Briefwisseling. Rechtszaken. Burgerlijke stand. Verkoopingen. Marktberichten. Advertentiën- den 17 October MAANDAG 10 OCTOBER GEEN KANTOOR. Terstond gevraagd Wielrijders P. F. Colman, onze maatschappij. Willen wij de dividenden onzer aandeelhouders ver minderen, dan doen we niet anders. Aan den anderen kant, zouden we de dividenden verlagen (om méér voor de arbeiders te kunnen doen, bedoelt schrijver,) dan kunnen we geen kapi taal krijgen, kunnen dientengevolge geen arbeiders aan het werk zetten, en richten dus onze zaak ten gronde. Ook wij hebben rekening te houden met de omstandigheden, wij kunnen niet" ten allen tijde veel doen, maar wij kunnen slechts nu en dan, lang zaam aan, iets doen. Het vinden van het werk kost reeds de uiterste inspanning; de daardoor verkregen arbeid moet worden georganiseerd, wij moeten er de arbeiders voor aan nemen en ze uitbetalen, en aan 't eind des jaars wordt van ons verwacht, dat wij ook het kapitaal zijn winst zullen geven, ten einde nieuw kapitaal te werven. Als men vraagt, of deze arbeid naar behooren beloond wordt, dan antwoord ik, dat de arbeiders soms schijnen te denken, dat werk zoo iets is, dat als dauw van den he mel op de aarde neerdrupt, inplaats van dat het vinden van arbeid een der moeilijkste dingen is in iedere bedrïjfs- onderneming. Is het er eenmaal, dan moet het geadministreerd, beheerd en georganiseerd worden. Al die arbeid (aan het eigenlijke werk voorafgaande) vraagt de grootste ervaring, zorg, aan dacht, baart soms niet geringen angst voor mislukking, en dat alles moet worden betaald. Wie daarin niet op geleid is, kan men niet aan het ver stand brengen, wat dit alles beteekent. Iedereen zoo besluit de schrijver kan dus wel veel beloven, maar weinigen kunnen veel doen, Ieder kan met geduld en volharding iets doen. Bedrijfsleiders en vakorganisa toren ontkomen geen van beiden aan dezen regel. Maar niemand kan iets van beteekenis doen, zonder dat hij het vertrouwen zijner medewerkers heeft. In allen ernst dring ik er op 'aart, dat men vooral dit niet zal ver geten. Dit zijn oude waarheden, maar ze worden zoo vaak vergeten, dat het aangenaam is ze zoo kort en bondig nog eens in herinnering te kunnen brengen. (Ned.) o De afzetting der pastoors. Naar de „Köinische Zeitung" uit Boedapest verneemt, heeft de bisschop van Zips (Hongarije) Mgr. Parvy den afgevaar digde pastoor Richter, naar aanleiding van het pauselijk decreet, de amotione administrativa ab officio et beneficio curato van 20 Augustus, gelast zijn mandaat neer te leggen. De pastoor heeft geantwoord, dat hij niet bij pau selijk decreet uit zijn rechten als staatsburger ontzet kan worden, en dat hij dus zijn mandaat niet zal neerleg gen. Hij heeft het trouwens tegen het verbod van den bisschop aanvaard en is toen voor vier maanden uit de be diening geschorst. Eenzelfde geval is dat van den af gevaardigde proost Rudnay. Beiden, Richter en - Rudnay, behooren tot de regeeringspartij. Hun ontzetting uit de pastoreele bediening staat nu on getwijfeld te wachten. o Predikanten-nood. Er dreigt predi kanten-nood, schrijft het „Friesch Dag blad In den kring der Gereformeerde Kerken zijn dit jaar reeds 11 predikanten over leden en ettelijken krijgen binnenkort hun emeritaat, terwijl reeds een paar jaren het aantal studenten, dat zich aanmeldt voor de theologie, gering is. En ook dit jaar gering zal blijven, naar het schijnt. Ook in de Herv. Kerk neemt het aantal vacatures weer toe en geven zich weinigen op, die in 't album der kerkelijke hoogleeraren worden inge schreven. Dat is een ernstig verschijnsel. Naar de oorzaken dient een grondig 'onderzoek te worden ingesteld. En dan zal blijken, wat we wel wisten en meermalen uitspraken, zóó voor hun predikanten zorgen, dat dezen in hnn stand behoorlijk kunnen leven. Dat we hierop ook in dit blad wijzen, vloeit daaruit voort, dat, waneer de gemeente door een tekort aan ar beidskrachten gebrekkig wordt geweid en onderwezen, dit zich op elk terrein des Christel ijken levens wreken moet, Laat men tijdig gewaarschuwd zijn. En laat tijdig dezen misstand her stellen VOOR DEN OOIEVAAR. St. Jansteen. Omdat onze nonnekes onderscheid maken tusschen de kinde ren, die gaan naar de school Heikant en die gaan naar de school Wilhelmi- nastraat f 0.20 Kapellebrug. Omdat de zaak gelukt is - 0.10 Stoppeldijk. Van een trou we lezer, omdat de nieuwe Siks zoo voor muziek is, dat hij op 11 September 's avonds de" piano kapot heeft gespeeld en hij het misschien niet goed in zijn hoofd had - 0 25 Sas van Gent. OmdatSan- der de voorkeur heeft boven Frans voor lantaarnopsteker, Pol in de café loopt die hem verboden is, Alien kermis in Sas gehouden heeft, het volgende jaar Peet niet maar Jan en Pau- wel wel gekozen worden, Jantje geen vrouw krijgt, dames P. geen man krijgen, op het Drie kwart 's Maandags meer vee verkocht wordt als Dinsdags op de-markt te Sas, elk a 10 cent - 0.70 Sas van Gent. Omdat Jan praat met Coleta - 0.20 Vorige lijst - 67.515 Totaal - 68.965 A. de Sm. Amsterdam, U zijt abonné geworden op 24 Mei 1910, zoodat U nu hebt betaald tot 1 Juni 1911. E. v. d. Broeck, Osterfeld Postwis sel ontvangen van u vieren. Die H. L. heb ik geschrapt, en laat de zaak verder maar loopen. STAATSLOTERIJ. Bij de trekking der vijfde klasse van de 394ste Staatsloterij, zijn prijzen van duizend gulden af daarboven te beurt gevallen aan de navo'gende nummers No. 5905 een prijs van f 15 000 17017 1 000 20207 1 000 6317 1000 18429 1000 1852 1 000 5282 1 000 12148 1 000 14363 1 000 11322 1000 15966 1 000 1317 1000 3332 1 000 18335 1 000 2267 1 000 10003 1 000 1981 100 000 11354 1000 4613 „1000 15666 1 000 8718 1 000 19485 1 000 15683 1 000 Arr.Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg zijn 30 September veroordeeld wegens huisvredenbreuk P. C., 23 j., werk man, en H. v. L., 33 j., visscher, beiden Vlissingen, ieder tot f5 b. s. 5 d. h. mishandeling: J. M. 18 j., oester werker, Yerseke, tot 1 m. gev. straf, en J. v. d. V., 15 j,veldarbeider, Krabbendijke, tot f7 b. s. 14 d. tucht school mishandeling eener echtgenoote P. J. H. 47 j., visscher, Hoofdplaat, tot f 10 b. s. 10 d. h. mishandeling en bedreiging meteenig misdrijf tegen het leven gerichtI. L., 37 j., boerenknecht, Rilland-Bath, tot 1 w. gev. straf. beleediging van ambtenaarP. P., 22 j., schippersknecht, Yerseke, tot f 10 b. s. 10 d. h. niet voldoen bevel ambtenaarA. M. d. C., 18 j., zonder beroep, Goes, tot f 20 b. s. 20 d. h.en overtreding bouwpolitieM. v. d. H., 40 j., broodbakker, Yerseke, en C. K., 31 j., werkman, Kruiningen, met vernietiging van hun vonnis van het kantongerecht te Goes, eerstgenoemde 'tot f25 b. s. 15 d. h. en laatstge noemde tot f 15 b. s, 10 d. h, Ter Neuzeu. Huwel.-aang. 23 Sept. Jan Hamelink, oud 21 j., jm. en Su- zanna de Bokx, oud 23 j., jd. Huwel.-voltr. 29 Sept. Jannis Abra ham van Putten, oud 23 j., jm. en Cornelia Janna van Leuven, oud 25 j., jd. Geboorten. 28 Sept. Jacobus Frans, z. van Hendrik Willem van Aalst en van Frangoise Reigel. Overlijden. 30 Sept. Prudentius Al- phonsius van de Bilt, oud 64 j., echtg. van Rosalia Maria Nierinck. Axel, Huwel.-voltr. 29 Sept. Fran cois de Jonge, oud 29 j., jm. en Adri- ana Boeije, oud 23 j., jd. Geboorten. 16 Sept. Elisabeth Cor nelia, d. van Jacob Cové en van Dina Koekkoek. 19 Sept. Christina Catha rina, d. van Marinus Scheele en van Janna Maria Scheele. 21 Sept. Din- geman Jacobus, z. van Egbert Chris- riaan Oggel en \an Krina Dregmans. 25 Sept. Jacoba d. van Jan de Feijter en van Jacoba Jansen. 26 Sept. Michiel, z. van Frangois Cornelis Zonnevijlle en van Willempje Vliet. Overlijden. 22 Sept. Josephus de Vrieze, oud 50 j., echtg. van Maria Theresia Beijens. 27 Sept. Frederik van Tatenhove, oud 54 j., echtg. van Esther Adriana Eekman. Bo8clikapelle. Huwel.-aang. 2 Sept. Augustus Janssen, oud 34 j., jm. en Maria Rosalia Eijsackers, oud28j.,jd. Huwel.-voltr. 16 Sept. Augustus Janssen, oud 34 j., jm. en Maria Ro salia Eijsackers, oud 28 j., jd. Geboorten. 22 Sept. Josephus Cor nelis, z. van Francies Erpelinck en van Apolonia van Dijk. 26 Sept. Ber tha Maria, d. van Andries Remorie en Pieternella Dorothea de Rijk. Overlijden. 8 Sept. Een als leven loos aangegeven kind van het vr. ge slacht van Alphonsus Mel en van Apolonia Borm. 22 Sept. Johannes van Wolffelaar, oud 66 j., weduwn. uit het eerste huwelijk van Catharina van de Weijer, echtg van Coleta Chris tina Totté. Koewacht. Huwel.-aang. 29 Sept. Hendericus Bonte, ond 48 j., jm. en Josephine Marie de Vleeschhouwer, oud 33 j., jd. Geboorten. 17 Sept. Magdalena Ju- stita Cecilia, d. van Aloysius Josephus Ongenae en van Leonia M. E. Ver- mandel. 19 Sept. Irma Sancta Maria, d. van Josephus A. van de Bilt en van Marguerita van de Bilt. 25 Sept. Edmondus Joannes, z. van Josephus Cerpentier en van Clementina Boon. 26 Sept. Eduardus Joannes, z. van Joannes Jacobus Coone en van Cecilia Romel. Overlijden. 25 Sept. Franciescus Al- bertus van Gassen, oud 73 j., z. van Augustus en van Maria J. de Brouwer (beiden overleden). Overslag. Overlijden. 22 Sept. Pros per Willems, oud 7 m., z. van Edmon dus en van Maria Chatharina Wuijtinck. Philippine. Huwel.-aang. 17 Sept. Leonardus Johannes Lauret, oud 30 j., jm. en Valerie de Decker, oud 28 j., jd. St. Jansteen. Huwel.-voltr. 27 Sept. Pieter Josephus Piessens, oud 44 j., weduwn. en Rosalia Maria van Remor- tel, oud 28 j-, jd. Geboorten. 17 Sept. Celeste, d. van Augustus Vonck en van Josephina Tijn. Seraphinus, z. van Carolus Lu- dovicus Antheunis en van Leonia d'Olieslager. 28 Sept. Hendrik Johan nes Cerillus, z. van Pieter Francies Colman en van Nathalia Leonia Vlas- senroot. Overlijden. 21 Sept. Petrus Colman, oud 3 m., z. van Theophile en van Maria Serephina de Block, Karei Lode- wijk Wilsens, oud 50 j., echtg. van Amelia Lippens. Wilhelmina Herre- wegh, oud 10 d., d. van Eduardus en van Philippina Ringoot. 22 Sept. Jacobus van 't Westende, oud 54 j., echtg. van Apolonia Tierens. Westdorpe. Huwelijks-aangiften. 17 Sept. Domien Francies Miggens, oud 24 j., jm. en Marie Prudence de Groff, oud 29 j,. jd. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Sept. Aimée Eugeen Verschooris (van Won- delgem), oud 31 j., jm. en Emma Johanna Augusta Bauwens, oud 21 j., jd. Geboorten. 25 Sept. Bertha Sophia Prudentia, d. van Laurent Joseph Maria de Coene en van Ceüna Dolphina Rooms. Overlijden. 23 September. August Rijckaert, oud 3 m., z. van Emmilius en van Judoca Schelfaut. Zaamslag. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Sept. Jozias Bakker, oud 23 j., jm. en Cornelia Catharina van Arent- hals, 19 j., jd. Geboorten. 17 Sept. Neeltje, d. van Jan Geelhoedt en van Elizabeth den Beer. 23 Sept. Hendrik, z. van Karei de Koeijer en van Neeltje Vinke. 28 Sept. Cornelia Maria, d. van Abraham Snap en van Pieternella Romeijnsen Overlijden. 20 September. Maria de Bruijne, oud 28 j„ echtg. van Johannes Keinpe. 24 Sept. Bonna Platteuw, oud 68 j., echtg. van Hendrik Riemcns. Het Vrije Woord voor Abonnés. o Aan de Redactie van „de Volkswil" Hulst. Geachte Redactie Uit de laatste nummers van uw blad bemerk ik, dat men u beschuldigt van Jansenisme, of beter gezegd scheldt voor Jansenist. Ik feliciteer u daarmee! 't Is. een bewijs, dat men niets tegen u weet in te brengen. Was u scheurmaker of ketter, men zou niet ophouden met op uw ketterij te wijzen en deze wereld kundig te maken was er iets op uw levenswandel te zeggen, men zou niet ophouden (o christelijke liefdedit uit tc bazuinen. U is alleen lastig, zeer lastig voor de Roomsche geestelijken, omdat u, op politiek gebied, niet naar hun pij pen wilt dansen, omdat u (o verme tele hen durft wijzen op het verschil tusschen de leer van het Evangelie en hunne toepassing van die leer. En voor diegenen, van wie ze, ondanks alle naspeuring weinig of niets weten te zeggen, h.ebben ze een pot verf klaar, waar buiten geschilderd staatJanse nisme. Wat het is Zij weten het niet. Niemand weet het. Immers daar is reeds zoo dikwijls een duidelijk antwoord gevraagd op„Wat is Jan senisme?" Tot nog toe is er nooit een afdoend antwoord gekomen, 't Is dus niets anders als een scheldnaam, ik zou haast zeggeneerenaam. En hoewel bij Pauselijk besluit bevolen is niemand met dezen scheldnaam te bekladden, gaan zij voort het toch te doen. Waarom ook zouden zij ge hoorzaam zijn, dat doen ze alleen als 't in hun kraam te pas komt, dat ziet ge in hun politieke actie, hun zoo uitdrukkelijk verboden. Van U eischen zij, zelfs daar waar zij geen recht hebben te spreken, gehoorzaamheid, maar zouden zij wel gehoorzamen aan hun hoofd, dat hun een rechtmatig bevel geeft Geen denken aan Waarin bestaat uw Jansenisme nu 1. Laat gij toe, dat een oud-katho liek zich abonneert op uw blad. Dat kan toch iedereen, die zijn abonnement betaalt 2. Laat gij toe, dat een oud-katho liek onder de rubriek „het Vrije woord" schrijft, dat mag toch elk abonné. Bovendien verklaart gij uitdrukkelijk in een onderschrift het met het schrij ven van dien oud-katholiek niet eens te zijn. Toch is u JansenistWat dat onderschrift betreft, waarin u de ge schiedkundige feiten, die ik opsomde, met éen streek als waarschijnlijke ge- schiedenisvervalsching brandmerkte, voelde ik mij tegenover een dergelijke weinig steekhoudende argumentatie uwerzijds werkelijk de moed in de schoenen zinken, zooals in 't vorige nummer een inzender schreef, die mij ook (vol christelijke liefde) den naam Jansenist toebeet. Die moedwegzinkerij was echter niet zoo zeer het gevolg van de deugdelijke argumenten waar door mijn overtuiging aan 't wankelen ging, dan wel dat ik verbaasd stond, dat een man, als u, dergelijke argu menten, zonder eenig onderzoek, aangaf. 3. En dat is wel 't ergste U durft te verklaren, dat er onder de oud katholieken nog achtenswaardige pries ters en leeken zijnHu, hoe durft u dat Menschen, die over de oud-katho lieken waardeerende woorden durven neerschrijven, moeten noodwendig een kwast uit de pot „Jansenisme" hebben. Ik wensch u dus geluk dat men niets anders van u weet te zeggen, dan: „Van Dalsum is Jansenist! Hoogachtend, Uw dw. JAN L. VAN OS. Hilversum, October 1910. Sas van Gent, Oct. 1910. Mijnheer de Redacteur Vergun mij een plaatsje in uw wijd en zijd verspreid blad en wel om de eenvoudige reden de lastertongen die hier in twee soorten bestaan eens in het licht te stellen. De eerste zijn zij, die elkaar 's morgens vroeg al opzoeken, en zich niet ontzien om anderen in een vuil daglicht te stellen. Soms geruch ten in omloop zenden, die, wanneer het er op aan zou komen, niet kunnen verantwoorden. Hierdoor niet beseffen de dat ze twist en tweedracht in een anders en eigen huis brengen. Want een ieder zal het met mij eens moeten zijn, dat het eigen huishouden daar zwaar onder leid. Komt bij zulke kwaad sprekers binnen en gij zult onmiddel lijk zien wat vleesch of je in de kuip hebt. Onbeschofte kinderen, met flarden aan hun lijf, gaten in de kousen, eten onvoldoende bereid enz. enz. alles ten gevolge van uithuizigheid. De tweede soort zijn nog gevaarlij ker, blijven onzichtbaar en werken met zoogenaamde stille kracht. Het zijn deze (die onder den dekmantel van slechtheid) anderen langs omwegen durven te bekladden en afbreuk te doen. Mocht dit schrijven soms niet hel pen, het zou niet kwaad zijn een wet in het leven te roepen om de kweb bels die zich daaraan schuldig maken den giftangel uit hun bek te trekken en er een van staal in te zetten die betere klanken afgeeft. U dankend voor de plaatsruimte. Uw abonné X. 13 October. 11 uur. Nabij Kijkuit. Kanadaboomen. Dregmans. 14 October. 5 uur. Axel. Stal en erf. Dregmans. 18 October. 10 uur. Koewacht. Ca- nadaboomen. Poppe. 19 October. 12 uur. Zuiddorpe. Polder Moerspui. Sparren op stam. Dregmans. 19 October. Half twee uur. Bosch- kapelle. Olmenboomen. Dumoleyn. 26 October. 11 uur. Clinge. Groot- en Nieuw-Kieldrechtpolder. Canada- en Olmenboomen. Dumoleyn. Hulst, 3 Oct. Per 100 K.G. Tarwe f8,75 a f9,50, Rogge f6,75 a f7,00, Wintergerst f 8,30 a f 8,50, Zomergerst f 0,00, a 0,00. Haver f 6,75 a f 0,00, Erwten f 12,00 a f 15,00, Paardeboo- nen f 0,00 a f0,00 Duivenboonen f 00,00 a f 00,00 Witteboonen f a f,00, Bruineboonen f 12,00 a f 12,75, Boekweit f 00,00 a f ,00, Lijnzaad fa f 00,00, Aardappels f 3,00 a f 0.00 Koolzaad per zak van 106 liters f 10,00 a f Paarden 2 stuks, verkocht 0, Rundvee 44, verkocht 16. Varkens 23, verkocht 12. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,45 tot f0, Eieren per 26 stuks f 1,25. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47,55 k f47.575. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE te Hulst zal geopend zijn van negen tot een uur. loon f 10.per maand. loon f 8.per maand. Veel verval. Hotel Hai'tog'-Soesinan Terneuzen. Gaat, alvorens ge een RIJWIEL of eenig ONDERDEEL koopt, bij onder- geteekende eens zien, en ge zult ver baasd staan over de lage p r ij z e n. Wie eens bij mij gekocht heeft zal niet meer elders koopen. Oude Velo's worden ingeruild. Reparatiën spoedig en goedkoop Met de meeste aanbeveling, HEIKANT ST. JANSTEEN. IS DE;\ «RÖ0TE\ GOEDEiN ROOF. Fabriek van HOEDEN en KLAKKEN voor Heeren en Damen. Alle KINDER ARTIKELS. Alles op maat. No. 1, HOUTBRIEL (Verkensmarkt). ST. - NIKOLAAS.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1910 | | pagina 3