeer geschikte per soonlijke werkkrachten, die veel kunnen verrichten. De Chinees is als arbeider ijverig, gewillig en bekwaam. Hij is lichame lijk sterk, geschikt tot groote in spanning en volhardend. Vooral waar het werk berust op handvaardigheid, wat bij vele stapelwaren van dat land het geval is, toont hij groote geschikt heid. Voor machinebouw en dergelijk geestelijk hooger staand werk heeft hij nog niet de bekwaamheid, hoewel er uitzonderingen zijn. De Chineesche arbeider moet daarbij in den eersten tijd nog werken onder toezicht zijn arbeid is meer mechanisch dan de uitdrukking van denken, en dit laatste gaat niet diep. De arbeiders in China zijn in gilden vereenigd, die de minimum-loonen vaststellen en steun verleenen bij ziek te en sterfgeval. In het stellen van eischen, in strikes, boycots en het be perken van arbeids-aanbod zijn zij vaardig. De Chineesche arbeider vormt een onrustig element; hij eisch veel meer vrijheden, dan bij ons gewoon zijn. Een Zondag of wekelijksche rust dag bestaat er in China wel niet, doch de koelie blijft weg van den arbeid, als het hem past, en wanneer hij voor eenige dagen te eten heeft. Hij acht dit zijn goed recht en vindt het eigen aardig, dat iemand, die hem noodzaakt Zondags niet te werken, eischt, dat hij in de week dit steeds wel doet. Hoe wel men er geen Zondagsrust neemt, schommelt het aantal werkdagen in het jaar toch van 220 tot 320. Om Nieuwjaar legt ieder zijn werk ge durende een maand neerzelfs dienst boden van Europeanen doen in dien tijd niet meer dan het noodige. De zaken staan 19 Dec. tot 19 Jan. stil. Onaangenaam is de groote afwisse ling van arbeiders. Om de nietigste reden zal de Chinees zijn werkzaamheid aan de fabriek opgeven hetzij dat de arbeid hem niet bevalt, doordat hij noodig heeft zich sterk meer in te spannen, of dat men aanmerkingen op zijn werk maakt. Nooit geeft hij dan de ware reden van staken aanhij zegt, dat hij ziek is, dat zijn groot vader is overleden e. d., en blijft weg Bij die geaardheid is te verwach ten, dat met de toeneming van de groote bedrijven ook arbeiders onrust steeds meer aan de orde van den dag zal zijn. De arbeidstijd is zeer verschillend in de kleinere bedrijven werkt men wel 15 uren per dag; in de suiker fabrieken van het zuiden meest van 9 uur 's morgens tot 10 uur des avonds, elders 9 a 10 uur. Evenwel staat de Chinees in het, produceeren, zoowel wat kwaliteit als kwantiteit betreft, in denzelfden tijd bij de Europeaan ten achter. Den verhouding dienaangaan de is verschillend, vooral bij de in- tellectueele bedrijven. Voorde moderne fabrieken is de arbeids-geschiktheid in dit land, waar vóór enkele jaren nog geen machinale fabrieken geduld werden, 't geringst. Het zal alles echter anders worden, met de toe nemende uitbreiding der fabrieksnijver heid. Zeer verbreid is de vrouwenarbeid, vooral waar de nieuwe invloeden nog niet werken. China is een land met overbevolking, waarieder hard moet werken voor het dagelijksch brood. Een zeer bedenkelijk verschijnsel is het verregaand gebruik van kinde ren bij de handwerken en in fabrieken. In de spinnerijen van Hankeoe werken knapen den geheelen nacht door, zonder het werk te verlaten, den honger met eenige rijst stillend. Het is een toe stand als in Engeland vóór ruim een eeuw. Vele kinderen groeien feitelijk in de fabriek op Fabrieksarbeidsters van meer dan 16 jaren zijn steeds gehuwd, evenals elke vrouw in China op dien leeftijdhaar kinderen nemen zij dikwijls mede naar de fabriek. Zelfs in Sjanghai kan men in de ka toenspinnerijen tusschen de machines kinderwagens en zuigelingen zien. Op omstreeks tienjarigen leeftijd, wanneer de Chineesche kinderen lichamelijk on geveer twee jaren bij de Europeesche achter staan, beginnen de meisjes in de zijdespinnerijen mede te werken, eerst als hulp. De loonen in China zijn, in verge lijking met die in Europa, gering, hoe wel niet zoo fabelachtig laag, als men soms in Europa meent. Daar de levens- eischen in China ook zeer laag zijn, moet het loon in verband daarmede beschouwd worden. De Chinees is wel op 20-jarigen leeftijd getrouwd, en heeft op zijn minst één vrouw en eenige kinderen, liefst zoowel mogelijk zonen, doch hij heeft daardoor nog geen eigen huishouding gegrondvest, in den regel blijft hij bij vader of grootvader, d. i. bij het familiehoofd dit heeft alleen het volle burgerrecht. Dikwijls woont de arbeider ook bij den werkgever in den kost, en hij geeft daaraan dikwijls de voorkeur boven het hooger loon in de fabrieken. Dientengevolge hebben de fabrieken in den zomer en den herfst veel te klagen over het gebrek aan arbeiders, omdat dezen dan als landarbeiders bij de boeren gaan, waar zij gelijk tijdig onderdak vinden. (T. v. Ec. Geogr.) De Eerste Kamer Verkie zing voor Zeeland o— Zelandia, het orgaan van de zoo genaamde katholieke partij, had tot tweemaal toe gepleit, dat bij deze Eerste Kamerverkiezing op 18 No vember de katholieken recht hadden op één zetel. Doch de Volkswil was daarentegen en zou dit niet billijk hebben gevonden. Resultaatdat. blijkbaar al de katholieke leden van de Provinciale Staten die Zelandia als hun orgaan beschouwen, tegen het advies van Zelandia in, een Anti revolutionaire hebben gestemd, want deze werd gekozen met 27 stemmen. Wat nu hiervan te denken Ditdat de eigen mannen van Zelandia haar advies niet en het advies van de Volkswil wel hebben opgevolgd En dit bewijstdat de Volkswil meer invloed heeft, z e 1 fs onder de mannen van Ze landia, dan Zelandia zelve. Onze gedachte is deze, dat Zelan dia alleen met haar advies bedoelde, dat één van de zes katholieke heeren der Kiesvereeniging zou worden ge kozen, omdat er dan eene vaca ture zou komen voor de Provinciale Staten in hét district Hulsi en voor deze vacature zou dan een zeker iemand zich beschikbaar willen stel len. Maar deze truc werd öt niet gewild óf, wat meer waarschijnlijker is, niet gedurfd uit te voeren. En wel niet gedurfd uit vrees voor Van Dalsum. Waar las: het aaai o Een rijke koopman zat heel vaak Gezellig in de soos Te bitteren altoos: Weldra verliep zijn mooie zaak. O Zeg, waar lag dat aan Een boer, die warm gezeten was, Nam daaglijks met plezier Een stevig pintje bier Geveild werd zijne hoeve alras. O Zeg, waar lag dat aan Een werkman won zijn brood met vlijt, Maar greep zoo graag naar' 't glas, Als 't werk geëindigd was Dra was hij werk en welvaart kwijt. O Zeg, waar lag dat aan Wel, heb je dat nog nooit gehoord, Als men met alcohol Schenkt pint en glazen vol „Dat maak je eeu ANDER menscli", is 't woord. Welnu, daar lag het aan. Heeroom Paulus. De hooger beroep zaak Schets tegen van Dalsum —o Deze is Donderdag 24 November voor geweest voor het Gerechtshof te 's Gravenhage. Getuigen waren niet gedagvaard, alleen beklaagde van Dalsum was aanwezig. Zooals bekend was deze in beroep gekomen tegen het vonnis der Recht bank te Middelburg, waarbij hij we gens eenvoudige beleediging van pastoor Schets tot f 100 boete was veroordeeld. Beklaagde had ingevolge art. 232 Strafvordering eene schriftelijke memo rie van middelen en gronden van hoo ger beroep ingediend, gedagteekend 8 Sept. 1910. In deze memorie had hij aangetoond dat hij pastoor Schets niet had be- leedigd noch opzettelijk beleedigd dat deze zaak verband houdt met eene vorige zaak dat de overweging van de Recht bank, alsof de bedoeling om te beleedi- gen voortvloeit uit de wijze waarop de beleedigende woorden (wat klager aan den Eeuwigen Rechter zou ant woorden als deze hem zou vragen naar de valsche getuigenis in rechten), on juist is, vermits pastoor Schets reeds in twee particuliere brieven, waarvan afschriften aan het Hof waren overge legd, door beklaagde op vriendschap pelijke wijze was gewaarschuwd dat bij 13 aangewezen personen zou kunnen worden geïnformeerd naar de valsche verklaringen naar het karakter van pastoor Schets. De heer President herinnerde, dat de vorige keer de boeten door de men- schen zijn betaald, en, verwijzende naar deze memorie, zeide, dat hierin eene onwaarheid voorkomt, omdat de woorden „Dit is ook onze wensch, wel in de klacht voorkomen. Beklaagde merkt op, dat deze niet voorkomen in de dagvaarding, en al dus vroeg hij ontslag van rechtsver volging, vermits de dagvaarding niet is volgens de klacht en het hier is eene vervolging op klacht. Beklaagde noemde den meineed, doch kon hierover niet voortgaan, en verklaarde dat, volgens de rechtsover tuiging der bevolking hij verdient vrij spraak doch de klager straf. De heer Procureur-Generaal meen de dat de Officier van Justitie niet verplicht was om te dagvaarden pre cies volgens de klacht, en vroeg be vestiging van het vonnis der Rechtbank tot f 100 boete. Hij stelde zich op het standpunt der Rechtbank, dat de opzei bleek uit de wijze waarop (waarschu wing in een courant), waarop beklaagd! verwees naar de twee overgelegd; brieven. Beklaagde verwees nog verder naa zijne schriftelijke memorie, en vroej vrijspraak of onderzoek naar valschi verklaring. Uitspraak werd bepaald op over 1- dagen. Onze indruk is, dat ook het Ge rechtshof, ondanks de aanwijzingen ii de memorie, evenals de Rechtbank niet genegen is naar den meineen onderzoek te willen doen. Sin 3ïaa*b»dc. Deze heeft een lomp gemeen stul over Van Dalsum. De volgende weel zullen we het in de Volkswil overnemen Voor de polderwerkers onzer streel zal, het volgend jaar, weer een nie onbelangrijk in de nabijheid worder uitgevoerd. In de maand December a.s. zal ti Middelburg worden aanbesteed he inpolderen van een gedeelte der bul tengronden aan de Noordzijde vat den spoorwegdam door de Ooster] schelde en langs den Caterspolder, onder de gemeente Rilland-Bath er Woensdrecht. De te leggen Zeedijl zal eene lengte hebben van 4108 M HULST. Met het oog op het a. s St. Nicolaasfeest wordt het volgendi bekend gemaakt. Op Zondag 4 December is het kan toor voor de aanneming van postpak ketten gesloten, terwijl er dien da^ slechts een pakket-postbestelling za plaats hebben. Op goede verpakking wordt aange drongen. Bij ieder pakket dient een adreskaar gevoegd. Het adres behoort op het pakke zelf geschreven te worden, aanhech ting door lijm, lak of stijfsel is ver boden. HULST. Met ingang van 1 Decembei zal, in de nabij het station opgerichtt fabriek der firma Elias-Wiltock-van Landeghem, het weven van zeil- en dekdoek, een aanvang uemen. BOSCHKAPELLE Met onge kende brutaliteit heeft verleden weel Donderdagavond tusschen 10 en 11 uur iemand zijn vernielingszuchi botgevierd. Hekken heelt hij afgebroken ei uitgelicht, een 20tal palen, verbon den door prikkeldraad, omverge- duwd, een houten secreet van dt plek geschoven, drie groote glazei aan de pas herbouwde school inge worpen, gesloten blinden opengezet, een ploeg en kleedingstukken in de sloot gegooid en of dit nog niet ge noeg ware, op de deuren en veü- sters gebonsd. Op alle hoeken var de kom der gemeente heeft bij spo ren zijner schurkenstreken achter gelaten Er behoort waarlijk een groote dosis onbeschaamdheid toe om zulke heldendaden midden in het dorf bij heldere maan uit te voeren. Te verwonderen en te betreurer is het, dat deze vandaal niet o[ heeterdaad betrapt is. BELGIË* Do ziekte der Koningin. Volgen? de laatste berichten is de toestanc van Koningin Elizabeth althans nie verergerd. Een diepe droefheid, schrijft d< Brusselsche correspondent van he' Antwerpsche „Handelsblad" spreek: uit de woorden van allen, die ovei de ziekte der koningin praten. De vor stin toch heeft de liefde van de gan- sche bevolking veroverd, zeker nie het minst onder de lagere standen. De Koningin is eigenlijk reeds lij dende sedert het bezoek aan Parijs ir, Juli. Het schijnt dat de laatste offi- cieele plechtigheden meer van haai krachten gevergd hebben dan goed voor haar gezondheid was. Onderlinge hulp yan vogels. Mer schrijft uit Aerdenhout aan de „0 H. Ct." Het volgende aardige staaltje vari hulpvaardigheid bij vogels jegens hunne rasgenooten had een dezer dagen van de vorige week alhier plaats.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1910 | | pagina 2