M II UIT «II I II, I II If UI MRTMHl Onderwijsschetsjes. Gewestelijk Nieuws. Van alles wat. op te disschen, die Katholieken tot in de ziel grieven," dat de gedachte zelfs niet eens vluchtig bij ons is opgekomen, om ook onzen lezers onder de oogen te brengen, wat het Katholiek hoofd orgaan „De Tijd" in zijn nummer van Zaterdag 1.1. zijn lezers heeft te lezen gegeven onder de opschriften„De Kerk in Portugal" en „De roof van Czentschau." Ten slotte dagen wij iedereen uit, uit onze Courant eene aanhaling op te diepen, waaruit zou blijken, dat bij ons eenige bevlieging heeft bestaan, iets te lezen te geven, waardoor de eer en het prestige der bedienaren, van welke godsdienstige gezindheid ook, in 't minst zou kunnen worden geschaad. Uit het Verslag van den Gemeenteraad van Hulst. Eenige kenmerkende zaken. 1. De heer van Dalsum, die vol gens de vrome lieden zoo goddeloos is, is de eenige, die opkomt tegen gymnastiekcursus onder kerktijd, want tusschen 10 en 12 uur is het Hoogmis bij de Katholieken en ook is er dan dienst bij de Protestanten, zoodat, wie er aan deelneemt of de Hoogmis of den Kerkdienst moet verzuimen. Op deze opmerking geen boe of ba, hoewel de andere leden van den Raad en de Voorzitter allen behooren tot de niet goddelooze menschen. Alleen de heer Fassaert stemde als van Dalsum, zonder opgaaf van reden, maar de reden zal ook wel zijn de kerktijd. 2. De heer van Dalsum meent, dat kapitaliseering van den onderhouds plicht en van subsidie aan polder geen goed beleid is. Niemand zegt daarop boe of ba, alleen de voorzitter zegt, dat het vroeger ook zoo is gegaan met den weg bij Rustwat. 3. De indruk van den heer Fassaert, dat de Mij. Hulst—Walsoorden als bedorven kind de hulp heeft ingeroe pen van den_ Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten om invloed uit te oefenen op de gemeente is aller in druk. Maar de voorzitter weet zeker dat dit niet zoo is, dat de Raad van Toezicht uit eigen beweging, van de zaak kennis genomen hebbende door de bladen, zich deze heeft aangetrokken. Wordt dit zeker w e- t e n door ieder geloofd 4. Subsidie aan het Burgerlijk Arm bestuur van f 3050 voor 1911, terwijl het was f2300 voor 1910 en f2000 voor 1909 noodig, omdat in 1909 het Armbestuur een groot te kort heeft. Behalve door het Burgerlijk Armbe stuur wordt nog veel gegeven door Katholiek en Protestantsch Armbestuur, door Vincentius en particulieren, ter wijl toch Hulst, gemeente van onge veer 3400 inwoners, een honderd her bergen heeft. Of de groote behoefte van de Arm besturen nu een gevolg is van de vele herbergen zooals wordt beweerd, laten we in het midden. VI. De openbare scholen zijn zeer dik wijls katholieke scholen. In Zeeuwsch- Vlaanderen, Noord-Brabant en Lim burg is zulks in vele gemeenten ge lijkluidend. De onderwijzers dier scho len zijn katholiek en de leerlingen evenzoo, 't zij allen, 't zij op zeer enkele uitzonderingen na. Op die scho len loopen ons inziens niet alleen de kinderen geen gevaar in zake geloof en zeden doch 't onderwijs zal een gods dienstige geest ademen. Deze scholen zijn we zeiden 't reeds vrijwel gelijk testellen metbizondere R.K. Parochiale. Toch is er steeds een rem: 't leerplan kan en mag geen speciale katholieke leerstof geven en van den onderwijzer wordt voorzichtigheid en waakzaamheid gevraagd, ten einde hij de niet-katho- lieke (al zijn 't er maar een paar) niet krenke. Gelukkig zijn in dergelijke gemeenten de niet-kaiholieken toch geloovige menschen. Alles, wij durven het gerust zeggen, hangt af van de persoonlijkheid van den onderwijzer, van zijn hoedanigheden als godsdien- stig-zedeüjk mensch. Vandaar dat er alles aan gelegen is leerkrachten te benoemen, voor wie het onderwijs- geven niet alleen een broodques- tie is. De gemeenteraden dienen hier mede rekening te houden en zij doen zulks ook. Wel zullen de bondsman nen hier een daad van willekeur in zien, doch het welzijn der gemeente waren gebiedt hier noodzakelijk in deze richting te arbeiden. Dan immers alleen zullen de duizenden ouders hunne kinderen veilig weten in de zoogenaam de overheidsschool. Gelukkig begrijpen de onderwijzers in het veel gesmade „donkere" Zuiden hun schoone roeping, tevens duren plicht uitstekend. Zij gevoelen de on- omstootelijke waarheid, dat de onder wijzer zich geeft aan zijne leerlingen, hetzij opzettelijk, hetzij ongewild het gebeurt met al het wèl en wee dat uit dit geven voortspruit. Juist door dien goeden geest der onderwijzers, geleid, gesterkt en gevoed door de R. K. On derwijzersbonden van 't Zuiden, doet in deze streken 't aantal bijzondere scholen zoo schaarsch toenemen. Dit mag ons niet verwonderen. Ofschoon, we zeiden het reeds in een onzer vorige artikelen, veel gedaan is om de gelijk stelling van openbaar en bizonder on derwijs wat den finantiëelen kant be treft, gelijk te maken, is die gelijkstel ling nog geen daadwerkelijkheid. Uit dien hoofde staan de besturen der bizondere scholen nog immer voor zware geldelijke offers en dus ligt het voor de hand, dat alleen noodzaak aanleiding kan geven tot oprichting van bizondere scholen. Indien dus de onderwijzers der kath. openbare scho len menschen blijven onberispelijk in godsdienst en zeden zal de openbare school zoo goed mogelijk zijn en heil zaam voor kerk en maatschappij. Behoudens enkele uitzonderingen, wel ker drijfveer we niet zullen ontzenu wen, zien we dan ook in 't Zuiden slechts daar bizondere katholieke scho len verrijzen, waar öf de geest der onderwijzers veel te wenschen over laat, öf 't aantal niet-katholieke kinde ren zeer aanmerkelijk toeneemt. Dit is alleszins uit 't bovenstaande duide lijk, ja een dure plicht der geestelijk heid die voor de zielen der jeugd met grooten zorg waken moet en waakt. We zien als de laatste omstandigheid den doorslag geeft voor een biz. school vaak de onderwijzers „overgaan" naar de nieuw te openen school. Gemeenteraad van HULST van 18 October 1910. Voorzitterburgem. van Waesberghe. Aanwezigalle zeven leden. 1. Notulen worden zonder aanmer king goedgekeurd. 2. Wegens reclame personeele belas ting wordt een begrootingspost versterkt. 3. Besloten wordt opnieuw vrij stelling te vragen vopr het maken eener gemeenteverordening betreffende muren enz. van bestaande woningen, waartegen de Gezondheidscommissie ook geen bezwaar heeft. 4. Verzoek van P. Eggermont, on derwijzer te Graauw, om de oude teekenschool te mogen gebruiken voor gymnastiekcursus, en dit op Zondags van 10 tot 12 uur. B. en W. stellen voor het verzoek toe te staan tegen betaling van f 10 per jaar, en dat de gebruiker vuur en licht bekostigt, en zich omtrent het schoonhouden verstaat met den con cierge. Raadslid Van Dalsum is niet tegen het voorstel, hij heeft echter bezwaar tegen den tijd van Zondags 1012 uur, omdat het dan kerktijd isen wil liever toestaan een ander uur. Voorstel B. en W. in stemming ge bracht wordt aangenomen met 5 stem men (Verwilghen, Wauters, Burm, Fruytier, Hombach) tegen 2 stemmen (Van Dalsum, Fassaert). 5. Verzoek van de Polders Hul- sternieuwland en Havik om subsidie tot het bekomen van een keiweg 1. in den aardenweg van af den provincialen weg te Hulst naar en op den Hulsternieuwlanddijk tot aan de grens der gemeente Hulst, lengte 600 M. thans in onderhoud bij de gemeente Hulst 2. in den aardenweg van af de grens Hulst op den Hulsternieuwlanddijk tot aan den benedenweg langs den Havik polder, lang 1225 M. Polder Hulsternieuwland bekostigt het geheele werk en den voortdurenden onderhoud van het baanvak sub. 1 en 2 en neemt dit op zich, wanneer daar voor gedurende 40 jaren jaarlijks willen bijdragen de gemeente Hulst f200, het Wa terschap Absdale f 55 en de polder Havik f260. B. en W. stellen voor in eens f 4Q00 te geven, te vinden uit eene geldleening, af te lossen in 20 jaar. Dit is voor den polder fir.antieel het zelfde, en voor de gemeente wint het uit. Raadslid Van Dalsum hoewel meenende dat natuurlijk van zijne opmerkingen geene notitie zal worden genomen omdat h ij het zegt, verklaart, dat hij is voor de gevraagde subsidie van f200 per jaar, want de keiweg dient te worden gelegd, maar hij is tegen de wijze waarop van f4000 in eens te vinden uit geldleening. Deze geldleening moet feitelijk dienen voor kapitaliseering van een jaarlijkschen onderhoudsplicht samen met een geven van een jaarlijksch subsidie, en eene geldleening om dergelijke reden acht hij geen goed finantieel beleid, dat vordert, dat een jaarlijksche last jaar lijks wordt betaald. En dan meent hij, dat bij een jaar lijksche subsidie doelmatiger kan wor den gecontroleerd, of de voorwaarden van de subsidie wel worden nagekomen. Voorzitter zegt, dat op gelijke wijze is gehandeld bij den afkoop van den onderhoudsplicht weg Rustwat, en Ged. Staten toen de geldleening hebben goedgekeurd terwijl het wegenregle ment voorziet in de contröle op het onderhoud. Raadslid Fruytier is voor f 200 sub sidie per jaar, en vraagt, of de polder met f 4000 in eens deze wel zal willen aannemen Voorzitter zegt, dat het finantieel voor den polder gelijk is, maar voor de gemeente is het voordeeliger. Wethouder Wauters wenscht als voorwaarde te stellen, dat eenige op ritten worden gemaakt. Raadslid Van Dalsum zegt, dat hij heeft vernomen, dat dit in de bedoeling ligt. Wethouder Hombach stelt voor te besluiten, als voorwaarde te stellen dat een voldoend aantal opritten moet worden aangebracht. Voorstel B. en W. wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem (Van Dalsum), welke laatste is vóór de subsidie doch tegen de voorgestelde wijze van f 4000 geldleening, nadat Van Dalsum eerst had gevraagd, maar hij werd niet ge steund, om eerst te beslissen over het geven van subsidie en daarna over de wijze waarop, wat weth. Wauters niet noodig vond, omdat reeds 7 jaar ge leden het beginsel tot subsidie was uitgesproken. 6. Schrijven van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten in zake de kwestie omleggen tramspoor bij de Dubbele Poort. In dit schrijven wordt beweerd, dat de verlegging tramspoor door door trekking van de Overdamstraat door Stadswal is in het belang van veilig heid, is een zaak van algemeen belang, en wordt gevraagd de voorwaarden te kennen, waarop de gemeente bereid is het gedeelte Stadswal aan de Ms. Hulst—Walsoorden af te staan voor de omlegging tramspoor. B. en W. stellen voor te antwoorden dat de gemeente de doorgraving wil toestaan, indien de gemeente eigenares wordt van het gedeelte vest tusschen Dubbele Poort en de doorgraving, aan geplempt en voorzien van afvoerbuizen voor het water. Raadslid Van Dalsum acht deze vergoeding onvoldoende, want men moet niet vergeten, dat door de om legging een Stadsdeel, de Bierkaai straat, een doode hoek wordt. Weth. Hombach meent, dat het gevraagde stuk vest, aangeplempt, niet gering is. Raadslid Verwilghen is er ook voor, dit gedeelte vest voor de gemeente te bekomen. Raadslid Fassaert. Voor de veran dering wordt als reden opgegeven de veiligheid, Maar door de doorgraving ontstaat een nieuw punt van onvei ligheid. Raadslid Van Dalsum meent, dat in elk geval, bij doorgraving, daarover een brug moet komen, om den wandelweg niet te onderbreken en de voorstelling van algemeen belang in den brief is onjuist, want het is een zaak van bi zonder belang voor de tram. Raadslid Fruytier is verwonderd, dat de aanvraag opnieuw is ingekomen, en meent, dat de Raad van Toezicht alleen maar voor doel heeft den raad uit te hooren. Weth. Hombach is volkomen over tuigd van de schade, die aan de wijk Dubbele Poort zou worden aangedaan, daarom wil hij ook eene vergoeding. Deze krijgt de gemeente voldoende door den grond van de vest, en om trent de brug kan nog nader worden onderhandeld. Hij stelt voor te ant woorden, dat de gemeente bereid is met de Maatschappij Hulst—Walsoor den zelve te onderhandelen. Raadslid Fassaert, meent dat Hulst- Walsoorden in Hulst is behandeld als een bedorven kind, en daarom naar den Raad van Toezicht is gegaan om invloed uit te oefenen op de gemeente. Voorzitter. Dit laatste kan hij met zekerheid verklaren als niet waar, en dat de Raad van Toezicht alleen door de bladen van de zaak heeft kennis genomen en uit eigen beweging zich de zaak heeft aangetrokken. Raadslid Verwilghen. Blijkbaar is de Raad tegen doorgraving, laat de Raad daarom maar dadelijk beslissen, dat we er tegen zijn. Raadslid Burm. Laten we dit laatste niet doen, maar voorstellen dat we willen onderhandelen doch ons de voorwaarden voorbehouden. Met algemeene stemmen wordt aan genomen het voorstel dat de Raad wil onderhandelen met de Maatschappij zelve. 7. en 8. Goedgekeurd wordende voorloopige vaststelling gemeentereke ning 1909 en de rekening Burg. arm bestuur over 1909. 9. Voorstel goedkeuring begrooting Burgerlijk armbestuur met besluit tot f3050 subsidie voor 1911. Wordt algemeen goedgekeurd. 10. Verslag raadscommissie door de gemeentebegrooting 1911. a. Wegens het komen van Hulst van de 5e klasse in de 6e klasse moeten de salarissen van burgemeester en secretaris worden verhoogd. Commissie stelt voor f 100 verhoo ging voor ieder, wat na eenige discussie over de wijze waarop algemeen wordt goedgevonden. b. Meerdere stadspompen geven slecht water, Commissie stelt voor een deskundig onderzoek. Weth. Hombach vindt dit laatste goed, maar dan moet de raad een crediet toestaan, voorloopig van f 100. Raadslid Fruytier meent, dat f 100 niet voldoende is, want er moeten worden onderzocht 1. het water zelf, 2. de middelen om de schadelijk heid te verwijderen. Weth. Hombach zegt, dat het water in enkele pompen zoodanig is, dat het zelfs door koken niet is goed te krijgen. Voorstel Hombach wordt algemeen aangenomen. 11. Vaststelling Gemeentebegroo ting 1911. Raadslid van Dalsum jmaakt op merking bij het punt der uitgaven, Hoofdstuk IV, politie, wegens de nieuwe post van f260,54 om des ge meenteveldwachters pensioen te ver- hoogen van f300 tot f400, Hij is hier niet tegen, maar wilde hiermede wachten, tot de veldwachter heeft ge toond minder partijdig te zijn, waarom hij stemming vraagt. Zijn voorstel wordt zonder discussie verworpen met 6 tegen 1, voorsteller. Raadslid Fruytier vraagt bij punt straatverlichting, of het de bedoeling is een lantaarn te brengen buiten de Bagijnepoort, nu de gasleiding daar wordt doorgetrokken. VoorzitterJa. Weth. Hombach, bij punt onderhoud van straten enz. De post is begroot op f300 wat weinig is, maar er is geen geld voor ingrijpende straatver- betcring aanwezig deze moet wachten tot de subsidie tram vrijkomt van f 600 per jaar. De begrooting wordt in ontvangst en uitgaven vastgesteld op f 33407.56. De Raad gaat hierop over in ge heime vergadering, voor reclames hoofdelijken omslag. HULST. Maandagmorgen gebeur de, op den weg HulstAbsdale een ongeval, dat naar omstandigheden, vrij goed is afgeloopen Een motor- fietser kwam aldaar tusschen twee aangespannen paarden en op de dissel van den wagen terecht, waardoor de man verscheidene kwetsuren opliep. De motor was geheel defect. De man is verder per rijtuig naar zijne woning gebracht. HULST. J 1. Zondag vergaderden eenige onderwijzers van buiten de stad in het hotel Brand ten einde een cursus in .de Fransche taal in het leven te roepen. Het ware in het belang der onderwijzers te wen schen, dat dit plan ten uitvoer|kon gelegd worden, daar er in het ar rondissement Hulst een groot aantal onderwijzers worden aangetroffen, die slechts hun moedertaal machtig zijn en zooveel talen men spreekt, zooveel maal is men mensch. KAPELLEBRUG. Ter gelegenheid der kermis had Zondagavond op het Belgisch gedeelte De Paal bij J. de B. een hevige vechtpartij plaats waarbij velen bloedende schrammen opliepen. Tevens werd al het huisraad van den herbergier vernield en ook buiten wer den ruiten enz. door de vechtersbazen stukgeslagen. Door de Belgische po litie is een onderzoek ingesteld en proces-verbaal van het gebeurde op gemaakt. BOSCHKAPELLE. Reeds drie ge- neesheeren geven hier geregeld elke week 2 tot 3 maal gelegenheid tot consult op vastgestelde uren, zoodat wij bij dag ruim voorzien zijn van geneeskundige hulp. Naar wij verne men zoekt een vierde arts ook een geschikt lokaal om er zijn praktijk uit te oefenen. Bovendien staat ons bij dag de telefoon ten dienste om bij eventueele ziekte of ongeval een Escu laap te requireeren. Des daags hebben wij dus „des guten zu viel" doch bij nacht in spoedeischende gevallen, ja, dan is de toestand heel wat penibeler want van hier naar Hulst, Zaamslag of Groenendijk te voet of per gerij vordert heel wat tijd. Zou het daarom niet op den weg der gemeenten Boschkapelle en Stoppeldijk liggen samen een dokter aan te stellen. Het zielental van beide dorpen samen bedraagt pl. m 3000 zielen, zoodat een geneesheer er een flink bestaan kan vinden. O De Middaehter bosschen in gevaar Uit Rheden wordt aan de N. R. Ct. geschreven Een der schoonste landgoederen, bijna uitsluitend bestaande uit bosch, zal onder den hamer komenHet landgoed Haguenau, dat het grootste deel der Middaehter bosschen omvat, wordt in November a. s. publiek ver kocht. De vele vreemdelingen, die jaarlijks in De Steeg, Dieren en EL lecom logeeren, kunnen in het vervolg wel anders gaan kijken of er mooie plekjes in Nederland zijn, indien de vrees wordt bewaarheid, dat houtkoo- pers de bosschen in handen krijgen. Ja, we behouden de Middachterlaan wel en de bosschen, behoorende bij het kasteel Middachten en de Onzalige bosschen, doch het geheele karakter der streek wordt verbroken, wanneer het ten noorden daarvan gelegen uit gestrekte Haguenau wordt kaalgehakt of wel verbrokkeld in villapark, met misschien erge „lieve" villa's, maar zonder ons bosch met zijn prachtige natuur. Wie kent niet de wandeling naar den Carolinenberg, den Geiten- berg, den Ravenboom en zooveel meer? Een groot deel van het publiek is er op het oogenblik nog vrij kalm onder, omdat het niet beseft, wat het zeggen wil als dat goed gesloopt wordt en Gelderland een zijner grootste attrac ties verliestze zien het gevaar nog niet in en de jeremiades komen na tuurlijk achteraan, wanneer de pensi ons, die des zomers vol, overvol zijn, leeger worden, de winkels véler hunner zomerklanten verliezen en de dorpen hunne vaste zomerinkomsten missen. Allerlei geruchten doen hier de ronde, één ervan zegt, dat het nog onderhands in zijn geheel zal worden verkocht en tot Jachtpark bestemd; in dat geval wordt het wel niet gesloopt, maar gesloten voor het publiekanderen beweren, dat door een combinatie hulp bij de regeering en de Vereeni- ging tot behoud van Natuurmonumen ten wordt gezocht. Wij hopen har telijk, dat liefde voor de natuur en eigenbelang de handen ineen zullen slaan en nog een middel zullen vinden om onze streek voor dit onheil te bewaren. o— De nieuwe zeehaven te Zaandam. De werken voor de uitbreiding der nieuwe zeehaven te Zaandam vorderen flink, dank zij in niet geringe mate het prachtige droge najaarsweer. De oostelijke afsluitdijk is thans geheel voltooid, zoodat met het op spuiten van het terrein tusschen dezen

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1910 | | pagina 2