flILSCHE-llilillLlEI N. Burgerlijke stand. Verkoopingen. Marktberichten- Advertentiën- vijf blinden, Huwelijk. Joseph Herreweijers hoeden en klakken ui nu h i mi pul Arts. den 17 October Ir. J. ADRIAANSE Verkrijgbaar aan het magazijn van EUG. FASSAEUT-v-d. Walle te Hulst op aanvraag thuis bezorgd- dijk en den spoordijk een aanvang kan gemaakt worden. Ook is men begonnen met het tij delijk omleggen der electrische kanaal verlichting voor de toekomstige invaart der haven, aangezien dit dradennet bij het uitbaggeren der nieuwe monding in den weg ligt. Is men hiermede klaar, dan kan spoedig ook het uit baggeren voor de invaart ter hand genomen worden. o Een ijsgrot. Onlangs is bij Obertraun in het Hallstadtgebied een ijsgrot ontdekt, waarover prof. E. Fugger te Salzburg, een der onder zoekers, het volgende heeft bekend gemaakt. De grotopening kan van uit Ober traun worden gezien en ligt 1600 M. boven den zeespiegel in een bergwand tusschen den Mittagkogel en den Hirschberg. Een lange, nauwe gang leidt naar een zaal van een meter ot 10 hoog, welker vloer be dekt is met ijs, dat zoo helder en zuiver is als een spiegel. Een ijs kegel verheit zich tot bijna aan de zoldering. Na een steile helling van ca. 25 M. te zijn afgedaald, bereikt men een reusachtige, kerkachtige ruimte, welker wanden met ijs bedekt zijn en van welke de hoogte een 40 M. bedraagt. Pe bodem is bedekt met ijsblokken van 4 tot 7 M. hoog de muren zijn dik met ijs bekleed en een ijs-pyramide verheft zich hier tot bijna aan de zoldering. Een ijs- dam, welke zich in de lengte van deze grotzaal uitstrekt voert naar boven in een reusachtige ijsgrot, waarin prachtige naaldachtige groe pen ijs-kristallen te bewonderen zijn. Yan hier af voert een verstarde ijs- stroom ter lengte van meer dan 100 M. in oostelijke richting naar een dwarsgang. De gang is naar de rech terzijde vrij van ijs men heeft daarin een tand van den holen-beer ge vonden. Volgt men de dwarsgang, dan komt men in een nieuwe groote zaal, 100 M. lang, 50 breed en 25 hoog, van welker vloer een burchtachtige massa zich verheft. Door een ijsspleet komt men aan een imposante ijs- poort, die toegang heeft tot een nauwe gang van een meter of 20 lang, welke uitkomt in een gewelf van 200 M. lang bij minstens 30 hoog. Dat gewelf is zonder ijs Ver der gaande, bereikt men allerlei tunnels, van welke sommige op hun bodem gladgeschuurde steenen hebben liggen, hetgeen bewijst dat deze tun nels vroeger hebben gediend als bedding van een waterstroom. De totale lengte van de verschil lende gewelven, is 2000 M. In de grotten, waarin zich ijs bevindt, be draagt de temperatuur van 0' tot 1° C., in de ijsvrije grotten stijgt de temperatuur tot 5° G. o De brand op de Brusselsehe tentoon stelling het werk van anarchisten? Mr. Jennighes, advocaat te Verviers, heeft het parket in kennis gesteld met de onthullingen, die een van zijn cliën ten, gedetineerd in de gevangenis te Verviers, moet hebben gedaan. Die gedetineerde is een Hollander, Gustaaf Krépont genaamd, hij was in arrest gesteld omdat hij oplichterijen zou hebben gepleegd, doch aangezien men dit niet bewijzen kon, stelde de recht bank hem de vorige week Donderdag in vrijheid. Echter werd hij onmiddellijk weer opgepikt, omdat de Nederland- sche regeering zijn uitlevering had verzocht. Toen zijn advocaat hem Zaterdag kwam bezoeken, vertelde hij aan mr. Jennighes, dat hij in September 1909 gevangen zat in de gevangenis te Haarlem tegelijk met een aantal anar chisten. Daar was hij getuige van het smeden van een complot om de Brus selsehe tentoonstelling in brand te steken, wanneer zij in vollen gang was. Volgens de „Etoile Beige" moet het parket te Brussel groote waarde hech ten aan 's man verklaringen. Men moet echter niet vergeten, dat er al zooveel praatjes zijn verkocht aangaande de oorzaak van den brand op 14 Augustus. De deskundigen, die een onderzoek naar de oorzaak instellen, schijnen ge neigd te zijn het denkbeeld van brand stichting te verwerpen. Krépont, die in verhoor genomen is, heeft verteld, dat hij al in 1908 een brief in cijferschrift ontvangen had van een mede-gevangene. Hij had dien echter niet kunnen lezen voor Sep tember 1909. De brief bevatte ver schrikkelijke bedreigingen en sprak van een vernietiging, welke de Brus selsehe tentoonstelling door brand bedreigde. K. beweert, dat hij meer zal zeggen als hij in tegenwoordigheid van den minister wordt gebracht. Den brief heeft hij vernietigdwaar hij hem ontvangen heeft wil hij niet mee- deelen. Eerst in de gevangenis te Haarlem heeft hij hem leeren ontcijfe- Het getal lijders aan hartziekten is in 't Duitsche leger in tien jaar tijds vertienvoudigd. Het drankmisbruik wordt als de voornaamste oorzaak be schouwd. o Logger gestrand. Op het Noorder- hoofd van den Nieuwen Waterweg bij Hoek van Holland strandde de haring- logger VI. 11. De opvarenden werden door de stoomreddingsboot gered en te Hoek van Holland geland. De log ger, die 27 last haring aan boord heeft, is vol water, doch zal men met hoog water trachten het vaartuig vlot te brengen. o Inbrekers gerat. Drie Hagenaars, die in den nacht bij een boer onder Wateringen inbraken, werden door den boer en diens knecht overmeesterd, gebonden en daarna aan de politie overgeleverd. o Egmond aan Zee. De bij alle bad gasten van Egmond aan Zee welbe kende strandfiguur, de hoog bejaarde oude zeeman jacob Glas, bijge naamd „Japie-Japie", die als bootsman der reddingsboot een kleine honderd personen het leven redde, is overleden. De levensgeschiedenis van dezen stoeren zeerob, die reeds in den be kende Pinksterstorm van 1861 alle opvarenden redde van een drietal schepen, die op Egmondsche kust gestrand waren, is jaren geleden door den heer Joh. C. Kievit voor de jeugd te boek gesteld. N. R. Ct. o 54 jaar kraukzinnigenverpleogster. In het geneeskundig gesticht „Reinier van Arckel" t e 's-Hertogenbosch is overleden mej. Anna van Thiel (zus ter Bernarda) Zij was geboren te Beek en Donk en bereikte den leeftijd van 84 jaar. Van 16 April 1856 af, dus gedurende ruim 54 jaar, was zij als verpleegster in het gesticht „Rei nier van Arckel" weikzaam. Tot zelfs de laatste maanden voor haar dood vergunde haar krachtig lichaamsgestel haar te helpen op de strijkkamer, waar onder toezicht van verpleegsters, pa tiënten werkzaam zijn. Op die afdeeling is zij trouwens zeer veel jaren werk zaam geweest. Door haar lieftallige goedheid won zij de harten van mede zusters en patiënten en door hare toewijding en opofferingen heeft zij aan de genezing van menig patiënt medegewerkt. Haar stoffelijk overschot werd onder groote deelneming ter aardebesteld. —o Slapte. Als bewijs van groote slapte op scheepvaartgebied mag gelden, dat bij de Friesche Scheepsbouwmaat schappij te Ijlst van de dertig werk lieden, die er nog waren, de helft is ontslagen, terwijl ook voor de overigen bijna geen werk meer is. Een treurig vooruitzicht voor den winter, want mede op de werven in Holland en elders is het zoo slap, dat er zeker geen nieuwe arbeiders worden aange nomen. Ook de schaatsenindustrie van het om dat bedrijf zoo beroemde Friesche stedeke heeft groote behoefte aan een flinken winter, wordt aan de L. C. geschreven. o Onze militaire toestanden. In de „Haagsche correspond." der „Zutph. Ct." worden leelijke dingen verteld van de manoeuvres en in verband daar mede van het gehalte van het kader. Schr. vraagt, of het ministerie wel over tuigd is van den ernst van den toe stand en hoopt, dat die vraag bij de begrootingsdebatten ernstig onder de oogen zal worden gezien. De briefschrijver zegt o. m „Bij de manoeuvres bij het Lekacces is gebleken, dat de gewone infanterie bij verre niet voor haar taak berekend is, dat het kader zijn plicht verzaakte, en dat aldus de manoeuvres haar karak ter van ernst ten eenenmale verloren. „Men heeft wachten slapende ge vonden, niet toevallig ingeslapen door vermoeidheid op de plaats, waar ze behoorden te staan, maar netjes binnens- tents of binnenshuis in de dekens. Zoo was het dan ook mogelijk dat een compagnie wielrijders uitstekend getraind en flink korpsje onverwachts doordrong tot het hart van het vijande lijke legerkamp, zonder dat iemand dien verkenningstocht had opgemerkt „Wij achten het dringend noodzake- lijd dat de rapporten over die manoeu vres gepubliceerd worden, opdat het volk zelf in staat zij te begrijpen' wat er in ons leger gaande is en de ver antwoordelijkheid, die misschien het Kabinet niet voldoende gevoelt, deele. Wanttoestanden, als wij hier signaleeren, mogen niet geheim blijven en door de hooge autoriteiten bemanteld worden om gedurig erger in te vreten en onze geheele defensie ten slotte aan te tasten". En later: „Vele officieren, en waarlijk niet al leen de zulken die een Pruisisch oefeningssysteem voorstaan, verklaar den ons dat het vrijwillig kader steeds achteruit gaat in gehalte en dat het militiekader, bij wijlen niet in staat zich tegen de tuchteloosheid te keeren, liever zwijgt en langs zijn kant laat gaan, wat er kwaads gebeurt, dan ge vaar te loopen een opstootje te ver wekken. Zelfs wordt gezegd, dat de jongere officieren vaak den moed missen kordaat op te treden, waar zulks in het belang van de discipline dringend noodzakelijk zoude zijn. STAATSLOTERIJ. Bij de trekking der vijfde klasse van de 394ste Staatsloterij zijn prijzen van duizend gulden of daarboven te beurt gevallen aan de navolgende nummers No. 4519 een prijs van f 1 000 518 1000 2227 1 000 16594 1 000 17190 2 000 10902 1 000 -f- premie van 30 000. 14565 een prijs van 200 premie van 3 000. Middenprijs op de Belgische mark ten van 10 tot 16 October per 100 kilo: van tarwe fr. 19.30, van rogge fr. 14.10. O Ter Neuzen. HuweL-voltrek. 13 Oct. Jan Hamelink, oud 21 j., jm. en Su- zanna de Bokx, oud 23 j., jd. Geboorten. 10 Oct. Sietje Janna, d. van Johannes de Krijger en van Su- zanna Hendrika Wisse. 11 Oct. Jacobus, z. van Jan de Bruijne en van Catharina Pieternella van de Velde. 13 Oct. Jan z. van Arie Jacobus Hamelink en van Wilhelmina Catharina Lansen. 14 Oct. Robertus, z. van Petrus Cortvriendt en van Philomena Eduarda Mariens. 15 Oct. Jan Aarnout, z. van Adriaan Levinus Rouw en van Jacoba Cornelia Tholens. Antheunis Jacobus, z. van Pieter Johannes Fokke de Goede en van Neeltje Adriana Stroo. Emile Jo seph Corneille Marie, z. van Emile Alphonse Buijsse en van Janneke Suzanna Fremouw. Overslag. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. Wesldorpe. HuweL-voltrek. 6 Oct. Doinien Francies Miggens, oud 24 j., jm. en Marie Prudence de Groff, oud 29 j., jd. Het Vrije Woord voor Abonnés. —o Mijnheer de Redacteur! Gelieve mij s. v. p. een klein plaatsje in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat dankend. 't Wordt winter, angstig zien wij den winter tegemoet gepaard gaande met hare koude gure dagen en lange ver velende avonden. Geen heldere licht straal breekt door in de ons zoo donker toeschijnende winter. Edoch laat ik mij door die sombere gedachten niet in een dwaalspoor bren gen. Toch komt er iets wat ons kan veraangenamen, en een gezellige winter belooft. Er wordt namelijk een dans club opgericht. Nu jongelui haal nu Uw hart maar eens op. Maar ach, daar verneem ik dat het een Katholieke dansclub zal worden, en dat wij als protestanten de toegang daarvoor geweigerd worden. Treurig, jammer vind ik het dat door zulke manieren haat en nijd onder Hansweertsche bewoners wordt gezaaid. Gij toekomstige bestuursle den denk toch eens door dat al de pogingen die U aanwend tot niets anders zullen dienen, als twisten moeite te doen ontstaan en dat broodnijd de hoofdrol speelt in deze. Denk eens na dat wij allen, de een voor den ander van elkaar afhankelijk zijn en dus ook van elkaar moeten eten. Waar om dan toch al die dv/aasheden. Ons wordt geleerd dat wij geen kwaad met kwaad mogen vergelden, maar op zoo'n manier kunnen wij niet nalaten ook op onze beurt voor onze rechten op te komen. Daarom geachte op richters roep ik jullie toe, verzint voor gij begint want gedane werken nemen geen keer, en waar dan wind is ge zaaid zal men storm oogsten. U mijnheer de Redacteur dankend. Een abonné. Hansweert Oct. 1910. VOOR DEN OOIEVAAR. Omdat Jos. van Waesberghe de presentielijst der R. K. Kiesvereeniging juist heeft geteekend na P.J. Destom bes Johszoon, en deze met eenige anderen als verdachten uit de Kies- vereenigingzijn moetentreden f 0.25 Uit Schuddebeurs - 0.15 Boschkapelle. Omdat vrouw P. zoo nieuwsgierig is de Volkswil bij haar gebuur te hooren voorlezen - 0.20 Vorige lijst - 73.815 Totaal - 74.415 24 October. Hulst. Paarden. Poppe. 25 October. 11 uur. Hulst buiten Bagijnepoort. Canadaboomen. Dreg- mans. 26 Oct. 11 en 12 uur. Clinge. Groot- en Nieuw-Kieldrechtpolder. Canada- en Olmenboomen. Dumoleyn. 26 October. 12 uur. Neuzen. Partij ijzer. Ie Nobel. 26 October. 12 uur. Zuiddorpe- Noorddeel Kanadaboomen. Dregmans. 31 Oct. Huis. St. Jansteen. Van Dal- sum. Zie adv. 2 November. 4 uur. Zaamslag Othene. Woonhuis. Dregmans. 3 November. 11 uur. Axel, Armen- dijk. Kanadaboomen. Dregmans. 5 November. 1 uur. Stoppeldijk, Havikpolder. Kanadaboomen. Poppe. 10 November. 12 uur. Koewacht. Beestiaal en houtwaren. Poppe. Halst, 17 Oct. Per 100 K.G. Tarwe f8,50 a f9,00, Rogge f6,75 a f7,00, Wintergerst f 8,50 a f8,70, Zomergerst f 0,00, a 0,00. Haver f 7,00 a f 0,00, Erwten f 11,00 a f 15,50, Paardeboo- nen f0,00 a f0,00 Duivenboonen f 00,00 a f 00,00 Witteboonen f a f ,00, Bruineboonen f 11,00 a f 13,50, Boekweit f 00,00 a f ,00, Lijnzaad fa f 00,00, Aardappels f3,00 a fO.OO Koolzaad per zak van 106 liters f 10,00 a f Paarden 2 stuks, verkocht 0, Rundvee 33, verkocht 18. Varkens 21, verkocht 16. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,35 tot f 0,— Eieren per 26 stuks f 1,50. Koers van het gold. Belgisch geld per 100 frs. f47,50 a f 47.52'. Tengevolge van verandering bij Notaris VAN DALSUM te Hulst TE KOOP vroeger aan den voorgevel. o Eenvoudige, zeer bemiddelde juf frouw wenscht kennismaking met eenvoudig, braaf en eerlijk persoon. Brieven franco onder letter A. Z. aan het Centraal Advertentiebureau Newtonplein 27 DEN HAAG. Ondergeteekende maakt bekend aan het geëerd publiek van KAPEL- LEBRUG, SINTJANSTEEN en HULST dat hij, evenals zoovele jaren, zijne waren komt te presenteeren ZOO ALS: geweekte Stokvisch, Pekelharing, bruine Haring Bakharing en Mostaard (eigen maak). KAPELLEB RUG bijgenaamd de kleine van Hoek. i IX DEX GROOT EX GOEOEX KOOP. Fabriek van voor Heeren en Damen. Alle KINDER ARTIKELS. Alles op maat. No. 1, HOUTBRIEL (Verkensmarkt) ST. - NIKOLAAS. Spreekuren te Zaamslag §-9 en 0-2 uur. Spreekuren te Boschkapelle wor den nader hekend gemaakt. De Notaris H. A. YAN DALSUM te Holst zal om v i e r uur ter herberge van P. STORP te Sint Jansteen (Heikant), voor de erven P. P A U W E L S, publiek verkoopen idllViilii op 13 aren 80 centiaren (94 roe den) erfpachtsgrond, te Sint Jan steen, Dertienbosch, door den erf later bewoond geweest. Erfpacht f 9.40 per jaar. Het kantoor der erven Mr. J. G, VAN DEINSE te Hulst zal geopend zijn van negen tot een uur. Advocaat-Procureur te MIDDELBURG, is KIjKKN MAAST35ACL isij 3E m Si M A NS te HBJJUST le sprefeeü.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1910 | | pagina 3