Prij spiering BOERDERIJ. Bas van Gent. het mee st gelezen en sympathieke blad, van Zeeland. Rechtszaken. Burgerlijke stand. Verkoopingen. Marktberichten- Advertentiën- E met nieuw gebouw, C. BOON - Texel. tweeden en derden Te bekomen v onmnnxTrnjnnT a 6 cent den bussel, Ir. J. ADEIAANSE J. F. ROELS. peratuur van het water in het boven deel van het reservoir 90 gr. en in het onderdeel 50 tot 70 gr. Gedurende de eerste drie maanden der proefneming werd het water uit de waterleiding genomen en herhaal delijk vernieuwd, ten einde, evenals dat in het practische bedrijf het ge val is, steeds nieuwe lucht aan te voeren Na afloop van deze proeven had den de verschillende ijzeren proef stukken een dikken aanslag van ketelsteen. Bij een volgende :eeks van proeven werd, ten einde de vor ming van ketelsteen te voorkomen, gedistilleerd water gebruikt, waarbij de in dat water ontbrekende lucht werd aangevoerd door vier, bijna tot den bodem van het reservoir reikende luchtbuizen. Bij de proeven bleek, dat noch de buizen, noch de plaatjes noemens waardige verschillen vertoonden in het weerstandsvermogen tegen roest- vorming. Toch bleek het, dat de plaatjes, die vooraf met een zandblaas- toestel gereinigd waren, sterker door de roest werden aangeiast, dan de monsters der ijzersoorten, welke men in den toestand had gelaten zooals ze uit de walswerken kwamen. De oxy- dehuid schijnt dus eenige bescherming te geven. Pe IJzer- en Staalkroniek. o De vergiftige taart. Op 29 Nov. a.s. zal voor de rechtbank te Alkmaar de zaak behandeld worden tegen den winkelier-kantoorbediende J. J. Beek, beklaagd van moord op juffrouw M. Musment, huisvrouw van W. Markus, te Hoorn, en beklaagd van poging tot moord op W. Markus en zijn dienst bode Grietje Appelman. Aan beklaagde wordt ten laste ge legd, dat hij bij den banketbakker Hellingman te Haarlem een taart kocht en die in de tapperij van Jan Kooy, te Haarlem met arsenicum bestrooide om vervolgens deze taart uit Amster dam naar den heer Markus te zenden met de bedoeling, dat deze er van zou eten, en dientengevolge zou sterven. Niet de heer Markus, die er slechts weinig van at, stierf, doch wel zijn echtgenoote, terwijl het dienstmeisje Grietje er ook goed afkwam. Als deskundigen in deze zaak zijn gedagvaard de doctoren v. d. Berg en Belmonte te Hoorn, benevens dr. Dek- natel te Alkmaar en de scheikundige Wanner te Alkmaar. Gehoord zullen voorts worden 17 getuigen. o— De Fransche middenstand Naar het orgaan van den „middenstandsbond" mededeelt is uit een te Parijs gehou den enquête gebleken dat het aantal zelfstandige ondernemers in het klein bedrijf, voor de meeste vakken in de laatste jaren aanmerkelijk is toegeno men, en de betreffende vakken in bloei zijn vooruitgegaan. Het zijn voorna melijk de volgende bedrijven waarbij het aantal kleine werkplaatsen het meest in aantal zijn toegenomen slo tenmakers, smeden, loodgieters, en zinkwerkers, schilders, timmerlieden, broodbakkers, banket- en suikerwer kers, vleeschhouwers, horlogemakers, drukkers, kleermakers, meubelmakers, hoedenmakers, schoenmakers, metaal bewerkers, enz. Men ziet dus uit het hier opgesomde lijstje dat het echte middenstandsbedrijven zijn, welke in zelfstandige uitoefening vooruit zijn gegaan. o— Hoe langer hoe maller. In een huis gezin op de Höfte te Rijsen werden de menschen de vorige week op een morgen wakker en kwamen tot de ver rassende ontdekking, dat het bed aan één hoek aanmerkelijk grooter was ge worden. Dat gaf een opschudding van be lang Er was natuurlijk tooverij in 't spel 1 Om het bed zijn rechthoekigen vorm weer te geven, werd het aangegroeide gedeelte van het beddetijk afgeknipt, maar wonderbaarlijk den vol genden morgen zat de uitpuilende hoek er wéér aan Tot driemaal toe werd dat gedeelte er afgesneden, doch telkens was het er 's morgens weer. En thans durft niemand meer op 't bed te slapen. De buren hebben met eigen oogen het feit geconstateerd. Van zoo iets sta je natuurlijk „paff". —o Een enkele stille daad van zelfop offering uit plichtbesef is meer waard dan alle goede gedachten, warme ge voelens, vurige gebeden, waarmee ge makzuchtige menschen zich tevreden stellen. - Newman. o— Een gemakkelijke verkiezing. In het grensplaatsje Suderwick, bij Dinx- perlo, is Zaterdag een verkiezing ge houden voor twee leden van den gemeenteraad, aan welke slechts één kiezer deelnam, welke op beide af tredenden zijn stem uitbracht, zoodat dezen met recht éénstemmig zijn gekozen. Arr.llechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 November, de volgende von nissen uitgesproken J. A. C. A., oud 31 j., herbergier te St. Jansteen, is wegens strooperij ver oordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. D. C. S., oud 17 j., arbeider te Koewacht beklaagd van mishandeling, vrijgesproken. Veroordeeld zijn wegens overtredin gen der Rijks belastingen C. F., oud 24 j., electricien te Ter Neuzen, tot f 10 boete of 10 dagen hecht. E. B., koopman te St. Jansteen tot f 10 boete of 10 dagen hecht. H. C. V., oud 68 j., visscher te Boekhoute, tot f 10 boete of 5 dagen hecht. J. F. R., oud 67 j., visscher te Boek houte. tot f 10 boete of 5 dagen hecht. J. Roud 25 j., werkman te Clinge (B.) tot 10 boete of 10 dagen hecht. S. S. R., oud 38 j., visscher te Boek houte, tot f 5 boete of 5 dagen hecht. M. H. L. G. J. A. F. handelaar te Sluis, tot f 10 boete of 10 dagen hecht. Ter Neuzen. Huwel.-aang. 11 Nov. Jan Cornelis Duchenne, oud 25 j.,jm. en Hendrika Cornelia Jacoba Kolijn, oud 21 j., jd. Huwel.-voltrekk. 9 Nov. Arie Zwij- nenburg, oud 32 j., jm. en Maria Stephania Ulrica Vermast, oud 27 j., jd. 10 Nov. FranQois Adriaan Meeusen, oud 24 j., jm. en Adriana de Nooijer, oud 23 j., jd. Geboorten. 6 Nov. Maria Pieternella, d. van Cornelis van de Velde en van Anna Dieleman. 9 Nov. Adriana, d. van Johannes Wagenaar en van Adriana Janna Kempe. Arie Marinus, z. van Johannis Paulus Vroegop en van Pie ternella Goudzwaard. Jacobus Jan, z. van Reinier Harms en van Maaike Kuine Doorns. 11 Nov. Elizabeth Wil- helmina, d. van Jacobus Risseeuw en van Anna Suzanna Mazure. Paulina, d. van Abraham Klaassen en van Francina de Jonge. 12 Nov. Pleuntje Jacomina, d. van Pieter Kielman en van Ebrina de Jonge. Overlijden. 7 Nov. Janneke Wiskerke, oud 72 j., d. van Reinier en van Pieternella Knijpers (beiden overl.). Ter Neuzen. Huwel.-aang. 4 Nov. Pieter Cornelis Moens, oud 23 j., jm. en Elena Framboise Kaan oud 22 j., jd. Pieter Cornelis Geensen, oud 22 j., jm. en Janna Cornelia de Mul, oud 21 j., jd. 5 Nov. Johannes Koevoets, oud 26 j., jm. en Catharina Maria van den Boom, oud 23 j., jd. Huwel.-voltrekk. 3 Nov. Jan Scheele, oud 59 j., weduwn. en Frangoise Donze, oud 60 j., wed. Geboorten 1 Nov. Elizabeth Janna, d. van Cornelis Paulusse en van Fran cina Anthonia van Aalst. Sara Adriana, d. van Abraham Robert van Roosevelt en van Neeltje Maria Geensen. 4 Nov. Rosalia Maatje, d. van Levenis Ge- rardus Molegraaf en van Pieternella Riddering. Jacoba Pieternella, d. van Gerard van Driel en van Cornelia Elizabeth Sanderse. 5 Nov. Jan Mari nus, z. van Cornelis Adriaan Witte en van Jacomina Geertruida Scheele. Overlijden. 31 Oct. Rosalia Maria Johanna Hamerlinck, oud 2 m., d. van Johannes Franciscus en van Maria Ludovica Verburgh. 1 Nov. Arij Lan sen, oud 69 j., weduwn. van Catharina Maria Visscher. 3 Nov. Pieternella de Feijter, oud 68 j., echtg. van Jacob Moens. Philippine. Huwel.-aang. 26 Oct. Floremondus Teophilusvan Putte, oud 29 jjm. en Eugenia Maria Wijne, oud 21 j., jd. Geboorten. 17 Oct. Wilhelmina Ca- mila, d. van Achilles Mollet en van Ella Joanna van Schingen. Het Vrije Woord voor Abonnés. o Hoe een ijdeltuit zijne gewest- genooten betitelt. De meeste lezers van „de Volkswil" zullen wel geen abonné zijn van zeker prutsblaadje te Sas verschijnend. Bij toeval kwam mij daarvan het nummer van Zaterdag 12 dezer in handen. Aan het hoofd staat een artikeltje, dat ik eens even onder de aandacht der le zers en kiezers wil brengen, met het doel hen de minachting te toonen, die de Redactie van dat blaadje tegenover de Zeeuwsch Vlamingen in het land van Hulst en Axel koestert. Ziehier de lijst der spotnamen, waar mee de bewoners der verschillende dorpen worden aangeduid. Die van Zaamslag en Ter Neuzen heeten Jozias-en van Axel Abraham- en van Boschkapelle en Stoppeldijk Cies-en van Hontenisse Djeus-en van Clinge Wannes-en en die van Koewacht tot Sas Cyriel-en en Theo- phiel-en. De schrijver zal zich ongetwijfeld van zelfvoldoening de handen gewreven hebben, toen hij al die dichterlijke namen uit zijn karnemelkbrein had opgevischt. Ongestraft zal zijne spotternij even wel niet blijven. In 1913 zullen die Jozias-en, Abraham-en, Cies-en, Djeus- en enz. in groote drommen naar de stembus optrekken om onzen vriend, den heer Van Dalsum, eene overwinning te bezorgen, die het ver waand en smalend redactiebroekje, lang zal heugen. Het blaadje verbeeldt zich wellicht, dat het door dit venij nig artikeltje zijn partij een dienst heeft bewezen doch dan vergist het zich geweldig. Die Wannes-en, Cy riel-en, Theophiel-en enz. bijna al len Van Dalsum-vrienden, laten zich niet straffeloos hoonen. Zooals gezegd, wij zullen ze in 1913 optrommelen, wij zullen alsdan die spotnamen nog maals in hunne herinnering oproepen. Hoewel bedoeld blaadje aan de te ring lijdt en slechts sporadisch gelezen wordt, wensChte ik die Wannes-en, Cies-en, Djeus-en enz. toch toe te roepen; leest het prulding niet meer en zoo ge er op geabonneerd zijt, zegt dan, als protest voor de beleedi- ging u aangedaan, het abonnement op. Het redacteurtje kan dan in zijn een zaamheid des te beter het spreekwoord overwegen„Des spotters huisje, brandt ook wel eens Een der bovengenoemden. o Geachte Broeder Uw schrijven heb ik ontvangen, ge schreef mij dat mijn stuk in de Volks wil zeer in de smaak is gevallen bij de vrienden van Van Dalsum maar, dat zijn vijanden erg boos zijn omdat ze mij niet kunnen dwingen het schrij ven in dat blad te staken. Deze woorden zeggen veel, zeer veel, ja wat zeggen ze niet al De dwingelanden zouden zeker met de honger dreigen, door de -schrijver zijn werk te ontnemen, dat is nu een schandaal, dat is recht vertrappen, de waarheid bemantelen, en nog veel meer. Maar wij kunnen ze niet dwin gen, ik behoef hun toegeworpen droog brood niet, mijn betrekking en mijn kunst stellen mij in staat te leven als een rijk man zonder bloed te zuigen bij mijn minderen. Ik durf zeggen zooals een wandtekst in mijn bureau luid. „Wandel voor Mijn aangezicht en wees Oprecht." Hoevele kunnen dat geen enkele die zich vijand van Van Dalsum noemt. Want als hij oprecht was zou het een vriend van Van Dal sum zijn, daarom heb ik besloten om voor mijn vertrapte vrienden in Schel- deland te strijden met de pen. Nie mand vrees ik, dan God almachtig. De Volkswil moet zegevieren, want hij strijd voor recht, en God haat alle werkers der ongerechtigheid Psalm 5. Ik zal deze strijd aanvaarden met een greep uit een priesterleven. B. DE GRAEF. Ambarawa, 18 Oct. 1910. Een greep uit eeu priesterleven. Mijn moeder verhaalde mij twee jaar geleden het volgende Augustin Sloeck woonde hier nog op den Dijk, zijn kindje was overle den en zijn vrouw ging naar de pastoor om te vragen of hij zoo goed wilde zijn het te begraven maar dat zij nu arm was en hem niet kon betalen maar dat hij later zijn geld zou krijgen. Hierop antwoordde de vrome priester: „Begraaf het maar in je hof." Er waren op den Dijk nog meer menschen die het wisten. Toen ik in Antwerpen kwam waar nu de familie Sloeck woont, ging ik in gezelschap van nog twee vrienden van Steen hen eens opzoeken en toen ik er naar infor meerde zeide de vrouw van Sloeck in het bijzijn van velen dat het waarheid was. Een vraag: Dooden begraven is dat geen werk van barmhartigheid meer? B. DE GRAEF. Het bovenstaande komt ons onge looflijk voor. Door de plaatsing hopen we dat een onderzoek wordt ingesteld opdat die praatjes óf onwaar worden gemaakt, öf, indien waar, die „priester" door zijn overheid zal worden recht gezet. Red. Volkswil. o— Op naar fóiaitsclBlanri. Mijnheer de Redacteur, verzoeke beleefd eenige plaatsruimte in uw veel gelezen blad U op voorbaat mijn dank betuigende Vervlogen is de beetentijd, Wie nu niet uit bedelen wil gaan, En nog wil werken met vlijt, Die zeg ik, vooruit, komaan. Verlaat uw dierbaar zeeland, En zoekt u elders een woning, In das Grosse Vaterland, In de nabijheid van den Kannon- nenkoning. Hier is werk voor iedereen, Op Duitschlandsch grondgebied, Komt op mannen van St. Jansteen, En maak nog geen verdriet. Hier wordt gewerkt aan gas- en waterleidingen, Aan gebouwen, kanaal of spoorlijn, Of aan eenige andere rioleeringen, Ook op fabriek of kolenmijn. Als de leewerik zijn liederen dan weerklinken, Keeren wij huiswaarts geheel tevrêe, Zonder ooit den moed te laten zinken, Met een goed gevulden portemenèe. Dan kunnen weer die enkelen schrijven, Of ons bespotten voor sociaal, 't Is beter een winter hier te blijven, Dan den hongerdood te sterven, allemaal. U, M. de R. nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte. Een polderwerker uit St. Jansteen. Kraij-Nord, 9 November 1910. 19 November. Half twee. Hoek. Woonhuis en huisraad. Van der Moer. 21 November. 2 uur. Hulst station. Beestiaal. Poppe. 22 November. 11 uur. Koewacht, Nieuw-Karnemelkpolder enz. Kanada- boomen. Dregmans. 26 November. 1 en 3 uur. Sas van Gent. Meubelen en woonhuis. Dumo- leyn. 29 November. 2 uur. Kloosterzande. Woonhuis en stoommaalderij. Dumo- leyn. 30 November. 2 uur. Woon-en pak huis. Dregmans. 1 December. Half twaalf. Onder Zuiddorpe. Sparren, Kanada-Beuken- en Olmenboomen. Dregmans. 6 December. 12 uur. Liniedijk (steen weg Westdorpe-Axel-Hulst). Kanada- boomen. Dregmans. Hulst, 14 Nov. Per 100 K.G. Tarwe f 9,00 a f 9,50, Rogge f 6,50 a f 6,75, Wintergerst f 8,25 a f 8,50, Zomergerst f0,00, a 0,00. Haver f7,00 a f0,00, Erwten f 12,00 a f 16,00, Paardeboo- nen f 8,50 a f 9,00 Duivenboonen f00,00 a f 00,00 Witteboonen f a f—,00, Bruineboonen f 13,50 a f 13,75, Boekweit f00,00 a f ,00, Lijnzaad f a f 00,00, Aardappels f4,00 a fO.OO Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 22, verkocht 12. Varkens 36, verkocht 31. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,15 tot f 0,- Eieren per 26 stuks f 1,85. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47,525 a f47.55. Ondergeteekende TH. STEIJAERT landbouwer te St. Jansteen Absdale betuigt zijne buitengewone tevredenheid aan de naaml. venn. „YEREENIGDE NEDERLANDEN" te Hulst (Zeeland) voorde gedeeltelijke uitbetaling van zijn gestorven paard, waarvan de verzeke ring nog niet was ingegaan. Hij be veelt mitsdien deze maatschappij ten zeerste aan. St. Jansteen (Absdale), 14 Nov. 1910. TH. STEIJAERT. P.S. Agent der maatschappij te St. Jansteen is de heer E. DE RECHTER. op ZONDAG 20 NOVEMBER des avonds om 7 uur bij AUGUST DE COCK buiten de Bagijnepoort te Hulst om 2 vette Konijnen enl Haan. Naafloop Mosselen. o TK KOOP: uil (Zandgrond), gunstig gelegen op 5 minuten van scheepsvaarwater, voor ƒ18000, waar op ƒ12000 le hypotheek kan blijven gevestigd en ƒ3000 2e hypotheek. Te bezichtigen na voorafgaand be richt. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE te Hulst is geopend den Maandag van iedere maand van 10 tot 1 uur. bij J. F. DE SMET-LAGET Station Hulst. IX DEiN GRÜOTEX GOEDE» KOOP. Fabriek van HOEDEN en KLAKKEN voor Heeren en Damen. Alle KINDER ARTIKELS. Alles op maat. No. 1, HOUTBRIEL (Verkensmarkt) ST. - NIKOLAAS. Advocaat-Procureur tc MIDDELBURG, is EEMEiV MAANDAG- bij NEEEEMANS te HEEST te spreken. Voor het zich opgeven als abonné, het plaatsen van advertentiën en het betalen van abonnementsgeld voor DE VOLKSWIL, kan men zich wenden bij den heer

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1910 | | pagina 3