n m wmi No. 56. Zaterdag 22 October 1910. 2e Jaargang. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst. Richting: Voor waarheid en voor recht, door eigen daad en door daad van anderen, zonder aanzien van persoon of partij. VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Gentschestraat C 7 te Hulst. W? Stichter: H. A. van Dalsum. Gentschestraat C 6 te Hulst. Gentschestraat li 4 te Hulst. Portugal. DE VOLKSWIL EED ACTIE: Abonnement per drie maanden NEDERLANDf 0.50. BELGIEfr 1.20. ANDERE LANDEN f 0.80. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. - - Niet geplaatste stukken worden niet terug gegeven. Het blad neemt geene verantwoordelijkheid voor den inhoud van het Vrij© Woord en voor dien van Advertentiën. ADMINISTRATIE: D R U K K E R IJ Advertentiën, in te zenden vóór Vrijdags om 12 uur. Prijs per regel 10 cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant f0.25. Portugal is plotseling van een ko ninkrijk een republiek geworden De feiten zijn deze 1. Tegen den persoon van den 20-jarigen koning Manuel II ging het niet, noch tegen de koninklijke fa milie. Het ging tegen onhoudbare toe standen. De toestanden waren a. de politieke partijgeest had ver vangen het nationaliteitsgevoel; b. de belangen van den Staat werden opgeofferd aan de partijbelangen, en onder partijbelangen werden verstaan zooals overal de belangen van enkelen c. in het openbare leven zelfzucht en bederf; d. omkoopbare ambtenaren e. oneerlijk beheer van de Staats gelden f- treurige toestand van landbouw, handel en nijverheid g. algemeene onrust en ontevreden heid h. een koning, die niet wist wat hij wilde i. een onmachtig uitvoerend be wind j. een volksvertegenwoordiging zon der volksvertrouwen k. een geestelijkheid afhankelijk van het burgerlijk gezag, en daardoor zich mengende in de politieke partijtwisten om het burgerlijk gezag naar eigen hand te kunnen zetten 1. eene bevolking, die voor drie kwart niet kan lezen of schrijven 2. op 4 Oct. staat de geheele marine en een deel van het leger tegen het koningshuis op, den volgenden dag wordt de republiek uitgeroepen en de geheele koninklijke familie vlucht naar Gibraltar. 3. De revolutie, geleid en uitgevoerd door betrekkelijk weinigen, wordt oogluikend goedgekeurd door de be volking, maar is niet eene daad van den volkswil uit zich zeiven. 4. De leden van het Voorloopig Bewind zijn allen vrijmetselaar en de eerste daad van regeeringsbeleid is de vervolging van monniken en nonnen en beeldenstorm, die in geheel Europa een slechten indruk maakt. 5. Portugal is een land van 5.5 mil- lioen inwoners die bijna allen katho liek zijn. Daaronder zijn 5000 a 6000 monniken en nonnen, zoodat de ver volging tegen deze geen enkele zelfs schijnreden van wettigheid of eerlijk Staatsmansbeleid is. 6. Het regeeringsprogram noemt Ontwikkeling van het volksonder wijs, van de land- en zeemacht, en van het stelsel van administratieve decentralisatie. Toekenning van zelfregeering in het koloniaal bestuur. Waarborgen van volkomen vrijheid der rechtspraak. Verbanning der religieuse congre- Invoering van den burgerlijken stand en van het openbaar onderwijs. Scheiding van Kerk en Staat. Verbetering van het krediet en van het openbaar financiewezen. Dit zijn de feiten. Wegens deze feiten maken we en kele opmerkingen. Het zijn deze 1. Portugal werd verscheurd door partijgeest. Partijgeest is een domme zaak die de liefde mist. Stond boven den partijgeest een krachtig koning, die zich steeds boven de partijen wist te houden door te waken, dat het algemeen welzijn niet werd opgeofferd aan de belangen van partijen, dan had de revolutie nimmer kunnen uitbreken. Maar koning Manuel was wel van goeden wil, doch liet zich leiden door zijne raadsleden, die partijmenschen waren. En zijn vader en voorgangers hadden partijen gebruikt om eigen belangen te dienen. Deze raadsleden hebben hem mis leid, en, als de nood aan de man kwam, bedrogen. 2. Die partijgeest heeft de landsbe langen opgeofferd aan partijbelangen. En partijbelangen komen neder op baantjes- en ambtenjagerij, in welke jacht niet de bekwaamste en de eer lijkste, maar de sluwste en brutaalste het wint. Een land, met ambtenaren voort gekomen uit partijgeest, moet noodza kelijk krijgen een omkoopbare ambte naarswereld, waarin slechts wordt gestreefd naar zelfbelangen en waarin de algemeene belangen worden ver waarloosd. Of die partijgeest zal verdwijnen nu het koningschap is vervangen door een republiek Wij gclooven het niet, omdat ook in een republiek zich weder partijen vormen, zoodat de partijpoli tiek toch altijd blijft. Deze partijpolitiek kan alleen worden bestreden, door krachtig, zonder aan zien van persoon of partij, door de kalme daad, het algemeen welzijn te dienen op zoodanige wijze, dat het volksverstand uit zich zeiven begrijpt, dat het goed is. Dit nu geschiedt door dat de regee ring steunt op de breede volksmassa, niet in de begeerlijkheden van deze maar in het gezond verstand en de rechtsovertuiging van deze, welke rechtsovertuiging nagenoeg altijd door het natuurrecht wordt ingegeven, en dit natuurrecht is eene schepping Gods. 3. De scheiding van Kerk en Staat indien deze beoogt, dat de Kerk zich uitsluitend bemoeit met de belangen der ziel en de Staat zich uitsluitend bemoeit met de tijdelijke belangen der maatschappij, en elkander wederkeerig verstaan in gemengde zaken, dan is deze scheiding in het belang van den godsdienst en in het belang van den maatschappelijken vrede, en dus een goed, al moge het zijn, dat die schei ding als een slechte zaak wordt ge noemd, wat ze niet is. De eerste daad van het Voorloopig Republikeinsch bewind is een daad van vijandigheid tegen monniken en nonnen. Hoe deze te verklaren De Republiekeinen beweren, dat de toestanden in Portugal door en door verkeerd en rot zijn. Is dit juist, is dit dan de schuld van die paar dui zend monniken en nonnen Of zijn deze soms eene uitzondering ten goede op het algemeen bederf Is dit laatste het geval, dan is de vervolging van deze een zielkundig verschijnsel, dat het kwaad haat het goede, en dan komt het ons voor, dat de heeren van de republiek niet beter zijn dan de heeren van het koningschap. En het eerste is niet aan te nemen, want die paar duizend monniken en nonnen be moeien zich met het onderwijs, met missiewerk en met ziekenverpleging, zoodat het bederf in de maatschappij niet van hen kan uitgaan. 4. Wij zijn in beginsel geen voor stander van eene republiek, omdat wij het algemeen welzijn veiliger achten bij één koning met een grondwet dan bij eene regeering met meerdere par tijchefs, wat feitelijk eene republiek is, omdat bij één koning de volkseenheid blijft bewaard en bij eene regeering met partijchefs de volkseenheid wordt verbroken. Maar in Portugal bestond feitelijk onder een zwak koningschap een re geering van partijchefs, waarom in den grond der zaak geene verandering is gekomen hoewel het koningschap voor de Republiek heeft moeten plaats maken. 5. Dat in den tijd van enkele uren een koninkrijk kan worden een repu bliek is zeer zeker een duidelijk bewijs van de wisselvalligheden der aardsche zaken. Wat een les niet alleen voor vorsten om niet hoogmoedig te zijn maar voor ieder, die zich wat wil ver beelden. Wat een les ook voor de menschen, die geheel hun hart hebben gelegd in aardsche genoegens en ver langens, want als een koning maar 24 uur noodig heeft om tegen eigen wil gewoon burger te worden, dan is toch zeer zeker nog minder zeker wat een gewoon burger heeft. 6. De republiek is wel uitgeroepen maar ze is nog niet door de andere mogendheden erkend. En deze niet- erkenning is het gevolg van de eerste daad der republiek de vervolging en verbanning van monniken en nonnen, omdat de mogendheden de godsdien stige onverdraagzaamheid wel kunnen erkennen onder een gevestigde regee ring, maar niet onder een regeering die nog niet gevestigd is. Want onder eene nog niet gevestigde regeering heeft het den schijn, alsof de regeering niet het algemeen belang doch slechts bizondere partijbelangen of wrok wil dienen, en dit is geen waarborg genoeg voor andere regeeringen om met een dergelijke regeering zaken te doen. Volgens de laatste berichten heeft de regeering decreten uitgevaardigd, waar bij de Kamer der pairs, de staatsraad en de adellijke titels worden afgeschaft, de dynastie der Braganzas (de konink lijke familie) wordt verbannen en de instellingen van weldadigheid onder het beheer van leeken worden gesteld. Deze decreten wijzen er op, dat de republiek niet kalm en beslist wil hervormen, maar eenvoudig den boel wil omver gooien, en de gasthuiszus- ters uit de hospitalen wil verjagen. 7. Alles overwegende komen we tot dit besluitdat Portugal met zijn republiek van den wal in de sloot is gekomen, en kunnen we zeer goed be grijpen, dat de mogendheden zich niet haasten om vlug te zijn met het er kennen van den nieuwen toestand. Maar gelijk zoo menigmaal uit kwaad goed kan voortkomen als het kwaad door buitensporigheid zich zelf uit ziekt, zoo is ook mogelijk, dat hier door het raken in de sloot goed uit voortkomt, want wie in het water ligt tracht er uit te komen en zijn nat pak droog te krijgen. H. A. VAN DALSUM. Vl'l Zooals men weet, zijn het telkens pachters van den heer Seydlitz die tegen de Volkswil zijn en die hunne arbeiders ook zouden willen dwingen, om ons blad niet te lezen. Dit geschiedt dan, omdat de pach ters vermoeden ot weten, dat zij daarmede aan den heer Jos. Seydlitz een genoegen doen. Van pachters van andere heeren, als van de heeren Ilombach, Rottier, Vogelvanger, baron Collot en anderen is nooit van eenige vijandigheid iets gebleken, en als dit soms bleek, dan was dit niet, omdat zij pachters van die heeren zijn, maar om reden van kiesvereeniging. En dit, omdat zij vermoeden of weten, dat die hee ren niet tegen de Volkswil zijn. Nu is echter dezer dagen uitge komen dat de heer Jos. Seydlitz zelf de Volkswil wel leest. Wat zeggen nu hiervan zijn pach ters We zullen eens precies zeggen, waarom de heer Seydlitz ons vijan dig is De reden is niet, dat hij een proces tegen ons heeft verloren, want dit proces was niet de oorzaak doch een gevolg van de oorzaak van de vijandigheid. De oorzaak is deze Zijn grootvader is geweest notaris te Hulst, en was de grondlegger van het fortuin der lamilie Seydlitz. Nog bij zijn leven nam hij ontslag als notaris en zijn opvolger werd zijn candidaat, de heer M. Geene. Notaris Geene moest de helft van wat hij als notaris verdiende aan zaken van de familie en de admini straties en de pachters afdragen aan oud-notaris Seydlitz en dit ging zoo voort tot or.der zijn zoon den heer Des. Seydlitz, den vader van den heer Jos. t-eydlitz Toen notaris Geene overleed werd dit notaris-zijn om de helft voortgezet door zijn opvolger notaris van Rijsoort van Meurs tot aan het overlijden van den heer Des. Seydlitz Na dit overlijden werd notaris Dregmans de notaris der familie Seydlitz en de administraties Seydlitz gingen voor een groot deel over op den klerk van Des. Seydlitz, den heer A.. Th. Rottier. Nu is de zaak deze, dat grootva der Seydlitz een man is geweest vaD veel invloed wegens zijn bezit van geld en goed en van administraties en zijn karakter, waardoor de men schen met eerbiedige vrees jegens hem waren bezield. Door middel nu van de helft der notarieele verdiensten werd door de familie Seydlitz voortgezet indi rect het notariaat van grootvader Seydlitz en had deze geleerd in den notaris te zien een werktuig van hare belangen. Notaris van Dalsum, opvolger van notaris van Rijsoort van Meurs, bewees reeds in de eerste weken, waarin hij in Hulst was, dat hij geen notaris wilde zijn als werktuig van wien ook, maar wilde zijn een notaris als ambtenaar, alleen afhankelijk van zijn ambtseed en van de wetten. Daardoor werd echter door hem, zelfs zonder nog te weten, een stil zwijgend protest aangeteekend tegen het systeem van notaris-werktuig En hetisditstilzwijgen- de protest, dat de oorzaak is van de wrok jegens van Dalsum. Dit is ook de reden, waarom andere ambtenaren zoo vij andig zijn jegens ons, omdat wij door ons zuiver standpunt een levend protest zijn tegen velen van hen, en zij daarom jaloersch zijn, dat wij den moed hebben dien zij missen om te doen wat wij -doen en zij ook zouden willen doen, als zij niet be vreesd waren voor geldelijke schade. De vorige week stond iets over deze Courant onder de rubriek Ooievaar. Het was niet van ons, maar van een inzender. Wij wisten niet, dat de Ter Neuzen- sche Courant eenige aandacht schonk aan den inhoud van de Volkswil, om dat de naam Volkswil zorgvuldig uit haar blad wordt geweerd, gelijk dit ook de taktiek is met de andere bladen uit het vijfde district. Alleen van de strafprocessen wordt melding gemaakt. Daarom verheugt het ons, dat wij ons in de Ter Neuzensche Courant hebben vergist, want het blijkt, dat ze kennis neemt zelfs van de rubriek Ooievaar. Wij voor ons komen er heelemaal niet tusschen of de T. N. Ct. al of niet een neutraal blad is, iets, wat wij niet goed- en niet afkeuren en wat ons totaal onverschillig is. Omdat ons standpunt is het weder woord te geven aan ieder, die ver meent, dat in de Volkswil iets onjuist over hem is gezegd, nemen we hier onder over het artikeltje, dat de Ter Neuz. Ct. aan de zaak wijdt en dat voorkomt in haar nummer van 18 October. Dit artikeltje luidt in zijn geheel als volgt Aan onze Le/ATS. Op hetgeen in ons Buitenlandsch Overzicht van ons nummer van 13 October over de geestelijkheid in Portu gal te lezen werd gegeven is door een Katholiek, wiens stukje wij naar de snippermand hebben verwezen, en ook in Defu) Volkswil te Hulst kritiek uit geoefend. Verbeeld u, ook in l)e(n) Volkswil Wij willen dien kritikasters van den kouden grond even opmerken, dat het geen wij over de Portugeesche Katho lieke geestelijkheid in verband met de revolutie* te lezen hebben gegeven oor spronkelijk letterlijk heeft gestaan in den Parijschen Unirers, het hoogstaand hoofdorgaan der orthodoxe Katholieken in Frankrijk, mitsgaders dat hetzelfde citaat te lezen is geweest in l)e(n) Tijd, het Katholieke hoofdorgaan in ons land. Wij zijn er zoover af „leut" te heb ben in „tergend nieuws te schrijven over R. K. geestelijken" of „berichten.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1910 | | pagina 1