1PT I LAAT Bill BIJ II, I II III BLAB WEKTE» im-'wIiiAciii N. E HAAN THOMANN Openbare Vcrkooping. Verkoopingen. Marktberichten- Advertentiën- Schoenmaker W. A. de Bruijn, vijf blinden, Huwelijk. Joseph Herreweijers Ir. J. AMIAANSE tweeden en derden Arts. MAANDAG 31 OCTOBER 1910 Verkrijgbaar aan het magazijn van EUG. FASSAEUT—v. d. Walle te Hulst op aanvraag thuis bezorgd- verlaten was door degenen, die aldoor van hun onverbreekbare trouw den mond vol hadden gehad. Als een voor beeld diene, dat de koning op den dag, dat hij uit Lissabon vluchtte, geen enkel lid van zijn ministerie had gezien. Ook op andere wijze hadden zij niet getracht met hem in verbinding te komen, of hem op de hoogte gebracht van wat er gebeurde. De koning was er dan ook volmaakt onkundig van, wat er eigenlijk in Lissabon voorviel en welke maatregelen er waren geno men om aan de omwenteling het hoofd te bieden. Toen de storm losbrak, vluchtten de leden van het ministerie het land uit of zij verborgen zich thuis, den jongen vorst voor zich zelf latende zorgen. Er was een algemeen berg je-lijf. Alleen was de eerste minister verhinderd om met de rest te vluchtten. Hij werd Dinsdagochtend, toen hij zijn huis verliet, door een kogel in den voet getroffen, en moest daarom thuis blijven. De kapitein zei, dat het afscheid te Gibraltar roerend was. Ik hoop, zei Manuel, dat mijn arm land onder de Republiek gelukkig zal zijn. o— De bonding der troepen bij den opstand te Lissabon. Het is van het begin af aan opgevallen, hoe weinig manschappen van de land- en zee macht de omwenteling in Portugal tot stand hebben gebracht, zoodat men aanstonds tot het besluit moest komen, dat aan den kant van de vrienden der monarchie ofwel groote verslagenheid en lafheid ofwel bejammerenswaardige onverschilligheid heerschte. De bij zondere correspondent te Lissabon van den „Evening Standard" deelt aan zijn blad nog tal van bijzonder heden mede, waaruit o.a. blijkt dat, toen het teeken tot den opstand over de Taag dreunde, er slechts één regi ment artillerie tegen de monarchie optrok en nauwelijks een half bataljon infanterie. In het geheel nog geen 500 man. Het 16de infanterie kwam het eerst in verzet. Het is het regi ment, waarvan koning Alfons van Spanje eere-kolonel is De bevelvoe rende officier van het 16de was een dapper man. Hij had zich, toen het opstandige regiment zich opmaaakte naar de stad, aan den ingang van het kazerne-plein geplaatst. „Slechts over mijn lijk, sprak hij, „zullen jelui tegen je koning optrekken." „Dan maar over je lijk", was het het antwoord der op standelingen. Twee revolverschoten klonken en niemand stond den muiters langer in den weg. De revolutionaire strijdmacht werd hoofdzakelijk gevormd door de matrozen van de vloot, die al uitérst toegankelijk gebleken zijn voor de revolutionaire denkbeelden als één man hebben zij zich bij den opstand aangesloten. Van één van de drie op de Taag liggende oorlogsschepen nl. van het vlaggeschip „Dom Carlos", bleven de officieren trouw aan den koning. Maar ze werden door de bemanning van de kruisers „Adama- stor" en „St. Raphael" gevangen ge nomen, De marine-kazerne bij Lis sabon leverde nog 500 man, die een omwenteling welgezind waren. Hun chef, die koningsgezind was, werd neergeschoten. Toen de morgen van den 4den Oc tober daagde, bestond de strijdmacht der opstandelingen uit zoowat 3500 man, n.l. 1000 matrozen, 250 man ar tillerie met 12 kanonnen, 250 man infanterie (het halve 16de) en 2000 gewapende burgers. De man, die dit gemengde legertje aanvoerde en tot de overwinning leidde, was geen land- officier, maar een marine-man, zijn naam, Machado Santos, verdient in de Portugeesche geschiedenis bewaard te blijven. Hij wordt nu de held van de omwenteling genoemd. De cor respondent der „Evening Standard" sprak hem op het hoog gelegen einde der Avenida Liberdade, waar de ka nonnen dreigend de monden op de stad gericht nielden, en vernam eenige bijzonderheden over de gevechten. Santos is een man van vijf-en-dertig jaar, groot voor een Portugees, met een krachtig gelaat, dat een aard doet raden, die barsch is en wreed zou kunnen zijn. Tegenover de strijdmacht der opstandelingen was een gedisci plineerd leger van ruiters en voetvolk en artillerie, zoo wat ongeveer 8000 man. Er waren twee regimenten ar tillerie (24 kanonnen), twee regimenten cavalerie, vijf of zes regimenten infan terie, de Lissabonsche politie en de regimenten, van de garde, op verre na de beste soldaten in Portugal. De republikeinen zeiden, dat hun aantal 1800 man was, waarvan 600 cavale risten. De man van den „Evening Standard" vertelt dan verder, dat van deze troe pen alleen de garde dapper streed, maar dat de andere volstiekt geen ernstige pogingen deden om te winnen. Indien de koningsgezinde troepen in derdaad hadden willen strijden, dan hadden ze gemakkelijk genoeg voor hun artillerie een stelling kunnen vin den, van waaruit ze de revolutionairen eenvoudig van de straten hadden kunnen wegvagen. Maar het over- groote deel der koningsgezinde troepen dacht er geen oogenblik ernstig aan, werkelijk den strijd aan te binden. En de manschappen van de garde, die wilden vechten en inderdaad ook gevochten hebben, waren tengevolge van verraad of buitengewoon slechte aanvoering zoo hopeloos versnipperd en zoo slecht geplaatst, dat hun moe dige pogingen vergeefsch waren. Deze opvatting van den correspondent der „Evening Standard", wat de hou ding der z.g. trouw gebleven troepen betreft, komt geheel overeen met die van den correspondent der „Köln. Ztg.", die in zijn jongsten brief uit Lissabon o.m. dit zegt„Ik kan met een rus tig geweten volhouden, dat de regee- ringstroepen niet wilden overwin nen, want als men den soldaten niet het verwijt van lafheid wil maken, dan blijft er geen andere verklaring voor hun houding over." VOOR DEN OOIEVAAR. Clinge. Omdat mijnheer Jos. Seydlitz zelf de Volkswil leest f 0.25 Van C. Emeleer, Sintjansteen omdat zulke mooie liedjes van een getrouwe herder bij ons zijn gezongen - 0.20 Omdat het paard van M. de P. zoo schoon draaft - 0.10 Wegens een kwaadspreken - 0.10 Zandberg. Uit blijdschap dat A. Meijntjens ook de gelegen heid heeft opengesteld om den werkman met en onder elkander in de Nedeilandsche Staatslo terij hun geluk op een goed- koope manier te kunnen beproe ven, 'zoodat aan twee werkmen- schen het geluk is te beurt gevallen dat zij met l/^o aandeel op de 100,000 gulden zijn uit gekomen en het mooie ronde sommetje van f4250 met hun beiden zuiver hebben getrokken en dat voor f 1,75 per man. Daarom zeggen wij veel lof aan A. Meijntjes en wenschen wij ook veel geluk aan de prijs- winners - 0.10 Graauw. Omdat een kape- laantje zoo netjes in een verga dering over een Saanenbok kan klappen, ook geen wereldsche zaken - 0.10 Graauw. Omdat de laatste jaren in onsNederlandsch goud en zilvergeld een groote rol is gespeeld, ook door^ bazen van de club - 0.15 Graauw. Omdat de bok aan gekomen is waar de leden der vereeniging zoo met verlangen naar gewacht hebben juist als de jongens van eer en deugd die wachten ook altijd nog naar hun eerste vergadering maar ze moet nog komen. Een uit het van Dalsumstraatje - 0.10 Vorige lijst - 74.415 Totaal - 75.515 Het Vrije "Woord voor Abonnés o Mijnheer de Redacteur! Het is weer een tijdje geleden dat Sjef Krom iets van zich liet hooren, maar «het is tegenwoordig ook zoo druk in den bietentijd, dat, wanneer men thuis komt, men blij is naar •bed te kunnen Maar nu ik het ver slag van den gemeenteraad van Hulst las en daarin zag dat er door de hee- ren van den raad, naar hetgeen u in het belang der gemeente in het mid den brengt, niet geluisterd wordt, nu moest ik de pen weer opnemen om de heeren eens aan het verstand te brengen dat hun onderonsje mis schien gauw uit kan zijn. Nog een beetje geduld en we heb ben gemeenteraadsverkiezing Daar er dan 4 nieuwe leden moeten bij komen en 3 aftreden belooft het een aardige stemming te zullen worden. Wanneer er dan van die 7 eens 5 gekozen worden die voor de Volks- wilpartij zijn is het zaakje geklonken en het onderonsje uit, want de Volks- wilpartij heeft dan met U de meer derheid. Wat zullen die heertjes raar op kijken, want geloof zeker dat het al begint te broeden Ja, ja, het be looft een aardige stemming te worden hoor Verschillende slippendragers zullen dan met een blauwen neus Daar huis gaan en ook zou het kunnen gebeu ren dat de houten sabels wat gekort werden. Maar naar ik hoor willen ze in verschillende gemeenten zoo een zui- vering6kuur toepassen. In vele her bergen en op straat hoort ge zoo al vertellen Hier in Hulst moet die en die er uit en die moeten er in. Dat zijn onze mannen Op Steen en elders evenzoo. Nou, ik geloof zeker dat er op deze wijze onder de Volkswilpartij meer propaganda gemaakt wordt als van den anderen kant met het op richten van propagandaclubben (welke misschien voor de gemeenteraden ook moeten dienen), maar naar ik hoor worden die lui voorzien van gym- nastiekschoentjes. Met verlangen wordt er dan ook naar de gemeenteraadsverkiezing uitgezien, opdat de Volkswilpartij weer eens zal kunnen toonen hoe sterk ze is, en geloof zeker dat de candidaten nu gezift zullen worden, dat ze er geen zullen nemen die met schoone beloften van voor den werk man te zijn, voor muziek etc. er in denken te komen, en dan direct zich bij het onderonsje aansluiten. Mannen van de Volkswilpartij, gaat voort met zoo propaganda te maken, dan is het volgende jaar de raad om. U mijnheer de Redacteur, mijn dank voor de plaatsing. SJEF KROM. o Mijnheer de Redacteur. Ofschoon geen te zware maatstaf mag aangelegd worden voor datgene, wat onder de rubriek „Voor den Ooievaar" voorkomt, daar het voor velen eene gelegenheid biedt om naar eigen aard en wijze eens een houw uit te deelen, die wel eens op eene goede plaats neerkomt, moet ik toch opkomen tegen eene uitlating in die rubriek die te ver gaat. Er wordt daar een algemeen oordeel uitgesproken over eene zaak, waarvan de inzender gansch niet op de hoogte is. Ik bedoel den aanval op de neu trale Terneuzensche Courant. Niet om den aanvaller te bekeeren, die mij blijkens zijne uitlating een echt Zelan- diamensch toeschijnt, maar wel om mogelijke verkeerde gevolgtrekkingen van sommige lezers te voorkomen, kom ik hiertegen op. De Terneuzensche Courant heeft werkelijk de revolutie in Portugal neutraal behandeld. Het afkeurend oor deel over het optreden der geestelijk heid in Portugal was ontleend aan een der voornaamste Fransche Katholieke bladen. En in ons eigen land is meer dan een katholiek blad (ook in de politiek katholiek) niet blind voor de gebreken, in Portugal aan den dag getreden. Wat de inzender in de Terneuzensche Courant afkeurt, staat veel sterker dus in verschillende katholieke bladen. Hij had dus heelemaal zoo giftig niet mogen optreden. Het doet mij genoegen, dat de re dacteur het protest van de Terneu zensche Courant uit zichzelve uit dat blad overnam en dat hij door een hoofdartikel, getiteld Portugal de kwes tie in een juist licht stelt. Als wij ons blad in dienst van waar heid en recht willen houden, dan zijn inzendingen als van het bewuste ooie- vaarsmensch zeer te betreuren. Wij hopen voor dezen inzender op meer rechtvaardigheid en waarheids liefde. Met beleefden dank voor de plaat sing. Uw abonné Y. Terneuzen, October 1910. 31 Oct. Huis. St. Jansteen. Van Dal- sum. Zie adv. 2 November. 4 uur.Zaamslag Othene. Woonhuis. Dregmans. 2 November. Half drie. Neuzen. Woonhuis. Dregmans. 3 November. 12 uur. Koewacht, Nieuwe Molen. Jong vee. Poppe. 3 November. 11 uur. Axel, Armen- dijk. Kanadaboomen. Dregmans. 5 November. 1 uur. Stoppeldijk, Havikpolder. Kanadaboomen. Poppe. 7 November. 2 uur. Hulst. Loop paarden. Poppe. 8 November. 11 uur. Koewacht Oud Beoostenblij Bezuiden. Kanadaboomen. Dregmans. 10 November. 12 uur. Koewacht. Beestiaal en houtwaren. Poppe. 10 November. 9 uur. Overslag. Eiken kaphout. Dregmans. 15 November. 11 uur. Zaamslag. Esschenboomen. Dregmans. 22 November. 11 uur. Koewacht, Nieuw-Karnemelkpolder enz. Kanada boomen. Dregmans. Hulst, 24 Oct. Per 100 K.G. Tarwe f9,00 a f9,50, Rogge f7,00 a f7,00, Wintergerst f 8,50 a f8,75, Zomergerst f 0,00, a 0,00. Haver f 7,00 af 0,00, Erwten f 12,00 a f 16,00, Paardeboo- nen f0,00 a f0,00 Duivenboonen f 00,00 a f 00,00 Witteboonen f a f —,00, Bruineboonen f 13,50 a f 13,75, Boekweit f 00,00 a f ,00, Lijnzaad fa f 00,00, Aardappels f3,00 a fO.OO Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 32, verkocht 14. Varkens 37, verkocht 26. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,25 tot f0, Eieren per 26 stuks f 1,50. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47,525 k f47.55. De ondergeteekende maakt W**®* aan zijne geachte Stad- en Landgenooten bekend, dat hij zich gevestigd heeft als op het GODSPLEIN nabij de Dubbele Poort. Onder een nette bediening hoopt hij ieders vertrouwen waardig te zijn. Mr. Schoenmaker HULST. Mevr. W1TSTIJN, Joden Breestraat 87 Amsterdam, vraagt een f 120 loon en vrije geneeskundige hulp. Inlichtingen bij JOZEF MAAS, Noordstraat, Hontenisse. Tengevolge van verandering bij Notaris VAN DALSUM te Hulst TE KOOP vroeger aan den voorgevel. o Eenvoudige, zeer bemiddelde juf frouw wenscht kennismaking met eenvoudig, braaf en eerlijk persoon. Brieven franco onder letter A. Z. aan het Centraal Advertentiebureau Newtonplein 27 DEN HAAG. I^ndergeteekende maakt bekend aan het geëerd publiek van KAPEL- LEBRUG, SINT JANSTEEN en HULST dat hij, evenals zoovele jaren, zijne waren komt te presenteeren ZOO ALS: geweekte Stokvisch, Pekelharing, bruine Haring Bakharing en Mostaard (eigen maak). KAPELLEB RUG bijgenaamd de kleine van Hoek. Advocaat-Procureur Ic MIDDEI.BIRG, is i;iJt i;\ MA AVO AG bij VKKAKMAVS te Hl"AST" te spreken. Het kantoor der erven Mr, J. G. "VAN DEINSE te Hulst is geopend den Maandag van iedere maand van 1C5 tot 1 uur. Spreekuren te Zaamslag 8-9 en 1-2 uur. Spreekuren te Boschkapelle wor den nader bekend gemaakt. O De Notaris H. A. YAN DALSUM te Hulst zal om v i e r uur ter herberge van P. STORP te Sint Jansteen (Heikant), voor de erven P. PAUW ELS, publiek verkoopen op 13 aren 80 centiaren (94 roe den) erfpachtsgrond, te Sint Jan steen, Dertienbosch, door den erf later bewoond geweest. Erfpacht f9.40 per jaar. i\ m GROOTSS G0EDE\ koop. Fabriek van HOEDEN en KLAKKEN voor Heeren en Damen. Alle KINDER ARTIKELS. Alles op maat. No. 1, HOUTBRIEL (Verkensmarkt) ST. - NIKOLAAS.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1910 | | pagina 3