T bi 11» in u iramimi. DOKTER III iiiiE-'miiiiiJii N. Li rr Buitenland. Landbouw. Burgerlijke stand. M arktberichten Advertentiën- Huwelijk. den 17 October F. IAMIAANSE re August de Vilder Arts. u Verkrijgbaar aan het magazijn van EUG. FASSAERT-v. d. Walle te Hulst op aanvraag thuis bezorgd- „Watson Moet Watson mij spre ken herhaalde de handelsreiziger, blijkbaar niet goed begrijpend. „O, ik weet al wat hij wil Hij wil een boek van mij koopen maar ik kan er mijn trein niet voor missen." „O, als dat alles is, dan zal ik het wel voor hem betalen en meenemen. Hoeveel is het?" „Vijf gulden voor „De Fransche Re volutie," zei de handelsreiziger, ter wijl hij het geld aannam en het boek door het raampje van de coupé over handigde. Juist op dat oogenblik kwam mijn heer Watson buiten adem aansnellen en tot zijn grooten spijt zag hij den trein wegstoomen. „Maar ik heb het toch voor je," troostte Stevens; „ik kon het juist nog krijgen." „Krijgen, wat schreeuwde Watson. „Wel, ik heb het boek nog gekre- ,gen. „De Fransche Revolutie" en...." „Wel allemachtig kreunde Watson en deinsde zoover achteruit, dat hij bijna van het perron was getuimeld. o Wel wat al te gemakkelijk verdiend. 't Gebeurde dezer dagen in 't kleine wachthokje van het hulppostkantoor van een der kleinste dorpen der pro vincie Groningen. Buiten en be halve een brievengaarder, een gemoe delijk en welwillend man, die zich achter het loket bevond, was er slechts één persoon aanwezig, 't Was één der oudste bewoners, die zijn zaken af kwam doen. Na een vriendelijk „guien dag saom", haalde deze uit een zijner zak ken een meermalen gevouwen en groezelig, groen-grijs stukje papier voor den dag, dat later een in minder gunstige omstandigheden geraakte briefkaart bleek te zijn. Deze legde de bezoeker, met drie centen langzaam uitgeteld, op het loket bordje neer. ,,'ik Mot an mien zuster schriev'n", zei hij. De brievengaarder, die blijkbaar meer zulk een geval bij de hand heeft gehad, vraagt achteloos: „En wat mot 't wezen „Wel, dat wie all'n nog vlug binn'n". „Dat kan wel", zei onze ambtenaar lakoniek en meteen ving hij aan met op het groezelige briefkaartje de wer kelijk goede tijding neer te schrijven. Toen hij hiermee klaar was, las hij voor wat hij geschreven had. Geliefde zuster Deze is dienende u te melden, als- dat wij allen nog vlug zijn. Wij hopen van u hetzelfde. Hartelijk groetend, Uw geliefde broer en zuster. Onze man knikte goedkeurend en zei„'t Is wel goud, moar 'k mot toch zegg'n, dat joe joen drei cent'n toch moar makkelijk verdain'n". En met deze wooiden verliet hij 't kantoor. (Prov. Gr. Ct.) OSTERFELD i. w. In den nacht van Donderdag op Vrijdag omstreeks 1 uur werden de bewoners dezer ge meente opgeschrikt door een hevigen slag dat alles in den omtrek er van dreunde. Omdat hier is het centrum van zoovele fabrieken dacht men aan een ongeluk, doch weldra bleek dat een aanslag was gepleegd op het in deze gemeente staande kolosale stand beeld van Zijne Majesteit Keizer Wil lem der Grossen. In verband daar mede zijn Zaterdagavond ongeveer 10 „uur op Zeche Osterfeld in de groeve 2 arbeiders gearresteerd en in verze kerde bewaring gebracht als verdacht de aanslag gepleegd te hebben. Indien het bevonden wordt dat zij de plichtigen zijn zal een zware straf hun niet ontgaan. FRANKRIJK. Op het noorderspoor wegnet is een algeheele staking uit gebroken van het spoorwegpersoneel. In den dienst wordt gedeeltelijk voor zien door militairen en automobiles. NOORD-AMERIKA. Verschillende boschbranden over groote uitgestrekt heden hebben plaats op de Canadeesche grens, bijzonder in den Staat Minnesota. PORTUGAL. De uitgebroken revo lutie, die voor doel heeft Portugal van een koninkrijk tot een republiek te maken, schijnt te slagen, De be richten die bekend worden doen ons de vraag stellenVoor hoe lang Want men schijnt minder te denken aan opbouwen dan aan afbreken. Omdat wij geen vertrouwen hebben in de tegenstrijdige telegraphische be richten over het verloop van de zaak, die elkander telkens tegenspreken, zullen onze lezers ons willen ver- schoonen om te wachten met eene uiteenzetting van de zaak, totdat we vertrouwen hebben in de berichten. In het Land van Hulst zijn verscheidene losse veldarbeiders thans werkeloos, een toestand, die sinds jaren omtrent dezën tijd niet is voorge komen. De oorzaak is hierin gelegen, dat de schrale aardappeloogst zeer spoedig is afgeloopen geweest, waar toe het vermeerderd gebruik der rooi- machine, het uitploegen der aardappe len en het schoone weder nog het hunne bijbrachten. Daarbij komt, dat de gestoken beeten door het gunstige weder spoedig uit den grond waren, en vele landbouwers niet haastig zijn met rooien, omdat de gunstige weersgesteldheid aan het gewas nog zeer ten goede komt. Het ziet er dan ook in die streek voor vele veldarbeiders niet te best uit. Er wordt voor het beetenrooien f 15 tot f 18 per gemet betaald, tegen ver leden jaar f30 tot f33. Wel was toen de arbeid ten gevolge van het slechte weder veel zwaarder, maar de totaal verdiensten van het rooien wa ren toen toch per slot van rekening tweemaal zoo groot als dit jaar. Hierbij komt nog, dat door den slechten aardappeloogst zij geen vol doende voedsel hebben voor hun var kens, welke dus veel te vroeg moeten geslacht worden, wat in alle opzichten nadeelig is. Tegenwoordig worden er reeds krul staarten gekeeld, die onder gewone omstandigheden zeker nog wel 2 maanden op kooi zouden zijn gebleven. Voor den landbouwer is de bee- tenoogst beter dan de verwachting was. Het gewas wordt veel goedkooper gestoken dan verleden jaar, terwijl paarden en wagens betrekkelijk weinig door het vervoer lijden M. C. 0 Clinge. Huwelijks-aang. 30 Sept. Franciscus Johannes de Bleijser, oud 22 jjm. en Maria Francisca Roelans, oud, 21 j., jd. Huwelijks-voltrekk. 21 Sept. Johan nes Thoen (van St. Jansteen), oud 21 j., jm. en Maria Delphina Gadaen, oud 20 j., jd. 28 Sept. Alphonsus Staal, oud 29 j., jm. en Maria Anastasia van Hoeck, oud 26 j., jd. Geboorten. 13 Sept. Alphonsina Maria, d. van Constantinus van Om- bergen en van Valentlna Juliana Mel- sen. 15 Sept. Angela Philomena Ape- Ionia, d. van Cijrillus Angenus Bauwens en van Maria Piessens. 24 Sept. Petrus Franciscus, z. van Victor Ema nuel Pollet en van Anna Maria Ste vens. Joseph Judocus, z. van Petrus van Gimst en van Apolonia Louisa de Block. 25 Sept. Maria Louisa, d. van Maria Francisca Clementina Ver bist. 28 Sept. Bernardus Leonardus, z. van Lud^vicus Cerijllus Smet en van Maria Francisca Bleijenberg. 29 Sept. Augustinus, z. van Johannes Willaert en van Maria Leontina Hanssens. 30 Sept. Julianus, z. van Alphonsius ju docus Beugels en van Mechtilde van den Brande. Overlijden. 17 Sept. Marie Leontine Bruggeman, oud 4 m., d. van Emile Jacobus en van Maria Philomena Tim- merman. Hoek. Huwelijks-aangiften. 8 Sept. Jan Tollenaar, oud 22 j., jtn. en Susanna Dees, oud 22 j., jd. 15 Sept. Jacobus Jan Dolk, oud 28 j., jm. en Maria van Alten, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Sept. Jan Tollenaar, oud 22 j., jm. Susanna Dees, oud 22 j., jd. Geboorten. 15 Sept. Mattheus, z. van Pieter Cornelis Dieleman en van Ebrina de Blaeij. 18 Sept. Cornelia Suzanna, d. van Johannes Jacob den Engelsman en van Suzanna Ollebek. 19 Sept. Magdalena, d. van Christiaan Bakker en van Janna Meertens. Jan Abraham, z. van Michiel de Graaf en van Sara Jacoba van Tatenhoven. 21 Sept. Willem z. van Thomas Meertens en van Marie Vinke. Livina Janneke, d. van Andries Cornelis den Beer en van Paulina Verpoorten. 22 Sept. Jan en Anna, z. en d. van Martinus Die leman en van Sara Maria Meertens. Overlijden. 14 Sept. Johannus Cor nelis de Zeeuw, oud 87 j., weduwn. van Suzanna Pladdet. Ter Neuzen. Huwel.-aang. 7 Oct. Anthonij Franciscus Stoffels, oud 24 j., jm. en Hendrina Cornelia Wagema- ker, oud 32 j., jd. David van Wijck, oud 63 j., weduwn. en Adriana Meeu- sen, oud 33 j., jd. Huwel.-voltrek. 6 Oct. Guljaam Dees, oud 27 j., jm. en Eva Scheele, oud 21 j., jd. Abraham de Bree, oud 22 j., jm. en Pieternclla Marina van Bo ven, oud 21 j., jd. Geboorten. 3 Oct. Elisabeth Laurina, d. van Jean Désiré Henri André Koe- voets en van Wilhelmina de Feijter. Anthonie Willem, z. van David ver- sluijs en van Cornelia Adriana Rie- mens. Margaretha Johanna, d. van Tanneke Cornelia Harms. Margaretha, d. van Hendrik van Braam en van Jannetje Krak. 4 Oct. Elisabeth Jozina, d. van Pieter Gerardus Scheerders, en van Adriana Elisabeth de Smidt. 6 Oct. Nicolaas, z. van Marinus Jaco bus Haak en van Janna Herrebout. 9 Oct. Dirk Willem Frederik, z. van Izaak Pieter Casteleijn en van Johanna Maria Kaijser. Overlijden. 6 Oct. Johannes van Dixhoorn, oud 63 j., echtg. van Cor nelia Willemsen. STAATSLOTERIJ. Bij de trekking der vijfde klasse van de 394ste Staatsloterij, zijn prijzen van duizend gulden of daarboven te beurt gevallen aan de navolgende nummers No. 18129 een prijs van f 1000 19289 - 1 000 3308 - 1 000 6760 - 50 000 4678 - 1 000 15438 - 1 000 6995 1 000 6911 - 5 000 1886 - 1 000 20699 - 1 000 Vlsscherl). Volgens het H. v. Antw. zouden Belgische visschers, die te Neuzen en Sluiskil gingen visschen, ge constateerd hebben dat een ziekte onder de visschen is uitgebroken. De visschen, door hen gevangen, zijn bui tengewoon mager en hebben allen glans verloren. Opengesneden en on derzocht, bleek hej dat de visschen door een soort lintworm van 13 tot 15 centimeter lengte op 1 breedte zijn aangetast. Het Vrije Woord voor Abonnés. —o Geachte Redactie In de Volkswil van Zaterdag j.I. komen onder „den Ooievaar" uit de gemeente Sas van Gent enkele anno- nyme beschimpingen voor die hier zeer druk besproken en evenzeer ge laakt worden. Algemeen is men er hier van overtuigd dat derge'ijke be spottingen niet anders dan uwe popu lariteit, welke U in deze gemeente be zit, ten zeerste schaden. Alhoewel slechts voornamen of voorletters ge bruikt worden, wordt in eene kleine plaats als Sas van Gent zeer goed geweten wie bedoeld wordt. En in welke plaats en onder welke personen komen niet van die hartgeheimen, mislukte liefdesbetrekkingen e. a. voor, wier leed, wanneer het aan de groote klok gehangen wordt, dubbel pijnigt. Is zulks menschwaardig, is zulks recht, dat iemand, wiens geweten misschien zwart besmeurd is met slijk, geniepig voor slechts 10 ets anderen aan de kaak kan stellen Neen mijnheer de Redacteur, bezoe delt niet uw goeden naam van voor het Recht te strijden, door dergelijke bevuilingen in uw blad toe te laten dan zult U bepaald handelen naar den wensch van vele U toegenegen Sas- senaren. Heb dank voor de opname. Uw abonné X. Sas van Gent, 12 Oct. 1910. Indien door de opname onder Ooie vaar of Vrije Woord aan iemand leed wordt aangedaan, dan is dit zeer zeker tegen onzen wil, en wij betuigen dan daarover ons leedwezen. Wie iets verdient moet wat hebben, dat is een heilzaam middel ter verbetering, maar zonder reden iemand leed doen is tegen recht en goede zede. Aan de inzenders geven we dit ter ernstige overweging, en wij zullen onzerzijds wat strenger toezien op wat ons wordt gezonden. Red. Volkswil. VOOR DEN OOIEVAAR. Rotterdam. Voor het nieuwe nest van de Ooievaar f 2.50 Kloosterzande. Van een onbekende - 0.10 Pauluspolder. Omdat een oude boerenjonkman met groot hoofd maar zonder verstand bij zijn beminde van Dalsum zit te bespotten - 0.15 Hulst. Omdat het vreemd doet men hoort klagen, dat er zoo weinig goud- en zilvergeld in omloop is, en dat geen kwart jes of dubbeltjes van Koning Willem II of Koning Willem III in omloop zijn - 0.10 Sint Jansteen. Omdat een Saanebok niet zulk een sprong kan doen als ons Nederlandsch goud- en zilvergeld in de laat ste jaren - 0.10 Hulst. Omdat de kermis zoo goed is afgeloopen - 0.10 Nieuw-Namen. Omdat wij door tusschenkomst van van Swaal zoo goed betaald zijn - 0.10 Neuzen. Van een abonné. Omdat een neutraal redac teur uit Neuzen zoo'n leut heeft, als hij tergend nieuws mag schrijven over geestelijken liefst R. C. - 0.10 Neuzen. Van een abonné. Omdat de neutrale Tem. Ct. er zoo vlug bij is, om die berich ten uit Portugal zoo netjes op te disschen, berichten die ons katholieken, waarvan er toch vele op dat neutraal blad nog geabonneerd zijn, tot in de ziel grieven moeten - 0.15 Boschkapelle. Omdat de am bachtsjongens van Stien en Door de wielen van den wet houder Mei zoo goed aan de kar gepast hebben - 0.50 Stoppeldijk. Wegens een geitje - 0.10 Sas van Gent. Wegens een huis betrekken - 0.20 Wegens een liefdegeschie- nis [- 0.15 Wegens een winkelhouden - 0.15 Schuddebeurs. Omdat de koekoek uit de Dullaert ver trokken is - 0.25 Vorige lijst - 68.965 Totaal - 73.815 Holst, 10 Oct. Per 100 K.G. Tarwe f9,00 a f9,25, Rogge f7,00 a f7,00, Wintergerst f 8,25 a f 8,50, Zomergerst f 0,00, a 0,00. Haver f 7,00 a f 0,00, Erwten f 11,00 a f 14,50, Paardeboo- nen f0,00 a f0,00 Duivenboonen f 00,00 a f 00,00 Witteboonen f a f —,00, Bruineboonen f 12,00 a f 13,50, Boekweit f00,00 a f,00, Lijnzaad f a f 00,00, Aardappels f 3,00 a f 0.00 Koolzaad per zak van 106 liters f 10,00 a f Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 30, verkocht 15. Varkens 25, verkocht 15. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,50 tot f0, Eieren per 26 stuks f 1,40. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47,50 a f47.525. o Eenvoudige, zeer bemiddelde juf frouw wenscht kennismaking met eenvoudig, braaf en eerlijk persoon. Brieven franco onder letter A. Z. aan het Centraal Advertentiebureau Newtonplein 27 DEN HAAG. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE te Hulst zal geopend zijn van negen tot een uur. Advocaat-Procureur te MIDDELBURG, Is ELHEW MAASIIAO bij SEELEMAlfS te Hl'JLSÏ te spreken. De Notaris H. A. YAN DALSUM te Hulst zal om v i e r uur ter herberge van P. STORP te Sint Jansteen (Heikant), voor de erven P. P A U W E L S, publiek verkoopen Uil lUll op 13 aren 80 centiaren (94 roe den) erfpachtsgrond, te Sint Jan steen, Dertienbosch, door den erf later bewoond geweest. Erfpacht f9.40 per jaar. van Zaamslag zal voortaan des DINDSAGS en V R IJ D A G S van half 11 tot half 12 spreekuur houden bij te BOSCHKAPELLE. Spreekuren te Zaamslag 8-9 vn i-2 uur. Spreekuren te Boschkapelle wor den nader bekend gemaakt. IN m GROOTEN GOEDEN KOOP. Fabriek van HOEDEN en KLAKKEN voor Heeren en Damen. Alle KINDER ARTIKELS. Alles op maat. No. 1, HOUTBRIEL (Verkensmarkt) ST.-NIKOLAAS.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1910 | | pagina 3