DE VOLKSWIL No. 49. Zaterdag 3 Sept nber 1910. Ie Jaargang. Hulst. Gewestelijk en Algeineeti Weekblad te liichtiiiff: Voor waarheid en voor recht, door eijren waad en door «laad van anderen, zonder aanzien van persoon of partü- VERSCHIJNT EEKEN ZATERDAG. iiiaotii: ffl- ADMINISTRATIE: Gentachestraat C G te Hulst. diviikbu: Gentscliestraat B 4 te Hulst. NEDERUWD F 1 050 Stichter: H. A. van Dalsum. ANDERE LANDEN f OA). - - Abonnementen wonlen dagelijks aangenomen. - - Het blad neemt geene verantwoordelijkheid voor den Inhoud van hel Vrfje Woord en voor dien van AdrerKwlMa. Prijs per regel 10 cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant f0.25. Hoogmoed. Ieder nensch heeft zijne eigenaar digheid. En de onze is deze, dat we ge neigd zijn in de uitingen van ons zei- ven en van anderen te vragen naar het waarom dit wordt gedaan en dat wordt gelaten. Deze neiging, aanwezig in het ka rakter van hem, die door omstandig heden geroepen werd met vele men sehen te verkeeren, met menscben verkeerendc in alle omstandigheden van voor- en tegenspoed, van Tie» en van leed, in at deze omstandigheden medegevoelende en medelevende, brengt dat karakter tot zelfkennis en zelfoverwinning, tot kenner en opmer ker van het waarom in de daden zijner medemcnschcn. Gaat met dit kennen samen cene verantwoordelijkheid jegens den Oever der talenten, dan brengt dit kennen lot plichtsgevoel in den ruimsten om vang der locpassing, la de toepassing. ook In het burgerlijke leven. En deze toepassing In hel burgerlijke leven is de burgerlijke plicht om in het maat schappelijke leven de volle krachten te geven, die dit leven eischt van ieder maar vooral van hem, die de gave heelt verkregen om in dezen burger plicht een ruimeren blik ie hebben dan een ander, indien met deze gave samen gaat de kracht om den plicht te vol- Het volbrengen van dezen plicht is niet een daad van bijzorftere verdien ste, want ze is niet anders dan een doen wat men moet doen. Het ecnige is dat, indien de plicht moeiclijk en omvangrijk is en dus medebrengt eene groote verantwoordelijkheid Hij, die het goede loont, ook eenmaal zal be- loonen de trouwe vervulling van den plicht waaraan eene groote verant woordelijkheid was verbonden. Maar ook, aan wien veel is toevertrouwd, dien zal ook veel verantwoording worden gevraagd, en daarom is niet delijkheid medebrengt. jrjjpen :t ons rocnschenverstand die taak soms niet, een laak heelt ieder, en de geringste taak is dikwijls groot en zal eenmaal de belooning vinden gelijk er geschreven staatgij zijl trouw geweest in het weinige, Ik zai u stellen over veel. Alwie soms eene boogere plaats dan een ander in het maatschappelijke leven bekleedt en daarvan bewust is door de grootere verantwoordelijkheid, welke daaraan is verbonden, zal niet van uit de hoogte nederzien op hem, die tot eene schijnbaar geringere Is geroepen, maar zal uit zijn plichtsgevoel komen .n deze plaats trouw zijn levenstaak volbrengt, terwijl hij tege lijkertijd niet benijdt den boven hem geplaatsten, omdat hij weet, dat de grooter is dan de zijne. De mensch van plichtsgevoel, welken staat ol stand bij ook in maatschappij Is geplaatst, Is dan ook, als dit plichtsgevoel in hem Is gewor den een vast deel van zijn innerlijk leven, een mcnsch van zedelijke be schaving, die hel goede in en door anderen weet te waardeeren, ook in en door de kleinen der aarde, en die dan ook nimmer met geringschatting op zijn mindere in maatschappclljken staat zal nederzien. De man van zede lijke beschaving weet, dat al het ge- "-ipene door Efn geschapen is en Deze aan elk schepsel heelt ge- rn wal en zooals Hij het goed heelt geoordeeld. Een met geringschatting nederzien op zijn mindere In maal- scbappelijken staat is dan ook een al keuren. van wat de Oneindige Wijsheid als goed heelt geoordeeld. Een man van geloot Is niet alzoo en kan niet zijn een man van hoogmoed. is de gcdachie Iets c zijn dan een ander zonder te daardoor meerdere verantwoor- woordclijkc plichten Ie hebben. Hel betel, In eenlg geval iets meer zijn dan een ander door de zell- tnnls Iets meer te kunnen doen is geen hoogmoed, omdat deze zelfken nis hem doet welen, dat hij In een de mindere is van dien zal b.v. een, die bemerkt beter dan een ander thuis te zijn op niel^bHnd zijn, maar hij bemerkt te gelijkertijd, dat de ander b.v. beter thuis is op het gebied van ecnig handwerk. Verlangt hij nu, dal de handwerker hem eer bewijst, omdat hij zich de meerdere gevoelt op eenig gebied van wetenschap boven dien handwerker, dan moet hij naar een voudig recht ook aan dezen handwer ker eer bewijzen, dat deze weder zijn meerdere is op dat gebied. Wordt van weerszijden zoo gedaan, dan Is er harmonie tusschcn de verschillende verrichtingen in het maatschappelijke "n openbare leven, en omdat er har- lonie is, is het besef van meerdere te zijn alsdan geen kwaad doch een goed. Hoogmoed echter is eene verstoring in de harmonie, die door de godde lijke voorzienigheid in het leven van ieder en van het maatschappelijk leven is gewild. Deze harmonie wordt door hoog moed zeer dikwijls verstoord, zoowel door hem dit gezag uitoefent als door hem die aan het gezag gehoorzaamheid schuldig is. Door hoogmoed wordt dehstmonle niet echter als bet verlangen onwettig is, zoodat b.v. geen hoogmoed aanwe zig Is, als aan een geestelijk gezag ge hoorzaamheid wordt geweigerd in za ken, die toekomen aan het burgerlijk :zag. en omgekeerd. Door geestelijk zoowtl als door bur gerlijk gezag wordt de harmonie door hoogmoed verstoord, als zij willens dc oogen sluiten voor wit In de maat- happlj zichtbaar is. omdat zij geen aarde willen hechten aan wat van beneden al opkomt en groeit vermits zij vermeencn. dal alleen van boven at leiding moei uitgaanals zij niet het voorbeeld willen geven van gehoor- Door hoogmoed wordt de harmonie in het burgerlijke leven verstoord, als een mensch zonder roeping en zonder zedelijke waarde de leiding over ande ren tracht te verkrijgen, als een mensch wcjens^ geld o!^ geboorte of school- Dc hoogmoed is oorzaak van ver storing van den vrede op velerlei ge bied. Maar niet is hoogmoed, als men verstoord is wegens eenig begaan kwaad, vermits verontwaardigd kunnen wegens cenlge laagheid is uiting deugd die de ondeugd afkeurt, niet is hoogmoed zijn eer en goeden te beschermen, omdat het is I, en dus harmonie, te zorgen eer en goeden naam. H. A VAN DALSUM. zaken, waarvoor het geen rotpïng heeft, zooals b.v. door leldlngschap Ie willen hebben in zaken van aanwijzing van eenlg burgerlijk gezag. In zaken van benoemingen behoorende tot de Uak van liet burgerlijk gezag, In zaken van de uitoefening van rechten door de Orondwtl aan alle burgers gewaar borgd, in taken van beheer van finan- tifn, van politie, van administratie en dergelijke, van slaal, provincie en ge meente. Door hoogmoed wordt dc harmonie H Kamer van arbeid voor Axel en Zaamslag 25 Augustus 1910 no. 41. Wij Wilhclmina. bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Op de voordracht van Onzen Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Han del van 22 Augustus 1910, no. 1907, atdeeling Arbeid 141) en liet Kiesreglement voor de Kamers van aibeid (besluit van 6 Januari 1898, Staatsblad no. 20) Hebben goedgevonden cn verslaan: Artikel I. Voor de gemeenten Zaam slag wordt eene Kamer van arbeid opgericht, waarin vertegenwoordigd zal zijn dc dragets van het landbouwbedrijf i gezag v» als dit zl zaken, r.R heeft, zooals b.v. In zaken van "ker kelijke leer. In zaken van godsdienst onderwijs, in zaken van benoemingen in het kerkelijke leven, in alle zaken die het zielcleven raken van de bur- gers. Door hoogmoed wordt de hatmonle verbiuken door eenlg onderdaan, als deze gehoorzaamheid weigert aan eenlg wettig gezag In wettige verlangens, veehouderij, tuinbouw cn het repelen, het roten en het drogen van vlas. Artikel 2. De zetel der Kamer is gcvesligd Ie Axel. De Kamer zal den naam dragen van .Kamer van arbeid voor den landbouw Ie Axel.* Artikel 3. in de Kamer zullen 10 leden tilting hebben. Artikel 4. Onder werklieden worden niel be grepen de koppelbazen. Artikel 5. Voor de In hoofdstuk I van hel Kiesreglement voor de Kamers van arbeid genoemde dagen of maanden 15 januari, I Februari. 15 Februari eu December, treden in de plaat» respec tievelijk: 15 October, I November, 15 November en September. Artikel 6. De leden en de secretaris der Kamer _i de voorzitter van den verzoenlngs- raad hebben voor elke volgens dc voorschriften der wet op dc Kamers van arbeid gehouden vergadering, die 3 bijwonen, recht op een bedrag van centen, benevens voor elk uur ol gedeelte daarvan dal de vergadering duurt op cent som van twintig centen. Artikel 7. De in artikel 6 bedoelde personen _.e binnen het gebied der Kamer wo nen, hebben In het in genoemd artikel bedoeld geval recht op eene vergoe ding voor de werkelijk uitgegeven ol nog uit te geven reiskosten, voor zoover deze betrcttcn reizen noodig om de vergadering bij te wonen cn na afloop daarvan hunne woonplaats te bereiken. Dc in artikel 6 bedoelde personen, die builen het gebied der Kamer wonen, hebben In het In genoemd artikel be doeld geval recht op eene vergoeding voor dc werkelijk ullgcgcven ol nog uit te geven reiskosten, als omschreven in het eerste lid, voor looxcr deze betreffen reizen binnen het gebied der Kamer. Voor eene reis met den spoorweg kan van dc tweede klasse en voor eene reis met ccnlg ander openbaar middel van vervoer van dc eerste klasse worden gebruik gemaakt Artikel 8. Indien door de in artikel 7 bedoelde personen ter zake van het bijwonen van eene vergadering, als bedoeld In artikel 6, van een bijzone.r middel van vervoer moest worden gebruik gemaakt, dan kunnen zij eene declaratie in tweevoud, benevens eene quitantlc voor de uitgegeven kosten, aan den secretaris der Kamer inzenden. Deze kosten mogen alleen betreden reizen binnen het gebied der Kamer, Het model der dcclaralic wordt vast gesteld door Onzen Minister van Land bouw. Nijverheid en Handel. Nadat door den voorzitter der Kamer ot wanneer het cene vergadering van den verzoeningsraad betreft door den voorzitter van den raad op de declaratie de redenen zijn vermeld waarom, naar zijne meening. van het bijzonder vervoermiddel moest worden gebruik gemaakt, wordt zij met dc quitantie door den secretaris der Kamer gezonden aan hel Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. De kosten, bedoeld in het eerste lid, worden terugbetaald, voor zoover, naar het oordeel van genoemden Mi nister, de noodzakelijkheid tot het gebruik maken van een bijzonder middel van vervoer aanwezig was en de noodigc spaarzaamheid Is in acht genomen. Onzen Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel is belast mei de uitvoering van dit besluit, dal In dc Staaalscourant zal worden geplaatst cn waarvan afschrift zal worden gezon den aan dc Algemccne Rekenkamer. Hel Loo, 25 Augustus 1910. HiNLIVI). 8laad ru bet 'graan op I dull 1910. - Over den stand van hel graan in '•"■and op I juli II. kan aan de hand gegevens, verzameld door het matig (bevredigend) in Estland, Orodno, Kaloega, Kazan, Tsjcrnigow. Jcnisscïsk liet Dongcbicdboven het middet- tlge in Archangelsk, Olonez, Nov gorod, Mohilew. Toela, Rjasan, Nisjni- Novgorod. Simbirsk, Orenburg, Poltava, Warschau. Radom, Socwalki, Tiflis, Toergai, Akmolinsk, Samarkand en het Transkaspisch gebied ver boven het jaroslov, Kostroma, Wiatka, Wolhyniï, Charkoff, Woronesj, Pensa, Saratofl, Stavropol, Kalisj, Lomsja, Ljublin, Plozk, Daghestan, Jelissawetpol et Syr-Darjagcbied bijna goed in '*>«- logda, Koerland, Kowno. Perm, Oefa, Kieff, Jckaterinoslov, Koersk, Tarabow, het Terekgebied, Kielce Pelrtkau. To bolsk, Tomsk en bet Soechoemsjer- district; goed in Moskou, Twer, Smo lensk. Samara, Podoliï, Cherson, Orel, bet Koebangebicd. Koctais, Eriwan, Irkoetsk, het Transbaikalgcbied en het Sakatalskcidistrictzeer goed in Bes- sarebii, Taurü. Kara. Ferghana or bet Zwarte Zeegebied voortreffelijk in het kustgebied. Alleen uil Semipalatinsk zijn nog geen berichten over den stand het wintergraan ontvangen. it in Tsfernigows Oeralskbeneden het middelmatige in Wilna, Grodno. Mohi lew, Moskou, Smolensk, Stavropol, Siedlec, Jcnisscïsk en TranskaspiC bijna middelmatig (bevredigend) in Witcbsk, Minsk, het Dongcbied, Pol tava cn Semipalatinskmiddelmatig in Novgorod. Pskow, Twer, Koelaga.Ja- roslav, Wolhyniü, Warschau, Kalisj. Lomsj.i, Ljublin, Plozk, Toegai en Akmolinsk; boven het middelmatige in St. Petersburg, Estland Lijfland, Kowno, Wladimlr, Kostroma, Nisjni- Novgorod, Kazan, Orenburg, Charkoff, Saratov, het Terekgebied, Pelrtkau, Radom, Socwalki, Tiflis, Samarkand en liet kustgebiedver boven het mid delmatige in Archangelsk, Wologda, Olonez, Koerland, Rjasan, Wjatka, Samara, Kief». PodoliC, Orel, Koersk, Woronesj, Kielce, Daghestan, het Soe- choemcr district, Tobolsk. Irkoetsk en het Transbaikalgcbiedbijna goed in Tocla, Simbirsk, Perm. Oefa, Bessa- rabiï, Cherson, Jekaterinoslav, Tara bow, Pensa, net Koebangebicd, Jelis sawetpol, Tomsk cn het Syr-Darjage- bicdgoed in het Zwarte Zeegebied, Koetais, het Sakatalsker district en hef kustgebiedzeer goed in Tauril, Eri- wan, Kars en Ferghana. In 76 van dc 86 gouvernementen wordt een meer dan middelmatige oogst van wintergraan verwacht. De vooruitzichten voor den oogst van zomergraan zijn veel slechter, hoewel in het mccrendeel (56) der gouverne menten een inecr dan middelmatige oogst wordt verwacht. Bij vergelijking met het overzicht van 15 Juli 1.1. zijn, wat het winter graan betreft, bijna geen veranderingen waar te nemen. Daarentegen is de stand van het zomergraan in drie gouvernementen (het Dongebied, Sta vropol en Transkaspiü) belangrijk slechter geworden en in twee gouver nementen, (Jaroslav en Lomsfa) ver beterd. Bij eene vergelijking met den stand op I Juli 1909 valt vooral op, dat overal, waar het wintergraan verleden jaar onbevredigend stond, de stand thans bevredigend of zelts goed is. Eene uitzondering vormt alleen bet

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1910 | | pagina 1